Αποστολέας Θέμα: Laney LH50 με Φωτο: Εντυπώσεις, FullRetube & Biasing, FSw LEDs DIY  (Αναγνώστηκε 62875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επιλογή Λυχνιών για τον LH50

Λοιπόν κάναμε μία πλήρη ανάλυση των ευρέως διαθέσιμων λυχνιών που θα ήταν άμεσα εφικτό να τοποθετήσουμε στον LH50.

Ποιές όμως λυχνίες θα ήταν πιο κατάλληλες?
Με τι μεθοδολογία επιλέγουμε λυχνίες όταν τις αλλάζουμε ώστε να προσεγγίσουμε καλύτερα το αποτέλεσμα που επιθυμούμε?

Το κατωτέρω παράδειγμα εξυπηρετεί να δείξει στην πράξη πως σκεφτόμαστε για την επιλογή.
Θα βασιστούμε στο Εργοστασιακό Διάγραμμα σε block μορφή του ενισχυτή για να κάνουμε την επιλογή μας με τον καλύτερο τρόπο.
Τα μέρη λοιπόν από τα οποία αποτελείται ο ενισχυτής φαίνονται στο ακόλουθο διάγραμμα:




Οι λάμπες TAD δεν με ικανοποίησαν, θέλω κάτι άλλο, αλλά πρέπει να δω τι θέλω να πετύχω από κάθε στάδιο ξεχωριστά.
Πάμε να δούμε τι ξέρουμε για τον ενισχυτή:

1. Και τα δύο κανάλια του ενισχυτή ξεκινούν με την V1. Άρα στην πιο σημαντική θέση πρέπει να βάλω μία πολύ ποιοτική λάμπα, που θα μου δώσει καλή ξεκάθαρη χροιά για τα επόμενα στάδια. Εκεί στην V1 θα βάλω λοιπόν την Tung-Sol 12AX7 / ECC83 Reissue V1.

2. Το κανάλι Clean έχει στάδια που αποτελούνται από το πρώτο μέρος της V1 και ολόκληρη (ευτυχώς, γιατί μπορούμε να την ρυθμίσουμε ξεχωριστά) την V2. Οπότε αλλάζοντας την V2 μπορώ να κάνω το καθαρό κανάλι λίγο πιο γεμάτο/τραχύ, όπως μου αρέσει όταν παίζω crunch. Για την V2 λοιπόν θα επιλέξω την JJ ECC803 Selected GOLD.

3. Το βρώμικο κανάλι έχει πολύ καλά γκάζια με ικανοποιητική παραμόρφωση. Στα στάδια V3 όπου συνεχίζεται το βρώμικο κανάλι μετά την V1, καλό θα ήταν να βάλουμε μία επιλεγμένη καλή λάμπα να βελτιώσει αρκετά τα μεσαία και να κόβει στην μίξη όταν σολάρουμε. Στην V3 λοιπόν θα βάλουμε μία καλή JJ 12AX7 / ECC83 Selected GOLD.

4. Στην θέση του Phase Inverter (V4) θέλουμε μία λάμπα Balanced για να οδηγεί ομοιόμορφα το τελικό στάδιο. Ας επιλέξουμε λοιπόν μία ισορροπημένη JJ 12AX7 / ECC83S Balanced για την θέση V4.

5. Τι τελικές να βάλουμε? Είναι θέμα προσωπικών επιλογών και του τι χροιά επιθυμούμε από τον ενισχυτή μας. Προσωπικά προτιμώ για τον LH50 τις Tung-Sol EL34B-Reissue που θα μπούν στις θέσεις V5 και V6.


Και να λοιπόν η σύνοψη των επιλογών που θα έκανα προσωπικά για τον LH50:




Υπενθυμίζω ότι οι επιλογές αυτές είναι καθαρά προσωπικές και αφορούν την χροιά και την συμπεριφορά που θέλω να έχω εγώ από τον ενισχυτή. ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορεί απαραίτητα να εκφράζουν και όλους τους άλλους, ή να κάνουν για όλες τις εφαρμογές.
Πχ εάν ήθελα καθαρότερα και πιο διαυγή καθαρά από το Clean κανάλι, θα είχα κάνει άλλη, τελείως διαφορετική επιλογή για την V2.
 
Συμπέρασμα:
Η επιλογή των λυχνιών, τελικών και ιδιαίτερα προενισχυτριών δεν είναι απλά θέμα "τι ταιριάζει, κοπάνα 4 από αυτές που είναι και φθηνές να τελειώνουμε"..
Είναι θέμα στρατηγικής και προσεκτικής επιλογής, και ταιριάσματος επιμέρους συστατικών που πρέπει να εναρμονίζονται κατάλληλα μεταξύ τους για να πετύχουμε το αποτέλεσμα να είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλουμε και ονειρευόμαστε να είναι ο ενισχυτής μας.

Οι λαμπάτοι είναι εξαιρετικοί σε αυτό, στο να προσωποποιούνται ως χροιά, ανάλογα με το τι λυχνίες θα τους βάλουμε.
Ας το εκμεταλλευτούμε, τους πληρώσαμε ήδη άλλωστε, ας ακούγονται και ας συμπεριφέρονται όπως επιθυμούμε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Laney FSw: What, no LEDs?..

Λοιπόν προχωράμε με το θέμα του footswitch που είναι και ίσως το κυριότερο αρνητικό που βρήκα στον LH50:
Το footswitch δεν έχει LEDs. .. Μα γιατί?




Όταν παίζεις τον ενισχυτή, το ότι δεν έχει LEDs το footswitch είναι μεγάλο πρόβλημα.

Και καλά το Channel, που έχει LED πάνω στον ενισχυτή, όμως και αυτό πρέπει να γυρίσεις να το δείς πίσω σου πράγμα που σε live δεν είναι καθόλου πρακτικό.. Και πριν μου πείτε μα δεν το χρειάζεσαι, το ακούς, θα σας πω ότι όχι, δεν το ακούς όταν το gain είναι ψηλά και ελέγχεις το distortion με ένα ενεργό volume pedal μπροστά από τον ενισχυτή.

To Reverb δε, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το ξέρεις αν είναι on ή off διότι είναι πολύ διακριτικό και σε όλες τις θέσεις πλήν των ακραίων είναι δύσκολο να το έχεις στο νού σου.

Όλα τα ανωτέρω δείχνουν τον δρόμο προς μια DIY λύση την οποία και θα σας παρουσιάσω στα επόμενα βήματα.

Πάμε όμως πρώτα να δούμε τι γίνεται με τον LH50 και το θέμα του footswitch..
Παίζουν άλλα footswitch με LED?

Εδώ δοκιμάζω ένα footswitch από τον Cornford RH30 που είναι συμβατό με πολλούς ενισχυτές:




Όπως βλέπετε, το LED λειτουργεί ανεστραμένα με το Channel LED στον ενισχυτή.. Μα γιατί?!..
Μία μικρή διερεύνηση μας αποκαλύπτει γιατί:




Το LED ανάβει (και το Drive Channel ενεργοποιείται) όταν το κύκλωμα κλείνει - αντίθετα από άλλους ενισχυτές, όπου το LED ανάβει (Drive) όταν το κύκλωμα είναι ανοιχτό, και σβήνει (Clean) όταν βραχυκυκλώνεται, έτσι ώστε όταν είναι ανοιχτό (Drive) να τροφοδοτεί με την τρέχουσα τάση ένα LED στο footswitch..

Μπορεί όμως να μπεί με κάποιο τρόπο ένα LED στο footswitch του LH50 από την τάση που διοχετεύεται από τον ενισχυτή χωρίς επιπλέον μπαταρία στο footswitch?

Μετράμε την τάση που δίνεται στο footswitch από τον ενισχυτή:




..πολύ μικρή καθώς η πτώση τάσης στα LED ρίχουν ακόμα 2-3v την συνολική τάση και δεν θα περισεύουν αρκετά να κλείσουν το Relay.. και από ρεύμα, τι δίνει?




..ελάχιστο, ίσα ίσα να ανάψει ένα LED (όπως αυτό που έχω βάλει στο footswitch του Cornford που είδαμε στην αρχή) αλλά δεν είναι ικανό ανάβοντας να κλείσει το Relay (βλέπετε το channel led σβηστό..):




..ΤΕΛΟΣ λοιπόν, δεν γίνεται ο ενισχυτής αυτός με την τρέχουσα σχεδίαση να τροφοδοτήσει LEDs που να λειτουργούν σωστά (σε φάση) πάνω στο footswitch.

Με αφορμή λοιπόν αυτό το γεγονός, θα φτιάξουμε ένα διπλό DIY FSw με LEDs και δική του μπαταρία, και μιάς και θα κάνουμε τον κόπο και θέλουμε να δουλεύει και με τον LH50, θα το κάνουμε Universal με διακόπτη ώστε να λειτουργεί σωστά με ότι ενισχυτή και να έχουμε..

.. στην συνέχεια λοιπόν: Universal 2Way DIY FSw με LEDs
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Άλλο ένα μεγάλο μπράβο Αδριανέ...
 :up :up :beer :beer

αν και δέν βρήκα το χρόνο ακόμα να διαβάσω όλο το thread από τα λίγα που είδα είναι πολύ ενδιαφέρον...keep up the good work bro

Αποσυνδεδεμένος kosmas9x2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
..ΤΕΛΟΣ λοιπόν, δεν γίνεται ο ενισχυτής αυτός με την τρέχουσα σχεδίαση να τροφοδοτήσει LEDs που να λειτουργούν σωστά (σε φάση) πάνω στο footswitch.

Αδριανε καλησπερα και συγχαρητηρια για το αρθρο]

Μιας κι εχω κι εγω το ιδιο footswitch στον  Laney L5T112 Lionheart
θελω να ρωτησω το εξης:

Μπορουμε να προσαρμοσουμε στο footswitch δυο led και να τα δουλευουμε
με την αντιστροφη φαση ωστε να αποφυγουμε την λυση της DIY κατασκευης?
(αναμενο led = clean channel η reverb off - σβηστο led = drive channel η reverb on)
και αν ναι σε ποιο σημειο κοτσαρουμε τα led?




Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
DIY Footswitch: Universal 2Way FSw με LEDs

Πάμε λοιπόν να φτιάξουμε ένα footswitch 2 δρόμων, με αυτόνομα LEDs που θα λειτουργεί με όλους τους latching ενισχυτές, ανεξάρτητα από την πολικότητα της σχεδίασης του footswitch τους.

Κοιτώντας μέσα στο Laney FS2, βλέπουμε μία μικρή πλακέτα που υποστηρίζει τους δύο ποδοδιακόπτες:




Το απλούστατο κύκλωμα που υλοποιεί αυτή η σχεδίαση, το έχω απεικονίσει στο παρακάτω διάγραμμα, ώστε να έχουμε μία βάση να δουλέψουμε:

Δεν χρειάζονται να είναι συνδεδεμμένες και οι δύο πλευρές των διακοπτών για να δουλέψουν. Έτσι εμείς θα χρησιμοποιήσουμε την μία πλευρά τους για τα LED μας. Θα προσαρμόσουμε μία μπαταρία στο κουτί μας για να οδηγεί τα LED.
Παράλληλα θα βάλουμε και έναν διακόπτη για να ελέγχουμε την λειτουργία των LED.

Ο διακόπτης θα είναι DPDT On/Off/On και θα υλοποιεί 3 συνδεσμολογίες για την λειτουργία των LED:
1. Στην μία άκρη τα LED θα ανάβουν με κανονική πολικότητα (πχ Cornford RH30)
2. Στην άλλη άκρη θα ανάβουν με αντίστροφη πολικότητα (πχ. Laney LH50)
3. Στην μέση δεν θα ανάβουν καθόλου (καλό για μεταφορές, και για να γλυτώνουμε μπαταρία, αν και με την χρήση αυτή θα κρατήσει μήνες..)

Το διάγραμμα που θα υλοποιήσουμε είναι το ακόλουθο:



Πάμε πρώτα να ξεχωρίσουμε τις πλευρές των διακοπτών για να τις χρησιμοποιήσουμε για τα LED.
Με ένα κοπίδι χαράζουμε την πλακέτα ώστε να διαχωρίσουμε τις πλευρές των διακοπτών:




Τώρα είμαστε έτοιμοι να κάνουμε τις τρύπες που θα φιλοξενήσουν τα LED και τον διακόπτη:









Μετά το τρύπημα περνάμε τις θήκες των LED και τον διακόπτη:







Παράλληλα, κολλάμε μία θήκη μπαταρίας στο κουτί για να  φιλοξενεί την μπαταρία σφιχτά ώστε να μην κινείται μέσα στο κουτί και χαλάσει  συνδέσεις και καλώδια:
 


 
 

 
Κατόπιν ξεκινάμε την καλωδίωση του clip της μπαταρίας και των αντιστάσεων:







..περνάμε τον διακόπτη και τον καλωδιώνουμε σύμφωνα με το διάγραμμα:







..και τέλος περνάμε την μπαταρία και ελέγχουμε όλες τις συνδέσεις:







Είμαστε έτοιμοι: Δοκιμάζουμε το footswitch με τον ενισχυτή και όλα λειτουργούν οκ!..





Έτσι έχουμε λοιπόν ένα Universal 2Way Footswitch που ταιριάζει μέ όλους τους latching ενισχυτές με δύο footswitchable λειτουργίες.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μιας κι εχω κι εγω το ιδιο footswitch στον  Laney L5T112 Lionheart
θελω να ρωτησω το εξης:
Μπορουμε να προσαρμοσουμε στο footswitch δυο led και να τα δουλευουμε
με την αντιστροφη φαση ωστε να αποφυγουμε την λυση της DIY κατασκευης?
(αναμενο led = clean channel η reverb off - σβηστο led = drive channel η reverb on)
και αν ναι σε ποιο σημειο κοτσαρουμε τα led?


Τα "κοτσάρουμε"  :roll με τον εξής τρόπο:



ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ:
Αν τα βάλεις σε άλλο ενισχυτή με πιο υψηλή τάση θα δείς δύο "παφ!.." και λίγο καπνό.. νομίζω βγάζουν..  :wall
 :roll
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/11, 18:49 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kosmas9x2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να΄μαι και παλι  ;D
Εκανα την πατεντα με τα reverse Led"s αλλα μονο
το ενα δουλευει,αυτο του channel.
Tο αλλο του reverb τιποτα :'( .......... :wall

Καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει?????????? :eee

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει? ??? ??? ??? :eee
Να έβαλες το led ανάποδα?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kosmas9x2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το led το εβαλα σωστα το δοκιμασα μαλιστα και στο drive channel
και αναβε μαζι με το αλλο ταυτοχρονα :)
Ο διακοπτης του reverb σιγουρα of αλλα τιποτα :-\                                                                                                                    Τα λαμπακια τα εβγαλα απο ενα vox saturator που καταφερα και το εκαψα :metal
Δεν γνωριζω αν υπαρχουν διαφοροι τυποι led αλλα τα συγκεκριμενα ειναι εκτυφλωτικα.

Ευτυχως που δοκιμασα πριν και δεν ανοιξα επι ματαιω και δευτερη τρυπα.
Παντως αν δεν βρεθει λυση παμε για το σχεδιο 1 με την μπαταρια και τις αντιστασεις :sad

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπόν Κοσμά, δεν φταίς εσύ, μόλις δοκίμασα και τον δικό μου και έχει την ίδια συμπεριφορά.
Το LED δεν ανάβει καθόλου στο reverb, δεν έχει καν τάση αρκετή για να ανάψει.
Λυπάμαι που είχα δοκιμάσει μόνο το channel για την μέτρηση, θα σου είχα γλυτώσει τον κόπο.
Δεν ασχολήθηκα με το reverb, διότι ούτως ή άλλως δεν μου άρεσε να λειτουργεί σε reverse mode το footswitch.
Φαίνεται ότι τελικά θα πας στην λύση με την μπαταρία..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kosmas9x2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αδριανε σε ευχαριστω πολυ για τον ελεγχο που εκανες στο δικο σου
με απηλαξες απο περιττες δοκιμες.
Παω λοιπον για το πρωτο σχεδιο (καθε εμποδιο για καλο) ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παω λοιπον για το πρωτο σχεδιο

Με το καλό..
Και εάν δεν σε ενδιαφέρει το Universal της υπόθεσης (θα το χρησιμοποιείς μόνο με τον Laney) μπορείς να γλυτώσεις λίγη πολυπλοκότητα υλοποιώντας το παρακάτω κύκλωμα:




..το οποίο σημειωτέον θα συμπεριφέρεται ως reverse στους περισότερους άλλους ενισχυτές.
Καλή επιτυχία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
κυριοι συντονιστες,
θεωρω πως κατι πρεπει να γινει με τον χρηστη adr1anos ο οποιος κατ'εξακολουθηση ποσταρει φωτογραφιες με αποτελεσμα να βαραινει το φορουμ.

καλο θα ηταν να τον θεσετε υπο παρακολουθηση και αν συνεχισει να υποβαθμιζει το φορουμ,να τον μπαναρετε οριστικα!! ;D :o

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
καλο θα ηταν να τον θεσετε υπο παρακολουθηση και αν συνεχισει να υποβαθμιζει το φορουμ,να τον μπαναρετε οριστικα!! ;D :o
Ναι ρε παιδιά, καλή ιδέα, βοηθήστε και εσείς μπας και κόψω το πολύ kithara και κάνω και καμιά δουλειά στην εταιρεία!..
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
καλο θα ηταν να τον θεσετε υπο παρακολουθηση και αν συνεχισει να υποβαθμιζει το φορουμ,να τον μπαναρετε οριστικα!! ;D :o
Ναι ρε παιδιά, καλή ιδέα, βοηθήστε και εσείς μπας και κόψω το πολύ kithara και κάνω και καμιά δουλειά στην εταιρεία!..
 :roll

ουτε να το διανοηθεις να κοψεις το kithara.
η εταιρεια μπορει να περιμενει.... ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ουτε να το διανοηθεις να κοψεις το kithara.
η εταιρεια μπορει να περιμενει.... ;D
Το πρόβλημα είναι ότι είναι δικιά μου!..  :wall
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
ουτε να το διανοηθεις να κοψεις το kithara.
η εταιρεια μπορει να περιμενει.... ;D
Το πρόβλημα είναι ότι είναι δικιά μου!..  :wall
 :roll
δεν ξερω τι εταιρεια εχεις αλλα εγω στη θεση σου θα ανοιγα μια με κατασκευες-επισκευες-μοντες ενισχυτων και πεταλιων και θα ελυνα το προβλημα της ζωης μου!! :)

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλο θα ηταν να τον θεσετε υπο παρακολουθηση και αν συνεχισει να υποβαθμιζει το φορουμ,να τον μπαναρετε οριστικα!! ;D :o
Ναι ρε παιδιά, καλή ιδέα, βοηθήστε και εσείς μπας και κόψω το πολύ kithara και κάνω και καμιά δουλειά στην εταιρεία!..
 :roll
Φιμώστε τον, γιατί εθίζει κι εμάς!!!! :roll
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος kosmas9x2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναμαι παλι ;D

Κανοντας το σχεδιο

 εγινε το εξης

1)Το led του drive αναβε συνεχως και
2)Το led του reverb δουλευε αναποδα(light on reverb off και τουμπαλιν)

οτι κι αν δοκιμασα δεν εγινε τιποτα(μεχρι και με ultrex λουστηκα) :girl
εκανα λοιπον μια ωραια σαλατα :hungry απο το [2way footswich with reverse leds] για το drive
και το [2way footswich with leds batery and resistors].
Φυσικα τα leds δουλευουν αναποδα αλλα τουλαχιστον δουλευουν ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
1)Το led του drive αναβε συνεχως και
2)Το led του reverb δουλευε αναποδα(light on reverb off και τουμπαλιν)
oτι κι αν δοκιμασα δεν εγινε τιποτα(μεχρι και με ultrex λουστηκα) :girl
εκανα λοιπον μια ωραια σαλατα :hungry απο το [2way footswich with reverse leds] για το drive
και το [2way footswich with leds batery and resistors].
Φυσικα τα leds δουλευουν αναποδα αλλα τουλαχιστον δουλευουν ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Καλά ρε σύ, τι περιπέτεια είναι αυτή..  %( :eee
Τουλάχιστον έχεις μαλλιά χωρίς πιτυρίδα και μία σαλάτα να φας, που είναι παραπάνω από ότι έχουν πολλοί στις μέρες μας!..
 :roll

Λοιπόν, πάμε ένα-ένα:

1. Για το led του reverb που δουλευε αναποδα, να ξέρεις ότι είναι πολύ απλό να αντιστρέψεις την λειτουργία του μετακινώντας απλά το ένα καλώδιο από το led στον απέναντι ακροδέκτη, ως εξής:

Αυτό θα φτιάξει την πολικότητα στο LED του Reverb.


2. Για το LED του channel που λειτουργεί συνέχεια, νομίζω ότι δεν έχει κοπεί τελείως ο χαλκός πάνω στην πλακέτα σε κάποιο track και κάνει συνέχεια σώμα. Δεν μπορεί να ανάβει συνέχεια, εάν είναι κομμένος σωστά στα δύο ο διακόπτης. Κοίταξε το λίγο και δες.. που υπάρχει βραχυκύκλωμα.

Ελπίζω να το πετύχεις τελικά, είναι κρίμα μετά από τόσο κόπο!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kosmas9x2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επιτελους............................. :clap
Αφου ακολουθησα με θρησκευτικη ευλαβια τις συμβουλες του Αλεξανδρου(μεγαλη η χαρη του)

Λοιπόν, πάμε ένα-ένα:

1. Για το led του reverb που δουλευε αναποδα, να ξέρεις ότι είναι πολύ απλό να αντιστρέψεις την λειτουργία του μετακινώντας απλά το ένα καλώδιο από το led στον απέναντι ακροδέκτη, ως εξής:

Αυτό θα φτιάξει την πολικότητα στο LED του Reverb.


2. Για το LED του channel που λειτουργεί συνέχεια, νομίζω ότι δεν έχει κοπεί τελείως ο χαλκός πάνω στην πλακέτα σε κάποιο track και κάνει συνέχεια σώμα. Δεν μπορεί να ανάβει συνέχεια, εάν είναι κομμένος σωστά στα δύο ο διακόπτης. Κοίταξε το λίγο και δες.. που υπάρχει βραχυκύκλωμα.


το footswich λειτουργησε ΚΑΝΟΝΙΚΑ (on drive-on led &on reverbe-on led)
και τα καταραμενα γκρεμλινς εφυγαν απο τον ποδοδιακοπτη

ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ  :beer

Αποσυνδεδεμένος kosmas9x2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
του Αλεξανδρου(μεγαλη η χαρη του)


SORRY :o     ΤΟΥ ΑΔΡΙΑΝΟΥ  :shy

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ  :beer


ποιος terminator και μαλ***ες.... :P
συγχαρητήρια Κοσμά!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ποιος terminator και μαλ***ες.... :P
συγχαρητήρια Κοσμά!
"He' ll be Back!.."
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Adr1anos
Eρωτηση για το Plate voltage,το οποίο μετρησες στην αρχή του αρθρου στα 378V.Είδα ότι αυτό το μετρησες με την λάμπα τοποθετημένη πανω στο socket της.Βαζοντας άλλη λάμπα αυτό θα αλλάξει?Yποθέτω ότι αφού μετράμε το ανοδικό ρεύμα της λάμπας μάλλον θα αλλαξει ??? ...(ή όχι?)
Aν μετρουσαμε την τάση χωρίς την λάμπα τοποθετημένη στο σοκετ,στα πόδια 3,8 τότε αυτό θα ήταν πάντα ίδιο ,έτσι?(αλλά όχι σωστό...)

Oταν βάλουμε την καινούρια λάμπα πρεπει λογικα να ξαναμετρήσουμε το plate voltage,πριν κάνουμε το biasing,(όπως είδα ότι εκανες).
Και ο πινακας που παρεθεσες με τις τιμες Hot,avg,cold για τις EL34 πως βγαίνει? ???
Διαβασα κάτι που δεν ξερω αν είναι σωστό:
H EL34 είναι max 25W.Θέλουμε το bias να είναι στο 60%,δηλ. η λάμπα να αποδίδει στο 60%(25*60%=15W).Eχουμε 378V στην περιπτωση μας.Διαιρούμε (γιατι?) τα 15w/378v=0.03968 ή 39,68mV.
Αυτη λεέι τωρα, ειναι το bias voltage το οποιο με το bias probe (το οποιο εχει μια αντισταση 1Ω )μας δινει 39,68mA.
Μπακαλική?
(Η πλάκα είναι ότι τα αποτελεσματα συμφωνούν με τον πίνακα!)


Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
42997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/04, 11:23
από Καρχαρίας
7 Απαντήσεις
5274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 17:35
από mauros-pit
653 Απαντήσεις
269559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 15:04
από Archangel
4 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/08, 08:42
από gkou
4 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
13 Απαντήσεις
4553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 11:15
από fuZZed
11 Απαντήσεις
7195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 16:31
από groovymood
31 Απαντήσεις
65624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 21:12
από Alani_No.13
4 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 11:45
από adrian666
0 Απαντήσεις
22417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/15, 19:23
από sfanfan