Αποστολέας Θέμα: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!  (Αναγνώστηκε 5159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την καλησπέρα μου σε όλους.
Ετοιμάζομαι να αντικαταστησω το ταυρακι της epiphone που αγόρασα πριν απο 3 χρονια. 
Ακόμα αρχαριος κιθαριστας απλα με λιγο καλυτερο αυτι, τοσο καλυτερο οσο να μπορω να καταλαβω πλέον τα "προβληματα" της SG-400 μου. Αυτη η "ευλυγισια" του μπρατσου δεν ειναι για τα δικα μου χερια. Τουλάχιστον οχι ακόμα. Παιζω Fmaj μπαρε και (μαλλον λογω της απειριας μου )η εκτη χορδη ακουγεται F#. Γενικα είναι πολυ ευαίσθητη στη δυναμη μου βαζεις στα δαχτυλα, ειτε παιζω μπαρε είτε ανοιχτες συγχορδίες.
Είναι σεταρισμενη οι χορδες αλλαζονται καθε 2 μηνες το πολυ με χρηση μια ωρα την ημέρα περιπου. Φανταζομαι σε πιο εμπειρα χερια θα είναι μια χαρα κιθαρα. Αν πάλι νομίζετε οτι φταει κατι άλλο είμαι ανοιχτος σε προτάσεις.


Ο προυπολογισμός περιορισμενος στα 350€. Πάω για μεταχειρισμένη και προσανατολίζομαι σε 3 μοντέλα τα οποια είναι  διαφορετικα μεταξυ τους. Το ενα είναι μια fender strat mim και η άλλη μια epiphone les paul std και μια  epiphone zakk wylde les paul bullseye.
Το είδος της μουσικης που μου αρεσει και θα ήθελα να πάιξω κάποτε είναι από classic rock μεχρι hard rock.




1) Fender Αll arround όργανο ποιότητα μάλλον ανώτερη από αυτή της epiphone. Έχω βρει μια μαύρη του 1995.(Είναι πολυ παλια;) Εμφανισιακά μου είναι η πιο αδιάφορη. Αλλα ακουω οτι μαλλον ειναι καλυτερο οργανο από τις άλλες δυο. Η μονη εμπειρια που έχω απο stratocasterοειδη είναι μια cort X6 ενος φίλου. Ευκολοπαιχτη δε λέω και τελειως διαφορετικη με το ταυρακι μου. Νοιθω οτι έχει περισσοτερο χωρο για τα χονδροειδη δαχτυλά μου.


2)Εpi LP Std ( Έχω βρει μια κοκκινη που μου αρέσει πολυ και με τους μαγνητες απο την sg μου (409r 498t) θα γινει ένα ακομα πιο αξιοπρεπες οργανο απ'οτι είναι ήδη. Μου αρεσει και εμφανισιακά περισσοτερο απ'όλες. Δεν έχω εμπειρια από τετοια κιθαρα. Ξέρω οτι είναι βαρια αλλα δεν έχω ιδεα πως είναι από αισθηση. Το μπράτσο είναι τοσο μακρυ οσο της SG; θα έχω τα ίδια προβληματα με την SG.


3)Zack wylde (Les paul που μου αρέσει παρα πολύ με  emg που μάλλον μου είναι αχρηστοι αλλα με σχέδιο που φοβαμαι οτι θα με κουράσει στο ματι. Κατα τα άλλα οτι είπα και για την STD.


Όπως βλέπετε τα κριτηρια μου δεν είναι και πολυ μουσικα και γι αυτο ζητάω και τη γνωμη σας. Συντομα θα δοκιμασω μια les paul αλλα μέχρι τοτε θα ήθελα να ακουσω και σας.


Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #1 στις: 11/06/15, 22:16 »
δεν νομίζω ότι φταίει η κιθάρα, θέμα τεχνικής είναι
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #2 στις: 11/06/15, 22:25 »
SG κι LP έχουν το ίδιο γεωμετρικά μπράτσο, στην SG σου φαίνεται κουπί γιατί είναι κολλημένο στην άκρη του σώματος. Στην LP από το 16ο τάστο μέχρι το 22ο είναι μέσα στο σώμα.

Πάντως όντως, ειδικά για αυτό που λες, είναι καθαρά θέμα τεχνικής και πιθανώς και σεταρίσματος της κιθάρας, οι Epi SG είναι πολύ καλοφτιαγμένες για τα χρήματα που κοστίζουν.

Αν πάλι θες κιθάρα έτσι κι αλλιώς, νομίζω ότι η LP είναι πιο κατάλληλη για κάποιον που έμαθε σε SG, λόγω ίδιας κλίμακας, πάχους και ακτίνας μπράτσου, αλλά και ηχητικά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #3 στις: 11/06/15, 22:28 »
Την καλησπέρα μου σε όλους.
Ετοιμάζομαι να αντικαταστησω το ταυρακι της epiphone που αγόρασα πριν απο 3 χρονια. 
Ακόμα αρχαριος κιθαριστας απλα με λιγο καλυτερο αυτι, τοσο καλυτερο οσο να μπορω να καταλαβω πλέον τα "προβληματα" της SG-400 μου. Αυτη η "ευλυγισια" του μπρατσου δεν ειναι για τα δικα μου χερια. Τουλάχιστον οχι ακόμα. Παιζω Fmaj μπαρε και (μαλλον λογω της απειριας μου )η εκτη χορδη ακουγεται F#. Γενικα είναι πολυ ευαίσθητη στη δυναμη μου βαζεις στα δαχτυλα, ειτε παιζω μπαρε είτε ανοιχτες συγχορδίες.
Είναι σεταρισμενη οι χορδες αλλαζονται καθε 2 μηνες το πολυ με χρηση μια ωρα την ημέρα περιπου. Φανταζομαι σε πιο εμπειρα χερια θα είναι μια χαρα κιθαρα. Αν πάλι νομίζετε οτι φταει κατι άλλο είμαι ανοιχτος σε προτάσεις.


Ο προυπολογισμός περιορισμενος στα 350€. Πάω για μεταχειρισμένη και προσανατολίζομαι σε 3 μοντέλα τα οποια είναι  διαφορετικα μεταξυ τους. Το ενα είναι μια fender strat mim και η άλλη μια epiphone les paul std και μια  epiphone zakk wylde les paul bullseye.
Το είδος της μουσικης που μου αρεσει και θα ήθελα να πάιξω κάποτε είναι από classic rock μεχρι hard rock.




1) Fender Αll arround όργανο ποιότητα μάλλον ανώτερη από αυτή της epiphone. Έχω βρει μια μαύρη του 1995.(Είναι πολυ παλια;) Εμφανισιακά μου είναι η πιο αδιάφορη. Αλλα ακουω οτι μαλλον ειναι καλυτερο οργανο από τις άλλες δυο. Η μονη εμπειρια που έχω απο stratocasterοειδη είναι μια cort X6 ενος φίλου. Ευκολοπαιχτη δε λέω και τελειως διαφορετικη με το ταυρακι μου. Νοιθω οτι έχει περισσοτερο χωρο για τα χονδροειδη δαχτυλά μου.


2)Εpi LP Std ( Έχω βρει μια κοκκινη που μου αρέσει πολυ και με τους μαγνητες απο την sg μου (409r 498t) θα γινει ένα ακομα πιο αξιοπρεπες οργανο απ'οτι είναι ήδη. Μου αρεσει και εμφανισιακά περισσοτερο απ'όλες. Δεν έχω εμπειρια από τετοια κιθαρα. Ξέρω οτι είναι βαρια αλλα δεν έχω ιδεα πως είναι από αισθηση. Το μπράτσο είναι τοσο μακρυ οσο της SG; θα έχω τα ίδια προβληματα με την SG.


3)Zack wylde (Les paul που μου αρέσει παρα πολύ με  emg που μάλλον μου είναι αχρηστοι αλλα με σχέδιο που φοβαμαι οτι θα με κουράσει στο ματι. Κατα τα άλλα οτι είπα και για την STD.


Όπως βλέπετε τα κριτηρια μου δεν είναι και πολυ μουσικα και γι αυτο ζητάω και τη γνωμη σας. Συντομα θα δοκιμασω μια les paul αλλα μέχρι τοτε θα ήθελα να ακουσω και σας.


Ευχαριστω για τον χρόνο σας.


Δεν νομίζω ότι υπάρχουν κιθάρες που ακούγονται καλά μόνο στα χέρια ενός έμπειρου παίκτη. Απλά ίσως να μην είναι αρκετά ποιοτικό όργανο. Κρίνοντας από αυτά που γράφεις, μάλλον το ταυράκι έχει γενικά προβλήματα σεταρίσματος (φαντάσου να ήταν Telecaster).


Αυτή που προτείνω λιγότερο είναι η Zack Wylde. Υπάρχουν αρκετοί που υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται να σκάσεις τα 2000+ για να πάρεις την αντίστοιχη Gibson, προσωπικά δεν θεωρώ ότι θα σε πάει μακριά.


Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την Stratocaster. Είναι η πιο ευέλικτη από τις τρεις. Αν είναι και προσεγμένη από τον κάτοχό της, θεωρώ ότι θα είναι ένα όργανο που θα κρατήσεις για χρόνια, αλλά και θα σε βοηθήσει να δεις ακόμα καλύτερα που στέκεσαι από πλευράς τόνου.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #4 στις: 11/06/15, 22:49 »
Καταρχην ευχαρισω γι ατις αμεσες απαντησεις.
 Απ'οτι καταλαβαίνω επιβεβαιωνονται οι υποψίες μου περι κουλαμαρας!
Εφοσον με ένα καλο σεταρισμα και με δικη μου εξάσκηση (μάλλον αυτο είναι το κυρίως θεμα) θα στρωσει η κατασταση θα κοιταξω την fender  και αν ειναι ενταξει θα τη χτυπήσω. Για να έχω και μια διαφορετική από αυτη που ήδη έχω κιθαρα,γιατι κατα τα άλλα οι epi μου αρεσουν πιο πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #5 στις: 12/06/15, 09:28 »
Αν η SG φοράει ψηλά τάστα, πιέζοντας λίγο παραπάνω τη χορδή αλλάζει η τονικότητα. Γενικά είναι θέμα συνηθειας - εξάσκησης (που να δεις σε scalloped ταστιερα τι γίνεται  ;D )


Και εγώ θα σου πρότεινα σε αυτά τα λεφτά την Strat MIM, όμως έχε στο νου σου ότι μπορείς να βρεις την ισάξια (kateme  ;D ) classic vibe καινουρια στα ιδια λεφτα, η οποια με τους μονοπηνιους θα σε βγάλει ως αυτά που θελεις να παίξεις (hard rock).


edit: Με λιγα παραπάνω μπορεις να χτυπησεις αυτη την συλλεκτικη ξανθια  ;) :


http://www.thomann.de/gr/fender_sq_60th_anni_classic_vibe_stra.htm?sid=d0035cdcc99456e44a7b8121ee60a2e5


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1133&pId=75041


« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/15, 09:37 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #6 στις: 12/06/15, 09:54 »
Σε αυτά τα λεφτά και για τα είδη μουσικής που παίζεις εγώ θα προτιμούσα μια Vintage V100. Eίναι πολύ καλές κιθάρες, κατά τη γνώμη μου καλύτερες από πολλές Epiphone, διατίθενται σε ποικιλία χρωμάτων (αν αυτό σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα) και με μια αλλαγή μαγνητών βελτιώνονται ακόμα περισσότερο, αν και οι μαγνήτες που έχουν δεν είναι κακοί. Ειδικά αν πετύχεις καμία μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση, θα σού έλεγα να μη διστάσεις. Πάντως ακόμα και καινούργιες κινούνται μέσα στον προϋπολογισμό σου. O Thomann έχει μερικά από αυτά τα μοντέλα που ξεκινάνε από τα 299 Ευρώ.

http://www.thomann.de/gr/lp_models.html?sw=V100
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #7 στις: 12/06/15, 10:06 »
Και εγώ θα σου πρότεινα σε αυτά τα λεφτά την Strat MIM, όμως έχε στο νου σου ότι μπορείς να βρεις την ισάξια (kateme  ;D ) classic vibe καινουρια στα ιδια λεφτα, η οποια με τους μονοπηνιους θα σε βγάλει ως αυτά που θελεις να παίξεις (hard rock).

Διαφωνώ... Η classic vibe είναι πολύ καλύτερη απο τις standard mim... ;)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #8 στις: 12/06/15, 11:58 »
Σωστός ο atav. Την Classic Vibe την συναγωνίζονται μόνο πιο ακριβά Μεξικάνικα μοντέλα της Fender π.χ. Classic Series 50s/60s κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #9 στις: 13/06/15, 00:49 »
Κυριοι πήγα σημερα να δω την fender.


 Σκουρο μπορντω χρωμα, με ένα πολυ μικρο σημαδακι. Ταστα με πολυ ψωμι ακομα.Ισιο μπράτσο εκανα και ενα τεστ να δω τους μαγνητες ολα καλα και κει.
Την αγορασα την πηγα σπίτι και εκατσα καμια ωριτσα να την ψαξω λιγο.
 
Καμια σχεση με την sg. Ευκολοπαιχτη, επαθα πλάκα από τα καθαρά της. Παναλαφρη με σωστη κατανομη βαρους. Με τη ζωνη και παίζοντας ορθιος η sg εχει την ταση να ριχνει το μπράτσο προς το πάτωμα, με αποτελεσμα να πρέπει να χουφτωνω το μπράτσο για να τη στηρίξω. Ήτανε στραβο το κλιμα το φαγε κι ο γαιδαρος........


H fender καμια σχεση με αυτα......τη κρεμας και μενει όπου την αφησεις και έχω τα χερια ελευθερα να κανουνε (ή να προσπαθουνε να κανουμε ) αυτα που πρεπει χωρις εμπόδια.


Δεν έχει τα βρωμικα της sg αλλα αυτο το περιμενα.


Γενικα είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος.
Αυριο που θα έχω πιο πολυ ώρα θα ασχοληθω περισσοτερο μαζί της να δουμε τι άλλο έχει.


Σας ευχαριστω όλους για τις συμβουλές σας!



« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/15, 00:51 από Super Goofy »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #10 στις: 13/06/15, 01:06 »
Χμμμ, καλη ισορροπία λες έχει η Stratocaster, μπορώ μόνο να φανταστώ στο πόσο δύσκολη ήταν η SG στον εν λόγω τομέα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #11 στις: 13/06/15, 10:50 »
με'γειά σου!

ρίξε και καμια φωτογραφία να μπανίσουμε και εμείς λίγο ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #12 στις: 13/06/15, 11:29 »
Καλορίζικη!

Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #13 στις: 14/06/15, 00:16 »
Ευχαριστω για τα καλοριζικα.


Φωτογραφια της δικιας μου δεν μπορω να βάλω γιατι την αδικει το φως. οτι φως καινα βαλω φαινεται μαυρη αλλα δεν είναι.
Οριστε ομως μια που βρηκα στο internet. Το χρωμα είναι ιδιο.


Θα βγαλω και μια φωτογραφια της δικιας μου μερα για είναι καλυτερη.

Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #14 στις: 14/06/15, 00:19 »
Χμμμ, καλη ισορροπία λες έχει η Stratocaster, μπορώ μόνο να φανταστώ στο πόσο δύσκολη ήταν η SG στον εν λόγω τομέα.


Ειναι αυτο που λένε...αν δεν το δεις δεν το πιστευεις.


Μετα από τρια χρονια που μαθαινω κιθαρα μονο τωρα με την fender μπορω να σηκωθω ορθιος.


Μεχρι τωρα....Σωτηρία Μπέλλου!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αγορα ηλεκτρικης. 2η προσπαθεια!
« Απάντηση #15 στις: 14/06/15, 15:17 »
Καλορίζικη!
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
10518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 13:07
από NickP
39 Απαντήσεις
12120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 00:37
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
5664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
10 Απαντήσεις
6198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
35 Απαντήσεις
7385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/11, 22:41
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 19:17
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
2901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 15:54
από vagtanplan