Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #950 στις: 31/12/10, 18:51 »
O Παπανδρεου σημερα ειπε το κορυφαιο ψεμα...ψεμα απο αυτα του στυλ "θα στον ακουμπησω μονο" που λενε για να ριξουνε τις παρθενες...λεει "αν συνεχισουμε ετσι, θα ειναι η τελευταια χροναι της κρισης το 2011"...αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι, μαλλον πονταρει στο οτι το 2012 ερχεται το τελος του κοσμου.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #951 στις: 20/01/11, 12:16 »
Πάντως μερικοί θα πάνε στο άλλο κόσμο με την συνείδηση καθαρή! Αντέδρασαν σθεναρά στο ΔΝΤ: Δεν πλήρωσαν διόδια...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #952 στις: 20/01/11, 12:47 »
Πάντως μερικοί θα πάνε στο άλλο κόσμο με την συνείδηση καθαρή! Αντέδρασαν σθεναρά στο ΔΝΤ: Δεν πλήρωσαν διόδια...
Ποιός το είπε αυτό ρε γάτε?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #953 στις: 20/01/11, 14:19 »
O Παπανδρεου σημερα ειπε το κορυφαιο ψεμα...ψεμα απο αυτα του στυλ "θα στον ακουμπησω μονο" που λενε για να ριξουνε τις παρθενες...λεει "αν συνεχισουμε ετσι, θα ειναι η τελευταια χροναι της κρισης το 2011"...αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι, μαλλον πονταρει στο οτι το 2012 ερχεται το τελος του κοσμου.

Χαχαχα!
Και πάλιν, ερχόμενον μετά δόξης, κρίναι ζώντας και νεκρούς, ου της βασιλείας ουκ έσται τέλος.
 
Παππού, αφού δεν γίνεται με οριζοντικοποιήσείς και καθετοποιήσεις, γίνεται προσπάθεια με λύσεις ΔΙ'ΑΓΩΝΙΑΣ.
 
Όσο για την αντίδρασή μας εις το ΔΝΤ, εκάναμεν κάποιες διαδηλώσεις και απεργίας. Συνέβησαν διάφορα επεισόδια εις Αθήνα και άλλας (Κάλας) περιοχάς. Το σημαντικόν είναι ότι πολιτικοποιήθηκαν πολλοί νέοι με κέντρον τούτες τι αντιδράσεις.Τούτη θα είναι η μαγιά, του απαλευθερωτικού αγώνα μας συν τα Αλεξιανά Δεκεμβριανά. Τώρα αναμένομεν, επόμενον πλήγμαν. Μα μην κοιτάς ατάραχη την χύτραν, μέσα το πολιτικοποιημένο νερό βράζειν και η έκρηξις πολύ δεν απέχει. Μέσα από τους νεανίες θα έρθει η αλλαγή. Στα σχολειά και στα πανεπιστήμια, αλλά και στις καφετέριες, χτυπούν σιωπηλά τα τύμπανα της μάχης.
Πως θες αγαπητέ, να πολεμήσομεν το ΔΝΤ, όταν ακόμη δεν έχει βγει απόφασην ούτε για τα Τριόδια. Άλλωστε καταλαβαίνεις, πόσο αναγκαίο είναι, να κάνουμε κάθε τόσο, τέτοιες διαδρομές, που εμπεριέχουν διόδια στο αναμεταξύ των.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/11, 14:49 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #954 στις: 20/01/11, 16:01 »
Πάντως μερικοί θα πάνε στο άλλο κόσμο με την συνείδηση καθαρή! Αντέδρασαν σθεναρά στο ΔΝΤ: Δεν πλήρωσαν διόδια...

Θελω να μπω στο Πανθεον των Ηρωων της ενδοξης ελληνικης αντιστασης. Ακολουθει μακροσκελες CV:

Αντισταθηκα στους Κινεζους λυσσαλεα, να μην παρω τα προιοντα τους και   φυγει το συναλλαγμα και παει σε κιτρινα χερια και κανουν πολλα   περισσοτερα παιδια και παιζουν μετα και πηγαινουν σχολειο και αγοραζουν φαγητο και δουλευουν και τετοια κολπα, κινεζικα.
 
  Αντισταθηκα στους Γερμανους γιατι ειναι κακοι ανθρωποι μας δανειζουν   τοσα χρονια και εμεις τα βαζουμε τσεπη και τωρα που τους ικετεψαμε να   μας ξαναδανεισουν το εκανανπιο απροθυμα. Δεν ψωνισα Γερμανςικα προιοντα (αντε με εξαιρεση κατι τανκς, αυτοκινητα, μηχανακια, μηχανες εργοστασιων, κινητηρες, φωτογραφικες κλπ...)  με τα δανεικα τους να μαθουν και αυτοι. Δε μου αρεσε ποτε που κοιταγαν τις τιμες  στους καταλογους στα παραθεριστικα κεντρα πριν μπουν να φανε.   Καρμιρηδες.
 
  Εχω κατα καιρους αντισταθει πολυ στους Αμερικανους με υψιστη στιγμη   αντιστασης μια μερα που προτιμησα μια Mexico αντι μιας American Std.   Αυτο γιατι οι Αμερικανοι μας πεταγαν απο τον ουρανο  δολλαρια σχεδιου   Μαρσαλ πιο λιγο καιρο απο οσο θα μας αρεσε. Και οχι μονο αυτο, αλλα μας   χαριζαν 70 για καθε 100 που χαριζαν στους Τουρκους για τα εξοπλιστικα.   Δε μου αρεσε και που φοραγαν πεδιλα το καλοκαιρι. Χαζοαμερικανακια. Μονο κοκα κολα επινα καπου καπου, ομως ρευομουνα προς την Αμερικανικη πρεσβεια.
 
  Και τους Ρωσους τους πολεμησα εμπορικα για να μη μας κατακτησουν πολιτικα αλλα εκει ηταν πιο ευκολο καθοτι δεν ειχαν και κανα προιον να μποικοταρω.
 
  Εχω αντισταθει και σε Τουρκους γιατι θα μας παρουν την χωρα, τους τουριστες κλπ και γιατι   τον καφε τον λεγαμε τουρκικο ενω ειναι ελληνικος (αυτο αλλωστε   αποδεικνυεται πολυ ευκολα, αρκει μια βολτα να δει κανεις τις φητειες   ελληνικου καφε στους καμπους μας). Τωρα λιγο σταματησα να τους πολεμαω γιατι σκεφτηκα αν τους καταστρεψω εντελως πως θα βλεπω στην Τιβι το απογευμα κανα σιριαλ τους.
 
  Εχω αντισταθει και σε Αλβανους γιατι ερχονται πολυ κοντα μας και λενε οτι φερνουν   την κλεψ(ι)α και τις ψειρες στα κεφαλια των ελληνων μαθητων και στους   πακιστανους και στους ινδους που δουλευουν στα πλυντηρια αυτοκινητων και   ριχνουν τα μεροκαματα και ευτυχως σε αυτο ειμασταν ολοι ενωμενοι: κανεις δεν τους χρησιμοποιησε ποτε σε   οικοδομη η σαν οικιακους βοηθους η σαν εργατες στον αγρο γιατι δεν εχουν μπλοκ αποδειξεων και αν ενα πραγμα νοιαζει τον ελληνα ειναι η νομιμοτητα.
 
  Εχω αντισταθει για ενα φεγγαρι μεχρι  και στους Γαλλους γιατι στο Καρφουρ   ειχαν οι κοπελες ρολερς στα ποδια και δεν ηταν σωστο, επειδη οι   ελληνιδες δεν ξερουν καλα ρολερ και πεφτανε.

Ευτυχως δε χρειαστηκε ποτε να   παρω Ολλανδικο γαλα, η Γερμανικο η αρνι Νεας Ζηλανδιας η Βραζιλιας η   Αργεντινης γιατι ολα τα γαλατα ως γνωστων ειναι ελληνικα (Αφου εχουμε   εκατομμυρια αγελαδες και το γαλα ρεει σα ποταμι και μπαινει καθε μερα σε καθε σουπερ μαρκετ μεχρι και στην τελευταια γωνια της γης. Νερο για ολους η Ελλαδα δεν εχει, αλλα γαλα περιεργως εχει και φτανει και για γιαουρτι και για τυρι και για να πιουμε μη πω οτι εξαγουμε κιολας) και ολοι οι ελληνες τρωνε ελληνικο αρνι το Πασχα   (και μετα το πασχα πας στη στανη στο χωριο και εχει ακριβως οσα αρνια   ειχε και πριν το σουβλισμα, μαγικο!, κανεις δεν εχει ξεπουλησει)
 
  Φυσικα εχω δωσει πολλες μαχες και εναντιον των Ιταλων της Πιρελι, των   Γερμανων του ΑΛΝΤΙ, του Fnac, της BP, Texaco, Shell, Citibank, ... τους οποιους τους ετρεψα σε ατακτη φυγη
 
  Μαζευομαστε καμια φορα ολοι οι αντιστασιακοι και τα λεμε... Αλλοι καπνιζουν στο δωματιο του βρεφους, αλλοι ταιζουν τα παιδια κοκορετσι, αλλοι δε φορανε ζωνη στο αυτοκινητο, αλλοι πινουν και οδηγουν, αλλοι δεν κοβουν αποδειξεις, αλλοι δεν πληρωνουν διοδια, αλλοι χτιζουν αυθαιρετα, αλλοι κλεβουν λογισμικο και μουσικη και ταινιες, αλλοι δεν ανακυκλωνουν, αλλοι πλενουν το αμαξι Κυριακη φουλ το λαστιχο να σπαταλαει το νερο, αλλοι δεν εμβολιαζονται γιατι μεσα στα εμβολια εχουν βαλει μικροβια ελεγχου σκεψης οι Σιωνιστες, αλλοι πετανε τα σκουπιδια στις παραλιες αλλοι δεν πληρωνουν τις δοσεις των δανεικων τους....

Παμε γερα ρε! δε θα περασουν λεμε!
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #955 στις: 20/01/11, 20:00 »
H εξυπναδα χτυπαει κοκκινο απο μερικους μερικους.Τι γελιο.Τελικα καλυτερα να σβηστουν αυτα τα θεματα :P
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/11, 22:00 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #956 στις: 20/01/11, 21:37 »
Οσοι ειναι "χωμενοι" στα κολπα και εχουν κανει τις μπαζες τους (σε βαρος ποιων δεν θα μαθουμε, αφου περα απο το να να διατυμπανιζουν οτι ειναι μεσα στα κολπα και εχουν γνωση των παντων δεν μας δινουν περισσοτερα credentials) η οσοι, προς το παρον, ειναι στην απ' εξω ενω ειναι ταυτοχρονα υπο τη επηρεια μιας ιδιοτυπης κομματικης μεθης (πραγμα που μπορει να ισχυει και για τους πρωτους) θεωρουν οτι σωστα πορευομαστε και δεν συντρεχει λογως μεγαλης ανησυχιας και το ριχνουν εξω. Πως; Μα με υψηλου επιπεδου φιλοσοφικες (και ταυτοχρονα οικονομικοπολιτικες) συζητησεις και με αφθονο χιουμορ (μερικοι εχουν αποθεμα, πως να το κανουμε).
Και καλα κανουν, λεω εγω. Σιγα μην κατσουν να γινουν παππουδες πριν της ωρας τους η να κοψουν κανενα χερι απο τον καημο τους.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #957 στις: 21/01/11, 00:23 »
...τώρα πλέον αποδεικνύεται περίτρανα πως είμαστε γνήσιοι απόγονοι του Λεωνίδα,του Μιλτιάδη,του Κολοκοτρώνη,και τόσων άλλων ηρώων που αντιστάθηκαν με σθένος σε οποιουσδήποτε θέλησαν να επιβουλευτούν την πατρίδα μας ανά τους αιώνες.
το έπος του 40 μας οδηγεί ξανά όπως αναφέρει κι ο πατριώτης Τζίμης.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #958 στις: 21/01/11, 00:48 »
JPM! Ποιος Τζίμης ? για κοίτα εδώ --> http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76641.msg642273#msg642273
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #959 στις: 21/01/11, 09:28 »
...τώρα πλέον αποδεικνύεται περίτρανα πως είμαστε γνήσιοι απόγονοι του Λεωνίδα,του Μιλτιάδη,του Κολοκοτρώνη,και τόσων άλλων ηρώων που αντιστάθηκαν με σθένος σε οποιουσδήποτε θέλησαν να επιβουλευτούν την πατρίδα μας ανά τους αιώνες.
το έπος του 40 μας οδηγεί ξανά όπως αναφέρει κι ο πατριώτης Τζίμης.
  Σας καλω ολους και ολες επισημα, αντισταση μεχρις αισχατου στο ΔΝΤ. Η περιστασις απαιτει αιματηρες θυσιες:
 
  Ας βαφουν οι συγχρονες Σουλιωτισες μονο μια φορα το διμηνο το μαλλι στο   κομμωτηριο. Ας χρησιμοποιησουν για αυτο ακομα και ... δε μασαω τα λογια   μου... τολμω και  θα το πω... και εκπτωτικο κουπονι groupon.
 
  Ας παρουν οι νεοι Σπαρτιατες μας, τα καμαρια μας,  τις 3 κυριακατικες   (αθλητικες και μη) εφημεριδες τους, χωρις το DVD και ας μην   προπαραγγειλουν το τελευταιο μοντελο iPhone να τους συνοδεψει στον ιερο   τους αγωνα του Εσπρεσο και τυροπιτα μονο με 2 ευρω.
 
  Ας κανουμε μια τρελα στη ζωη μας,  υπερ βωμων και εστιων, να βγαλουμε   στους καλεσμενους μας (τον πρεσβη, τον διευθυντη, τον πρωθυπουργο, ολους   τους επισημους που κατα καιρους μας τιμουν σπιτι μας με την παρουσια   τους) cola απο το LIDL και σαλαμι 30% εκπτωση που ληγει μεθαυριο, διπλα   στο σκατς με παγο, να δουμε στην 40'' (TFT, 100Hz, HDMI, Full HD,   επεκταση εγγυησης, εγγυηση μηδενικων καμενων pixels κλπ) Blu Ray να   γουσταρουμε.
 
  Και αν καποιος νιωθει ακομα πιο θαραλλεος και θελει να παιξει επικινδυνα   με την υγεια του για χατηρι της πατριδος, ας μειωσει την φωτεινοτητα   στο τελευταιο Mac Book μας....  να δειξουμε στη ΔΕΗ και στο καθε ΔΝΤ τι   σημαινει λιτη και απεριτη σπαρτιατικη ζωη, να παθουν πανικο.
 
  Στα οπλα! Οι ενδοξοι προγονοι ας μας δειξουν τον δρομο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/11, 09:44 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #960 στις: 21/01/11, 09:51 »
..http://stoxasmos-politikh.blogspot.com/2010/05/2.html
ωραία που τα λες....τα λένε κι άλλοι καλύτερα....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #961 στις: 21/01/11, 09:55 »
monoxeiras,
Τι προσπαθείς να καταφέρεις με όλα αυτά; Αν διαμαρτύρεσαι για την κατάσταση στην οποία έχουν φτάσει κάποιοι έλληνες και προτρέπεις να αλλάξουν, δώσε το καλό παράδειγμα: Πούλα τον υπολογιστή σου που κατασκευάστηκε κάπου στην Ασία από αφεντικά που εκμεταλλεύονται τους εργάτες, ακύρωσε την ιντερνετική σου σύνδεση που σου παρέχεται από εταιρία πουλημένη σε ξένους (πιθανότατα), και εξοικονόμησε πολύτιμες εργατώρες απέχοντας από το να γράφεις σε φόρουμ ειρωνευόμενος τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #962 στις: 21/01/11, 10:02 »
monoxeiras,
Τι προσπαθείς να καταφέρεις με όλα αυτά; Αν διαμαρτύρεσαι για την κατάσταση στην οποία έχουν φτάσει κάποιοι έλληνες και προτρέπεις να αλλάξουν, δώσε το καλό παράδειγμα: Πούλα τον υπολογιστή σου που κατασκευάστηκε κάπου στην Ασία από αφεντικά που εκμεταλλεύονται τους εργάτες, ακύρωσε την ιντερνετική σου σύνδεση που σου παρέχεται από εταιρία πουλημένη σε ξένους (πιθανότατα), και εξοικονόμησε πολύτιμες εργατώρες απέχοντας από το να γράφεις σε φόρουμ ειρωνευόμενος τους άλλους.
Εχω κανει τον αγωνα μου, φιλε μου. Τα μανικετοκουμπα μου το ξερεις οτι ΔΕΝ εχουν καν το μονογραμμα μου? Οτι ψωνιζω πια τα επιχρυσα, τα ανωνυμα? Και οτι εχω περιορισει το ιντερνετ παρολο που η γραμμη μου ειναι flat rate και δε πληρωνω παραπανω οσο και να σερφαρω, γιατι εχω αυξημενες οικολογικες ανυσηχιες (ξερεις, ευαισθητοποιηση τυπου παγκοσμια συμφωνια Ριο Αντιρριο,  ΚιΑτο).


Και να μια εξαιρετικη ιδεα: Τα δε περισσευουμενα bits που δε καταναλωνω τα κανω δωρεα στον τιμιο αγωνα των συναγωνιστων που δεν πληρωνουν διοδια και ειναι εδω μαζι μας τωρα στο φορουμ και αγωνιζονται απο τις SATO τους (οπως και εσυ και εγω που, πολυ σωστα παρατηρεις)

Για τον ιδιο λογο δεν αγοραζω κιθαρες απο Ινδονησια. Κινα. Παρα μονο Fender Custom Shop. Δεν ανεχομαι να δουλευουν απανθρωπα τα κινεζακια. Ειμαι αντιστασιακος.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/11, 10:07 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #963 στις: 21/01/11, 12:34 »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #964 στις: 21/01/11, 13:25 »

...δεν βλέπω την εικόνα...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #965 στις: 21/01/11, 14:26 »
Monoxeiras, αν πιστεύεις αυτά   που γράφεις, τότε επέλεξε να ποστάρεις χωρίς ειρωνίες.. Δεν υπάρχει   χειρότερο πράγμα από την ειρωνία και μάλιστα όταν αυτή χρησιμοποιείται   σε τόσο μεγάλο βαθμό.. Δεν βάλλω επί προσωπικού διότι έχω γράψει πολλές   φορές τα ίδια πράγματα που λέω και σε εσένα σε αυτούς που κατευθύνεται η   ειρωνία σου.. Επιτέλους πρέπει να καταλάβουμε ορισμένα βασικά   πράγματα.. Η ειρωνία και η επιθετικότητα είναι δύο από τους λόγους που   απομάκρυναν αρκετό κόσμο από αυτές τις συζητήσεις.. Επίσης εδώ είναι   μουσικό forum και οι συζητήσεις πολιτικών θεμάτων θα πρέπει να γίνονται σε   πολιτισμένο επίπεδο και όχι σαν διαγωνισμός καφριλικίων.. Γράψε ήρεμα   τις απόψεις σου και δείξε σε αυτούς που σε διαβάζουν ότι δέχεσαι τον   αντίλογο (ακόμα και αν αυτό δεν ισχύει).. Η αλήθεια πάντοτε είναι κάπου   στη μέση.. Δεν είναι όλοι οι επαναστάτες όπως τους περιγράφεις.. Το τσουβάλιασμα σε όλο του το μεγαλείο..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/11, 14:33 από faser »

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #966 στις: 21/01/11, 17:49 »
...την ιντερνετική σου σύνδεση που σου παρέχεται από εταιρία πουλημένη σε ξένους (πιθανότατα)...

Ηθελα να το σχολιασω αυτο, γιατι πιστευω οτι κρυβει κατι πολυ βαθυτερο απο αυτα που οντως λεει: "η εταιρια πουλημενη σε ξενους" ...  Ο τροπος που χρησιμοποιουνται οι λεξεις "ξενος", "εταιρια", "πωληση". Σχεδον φοβικα.

Εταιρια πιθανως πουλημενη σε ...ξενους.... στην Ελλαδα της Ευρωπης του 2011? Που φτασαμε! Μπηκαν στις εταιριες μας, στο τελος θα μας μπουν και στα σπιτια μας ... θα  αρχισουμε να τους παντρευομαστε κιολας...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/11, 17:50 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #967 στις: 21/01/11, 19:41 »
...την ιντερνετική σου σύνδεση που σου παρέχεται από εταιρία πουλημένη σε ξένους (πιθανότατα)...

Ηθελα να το σχολιασω αυτο, γιατι πιστευω οτι κρυβει κατι πολυ βαθυτερο απο αυτα που οντως λεει: "η εταιρια πουλημενη σε ξενους" ...  Ο τροπος που χρησιμοποιουνται οι λεξεις "ξενος", "εταιρια", "πωληση". Σχεδον φοβικα.

Εταιρια πιθανως πουλημενη σε ...ξενους.... στην Ελλαδα της Ευρωπης του 2011? Που φτασαμε! Μπηκαν στις εταιριες μας, στο τελος θα μας μπουν και στα σπιτια μας ... θα  αρχισουμε να τους παντρευομαστε κιολας...
TROLL! FEED IT NOT!!!
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #968 στις: 21/01/11, 22:51 »
faser φίλε μου, σ' ευχαριστώ που προσπαθείς να με προφυλάξεις αλλά δεν διακρίνω ειρωνεία στα κείμενα του μονόχειρα. Αντίθετα πιστεύω ότι με λεπτό χιούμορ αφήνει να εννοηθούν πολλές σαφέστατα δομημένες αλήθειες, οι οποίες οδηγούν τον αναγνώστη σε μια εσωτερίκευση της πνευματικότητας και σε μια έκρηξη αυτογνωσίας.

Στην αυτοκριτική στην οποία με οδήγησε, πχ, θυμήθηκα ότι προ καιρού επιδοκίμαζα την μεταβίβαση επικυρωμένων εισητηρίων του μετρό σε άλλα πρόσωπα.
Απ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΑΣ!!!

Βέβαια αυτή η νοοτροπία τότε ήταν ανήθικη και τώρα ηθική, πράγμα που αποδεικνύει Χόλι ότι η ηθική απέχει από την ανηθικότητα μόνο κατά μια απόφαση.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #969 στις: 21/01/11, 22:58 »
"η εταιρια πουλημενη σε ξενους" ...  Ο τροπος που χρησιμοποιουνται οι λεξεις "ξενος", "εταιρια", "πωληση". Σχεδον φοβικα.

Εταιρια πιθανως πουλημενη σε ...ξενους.... στην Ελλαδα της Ευρωπης του 2011? Που φτασαμε! Μπηκαν στις εταιριες μας, στο τελος θα μας μπουν και στα σπιτια μας ... θα  αρχισουμε να τους παντρευομαστε κιολας...

Φιλε μου σε παω...συμφωνω με ολα σου τα ποστ και αστους να σε λενε troll. Και ο τροπος που εκφραζεσαι, ειναι πολυ λιγοτερο εριστικος απο αλλων εδω περα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #970 στις: 21/01/11, 23:10 »
Τι εννοείς παππού ότι τότε ήταν ανήθικη και τώρα ηθική ? Που ακριβώς είναι η ηθικότητα ?
 
Το εισητήριο πάντως που κρατάω εγώ στα χέρια μου, λέει : Η παραχώρηση και η αποδοχή του επικυρωμένου εισητηρίου, καθώς και η προτροπή παραχώρησης, απαγορεύεται και τιμωρείται από το νόμο "Π.Κ., ΑρΘ.186.2 & 392".
 
Βγήκε καινούρια απόφαση ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #971 στις: 22/01/11, 01:55 »
Xoli κινδυνεύει να ακουστεί αυτό που λες σαν τον Βουλγαράκη, ότι δηλαδή, ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό...Άποψη την οποία εγώ προσωπικά δεν συμμερίζομαι.
Άλλωστε και η σημερινή Κατοχική κυβέρνηση νόμιμη είναι. Όπως και οι Κατοχικές οικονομικές δυνάμεις του Δ.Ν.Τ . Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ηθικό το "θεάρεστο" έργο τους της επιβολής με το έτσι θέλω όλης αυτής της λαίλαπας που ζούμε το τελευταίο χρόνο.
Φυσικά κάθε Κατοχική κυβέρνηση που σέβεται τον εαυτό της , έχει και τους προπαγανδιστές της , που πραγματικά δίνουν ρέστα στη καθημερινή τους προσπάθεια να μας πείσουν, για το "πόσο αναγκαία είναι αυτή η Κατοχή" και πόσο μας καταλαβαίνουν . Και οι Ναζί το '40 βγάζανε περίφημους λόγους συμπάθειας που ξεκινούσαν με το περίφημο " Antga mi enepe, mooousa polytgopon..." Πως το'πε ο Όλι Ρεν; " Κουράγιο Έλληνες";
Τα βάλανε παραπάνω με το μονόχειρα που σατυρίζει την αντίσταση του Ελληνικού λαού. Μια χαρά τα λέει ο μονόχειρας. Στη Κατοχή που έχουμε υπάρχουν και αντιστασιακές οργανώσεις , αλλά αυτές είναι απασχολημένες με τον σύγχρονο δικό τους εμφύλιο . Τον οποίο πάλι τον θρέφουνε ξένοι και δωσίλογοι κατά το διαίρει και βασίλευε. Ιδιωτικοί υπάλληλοι, εναντίον δημοσίων υπαλλήλων. Αποτέλεσμα ; Όρια ηλικίας στις συντάξεις για όλους, δραματικές μειώσεις μισθών για όλους , ανεργία για όλους (67.000 απολυμένοι συμβασιούχοι τον Δεκέμβριο) στο 15 % και συνεχίζεται. Η δημοσιογραφική γενιά των 700 ευρώ τώρα είναι προνομιούχα έναντι της καινούργιας των 592 . Αλλά το κωλοκάναλο έβγαλε λεφτά με το ανόητο σήριαλ των 700 ευρώ, θα βγάλει και με το καινούργιο των 592 .
Το μπαμ θα γίνει και θα είναι πολύ ισχυρό. Καζάνι που βράζει είναι η κοινωνία. Απλά θα περιμένουμε. Πάντως η Κατοχή θα φύγει, μαζί της και οι δωσίλογοι (αυτή τη φορά ναι) και θέλω να πιστεύω ότι θα επανεκτιμήσουμε την Εθνική κυριαρχία που τόσο , μα τόσο εύκολα παραχώρησε αυτή η Κυβέρνηση κι ας κάνουν όλοι τα κλαμμένα μη πω τι στις τηλεοράσεις.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #972 στις: 22/01/11, 02:27 »
  Δε νομίζω να υπάρχει τέτοιος κίνδυνος Macmisia. Άλλωστε είμαι πολύ συγκεκριμένος και ρωτώ για συγκεκριμένο θέμα, αναφέροντας πολύ συγκεκριμένα στοιχεία.
  Δεν συμμερίζομαι βέβαια και εγώ την άποψη ότι η σημερινή Κατοχική Κυβέρνηση είναι νόμιμη, την στιγμή που η ίδια η δικαιοσύνη με τους αντιπροσώπους της, έχουνε αντιδράσει με τον τρόπο τους, σε σχέση με αυτό το θέμα. Ή κάνω λάθος ? Όσο για το μονόχειρα και εγώ έχω συμφωνήσει μαζί του. Δεν είναι τυχαίο ότι ανήκω στην ομάδα των Troll έχοντας ιδιαίτερες αξιώσεις.
 
Όσο για τα υπόλοιπα που λες.....πόσο περίπου την κόβεις την αναμονή ?? Το δε καζάνι όταν σκάσει θα έχει κάποιους συγκεκριμένους λόγους, θα είναι οργανωμένο σκάσιμο ? ή απλά θα σκάσει ως φυσικό επόμενο της πίεσης ? με ακόλουθο αποτέλεσμα, ότι βγει από μέσα, να επανιδρύσει καινούρια Μπανανία ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #973 στις: 22/01/11, 11:38 »
"η εταιρια πουλημενη σε ξενους" ...  Ο τροπος που χρησιμοποιουνται οι λεξεις "ξενος", "εταιρια", "πωληση". Σχεδον φοβικα.

Εταιρια πιθανως πουλημενη σε ...ξενους.... στην Ελλαδα της Ευρωπης του 2011? Που φτασαμε! Μπηκαν στις εταιριες μας, στο τελος θα μας μπουν και στα σπιτια μας ... θα  αρχισουμε να τους παντρευομαστε κιολας...

Φιλε μου σε παω...συμφωνω με ολα σου τα ποστ και αστους να σε λενε troll. Και ο τροπος που εκφραζεσαι, ειναι πολυ λιγοτερο εριστικος απο αλλων εδω περα.

Με κινδυνο να βγουμε εκτος topic και να παμε στο θεμα "φοβικοι ελληνες, μεταναστευση κλπ" θυμιζω οτι ουδεποτε υπηρξε αντιδραση στην Ελληνογερμανικη σχολη για το αν ετυχε να ειναι σημαιοφορος απουσιολογος ανθρωπος μη γνησια Ελλην (αλλα Γερμανοπαις) η στην Ελληνοελβετικη η στην Ελληνογαλλικη, στις Ουρσουλινες, στο Ντιρι, στο Αμερικανικο Κολλεγιο. Την φυλετικη μας καθαροτητα και την επανασταση μας (τζαμπα μαγκια, ευκολη, τυπου διοδιων) την απαιτησαμε (ολοι μαζι ως κοινωνια, ειχαμε πεσει να φαμε κατι παιδακια αν θυμαστε) στον Αλβανο/Πακιστανο γιο πληστρας και σοβατζη του Δημοσιου της γειτονιας, που ετυχε να σκοραρει στα μαθηματα καλα και επρεπε να γινει σημαιοφορος. Οχι στον γιο του Γαλλου πρεσβη στην Ελλαδα. Με αυτον δεν ειδα να γινεται ρεπορταζ για το πως θα ανεχθουμε να κραταει την σημαια της Ελληνογαλλικης σχολης.

Ομοιως ... ολοι οι αντιστασιακοι ΔΝΤ καφενειου (αν ημουν πρωθυπουργος θα..., μωρε πρεπει να τους...., ) που βαρανε απο ιερη αγανακτηση και οργη το τραπεζι, ντυνονται μετα τον καφε που πιανουν δουλεια ως γκαρσονια, τσολιαδες στη Βαρη και στα τουριστικα στην Πλακα και πουλανε μπρελοκ Wellocome to Creta, κοκορετσια στους τουριστες come come mousaka, Greek salad.

Και οι λαμπρες παρελασεις μας για τον πολεμο μας με τους Γερμανους γινονται με Γερμανικα γυαλισμενα αρματα, αγορασμενα με γερμανικα λεφτα, εξω απο το σπιτι του Γερμανου πρεσβη. Και αφου κανουμε την ευκολη αντισταση μας εκεινη τη μερα και μαρσαρουμε με τα γερμανικα αεροπλανα πανω απο την ταρατσα του, μετα του χτυπαμε την πορτα και του γυρευουμε νεα δανεικα για νεες παρελασεις.

Και στις σχολικες εορτες μας, σε σχολεια με 50% μαθητες Τουρκους, Αλβανους, Ιταλους, Γερμανους επιμενουμε ακομα να κανουμε εορτες για το πως "τρεχει το αιμα του οχτρου, του τουρκαλα ποταμι", "Βαζει ο Ντουτσε τη στολη του και τη σκουφια την καλη του... αχ Τζιανο" και απορρουμε που καποιοι μας θεωρουν ακομα φοβικους.
Και οταν ανοιγε το IKEA, το LIDL, το Καρφουρ, ειχαμε πορειες και διαμαρτυριες και παλικαρισμους. Διαμαρτυριες γιατι ηρθαν οι ξενοι...γιατι θα πουλανε προιοντα δευτερης ποιοτητας...γιατι μας βαλανε καρουλια στα ποδια... γιατι θα ριξουν τις τιμες.... Φυσικα, αφου εγιναν οι ευκολες δηλωσεις/αντιστασεις καφενειου, ολοι οι αντιστασιακοι σημερα στο ΙΚΕΑ ειναι και τρωνε χοτντογκ και κοκακολα 0.6 ευρω, 10 κεφτεδακια και unlimited αναψυκτικο, στο LIDL σηκωνουν ολες τις προσφορες, στο Καρφουρ κανουν ουρα, στο Jumbo εχουν αγορασει την μιση Κινα.

Φανταζομαι και με το offtopic να την γλιτωσω, παλι θα βρεθει καποιος που θα μας πει οτι το θεωρει trolling (αν και ο ορισμος του troll δεν ειναι "αυτος που λεει πραγματα με τα οποια διαφωνουμε και ενω δεν επιτιθεται σε καποιον προσωπικα η γλαφυρη περιγραφη μιας καταστασης μας θυμιζει τους εαυτους μας και δε τα σηκωνουμε κατι τετοια")

Γιαυτο αυτα με το ηρθαν οι κακοι ξενοι, οι αιμοσταγεις ΔΝΤ, οι κακες εταιριες, οι συνομωτες επενδυτες τα ακουω βερεσε. Και αν καποιος γυρνωντας απο τις διακοπες του για σκι στην Αραχωβα η για trecking, περναει με την Γερμανικη Μερσεντες του, με το Αμερικανικο 501, το Ρειμπαν, το μαλλι κομμωτηριου, το Σουοτς ρολογακι του, το iphone, στο πορτμπαγκαζ την Strat του, και το σαμπουαν 2 σε 1 της Johnson and Johnson και δεν πληρωνει διοδια γιατι απο 2 πηγαν 2.2 και θεωρει οτι ετσι αντιστεκεται στο ΔΝΤ, Παγκοσμιοποιηση, Νεα Ταξη και μας το γραφει μεσω του Mac του στο forum που ολοι που τον διαβαζουμε εχουμε computer και συνδρομη ADSL internet απλα γελαω.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/11, 11:46 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas