Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
οταν το μεγαφωνο δουλευει, δεν μεταβαλλει το μαγνητικο πεδιο του?
Το πεδίο από τον μαγνήτη παραμένει σταθερό, και μεταβάλλεται το πεδίο από το πηνίο (που είναι και η κινητήρια δύναμη του κώνου) το οποίο όμως, αφ΄ενός είναι πολύ μικρότερο, αφ' ετέρου είναι έγκλειστο στον μεταλλικό κλοιό του σταθερού μαγνήτη και ελάχιστα επηρρεάζει τον εξωτερικό χώρο, κυρίως από την μπροστινή πλευρά του μεγαφώνου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
tnx, το 'πιασα.
 :up

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστω billonius και adr1anos για τις απαντησεις σας!!!!!!
Λοιπον τα συνδεσα ολα, εβαλα το κυκλωμα μεσα το εβαλα να δουλευει με το ηχειο και δουλευει !!!Ειναι πολυ ωραιο!!
Απλα υπαρχουν καποια τρανταχτα προβληματα:
1.Το λαμπακι για το grit δεν δουλευει(πρεπει να ειναι προβλημα καλωδιωσης θα το κοιταξω) και βλεπω οτι δεν δουλευει τοσο καλα και το grit και φυσικα και το tone για το οποιο διαβασα στο ιντερνετ.
2.Οταν το ενισχυτακι ειναι συνδεδεμενο στο ηχειο στο κουτακι κανει κατι φοβερες παρεμβολες ειναι λες και εχω ενα περιεργο distortion ολοι την ωρα (ακομα και οταν ειχα το κουτακι ανοιχτο και η πλακετα δεν ακουμπουσε πουθενα) ενω στο ηχειο του ενισχυτη(ibanez κατι απο την εισοδο cd/mp3 in) το σημαδεν εχει παρεμβολες(οχι σε ολες τις περιπτωσεις).
3.Το Tone και Volume οταν δεν ειναι τελειως αριστερα η τελειως δεξια δουλευουν χωρις να προκαλουν παραμβολες αλλα οταν βρισκονται σε αυτες τις θεσεις προκαλουν τις παραπανω παρεμβολες ακομα και στο ηχειο του ενισχυτη(ibanez) να φανταστειται οτι επιασα και ραδιοφωνα με παρεμβολες.Οσο γινονταν αυτα το ενισχυτακι βρισκοταν στοκουτι του ηχειου του pc(της εικονας).

Λετε γιατι τις παρεμβολες na εφθυνεται το tweeter στο ηχειο για pc ?????
Για τα αλλα τι εχετε να πειτε????

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
ενας γειτονας μου, ειχε φτιαξει ενα πομπο FM της κακιας ωρας και τα θυροτηλεφωνα επαιζαν σκυλαδικα. Κατι τετοιο συμβαινει και με εσενα. :D

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
ενας γειτονας μου, ειχε φτιαξει ενα πομπο FM της κακιας ωρας και τα θυροτηλεφωνα επαιζαν σκυλαδικα. Κατι τετοιο συμβαινει και με εσενα. :D

χαχαχα αυτο θα θελα να το δω.... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λετε γιατι τις παρεμβολες na εφθυνεται το tweeter στο ηχειο για pc ??? ??
Για τα αλλα τι εχετε να πειτε? ???

Φίλε, κάποιο λαθάκι υπάρχει κάπου, ξεκίνα να κάνεις απολάθωση με τον κλασσικό τρόπο:

Απλοποίησε το κύκλωμα και τις συνδέσεις του
Δοκίμασε το μόνο του, έξω από κουτιά κλπ, και με ένα μαγάφωνο που ξέρεις πως λειτουργεί, πχ του ενισχυτή σου.

Ξαναπέρασε ΟΛΑ τα εξαρτήματα μία προσεκτική ματιά
, να δείς ότι:
1. Εχουν τις σωστές τιμές και είναι στις σωστές θέσεις
2. ΔΕΝ ακουμπάνε μεταξύ τους
3. Κοίταξε το πίσω μέρος της πλακέτας, και βεβαιώσου ότι δεν ακουμπάνε μεταξύ τους κολλήσεις/ακροδέκτες/καλώδια από παράλληλους διαδρόμους!!

Εάν έχεις ακόμα δυσκολία, δες μία φωτογραφία που έχω ποστάρει από την δική μου πλακέτα και αντιπαράθεσε τα υλικά να δεις ότι είναι στην θέση τους: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;
Πρέπει το κύκλωμα να λειτουργεί όπως περιέγραψα εδώ: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;
Δεν έχει ούτε θόρυβο, ούτε πιάνει ραδιόφωνο, ούτε τίποτα.

Τσέκαρε όλα αυτά, και γράψε αποτελέσματα. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν το κοιταξα ακομα αλλα κοιταξτε ενα video που τραβηξα!!!!!!

Εγω ο ενισχυτης μου η κιθαρα μου και το noisy cricket!!!!
Δεστε αποτελεσματα!!!






Υ/Γ:Ποιος ειναι αυτος ο σταθμος????


Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
ακους στα κρυφα και Μητροπανο?  ;D

Να σοβαρευτω... εκπεμπει ο Ραδιο-γαβγαβ κοντα σου και τα καλωδια σου λειτουργουν ως κεραιες. Οταν στριβεις τα ποτενσιομετρα, με καποιο τροπο τα μπλιμπλικια συντονιζονται και αναπαραγουν Μητροπανο.  Ο Ibanez εχει τις προβλεπομενες θωρακισεις και δεν "ακουει" τις παρεμβολες.

Ακου τωρα τις θεραπειες:

1. βαλε θωρακισμενα καλωδια εισοδου και ποτενσιομετρων μπας και δεις φως.
2. κολλησε εναν κεραμικο πυκνωτη 100nF παραλληλα με τον ηλεκτρολυτικο πυκνωτη 220uF. (Tip: Κολλα τον στην κατω πλευρα της πλακετας αν δεν βρισκεις τροπο)
3. κολλησε εναν κεραμικο πυκνωτη 10pF παραλληλα με την αντισταση 1Μ στην εισοδο. (οπως και πριν, κατω απο την πλακετα)
4. ομοιως εναν 100pF μεταξυ των ακροδεκτων 1 & 3 του tone pot.

καλη επιτυχια με τον μητροπανο

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θα μπορουσες αν δεν σου κανει κοπος ν μου δωσεις το bass boost mod??


Bass Boost Mod για το Ενισχυτάκι :

Λοιπόν να ένα ωραίο Mod για το Ενισχυτάκι, ειδικά για όσους χρησιμοποιούν το ενισχυτάκι με μεγάφωνα μικρής διαμέτρου και χαμηλής απόκρισης στα μπάσα.
Το συγκεκριμένο Mod δίνει επιπλέον 6dB στα μπάσα, ως εξής:




Υλικά για το Bass Boost Mod:

Αντίσταση:
R: 15k, MF 0,25W

Πυκνωτής:
C: MKT 33nF, 100V

Διακόπτης:
Low Cost FT-SPDT on/on


Καλωδίωση για το Bass Boost Mod:



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδω και τρεις μερες διαβαζω το ποστ αυτο απο την αρχη μεχρι το τελος με πολυ ενδιαφερον. Αποφασισα λοιπον να φτιαξω τωρα στις γιορτες το booster+overdrive+mod και τον μικρο ενισχυτή! Το θεμα μου ειναι με τα υλικα. Επειδη θα τα παρω ολα  και θα προσθεσω στα φτηνα 1-2 παραπανίσια σε περιπτωση που χαλασω κατι, Μιλαμε για παρα πολλα και μικρα αντικειμενα. Υπαρχει περιπτωση να τα κανουν μπαχαλο στο banzai; Κατι αντιστασεις που ειχαν γινει backorder ακομη τις περιμενω...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Εδω και τρεις μερες διαβαζω το ποστ αυτο απο την αρχη μεχρι το τελος με πολυ ενδιαφερον. Αποφασισα λοιπον να φτιαξω τωρα στις γιορτες το booster+overdrive+mod και τον μικρο ενισχυτή! Το θεμα μου ειναι με τα υλικα. Επειδη θα τα παρω ολα  και θα προσθεσω στα φτηνα 1-2 παραπανίσια σε περιπτωση που χαλασω κατι, Μιλαμε για παρα πολλα και μικρα αντικειμενα. Υπαρχει περιπτωση να τα κανουν μπαχαλο στο banzai; Κατι αντιστασεις που ειχαν γινει backorder ακομη τις περιμενω...
Δεν νομιζω να τα κανουν μπαχαλο...ισα ισα το σπιτι σου θα γινει μπαχαλο με τα σακουλακια...:P
καθε διαφορετικο εξαρτημα και σε ξεχωριστο σακουλακι.. ;D ;D αν και στην τελευταια παραγγελια που παρελαβα χθες ειδα να βαζουν 4 και 5 αντικειμενα στο ιδιο σακουλακι με 5 ετικετες απο μπροστα.... :-X
Τι παιχτηκε παιδια?? οικονομια και το banzai τωρα???  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εδω και τρεις μερες διαβαζω το ποστ αυτο απο την αρχη μεχρι το τελος με πολυ ενδιαφερον. Αποφασισα λοιπον να φτιαξω τωρα στις γιορτες το booster+overdrive+mod και τον μικρο ενισχυτή! Το θεμα μου ειναι με τα υλικα. Επειδη θα τα παρω ολα  και θα προσθεσω στα φτηνα 1-2 παραπανίσια σε περιπτωση που χαλασω κατι, Μιλαμε για παρα πολλα και μικρα αντικειμενα. Υπαρχει περιπτωση να τα κανουν μπαχαλο στο banzai; Κατι αντιστασεις που ειχαν γινει backorder ακομη τις περιμενω...

Μπράβο, καλά το σκέφτεσαι, προχώρα το, πιάνουν τα χέρια σου και το κουτί που είχες φτιάξει ήταν πολύ cool..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οκ τοτε. Θα διπλοτσεκαρω ολα τα αντικειμενα και θα γινει η παραγγελία λογικα την Κυριακη . Οσο νωριτερα καλυτερα ,μην μπλεξω με ταχυδρομια  και το banzai στις γιορτες . Στην αρχη ελεγα να κανω μονο το overdrive με το boost και το mod, αλλα το ενισχυτακι θα το λιωσω σιγουρα. Κουτια θα αγορασω ετοιμα βαμμενα και θα περιμενω post του andr1anos για τον καλλωπισμό ;D Παντως μιλαμε για πολλα πραγματα...Κοντα αυτα που θα παρω βγαινουν 90-100€...Στην τιμη ειναι και νεο κολλητηρι γιατι το παλιο δεν κανει για ψυλοδουλειες. Θα εκανα και το fuzz , αλλα δεν ξερω αν χρειαζομαι κατι τετοιο. Ισως για την απολλαυση της δημιουργιας καποια στιγμη :D Πολλα προβληματα που ισως συναντήσω εχουν απαντηθει, ετσι ελπιζω να ποσταρω μονο το τελικο αποτελεσμα. Μονο θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο μικρο ηχειακι που μπορω να ενσωματωσω στο κουτι του ενισχυτη. Κατι σαν και αυτο
. Θα τα χωρεσω ολα μεσα στο μεταλλικο κουτι απο το banzai; Μπορω να εχω και ενωματωμενο ηχειο και εξοδο για ακουστικα; Δεν καταλαβα απο το σχεδιαγραμμα αν μπορω να το κανω.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/10, 22:12 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μονο θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο μικρο ηχειακι που μπορω να ενσωματωσω στο κουτι του ενισχυτη. Κατι σαν και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=ERSW7uGtfQ0&feature=related. Θα τα χωρεσω ολα μεσα στο μεταλλικο κουτι απο το banzai;

Δες εδω: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;

Εξοδο ακουστικων μπορουμε να σχεδιασουμε οπως εδω: Απ: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδη στην εξοδο δεν μπορω να βαλω ακουστικά, αν δεν κανω την μετατροπη που παραθετεις, παρα μονο να τον συνδεσω με καμπινα με 12άρι μεγάφωνο των 8Ohm; Ή η μετατροπη ειναι για να εχω και ηχειο και ακουστικα διαθεσιμα; Νομιζω θα κρατησω το κοστος χαμηλα και θα χαλασω κανενα ηχειο υπολογιστη.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/10, 22:37 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δηλαδη στην εξοδο δεν μπορω να βαλω ακουστικά, αν δεν κανω την μετατροπη που παραθετεις, παρα μονο να τον συνδεσω με καμπινα με 12άρι μεγάφωνο των 8Ohm; Ή η μετατροπη ειναι για να εχω και ηχειο και ακουστικα διαθεσιμα;
Η μετατροπη θα ειναι για να μπορεις να εχεις ηχειο και ακουστικα/line out διαθεσιμα, ταυτοχρονα αν θες η χωριστα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
kai egenetw fuzzface

to peiramatiko kykloma, to vaftisa "airboard"


synehisa se perfboard gia na boro na prosthetw/afairw exartimata


katw opsi


esokleisto se skliro prostateftiko naylon


etoimo gia drasi! To baptisa "gypsy face" giati to lampaki allazei xroma kathe 3 sec.

edw einai kokkino

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Χααχχα ρε τρελε billonious εβαλες RGB LED σε πεταλι....????
ΘΕΟΣ ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
nai kai exei apistefti plaka. Anti na paizw tin kithara kathomai kai xazevw to labaki. Einai san xristougeniatiko dentro. Borw na to xanabaftisw Santa's Fuzz h  Santa Claus Buzz h kati tetoio, xaxa  ;D Karagoustarw
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/10, 12:14 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
nai kai exei apistefti plaka. Anti na paizw tin kithara kathomai kai xazevw to labaki. Einai san xristougeniatiko dentro. Borw na to xanabaftisw Santa's Fuzz h  Santa Claus Buzz h kati tetoio, xaxa  ;D Karagoustarw

Εχεις ΠΜ

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Τα σπαει το πεταλακι, στο πνευμα των εορτων!

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Βρηκα σενα μαγαζι τα AC187. Λογικα θα μπορω να τα χρησιμοποιησω αντι των AC127 σωστα?
  Απλα θα πρεπει να κοιταξω το hfe τους να ειναι οσο υπολογιζαμε με τα AC127 (60-100, 100-140)?
  Το biasing ειναι αναλογα με το τρανζιστορ που χρησιμοποιουμε, δηλαδη τα AC187 θα εχουν βελτιστη αποδοση σε διαφορετικα βολτ, η να κρατισω τις   τιμες που προτινεις billonius, 1.5 για το 1ο και 4.5 για το 2ο?

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
το AC187 ειναι NPN γερμανιου σαν το AC127 και εχει τους ιδιους ακροδεκτες, δες εδω αν εχεις μεταλλικο ή εδω αν εχεις πλαστικο. Το ευρος του hfe  ξεκιναει απο 100, ενω του AC127 ξεκιναει απο 50. Δηλαδη, το AC187 θα ειναι λιγο πιο αγριο. Ομως υποψιαζομαι πως ολες οι συγχρονες εκδοσεις των τρανζ. γερμανιου ειναι το ιδιο και αλλαζουν μονο την ετικετα, οποτε μην νομιζεις πως αν βρεις AC127 θα πιασεις λαχειο. Με λιγα λογια ειναι βαλε τα 187 αφοβα.

Περι biasing, οι τασεις πρεπει να ειναι παραπλησιες (1-2βολτ στο Τ1, 4-5 βολτ στο Τ2). Αυτο που αλλαζει ειναι οι τιμες των αντιστασεων για να πετυχεις αυτες τις τασεις. Δηλαδη, ειναι συχνο το φαινομενο στα τρανζ. γερμανιου, οι τιμες των αντιστασεων που δινουν τα θεωρητικα διαγραμματα να μην δουλευουν σωστα και να θελουν αλλαγη με πειραματισμο. Αυτη ειναι η μαγεια του fuzzface. Ποτε δεν μπορεις να προβλεψεις τι ηχο θα βγαλει. Καθε φορα που πειραζεις κατι, ειναι ενα διαφορετικο fuzz. Και αν ασχοληθεις λιγο, θα κανεις ενα fuzz που κελαηδαει.

Εχει ενδιαφερον να μου πεις ποσο κοστιζουν τα AC187.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Μεταλλικα ειναι αυτα που βρηκα αν θυμαμαι καλα, δεν τα εχω παρει ακομα. Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω οσο το δυνατον χαμηλοτερο hfe βρω οποτε εαν δεν καταφερω να βρω κατω απο 100 ισως πειραματιστω να το μειωσω οπως λεει σε ενα λινκ που ειχες ποσταρει. Εκτος κι αν ακουγεται μια χαρα οπως ειναι.

Περι biasing
Συνεπως δεν εξαρταται μοναχα απτις αντιστασεις αλλα και απτο τι "ζηταει" το καθε τρανζιστορ. Επομενως με ενα τριμερακι η ενα ποτενσιομετρο θα κανω τη δουλεια μου, και μετα περναω την αναλογη αντισταση. Ευχαριστω!

Δεν ξερω ακομα ποσο κοστιζουν,θα παω μες τη βδομαδα να παρω κανα σετακι 187 και 188 (για την PNP εκδοση!) και θα ενημερωσω.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα  Xicon Greenies 0,01uF δεν υπαρχουν πια στο banzai. Θυμαμαι οτι υπηρχε προβλημα και με τα  Xicon Greenies 0,1uF και τα αντικαταστησαμε με τα  Xicon MPP 0,01uF. Μπορω να αντικαταστησω τα  Greenies 0.01uF με αυτα Xicon MPP 0,01uF;http://www.banzaimusic.com/Xicon-MPP-0-01uF.html
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)