Αποστολέας Θέμα: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)  (Αναγνώστηκε 5208 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« στις: 14/01/07, 17:22 »
Χαίρεται και καλή χρονιά σε όλους......
Μετά από πολυυυυυύ καιρό, είπα να ανεβάσω και εγώ ένα τραγουδάκι - instrumental... Tο τραγούδι δεν είναι και πολύ καινούργιο... Το είχα ανεβάσει πριν αρκετό καιρό, οπότε ίσως κάποιοι να το έχουν ήδη ακούσει... Φυσικά όμως το άλλαξα λίγο, αλλά κυρίως νομίζω ότι βελτίωσα την παραγωγή του.... Τα links είναι τα εξής:

Rapidshare: http://rapidshare.com/files/11674999/A_Pleasant_Forgotten_Memory__Final_.mp3.html
Κιθάρα: http://music.kithara.gr/bands/46/

(Στο Rapidshare το τραγούδι έχει καλύτερη ποιότητα - 192 σε σχέση με το Κιθάρα 128 Κb)

Οποιαδήποτε γνώμη ή συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.....  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #1 στις: 14/02/07, 16:39 »
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?  :(
Ήταν τόσο άσχημο το τραγούδι ή τόσο χάλια που δεν έχει να πει κανείς τίποτα γι αυτό?
Ξέρω ότι το έχουν ακούσει και το έχουν κατεβάσει αρκετοί από το site του Κιθάρα.... Δεν έχουν να πουν τίποτα? Θετικό ή αρνητικό δεν έχει σημασία.. Θέλω λίγο το feedback του κόσμου.... Γνωρίζω ότι δεν είναι στο ύφος που γουστάρουν οι περισσότεροι εδώ μέσα αλλά νομίζω ότι μπορεί να το ακούσει και να το "ανεχτεί" ο καθένας...
Τι να πω... Όποιος το έχει ακούσει και θέλει να πει κάτι ας το κάνει παρακαλώ.... Γι αυτό άλλωστε δεν τα ανεβάζουμε? Για να ακούμε γνώμες?
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #2 στις: 17/02/07, 12:42 »
Λοιπόν το τραγουδάκι προσωπικά μου άρεσε...και αυτό επειδή μου αρέσει να ακούω πλήκτρα σε κάποιο τραγούδι. Όμως καθαρά δικιά μου άποψη και μόνο θα μου έκανε κλικ αν έσκαγε και κάπου μια ηλεκτρική κιθαρίτσα...
Ίσως χρειάζεται να προσέξεις λίγο τις εντάσεις στα όργανα και να αυξομειώσεις ανάλογα.
Εξαρτάται βέβαια σε τι θες εσύ να δώσεις περισσότερη έμφαση...
Εμένα θα μου έκανε σαν μια εισαγωγή (αν ήταν σε σε μικρότερη διάρκεια), ή ακριβώς όπως το έχεις ούτε 3 λεπτά γιατί περισσότεερο μπορεί κ να κουράσει.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #3 στις: 19/02/07, 18:32 »
Προσωπικά μου άρεσε αρκετά. Βγάζει μια μελαγχολία από αυτές που μου αρέσουν. Τώρα αν έχει ή δεν έχει καινοτομίες κλπ ούτε ξέρω ούτε και με ενδιαφέρουν. Το άκουσα ευχάριστα. Καλή δουλειά. Συνέχισε.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #4 στις: 03/03/07, 23:48 »
Λοιπόν το τραγουδάκι προσωπικά μου άρεσε...και αυτό επειδή μου αρέσει να ακούω πλήκτρα σε κάποιο τραγούδι. Όμως καθαρά δικιά μου άποψη και μόνο θα μου έκανε κλικ αν έσκαγε και κάπου μια ηλεκτρική κιθαρίτσα...
Ίσως χρειάζεται να προσέξεις λίγο τις εντάσεις στα όργανα και να αυξομειώσεις ανάλογα.
Εξαρτάται βέβαια σε τι θες εσύ να δώσεις περισσότερη έμφαση...
Εμένα θα μου έκανε σαν μια εισαγωγή (αν ήταν σε σε μικρότερη διάρκεια), ή ακριβώς όπως το έχεις ούτε 3 λεπτά γιατί περισσότεερο μπορεί κ να κουράσει.

Σε ευχαρίστω φίλε μου....
Για κιθαρίτσα λίγο δύσκολο..... Και αυτό γιατί μου είναι πολύ δύσκολο να ηχογροφήσω (home made πάντα) αξιοπρεπώς κανένα ριφάκι... Και πέραν της ηχογράφησης είναι δύσκολη η μίξη wav με τα υπόλοιπα midi του Reason... Όσο για τη διάρκεια, νομίζω ότι εφόσον είχα μόνο αυτές τις ιδέες στο μυαλό μου εκείνη τη στιγμή, θεώρησα καλό να μην το κουράσω παραπάνω.... Σε ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια και τον χρόνο σου...  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #5 στις: 04/03/07, 00:00 »
Προσωπικά μου άρεσε αρκετά. Βγάζει μια μελαγχολία από αυτές που μου αρέσουν. Τώρα αν έχει ή δεν έχει καινοτομίες κλπ ούτε ξέρω ούτε και με ενδιαφέρουν. Το άκουσα ευχάριστα. Καλή δουλειά. Συνέχισε.

Σε ευχαριστώ φίλε μου, να σαι καλά.... Για καινοτομίες, δεν νομίζω να μίλησε κανείς... Έτσι και αλλιώς, όλο το κομμάτι είναι γραμμένο με βάση ιδέες που μου ήρθαν όταν έπαιζα κιθάρα. Από κει και πέρα, ενορχηστρώθηκε αναλόγως και το αποτέλεσμα το ακούς... Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και τα σχόλια σου.... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Too Late

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Visions of greed you wallow
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #6 στις: 06/03/07, 15:57 »
Σορυ δε μου άρεσε,πέρα απ'τη συμπαθητική μελωδία του πιάνου, μου πήρε τα αυτιά τόσο πριμαριστό που είναι.Το ξέρω οτι ίσως δεν έχεις την πολυτέλεια να δουλέψεις με καλύτερους ήχους αλλα ρε μαν b movie του 80 θυμίζει.
Link it to the world
Link it to yourself!

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #7 στις: 24/03/07, 23:57 »
Σορυ δε μου άρεσε,πέρα απ'τη συμπαθητική μελωδία του πιάνου, μου πήρε τα αυτιά τόσο πριμαριστό που είναι.Το ξέρω οτι ίσως δεν έχεις την πολυτέλεια να δουλέψεις με καλύτερους ήχους αλλα ρε μαν b movie του 80 θυμίζει.

Σεβαστή η γνώμη σου φίλε... Δεν περιμένω να αρέσει σε όλους το κομμάτι... Τώρα για 80΄s b movie, τι να σου πω... Για τον ήχο: Δουλεύω κατά βάση με το Reason οπότε ότι ήχος μ' αρέσει τον χρησιμοποιώ.... Τουλάχιστον πέρα από την σύνθεση θα ήθελα να μου πεις τι ΔΕΝ σου άρεσε. Λέγοντας ένα "πριμαριστό" δεν διευκρυνίζεις και πολλά... Αν θέλεις γίνε πιο συγκεκριμένος για να ξέρω τι να διορθώσω.... ΕΞάλλου γι αυτό δεν ανεβάζουμε τα τραγούδια? Για να διορθωνόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι........  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Too Late

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Visions of greed you wallow
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #8 στις: 25/03/07, 15:00 »
Κατα τη γνώμη μου πάντα,δεν είναι καμια φοβερή ιδέα η οποία να στέκεται μόνη της ο,τι ήχο και να χρησιμοποιήσεις.Έτσι σε συνδυασμό με τους cheesy ήχους που διάλεξες, το αποτέλεσμα μου φαίνεται κάπως kitsch.

Παράθεση
Λέγοντας ένα "πριμαριστό" δεν διευκρυνίζεις και πολλά...
Ε,ναι πριμαριστό!Πρέπει να αναφερθώ σε συγκεκριμένες συχνότητες;Το εύρος συχνοτήτων των οργάνων και τα φίλτρα που ίσως να έχεις επιλέξει δεν ήταν και τα πιο πετυχημένα.

Τεσπα ήδη μάλλον δε με συμπαθείς και πολύ, μη τα κάνω χειρότερα  ;D
Link it to the world
Link it to yourself!

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #9 στις: 02/05/07, 14:23 »
Κατα τη γνώμη μου πάντα,δεν είναι καμια φοβερή ιδέα η οποία να στέκεται μόνη της ο,τι ήχο και να χρησιμοποιήσεις.Έτσι σε συνδυασμό με τους cheesy ήχους που διάλεξες, το αποτέλεσμα μου φαίνεται κάπως kitsch.

Παράθεση
Λέγοντας ένα "πριμαριστό" δεν διευκρυνίζεις και πολλά...
Ε,ναι πριμαριστό!Πρέπει να αναφερθώ σε συγκεκριμένες συχνότητες;Το εύρος συχνοτήτων των οργάνων και τα φίλτρα που ίσως να έχεις επιλέξει δεν ήταν και τα πιο πετυχημένα.

Τεσπα ήδη μάλλον δε με συμπαθείς και πολύ, μη τα κάνω χειρότερα  ;D

Δεν είναι θέμα συμπάθειας, φίλε μου.... Όπως σου είπα και παραπάνω, δεν περιμένω να αρέσει σε όλους το κομμάτι...
Anyway, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και τα σχόλια σου...........  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος echoesthereingale

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #10 στις: 03/05/07, 17:40 »
Μολις κατεβασα κ ακουσα το κομματακι.

Το μονο μου σχολιο εχει να κανει με την βασικη μελωδια. Δεν ξερω αν μου φανηκε μελαγχολικη η απλα γλυκαναλατη (με την καλη εννοια). Οπως κ να εχει μου αρεσε παντως. Επισης θα σου προτεινα να παιξεις κ με κανα αλλο προγραμματακι για ηχους

Κ σιγουρα με την προσθηκη κιθαρας θα ακουγεται εντελως διαφορετικο

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: A Pleasant Forgotten Memory (Remastered)
« Απάντηση #11 στις: 15/07/07, 09:23 »
Μολις κατεβασα κ ακουσα το κομματακι.

Το μονο μου σχολιο εχει να κανει με την βασικη μελωδια. Δεν ξερω αν μου φανηκε μελαγχολικη η απλα γλυκαναλατη (με την καλη εννοια). Οπως κ να εχει μου αρεσε παντως. Επισης θα σου προτεινα να παιξεις κ με κανα αλλο προγραμματακι για ηχους

Κ σιγουρα με την προσθηκη κιθαρας θα ακουγεται εντελως διαφορετικο

Σε ευχαριστώ φίλε μου...
Για την κιθάρα τα έχω πει... Η ηχογράφηση είναι ο ανασταλτικός παράγοντας... Άλλωστε κιθαρίστας είμαι και τα κομμάτια με βάση την κιθάρα τα δημιουργώ....  Για τους ήχους που λες έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψάξει πολλά προγράμματα. Το Reason μου φαίνεται αρκετά καλό και πλήρες, απλά δεν έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο για να το μάθω καλύτερα...
Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου....  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/06, 16:06
από Samdreamth
0 Απαντήσεις
1489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 19:13
από BigBabol
EHX Memory boy & Memory toy.

Ξεκίνησε από C.Alexei Εφέ

0 Απαντήσεις
1823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 22:26
από C.Alexei
18 Απαντήσεις
5876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/10, 21:52
από Ibanezos
4 Απαντήσεις
2428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 02:49
από Ibanezos
4 Απαντήσεις
2306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/11, 20:22
από Ibanezos
12 Απαντήσεις
3831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/11, 01:16
από Ibanezos
0 Απαντήσεις
1622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/13, 00:12
από Mike Moss
9 Απαντήσεις
4696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 02:23
από let me know 796
0 Απαντήσεις
3186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/16, 00:32
από shadowking