Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694715 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πριν λίγο τελείωσα το overdrive, και guess what.... Δουλεύει!!!
Απίστευτο μου φαίνεται ότι σε 3 μέρες έφτιαξα 2 πετάλια!!!


Βέβαια με την απλή καλωδίωση, χωρίς mods κτλ... οπότε έχω δουλειά ακόμα..!


Περισσότερα το πρωί, να κοιμηθώ λιγάκι, γιατί το πρωί πρέπει να πάω για δουλειά..!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
πριν λίγο τελείωσα το overdrive, και guess what.... Δουλεύει!!!
:up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την τελική καλωδίωση και την ενσωμάτωση του κυκλώματος σε κουτί:

1)Πρώτα κάνουμε όλες τις καλωδιώσεις και ύστερα τα βάζουμε όλα μαζί στοι κουτί? Ή τοποθετούμε τα ποτενσιόμετρα το switch, βυσματα τροφοδοσίας κτλ που βιδώνουν "σταθερά" στο κουτί, και μετά κάνουμε τις καλωδιώσεις? Τί είναι πιο σωστό? Τι είναι πιο βολικό?

2) θα πρέπει να γειώσουμε το κουτί με κάποια κόλληση? Πως ακριβώς το κάνουμε αυτό? Και γιατί το κάνουμε?

3)Αν στο overdrive θέλουμε να αντικαταστήσουμε τα trim pots με ποτενσιόμετρα, τι ποτενσίομετρα θα πρέπει να πάρουμε?
Ξέρω ότι χρειαζόμαστε 2x10k & 1x50k, αλλά θα πρέπει να είναι λογαριθμικά ή linear? Και ποια η διαφορά τους?



Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

1)Το καλύτερο εφόσον έχεις μια εμπειρία και ξέρεις τι παίζει είναι να βάλεις όλα τα περιφερειακά στο κουτί και να κάνεις μετά τις κολλήσεις. Με αυτόν τον τρόπο θα βάζεις μόνο όσο καλώδιο χρειάζεσαι κάθε φορά.. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.. Όμως έτσι χάνεις τη δυνατότητα να κάνεις την απλή συνδεσμολογία.. Διαλέγεις και παίρνεις.. ;)
2)Γειώνουμε το κουτί για τον ίδιο λόγο που χρησιμοποιούμε ομοαξονικό καλώδιο κιθάρας

Παρατηρείς ότι καλώδιο στη μέση περιβάλλεται από άλλο.? Το ενδιάμεσο είναι μονωτικό υλικό. Γενικά έχει να κάνει με την απώλεια σήματος..
3) Αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τα ποτενσιόμετρα.. http://www.geofex.com/article_folders/potsecrets/potscret.htm Κάπου έχει και μία φωτογραφία με τις διαφορές τους καθώς γυρίζει ο διακόπτης δεξιά η αριστερά.. για αντικατάσταση των trim pots βάζε linear.. Γραμμικά δηλαδή. Πάντως συμβουλή μου επειδή τα έβγαλα κι εγώ έξω τα trimpots είδα ότι τα έχω σε στανταρ θέση και δεν τα κουνάω ποτέ και είναι άσκοπο..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ω ευχαριστώ!
Έχεις κάποια φωτό από το δικό σου?
Επίσης με ποιο τρόπο γειώνουμε το κουτί? Με κάποια κόλληση ή αλλιώς?

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παραθέτω τις απαντήσεις του Ανδριανού για το ίδιο θέμα.. :


Παράθεση
Παράθεση
1)Έχω παρατηρήσει σε κάποια diy πετάλια ότι το καλώδιο σήματος ειναι τυλιγμένο με το αντίστοιχο γείωσης... Έχει να κάνει με τις παρεμβολές η είναι καθαρά θέμα ταχτοποίησης..?


Τα καλώδια σήματος που συστρέφονται με την γείωση έχουν πολύ καλύτερη απόρριψη παρεμβολών. Δεν είναι απλά θέμα τακτοποίησης, είναι καλή πρακτική για μειωμένους θορύβους από παρεμβολές (όχι από τροφοδοσία).


Παράθεση
Παράθεση
2)Είναι γενικά καλό να γειώνουμε το κύκλωμα και τα περιφερειακά πάνω στο κουτί.? Και αν ναι, τότε πώς κολλάμε καλώδιο πανω του..?

Η γείωση του κυκλώματος στο κουτί γίνεται με φυσικό τρόπο από τα βύσματα εισόδου και εξόδου, των οποίων το εξωτερικό μέταλλο εφάπτεται με την γείωση. Αν χρησιμοποιείς πλαστικά, τότε καλό είναι να γειώσεις το κύκλωμα με ένα καλώδιο σε μία από τις βίδες, ή στο εξωτερικό περίβλημα ενός ποτενσιόμετρου το οποίο εφάπτεται με το κουτί.


Το δικό μου το έκανα αρκετά πρόχειρα γιατί βιαζόμουν.. Αλλά κάποια μέρα θα το ξύσω και θα το ξαναβάψω.Και το έχω μοντάρει κάπως για να το προσαρμόσω στα γούστα μου..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Εγώ έχω παραγγείλει το glossblack από το banzai οπότε δεν χρειάζομαι γείωση αφού είναι μεταλλικό!

πολύ ωραίο το κουτάκι σου! το cream από το banzai είναι ή το λευκό?


Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το έχω βάψει εγώ με χρώματα μοντελισμού που είχα από παλιά. Και πραγματικά είναι ότι καλύτερο για τη δουλειά που τα θέλουμε.. Πιάνουν πολύ καλά και έχουν τεράστια ποικιλία σε χρώματα και μεγέθη.. Από πάνω πέρασα ακρυλικό βερνίκι..


Edit:
Καλό φαίνεται αυτό το DC Jack..  http://www.banzaimusic.com/DC-Jack-IS-21-XT.html
Και δε σε αναγκάζει να το βάλεις πρώτα στο κουτί για να το κολλήσεις..  Νομίζω είναι καλή ιδέα για τα επόμενα project..


« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/12, 12:56 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έκανα το clipping mod για το overdrive.
δουλεύει, απλά στην μία θέση (νομίζω είναι η θέση των led), δεν έχει διαφορά από ότι στην μεσαία θέση.


Πως μπορώ να τσεκάρω αν έχουν καεί τα led? Τα led πρέπει να ανάβουν?


Edit: τελικά είδα ότι υπάρχει μία μικρή διαφορά. Πιο αντιληπτό είναι όταν έκανα το tone mod με την R8 στα 15Κ.


Παρατήρησα όμως ότι στη μία από τις 2 ακραίες θέσεις του διακόπτη, το volume είναι αρκετά χαμηλότερο. είναι φυσιολογικό αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/12, 17:44 από Vicarious »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Το έχω βάψει εγώ με χρώματα μοντελισμού που είχα από παλιά. Και πραγματικά είναι ότι καλύτερο για τη δουλειά που τα θέλουμε.. Πιάνουν πολύ καλά και έχουν τεράστια ποικιλία σε χρώματα και μεγέθη.. Από πάνω πέρασα ακρυλικό βερνίκι..


Edit:
Καλό φαίνεται αυτό το DC Jack..  http://www.banzaimusic.com/DC-Jack-IS-21-XT.html
Και δε σε αναγκάζει να το βάλεις πρώτα στο κουτί για να το κολλήσεις..  Νομίζω είναι καλή ιδέα για τα επόμενα project..





Καποτε χρησιμοποιουσα τετοια...
Μεγαλος μπελας και πολυ επικινδυνο για το τελειωμα του πεταλιου!
Τις περισσοτερες φορες κατεληγα με γδαρμενο πεταλι ή με το jack να κουνιεται επειδη φοβομουν μηπως γρατζουνισω το κουτι...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
παιδες εχω ενα μικρο θεμα με το wah μου...εχω ενα vox v-845 το οποιο το εχω κανει αγνωριστο απο τις μοντες ( true by pass, volume mode, mid mod, bass\gain mod, vocal mod, sweep caps, pro pot 100k, inductor δεν θα αλλαξω μιας και  το πεταλι ειναι το πειραματοζωο μου).
Λοιπον ηθελα να κανω και ενα  reverse mod  δηλαδη κατω να ειναι μπασο και πισω πριμο το οποιο το καταφερα με ενα dpdt switch on-on με τον εξης τροπο. ενωσα χιαστη τα ακρηανα poles, απο τα μεσαια πηρα output και τα συνδεσα στα ακρηανα Lugs απο το  wah Pot και σε ενα απο τα δυο ακρηανα ζευγη εβαλα τα καλωδια του εφε απο την πλακετα. και δουλευε μια χαρα μεχρι που καηκε ενα πυκνωτης και μαζι με αυτον ειχα την "ιδεα" να αφαιρεσω το πλακετακι που εχει πανω στο wah pot για να εχω πιο καθαρη καλωδιωση και να μπορω να τα στριμωξω λιγο καλυτερα μεσα. ακολουθησα την ιδια ακριβως καλωδιωση που θα εκανα και με το πλακετακι αλλα τζιφος. στην μια θεση εχω κανονικα wah στην αλλη δεν εχω τιποτα ουτε ηχο. επειδη μαλλον εγω κανω καπου την πατατα εχει κανεις ιδεα πως μπορω να κανω το wiring στον dpdt και στο pot του wah?
thaaaaaanks
 :)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Πολυ απιθανο να καηκε ο πυκνωτης...
Πως κατεληξες σε τετοιο συμπερασμα?

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόλις τελείωσα την πλήρη καλωδίωση του booster με το overdrive, αλλά κάτι πήγε στραβά...


Το παράξενο που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν έχω ήχο, ή μάλλον έχω αλλά πολύ χαμηλό, και στο bypass και όταν είναι on τα εφέ.


Τα led ανάβουν μόνο όταν είναι κλειστό το volume της κιθάρας! Όταν ανοίξω το volume της κιθάρας σβήνουν τα led! τι μπορεί να είναι αυτό?


edit: οκ το έφτιαξα! Όλα καλά! περισσότερα αύριο!


ανδριανέ αν σου πω τι βλακεία έκανα θα γελάς μέχρι αύριο!  Δεν είχα βάλει το βύσμα της κιθάρας βαθιά στο input!
και κοίταξα τις καλωδιώσεις 10 φορές και τελικά ήταν αυτό!  :wall
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/12, 01:17 από Vicarious »

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
εφτιαξα ενα τετοιο  http://www.diystompboxes.com/wiki/index.php?title=Debugging
και ακολουθησα το σημα, μετα το Q2 εχει ενα πολυεστερικο 220nf 150v στο ενα ποδι του ειχα σημα στο αλλο δεν ειχα..τον αλλαξα και δουλεψε. αλλα μαζι με αυτον μου ηρθε η επιφητηση να βγαλω και το πλακετακι στο wah pot  και να μην εχω reverse sweep τωρα :/...
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μόλις τελείωσα την πλήρη καλωδίωση του booster με το overdrive, αλλά κάτι πήγε στραβά...


Το παράξενο που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν έχω ήχο, ή μάλλον έχω αλλά πολύ χαμηλό, και στο bypass και όταν είναι on τα εφέ.


Τα led ανάβουν μόνο όταν είναι κλειστό το volume της κιθάρας! Όταν ανοίξω το volume της κιθάρας σβήνουν τα led! τι μπορεί να είναι αυτό?

Νομίζω ότι στο στέρεο βύσμα της κιθάρας έχεις ενώσει την φάση της μπαταρίας, αντί για την γείωση..
Ότι και να είναι πάντως είναι θέμα τροφοδοσίας.. τσέκαρε καλά τις καλωδιώσεις σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Καλό φαίνεται αυτό το DC Jack..  http://www.banzaimusic.com/DC-Jack-IS-21-XT.html
Και δε σε αναγκάζει να το βάλεις πρώτα στο κουτί για να το κολλήσεις..  Νομίζω είναι καλή ιδέα για τα επόμενα project..


είναι βολικό στην τοποθέτηση, αλλά αντιαισθητικό γιατί βγαίνει έξω σαν τσουτσούνι.

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
είναι βολικό στην τοποθέτηση, αλλά αντιαισθητικό γιατί βγαίνει έξω σαν τσουτσούνι.


χαχαχαχα :roll Έχω παραγγείλει μερικά να ρίξω καμιά ματιά..


Αλήθεια, έχει παραγγείλει κανείς Waterslide Decals απο το banzai.??
http://www.banzaimusic.com/Waterslide-Decal-Inkjet.html είναι καλά??

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλό μήνα!

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Σχετικά με το clippng mod για το overdrive, όταν επιλέγουμε τα led, θα πρέπει να ανάβουν? Τα δικά μου άναψαν κάποια στιγμή, ενώ μετακινούσα κάποια καλώδια, μετά αναψε μόνο το ένα, τώρα δεν ανάβει κανένα! Πώς μπορώ να δώ αν έχουν καεί?

2) όταν βάζω τον διακόπτη στο mosfet clipping, η ένταση του ήχου είναι αρκετά χαμηλότερη. Συμβαίνει και σε σας αυτό? Δλδ είναι φυσιολογικό ή έχω κάψει κανένα τρανζίστορ?

3) εμείς που έχουμε βάλει booster και overdrive μαζί, καθώς έχουμε ήδη το amz booster, θα μπορούσαμε να κάνουμε το clippin mod έτσι, ώστε στην μία θέση να έχουμε mosfet clipping, στην μεσαία τις διόδους που αφαιρέσαμε από το κύκλωμα, και στην άλλη led clipping? Υπάρχει κανένα τέτοιο layout?  Ε φανταστικέ Ανδριανέ?



Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1) Τα led πρέπει να ανάβουν ελαφρώς. Για να τα δοκιμάσεις βάζεις στο + της μπαταρίας μία αντίσταση πχ 5k ohm και τη συνδέεις με το + του led. Και μετά το - της μπαταρίας με το - του led.. Δες και το σχεδιάγραμμα με τη πλήρη συνδεσμολογία και θα καταλάβεις.. ;)


2) Και εμένα είναι λίγο χαμηλότερη..Αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα.. έτσι κι αλλιώς θα το έχεις ή από τη μια πλευρά ή από την άλλη σταθερά..


3) Το έχω ρωτήσει κι εγώ αυτό.. Αλλά αν ρίξεις μια ματιά στις συνδεσμολογίες των dpdt θα δεις ότι δε γίνεται..



Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χμμ έχεις δίκιο ότι δεν μπορεί να γίνει καθώς θα πρέπει να μπεί στην πλακέτα!
αλλα άν όντως μπει στην πλακέτα τότε θα έχουμε τις διόδους επιπλέον και στις 3 θέσεις του switch. Εκτός αν επιλέξουμε κάποιο άλλο switch. Τεσπά, δεν ξέρω αν θα αξίζει τον κόπο όλο αυτό, απλά ήθελα να μάθω!

thanks anyway!

Μέσα στην εβδομάδα προχωράω σε παραγγελία για το okko, και μετά έχω μία καλή πρόταση για επόμενο project!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλημέρα και καλό μήνα!
..θα μπορούσαμε να κάνουμε το clippin mod έτσι, ώστε στην μία θέση να έχουμε mosfet clipping, στην μεσαία τις διόδους που αφαιρέσαμε από το κύκλωμα, και στην άλλη led clipping? Υπάρχει κανένα τέτοιο layout?  Ε φανταστικέ Ανδριανέ?


Για σένα Vicarious και μερικούς άλλους φίλους που με είχαν ρωτήσει, να αυτό που θέλετε:

LTD Silver Triple Clipping MOD for Type 2 on/on/on




Τρείς θέσεις Clipping:
1. Οι 4 δίοδοι 1Ν4148 του αρχικού κυκλώματος
2. Ο απίθανος συνδυασμός Mosfet και 1N34A δίοδοι Γερμανίου
3. Tα LED

Το μόνο πρόβλημα: Οι DPDT On/On/On είναι πολύ ακριβοί, τουλάχιστον από το Banzai:
http://www.banzaimusic.com/MEC-M-80007-C-chrome-Toggle-On-On-On-DPDT.html

Καλή επιτυχία!..
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/12, 10:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Στο EBay θα βρείτε πολλούς DPDT on/on/on σε πολύ καλά λεφτά, όπως:
http://www.ebay.com/itm/HIGH-QUALITY-DPDT-MINI-TOGGLE-SWITCH-ON-ON-ON-COIL-TAPPING-PHASING-ETC-SW-2-/150792566558?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item231beff71e
http://www.ebay.com/itm/2pc-DPDT-3-Way-Toggle-ON-ON-ON-Chrome-Switches-/190664934934?pt=Guitar_Accessories&hash=item2c64840616
http://www.ebay.com/itm/8pcs-DPDT-Toggle-ON-ON-ON-UL-Switch-MINI-Switches-/180436865915?pt=Guitar_Accessories&hash=item2a02e0137b

..και (καθώς δεν λένε) αν δεν είναι τελικά type 2 αλλά είναι τype 1, πάλι κάνουν, μην ανησυχείτε, με ελάχιστες αλλαγές θα φτιάξουμε την καλωδίωση να ταιριάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/12, 17:55 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
^^Τέλεια!
Θα το δοκιμάσω σήμερα αν βρω τα υλικά. Λέω να κρατήσω και το άλλο clipping, και να μην ξεκολάω, και να φτιάξω ένα καινούργιο.

Θα βρώ τα υλικά στον Βενιέρη, ή στον Μαρκίδη στο Αιγάλεω?

edit: ανδριανέ τα mosfet που έχεις βάλει στην εικόνα είναι τα IRF530, ενώ εμείς για το πρώτο clippin είχαμε χρησιμοποιήσει τα IRF520. Tελικά ποια από τα δύο είναι σωστό να χρησιμοποιήσουμε? Υπάρχει διαφορά?


edit 2: Πως θα καταλάβουμε αν ο on-on-on switch είναι type 1 ή type 2?

Μόλις γύρισα από γύρα στα μαγαζιά για να συγκεντρώσω τα πραγματάκια, και βρήκα on-on-on switch στον Φανό, και μάλιστα σε 2 ποιότητες. Έναν Από μία γαλλική εταιρία 3€, και έναν με 0,40€

Επίσης δεν βρήκα διόδους γερμανίου 1N34A, αλλά 1N60A νομίζω. Μου είπε ότι είναι αντίστοιχες. Κάνουν αυτές ή να ξεκολλήσω τις άλλες?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/12, 19:26 από Vicarious »

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Adr1anos

Μπορώ να βάλω στο Loop Switcher βύσμα 9v DC;
Επίσης στο σχέδιο υπάρχει ένα πράσινο καλώδιο που ξεκινάει από το input, διακλαδώνεται 5-6 φορές συνδέεται με τους διακόπτες και τα send-return και καταλήγει στο output αυτό πως μπορώ να το κάνω;

Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/12, 01:11 από ScorpionsManiac »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. τα mosfet που έχεις βάλει στην εικόνα είναι τα IRF530, ενώ εμείς για το πρώτο clippin είχαμε χρησιμοποιήσει τα IRF520. Tελικά ποια από τα δύο είναι σωστό να χρησιμοποιήσουμε? Υπάρχει διαφορά?
Είναι IRF520, έκανα λάθος κατά την σχεδίαση του νέου κυκλώματος, διορθώθηκε, ευχαριστώ για την επισήμανση.

Πως θα καταλάβουμε αν ο on-on-on switch είναι type 1 ή type 2?
Με το πολύμετρο στο τεστ Συνέχειας, και με τον διακόπτη στην μεσαία θέση, θα δείς ποια ποδαράκια ενώνονται και αν είναι σύμφωνα με το διάγραμμα που έβαλα στο σχηματικό, ή ανάποδα.

Μόλις γύρισα από γύρα στα μαγαζιά για να συγκεντρώσω τα πραγματάκια, και βρήκα on-on-on switch στον Φανό, και μάλιστα σε 2 ποιότητες. Έναν Από μία γαλλική εταιρία 3€, και έναν με 0,40€
Μπράβο, καλή φάση. Βεβαιώσου όπως είπα και ανωτέρω ότι στην μεσαία θέση ενώνονται τα σωστά ποδαράκια.

Επίσης δεν βρήκα διόδους γερμανίου 1N34A, αλλά 1N60A νομίζω. Μου είπε ότι είναι αντίστοιχες. Κάνουν αυτές ή να ξεκολλήσω τις άλλες?
Έχουν σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά και ίδιο Vf οπότε χρησιμοποίησε και αυτές, κάνουν μια χαρά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)