Αποστολέας Θέμα: Παράξενη Συγχορδία...  (Αναγνώστηκε 18388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

santanaras

  • Επισκέπτης
Παράξενη Συγχορδία...
« στις: 20/12/04, 20:16 »
...Είναι μία συγχορδία η οποία δημιουργείται στην εβδόμη βαθμίδα της Ρε Χιτζασχιάρ. Η Ρε Χιτζασχιάρ, είναι ένας γνωστός Βυζαντινός δρόμος. Παίρνει τον οπλισμό της Ρε Μείζονας και έχει επιπλέον Μι Ύφεση και Σι Ύφεση. Η συγχορδία αυτή αποτελείται από τις εξής νότες: Ντο#, Μιb, Σολ. Το διάστημα μεταξύ Ντο# και Μιb είναι διάστημα ελλατωμένης τρίτης ενώ το διάστημα Ντο# με Σολ, ελλατωμένης πέμπτης. Άρα, δεν είναι ελλατωμένη συγχορδία γιατί το Ντο# με το Μιb δεν είναι μικρή τρίτη. Έχω ρωτήσει παντού. Μήπως κάποιος από 'σας μπορεί να μου πει ποια είναι η ονομασία αυτής της συγχορδίας (π.χ. Λα Σέτιμο) και πώς συμβολίζεται (π.χ. Α7); Θα σας είμαι ευγνώμων
 :) :) :) :) :) :) :) :) ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #1 στις: 20/12/04, 21:26 »
Νομιζω οτι καποιος το ειχε ξαναρωτησει αυτο...Ειναι λιγο υποκειμενικο πως θα το ονομασει καποιος, αλλα εγω προτεινω το Cdimsus2 ( εαν το λεω σωστα, καπως ετσι πρεπει να ειναι ). Βασικα εχει τα στοιχεια μιας Cdim ( Ντο ντιμινουιτας ) που εχει τη μορφη C#-E-G ( νοτες ) και απλα "καθυστερει" την τριτη της συγχορδιας ( δηλαδη την E ) και την κανει sus2 ( δηλαδη Eb )...Αυτο απαιτει λυση πιστευω,ετσι??Μηπως λυνεται σε μια D ( ή Dm ) ή B-Bm??
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

santanaras

  • Επισκέπτης
Re:Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #2 στις: 21/12/04, 18:59 »
freemind, το είχαμε συζητήσει εμείς με τον karharias στο chat. Πήγα μέχρι και σε πρόγραμμα για ακόρντα και μου έβγαζε C#sus2(b5). Απλά ψάχνω να δω πώς στο καλό λέγεται αυτή η συγχορδία και πώς συμβολίζεται. Ευχαριστώ πάντως που ασχολείσαι.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #3 στις: 22/12/04, 00:28 »
Συγνωμη, εχεις δικιο..ειναι C#dimsus2 και οχι Cdimsus2...απλα υπολογισα ενα ημιτονιο πιο κατω..γεραματα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #4 στις: 27/12/04, 14:36 »
Είσαι σίγουρος ότι η συγχορδία αυτή παίζεται πραγματικά στην πράξη; Από τις συγχορδίες που (θεωρητικά) σχηματίζονται σε όλους αυτούς τους δρόμους, μόνο οι απλούστερες παίζονται πραγματικά στα κομμάτια.

Μην ξεχνάς ότι οι "δυτικοί" κανόνες περί αρμονίας δεν εφαρμόζονται 100% σε αυτούς τους δρόμους και στην ελληνική παραδοσιακή / βυζαντινή μουσική. Οι περισσότεροι δρόμοι *ΔΕΝ* βασίζονται σε πολυφωνική αρμονία...

Για περισσότερες συγκινήσεις: Βγάλε τις συγχορδίες που σχηματίζονται στις διάφορες βαθμίδες του δρόμου "Σεγκιάχ" (πω ρε γέλια... 8))
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/04, 14:42 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Page

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #5 στις: 27/12/04, 17:10 »
Πάντως στη Δυτική Μουσική αυτη η συγχορδία (C#-Eb-G) είναι η Ιταλική 6ης Αυξημένης στη Σολ μείζονα.
Δηλαδή οξύνουμε την ΙV και βαρύνουμε την VI βαθμίδα της κλίμακας.

Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
Απ: Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #6 στις: 03/01/05, 05:24 »
Παράθεση
Πάντως στη Δυτική Μουσική αυτη η συγχορδία (C#-Eb-G) είναι η Ιταλική 6ης Αυξημένης στη Σολ μείζονα.

Ναι είναι όντως η Ιταλική αυξ. 6η στη Σολ Μείζονα, αλλά αυτό δεν ισχύει εδώ γιατί δεν είμαστε στη Σολ Μείζονα αλλά στην Ρε Χιτζαζκιάρ.
(Αν ήταν Ρε Χιτζάζ θά ήταν το ίδιο με Σολ Ελάσσονα Αρμονική)

Θα συμφωνήσω με τον Νέο κιθαρωδό. Στους λαικούς δρόμους δεν καλοδουλέυει ν διημιουργία συγχορδιών σε όλες τις βαθμίδες του δρόμου. Θεωρητικά γίνετα αλλά πρακτικά δεν χρησιμοποιούνται όλες.

Για παράδειγμα στο Ρε Χιτζαζκιάρ, οι πιο συνιθισμένες συγχορδίες είναι οι D, A και Gm. Αν το τραγούδι περάσει και από σκέτο Χιτζάζ τότε στη θέση της Α μπαίνουν οι Cm και Eb.
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #7 στις: 04/01/05, 10:38 »
...Είναι μία συγχορδία η οποία δημιουργείται στην εβδόμη βαθμίδα της Ρε Χιτζασχιάρ. Η Ρε Χιτζασχιάρ, είναι ένας γνωστός Βυζαντινός δρόμος. Παίρνει τον οπλισμό της Ρε Μείζονας και έχει επιπλέον Μι Ύφεση και Σι Ύφεση.

 Η ρε Χιτζασχιαρ, παιρνει τον οπλισμό της απο την Gm(Bb,Eb, F# προσαγωγέα) με ενα επιπλέον ντο#. αν το σκεφτείτε το κομματο ως Gm to ντο# ειναι μια ντιμινουίτα, ή μια ελλατωμενη την πρωτης βαθμίδας της Gm. π.χ. υπαρχει ενα κομματι του Στέλιου Καζαντζίδη, "ποια είσαι εσύ" οποιος ξέρει την εισαγωγη θα θυμαται ποια συγχορδια είναι εκει.

Τωρα, το C# , Eb, G, μαλλον ειναι αυτα που σου είπαν.
 Παντως ακομα και στη λαικη μουσικη δεν υπαρχουν κομματια πολλά στο δρομο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #8 στις: 20/08/05, 12:14 »
θα ηθελα καποιοις να μου πει ποιο ακορντο ειναι το "Αno3" αλλα και το "Fm7-5".οπως επισης και το "Α4"και αν για αυτο το ακορντο(4ης)υπαρχει και μινορε.βασικα εχω μια λογικη για το Αno3 που λεει οτι ειναι η A χωρις την 3η αλλα δεν μου αρεσει στο ακουσμα και ειπα να ρωτησω.οσον αφορα την Α4 μαλλον ειναι Α+την4η αλλα ασ ειμαστε σιγουροι.
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #9 στις: 20/08/05, 17:52 »
Λοιπόν, το Fm7-5 είναι πολύ συνηθισμένη συγχορδία (οι m7-5 γενικά δηλαδή, όχι η F συγκεκριμένα). Έχει όπως λέει το όνομα της 1η-3η(μικρή αφού είναι μινόρε)-5η(ύφεση ή ελατωμένη, όπως θέλεις τη λες αλλά η ονομασία είναι ύφεση)-7η . Η ονομασία είναι Φα μινόρε επτά ύφεση πέντε (αν θέλεις να συνεννοείσαι με τους άλλους μουσικούς, αλλιώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ορολογία του ωδείου αλλά θα σε κοιτάνε όλοι παράξενα). Συνεπώς οι νότες της είναι F-Ab-Cb-Eb και πιάνεται
                      με μπάσσο στην 4η χορδή 
                                        ----4----
                                        ----4----
                                        ----4----
                                        ----3----
                                        ----x----
                                        ----x----
                      με μπάσσο στην 5η χορδή
                                        ----x----
                                        ----9----
                                        ----8----
                                        ----9----
                                        ----8----
                                        ----x----
                       με μπάσσο στην 6η χορδή
                                        ----x----
                                        ----0----  (προεραιτικά στη F)
                                        ----1----
                                        ----1----
                                        ----2----
                                        ----1----

Όσο για το A4 (και για όλα τα 4ης) έχεις τις 1η-3η-5η + την 4η. Άρα όταν λες A4 σημαίνει A-C#-D-E  (αντίστοιχα στη μινόρε έχεις A-C-D-E) και πολλές φορές θα τη συναντήσεις και Aadd4 ή Amadd4 αλλά το A4 είναι ο απλούστερος τρόπος γραφής. Επίσης υπάρχει και το sus4 όπου εκεί έχεις 1η-4η-5η  (όταν βλέπεις sus4 κάνεις τη 3η ---> 4η  ενώ αν δεις sus2 κάνεις τη 3η--->2η).  'Οταν δεις A4 εννοείται πάντα η ματζόρε. 

Όσο για τη Ano3 αν ήταν χωρίς την 3η θα μπορούσε απλά να λέγεται A5 (power chord) που είναι η πλέον συνηθισμένη στη ροκ, μεταλ κλπ. Πιθανότατα λοιπόν ή είναι η A5 ή εννοεί τη Asus2  η οποία γράφεται και Aadd9(no3) και ίσως ( ; ) για συντομία να γράφεται και Ano3. Δηλαδή αν είναι αυτή (που μάλλον είναι) τότε έχεις 1η-2η-5η ( A-B-E). Ο απλούστερος τρόπος να την πιάσεις είναι    0-0-2-2-0-0   
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/05, 21:58 από fatses asteies - The band »
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #10 στις: 21/08/05, 08:20 »
Ευχαριστω πολυ αντωνη!σε ευχαριστω επισης και για την αναλυση μιας και  με βοηθησες ετσι περισσοτερο παρα με την στειρα απομνημονευση 3 ακορντων.οσο για αυτο το ακορντο "Αno3"τι να πω...μαλλον θα περασω απο το ωδειο.το εχω δει μονο σε ενα...ελληνικο κιολας τραγουδι οπου μουσικη εχει γραψει ο Νικος Αντυπας.τεσπα σε ευχαριστω
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #11 στις: 21/08/05, 12:01 »
Κοίταξα σε κάποια ξένα τραγούδια και το πιάσιμο της Ano3 ήταν αυτο της Asus2 , οποτε μάλλον αυτή είναι (αλλά δεν είμαι και σίγουρος).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #12 στις: 21/08/05, 14:43 »
Δεν ξερεις ποσο με εκνευριζουν οι διαφορετικες ονομασιες για τα ιδια πραγματα...η το κολλημα με το ιταλικογερμανικο συστημα νοτων vs το αγγλογαλικο.τεσπα σε ευχαριστω
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος Sbiblerubleb

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Παράξενη Συγχορδία...
« Απάντηση #13 στις: 21/12/07, 01:39 »
swstos o tzouras

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
10829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 09:37
από CADMUS
11 Απαντήσεις
14765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 15:19
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
7 Απαντήσεις
5801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/04, 22:36
από ectoraskriti
13 Απαντήσεις
16377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 17:48
από parlats
17 Απαντήσεις
5801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 20:10
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
1875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/09, 23:48
από Ιππέας
3 Απαντήσεις
2812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/09, 01:53
από jim.ni
8 Απαντήσεις
13033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 16:35
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
1097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/22, 16:16
από Ioannis Anastassakis