Αποστολέας Θέμα: Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 5667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xribene

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Χαιρετω την ωραια παρεα ! παρακολουθω το σαητ παρα πολυ καιρο και γραφω πρωτη φορα .

Οπως λεει και ο τιτλος θα θελα να κανω μια αρκετα καλης ποιοτητας ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας . εχω διαβασει ολα τα παρομοια θεματα και θα θελα να μου πειτε την αποψη σας και να κανω καποιες ερωτησεις . ειχα δοκιμασει σε ενα στουντιο πιο παλια ενα μικροφωνο ενισχυομενο απο λαμπατο προενισχυτη και ομολογω αυτη η ζεστασια του μ αρεσε πολυ . ειδα σε ενα εξαιρετικο ποστ του freemind για αυτο το μικροφωνο http://www.thomann.de/gr/mxl_9000.htm . πιστευετε ειναι καλη επιλογη ? το συγκεκριμενο ερχεται και με τον προενισχυτη που εικονιζεται ? η μηπως καλυτερα να κανω καποιον αλλον συνδυασμο οπως ART TUBE MP με καποιο αλλο μικροφωνο .και τελος καπου διαβασα για αυτα http://www.amazon.com/MXL-990-991-Recording-Microphone/dp/B0002GJI3C/ref=cm_cr_pr_product_top
τα ξερετε ? ολα αυτα τα μικροφωνα που σας λεω ειναι δυναμικα η πυκνοτικα ?

ευχαριστω εκ των προτερων



Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 19/08/13, 08:08 »
Καλημερα και καλως ηρθες.

1) Το MXL 9000 εχει το δικο του power supply, γιατι ως πυκνωτικο λαμπας θελει καποιο boost στα volt που θα "παρει" για να δουλεψει. Παρολαυτα, η εξοδος απο το power supply του ειναι mic level ( δηλαδη μην περιμενεις να παρεις ισχυρο σημα επιπεδου line ), οποτε θα το συνδεσεις σε καποιο mic input της καρτας ηχου σου.

Η ποιοτητα του μικροφωνου δεν ειναι κατι ιδιαιτερο για να χρειαστεις καποιον καλυτερο προενισχυτη απο αυτον που εχει η καρτα ηχου σου ( εκτος εαν μιλαμε για καρτα ηχου on board, οποτε εκει σιγουρα θες ετσι κι αλλιως καρτα ηχου )

Θα σου προτεινα, για παν ενδεχομενο, να μην "αναψεις" το phantom power του καναλιου. Στο 99% των περιπτωσεων δεν θα παθει τιποτα ουτε το power supply, ουτε το μικροφωνο, ομως υπαρχει 1% στη βιβλιογραφια που λεει πως πολλα power supply δεν συνεργαζονται και τοσο καλα με την εξωτερικη τροφοδοσια ( εκτος εαν ειναι επιπεδου SSL που ειναι παντα ανοικτη, αλλα και παντα σταθερη ).

2) Εαν θες τωρα να δωσεις μια "χροια" διαφορετικη απο αυτη που δινει η προενισχυση της καρτας ηχου, τοτε προμηθευσου κατι καλυτερο απο τον art Tube. Ο σκοπος μιας αλυσιδας ηχογραφησης ειναι να συνδεεις μηχανηματα ιδιας αξιας και ιδιου Dynamic Range, ωστε να εχεις σωστο matching ηχου-εντασης.
Το μικροφωνο ειναι ηδη λαμπατο, οποτε θα εχεις τη "χροια" λαμπας ( λιγο πριμαριστη, να το περιμενεις αυτο ), οποτε ενας μετριος λαμπατος προενισχυτης στη σειρα μπορει να "γρεζαρει" περισσοτερο τα πριμα και να αλλοιωσει τον ηχο.

3) Το πακετακι αυτο κυκλοφορει αρκετα. Το 990 ειναι καλο για φωνητικα, ενω το 991 ως "πουρακι", κανει περισσοτερο για ηχογραφηση ακουστικων οργανων ή ως overhead στη drums, κλπ

Η τιμη ειναι καλη και βλεπω πως η εταιρια κυριολεκτικα ξεπουλαει το προιον της. Αυτο δεν ξερω εαν ειναι καλο ή κακο, ομως εαν θες κατι φτηνο για να ξεκινησεις, προχωρα!! Θα εχεις κι ενα μικροφωνο για ηχογραφηση φωνης.

4) Ολα τα παραπανω μικροφωνα ειναι πυκνωτικα!




Πριν προχωρησεις στην αγορα ομως ενος λαμπατου ή του πακετου, σκεψου τα εξης:

α) Στο studio υπαρχει ενας ελεγχομενος χωρος, με σωστες αντηχησεις, σωστο reverbation, καλο εξοπλισμο ( σιγουρα ενα λαμπατο καλυτερο απο αυτο που θα αγορασεις ) και καλη αλυσιδα μηχανηματων ( ενδεχομενως κι ενας παρα πολυ καλος προενισχυτης ή μια κονσολα με καλη προενισχυση ).

Οποτε το αποτελεσμα που πετυχες στον παραπανω χωρο, μην ειναι το starting point που εχεις κατα νου να πετυχεις στο δικο σου χωρο. Η αγορα λαμπατου, κατ' εμε, ειναι too much, ιδιαιτερα οταν δεν εχεις ολο το υπολοιπο πακετο, ή κινεισαι σε τοσο χαμηλο budget.

β) Στην ιδια τιμη θα προτεινα να κινηθεις σε μικροφωνα "πουρακια", τα οποια μπορεις να βρεις ειτε ως αυτονομα ( οπως τo υπεροχo Oktava MK012-01 ή το Audio Technica Pro 37 ), ειτε ως stereo pair ( οπως τα SE electronics 1A ή τα Beyer Dynamic MCE 530 ).

Με τα stereo pair μπορεις να πετυχεις και ηχογραφησεις με διαφορες μεθοδους ( οπως A-B ή X-Y ) που ειναι αρκετα γνωστες για την ηχογραφηση κιθαρων! Θα προτεινα να ριξεις μια ματια σε αυτο το υπεροχο αρθρο στο SOS.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 19/08/13, 12:15 »
Kι εμένα αυτή την περίοδο με ενδιαφέρει η καλή ηχογράφηση κλασσικής.

Το  MXL 9000 το είχα δανειστεί από φίλο και κουμπωμένο σε μια ΕΜU-1616m
απέδωσε πολύ καλά.
Αν λοιπόν έχεις κάποια κάρτα ήχου με καλή προενίσχυση στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

Θα γράψω και κάτι που ίσως ακουστεί αστείο,απλά με κάψες δεν έχω ξανασχοληθεί.
Με μια διπλή κάψα με κόστος αγοράς κάτω των 30 ευρώ,με ποιας τάξης μικρόφωνο θα συγκρίνατε την ποιότητα ηχογράφησης;
Έχω την εντύπωση ότι εξαιτίας της τελείως διαφορετικής λειτουργίας μεταξύ κάψας-μικροφώνου,
θα έχουμε διαφορετικού "χαρακτήρα" ηχογραφήσεις,αλλά είναι τελείως τραγικό να προσπαθήσεις να ηχογραφήσεις με κάψα;
 

Αποσυνδεδεμένος xribene

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 19/08/13, 14:48 »
ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις . καρτα ηχου δν μπορεις να πεις πως εχω . εχω μια πολυ απλη της behringer με ενα jack μονο για ηχογραφηση ηλεκτρικης . μαζι με το μικροφωνο σκοπευω να παρω και καρτα ηχου . σκεφτομαι αυτη http://www.thomann.de/gb/tascam_us144mk2.htm  .πως κρινετε τους προενισχυτες που ηδη εχει ?

1)  σε τι τιμες κυμαινεται ενας λαμπατος προενισχυτης με τον οποιο θα μπορουσε να ακουστει αυτη η ζεστασια.
2) τα μικροφωνα που μου προτεινες που πανε σε ζευγαρι σιγουρα το καθενα απο μονο του θα ναι χειροτερης ποιοτητας με αυτα που
     πουλιουνται μονα τους στην ιδια τιμη . πιστευεις θα χω καλυτερο αποτελεσμα με ενα μονο του και καλυτερης ποιοτητας ή  με ενα ζευγαρι
3) λεω να μν αγορασω τοτε τα 990/991 αφου το ενα ειναι και για φωνη μιας και δν σκοπευω να ηχογραφησω ποτε φωνη  . πιο πολυ το χρειαζομαι   
    για ηχογραφηση ντουετο κιθαρας , σολο κιθαρας και αμα τυχει οργανων οπως μαντολινο και φλαουτο . αλλα κυριως κιθαρας
4) με την καρτα ηχου που προανεφερα το mxl 9000  θα απεδιδε καλα ? γενικα αν εχετε στο μυαλο σας καποιο συγκεκριμενο συνδυασμο μικροφωνου, καρτας , η και προενισχυτη μν διστασετε να το πειτε .

σορρυ αν κουραζω !

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 19/08/13, 15:15 »
αν ψαχνεις την ζεστασιά του προενισχυτή και διαθέτεις λιγότερα απο 1500 ευρώ μονο για αυτόν , τότε πιο γρήγορη,αμεση,ανωδυνη λύση ειναι το στούντιο.




Δεν ειμαι απόλυτος αλλά ρεαλιστής σε αυτά ,καθως μας δειχνεις πως αποζητάς μια αλφα ποιότητα και οχι απλα να κανεις μια εγγραφή.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος xribene

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 19/08/13, 15:37 »
καταλαβα φιλε μου . αν εχεις να σχολιασεις κατι στα ερωτηματα που εθεσα η να προτινεις κατι δικο σου πολυ ευχαριστως . γενικα το budget ειναι ως 400 ευρω .

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 19/08/13, 15:45 »
Λοιπόν, αν θες να ασχοληθείς με το home recording σαν χομπι τότε οκ, συμφωνω να τα χώσεις σε εξοπλισμο, ΑΛΛΑ σαν καμμενος του αθληματος αυτού να σε προετοιμάσω πως ποτέ δεν θα εισαι ικανοποιημένος και πάντα θα μπαινει κάτι νεο στο χωρο αλλα θα βγαινει κατι πολύ γεναίο απο τον τραπεζικό λογαριασμό  ;D .


ζεστασία σε κιθάρα επιτυγχάνω με αυτό προσωπικά
http://www.thomann.de/gr/rode_k2.htm
σε συνδιασμό με αλλο 1 ή 2 πουράκια ,αναλόγως το παίξιμο και ήχο και με προενίσχυση  απο αυτό   
http://www.thomann.de/gr/mackie_1604_vlz3_b_stock.htm


γιατί κακα τα ψέματα αλλά σοβαρές προενισχύσεις απο κάρτες ηχου κατω απο χιλιάρικο δεν βρίσκεις (οκ, καποιες εχουν 1-2 καλα κανάλια , αλλα εγω ειμαι αρρωστος και γραφω ταυτόχρονα 16 ως 32 κανάλια)




οπότε, με 400 ευρώ καλύτερα να πας 7-8 βόλτες σε στούντιο.


Υ.Γ:  εχεις χωρο καταλληλα διαμορφωμένο ή εστω με καποιες παρεμβάσεις για τον ήχο?


Υ.Γ:  Κατάλληλα ηχεία υπάρχουν?  (Studio monitors)



Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος xribene

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 19/08/13, 16:02 »
κοιτα εχω μονιτορ ηχεια http://www.thomann.de/gb/maudio_av40_studiophile.htm
χωρο δν εχω ειδικα εξοπλισμενο . ενα δωματιακι μονο που παντα το προοριζαμε για ενα αυτοσχεδιο studio με κατι ηχομονοτικα υλικα σκορπια απο δω και απο κει που χε βαλει παλια ενας φιλος του πατερα μ  . τπτ το ιδιαιτερο βασικα
οσο γι αυτα που μου στειλες ειναι μαλλον απαγορευτικα για μενα . οποτε ας θεσουμε ως βαση στην συζητηση οτι το κανω για χομπι ;D αν μη τι αλλο πιστευω μπορω να κανω μια αξιοπρεπη ηχογραφηση με το ποσο που διαθετω .

Συγχώνευση μηνυμάτων: 21/08/13, 13:54


παιδια κανενας  ??
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/13, 13:54 από ((Korgy)) »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
15158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 14:50
από V a n
8 Απαντήσεις
14462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
6 Απαντήσεις
15466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/14, 12:11
από nasiaser
5 Απαντήσεις
8101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 02:03
από jim.ni
0 Απαντήσεις
3240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
5 Απαντήσεις
9085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 11:45
από Transformer
1 Απαντήσεις
38446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/12, 13:28
από Άννα Π.
5 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 14:29
από Vaiking
1 Απαντήσεις
4556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/17, 13:25
από dejavu28
0 Απαντήσεις
3060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/20, 18:27
από Beats please