Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden - The Final Frontier  (Αναγνώστηκε 17624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #25 στις: 27/08/10, 15:11 »
Το γεγονος οτι οι Maiden, Slayer, Metallica, Priest, Cannibal Corpse, λοιποι συγγενεις και γνωστα μεγαθηρια και δεινοσαυροι δεν βγαζουν πλεον τοσο καλους δισκους, δεν πιστευω, με τιποτα, οτι αυτο σημαινει οτι το metal τα εδωσε ολα. Απο καθαρο heavy, power κ.τ.λ. δεν ξερω ακριβως αλλα στα ακραια παρακλαδια (death κ.τ.λ.) εχουν εμφανιστει τα τελευταια περιπου 10 χρονια, συγκροτηματα που οχι μονο εβγαλαν αξιολογα αλμπουμ αλλα ως ενα βαθμο μπορουμε να πουμε οτι επαναπροσδιορισαν το ειδος, χωρις να του αλλαξουν τα φωτα η να το μπασταρδεψουν τοσο που να χρειαζεται εξεταση DNA για να βρουμε ποιος ειναι ο πατερας. Κατι αντιστοιχο πιστευω οτι γινεται πανω-κατω και στα αλλα υποειδη του metal.

Απλως το θεμα ειναι οι περισσοτεροι 25+αρηδες αν δεν θελουν να μιζεριαζουν στα ιδια και στα ιδια και να γκρινιαζουν σαν 60ρηδες, να χρησιμοποιησουν το internet (ποιο internet στα 80s-90s που ολοι πασαραν τα ιδια και τα ιδια και δημιουργησαν εξαρτημενους των γνωστων μεγαθηριων) και να βρουν, μονοι τους αυτη τη φορα, νεα συγκροτηματα που θα τους κανουν να ξαναπορωθουν οπως στα 80s-90s, γιατι οσο και να το θεωρουν αδυνατο ειναι εφικτο. Αλλιως ας μεινουν fanboys και να συνεχισουν να τρωγονται με τον εαυτο τους. ::)

Γενικα τα λεω και με πολυ αγαπη. :-*

Οπως σωστα ειπε ο jackson, παλια που ηταν ακομα πιο εμπορικο το metal γινοταν χαμος απο αποψη παραγομενου εργου, πιθανον απο τους ιδιους και τους ιδιους, και τωρα γινεται αυτο αλλα ο αριθμος των συγκροτηματων που το παραγει εχει αυξηθει δραματικα. Τα εμπορικα συγκροτηματα ακολουθουν την ιδια συνταγη και τοτε και τωρα, δεν περιμεναν να τα αλλοιωσει ο καπιταλισμος και η μουσικη βιομηχανια σε βαθος χρονου. Επισης ειναι πιο ευκολο οταν ενα συγκροτημα εχει καθιερωθει και εξασφαλιστει μετα απο χρονια, να αρχιζει να την ψαχνει διαφορετικα μουσικα, αλλα τοτε παλι καποιοι ξινιζουν. ::)
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #26 στις: 27/08/10, 15:13 »
Nαι αλλα μην ξεχνας οτι τα 80s που ακους ηταν ουσιαστικα μια εποχη που και επεφταν πολλα χρηματα στην συγκεκριμενη μουσικη μιας και ηταν στο απογειο της, αλλα και σαν μουσικο κινημα ηταν σχετικα πρωτοεμφανιζομενο με οσα αυτα συνεπαγεται στο θεμα δημιουργικοτητας, δηλαδη πραγματα που μεχρι τοτε, κανεις αλλος δεν ειχε δημιουργησει, ξαφνικα γεννιοντουσαν καθε μερα. Αυτο ειναι δυσκολο να συμβει σημερα παρα μονο στα καινουρια "ρευματα", οπως πχ nu metal κτλ. Με την σειρα τους αυτα τα νεα "ρευματα" του τωρα, καποια στιγμη θα σταματησουν να ειναι "νεα" και τοτε κι εκει δεν θα ακους κατι "καλυτερο απο τα παλια", πραγμα που ηδη συμβαινει κατ'εμε αλλα ειναι αλλου παππα ευαγγελιο αυτο...
Τωρα το αν σου αρεσει η τροπη που εχει παρει η metal του σημερα (προς τα ποιο ρευμα - απο τα παρα πολλα που την αποτελουν - κινειται δηλαδη περισσοτερο), ειναι αλλο θεμα με το κατα ποσο μπαντες του χθες (80s) δεν βγαζουν τα ιδια αριστουργηματα που εβγαζαν τοτε.
Αυτο το θεμα ομως ειναι αρκετα πολυπλοκο και σιγουρα δεν παιζουν ρολο μονο οι δισκογραφικες και οι πολιτικες τους, τα απαιτητικα συμβολαια κτλ.
Καταρχην, μην ξεχνας οτι τα ατομα που απαρτιζουν τις μπαντες αυτες, οταν βγαζανε τα αριστουργηματα τους, οι περισσοτεροι απο αυτους ηταν εφηβοι και πιτσιρικαδες ενηλικες. Σημερα ειναι ολοι τους στα 50 φευγα και 60 φευγα, εχουν αλλο τροπο σκεψης στα παντα, εχουν αλλαξει τα γουστα τους (εμπλουτιστει να το πω, οχι οτι δεν γουσταρουν αυτα που ακουγαν και παλιοτερα), εχουν αλλαξει οι ικανοτητες τους (ακομα και προς το χειροτερο πολλες φορες), εχουν αλλαξει οι καιροι (επικαιροτητα, θεματα εμπνευσης), εχει αλλαξει η προσωπικοτητα τους, μεχρι και οι ορμονες τους εχουν αλλαξει.
Θελω να πω, νομιζω οτι ειναι φυσικο επακολουθο σε μια μουσικη που ειναι απο γεννησιμιου της επιθετικη και πρωτοποριακη, να μην μπορουν να αποδωσουν τα μεγιστα ανθρωποι καποιας ηλικιας, τουλαχιστον οχι στο δημιουργικο κομματι, οπως ειναι και φυσικο οι νεοτεροι να μπορουν να το κανουν μεν, αλλα σε νεα (με την σειρα τους) ρευματα δε (απο ηχο μεχρι στυλ).
Τεσπα, το θεμα του γιατι δεν βγαινουν πλεον κομματια οπως παλιοτερα και το κατα ποσο τα σημερινα ειναι αξιοι συνεχιστες του ειδους ή οχι, ειναι μαλλον μια ατερμονη κουβεντα που παντα θα βασιζεται σε υποκειμενικα κριτηρια και με αρκετες αληθειες απο καθε πλευρα.
Και βεβαια, μην ξεχναμε, ανθρωποι σαν εμας (συνομιλικους μου) που εχουμε ζησει και μεγαλωσει ταυτοχρονα με την   γεννηση, την εφηβεια και την ενηλικωση αυτης της μουσικης, φυσικο ειναι   να αναπολουμε τα "παλια" χρονια, ακριβως ετσι οπως αναπολουμε   γενικοτερα το παρελθον και τα "μεγαλεια" του, αγνοωντας (η μαλλον μη-σκεφτομενοι) ομως το γεγονος οτι αλλες προσωπικοτητες ημασταν τοτε και σε αλλες προσωπικοτητες εχουμε εξελιχθει (ή ανελιχθει) πλεον. Αυτη η εξελιξη, εστω και υποσυνειδητα μας επηρεαζει ολους μας πιστευω και μας οδηγει στο "ασφαλες" παρελθον μας, το οποιο φυσικα αναπολουμε μαζι με ολες τις τοτε εμπειριες του, χρωματα, μυρωδιες, μουσικες και συναισθηματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 15:21 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #27 στις: 27/08/10, 15:20 »

...να αρχιζει να την ψαχνει διαφορετικα μουσικα, αλλα τοτε παλι καποιοι ξινιζουν. ::)

Αν θες να ψαχτεις μουσικα σε εντελως νεα μονοπατια, και αν εισαι μαγκακος, δεν βγαζεις τον πειραματικο σου δισκο με το ονομα της μπαντας που σε καθιερωσε στα ματια των οπαδων της σκηνης αυτης, αλλα χρησιμοποιεις καποιο αλλο ονομα (ακομα κι αν ειναι τα ιδια μελη) και μπαντα με την οποια κυκλοφορεις αυτα που γουσταρεις πλεον να παιζεις. Αλλα οπως βλεπεις λιγοι το κανουν αυτο και συνηθως οσοι το κανουν παιζουν και στις αλλες μπαντες τους τα ιδια περιπου πραγματα με την "κανονικη" τους μπαντα.
Anyway, ας μην ξεχναμε και τις επιρροες απο αλλες μουσικες που δεχεται πλεον (και) η metal σκηνη, απο εντελως "ξενα" ρευματα, οπως rap πχ κτλ, ακριβως γιατι σαν ειδος περασε απο το απογειο του και η "αυθεντικοτητα" πλεον ειναι λιγο δυσκολο να δημιουργηθει. Ετσι προκυπτουν και τα νεα ειδη συνηθως, μιξεις αλλων ειδων, αλλες φορες αυτες οι μιξεις ειναι πετυχημενες, αλλες οχι... Περι ορεξεως βεβαιως...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 15:23 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #28 στις: 27/08/10, 16:46 »
OK...απόψεις απολύτως σεβαστές και ορθές!

Βέβαια έχουμε ξεφύγει λίγο από το thread...αλλά ειλικρινά, (δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο θέμα στο forum) η μάζα, σε ποιά δεκαετία θα ήθελε να ζει, όσον αφορά το μέταλ;;;

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #29 στις: 27/08/10, 16:57 »
Καταρχην διευκρινιζω οτι εγω δεν ειμαι πλεον πιτσιρικας, και εγω εζησα ως ενα μερος την εφηβεια, την ενηλικιωση κ.τ.λ, την γεννα ομολογω την εχασα αλλα εστειλα λουλουδια.

Και βεβαια, μην ξεχναμε, ανθρωποι σαν εμας (συνομιλικους μου) που εχουμε ζησει και μεγαλωσει ταυτοχρονα με την   γεννηση, την εφηβεια και την ενηλικωση αυτης της μουσικης, φυσικο ειναι   να αναπολουμε τα "παλια" χρονια, ακριβως ετσι οπως αναπολουμε   γενικοτερα το παρελθον και τα "μεγαλεια" του, αγνοωντας (η μαλλον μη-σκεφτομενοι) ομως το γεγονος οτι αλλες προσωπικοτητες ημασταν τοτε και σε αλλες προσωπικοτητες εχουμε εξελιχθει (ή ανελιχθει) πλεον. Αυτη η εξελιξη, εστω και υποσυνειδητα μας επηρεαζει ολους μας πιστευω και μας οδηγει στο "ασφαλες" παρελθον μας, το οποιο φυσικα αναπολουμε μαζι με ολες τις τοτε εμπειριες του, χρωματα, μυρωδιες, μουσικες και συναισθηματα...


Σε αυτο δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο (και εγω μελαγχολω οταν σκεφτομαι τα παιδικα μου χρονια), αρκει αυτο το "ασφαλες" παρελθον να ειναι μονο μια αναπολυση και οχι το μοναδικο καταφυγιο για καθε τι νεο που βλεπουμε και νομιζουμε οτι θα μας κανει την ζωη δυσκολη, γιατι τοτε αυτο οδηγει και στην καταθλιψη.

Nαι αλλα μην ξεχνας οτι τα 80s που ακους ηταν ουσιαστικα μια εποχη που και επεφταν πολλα χρηματα στην συγκεκριμενη μουσικη μιας και ηταν στο απογειο της, αλλα και σαν μουσικο κινημα ηταν σχετικα πρωτοεμφανιζομενο με οσα αυτα συνεπαγεται στο θεμα δημιουργικοτητας, δηλαδη πραγματα που μεχρι τοτε, κανεις αλλος δεν ειχε δημιουργησει, ξαφνικα γεννιοντουσαν καθε μερα. Αυτο ειναι δυσκολο να συμβει σημερα παρα μονο στα καινουρια "ρευματα", οπως πχ nu metal κτλ.


Διαφωνω καθετα. Οπως ειπα για το heavy, power, epic και τα σχετικα δεν εχω ιδεα, αλλα για π.χ. death εννοω νεες ιδεες στο ειδος αυτο καθε αυτο, αντε και σε σχετικα υποειδη, και οχι σε τοσο νεα, ετεροκλιτα και fusion ειδη οπως π.χ. το nu metal, τα οποια μπορει να μην εχουν πλεον και σχεση με τα αρχικα ειδη. Οποτε δεν εννοω να αλλαξει εντελως τα ακουσματα του. Ειμαι σιγουρος οτι το ιδιο θα συμβαινει και στα αλλα υποειδη λιγο-πολυ, οποιος δεν το βλεπει... Εαν καποιος, τωρα, θεωρει ακομα και την δημιουργια του death και των αλλων υποειδων ως τη μεγαλυτερη αλλαγη, τι να πω μακαρι ολοι να ηταν John Peel.

Αν θες να ψαχτεις μουσικα σε εντελως νεα μονοπατια, και αν εισαι μαγκακος, δεν βγαζεις τον πειραματικο σου δισκο με το ονομα της μπαντας που σε καθιερωσε στα ματια των οπαδων της σκηνης αυτης, αλλα χρησιμοποιεις καποιο αλλο ονομα (ακομα κι αν ειναι τα ιδια μελη) και μπαντα με την οποια κυκλοφορεις αυτα που γουσταρεις πλεον να παιζεις.


Η πληρης υποκρισια για εμενα. Το συγκροτημα δεν ανηκει σε αυτον που το ακουει και πολυ περισσοτερο κανενας οπαδος δεν ανηκει στο συγκροτημα, οποτε εχει την υποχρεωση, αν εχει και την αξιοπρεπεια, αν δει οτι το συγκροτημα τον εκμεταλλευεται/κοροιδευει/πουλησε να κανει, επιτελους, πετρα την καρδια του και να τελειωνει με τους κυριους. Ποσοι μπορουν ομως να το κανουν; Εδω φαινεται οτι το "ασφαλες" παρελθον δεν ειναι μονο αναπολυση, αλλα τελικα μοναδικο καταφυγιο που μακρια απο αυτο δεν μπορει να υπαρξει. Σιγουρα αυτο εχει και ψυχολογικα αιτια, δεν μιλαω μονο για την μουσικη, ομως αυτο ειναι αυτοκαταστροφικο. Εδω διαλυονται μακροχρονιες σχεσεις που βασιστηκαν στον ερωτα και καποιος δεν μπορει να παρατησει ενα συγκροτημα που θεωρει οτι τον κοροιδευει; Μην τολμησει να πει κανεις οτι μπορει να μην ειμαι τοσο παθιασμενος με την μουσικη που ακουω οσο αυτος, γιατι δεν με ξερει καθολου.

Βασικα τωρα που το σκεφτομαι ας αλλαξουν τα περισσοτερα συγκροτηματα αρδην την μουσικη που παιζουν μπας και ξεκολλησουν οι οπαδοι απο την κακως εννοουμενη προστασια που τους προσφερουν αυτα και να βρουν αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια (και λεω πορτοκαλια και οχι μηλα, ουτε καν μανταρινια). Tough love και ετσι.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 17:06 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #30 στις: 27/08/10, 16:58 »
@jackson: Κ εγω γουσταρω 80s metal και πολυ μαλιστα, αλλα αν ακομα εβγαιναν μονο τετοια τραγουδια, τοτε δε θα υπηρχε εξελιξη...και ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ στο οτι τοτε ηταν καλυτερα τα τραγουδια που εβγαιναν απο αυτα που βγαινουν τωρα...ισα-ισα, που πιστευω οτι το metal εχει αποκτησει πολυ πιο "πνευματωδη" στοιχεια...δν ειναι μονο power, kill, κλπ (κ αυτα δν τα ελεγαν μονο οι Μanowar :P ;D ;D ;D )
 
 
@ Johnie Darko: Μπορω να πω πως κ εγω εχω την εντυπωση οτι λειπει αυτο το "κατι" στο συγχρονο metal...οχι επειδη παλια ηταν 1 κ 1 τα κομματια των Maiden, προσωπικα σε κανενα δισκο τους δε θα ελεγα οτι ισχυει αυτο.
 
Γενικοτερα, το metal οντως εχει παρει στροφη κ αλλη κατευθυνση απο οτι παλιοτερα. Για μενα καλως σε οτι αφορα την αλλαγη κατευθυνσης, αλλα βαζω ερωτηματικο στην κατευθυνση αυτη καθεαυτη, καθως δν μπορω να πω με σιγουρια ποια ειναι αυτη κ που καταληγει...
 
Και για να επανελθω on-topic, νομιζω πως το "The Final Frontier" ειναι λιγο καλυτερο απο το AMOLAD, αλλα εξισου αδιαφορο σε εμενα...το ακουσα ορισμενες φορες κ δε λεει να μεινει τιποτα στο μυαλο...οσο το ακουσα, το ακουσα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #31 στις: 27/08/10, 17:11 »
Draned δεν ασχοληθηκα προσωπικα με σενα, αποψη λεω και πως βλεπω εγω τα πραγματα. Αυτο που γενικα συμβαινει ειναι οτι πολυ συχνα μπαντες ξεκινανε με φοβερους δισκους και οσο πανε χανουν και κατι απο την αρχικη τους μαγεια, για λογους που ανεφερα και πιο πανω αλλα και για πολλους αλλους.
Υποκρισια που λες τωρα, εγω θεωρω ακριβως το αντιθετο. Σαφως και μια μουσικη σημιουργια απο την στιγμη που φευγει απο τον δημιουργο του και παει στο κοινο του, γινεται "ιδιοκτησια" του κοινου πλεον και οχι του δημιουργου.
Το αν αυτο ισχυει οικονομικα, εμπορικα κτλ, ειναι αλλο πραγμα και αλλο το πως θα επρεπε να ειναι.
Ολοι κρινονται και ειδικα αυτοι που ειναι στα φωτα της δημοσιοτητας, αναμεταξυ τους και οι μουσικοι. Οταν καποιος λοιπον θελει να αλλαξει εντελως τον στυλ που παιζει, δεν βλεπω κανεναν λογο να το κανει εκμεταλλευομενος την φημη του ως Χ εκπροσωπος ενος ειδους. Αντιθετα, μαγκια ειναι (και εφοσων νιωθεις οτι εχεις κατι αλλο να προσφερεις διαφορετικο εντελως απο οσα προσφερες μεχρι τωρα) να ξεκινησεις απο την "αρχη" μια καινουρια μπαντα που να ανταποκρινεται στα τωρινα σου γουστα. Διαφορετικα εγω προσωπικα το βλεπω σαν εκμεταλλευση του απλου οπαδου που επειδη αγαπαει μια μπαντα θα παρει οτι δισκο βγαζει αυτη η μπαντα.
Οσο για το ποια αντιμετωπιση πρεπει να χουν οσοι μας απογοητευουν, σαφως και απλα κατι που δεν σου αρεσει, δεν το ακους, ουτε το αγοραζεις. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ασκησεις κριτικη σε καποιον/καποιους που ακουγες επι δεκαετιες γιατι πλεον νιωθεις οτι τα τραγουδια τους τα βγαζουν με το ζορι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #32 στις: 27/08/10, 18:01 »
Draned δεν ασχοληθηκα προσωπικα με σενα, αποψη λεω και πως βλεπω εγω τα πραγματα.

Και εγω προσωπικη γνωμη εκφραζω και ουτε θελω να "στην πω" εσενα και ουτε σε κανεναν αλλο. Συγγνωμη αν καταλαβες κατι τετοιο (μαλλον φταιει ο τροπος που γραφω).

Υποκρισια που λες τωρα, εγω θεωρω ακριβως το αντιθετο. Σαφως και μια μουσικη σημιουργια απο την στιγμη που φευγει απο τον δημιουργο του και παει στο κοινο του, γινεται "ιδιοκτησια" του κοινου πλεον και οχι του δημιουργου.
Το αν αυτο ισχυει οικονομικα, εμπορικα κτλ, ειναι αλλο πραγμα και αλλο το πως θα επρεπε να ειναι.

Εμπορικα και οικονομικα δεν νομιζω να γινεται αν σκεφτεις τα πνευματικα δικαιωματα. Ασχετο, αλλα εγω ειμαι αλλης γραμμης, δεν πιστευω οτι η μουσικη και οποια αλλη "τεχνη" ειναι κατι που πρεπει να το γνωριζουν καποιοι λιγοι εκλεκτοι και οι αλλοι να περιμενουν να το φανε ετοιμο απο αυτους. Εγω ειμαι της αποψης δοκιμασε τωρα να δημιουργησεις, να αλλαξεις/δημιουργησεις πανω σε κατι που υπαρχει ηδη κ.τ.λ. και καντο οπως μπορεις χωρις να σε νοιαζει το αποτελεσμα και αν μπορει να συγκριθει με αλλα αντιστοιχα εργα και πες το μουσικη, ζωγραφικη η οπως θελεις εσυ. Αυτα περι απλης μονο αρνησης της εμπορευματοποιησης καθε τεχνης μου φαινονται αυτονοητες κοινοτυπιες που τις λεει ο καθενας. 

Αντιθετα, μαγκια ειναι (και εφοσων νιωθεις οτι εχεις κατι αλλο να προσφερεις διαφορετικο εντελως απο οσα προσφερες μεχρι τωρα) να ξεκινησεις απο την "αρχη" μια καινουρια μπαντα που να ανταποκρινεται στα τωρινα σου γουστα. Διαφορετικα εγω προσωπικα το βλεπω σαν εκμεταλλευση του απλου οπαδου που επειδη αγαπαει μια μπαντα θα παρει οτι δισκο βγαζει αυτη η μπαντα.

Τοσο μaλακας ειναι πια ο απλος οπαδος; Δεν νομιζω. Αν οντως ειναι, δυστηχως, προβλημα του (και αυτο το λεω με μεγαλη ευκολια μιας και μιλαμε μονο για μουσικη).
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #33 στις: 27/08/10, 19:57 »
Η φωνή του Bruce-αρου πώς σας φαίνεται; Εμένα αν και "σφιγμένη" μ' αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #34 στις: 27/08/10, 20:01 »
Aν και σφιγμενη και με ελαχιστο autotune ...Αρχηγοπουλο!
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #35 στις: 27/08/10, 20:05 »
Aν και σφιγμενη και με ελαχιστο autotune ...Αρχηγοπουλο!

Ε, εαν καταφερατε σε στουντιακη παραγωγη να ακουσετε το autotune, τοτε η συνταγη δεν περιεχει "ελαχιστο", αλλα "υπερβολικο" autotune ;)

Που το ακουσατε βρε παιδια!?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #36 στις: 27/08/10, 20:08 »
Aν και σφιγμενη και με ελαχιστο autotune ...Αρχηγοπουλο!

Ε, εαν καταφερατε σε στουντιακη παραγωγη να ακουσετε το autotune, τοτε η συνταγη δεν περιεχει "ελαχιστο", αλλα "υπερβολικο" autotune ;)

Που το ακουσατε βρε παιδια!?

Στο refreen του Εl Dorado θα ελεγα οτι ακουστηκε σαν autotune  :eee
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 20:10 από Eddie~Maiden »
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #37 στις: 27/08/10, 20:12 »
Δε νομιζω πως χρησιμοποιουν autotune στη φωνη. Ακομα και τα drums ειναι ηχογραφημενα με πολυ κλασσικο τροπο ;D Θα ελεγα πως η παραγωγη ειναι πολυ...maiden ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #38 στις: 27/08/10, 20:17 »
Δε νομιζω πως χρησιμοποιουν autotune στη φωνη. Ακομα και τα drums ειναι ηχογραφημενα με πολυ κλασσικο τροπο ;D Θα ελεγα πως η παραγωγη ειναι πολυ...maiden ;)

Χμμμ νταξ δν ειναι και house remix αλλα λιιιγο autotune ακουστηκε στα αυτια μου(3:30 καπου), τεσπα ας μν το κουραζουμε για να το λες κατι θα ξερεις παραπανω. Καλη ηταν η φωνη παντος  ;D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #39 στις: 27/08/10, 20:19 »
Χαχαχαχα, autotune??? Οσο κ αν δε μου αρεσει ο δισκος, νομιζω πως ο Dickinson δε χρειαζεται autotune...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #40 στις: 27/08/10, 20:20 »
Να σημειωσω πως γενικα δεν μου αρεσουν οι παραγωγες των Iron Maiden ( οκ, γενικα δε μου αρεσουν ;D , το ομολογω, παρτε το CD απο κοντα μου ;D ) ομως σε καποια πραγματα τους παραδεχομαι.

Και το γεγονος πως εχουν κρατησει τον ηχο τους αλωβητο απο πολλα "μπλιμπλικια" ( που εχουν υιοθετησει πολλες παλιες μπαντες, αλλοιωνοντας τον ηχο τους ) με κανει να τους λεω συγχαρητηρια. ;)

Οποτε, εαν οντως ακουγα κατι σαν autotune, θα το βροντοφωναζα ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #41 στις: 27/08/10, 20:32 »
Trolling is my business... and business is good  :sing
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #42 στις: 27/08/10, 20:33 »
Αν δν κανω λαθος, ο Murray ειχε πει για την ηχογραφηση του AMOLAD οτι κατα κυριο λογο, χρησιμοποιησε μονο την κιθαρα και τον ενισχυτη του (με εξαιρεση κατι εφεδακια σε σημεια), κατι που ειχε να κανει απο πριν το 1988.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #43 στις: 27/08/10, 20:36 »
Draned δεν μιλαω για την εμπορευματοποιηση, ουτε την δαιμονοποιω, Αντιθετα παρα πολλα απο αυτα που μου αρεσουν στον ηχο του metal και hard rock θεωρουνται εμπορικα... Τετοιες ταμπελες δεν μου αρεσαν ποτε εξαλλου.
Αυτο που με ενοχλει ειναι οταν εκμεταλλευομενος το ονομα της μπαντας σου, προσπαθεις να πασαρεις κατι εντελως διαφορετικο. Θα μου πεις ολοι το κανουνε αυτο και ειναι συνηθισμενο... Οκ, σιγουρα, αυτο δεν σημαινει ομως οτι μου αρεσει... Προτιμω τις πιο ξεκαθαρες κινησεις απο μουσικους που γουσταρω και ακολουθω χρονια την πορεια τους... Μπορουν να κανουν οτι γουσταρουν βεβαιως, αλλα απο την στιγμη που μπαινει και το χρημα στην μεση (μιας και δεν τα κυκλοφορουν τσαμπα), νιωθω πως θα ηθελα περισσοτερη "τιμιοτητα" αν θες.
Τωρα ολα τα αλλα περι εμπορικου κτλ, τα ακουω λιγο βερεσε, μιας και ολα τα underground ρευματα, αργα η γρηγορα ειτε εξαφανιζονται, ειτε γινονται mainstream ακριβως γιατι ειναι πολλοι αυτοι που θελουν να νομιζουν τοι δεν ακουν εμπορικη μουσικη αλλα πιο ..."ψαγμενη" και underground. Ετσι και στην metal κατα καιρους εβλεπες να γινεται εμπορικο το Α στυλ, μετα το Β, με τα το Γ, μετα το Α+Β, το Α+Γ κοκ.
Ακομα θυμαμαι την πρωτη φορα που ειχαν ερθει οι Nevermore που τοτε στην Ελλαδα δεν ηταν γνωστοι και εμπορικοι και ειχαν φαει το κραξιμο (παιζαν μαζι με τους slayer αν θυμαμαι καλα) απο το κοινο.
Σημερα αν ερθουν, το ιδιο δεν θα γινει, ακριβως γιατι πλεον το στυλ τους ειναι "περασμενο" μεσα στα αυτια των ακροατων με οτι αυτο μπορει να σημαινει και καλο και κακο.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #44 στις: 27/08/10, 20:56 »

Στο refreen του Εl Dorado θα ελεγα οτι ακουστηκε σαν autotune  :eee

μαλλον αναφερεσαι στο σημειο 03:15 .
κατι δεν παει καλα εκει αλλα ξεχνα το autotune.

η στιγμη του καφε και της πρωτης ακροασης δισκου ειναι πολυ σημαντικες.
συνηθως τον καφε τον πινω πολυ αργα και τον δισκο τον ακουω πολυ δυνατα.

τωρα τελειωσα λοιπον την ακροαση μου στους αγαπητους Maiden.
κατα την προσωπικη μου αποψη αυτη  η παραγωγη δεν ειναι οχι metal ,ουτε καν rock. :-\
τωρα οσον αφορα τα τραγουδια ,απλα πρεπει να σταματησουν πια ,δεν τραβαει αλλο.
ετσι και αλλιως ποτε δεν ειχα τρελα με Maiden τους θεωρω πολυ light για τα γουστα μου.
καποτε ειχα διαβασει σε καποιο περιοδικο οτι ειναι πολυ τυχεροι γιατι ειναι η μονη μπαντα που εχει βγαλει 11 δισκους (τοτε)
που ειναι ακριβως ιδιοι και πουλανε.

φυσικα γουστα εινα αυτα .


Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #45 στις: 02/09/10, 22:50 »
Ας πάρω κι εγώ σειρά...


Σε γενικές γραμμές οι χαρακτηρισμοί και οι παρακινήσεις του στυλ "ας πανε καλύτερα σπίτι τους" δεν μου πολυαρέσουν. Και δεν το λέω συχνά. Είμαι της άποψης ότι αν δεν σου βγαίνει μοντερνισμός, συνέχισε σε αυτό που ξέρεις να κάνεις.
Όταν όμως άκουσα το Satellite 15 είπα κι εγώ να πάνε σπίτι τους οι Maiden....μετά βέβαια έστρωσε λίγο, αλλά δεν γίνεται να ξεκινάς δίσκο με αυτό το πράγμα. Δεν είναι για τα χωράφια των Maiden. Είναι σαν να προσπαθούν οι Dream Theater να παίξουν ρεμπέτικο. Ή να προσπαθούν οι Blind Guardian να παίξουν majestic black. Οι Theater θα παίξουν σωστά αλλά όχι ωραία, και οι Guardian θα βγάλουν ατμόσφαιρα, αλλά ποιος θα τραγουδήσει;;;

Γενικότερα ο δίσκος θυμίζει Dickinson...τις προσωπικές του δουλειές. 3-4 κομμάτια ξεχωρίζουν και αυτά γιατί είναι κλασικά Maiden, και τα υπόλοιπα όχι και τόσο καλά. Οπότε στους τυφλούς....


Σχετικά με μία συζήτηση που υπήρχε πιο πριν οσον αφορά τους δίσκους μετά το reunion να προσθέσω τα εξής: Τα άλμπουμς αυτά που αναφέρεται έχουν πολύ καλά τραγούδια (Sign of the cross, Man on the edge, Futureal, The Clansman, The Wicker Man, Blood Brothers, The Nomad, Wildest Dreams, Dance of Death, Journeyman, The Pilgrim, The reincarnation of Benjamin Breeg) που όμως δεν έχουν τα φόντα να γίνουν διαχρονικά. Και γιατί δεν είναι τόσο ιδιαίτερα (όταν πρωτοεμφανίστηκε το Number of the beast, τι αντίστοιχο υπήρχε από άλλες μπάντες να συγκριθεί;) αλλά και γιατί αναγκαστικά θα συγκριθούν με παλιότερα κομμάτια των Maiden...η οποία σύγκριση είναι ηλίθια.
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #46 στις: 03/09/10, 00:06 »
Άλλος ένας δίσκος που δεν απογοητεύει και ακούγεται άνετα τον τυπικό μακροχρόνιο οπαδό.

Ωραίο το build up του satellite μέχρι να μπει η riffara...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #47 στις: 06/09/10, 13:30 »
Λοιπον το δισκακι ηταν σε γενικες πανω απο το μετριο ΑΛΛΑ αν εξαιρεσουμε 2-3 κομματια πχ Coming Home, Starblind, Alchemist ολα τα υπολοιπα δεν αξιζουν να βρισκονται σε δισκο IRON MAIDEN κ μαλιστα στον τελευταιο τους δισκο...ανεμπνευστα ρηχα χωρις συναισθημα και χωρις αυτη τη μαγεια των παλιων Maiden τραγουδιων που με το πρωτο ακουσμα σου κολλουσαν στο μυαλο κ δν τα ξεχνουσες με τπτ...

Κριμα για τους Maiden γτ απο το reunion κ μετα εχουν σταθερα πτωτικη πορεια...

Οσο για τα οσα ειπωθηκαν πιο πανω περι κοιλιας της μεταλ κομματιων κ συγκροτηματων χωρις εμπνευση κ κορεσμου της αγορας θα πω οτι ουτε συμφωνω αλλα ουτε κ διαφωνω...ναι σιγουρα το μεταλ εχει κανει μια μεγαλη κοιλια αφου πλεον δν υπαρχουν μπαντες-ονοματα εκτος απο τους παλιους πχ maiden metallica megadeth κλπ κ εχει γινει ενα underground μουσικο κινημα με λιγους νεους αλλα φανατικους οπαδους...αλλα οχι οτι δεν υπαρχουν μπαντες που δν βγαζουν καλη μουσικη πχ ολο το progressive ιδιωμα ειναι κ ποιοτικο και παραγωγικο με ονοματα οπως Nevermore, Symphony X κλπ...κ μν πει κανεις οτι η progressive ειναι νεα μουσικη γτ κ οι Queensryche στα 80s ηταν στις δοξες τους...

Αυτα απο μενα κ ελπιζω να τους δουμε κ απ τα μερη μας...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/10, 17:03 από blackmorefan »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #48 στις: 14/09/10, 15:19 »
Οπως φαινεται παντως δεν θα ειναι ο τελευταιος τους.

Ακουγοντας τον δισκο βρισκω πραγματα που μου αρεσουν οπως και σε καθε Maiden δισκο αλλωστε αλλα δυστηχως αυτα ειναι λιγοτερα απο τις προηγουμενες φορες.Αν μπει σε συγκριση με το amolad χανει κατα κρατος διοτι αν και εχει φρεσκιες ιδεες οπως η συνθεση του starblind πχ δεν τις εκμεταλλευεται αλλα γυρανει στη ζεστασια και θαλπωρη των χιλιομασημενων ιδεων των 10 τελευταιων χρονων.Εμενα δεν με πειραζει το μοτιβο ακουστικη εισαγωγη-κουπλε-σολο-ρεφραιν πχ αλλα μονο απο τη στιγμη που περιεχει καλες ιδεες,ωραια ριφς και μελωδιες.Οταν ομως μου δινεις μελωδιες που δεν μπηκαν στο amolad μπορω ανετα να μιλαω για εναν μετριο και σε σημεια βαρετο δισκο.Δυστηχως και ο Bruce ακουγεται πλεον καπως κουρασμενος.

Eπισης κομματαρα που μου θυμισε ο Βραχνοπροφιτερ και ξανακολλησα... :o
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/10, 15:24 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #49 στις: 14/09/10, 16:14 »
σχολιαστηκε απο κανεναν το γεγονος οτι πωλειται και στα περιπτερα προς 11ε?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
30521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 16:37
από Vaiking
19 Απαντήσεις
6954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/06, 16:30
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 23:39
από gers
0 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 13:39
από blackie
0 Απαντήσεις
2115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 02:09
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 22:01
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
2 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 23:37
από davemurrayaris
56 Απαντήσεις
17819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
153 Απαντήσεις
44968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets