Αποστολέας Θέμα: washburn wi-66v upgrade  (Αναγνώστηκε 2670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
washburn wi-66v upgrade
« στις: 14/01/11, 20:57 »
λοιποοοον..μετα απο 4 χρονια συμβιωσης με την καλη μου αποφασισα να τις κανω δωρο ενα upgrade που τοσο το ειχε αναγκη...
     
      αποφασισα να το κανω μονος μου για τους παρακατω λογους
     
      1) για την εμπειρια μιας και ποτε δεν ειχα την ευκαιρια να κατσω να ασχοληθω με τα ενδοτερα της κοκκινοσκουφιτσας.
      2) να βελτιωσω οσο γινεται το ηχητικο αποτελεσμα.
      3) για λογους ποιοτητας εργασιας ( δυο πολυ γνωστοι μαστορες στην Αθηνα   που επισκευτηκα τις 2 τελευταιες φορες δεν μου εκαναν και την καλυτερη   δουλεια συν οτι κυριολεκτικα κοιταζαν να δουν ποσο γεματη ειναι η τσεπη   μου για να με εξυπηρετησουν).
      4) για λογους οικονομιας καθως αυτα τα λιγα που θελω να κανω θα   κοστιζανε περιπου στα 200-250 ευρω ισως και παραπανω ενω τα εξαρτηματα   δεν πανε πανω απο 30-40 ευρω.
     
      Η κοκκινοσκουφιτσα (υπαρχουν και φοτο ντοκουμεντα της κυριας)  λοιπον αυτη την στιγμη φοραει τα παρακατω:
     
      Body - mahogany
               - bound, carved figured maple top
     
      Neck - 22 frets
               - 24 3/4 "
               - set mahogany neck
               - fingerboard radius 14"
               - bound rosewood fingerboard
               - 2.7 mm fretwire
               - pearl wing inlays
     
      hardware
            - fulcrum stay-in tune vibrato tailpiece
            - chrome hardware
            - metal covered bridge and neck humbuckers
            - 3-way toggle switch
            - Grover tuners
            - 2 volume knobs (bridge/neck)
            - 2 Voice Contour Control (VCC) knobs (bridge/neck)
     
      pickups
      Seymour Duncan '59 reissue neck pickup,
      Seymour Duncan Custom-Custom bridge pickup
   
   
    Αυτο που με ενοχλησε περισσοτερο στην κιθαρα αλλα δεν του ειχα δωσει σημασια ηταν
     
    1) τα volume pots, δεν μου αρεσε η αισθηση που ειχαν καθολου...δεν καθαριζε η παραμορφωση,και εχω την εντυπωση
         οτι μπουκωνανε λιγο τον ηχο (κανανε και κατι χρουτσ χρουτσ :P ). αρχικα ειχα σκεφτει να αλλαξω και μαγνητες...θα δειξει...
          καθολου και απο το 7 και κατω χαμηλωνε πολυ αποτομα ..στο 5 ειχα πολυ πολυ μικρη ενταση...
     2) το VCC.. δεν μου αρεσε καθολου μα καθολου η λειτουργια του για να κανεις split coil onstage
         επρεπε να γυρισει ολο το pot και δεν με πολυ βολευε.
     3) η απουσια tone pots...οκ..η κιθαρα πραγματικα βγαζει πολυ ομορφο ηχο απο μονη τις...αλλα εχει
         λιγο παραπανω πριμα απο οτι θα ηθελα εγω και χωρις ρυθμιστικα...δεεεν.
     4) τα καλωδια συνδεσης τον pot κτλ..αν και δεν μου φενονται τελειως μαπα εντουτης θα ηθελα
          να βαλω κατι καλυτερο ( αν γνωριζεται απο μπορω να προμηθευτω ποιοτικο καλωδιο στειλτε μου ενα pm)
         
      Οι εργασιες θα γινουν σιγα σιγα και μια μια για να μπορω να δοκιμαζω το οργανο μετα απο καθε αλλαγη και να
     κρινω αν ειμαι και γ**ω τους μαστορες η για τα μπαζα  :P ...εσεις δεν μπορειτε να κρινετε για αποφυγη αρνητικων σχολιων τσακωμων, εμπρησμων κτλ κτλ...  ;D
    Επισης θα ποσταρονται και φοτο κατα την διαρκεια των εργασιων
   
  παμε λοιπον..
   
    οι εργασιες που θα γινουν
   
    1) τα volume pots τα αλλαξα σημερα με 2 CTS 500κ (εντυπωσεις παρακατω)
    2-3) απο το VCC θα μεινουν μονο τα knobs τα pots θα αλλαχθουν με 2 CTS   500k push/pull και η συνδεσμολογια που θα ακολουθησω θα ειναι   series/parallel και οχι split coil.
    4) αναμενω πληροφοριες
     
      εντυπωσεις:
    1) καμια σχεση...ο ηχος τις κιθαρας αλλαξε ηδη παρα πολυ...πιο γεματος   ηχος, πιο καθαρος, τα pot κοβουν τον ηχο γραμμικοτατα (εχω ηχο απο το 10   εως το 1 και η ενταση μειωνεται γραμμικοτατα). και επιτελους οταν εχω   παραμωρφωση καθαριζουν τον ηχο οταν τα μειωνω, επισης σιγουρευτηκα οτι   οι μαγνητες ειναι αρκετα καλοι και δεν χρειζονται αλλαγη.
   
    οι λοιπες εργασιες αναμενονται απο εβδομαδα γιατι τωρα εχω πορωθει και θελω να πω δυο λογακια στη κοκκινοσκουφιτσα..
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: washburn wi-66v upgrade
« Απάντηση #1 στις: 19/01/11, 16:07 »
η διαδικασια εχει παγωσει προς το παρον καθοτι σκεφτηκα οτι θα ηταν καλυτερα εαν αλλαζα και μαγνητες...θα κανω μια ερευνα αγορας και θα επανελθω
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: washburn wi-66v upgrade
« Απάντηση #2 στις: 02/02/11, 23:09 »
Μιας και βρηκα λιγο χρονο σημερα να καθησω να ασχοληθω προεκειψε ενα   μικρο προβλημα και θα χρειαστω μια μικρη βοηθεια παιδια...εβαλα tone   pots push/pull για split coil αυτα εδω 
 
  http://www.guitarelectronics.com/c=gD7EFBQW8t964DKqH5SDc8qnm/product/CPPB500/Bourns-Premium-Grade-500K-Audio-Taper-Pot-w-Push-Pull-Switch.html
 
  καθως επισης και εναν επιλογεα μαγνητων της switchcraft
  και ακολουθησα αυτην την συνδεσμολογια
 
  http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_2t_3w_2pp
 
  με εναν .022uf στον bridge  και εναν.047uf στον neck drop orange και οι   δυο ( δεν εχουν μεγαλη σημασια οι τιμες των πυκνωτων μιας και θα   πειραματιστω λιγο)
 
  ολα καλα ολα ωραια, (εντυπωσεις θα γραψω μολις ολοκληρωθουν οι   εργασιες), εκτος απο ενα μικρο βουητο που εχει πλεον η κιθαρα το οποιο   φευγει μονο οταν κλεισω τα volume pots, δεν σταματαει οταν ακουμπαω τις   χορδες και οταν πλησιαζω την λαμπα η τον ενισχυτη γινεται λιγακη πιο εντονο (   κυριως με την λαμπα) σε ολες τις θεσεις neck-bridge-both. τα tone pots   δουλευουν κανονικα και ο ηχος ειναι κανονικος μονο που παραμενει αυτο το   μικρο ενοχλητικο βουητο... κολλησεις, συνδεσμολογια, γειωσεις ειναι διπλο τσεκαρισμενα, μετρημενα με πολυμετρο και δειχνουν ολα οκ.
Μια πατατα που εκανα ειναι οτι οταν πηγα να βαλω τα knobs στα volume pots τα πιεσα αρκετα ( αρκετα ομως :-\ ) με αποτελεσμα να φυγει το μεταλλικο καλυμμα (το κελυφος) απ τα ποτενσιομετρα..τα κουμποσα παλι αλλα δεν ξερω αν αυτο προκαλει το βουητο...παντως αν δεν βρω ακρη θα επαρω δυο καινουργια να τα αλλαξω να δω μηπως φτιανε αυτα. καμια ιδεα να προτεινει καποιος να τσεκαρω? btw τα volume pots ειναι cts 500k και πριν καταλαβω την πατατα που εχω κανει τα δουλεψα λιγο και φοβαμαι οτι τουσ δημιουργησα προβλημα εξου και σκεφτομαι να αλλαξω πρωτα αυτα...
 
 
 
 
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: washburn wi-66v upgrade
« Απάντηση #3 στις: 04/02/11, 15:49 »
κανεις?
the souls of heaven...Are stars at night...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/02, 09:19
από Βραζίλης
14 Απαντήσεις
7859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/02, 23:28
από rockntroll
7 Απαντήσεις
4082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/07, 20:34
από penoktonos
8 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 16:37
από Jezus
8 Απαντήσεις
3349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 01:05
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
14 Απαντήσεις
5506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:04
από Alex_Under
19 Απαντήσεις
5392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 13:38
από vegos
5 Απαντήσεις
3315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/12, 01:49
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/21, 02:27
από BitCollector
0 Απαντήσεις
3885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/21, 14:17
από Βραζίλης