Αποστολέας Θέμα: Summer Hits 2010...  (Αναγνώστηκε 4370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Summer Hits 2010...
« στις: 19/07/10, 13:50 »
Καλησπέρα σ' όλες κι όλους!

Σήμερα, είναι η δεύτερη ημέρα του πανηγυριού τ' Αγιού Γλια, η Αγιάσος Λέσβου είναι τίγκα στα φτιαγμένα άλογα κι εγώ εδώ στην Αθήνα, σας παρουσιάζω τα νέα χιτ του καλοκαιριού! Πρόκειται για τρία (3) τραγούδια:

"Εκεί στα Βατερά"

Είναι η υπερπαραγωγή μου (από την άποψη της εργασίας), ένα καλοκαιρινό τραγουδάκι με στοιχεία Rock 'n Roll, Funk & Soul, Jazz, Fusion, Latin, Gospel και με λίγη δροσούλα απ' την υπέροχη παραλία των Βατερών! Επειδή προσωπικά θεωρώ ότι είναι η καλύτερη εργασία που έχω πετύχει να φέρω ως πέρας μέχρι τέλους κι αυτό για πάρτη μου, θα ήθελα αυστηρή κριτική.

"Ο Κοκκύτης"

Ένα ερωτικό τραγούδι, αρχικά φτιαγμένο για φωνητικό σύνολο, big band και ροκ μπάντα, αλλά διασκευασμένο για έκτακτη καλοκαιρινή κυκλοφορία για φωνή και κιθάρα. Η έκτακτη διασκευή, ταξιδεύει τον ακροατή στις παλιές Boite.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και τα δύο παραπάνω τραγούδια, είναι ΜΑΤΖΟΡΕ! Και χαίρομαι πολύ γιατί πιστεύω ότι είναι δύσκολο να γράψει κανείς ένα ματζόρε κομμάτι.

Τα δύο παραπάνω τραγούδια, μπορείτε να τα ακούσετε δωρεάν και χωρίς να έχετε λογαριασμό στο:

http://www.myspace.com/isidorospapageorgiou

Αν σας βγάλει σφάλμα, πατήστε "ανανέωση", γιατί μερικές φορές κολλάει το myspace.

Και φυσικά, η στιγμή που όλοι περιμέναμε:

"Στο Δωμάτιο"¨

Ναι, είναι το γνωστό χιτάκι που κατάφερε να ξεσηκώσει αρκετούς μεθυσμένους με απαλεψιές, αλλά και κατάκοπους, στο φεστιβάλ των Πολιτιστικών Ομάδων Φ.Ε.Π.Α., την τελευταία ώρα. Ειλικρινά, είχα απογοητευτεί από την κούραση του κόσμου και δεν πίστευα ότι θα πετύχαινα τίποτα, αλλά τελικά εδιαψεύθησαν αυτές μου οι υποθέσεις.
Γνωρίζω, ότι πολλοί από 'σας, το περιμένατε, ενώ κάποιοι άλλοι, δεν γνωρίζατε καν την ύπαρξή του. Καιρός, να το μάθετε όσοι δεν το ξέρατε, ενώ όσοι το ξέρατε, να το απολαύσετε μαζί μ' αυτούς που τώρα το μαθαίνουν.

Το τραγούδι αυτό, έχει μέσα στοιχεία από γύφτικο κι από ποπ σκυλλάδικο, ενώ έχω κάνει μέσα κάτι μουσικές καφρίλες που θα τις ακούσετε στην πορεία.



ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ!!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Summer Hits 2010...
« Απάντηση #1 στις: 19/07/10, 20:02 »
Να μην ξεχάσω να πω, ότι αυτό το τραγούδι, το αφιερώνω σ' όλους τους φίλους μου, όπου κι αν είναι, ό,τι κι αν κάνουν. Αυτό το ανέβασμα, ήταν κάτι που μου 'δωσε ζωή, γιατί έχω τρελές μοναξιές και οι διακοπές μου φέτος δεν κράτησαν πολύ.


Περιμένω τα σχόλιά σας!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Summer Hits 2010...
« Απάντηση #2 στις: 20/07/10, 12:09 »
Φίλε μου, το τρίτο ,το "Δωμάτιο'" είναι για πολύ..γυφτο-dance καταστάσεις ;D ;D ;D
Εγώ ξεχώρισα το "Εκεί στα Βατερά", είναι πιο κοντά σε μένα σαν άκουσμα :)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Summer Hits 2010...
« Απάντηση #3 στις: 20/07/10, 13:01 »
Όπα Δάσκαλε! Που είσαι λέμε!? άκουσα εχτές, άκουσα και σήμερα! Ειδικές και γενικές μοναξιές έχεις λέμε! Τα καλύτερα έρχονται όμως! Χώρια και ότι έχεις ένα κάρο ταλέντο και μουσικές γνώσεις να υποτάξεις τη μοναξιά σου! Θα μου πεις όλα χρειάζονται μέτρο! Απλά πιστεύω, πως είσαι ένας άνθρωπος, τόσο έτοιμος και με τόση μουσική ποικιλότητα, που ο ελεύθερος χρόνος σου, αν και μπορεί να ήθελες να αξιοποιηθεί αλλιώς, όταν σου περρισεύει, μπορείς να κάνεις πράγματα και θαύματα, ακόμη και για την μετέπειτα πορεία, με αυτό που ασχολείσαι. Καλύτερα δε φίλε μου, για μένα να γεμίζεις το youtube, με τις καινούριες δημιουργίες σου και όχι το Myspace. Δεν νομίζω να υπάρξει κάποτε αργότερα που θα αναρωτηθεί, για το αν είσαι καλός μουσικός, αυτό το έχεις! Αλλά ένα καλό "πορτφόλιο" στο youtube, που σε βλέπει και συνάμα σε ακούει αρκετός κόσμος, με δικά σου ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ τραγούδια και όχι διασκευές, πιστεύω ότι κάποια στιγμή, ίσως να σου βγει σε κάτι πολύ καλό. Θα επιστρέψω κάποια στιγμή για να πω ακόμη περισσότερα γι αυτά τα τρία τραγούδια! Ιδιαίτερα για τα 2 πρώτα! Αρχικά πάντως, τουλάχιστον σε μένα, ακούστηκαν πολύ άρτια, δεν νομίζω να τους έλειπε κάτι! Κι αυτό είναι όμορφο γιατί ακούγονται ευχάριστα! Βέβαια το είδος της μουσικής που επιλέγεις, νομίζω απέχει από αυτό που λέμε εμπορικό και νομίζω είναι δύσκολο να μπουν σε διαδικασία οι άλλοι να τα τραγουδίσουν. Δεν ξέρω βέβαια κατά όσο θες να είσαι εμπορικός. Το τρίτο πολύ γέλιο λέμε! Πάμε στα Παρατράγουδα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Summer Hits 2010...
« Απάντηση #4 στις: 21/07/10, 12:53 »
Είστε γρήγορα πιστόλια! Ούτε που κατάλαβα για πότε προλάβατε κι απαντήσατε.
@gkou, την παραλία των Βατερών πάντως, στη συστήνω ανεπιφύλακτα, είναι απίστευτη παραλία!
@XoLiDoXoS ωραίος! Θα δούμε πώς θα κυλήσουν τα τραγούδια, τα myspace και τα γιουτιούμπια. Για την ώρα, είμαι σε μία φάση που πειραματίζομαι και αργότερα, θα δω στην πράξη τι συμφέρει να σπρώχνω εκεί κι εκεί. Επειδή αυτές οι ηχογραφήσεις, έχουν γίνει σταδιακά, δε μπορώ να τις γυρίσω σε βίντεο. Έχω σπάσει δε τόσο πολύ τα νεύρα μου από άσχημα takes, που δε νομίζω στο βίντεο να φαινόταν ωραία η έκφραση του πολύ εκνευρισμένου μουσικού. Ήδη στην ερμηνεία φαίνεται ο εκνευρισμός εν μέρει. Πιο πριν, είχα ανεβάσει ένα βίντεο κιθάρα - φωνή το τραγούδι "τι να σου προσφέρω" των 2002GR και αν μ' έβλεπες, θα με φοβόσουν  :P Πιο μετά, ύστερα από αρκετή μελέτη, θα αρχίσω σιγά σιγά να ανεβάζω βιντεάκια με απόλυτη ψυχραιμία, unplugged διασκευές κάποιων τραγουδιών μου και βλέπουμε.
Και μη νομίζεις, μπαίνω ώρες ώρες και στη λογική "να στείλω τώρα σε όλους mp3, ή να τους παραπέμψω στο myspace για να το σπρώξω και να έχω views. Γιατί, αν κυκλοφορούν τα mp3 από δω κι από κει, δε θα επισκέπτεται κανείς το myspace, ενώ απ' το youtube, γίνεται να κατεβάσεις και να έχεις το βίντεο, οπότε και πάλι, δε μπαίνεις να το ακούσεις.
Πέρα απ' όλα αυτά, θα ήθελα κάποια πράγματα, να γίνονται τελετουργικά, σαν μία παράδοση. Δηλαδή, να ακούει κανείς τη μουσική μου, με το να βλέπει το όλο κλίμα που προκαλείται απ' το myspace μου. Είναι αλλιώς, απ' το να ακούει κανείς τη μουσική μου στο άη πόουντ, να περιμένει τον ηλεκτρικό και να βρίζει.
Περνάω και μια φάση του τύπου "που θέλω να παίζεται και που όχι" η μουσική μου. Πήγα και κατοχύρωσα ό,τι έχω κυκλοφορήσει και τα δήλωσα και στην ΑΕΠΙ. Φαντάσου να βρω ένα φίλο που να 'χει μια ωραία καφετέρια με ξαπλώστρες στα Βατερά και να έχω φροντίσει έτσι ώστε να ακούνε το τραγούδι μου όσοι παν εκεί να κολυμπήσουν, να παίξουν ρακέτες, να κάνουν ηλιοθεραπεία. Αυτομάτως ο άλλος το συνδυάζει στο μυαλό του έτσι. Πόσοι δεν έχουν συνδυάσει τη μελισσούλα του Μπίγαλη με το καλοκαίρι!
Τώρα, όσο για το Δωμάτιο, είναι ένα τόσο freestyle τραγούδι και μουσικά και λειτουργικά, όπου είμαι σε φάση που μ' ενδιαφέρει πιο πολύ το αντίθετο απ' τα παραπάνω, δηλαδή, να υπάρχει σε κάθε κινητό και να είναι πιο πολύ το τραγούδι όλων των παρεών. Είναι χαβαλετζίδηκο. Και που να το κυκλοφορούσα και με τους πραγματικούς στίχους (οι οποίοι είναι αρκετοί, τουλάχιστον 40 στροφές).

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Summer Hits 2010...
« Απάντηση #5 στις: 24/07/10, 00:58 »
Πραγματικα τα κομματια σου τα ακουσα αποψε με μια πολυ ωραια διαθεση.Μου αφησαν μια πολυ ωραια αισθηση σαν να ταξιδευα σε μια αλλη εποχη.Απο κει λοιπον καταλαβαινω οτι μου αρεσε η μουσικη καποιου...απο το ταξιδι αυτο.Εχεις ταλεντο...μπραβο...σου ευχομαι τα καλυτερα.

Τα καλυτερα ερχονται... ;D
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Summer Hits 2010...
« Απάντηση #6 στις: 28/07/10, 11:15 »
Ωραία κι ήθελα να πετύχω κάτι τέτοιο. Ένα ταξίδι, οτιδήποτε σε μια άλλη εποχή, σε μια παραλία (στα Βατερά πχ), σ' ένα μέρος που πάει κανείς για να φορτίσει τις μπαταρίες του.


Κι εννοείται ότι το μπάσο δεν είναι μόνο συνοδευτικό όργανο  ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Summer Hits 2010...
« Απάντηση #7 στις: 30/07/10, 15:51 »
Σωστός αρχηγέ! Αλλά θα ήθελα ναξερα πως τα καταφέρνεις με όλα αυτά τα κμπέλια και τα φτέλια που πρέπει να πατάς για να τα φτιάξεις!!!

Τα "Βατερά", ωραίο χορευτικό, θα το χόρευα ευχαρίστως. Οι στίχοι μάπα, αλλά ποιός δίνει σημασία στους στίχους στα χορευτικά...
"Ο κοκύτης", σπέσιαλ ιδέα, μ' έφτιαξες. Γενικά θυμίζεις Βαγγέλη Γερμανό.
"Στο δωμάτιο" να προσέξεις λίγο τον χρόνο στο τελείωμα.

Άντε, καλό καλοκαίρι και θα τα πούμε στο Λεβίδι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Summer Hits 2010...
« Απάντηση #8 στις: 30/07/10, 19:05 »
τα κμπέλια και τα φτέλια...


...Άντε, καλό καλοκαίρι και θα τα πούμε στο Λεβίδι.



Μ' αιφνιδίασες λίγο... ή μάλλον αρκετά! Πολύ μικρός είναι ο κόσμος τελικά!
Η αλήθεια είναι παρ' όλες τις διαφωνίες μας, ότι στους στίχους, είσαι κατά πολύ πιο εμπνευσμένος από 'μένα. Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Summer Hits 2010... (αλλαγή συνδέσμων)
« Απάντηση #9 στις: 22/02/12, 18:49 »
Γεια και πάλι! Οι σύνδεσμοι έχουν αλλάξει όπου μπορείτε να ακούσετε τα τραγούδια και είναι οι εξής:


Ο Κοκκύτης:



Εκεί στα Βατερά:



Σταθμός Ονείρων:



Στο Δωμάτιο:



Και πάλι καλή ακρόαση!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/04, 21:49
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/05, 10:33
από D@ve Murray
6 Απαντήσεις
3532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/06, 14:20
από denisgiann
7 Απαντήσεις
3124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 17:17
από MechMech
2 Απαντήσεις
1976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/10, 11:10
από let me know 796
16 Απαντήσεις
5082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 02:02
από Mike Moss
11 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 11:33
από blackmorefan
10 Απαντήσεις
3683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 11:58
από gdevelek
13 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 23:56
από Crossroad
2 Απαντήσεις
3029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 14:14
από gkou