Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)  (Αναγνώστηκε 9930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #25 στις: 13/01/21, 01:27 »
Θενκιου γκαιζ!! Τι γνωμη εχετε γι αυτη την κιθαρα; https://m.thomann.de/gr/evh_wolfgang_wg_standard_xotic.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQiArvX_BRCyARIsAKsnTxP_8norduFAI6xrgB-HK95IYy_cF4W4Ij0NFvHjYDRFQXuECtB3nHwaAizzEALw_wcB

Την ακουσα στο γιουτιουμπ με ενκσχυτη νομιζω παλι απο evh και μου αρεσε πολυ ηχητικα.. το φλουντ ροουζ που δεν ειναι οριτζιναλ λετε να ειναι προβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #26 στις: 13/01/21, 14:46 »
Το ανέφεραν και τα παιδιά παραπάνω, σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν θα βρεις original fr tremolo. Επίσης από youtube δεν ακούσες την κιθάρα, αλλά τον ενισχυτή (η αναλογία είναι 90% ενισχυτής+ πετάλια/πεταλιερες & 10% κιθάρα περίπου).

Είπαμε, εδώ είσαι!  ;) ;D

https://www.skroutz.gr/s/20210558/PRS-Guitars-SESTTRBL-SE-Mark-Tremonti-STD-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/3085980/PRS-Guitars-SE-Tremonti-Stoptail-Black.html

Και αυτές αξίζουν στα λεφτά τους...

https://www.artmusic.gr/ibanez-sa-220-fm-tgb-ilektriki-kithara-p-713.html

https://www.kagmakisguitars.com/%CF%8C%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B1/%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%82/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%82/schecter-c-6-plus-cb.html

« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/21, 15:33 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #27 στις: 13/01/21, 22:03 »
Για prs συμφωνώ κι εγω. Ειναι πολύ καλές κιθάρες και βλέπω ότι για σας τους δεξιοχειρες η τιμή είναι ΠΟΟΟΟΟΛΥ ελκυστική. Παίρνεις κιθαρα που παίζει τα πάντα,  ΜΕ ΤΡΕΜΟΛΟ, 2 σχήματα για να διαλέξεις και θα την κρατήσεις για πάντα. Μη το σκέφτεσαι καν. Ο kosthrash έπεσε διάνα. Δες στον σύνδεσμο που σου έβαλε πιο πριν( στον παραθέτω κι εδω). Κι αργότερα αλλάζεις τον ενισχυτή σου με κάποιον καλύτερο.

https://www.skroutz.gr/c/454/hlektrikes-kithares.html?keyphrase=prs+se&order_by=pricevat&order_dir=asc

It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #28 στις: 14/01/21, 13:34 »
Οποτε απο prs προτεινετε την τρεμοντι συγκεκριμενα;

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #29 στις: 14/01/21, 23:42 »
Οποτε απο prs προτεινετε την τρεμοντι συγκεκριμενα;

Καλά αν θες να δώσεις και παραπάνω δώσε....αλλα εγω στη θέση σου θα έβαζα για ενισχυτή...πουλα τον παλιό εξοπλισμό και τσόνταρε για ένα καλό ενισχυτή....λαμπα κατά προτίμηση...its up to you

EDIT:
Καλό 6α είναι, τώρα που Θ ανοίξουν τα μαγαζιά...ή όταν ανοίξουν, κατέβα μια βόλτα στον καγμακη, που τις έχει και δοκίμασε τις. Η τιμή για PRS είναι πολύ τρελή.  Δοκίμασε ποια κιθαρα Σ αρέσει και πάρτη. Ίσως σου κάνει και η standard με το τρεμολο. Δεν ξέρω. Πρόταση κάνω. Αλλιώς παρτους ένα τηλέφωνο και ρώτα τους τι ειναι καλύτερο για σένα. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και θα σε κατατοπισουν στο έπακρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/21, 23:55 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #30 στις: 15/01/21, 00:44 »
Οποτε απο prs προτεινετε την τρεμοντι συγκεκριμενα;

Σχεδόν όλες οι PRS SE θα σε ικανοποιήσουν σε αυτά που παίζεις (έχω την SE singlecut και παίζει άνετα thrash με... άπειρο sustain), απλά η TREMONTI έχει ακόμα πιο hot μαγνήτες...
https://www.prsguitars.com/index.php/electrics/model/se_mark_tremonti_2020

Για να μην απογοητευτεις απο πιθανον λανθανουσες προσδοκιες, θα σε συμβουλευα να αναβαθμιζες πρώτα τον Line6 spyder 15 με εναν μικρο λαμπατο απο αυτους που σου προταθηκαν, και μετα να αντικαθιστουσες την κιθαρα σου, μιας και ετσι θα δεις αμεση και μεγαλη αναβαθμιση στο tone σου... (με αλλα λογια, οποιαδηποτε κιθαρα ακομα και των 3000 ευρω να κουμπωσεις στον ενισχυτη σου, ελαχιστη διαφορα θα ακουσεις...)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/21, 14:58 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #31 στις: 02/02/21, 17:29 »
Παιδια εν τελει αγορασα μια ibanez SA260fm. Δοκιμασα καποιες και την αισθανθηκα ωραια. Καλη, κακη, η μετρια επιλογη; Εψαχνα την τρεμοντι να τη δοκιμασω αλλα δεν την εβρισκα πουθενα και δε μπορεσα να περιμενω. Επισης δυο μερες που παιζω η κιθαρα ξεκουρδιζεται σαν τρελη.. ειναι φυσιολογικο αυτο η υπαρχει θεμα; Πρεπει να κανω κατι με τα κλειδια; Νομιζω lock αν και δε το ηξερα οταν την αγοραζα αλλα εχουν αυτο το στρογγυλο σχημα με τη βιδα

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #32 στις: 02/02/21, 21:59 »
Καλόπαίχτη!!!
Φαίνεται πολύ ωραία κιθάρα, πόσο την πήρες;
https://www.ibanez.com/eu/products/detail/sa260fm_4l_02.html
Βγάλε και καμιά φωτό ντε!
Και δωστήν για σεταρισμα... (Οι καινούριες χορδές είναι φυσικό να ξεκουρδιζονται στην αρχή συχνά, αν δεν έχουν τεντωθεί καλά στο πέρασμα, με τό παίξιμο θα ισιωσει  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #33 στις: 02/02/21, 22:24 »
Όντως είναι ωραία κιθαρα...μπραβο. καλοπαιχτη και δωστης να καταλάβει. Πες μας και εντυπώσεις. Όντως ένα καλό set up  θα βελτιώσει πολλά πράγματα...και φυσικά υπάρχει πάντα περιθώριο βελτίωσης...κλειδια...nut...strap locks....μαγνητες... :P :P :P...αργοτερα και σιγά σιγά αν χρειαστεί. Οταν και ΑΝ σε πιάσει το gas....και πάλι καλοπαιχτη boy.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #34 στις: 03/02/21, 22:03 »
Ωραιο κιθαρονι φαινεται και εχει ποικιλια ηχων με τους μονους και τον πιο γκαζατο διπλο στη γεφυρα.Κοιτα αν ειναι ολοκαινουριο το οργανο και εχει μεινει λιγο στο ραφι θα ναι σχετικα ασεταριστο οποτε θελει να του κανεις ενα καλο σετ απ με ενα φρεσκο σετ χορδες για να δεις το κανει ετσι δεν θα παιξει ακομα κι αν σεταριστηκε πριν την αποστολη του μεχρι τη πωληση οι ρυθμισεις φευγουν..
Οταν λες ξεκουρδιζεται οταν χρησιμοποιεις τη γεφυρα ή ακομα και με απλα bends κλπ?Δεν ειναι Locking γεφυρα οποτε δεν ειναι και πολυ βασανισμ ;D

Αποσυνδεδεμένος savvito16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #35 στις: 08/02/21, 04:04 »
Δεν ξερω πως να παραθετω φωτογραφιες παιδια συγνωμη χαχα.. την πηγα στο μαγαζι που την πηρα και τους ειπα οτι δεν κρατουσε καθολου.. την αλλη μερα μου ειπαν ειναι οκευ αλλα δε σκεφτηκα να περασουμε καινουριες χορδες και ετσι με το τρεμολο χανει παλι σχεδον κατευθειαν.. επισης δε μου κατεβασε οσο χαμηλα ηθελα τις χορδες και ετσι πααραμεννω προβληματισμενος με το οργανο.  Με επιασε ενα κολλημα οτι δε μου κανει και οτι θελω κατι στις prs που μου ππροταθηκαν και την εβαλα για πουλημα στο νοιζ...  Αν την αγορασουν καλως αλλιως θα χαμηλωσω κι αλλο χορδες και με ενα καινουριο σετ χορδες ισως ειμαι οκ. Btw ξερει κανεις αμα θεσσαλονικη μπορω να βρω prs se για δοκιμη; Κατα προτιμηση την τρεμοντι

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #36 στις: 08/02/21, 08:22 »
Να τους το πεις παλι ότι ξεκουρδιζεται. Πρέπει να σου βρουν λύση. Τόσα λεφτά έδωσες.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα η ενισχυτης; (Με 500€)
« Απάντηση #37 στις: 08/02/21, 14:31 »
Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να την πουλήσεις. Πρώτα απ' όλα δεν πρόκειται ή είναι απίθανο να τη δώσεις σε τιμή κοντινή στην καινούρια. Οπότε θα χάσεις... Εν τω μεταξύ είσαι μέσα στο όριο της υπαναχώρησης που σου δίνει ο νόμος. Αν νομίζεις ότι δε σου κάνει η κιθάρα, κι εφόσον είναι σε άψογη κατάσταση και συσκευασία, μπορείς να ρωτήσεις για επιστροφή. Δεν το συζητάω για ρύθμιση στα γούστα σου, όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω.

Το ζήτημα είναι να ξέρουμε τα δικαιώματα μας ως καταναλωτές (και τις υποχρεώσεις φυσικά, πχ μην κάνεις καμιά γρατζουνιά και ζητάς ανταλλαγή μετά!) και να είμαστε αποφασισμένοι τα διεκδικήσουμε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
27 Απαντήσεις
25777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
12 Απαντήσεις
5773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 15:23
από Jezus
6 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 23:33
από TheMaC
28 Απαντήσεις
9313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 11:46
από scarface5323
9 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
26 Απαντήσεις
7385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 20:35
από kopaniamento
7 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 22:15
από noe13
36 Απαντήσεις
10971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 22:10
από adr1anos
0 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 13:04
από STEFANOS604