Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...μπορώ να αγοράσω τα υλικά από Αθήνα;
Βεβαίως!

  Εκτός   και αν γίνει ομαδική   αγορά από το διαδίκτυο για  το συγκεκριμένο project, οπότε     ενημερώνετε και εμένα!
 
Είναι προφανώς μία πολύ καλή ιδέα, οι ενδιαφερόμενοι να συνασπίζονταν και να έκαναν μία ομαδική αγορά από κάπου.

Προσωπικά δεν έχω τον χρόνο να αναλάβω την διεκπεραίωση ενός τέτοιου εγχειρήματος, όμως:
Aν αυτό ενδιαφέρει κάποιους, μπορώ να φτιάξω ένα νέο λογαριασμό στο Banzai και να βάλω έτοιμα όλα τα υλικά που απαιτούνται στο καλάθι, και μετά οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να πολλαπλασιάσουν τα μεγέθη αντίστοιχα, ώστε να δημιουργηθούν ένας αριθμός από kits, έτοιμα για υλοποίηση.

Ως προς το οικονομικό, θα μπορούσε να λυθεί απλά, με την έκδοση μιας και μόνο prepaid κάρτας, στην οποία οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να καταθέτουν από πριν μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα το σχετικό ποσό που τους αναλογεί, και μετά η κάρτα αυτή να χρησιμοποιηθεί για την τελική αγορά.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
...μπορώ να αγοράσω τα υλικά από Αθήνα;
Βεβαίως!

Από πού;! (σε έπρηξα, το ξέρω)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Από πού;!

Ράδιο Κατουμά: Πραξιτέλους 15 - 19 κοντα στην Πλατεία Κλαυθμώνος, Τηλ: 210  32.50.412-16
Βενιέρης: Βερανζέρου 4, Πλατεία Κάνιγγος Τηλ.:210 38.24.365, 210 38.26.115

(Λίγη ορολογία για βοήθεια: Veroboard = Διάτρητη πλακέτα με διαδρόμους)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υλικά για το Booster:

Πλακέτα:
Board STR-100
To Board συτό είναι αρκετά μεγάλο (39 τρύπες) ώστε να φτιάξουμε και το Overdrive!

R1:100k, MF 0,25W
R2:62k, MF 0,25W
R3:10M, MF 0,25W
R4,R5:2,7k, MF 0,25W (x2)
C1:Panasonic SMF 0,01uF
C2:47pF Ceramic Cap 5mm
C3:10uF, 35V Radial
C4:Panasonic SMF 0,1uF
C5:100uF, 35V Radial
Q1:BS170
D1:9,1V Zener Diode 0,5W
P1:Alpha 16mm FS 5k lin

Κόστος: 4€ !



« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 09:46 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Για σκέτο buffer, τι υλικά χρειάζονται;
(Αν έχεις κάποιο link που να λέει τι χρειάζεται, στείλτο για να μην σε πρήζω συνέχεια!)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παρελκόμενα του Booster για σύνδεση και κουτί:

Βύσματα:
Neutrik jack, open, Mono
Neutrik jack, open, Stereo
Το ένα είναι stereo και το άλλο mono, δεν είναι λάθος, έτσι πρέπει να είναι για να διακόπτεται η τροφοδοσία από την μπαταρία όταν το πετάλι δεν χρησιμοποιείται.
 
Ποδοδιακόπτης:
Taiwan Blue 3PDT switch

LED:
LED 5mm blue ultrabright 8000mcd
Διάλεξα ένα ΜΠΛΕ ultrabright LED για να τραβάει λίγο ρεύμα από την μπαταρία, και επίσης θέλουμε να έχουμε διαθέσιμο το κόκκινο ως διαφορετικό χρώμα, για αυτούς που θα βάλουν το booster μαζί με το overdrive σε ένα κουτί.

Αντίσταση για το LED:
3,9k, MF 0,25W

Θήκη για το LED:
LED Socket 5-IN-VERT-NI
Πολύ όμορφη και προστατεύει το LED από (αναπόφευκτα) πατήματα..

Βύσμα Τροφοδοσίας:
Lumberg NEB/J 21C
Προαιρετικό, καθώς το συγκεκριμένο κύκλωμα δεν τραβάει πολύ ρεύμα, αλλά το προτείνω διότι το Booster αυτό μπορεί να λειτουργήσει και με 12 έως 18 Volts εξωτερική τροφοδοσία (γιαυτό διάλεξα όλους τους πυκνωτές να είναι από 35v και πάνω..) με αποτέλεσμα να έχει ακόμα περισσότερο headroom και διαύγεια!

Κουτί:
Enclosure B-TBK-Bulk
Αν θελήσετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οτιδήποτε, άλλωστε το κουτί αυτό κοστίζει όσο 2 φορές το κύκλωμα, αλλά είναι ήδη βαμμένο, και θα είναι πολύ όμορφο, για όσους το επιλέξουν.

(Εάν κάποιος φιλοδοξεί να φτιάξει και το Overdrive και να τα βάλει μαζί σε ένα κουτί, καλύτερα να επιλέξει ένα κουτί μεγαλύτερο, που υπάρχουν και σε πολλά χρώματα, όπως αυτά:
Enclosure BB-Red-Bulk
Enclosure BB-Orange-Bulk
Enclosure BB-Dark Blue-Bulk)

Knob:
White pointer knob
Ένα όμορφο άσπρο κουμπί να κάνει αντίθεση με το μαύρο κουτί σας..

Clip μπαταρίας:
Battery Snap I-Standard

Κόστος: 18€

Στο επόμενο σχετικό post θα δώσω αναλυτικές οδηγίες για το πως προετοιμάζουμε την πλακέτα για να βάλουμε τα υλικά πάνω.

« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/10, 14:58 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Για σκέτο buffer, τι υλικά χρειάζονται;


http://www.muzique.com/news/leaky-transistor-buffer/

Δες και εδώ:
http://www.muzique.com/lab/buffers.htm

Επίσης το ίδιο κύκλωμα του Booster που φτιάχνουμε γίνεται και buffer από το Out2, περιγράφεται καλά εδώ (Revision 9/14/2001):
http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
ΟΚ, σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω μία απορία ??? Γιατί η ψηφοφορία είναι κλειδωμένη?
Μπράβο Adr1anos ωραία η πρωτοβουλία σου, αν και ΄γω δεν σκαμπάζω και πολλά από ηλεκτρονικά κλπ.
Αν μπορούσα να ψηφίσω, το overdrive, το booster, και το ενισχυτάκι είναι οι επιλογές μου.
Πάλι πολλά μπράβο σε όλα τα παιδιά που με τις γνώσεις σας και με τις πρωτοβουλίες σας, βοηθάτε και μας να συμμετέχουμε
σε τέτοιες δραστηριότητες.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχω μία απορία ??? Γιατί η ψηφοφορία είναι κλειδωμένη?

Δώσαμε μία διορία χρόνου για την ψηφοφορία, ώστε μετά να κλείσει για να προχωρήσουμε στην υλοποίηση των κυκλωμάτων..
Τώρα όμως που το αναφέρεις, δεν βλέπω τον λόγο να είναι κλειδωμένη, οπότε την ξεκλείδωσα..μπορείς αν θέλεις να ψηφίσεις!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dimitris199321

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
andriane pote tha doseis ta vimata gia na to ilopoiisoume???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Στο επόμενο σχετικό post θα δώσω αναλυτικές οδηγίες για το πως προετοιμάζουμε την πλακέτα για να βάλουμε τα υλικά πάνω.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dimitris199321

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
ok..sorry den t ida......... :-\

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω μία απορία ??? Γιατί η ψηφοφορία είναι κλειδωμένη?

Δώσαμε μία διορία χρόνου για την ψηφοφορία, ώστε μετά να κλείσει για να προχωρήσουμε στην υλοποίηση των κυκλωμάτων..
Τώρα όμως που το αναφέρεις, δεν βλέπω τον λόγο να είναι κλειδωμένη, οπότε την ξεκλείδωσα..μπορείς αν θέλεις να ψηφίσεις!

Ωραίος ο Adr1anos, thanks, άντε να δώ τι θα καταφέρω :-\

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
γεια σας και πολλα συγχαρητηρια adr1anos για την πολλη ωραια πρωτοβουλια και δουλεια που εχεις κανει .
απο καιρο θελω να ασχοληθω με DIY PEDALS και διαβαζοντας τα αρθρα σου ειλικρινα χωρις να κατεχω αρκετες γνωσεις ηλεκτρονικων νομιζω οτι θα αρχισω και εγω αυτες τις κατασκευες .
οποιες πληροφοριες  χρειαζεσται   για το design-graphic η painting των μεταλικων  κουτιων πολυ ευχαριστως να βοηθησω.
απλα μια μικρη ερωτηση επειδη δεν γνωριζω αρκετα απο παραγγελια απο το internet , πια η διαδικασια να παραγγειλω μεσω Paypal 
πρεπει να βγαλω καποια προπληρωμενη καρτα πρωτα μαλλον? ηδη εχω φτιαξει το καλαθι αγορων στο side που μας ειπε ο adr1anos
και περιμενω για να μαθω την διαδικασια paypal ,
και παλι πολλα ευχαριστω .

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μερικά ακόμη καταστήματα στην Ελλάδα:

http://www.topelcom.gr
http://gr.rsdelivers.com
http://www.darlas.gr
http://www.katoumas.gr
http://www.aktinion.gr
http://www.papatheou.gr
http://www.beskas.gr
http://www.xenophonvenieris.gr
Φανός: Σολωμού 39
Σιδέρης: Αγίου Κωνσταντίνου 49 & Ακομινάτου

(Βέβαια, αν θέλετε να αγοράσετε ακριβά πράγματα και θέλετε τις καλύτερες τιμές, ψάξτε καλύτερα σε ηλεκτρονικά καταστήματα στο εξωτερικό...)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αδριανέ, φίλε μου, δεν ξέρω τι να πω πλέον. Το μόνο που δεν έχεις κάνει είναι να μάς πάρεις από το χεράκι και να μάς δείξεις πώς να χρησιμοποιούμε το κολλητήρι. Σού αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την καλή θέληση και την υπομονή που επιδεικνύεις.

Πάω για Banzai... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Ανδριανέ χωρίς να είμαι εξπέρ σε κολλήσεις κλπ, αλλά έχοντας πιάσει κολλητήρι στη ζωή μου (Φτιάχνω ή επισκευάζω τα καλώδια μου, έχω αλλάξει μαγνήτες στο μπάσο μου κα) προτείνεις να φτιάξω το overdive και το booster ξεχωριστά ή να περιμένω να βγάλεις και τη λίστα με τα υλικά του overdrive; Επίσης μπορώ να ετοιμάσω το κύκλωμα του booster τώρα και να περιμένω και το overdrive για να τα βάλω στο ίδιο κουτί ή θα τροποποιηθεί αρκετά το κύκλωμα ώστε να είναι και τα δύο κάτω από την ίδια στέγη;

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
θα ηταν καλο να εχουμε και την λίστα με το overdrive απο τωρα, για να παραγγειλουμε τα υλικα μαζι σε μια παραγγελια και μετα βλεπουμε και τις λεπτομεριες της κατασκευης του.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
θα ηταν καλο να εχουμε και την λίστα με το overdrive απο τωρα, για να παραγγειλουμε τα υλικα μαζι σε μια παραγγελια και μετα βλεπουμε και τις λεπτομεριες της κατασκευης του.

Με έχει προβληματίσει και εμένα το θέμα αυτό, αρχικά ήθελα να κρατήσω τα δύο projects ξεχωριστά, για πολλούς πρακτικούς λόγους, αλλά παράλληλα, όντως είναι το πιο λογικό να γίνει μία ολοκληρωμένη παραγγελία και για τα δύο για όσους ενδιαφέρονται.

ΟΚ λοιπόν, ας βγούμε λίγο από την προγραμματισμένη ροή, θα προσπαθήσω να βρω τον χρόνο να κάνω και την λίστα των υλικών για το Overdrive, απλά εκεί θέλει πολύ δουλειά, περνάμε σε άλλη κλίμακα, και επιπλέον έχω πλανάρει και μόντες των οποίων τα υλικά πρέπει να επιλεγούν πολύ προσεκτικά.
 
να ετοιμάσω το κύκλωμα του booster τώρα και να περιμένω και το overdrive για να τα βάλω στο ίδιο κουτί..
Νομίζω ότι αυτό είναι το καλύτερο..
Τα κυκλώματα δεν θα τροποποιηθούν με καποιο τρόπο για να είναι μαζί, απλά θα καλωδιωθούν μαζί, και θα χρησιμοποιηθούν κοινά παρελκόμενα, όπως βύσματα, μπαταρία, βύσμα τροφοδοσίας και κουτί. Ποδοδιακόπτες, LEDs, κλπ θα είναι διπλά.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/10, 10:26 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
εμενα η γνωμη μου ειναι να γινουν  δυο διαφορετικα project μιας και το overdrive  ειναι αρκετα δυσκολο ας μπουμε στο νοημα με μια απλη κατασκευη του booster και στην συνεχεια σε ενα δευτερο project  ξεκιναμε την διαδικασια παρραγελιας και υλοποιησης του overdrive  θα ελεγα ξεχωριστα ,γιατι  με αφορμη την πρωτη δουλεια θα βγη συμπερεασμα απο πολλους αν αξιζει αν τους κανει η αν μπορουν να  κανουν DIY PEDALS και ετσι να μην παραγγειλουμε εξαρχης πραγματα που δεν θα χρειαστουμε για μετα (για overdrive pedal)
φιλικα
Ηρακλης

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
εμενα η γνωμη μου ειναι να γινουν  δυο διαφορετικα project μιας και το overdrive  ειναι αρκετα δυσκολο ας μπουμε στο νοημα με μια απλη κατασκευη του booster και στην συνεχεια σε ενα δευτερο project  ξεκιναμε την διαδικασια παρραγελιας και υλοποιησης του overdrive  θα ελεγα ξεχωριστα ,γιατι  με αφορμη την πρωτη δουλεια θα βγη συμπερεασμα απο πολλους αν αξιζει αν τους κανει η αν μπορουν να  κανουν DIY PEDALS και ετσι να μην παραγγειλουμε εξαρχης πραγματα που δεν θα χρειαστουμε για μετα (για overdrive pedal)
φιλικα
Ηρακλης

Εύλογο, και ακριβώς αυτή ήταν η αρχική σκέψη.

Λοιπόν, το θέμα θα το λύσουμε βέλτιστα με τον εξής τρόπο, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι:
Όποιοι θέλουν, όπως πχ ο chriskar, ας το δηλώσουν εδώ και εγώ μόλις βρω τον χρόνο θα τους στείλω την λίστα με τα υλικά για το Overdrive κατ'ιδίαν με PM, ώστε να κάνουν την παραγγελία τους ολοκληρωμένη.

Οι υπόλοιποι θα προχωρήσουμε όπως έχουμε προγραμματίσει με το Booster κανονικά.
Μόλις αυτό ολοκληρωθεί, θα προχωρήσουμε και στο Overdrive.

Απλά έχοντας την εμπειρία του παρελθόντος προειδοποιώ το εξής: Δεν θα μπορώ να υποστηρίξω φίλους που θα   υλοποιούν δύο projects ταυτόχρονα.
Δεν θα επεκταθώ σε PM, και ότι έχει   να κάνει με θέματα που αφορούν το Overdrive, εφαρμογή, ιδέες, τροποποιήσεις, μόντες, κλπ, θα λυθούν κατά την φάση της   δικής του υλοποίησης, ανοιχτά από το forum, για να ωφελούνται όλοι, όπως άλλωστε είναι και το ζητούμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/10, 15:19 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να ρωτήσω και γω το εξής?
Τόοοοσο φθηνότερα θα βγει σε κάποιον να τα πάρει όλα από το σαιτ σε σχέση με κάποιο μαγαζί ηλεκτρονικών (βλ φανός)?
Θέλω να πω πως δεν πρέπει να μας δεσμεύει κάτι...να ξεκινήσουμε με το booster, να πάρουμε τα υλικά γι αυτό και απλά να υπολογίσουμε (όσοι θέλουμε) έξτρα χώρο στο σασί για να βάλουμε αργότερα και το od.
 
Ίσως μάλιστα τα κάνουμε και τα δύο στην ίδια (μεγάλη) διάτρητη
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
εμενα η γνωμη μου ειναι να γινουν  δυο διαφορετικα project μιας και το overdrive  ειναι αρκετα δυσκολο ας μπουμε στο νοημα με μια απλη κατασκευη του booster και στην συνεχεια σε ενα δευτερο project  ξεκιναμε την διαδικασια παρραγελιας και υλοποιησης του overdrive  θα ελεγα ξεχωριστα ,γιατι  με αφορμη την πρωτη δουλεια θα βγη συμπερεασμα απο πολλους αν αξιζει αν τους κανει η αν μπορουν να  κανουν DIY PEDALS και ετσι να μην παραγγειλουμε εξαρχης πραγματα που δεν θα χρειαστουμε για μετα (για overdrive pedal)
φιλικα
Ηρακλης

Εύλογο, και ακριβώς αυτή ήταν η αρχική σκέψη.

Λοιπόν, το θέμα θα το λύσουμε βέλτιστα με τον εξής τρόπο, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι:
Όποιοι θέλουν, όπως πχ ο chriskar, ας το δηλώσουν εδώ και εγώ μόλις βρω τον χρόνο θα τους στείλω την λίστα με τα υλικά για το Overdrive κατ'ιδίαν με PM, ώστε να κάνουν την παραγγελία τους ολοκληρωμένη.

Οι υπόλοιποι θα προχωρήσουμε όπως έχουμε προγραμματίσει με το Booster κανονικά.
Μόλις αυτό ολοκληρωθεί, θα προχωρήσουμε και στο Overdrive.

Απλά έχοντας την εμπειρία του παρελθόντος προειδοποιώ το εξής: Δεν θα μπορώ να υποστηρίξω φίλους που θα   υλοποιούν δύο projects ταυτόχρονα.
Δεν θα επεκταθώ σε PM, και ότι έχει   να κάνει με θέματα που αφορούν το Overdrive, εφαρμογή, ιδέες, τροποποιήσεις, μόντες, κλπ, θα λυθούν κατά την φάση της   δικής του υλοποίησης, ανοιχτά από το forum, για να ωφελούνται όλοι, όπως άλλωστε είναι και το ζητούμενο.

συμφωνω, και φυσικα δεν θα κανουμε υλοποιηση του od, αφου δε ξερουμε  κιολας. απλα για να γινει μια φορα η παραγγελια και να μην πληρωνουμε και 2 φορες τα μεταφορικα και θα μεινουν στην ακρη μεχρι την εφαρμογη του od.

κατι σχετικα ασχετο : θα μας πεις - δειξεις και πως εφτιαξες τα σχεδια - εκτυπωσεις - βάψιμο - πως να το πω - στα πεταλια σου? ειναι τελεια!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
... θα μας πεις - δειξεις και πως εφτιαξες τα σχεδια - εκτυπωσεις - βάψιμο - πως να το πω - στα πεταλια σου? ειναι τελεια!
Σιγά - σιγά, θα γίνουν όλα!..
Έχεις ΠΜ για τα υλικά.

Ίσως μάλιστα τα κάνουμε και τα δύο στην ίδια (μεγάλη) διάτρητη
Έτσι!
Για το Booster χρειάζονται 9 οριζόντιες x 8 κάθετες τρύπες ενώ για το Overdrive 28 οριζόντιες x 14 κάθετες τρύπες, με τους διαδρόμους οριζόντιους.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/10, 15:26 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)