Αποστολέας Θέμα: Όνειρα...  (Αναγνώστηκε 28154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #25 στις: 28/11/02, 09:22 »

Μου φαινεται θα επρεπε να ανοιξουμε ενα thread για μεταφυσικες εμπειριες.. :D..


Ναι! γιατί όχι; Αλλά να γράψουν μόνο όσοι είχαν/έχουν πραγματικά τέτοιες εμπειρίες, όχι απλά όνειρα ή συμπτώσεις ή παραμύθια ή κάτι που άκουσαν κάπου, κάποτε.

Αυγή, θέλεις να ξεκινήσεις εσύ το νέο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος Stamas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Bakas είναι gay
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #26 στις: 17/12/02, 01:33 »
Αυτό (συν διάφορα άλλα) πιστεύω οτι επιβεβαιώνει την ύπαρξη του κόσμου των πνευμάτων και της επίδρασης και επιρροής που έχουν στον κόσμο των ζωντανών. Η μετάβαση από αυτόν εδώ τον κόσμο στον άλλο είναι ένα σοκ και συχνά το πνεύμα περιπλανιέται κοντά στον κόσμο των ζωντανών γιατί δεν έχει συνειδητοποιήσει τι έχει συμβεί ή δεν θέλει να δεχτεί οτι βρίσκεται πιά στον άλλο κόσμο. Αλλά, για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα μας, που είναι τα όνειρα, να πω κι εγώ οτι έχω ονειρευτεί τον πατέρα μου μερικές φορές (πέθανε πέρσι), αλλά ίσως ήταν υποσυνείδητες σκέψεις, δεν ήταν όπως το δικό σου όνειρο Avgi...

  Επιτρέψτε μου να εκφράσω τη γνώμη μου για αυτό το τόσο αμφιλεγόμενο θέμα.
   Δεν νομίζω οτι υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα στα όνειρα που βλέπουμε και στο αν αυτά είναι προφητικά ή αν επιρρεάζουν τη ζωή μας. Τα όνειρα είναι ουσιαστικά η συνόψιση των γεγονότων που μας έχουν κάνει μεγάλη υποσυνείδητη εντύπωση κατα την διάρκεια μιας μέρας ή ενός μεγαλύτερου χρονικού διαστήματος. Π.χ. αν δώ στον ύπνο μου οτι ο παππούς μου θα πεθάνει (χτύπα ξύλο) απο καρκίνο και μετά απο μέρες πεθάνει, δεν θα σημαίνει οτι πέθανε επειδή το είδα στο όνειρό μου αλλά απο λογικό θάνατο λόγο της αρρώστιας. Το οτι τον είδα στον ύπνο μου θα σημαίνει οτι τον σκεφτόμουν συνέχεια και στεναχωριόμουν για την αρρώστια που έχει(π.χ. καρκίνος) δηλαδή με απασχολούσε πολύ το θέμα.
   Τώρα όσο αναφορά κόσμους πνευμάτων και λοιπά. Αυτά τα πράγματα τα βρίσκω λίγο ξεπερασμένα και εντελώς αντιεπιστημονικά που μας παραπέμπουν στις εποχές των γιαγιάδων μας οι οποίες ήταν αμόρφωτες. Βασίλη συγγνώμη αλλά η άποψή σου - πάντα κατά τη γνώμη μου - είναι λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/02, 08:43 από Βασίλης »
Γειά σου μάστορα!

Αποσυνδεδεμένος bakas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι; Α,ναι...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #27 στις: 17/12/02, 12:32 »
Χώσε Φρόιντ!!!
Ερατοσθένης

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #28 στις: 18/12/02, 12:03 »

  Τώρα όσο αναφορά κόσμους πνευμάτων και λοιπά. Αυτά τα πράγματα τα βρίσκω λίγο ξεπερασμένα και εντελώς αντιεπιστημονικά που μας παραπέμπουν στις εποχές των γιαγιάδων μας οι οποίες ήταν αμόρφωτες. Βασίλη συγγνώμη αλλά η άποψή σου - πάντα κατά τη γνώμη μου - είναι λάθος.

Τις επιστημες τις δημιουργησαν οι ανθρωποι, που χρησιμοποιουν λιγο ποσοστο του εγκεφαλου τους και που εχουν να μαθουν πολλα ακομα. Δεν μπορουμε να απορριπτουμε ασυζητητι καθε τι που δεν οριζεται σε καποια επιστημη. Ακομα και για πραγματα που εχουμε ανακαλυψει δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι, πχ. ξερεις τι συμβαινει μεσα σε μια μαυρη τρυπα; υποθετεις μοναχα. Ουτε εγω δεν ειμαι σε θεση να εξηγησω τον κοσμο των πνευματων, γνωριζω μονο αυτα που ειδα και ακουσα, στις συγκεντρωσεις και απο τη φιλη μου, η οποια τωρα συμμετεχει ενεργα ως medium (η οποια ειναι καθε αλλο παρα αμορφωτη). Οσο για τον καρκινο που λες, αν αναφερεσαι σε αυτο που μου ειπε η χαρτοριχτρα (βλεπε θεμα), θυμιζω οτι τοτε ο πατερας μου ηταν μια χαρα. Βεβαια, υπαρχει μια πιθανοτητα να το ειπε στην τυχη. Δυστυχως δεν ξαναπηγα, στο 2ο ταξιδι μου, για να μου πει κι αλλα...

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #29 στις: 21/12/02, 14:31 »
Jimmy Page, αυτό με τα συναισθήματα φόβου σε μη τρομακτικά όνειρα το έχω πάθει πολλές φορές...είναι όντως πολύ περίεργο... :-\
..κάτι άλλο που παθαίνω συχνά είναι με το που ξυπνάω και το όνειρο είχε μείνει στη μέση,και μάλιστα ενώ έπρεπε να κάνω κάτι πολύ σημαντικό πριν τελειώσει, να πρέπει να περάσουν 2-3 λεπτά (ίσως και λίγο παραπάνω... :-[)  μέχρι να επικοινωνήσω με το περιβάλλον μου και να σκεφτώ "όνειρο ήτανε". Το άλλο πάλι; Κάτι παρόμοιο με αυτό που έπαθε ο veron... να βρίσκομαι κάπου και να σχεδιάζω να κάνω κάτι πολύ τρελό που υπό κανονικές συνθήκες ούτε που θα μου περνούσε από το μυαλό..και τελικά να το κάνω γιατί σκέφτομαι ότι επειδή βρίσκομαι σε όνειρο  :o δε θα υπάρχει πρόβλημα!
Stama, θα συμφωνήσω με τον Βασίλη στο ότι επειδή δε μπορούμε να εξηγήσουμε με τις επιστήμες οτιδήποτε γίνεται γύρω μας, δε μπορούμε να ξεγράφουμε απλά μια γνώμη που δε συμβαδίζει με τη λογική...
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #30 στις: 30/12/02, 02:01 »
Βλεπετε ασπρόμαυρα ή εγχρωμα ονειρα???  ??? ???
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος filakas_agelos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • fotia sta savatovrada!!!
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #31 στις: 16/03/03, 04:51 »

Εχω δει μερη στον υπνο μου τα οποια ουτε καν γνωριζα και μετα απο λιγο καιρο βρεθηκα εκει στην πραγματικοτητα..
Εχω δει συγγενη μου να μου ''καθεται'' διπλα στο κρεββατι την ωρα που κοιμαμαι κοιτωντας με με πανικο και μετα απο 4 ωρες που ξημερωσε να μαθαινω οτι αυτος ο συγγενης πεθανε ακριβως την ωρα που εχω ξυπνουσα τρομαγμενη απο το ονειρο μου...
Και αλλα τετοια...για αυτο λεω οταν ξερεις οτι τα ονειρα σου τα χωριζει μια λεπτη γραμμη απο την αληθεια φοβασαι να κοιμηθεις καποιες φορες..

tha symfonhsw me thn avgi sto oti yparxoun oneira pou borei na sou vgoun alhthna kai alla pou borei na mhn vgoun pote!h prosopiki mou apopsh einai oti ta oneira ta dimiourgei to yposinidito mas analoga me to ti exoume perasei thn proigoumenh mera kai genika pws einai kathimerina h psixlxgia mas!episei sta oneira mas vlepoume kati pou tha thelame na kanoume kai den boroume!!! :D ;) ;D
Άνθη & ροδοπέταλα & φύλλα μαραμένα
μαζέψανε οι άγγελοι & φτιάξανε εσένα... ;)

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #32 στις: 16/03/03, 13:43 »
Eγω καμια φορα βλεπω ονειρα στα αγγλικα....οπως λεει μια ψυχη....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #33 στις: 16/03/03, 14:03 »
Είναι γεγονός ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί πολύ μικρό μερος των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του εκτός αν βρεθεί σε ιδιάζουσες καταστάσεις.
Έχω ακούσει ότι κατά την διάρκεια των ονείρων ο άνθρωπος χρησιμοποιεί μεγαλύτερο ποσοστό τουν εγκεφαλικών ικανοτήτων του από ότι όταν είναι ξύπνιος.
Κατα την γνώμη μου τα όνειρα δείχνουν συνδιασμό γεγονότων που έχουν γίνει στο παρελθόν ή θα γίνουν στο μέλλον.Το deja vu παράγεται από εικόνες που κάποιος έχει δει στο όνειρό του και τις βλέπει στην πραγματικότητα.
Εγώ προσωπικά είχα δει τον συγκάτοικό μου αυτή την στιγμή, μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας του πανεπιστημίου, πρίν τον γνωρίσω και ποτέ πριν δεν είχα έρθει στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων για να γνωρίζω την αίθουσα. Όταν έγινε το deja vu πάγωσα.
Κάτι άλλο.Γνωρίζετε την Μώρα?Το παθαίνω πολύσυχνά στον ύπνο μου.Ξαφνικά με πλημμυρίζει ένα ανεξήγητο συναίσθημα τρόμου.Ποτέ στον ξύπνιο μου δεν έχω φοβηθεί τόσο.Νοιώθω ότι κάτι ανείπωτο είναι κοντά μου και δίνω μάχη για να ξυπνήσω.Καθώς βρίσκω τις αισθήσεις μου ακούω τον εαυτό μου να μουγκρίζει έτσι όπως ισως κάποιος που δεν ξέρει να μιλάει.Θέλω να φωνάξω αλλά νιώθω κάτι σαν χέρι να με πνίγει.Το χέρι του φόβου που περιέγραψα.Είναι φρικτό και μου συμβαίνει συχνά.Λένε ότι είναι κακός οιονός.Δεν ξέρω.
Τέλος,έχεται ποτέ πεθάνει στο όνειρό σας?Εγώ συνέχεια λίγο πρίν το μαχαίρι με καρφώσει ή το σώμα μου σκάσει στον δρόμο πέφτοντας από ψηλά ,πάντα ξυπνάω.Ποτέ δεν έχω πεθάνει στο όνειρό μου.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #34 στις: 16/03/03, 14:10 »

Κάτι άλλο.Γνωρίζετε την Μώρα?Το παθαίνω πολύσυχνά στον ύπνο μου.Ξαφνικά με πλημμυρίζει ένα ανεξήγητο συναίσθημα τρόμου.Ποτέ στον ξύπνιο μου δεν έχω φοβηθεί τόσο.Νοιώθω ότι κάτι ανείπωτο είναι κοντά μου και δίνω μάχη για να ξυπνήσω.Καθώς βρίσκω τις αισθήσεις μου ακούω τον εαυτό μου να μουγκρίζει έτσι όπως ισως κάποιος που δεν ξέρει να μιλάει.Θέλω να φωνάξω αλλά νιώθω κάτι σαν χέρι να με πνίγει.Το χέρι του φόβου που περιέγραψα.Είναι φρικτό και μου συμβαίνει συχνά.Λένε ότι είναι κακός οιονός.Δεν ξέρω.



Χμμμμ...σαν πολλοι αλαφροισκιωτοι μαζευτηκαμε στο site... ;D..(δε βγαζω τον εαυτο μου απ'εξω).
Αληθεια γιατι χρησιμοποιουν σημερα τη λεξη αλαφροισκιωτος με τοση κακη σημασια ενω η αρχικη της σημασια ειναι ακρως ποιητικη;

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #35 στις: 16/03/03, 14:13 »
Παιδια εγω βλεπω  συνεχως ενα μεγαλο ματι να με πλησιαζει...και οταν φτασει κοντα ξυπναω..ιδρωμενος και τρομαγμενος...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #36 στις: 16/03/03, 14:15 »
Ρε Dave ,δε σου ειπα να μη δεις για 287η φορα τον αρχοντα των δαχτυλιδιων? :D :D
Δε με ακους ομως,δε με ακους...θα με αναγκασεις να λαβω δραστικα μετρα.... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/03, 14:19 από Avgi »

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #37 στις: 16/03/03, 14:18 »
Ρε αυγη αυτο το ονειρο το βλεπω απο τσιπιρικος....πολυ μικρος....εχω κανει και ψυχαναληση για αυτο...αλλα δεν καταφερα τιποτα...απλα τωρα ξυπναω οταν ερθει κοντα..παλια με το που το εβλεπα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #38 στις: 16/03/03, 14:19 »
Παιδια εγω βλεπω  συνεχως ενα μεγαλο ματι να με πλησιαζει...και οταν φτασει κοντα ξυπναω..ιδρωμενος και τρομαγμενος...

Aυτό μου λέει κάτι σε τύψεις/ενοχές ή κάποιον ενδόμυχο φόβο... εκτός φυσικά και αν ισχύει η εκδοχή της Αυγής...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/03, 14:21 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #39 στις: 16/03/03, 14:29 »
Οχι Απολλωνα η εκδοχη της αυγης δεν ισχυει....αυτο το βλεπω απο μικρος...σοβαρα τωρα....ετσι λες???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #40 στις: 16/03/03, 15:00 »
Πρέπει να ομολογήσω ότι δεν ασχολούμαι ενεργά με την ερμηνεία των ονείρων, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό ή έστω γνώστη του θέματος.  Επειδή όμως έχω κι εγώ κατά καιρούς δει πολύ περίεργα όνειρα, κάνω κάποιες προσπάθειες να τα εξηγήσω ψάχνοντας προς τα μέσα και όχι προς τα έξω.  Είχα κι εγώ ένα όνειρο το οποίο έβλεπα πολύ συχνά στην παιδική μου ηλικία και για πολλά χρόνια.  Πολύ αργότερα κατάφερα να δώσω σε αυτό κάποιες πιθανές εξηγήσεις.

Προσπαθώ λοιπόν να δω το όνειρο που περιγράφεις με το ίδιο πνεύμα.  Και μου δίνει την αίσθηση ότι είναι κάτι που προέρχεται από τη συνείδηση (τύψεις, ενοχή) και φέρνει στα όνειρά σου ένα τεράστιο μάτι που σε κοιτάει απειλητικά και επικριτικά (φαντάζομαι...) ή κάποιος άλλος φόβος που είχες από παιδί και έχεις ακόμα.  Είχες αναφέρει παλιότερα κάποιο άλλο όνειρο, κατά το οποίο ήσουν μέσα σε μια φυλακή (περιορισμός, καταπίεση, έλλειψη ελευθερίας) με κάποιο άλλο άτομο και κάτι καθαρίζατε.  Μήπως αυτό δεν είναι άσχετο; Ίσως θα πρέπει να αφήσεις το μάτι να σε πλησιάσει ακόμα περισσότερο.  Πολλές φορές τα όνειρα που έχω δει εγώ μου δίνουν την εντύπωση ότι παρακολουθούσα μια ταινία και με διέκοψαν πριν δω το καθοριστικό (και επεξηγηματικό) φινάλε που δίνει τη λύση του μυστηρίου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #41 στις: 16/03/03, 17:15 »
Κάτι άλλο.Γνωρίζετε την Μώρα?Το παθαίνω πολύσυχνά στον ύπνο μου.Ξαφνικά με πλημμυρίζει ένα ανεξήγητο συναίσθημα τρόμου.Ποτέ στον ξύπνιο μου δεν έχω φοβηθεί τόσο.Νοιώθω ότι κάτι ανείπωτο είναι κοντά μου και δίνω μάχη για να ξυπνήσω.Καθώς βρίσκω τις αισθήσεις μου ακούω τον εαυτό μου να μουγκρίζει έτσι όπως ισως κάποιος που δεν ξέρει να μιλάει.Θέλω να φωνάξω αλλά νιώθω κάτι σαν χέρι να με πνίγει.Το χέρι του φόβου που περιέγραψα.Είναι φρικτό και μου συμβαίνει συχνά.Λένε ότι είναι κακός οιονός.Δεν ξέρω.


....μου είχαν αναφέρει την ιστορία της πρωί, γιατί λένε ότι δεν κάνει ούτε καν να αναφέρεις το όνομά της βραδιάτικα, γιατί θάρθει σίγουρα...τί να σου πω, μόλις το πρωτοάκουσα, το θεώρησα από τις συνηθισμένες βλακείες που κυκλοφορούν...ακριβώς αυτό με το να μη μπορείς να μιλήσεις ούτε να κουνηθείς, λες και κάτι αόρατο να σε κρατάει...αλλά εμένα μου είχαν πει ότι η τελική κατάληξη είναι...σφίγγει, σφίγγει το λαιμό σου και καπούτ... :-\ το δικό σου παράδειγμα αυτόματα βέβαια αναιρεί τη θεωρία αυτή...τί να σου πω...ότι αυτά είναι μόνο στο μυαλό σου ή ότι είσαι τυχερός που ζεις; ::)(black humor)
..κατά τη γνώμη μου, τέτοια πράγματα δεν υφίστανται.. :) μείνε ήσυχος δηλαδή...
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #42 στις: 16/03/03, 17:20 »


ακριβώς αυτό με το να μη μπορείς να μιλήσεις ούτε να κουνηθείς, λες και κάτι αόρατο να σε κρατάει


Ετσι ακριβως ειναι,εμενα μου εχει τυχει το παραπανω περιστατικο ουκ ολιγες φορες και ειναι απο τις πιο τρομακτικες εμπειριες που μπορει να σου τυχουν.Δεν μπορεις να κουνηθεις,δεν μπορεις καν να μιλησεις ενω εισαι ξυπνιος.
Ιατρικα εξηγειται αυτο το πραγμα?Εχω και εγω μεγαλη απορια.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #43 στις: 16/03/03, 17:48 »

Κάτι άλλο. Γνωρίζετε την Μώρα?


Μήπως θα μπορούσε κανείς να συστήσει τη δεσποινίδα και σε εμάς που δεν έχουμε την τιμή να τη γνωρίζουμε...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #44 στις: 16/03/03, 18:07 »
Ακου Απολλων ,συμφωνα με τη λαικη παραδοση δεν προκειται για δεσποινιδα αλλα για μια γρια μαγισσα( ;D) η οποια ερχεται τα βραδυα και καθεται πανω στο στηθος καποιου που κοιμαται και του κοβει την ανασα..Υποτιθεται οτι για να σε αφησει πρεπει να πεις μια προσευχη απο μεσα σου και μαλιστα οι θρυλοι λενε οτι εαν καταφερεις και της αρπαξεις το μαντηλι της θα γινεις παμπλουτος.
Τωρα προσωπικα οσες φορες εχω παθει αυτο που λενε''μορα'' η αληθεια ειναι πως δεν εχω δει καμια ημιτρελλη γρια να καθεται πανω στο στηθος μου  ;D αλλα το συναισθημα που προκαλειται απο αυτην την κατασταση ειναι πολυ μα πολυ τρομακτικο.Φαντασου να εισαι ξυπνιος και να μην μπορεις να κουνηθεις ,ουτε καν να μιλησεις..και να εχεις καθαρα το συναισθημα οτι υπαρχει καποιος κοντα σου ο οποιος σε σφιγγει ,να νοιωθεις μεχρι και το χερι του...Ασε δε λεω αλλα γιατι ανατριχιασα μονο και μονο που τα σκεφτομαι..ασε που βραδυαζει... :D :D
Συμφωνα με το βιβλιο του Nικου Πολιτη ''Παραδοσεις'' περιγραφεται και το αντιστοιχο αρσενικο στοιχειο της μορας που ειναι ο Βραχνας.Υπαρχουν παντως αρκετες ιστοριες που περιγραφονται  με αυτο το φαινομενο και απο οτι φαινεται ειναι καθαρα κατι που παθαινουν οι αλαφροισκιωτοι(συμφωνα με τα οσα περιγραφουν οι λαικοι θρυλοι).
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/03, 22:52 από Avgi »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #45 στις: 16/03/03, 18:38 »
Ομολογώ πως δεν γνώριζα το σχετικό θρύλο.  Έχω την εντύπωση όμως ότι αν δεν πρόκειται για έργο κάποιας μάγισσας (και νομίζω ότι αυτή είναι μια πολύ πιθανή εκδοχή ::)), τότε ίσως να υπάρχει κάποια άλλη απλούστερη εξήγηση για το φαινόμενο αυτό, είτε ψυχολογική, είτε σωματική.  Και θα ήθελα να θέσω τις εξής λίαν αδιάκριτες ερωτήσεις στα άτομα που το παθαίνουν συχνά αυτό:

    1. Καπνίζετε;

    2. Ροχαλίζετε στον ύπνο σας;

    3. Σε τι στάση κοιμόσαστε; (ύπτια, πρηνή, πλάγια)

    4. Είσαστε αγχώδες άτομο;

Πάντως την τελευταία φορά που κάθησε κάποια στο στήθος μου δεν μπορώ να πω ότι δυσαρεστήθηκα ιδιαίτερα.  Βέβαια δεν ήταν γριά, μάλλον δεν ήταν μάγισσα και όσο για το "μισότρελη"... αυτό παίζεται... ;D ;D ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PANIC!<zent>

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no tzatziki?NO PARTY
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #46 στις: 16/03/03, 18:51 »
θα μοιραστω μαζι σας ενα ονειρο που εβλεπα συχνα σε ηλικια νηπιου και τοτε με τρομοκρατουσε,τωρα ειναι οτι πιο κουφο.

σφουγγαριζε,λεει, η μανα μου μπροστα στο ανοιχτο μας ψυγειο και εγω περναγα και καταλαθος την εκλεινα μεσα...μετα πηγαινε ο παππους μου και η γιαγια μου και ανοιγαν το ψυγειο και η μανα μου ειχε μεταμορφωθει σε καρπουζι!!τοτε αρχιζαν να την τρωνε και εγω να ουρλιαζω..."μη,μη τρωτε την μαμα μου"...ξυπναγα παντα κατατρομαγμενος... ;D ;D

με τα ονειρα εχω αριστη σχεση...συχνα τα ελενχω απολυτα...βλεπω ολοκληρα σεναρια που πολλες φορες τα γραφω γιατι αξιζει τον κοπο..ακομα ενα τρελο που κανω ειναι οτι αν βλεπω ονειρο μπορω να ξυπνησω και αν κοιμηθω συντομα βλεπω το υπολοιπο!!!! ;)(ακομα υπαρχουν καποια σκηνικα απο σπιτι ή και τοπια που τα βλεπω πολυ συχνα και μεσα τους εξελισονται διαφορετικα ονειρα καθε φορα..)

ενα 'πακετο" που εχω κληρονομικο ειναι οτι,σπανια,ξυπναω και ειμαι εντελως παραλυτος στο κρεβατι.δεν μπορω να βγαλω ουτε φωνη και ακομα βλεπω κομματια απτο ονειρο ξυπνιος τα οποια φευγουν οταν μετα απο λιγη ωρα καταφερω να κουνηθω..πραγματικα τρομαχτικη φαση..... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/03, 19:10 από Panic Zent »
Tyler Durden says : "use soap"

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #47 στις: 16/03/03, 22:58 »

Ομολογώ πως δεν γνώριζα το σχετικό θρύλο.  Έχω την εντύπωση όμως ότι αν δεν πρόκειται για έργο κάποιας μάγισσας (και νομίζω ότι αυτή είναι μια πολύ πιθανή εκδοχή ::)), τότε ίσως να υπάρχει κάποια άλλη απλούστερη εξήγηση για το φαινόμενο αυτό, είτε ψυχολογική, είτε σωματική.  Και θα ήθελα να θέσω τις εξής λίαν αδιάκριτες ερωτήσεις στα άτομα που το παθαίνουν συχνά αυτό:

    1. Καπνίζετε;

    2. Ροχαλίζετε στον ύπνο σας;

    3. Σε τι στάση κοιμόσαστε; (ύπτια, πρηνή, πλάγια)

    4. Είσαστε αγχώδες άτομο;


Aπολλων ουτε καπνιζω ,ουτε ροχαλιζω ,κοιμαμαι παντα στο δεξι η αριστερο πλευρο και δε νομιζω οτι ειμαι αγχωδες ατομο(εχω αγχος σε λογικα πλαισια οπως ολος ο κοσμος)..αρα να αρχισω να ανησυχω? ;D ;DΜηπως να κοιμαμαι με μια αρμαθια σκορδα κρεμασμενη διπλα απο το κρεββατι μου?Μηπως να ριχνω γυρω γυρω απο το κρεββατι αλατι?  :D

Παράθεση
Πάντως την τελευταία φορά που κάθησε κάποια στο στήθος μου δεν μπορώ να πω ότι δυσαρεστήθηκα ιδιαίτερα.  Βέβαια δεν ήταν γριά, μάλλον δεν ήταν μάγισσα και όσο για το "μισότρελη"... αυτό παίζεται... ;D ;D ;D

Δε νομιζω οτι η παραπανω εμπειρια να υπηρξε ιδιαιτερα δυσαρεστη... ;) ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #48 στις: 17/03/03, 02:55 »

και μαλιστα οι θρυλοι λενε οτι εαν καταφερεις και της αρπαξεις το μαντηλι της θα γινεις παμπλουτος.

Όπα!!Εδώ είμαστε.Εφ'εξής παρακαλάω να μου ξανάρθει.Τελευταια τα πράγματα έχουν γίνει πολύ στριμοκωλα. ;D
Εγώ Απόλλωνα καπνιζω τόσο πολυ που πιστεύω ότι σε λιγα χρόνια εκτος της Μώρας θα δώ και έναν κάβουρα.
Δεν ροχαλίζω αλλά βαριανασένω
Είμαι τρομερά αγχώδης τύπος για αυτό και καπνίζω πολύ(αγχολυτικό,που σαν τελική λύση σε σκοτώνει και γλιτώνεις μια και καλή από άγχος ,Μώρες και λοιπές προην :-\).
Βγάζεις κάποιο συμπερασμα?
Πάντως δεν είσαι ξύπνιος όταν παραλύεις αλλά σε μισούπνι.Κατι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου.Αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι στην προσπάθεια να ανοίξω τα μάτια καταβάλω μεγάλη σωματική δύναμή και νιώθω να κάνω σπασμούς στο κρεββάτι μου.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #49 στις: 08/04/03, 03:43 »
Τελικά όλα αυτά τα περίεργα ονειρικά δε συμβαίνουν μόνο σε μένα ε;  ;) Ελεγχος ονείρων, πνιξιμο, deja vu κλπ τα έχω δοκιμάσει όλα. μια είναι η θεραπεία. να κοιμάσαι αργά και να ξυπνάς νωρίς. (θελει βέβαια πολλούς καφέδες )  ;D
Πάντως από περίεργα όνειρα άλλο τπτ. ο lovecraft θα φρίκαρε με μερικά όνειρα που έχω δεί. Αυτό που θυμάμαι πιο έντονα γιατί με είχε ταράξει πολυ όταν το πρωτοείδα είναι αυτο

Ήμουν λέει με μια κοπέλα που αγαπιόμασταν τρομερά (δεν ήταν όμως υπαρκτό πρόσωπο). Κάποια στιγμή μού λέει ότι θέλει να πάμε μαζί ένα ταξίδι για να δούμε πόσο αγαπάμε ο ένας τον άλλο. Φεύγουμε λοιπόν και μετά ΄βρισκόμασταν σε μια σπήλια που ήταν όμως αρκετά φωτεινή, σα να έμπαινε φως από τη στέγη. ξαφνικά από το σκοτάδι πετάγεται ένα ανθρωπόμορφο τέρας πετάει ένα τσεκούρι και της το καρφώνει στο στήθος και τρέχει αμέσως να ξεφύγει. Εγώ φρικάρω τελείως τρέχω αμέσως και την πιάνω. και αυτή μου λέει ετοιμοθάνατη: " Θα πεθάνω τωρα σίγουρα... Όμως αν μπορούσες θα είχες φάει αυτό το τσεκούρι για μένα;" Εγώ της λέω σίγουρος ναι. Εντάξει μου λέει. και βγάζει το τσεκούρι από το στήθος της και το καρφώνει στο δικό μου. Πόνεσα τρομερά, αλλά δεν ένοιωσα να απειλείται η ζωή μου και αυτή έμοιαζε να είναι καλύτερα και σα να χαμογελούσε λιγο, οπότε εγώ χάρηκα λίγο. Όμως μετά από λίγο ξανασκοτείνιασε το πρόσωπό της ΄και μου είπε: "Όμως δε έγινε έτσι..."  και όταν είδα το στήθος της είδα ότι το τσεκούρι ήταν πάλι εκεί. "Τώρα νοιώθεις την οργή να φουντώνει έτσι; Θέλεις να εκδικηθείς;" Ναι της απαντάω κι εγώ. " Θέλεις όμως να πάρεις κάτι δικό μου για να παίρνεις θάρρος και δύναμη και να μη με ξεχάσεις έτσι;". ναι της λέω. και αυτή μου λέει :" Λοιπόν τι θές να πάρεις μαζί σου; Την καρφίτσα μου για τα μαλλιά;.... ή το κεφάλι μου; " και μου δείχνει παραπέρα στο δωμάτιο που ήταν το κομμένο κεφάλι της και η καρφίτσα της. Εγώ εδω ταράχτηκα τελείως, αλλά μιας και δεν είμαι πολύ μακάβριος της λέω "την καρφίτσα σου". "σοφά διάλεξες" μου λέει. και τότε με κοιτάει κάπως θλιμμένα και μού λέει "αλλά σίγουρα δε θές το κεφάλι μου;" και τότε αυτή πεθαίνει εγώ ξυπνάω σχεδόν κλαμμένος και με μία μαύρη διάθεση όλη τη μέρα. oh well just a dream. όνειρα γλυκά σε όλους
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/04, 01:18
από dora
12 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 00:21
από Shu_Ji
8 Απαντήσεις
3397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/05, 20:21
από sugarbaby
1 Απαντήσεις
1816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 16:42
από dramatic_life
0 Απαντήσεις
1641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/15, 00:17
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
1795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/17, 09:03
από mackay
0 Απαντήσεις
2076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/17, 19:37
από diji grampsas
1 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/18, 08:04
από panixgr
2 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/18, 13:30
από Dagoth
0 Απαντήσεις
587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/21, 10:35
από ivikos