Αποστολέας Θέμα: Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium  (Αναγνώστηκε 10868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« στις: 28/08/03, 02:52 »
Ίσως να ταίριαζε και στα δημοψηφίσματα ή στους μουσικούς συνδέσμους, αλλά ας είναι...το e-zine Pitchfork, πριν από καιρό, είχε δημοσιεύσει ένα άρθρο του Michael Sandlin (ένας απλός reviewer) με θέμα Τα 50 Χειρότερα Κιθαριστικά Σόλο της Χιλιετίας...προφανώς είχε προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων τότε (κι ενδεχομένως να το κάνει και τώρα)...αντιγράφω τον πρόλογο κι ένα απλό παράδειγμα:

What would possess us to compile the worst guitar solos in history? I mean, come on, it's no great feat to list the best guitar solos ever. Just put Hendrix, Page, Clapton, and Gilmour in the Top 10 and everyone's happy. It's obscuring reality somewhat, but it's convenient.

The worst guitar solos, on the other hand, don't get talked about much. I know I left out plenty of deserving guitar dudes on this list (there's a lot of hammered nuts out there, y'know). I took care to exclude bozos like Yngwie Malmsteen, Steve Vai, and John McLaughlin because, frankly, their styles seem to have less to do with pure rock-n-roll than that of say, Eddie Van Halen. Anyway, it's a good bet that some of you will consider some or all of these solos the best of all time. For those about to sulk, we at Pitchfork salute you.

...στη θέση 6:

6. "Fuel to the Fire" by Rory Gallagher
Soloist: Rory Gallagher
Album: Photo-Finish
Year: 1978


Another colossal blues wankfest from the dreaded year of '78, when disco stood toe- to- toe with mediocre blues- rock as the crap of choice polluting the airwaves. Photo-Finish establishes Gallagher as another insufferable Clapton copycat. At times, his phrasing is such an obvious facsimile of Clapton's that it just becomes funny. In a close race, the solos on "Fuel to the Fire" place first in a succession of losers. Its slow blues feel hobbles along as Gallagher's guitar cries out, parrot- like, for attention: "I'm the next Clapton, I'm the next Clapton!"

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #1 στις: 28/08/03, 09:56 »
Πω πω... κι υπάρχουν κι αρκετοί fans του Rory στο site... Θα πάρουν τον Sandlin με τις ντομάτες...

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΝ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΩ... ΥΠΑΡΧΕΙ Ο PAGE ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο GILMOUR... ΓΚΡΡΡΡ...

ΚΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΓΡΙΩΘΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ... ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΟΛΟ ΤΟΥ PAGE ΕΙΝΑΙ ΤΟ ''DAZED AND CONFUSED...''
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος zaeko

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • When the going gets tough, the tough gets going
    • Προφίλ
    • Riverbed
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #2 στις: 28/08/03, 10:24 »
Αυτή η λίστα είναι καθαρά υποκειμενική και μάλλον γραμμένη από κάποιον που έχει βουλωμένα αυτιά (πιθανότατα και κάτι άλλο βουλωμένο...). Ένα γ**άτο Top 100 best είχε δημοσιεύσει το Guitar World
http://guitar.about.com/library/bl100greatest.htm?PM=ss12_guitar
από κει και πέρα, ο τύπος πρέπει να έχει χοντρό κόμπλεξ με την πραγματική ροκιά για να βάλει στην λίστα των 50 χειρότερων solos (κατ' αυτόν πάντα), Stevie Ray Vaughan, KISS (ACE rules!), Rory Gallagher, Jimmy Page και το γ$#$# κιθαριστικό τρίο των Lynyrd Skynyrd (μπορεί τα σχήματα που παίζαν να ήταν βασικά, αλλά ο τρόπος που τα σύνεδεσαν ήταν μοναδικός)...
Μην ασχολείστε με σκ$#$ δεν αξίζει τον κόπο, υπάρχουν τόσο πολύτιμες πληροφορίες για να απασχολήσετε τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος Infernal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • kane ka8e mera kati pou se tromazei....
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #3 στις: 28/08/03, 13:00 »
kati pire to mati mou kai ton steve vai, kala ama ton eixa ayton pou ta egrapse ayta mprosta mou 8a tou exona mia ki8ara ekei pou kserei mexri to dekato tasto, kai 8a ton afina na kanei solo me ta arixdia tou.
:p
Απ της ψυχής μου το ιερό,ως της ζωής μου το μπορδέλο....

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #4 στις: 28/08/03, 15:54 »
kati pire to mati mou kai ton steve vai, kala ama ton eixa ayton pou ta egrapse ayta mprosta mou 8a tou exona mia ki8ara ekei pou kserei mexri to dekato tasto, kai 8a ton afina na kanei solo me ta arixdia tou.
:p
:rofl :rofl :rofl Που στο καλο το σκεφτηκες αυτο,εχω λιωσει,χαχαχα...  ;D :o
Οσο για αυτον τον κριτικο...Το να λεει Μποζος τους Στηβ Βαι και Μακλαφλιν θελει ψαξιμο...Σκεφτηκατε μηπως ειχε ψυχολογικα προβληματα κ εβγαλε το αχτι του γραφοντας π**αριες? :P :P :P :P
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος Infernal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • kane ka8e mera kati pou se tromazei....
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #5 στις: 29/08/03, 00:20 »
file otan milane gia ton steve etsi, ginetai prosopiko to 8ema ;-)
Απ της ψυχής μου το ιερό,ως της ζωής μου το μπορδέλο....

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #6 στις: 29/08/03, 23:55 »
Ομολογώ ότι περίμενα να δώ πιο γνωστά ονόματα.Ουδείς άσφαλτος παιδιά κακά τα ψέμματα.
Και αφήστε τις υστερίες.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #7 στις: 30/08/03, 00:10 »
σας παρακαλω να ειστε πιο κοσμιοι στις εκφρασεις σας........... >:( >:(
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Infernal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • kane ka8e mera kati pou se tromazei....
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #8 στις: 30/08/03, 10:01 »
file kosti, sevomai to tropo pou 8eleis na milas kai na ekfrazesai, ef oson sevesai ki esy to diko mou. ti exoun pa8ei oloi s ayth th xwra, 9 tous 10 8eloun na sou poun pos prepei na milas kai ti prepei kai ti den prepei na les. egw pantos 8a milaw opos 8elw, xwris ayto na simenei oti 8a eimai aisxros. merikes fores xreazetai omos. :)
filakia :) ;D
Απ της ψυχής μου το ιερό,ως της ζωής μου το μπορδέλο....

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #9 στις: 30/08/03, 16:11 »
Υπάρχει η βωμολοχία ως αυτοσκοπός κι ως μέσο, για να κάνω μια επιτακτική διάκριση. Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα πρέπει να υπάρχει, αλλά στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για μονομερή, δεδομένου πως ο kostis88 πχ δεν εκφράστηκε κατά τρόπο που να θεωρήθηκε άκομψος ή αντίθετως με τους δικούς σου επικοινωνιακούς κανόνες. Για να μην λοιπόν ξεκινήσω κήρυγμα περί λογοκρισίας, πολιτικής ορθότητας (και πάλι) και ελευθερίας της άποψης, θα κλείσω λέγοντας πως όταν βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ ως φιλοξενούμενος, είναι αυτονόητο πως δεν μπορείς να λειτουργείς αποκλειστικά με τους δικούς σου κανόνες πλέον, αλλά με τη σύνθεση του συνόλου...ας υπάρχει λοιπόν κάποια αυτοσυγκράτηση, για να μην επιβάλλεται έξωθεν. Αυτό το τελευταίο ουδείς το επιθυμεί...

Αποσυνδεδεμένος Rock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή είναι μικρή, για να είναι θλιβερή
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #10 στις: 30/08/03, 16:43 »
Egw lew na mazeytoyme oloi oi Gallagherikoi toy site kai na organosoyme mia e3tratia...(fetos akoysa kai to pio kalo... O Rory Gallagher leei einai baretos...)
Take me down to the Paradise city...

Αποσυνδεδεμένος Infernal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • kane ka8e mera kati pou se tromazei....
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #11 στις: 30/08/03, 17:58 »
Υπάρχει η βωμολοχία ως αυτοσκοπός κι ως μέσο, για να κάνω μια επιτακτική διάκριση. Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα πρέπει να υπάρχει, αλλά στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για μονομερή, δεδομένου πως ο kostis88 πχ δεν εκφράστηκε κατά τρόπο που να θεωρήθηκε άκομψος ή αντίθετως με τους δικούς σου επικοινωνιακούς κανόνες. Για να μην λοιπόν ξεκινήσω κήρυγμα περί λογοκρισίας, πολιτικής ορθότητας (και πάλι) και ελευθερίας της άποψης, θα κλείσω λέγοντας πως όταν βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ ως φιλοξενούμενος, είναι αυτονόητο πως δεν μπορείς να λειτουργείς αποκλειστικά με τους δικούς σου κανόνες πλέον, αλλά με τη σύνθεση του συνόλου...ας υπάρχει λοιπόν κάποια αυτοσυγκράτηση, για να μην επιβάλλεται έξωθεν. Αυτό το τελευταίο ουδείς το επιθυμεί...

bluewind : Δεν μπορω να καταλαβω με πια κριτηρια οριζεται η διαφορετικοτητα που αναφερεις, διαφορετικοτητα υπαρχει παντου, αν προσβληθηκες με αυτο που διαβασες ζητω συγγνωμη, αλλα το δικαιομα του να εκφραζομαι οπως θελω νομιζω οτι κανεις δεν μπορει να μου το αμφισβιτησει, ομως μην πεφτεις στην παγιδα του οτι επειδη μια φορα μιλησα απρεπως (κατα την γνωμη σου) το να συνεχιζω να εκφραζομαι οπως νομιζω συναιπαγεται οτι θα βριζω με 9 στις 10 λεξεις, αλιμονο. Το kithara.gr ειναι μια καλη παρεα και αν υπαρχει προβλημα οκ. Οσο για την αυτοσυγκρατιση παντα φροντιζω να απορεει απο τον σεβασμο, και ο σεβασμος δεν επιβαλετε αλλα κερδιζεται. Και για να ειμαι τοσο καιρο στην παρεα του κιθαρα, ε αυτο λεει πολλα. Να σε καλα bluewind και τα λεμε online!
Απ της ψυχής μου το ιερό,ως της ζωής μου το μπορδέλο....

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #12 στις: 30/08/03, 18:29 »
Προφανώς πρέπει να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις, μολονότι νόμιζα πως θα σε κάλυπτα και μόνο με την πρώτη πρότασή μου...

Αφού με ρωτάς προσωπικά, όχι δεν ενοχλήθηκα, γι'αυτό άλλωστε και δεν μπήκα στον κόπο να ζητήσω μεγαλύτερη ανοχή...αλλά προέβλεπα επίσης πως κάποιος άλλος ενδέχετο να ενοχληθεί, όπως κι έγινε τελικά...η γνωμοδότησή μου λοιπόν έρχεται μόνο όταν ο φίλος Κώστας "παρακαλάει" για πιο κόσμιο ύφος και δέχεται μια αντίδραση από μέρους σου, σαν να απαίτησε την πλήρη μετάλλαξη του τρόπου γραφής σου, κάτι που φυσικά δε συνέβη. Ενδεχομένως τα, όχι πάντα διαυγή και ξεκάθαρα, όρια ξεπεράστηκαν στην περίπτωσή του, γι'αυτό και επέλεξε να ζητήσει πιο ήπιους χαρακτηρισμούς...

Το αν χρειάζεσαι να είσαι πιο αισχρός κάποιες φορές είναι ένα θέμα που εγείρει ερωτήματα και σηκώνει συζήτηση, αλλά στην τελική δεν έχει και τόση σημασία, από τη στιγμή (και να το ξεκαθαρίσω αυτό) που οι κανόνες του site, όπως πολλάκις έχουν αναφερθεί (αφού είσαι παλιός προφανώς τους γνωρίζεις) και στους οποίους όλοι υπαγόμαστε, δεν επιτρέπουν βρισιές και συγκεκριμένες φράσεις...αν κάποιοι ενοχλούνται από αυτούς τους περιορισμούς και θεωρούν πως πλήττεται η ελευθερία λόγου τους, καλό είναι να το συζητήσουν με τους καθύλην αρμόδιους (βλέπε admins)...μέχρι τότε όμως τα πράγματα είναι αρκετά σαφή. Φυσικά δεν είναι κανενός επιθυμία να καταντήσουμε το forum μια αποστειρωμένη κοινότητα μυξοπάρθενων διανοουμένων, γι'αυτό και όλοι κάνουμε πολλές φορές τα στραβά μάτια σε περιπτώσεις που ξεφεύγουν...

Όσο για την αυτοσυγκράτηση, εξ ορισμού έχει να κάνει με εμάς τους ίδιους κι όχι με τα ερεθίσματα που δεχόμαστε. Κι έτσι όμως να είναι όπως τα λες, να πιστεύσω πως σε αυτήν την περίπτωση ο σεβασμός δεν έχει κερδιθεί?

Παράθεση
...ομως μην πεφτεις στην παγιδα του οτι επειδη μια φορα μιλησα απρεπως (κατα την γνωμη σου) το να συνεχιζω να εκφραζομαι οπως νομιζω συναιπαγεται οτι θα βριζω με 9 στις 10 λεξεις,

Μην αναλώνεσαι σε συμπεράσματα που δεν προκύπτουν από πουθενά και περιττές εικασίες...δεν προδικάζω, δεν προκαταλαμβάνομαι και δεν προδιατίθεμαι. Θεωρώ το περιστατικό μια μεμονωμένη περίπτωση κι αν θες περισσότερο το χρησιμοποιώ ως αφορμή για να μιλήσω για κάποια τέτοια θέματα που μας αφορούν όλους.

Να'σαι καλά κι εσύ! :)

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ριξε μια πενια να πανε τα φαρμακια κατω
    • Προφίλ
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #13 στις: 01/09/03, 00:12 »
Tι αμιαλος κοσμος που κυκλοφορει τωρα τελευταια :o.
...να χωράει κάπου ο πόνος τις νύχτες όταν μένω μόνος τις σιωπές μου να μετράω να σε θυμάμαι όταν πονάω να μου λες θα 'μαι κοντά σου όταν με θες.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #14 στις: 02/09/03, 11:59 »
Εμένα μου φαίνεται οτι έχει δίκιο σε αρκετά πράγματα πάντως. Λες και ο Page ή ο gallagher έχουν το αλάθητο :P

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #15 στις: 03/09/03, 19:57 »
δεν έχουν το αλάθητο, αλλά είναι μεγάλοι καλλιτέχνες και ορισμένα απ΄τα κομμάτια που συμπεριλαμβάνονται στη λίστα με τα χειρότερα solos είναι αριστουργήματα!!!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #16 στις: 04/09/03, 01:08 »
τωρα θα τους μαθουμε τους reviewers? μονο να κρινουν ξερουν...τυφα να εχει ο αργυρης ζήλος....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #17 στις: 05/09/03, 16:30 »
43. "Comfortably Numb" by Pink Floyd

39. "Dazed and Confused" by Led Zeppelin

26. "Ballbreaker" by AC/DC

6. "Fuel to the Fire" by Rory Gallagher

Θεε μου... Μονο και μονο που υπαρχει το Comfortably Numb σε αυτη τη λιστα θελει εκτέλεση ο δημοσιογραφος που την συνεταξε...
Μαλλον ειναι κουφος ο τυπος...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #18 στις: 05/09/03, 16:38 »
100 Greatest Guitar Solos:

4. Pink Floyd - Comfortably Numb

The Top 50 Worst Guitar Solos:

43. "Comfortably Numb" by Pink Floyd

Πως γινεται αυτο ρε πστ μου...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Braindamaged

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Together we stand, divided we fall
    • Προφίλ
    • Shine: Greek Pink Floyd Fan Club
Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #19 στις: 17/08/04, 14:02 »
Προσωπικά θεωρώ ότι απλα ο τύπος είναι για γέλια κι απλά το έκανε για να προκαλέσει. Δεν υπάρχει λόγος να εξάπτεστε σιγα λες και επειδή είπε αυτός κάτι αυτόματα ισχύει. Άστε αυτόν να γράφει ότι θέλει κι ας αφήσουμε εμάς να μας μαγεύουν οι Led Zeppelin και οι Pink Floyd.. Ποιός νοιάζεται για τον τύπο;
There 's someone in my head but it's not me

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #20 στις: 18/01/06, 14:57 »
απλά το έκανε για να προκαλέσει.  Άστε αυτόν να γράφει ότι θέλει κι ας αφήσουμε εμάς να μας μαγεύουν οι Led Zeppelin και οι Pink Floyd.. Ποιός νοιάζεται για τον τύπο;

πολύ σωστά εξάλλου αυτός ο τυπος απλα ήθελε να του δωσουν προσοχή. αν έβγαινε κι ελεγε τα 50 καλύτερα κανεις δε θα νοιαζόταν αλλα με το να θάψει σκόπιμα κάποια απο τα αγαπημένα μας τραγούδια είναι για να προσπαθήσει να κλέψει λίγη απο τη δόξα και τη λάμψη τους.

Και κάτι άσχετο τη λίστα με τα 100 καλύτερα την κατέβασα. δεν συμφωνω 100% στην σειρά της κατάταξης αλλα τουλαχιστον τα 90 αξίζουν την ύπαρξή τους στο τοπ 100. μπορείτε να το κατεβάσετε απο Torrent ψάξτε στο www.torrentspy   είναι μεγαλούτσικο  570 MB αλλα με DSL κατεβαίνει πολύ γρήγορα. (αν έχετε isdn/56k μπορείτε να διαλέξετε απο τα settings του azureus πόσα απο τα 100 θα κατεβάσετε και πόσα δε θα γίνει η λήψη) αντε και καλό "κατέβασμα" ;D

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Re:Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #21 στις: 18/01/06, 15:11 »
The Top 50 Worst Guitar Solos:
43. "Comfortably Numb" by Pink Floyd


ΠΑΝΙΒΛΑΚΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ!  >:(

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #22 στις: 18/01/06, 15:15 »
oi apopseis einai san tis k...trypides...oloi exoun apo mia!!!
ki an asxoloumaste me tin kathemia, zito pou x....kame

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #23 στις: 18/01/06, 15:22 »
43. "Comfortably Numb" by Pink Floyd
Soloist: David Gilmour
Album: The Wall
Year: 1979

I once thought this was a pretty impressive guitar solo. Then I read somewhere that Gilmour painstakingly sliced up a few different versions of the solo, and meticulously pieced them together in the studio. Okay, maybe you need a few takes to get it right, but this is preposterous. After all, what are we dealing with here? Rock 'n' roll or gene- splicing?

Οπως ο ιδιος αναφερει, ΕΧΕΙ ακουσει οτι ο Gilmour, απλα συνεθεσε τα καλυτερα μερη απο διαφορα σολο που επαιξε πανω στο θεμα! Μπορει να εχει δικιο, ομως οταν ο ιδιος καλλιτεχνης παιζει ακριβως το ιδιο σολο επι σκηνης, σημαινει οτι αναγνωριζει τις θεσεις και το τροπο παιξιματος...Αρα, δεν ειναι προιον τυχαιας "επιλογης", αλλα εσκεμμενο σολο! Επομενως, ο τυπος, στηριζεται σε εκτελεσεις και σε φημες που διαδιδονται για στουντιακες δουλειες..Αρα, εκτος του οτι δεν εχει στρωσει τον κωλο του να δει μια μπαντα live, προσπαθει να το παιξει υπευθυνος ολων των σολων απο το 1970 και μετα...Αυτα ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Top 50 Worst Guitar Solos of the Millennium
« Απάντηση #24 στις: 18/01/06, 16:06 »
δεν παιζει το ιδιο σολο επι σκηνης.. παιζει καλυτερο (βλεπε divebombs )
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
2981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/03, 20:12
από PAPAJOHNNY
28 Απαντήσεις
9489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/07, 13:20
από Μ.Π
0 Απαντήσεις
2204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 00:00
από Nazgul
8 Απαντήσεις
4592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/09, 15:30
από andy I
7 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 13:13
από Spell@lchemist!
10 Απαντήσεις
3911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 10:22
από zepfan
3 Απαντήσεις
6335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/16, 10:01
από saved
2 Απαντήσεις
5406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/17, 20:17
από panixgr
1 Απαντήσεις
2862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/18, 19:44
από panixgr