Αποστολέας Θέμα: Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!  (Αναγνώστηκε 13402 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« στις: 19/03/03, 02:41 »
Το νέο cd του Γιάννη κυκλοφορεί τελικά την Τετάρτη 26 Μαρτίου, με τίτλο Ξύλινο Αλογάκι !

Είναι σε μουσική Λαυρέντη Μαχαιρίτσα και στίχους Ισαάκ Σούση και περιέχει 13 τραγούδια. Ανάμεσά τους περιλαμβάνει και το ήδη γνωστό Έτσι κι Αλλιώς, σε νέα εκτέλεση!

Στο μεταξύ, ο Μελωδία (99.2, www.melodia.gr)  παίζει ήδη τα τραγούδια από το cd αυτό, σε αποκλειστκότητα, πριν καν κυκλοφορήσει... Παράλληλα, στις εμφανίσεις του στη Σφεντόνα ο Γιάννης λέει ένα απο αυτά τα τραγούδια.

Όσα έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι καταπληκτικά.... ;D ;D ;D


« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/03, 01:17 από Steph »
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #1 στις: 24/03/03, 13:52 »
Ακούω εδω και 2-3 μέρες απο τον μελωδία τα τραγούδια και απο ότι κατάλαβα ο Μαχαιρίτσας έκανε ενα δίσκο χωρίς εμπνευση ,απλώς για τις δεσμέυσεις των συμβολαίων .Τίποτα το ιδιαίτερο απο μουσική και ρυθμό .Οτι και να προσπάθησε ο Κότσιρας ,μάλλον ητανε μάταιο.Κρίμα ...............

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #2 στις: 25/03/03, 02:28 »
Πρεπει να σου ομολογησω, Σωτηρη μου, οτι για τον Αλκινοο δεν ειμαι τοσο καλα ενημερωμενη οσο για τον Γιαννη, που τον βλεπω και 1-2 φορες την εβδομαδα και μπορω να του μιλησω και λιγο.... :) Αμα μαθω ομως για το cd του Αλκινοου, να'σαι σιγουρος οτι θα σε ενημερωσω αμεσως... ;) Κι εσυ το ιδιο αμα μαθεις πρωτος ελπιζω, ε? :)

Οσο για το cd του Γιαννη, εγω οσο πιο πολυ το ακουω, τοσο πιο πολυ εντυπωσιαζομαι... Πολλα διαφορετικα ηδη τραγουδιων και καποια σε στυλ αρκετα διαφορετικο απο το τα προηγουμενα του γιαννη.... χαιρομαι παρα πολυ που δεν φοβαται να δοκιμασει και καινουργια πραγματα.... :) Και σιγουρα η συνεργασια με τον Λαυρεντη και τον Ισαακ Σουση, καθε αλλο παρα υποχρεωση ειναι.... Οποιος εχει ακουσει τον Γιαννη να την περιγραφει, καταλαβαινει ποσο πολυ το θελανε ολες οι πλευρες...

Και για οσους ενδιαφερονται πραγματικα, την Παρασκευη 28.3, στον Μελωδια, στις 18.00 ο Γιαννης παρουσιαζει το cd αυτο και επισημα..., ενω το ιδιο βραδυ τα μεσανυχτα, ο ΕΡΑ2 εχει απευθειας συνδεση με την Σφεντονα... :) :) :)



Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #3 στις: 25/03/03, 19:19 »
Μα δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει πει ασχημα λόγια για την δουλειά που έκανε ,πόσο μάλλον πρίν κυκλοφορήσει επίσημα .Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει  .Μακάρι να έχω κάνει τόσο λάθος ,αν και συνήθως έχω καλό κριτήριο στην μουσική .Ο καιρός (και οι εταιρείες !!) θα δείξουν.

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #4 στις: 26/03/03, 01:43 »
Κι εγω δεν εχω ακουσει ανθρωπο να μιλαει με τοση αγαπη και απιστευτο θαυμασμο για τους συνεργατες του... οταν τα λογια ξεπερνουν το τυπικο της υποθεσης αυτο φαινεται ξεκαθαρα... και ξεχωριζει αμεσως απο ενα απλο ευχαριστω ή εναν καλο λογο που λεγεται γιατι ετσι πρεπει... Οποιος τον εχει ακουσει να μιλαει γι'αυτη τη συνεργασια, θα καταλαβει αμεσως τη διαφορα, αλλιως ειναι καπως δυσκολο να κατανοησει κανεις τι εννοω... :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #5 στις: 07/04/03, 23:15 »
Από εχθές που το έχω στην διάθεσή μου και το ακούω τολμώ να πω  ότι το βρίσκω μετριότατο...

Ξεχώρισα μόνο 5 από τα 14 συνολικά τραγούδια ( 13 διότι το τελευταίο είναι η συνέχεια του έτσι κι αλλιώς ) με καλύτερο προσωπικά το "θα ρωτήσω τα τραγούδια"

...θα συμφωνήσω επίσης με τον Θεοδωρή ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος ρυθμός και ύφος στην όλη δουλειά....

Μάλλον θα περίμενα πολλά περισσότερα από μια νέα δισκογραφική δουλειά ερμηνευμένη από τον Κότσιρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/03, 02:05 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #6 στις: 10/04/03, 01:21 »
Μα σε ολες του τις συνεντευξεις μεχρι στιγμης, αυτο ακριβως λεει ο Γιαννης... οτι στο cd αυτο, ο Μαχαιριτσας εχει γραψει πολλα διαφορετικα ηδη τραγουδιων, απο μπαλαντες μεχρι ζειμπεκικακαι διαφορα αλλα... ο συνδετικος κρικος σε αυτη την περιπτωση ειναι περισσοτερο το γενικοτερο θεμα της παιδικοτητας και γενικοτερα των αναμνησεων, παρα τα ειδη της μουσικης... :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #7 στις: 10/04/03, 11:46 »
Γεια σου ρε Stephούλα. Μου έλειψες γμτ. Όλοι οι βραδυνοί δηλαδή. Είπα κι εγώ έβγαλε δίσκο ο Κότσιρας και δεν το έβαλε στο forum η Steph? Αλλά να που γελάστηκα. Λοιπόν στο θέμα μας. Ένα τραγούδι έχω ακούσει και αυτό κάπου μέσα λέει... "το κορμάκι αυτό που λατρεύω, σατανάς..." και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι. Μου αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο. Αυτά και φιλιά πολλά...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #8 στις: 11/04/03, 03:29 »
Λοιπόν, να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω ακούσει το καινούριο cd πλην ενός κομματιού που τυχαία πέτυχα στο ράδιο για το οποίο και αποκλειστικά θα μιλήσω...

Με μια κουβέντα...εύχομαι κι ελπίζω τα υπόλοιπα κομμάτια να μην ομοιάζουν.

Με περισσότερες...με την πρώτη κι όλας ακρόαση μου δημιουργήθηκε η αίσθηση πως η μελωδία ή καλύτερα το μουσικό "σουλούπι" σε συνδυασμό με το στιχουργικό καλούπι, έμοιαζε πολύ οικείο...ίσως να μοιάζει υπερβολικό, αλλά το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι η Βίσση.

Πριν λίγο κατέβασα το κομμάτι σε mp3...η δεύτερη ακρόαση υπήρξε διαφωτιστικότατη...το κομμάτι θυμίζει υπερβολικά το "Ούτε Ένα Ευχαριστώ" της Βανδή (η ρέπλικα), ακόμα και στην αισθητική του κι όχι μόνο σε μελωδικό επίπεδο. Αν εξαιρέσεις το αλα-Λάντσια πιανάκι και μια πιο προσεγμένη ενορχήστρωση, δε θα μου έκανε ουδεμία εντύπωση αν το τραγουδούσε αυτούσιο η Βανδή. Γιατί τέτοια έκπτωση? (για το συγκεκριμένο επαναλαμβάνω κομμάτι).

Επιφυλάσσομαι στην τελική μου κρίση, αλλά ομολογώ πως δεν ξεκίνησα καλά τη γνωριμία μου με το "Ξύλινο Αλογάκι"...ελπίζω να μην αποδειχτεί "Δούρειος Ίππος" για την πρόσκαιρη επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/03, 03:44 από bluewind »

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #9 στις: 15/04/03, 11:24 »
Μην μου στεναχωρείτε την Steph. Θα σας βαρέσω... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Νεκταρία

  • Μάνα του λόχου/forum
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κανείς δεν είναι κανενός.
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #10 στις: 15/04/03, 11:38 »
Νεκταρια μου, το εχεις ακουσει καθολου....?


Δυστυχώς Στεφάκι μου, οι καταστάσεις δεν μου επέτρεψαν να αγοράσω/ακούσω το cd. Το μόνο τραγούδι που έχω ακούσει απο το ραδιόφωνο είναι αυτό που ανέφερε ο Σταμάτης. Να σου πω ότι μου άρεσε πολύ...  :)

Περιμένω/ελπίζω σε καλύτερες μέρες...
Πολλές φορές βαθιά αναρωτήθηκα
τριγύρω οι άνθρωποι αν μ΄ αγαπούνε
για ότι φαίνομαι ή αν αληθινά
για ότι είμαι εγώ κοντά μου ζούνε

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #11 στις: 18/04/03, 08:12 »
An kai to agorasa prin mia week x8es katafera na to akousw kai omologw oti entuposiastika :D

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Σπίτι μας τα τάστα της κιθάρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική ιστοσελίδα μου
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #12 στις: 29/04/03, 16:29 »
κατέβασα και άκουσα όλο το CD απο το net και καλά έκανα αφου κλαίω μόνο τα λεφτά που έδωσα στον ΟΤΕ για να το κατεβάσω...Το CD χαρακτηρίζεται απαράδεκτο.Για να πω την αλήθεια ποτέ δε χώνεψα τον κότσιρα ως καλλιτέχνη και εξηγούμαι: Ένας τραγουδιστής χαρακτηρίζεται όχι μόνο για τις φωνητικές του δυνατότητες αλλά και για τις επιλογές ως προς το ύφος και το συνολικό αισθητικό αποτέλεσμα της δουλειάς του.Ο Κότσιρας πάντα κατάφερνε να κρατηθεί στο μουσικό προσκήνιο υποβασταζόμενος απο τις εκάστοτε συνεργασίες του και όχι με το δικό του ειδικό βάρος!Ποτέ δεν επιβλήθηκε συνολικά μουσικά παρά μόνο έβαζε τη φωνή του σε προτάσεις που είχε.Μόλις τελείωσε η έμπνευση των συνεργατών του έβγαλε διπλό δίσκο live με σύνολο 4-5 τραγούδια δικά του, (αρπαχτή για μένα) και μετά απο αυτό, το "ξύλινο αλογάκι" στο οποίο όμως η συνταγή της συνεργασίας που θα βγάλει τα κάστανα απο τη φωτιά δεν δούλεψε ! Τι να πει κανείς γι αυτό το ανεκδιήγητο CD ; γλυκανάλατο όσο δεν παίρνει,αστείοι τίτλοι τραγουδιών με αστείο στιχουργικό περιεχόμενο (τα μικρόβια, ο φρονιμήτης κλπ) χωρίς ύφος συνολικό αφού τα τραγούδια κυμαίνονται απο ποπ, λαικό, ζειμπέκικο ως και  ... ιτάλικό στιλ (έμπνευση μαχαιρίτσα που αν δεν κλέψει κάτι ιταλικό για να κλείσει καμιά τρύπα στα CD του δεν μπορεί! )...αποτέλεσμα = CD τραβεστί.Προσωπικά θεωρώ κάτι τύπους σαν τον μαχαιρίτσα και τον κότσιρα μαιντανούς της ελληνικής μουσικής σκηνής που προσπαθούν να μας πείσουν οτι αποτελούν το "ποιοτικό" ελληικό τραγούδι - έχουν οι ίδιοι αυτο-οριστεί προστάτες του - και δεν είναι τίποτα παραπάνω απο κουρασμένους ψευτοεπαναστάτες που προσπαθούν να κάνουν καμιά αρπαχτή !
Αν δεν είστε φανατικοί και ορκισμένοι οπαδοί των εν λόγω κυρίων, προτείνω να μείνετε μακρυά απο το τελευταίο τους "αριστούργημα".Ευτυχώς ο βλακώδης τίτλος του CD προειδοποιεί κάπως..

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #13 στις: 29/04/03, 18:25 »
.Ο Κότσιρας πάντα κατάφερνε να κρατηθεί στο μουσικό προσκήνιο υποβασταζόμενος απο τις εκάστοτε συνεργασίες του και όχι με το δικό του ειδικό βάρος!Ποτέ δεν επιβλήθηκε συνολικά μουσικά παρά μόνο έβαζε τη φωνή του σε προτάσεις που είχε.Μόλις τελείωσε η έμπνευση των συνεργατών του έβγαλε διπλό δίσκο live με σύνολο 4-5 τραγούδια δικά του, (αρπαχτή για μένα) και μετά απο αυτό, το "ξύλινο αλογάκι" στο οποίο όμως η συνταγή της συνεργασίας που θα βγάλει τα κάστανα απο τη φωτιά δεν δούλεψε ! Τι να πει κανείς γι αυτό το ανεκδιήγητο CD ; γλυκανάλατο όσο δεν παίρνει,αστείοι τίτλοι τραγουδιών με αστείο στιχουργικό περιεχόμενο (τα μικρόβια, ο φρονιμήτης κλπ) χωρίς ύφος συνολικό αφού τα τραγούδια κυμαίνονται απο ποπ, λαικό, ζειμπέκικο ως και  ... ιτάλικό στιλ (έμπνευση μαχαιρίτσα που αν δεν κλέψει κάτι ιταλικό για να κλείσει καμιά τρύπα στα CD του δεν μπορεί! )...αποτέλεσμα = CD τραβεστί.Προσωπικά θεωρώ κάτι τύπους σαν τον μαχαιρίτσα και τον κότσιρα μαιντανούς της ελληνικής μουσικής σκηνής που προσπαθούν να μας πείσουν οτι αποτελούν το "ποιοτικό" ελληικό τραγούδι - έχουν οι ίδιοι αυτο-οριστεί προστάτες του - και δεν είναι τίποτα παραπάνω απο κουρασμένους ψευτοεπαναστάτες που προσπαθούν να κάνουν καμιά αρπαχτή !
Αν δεν είστε φανατικοί και ορκισμένοι οπαδοί των εν λόγω κυρίων, προτείνω να μείνετε μακρυά απο το τελευταίο τους "αριστούργημα".Ευτυχώς ο βλακώδης τίτλος του CD προειδοποιεί κάπως..

Μπάμπη όπως έχω ήδη γράψει παραπάνω και σε μένα δεν άρεσε η εν λόγω δουλειά...Ωστόσο θα χαρακτήριζα το λιγότερο άδικα όσα αναφέρεις για τους δύο καλλιτέχνες.Βέβαια ο καθένας μας έχει την άποψή του και τα επιχειρήματά του αλλά σε μια ποιό αντικειμενική προσπάθεια προσέγγισης δεν μπορούμε να χαρακτηρίζουμε έτσι τον Μαχαιρίτσα αλλά και τον Κότσιρα...Ειδικά ο Λαυρέντης έχει δώσει αρκετά δείγματα όλα αυτά τα χρόνια και δεν μπορούμε να τα διαγράφουμε ή να τα ακυρώνουμε από κάποιες "αποτυχήμένες δουλειές" .Ακόμη ακόμη και ο Κότσιρας ποτέ δεν ισχυρίστικε ότι είναι συνθέτης αλλά ερμηνευτής και πραγματικά έχει πολύ καλές ερμηνείες.
Σε ότι αφορά το επιχείρημα με το Live αυτό δεν δείχνει τίποτα διότι έτσι κρίνοντας τότε έχουμε και τον Ιωαννίδη με το live του αλλά και επίσης τους Θαλασσινό-Ανδρεάτο που έβγαλαν live...
Ποτέ ένας δημιουργός δεν μπορεί να βρίσκεται σε ένα πνευματικό οργασμό μονίμως...Θα έχει και τα πάνω του θα έχει και τα κάτω του...αλλά αυτό δεν τους κάνει μαιντανούς...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #14 στις: 29/04/03, 21:00 »
Δεν μου αρέσει να είμαι ισοπεδωτικός στην κριτική μου ,αν και πολλές φορές η κριτική μου είναι λίγο σκληρή (ίσως γιατί στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με την μουσική και ιδιαίτερα με το τραγούδι ,έχω μάθει να βάζω λίγω ψηλά τον πύχη ).όμως όπως έχω ξαναπεί ο Κότσιράς κατά την γνώμη μου έχει μία καλή φωνή (όχι ιδιαίτερα πράγματα προς το παρόν ).Οπως σε πολλούς νέους τραγουδιστές δίνω πάντα περιθώρια ανόδου ,γιατί η φωνή ενος τραγουδιστή ωριμάζει με τον χρόνο και την μελέτη .Δυστυχώς πολλοί νέοι τραγουδιστές χωρίς ίχνος φωνητικών και μουσικών σπουδών νομίζουν ότι εγινάν κι όλας φτασμένοι και ώριμοι Βέβαια φταίνε και οι καταναλωτές που μανιασμένα τους κάνουν ιδάλματα ,πέφτοντας στην παγίδα των εταιρειών και βέβαια τα παιδάκια καβαλάνε το καλάμι και η συνέχεια ειναι γνωστή.

Αποσυνδεδεμένος Nanaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #15 στις: 29/04/03, 21:33 »
Προσωπικά θεωρώ κάτι τύπους σαν τον μαχαιρίτσα και τον κότσιρα μαιντανούς της ελληνικής μουσικής σκηνής που προσπαθούν να μας πείσουν οτι αποτελούν το "ποιοτικό" ελληικό τραγούδι - έχουν οι ίδιοι αυτο-οριστεί προστάτες του - και δεν είναι τίποτα παραπάνω απο κουρασμένους ψευτοεπαναστάτες που προσπαθούν να κάνουν καμιά αρπαχτή!
Αν δεν είστε φανατικοί και ορκισμένοι οπαδοί των εν λόγω κυρίων, προτείνω να μείνετε μακρυά απο το τελευταίο τους "αριστούργημα".Ευτυχώς ο βλακώδης τίτλος του CD προειδοποιεί κάπως..

Το τι είναι "ποιοτικό" και "μη ποιοτικό" ελληνικό τραγούδι δεν μπορεί να το κρίνει κανείς. Είναι τελείως υποκειμενική η άποψη του καθενός για την μουσική που θα ακούσει και θα τον διασκεδάσει. Κατέβασα και άκουσα το CD και ΔΕΝ κλαίω τα λεφτά που έδωσα στον ΟΤΕ. Ειδικά το τραγούδι "Τα μικρόβια" μου άρεσε πάρα πολύ. Ίσως επειδή είμαι φανατική οπαδός του κ.Μαχαιρίτσα...
Όσο για τον τίτλο μου άρεσε, γιατί παραπέμπει σε παιδικό παιχνίδι και νομίζω ότι έχει ρομαντισμό και νοσταλγία...

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Σπίτι μας τα τάστα της κιθάρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική ιστοσελίδα μου
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #16 στις: 29/04/03, 23:04 »
Παιδιά μη μπερδευόμαστε και μη βάζουμε στο ίδιο σακί, Θαλασσίνό και Ανδρεάτο με Κότσιρα.Οι πρώτοι υπηρετούν εδώ και χρόνια ένα προσωπικό ύφος και στιλ και δεν παρασύρονται απο Μαχαιρίτσες!Τώρα που λέμε για Μαχαιρίτσα, τι πιο θρασύ υπάρχει απο το να βγάζεις CD (παυσίλυπον) στο οποίο υπάρχει ένα καλό τραγούδι (Νότος).Μήπως το ρίξε κόκκινο στη νύχτα είναι κλεμμένο επίσσης; μήπως επίσσης έχει κατακλέψει και την ιταλική μουσικη; (Vasco Rossi κλπ).Ο άνθρωπος προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατηθεί στη μουσική σκηνή χωρίς να έχει τίποτα να δώσει... ανακυκλώνει και αναμασά γνωστές φόρμες! πείτε μου τι νέο είχε η δουλειά του με τον κότσιρα... είτε βγήκε είτε δε βγήκε το CD something's running in the gypsy camp!Και δε δέχομαι δικαιολογίες του τύπου "εντάξει ένα λάθος έκανε το παιδι" .. γιατι αν δεν έχει υλικό,να μη βγάλει CD, αν θέλει να σέβεται τον εαυτό του!Για τον κότσιρα η αλήθεια είναι οτι δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά μόνος του.Οκ είναι ερμηνευτής.Αυτό τι σημαίνει; οτι είναι άβουλο ον που το βάζουν να τραγουδήσει μπούρδες; μάλλον όχι.Έχει κι αυτός ευθύνη στο τι θα τραγουδήσει! Να διαλέγει αυστηρά το υλικό που θα τραγουδήσει με βάση το μουσικό του αισθητήριο.Αντίθετα όμως βασίστηκε σε "ονόματα" (τρομάρα τους) και να το αποτέλεσμα, μια μεγαλόπρεπη πατάτα (πλην όμως αρπαχτή που θα τους αποφέρει κάποια ευρούλια).Απλά κάποτε πρέπει να πέσουν οι μάσκες!
και μια που μιλάμε για μάσκες, ορίστε ένα καλό ελληνικό συγκρότημα και μάλιστα αθόρυβο και συνεπές στη δουλειά του.Ακούστε λίγο το Ζήλιον για να δείτε τι φόλες μας πλασάρουν οι κότσιρες και οι μαχαιρίτσες !

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #17 στις: 30/04/03, 02:51 »
Παιδιά μη μπερδευόμαστε και μη βάζουμε στο ίδιο σακί, Θαλασσίνό και Ανδρεάτο με Κότσιρα.

Kανένας δεν έβαλε στο ίδιο τσουβάλι τον Κότσιρα με τον Θαλασσινό εκτός ίσως από την δική σου παρανόηση...Την αναφορά την έκανα για να σου δείξω ότι δεν στέκει ως επιχείρημα αυτό που αναφέρεις για το Live cd του Κότσιρα ( τέλειωσε η έμπνευση και βγάλαμε Live) διότι τότε πρέπει να ισχύει ως επιχείρημα και για άλλα Live...εκτός και αν στέκει μόνο για τον Κότσιρα επειδή είναι του Κότσιρα..


Παράθεση
Τώρα που λέμε για Μαχαιρίτσα, τι πιο θρασύ υπάρχει απο το να βγάζεις CD (παυσίλυπον) στο οποίο υπάρχει ένα καλό τραγούδι (Νότος)
Μήπως το ρίξε κόκκινο στη νύχτα είναι κλεμμένο επίσσης; μήπως επίσσης έχει κατακλέψει και την ιταλική μουσικη; (Vasco Rossi κλπ).Ο άνθρωπος προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατηθεί στη μουσική σκηνή χωρίς να έχει τίποτα να δώσει... ανακυκλώνει και αναμασά γνωστές φόρμες!

Το ότι ένα τραγούδι σου άρεσε από το cd είναι προσωπική σου και μόνο άποψη.
Έστω και αν είναι έτσι μήπως θα έπρεπε να μπεις στο κόπο να κάνεις μια ποιό ενδελεχή κριτική για όλες του τις δουλειές ώστε να προκύπτει η απαξιωτική σου εντελώς κρίση?? Ακόμη όμως και στην παραπάνω δουλειά θα βρείς τραγούδια όπως η Απουσία ( αυτό είναι το Μιλτιάδη βέβαια ) , το "Πατέρα σ αγαπώ " , το " στην αγάπη είμαι Κνίτης " τα οποία μόνο αδιάφορα δεν είναι...και μη κάνουμε τώρα αναδρομή στην υπόλοιπη δισκογραφία του από Τερμίτες εως και σήμερα...
Το γεγονός ότι έχει κάνει διασκευές αρκετών ξένων κοματιών δεν λέει από μόνο του τίποτα...Έτσι θα έπρεπε να κατηγορήσουμε π.χ. και τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου για τις διασκευές τραγουδιών του Chris Deburg που έχει κάνει..


Παράθεση
Και δε δέχομαι δικαιολογίες του τύπου "εντάξει ένα λάθος έκανε το παιδι" .. γιατι αν δεν έχει υλικό,να μη βγάλει CD, αν θέλει να σέβεται τον εαυτό του!

Δεν είδα πουθενά να προβάλλει κανένας από όσους διατύπωσαν άποψη μια τέτοια θέση. Η ισοπέδωση όμως της αξίας ενός καλλιτέχνη με αφορμή μια αποτυχημένη του δουλειά δεν είναι "ανδρός σοφού".

Παράθεση
Για τον κότσιρα η αλήθεια είναι οτι δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά μόνος του.Οκ είναι ερμηνευτής.Αυτό τι σημαίνει; οτι είναι άβουλο ον που το βάζουν να τραγουδήσει μπούρδες; μάλλον όχι.Έχει κι αυτός ευθύνη στο τι θα τραγουδήσει! Να διαλέγει αυστηρά το υλικό που θα τραγουδήσει με βάση το μουσικό του αισθητήριο.

Θα έπρεπε να γνωρίζεις ( εκτός από την ισοπεδωτική κριτική ) ότι υπάρχουν και συμβόλαια με τις εταιρίες τα οποία μπορεί να υποχρεώσουν έναν καλλιτέχνη σε συγκεκριμένες αριθμητικά δουλειές σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα..
Δεν εξαρτάται πάντα από την βούληση του καλλιτέχνη δυστυχώς...


Παράθεση
Αντίθετα όμως βασίστηκε σε "ονόματα" (τρομάρα τους) και να το αποτέλεσμα, μια μεγαλόπρεπη πατάτα (πλην όμως αρπαχτή που θα τους αποφέρει κάποια ευρούλια).Απλά κάποτε πρέπει να πέσουν οι μάσκες!
και μια που μιλάμε για μάσκες, ορίστε ένα καλό ελληνικό συγκρότημα και μάλιστα αθόρυβο και συνεπές στη δουλειά του.Ακούστε λίγο το Ζήλιον για να δείτε τι φόλες μας πλασάρουν οι κότσιρες και οι μαχαιρίτσες !

Aν δεν κάνω λάθος το συγκρότημα αυτό έχει βγάλει μια ή δυο δουλειές...
Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να τις έχω πλήρεις εκτός από 3-4 τραγούδια...
και πάλι όμως το δείγμα θα μου ήταν πολύ λίγο ώστε να εκφράσω κάτι περισσοτερο από τα καλά μου σχόλια για τις δουλειές αυτές...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/03, 03:03 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Σπίτι μας τα τάστα της κιθάρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική ιστοσελίδα μου
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #18 στις: 30/04/03, 05:23 »
περι ορέξεως...pumpkin pie καταλήγουμε...οταν κάτι δεν έχει αξία για μένα φυσικά και θα είμαι απαξιωτικός.Η αποψή μου είναι αυτή και απλά δεν τη δέχεσαι εύκολα επειδή στρέφεται εναντίον σταθερών δυστυχώς ονομάτων στο ελληνικό τραγούδι.Α, να σου πω και οτι τον βασιλάκη τον παπακωνσταντίνου μετά τα πρώτα του (διαίρεση κλπ) τον θεωρώ γελοίο... (θα ερωτευτεί τον παπαντρέου , τον ποπάυ και τον ζορρό...) τι να λέμε τώρα...
Επίσσης τι φταίω εγώ ο ακροατής και μουσικόφιλος αν ο κότσιρας έχει συμβόλαιο και πρέπει να βγάλει CD βρέξει χιονίσει ; Αν η δημιουργία προκύπτει απο συμβόλαια και προσυμφωνητικά τοτε... γειά σας.. μάλλον αγγαρεία και μεροκάματο γίνεται!
Το οτι δεν διατύπωσε κανείς γνώμη παρόμοια με τη δική μου δε με απασχολεί :)

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Σπίτι μας τα τάστα της κιθάρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική ιστοσελίδα μου
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #19 στις: 30/04/03, 05:38 »
Για τις μάσκες δες http://www.geocities.com/maskes_gr//index.html

σου προτείνω να κατεβάσεις:

    Το καράβι του Νότου
  • Πρωινά όνειρα
  • Ταξίδι στο χρόνο
  • Άρωμα
  • Σαν όνειρο
  • Κάτι πιο μικρό και από το τίποτα
  • Όλο το CD Ζήλιον

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #20 στις: 30/04/03, 05:42 »
Ακόμα δε μου έχει δοθεί η δυνατότητα να ακούσω το cd του Κότσιρα (καταχρηστικά το "του"), εκτός του κομματιού "Εγώ δε σε κατηγορώ", το οποίο όπως προανέφερα, μοιάζει τόσο πολύ με το "Ούτε ένα ευχαριστώ" της Βανδή, που αναρωτιέμαι πως ακόμα οι δημιουργοί του τελευταίου δε μήνυσαν τους Μαχαιρίτσα/Σούση.

Σχετικά με τις απόψεις σου φίλε Μπάμπη...σεβαστές, αλλά προσωπικά διαφωνώ εν μέρει. Και για να τα πάρω τα πράγματα με τη σειρά...

Ο Μαχαιρίτσας σαφώς και στην καριέρα του μέχρι σήμερα (ειδικά στη solo) έχει "μεγαλουργήσει" προσπαθώντας να "αντιγράψει", πετυχημένα ή μη, την ιταλική σχολή ποπ μπαλάντας, παραμένοντας δέσμιος πολλές φορές ενός προσωπικού (ή λιγότερο προσωπικού) ύφους που τείνει να γίνει μανιέρα. Εντούτοις ουδείς μπορεί να αμφισβητήσει πειστικά πως άπασα η καριέρα του βασίζεται στη χυδαιότητα, την ευτέλεια, την στείρα μίμηση προτύπων, χωρίς να έχει προσφέρει ούτε ένα αξιόλογο καλλιτεχνικό εκπόνημα. Πολλές φορές δε χρειάζεται να μας αρέσει κάτι για να αποδεχόμαστε την προσφορά του...μικρότερη ή μεγαλύτερη.

Ο Σούσης είναι ένας στιχουργός που ακροβατεί ομολογουμένως επικίνδυνα μεταξύ του ευρηματικά εύστοχου στίχου με πρωτοτυπία στη θεματική του και της επιφανειακότητας που αποπνέουν ενίοτε οι επιλογές του γύρω από μια εικονοπλασία που μοιάζει δήθεν ή εύκολη. Και πάλι πάντως ανήκει στις ιδιαίτερες περιπτώσεις, που δεν μπορείς να μην του αναγνωρίσεις τουλάχιστον την επιθυμία να διαφέρει.

Ο Κότσιρας δεν είναι τυχαίος τραγουδιστής (κι όχι ερμηνευτής), μολονότι δεν ανήκει στις μεγάλες μου συμπάθειες κι έχω πολλά ράμματα για τη γούνα του. Δεν ανήκει στις περιπτώσεις που ως διάττοντες αστέρες περνάνε από το καλλιτεχνικό γίγνεσθαι, ούτε και μπήκε στα πράγματα σαν άβγαλτος νεαρός έτοιμος να πει την πρώτη του νότα, δεδομένου πως είχε ήδη για 9 χρόνια ψηθεί σε ρεμπετάδικα, γεγονός που δικαιολογεί και την επιθυμία του να βγάλει ένα live βασισμένο κυρίως σε κομμάτια αγαπητά του από το κλασσικό λαϊκό ρεπερτόριο...το κατά πόσο βέβαια πρόσφερε εναλλακτικές εκδοχές των τραγουδιών, κατά πόσο εμπλούτισε το ελληνικό ρεπερτόριο κι έδωσε μια άλλη πρωτόγνωρη οπτική στα κομμάτια, αντί να ικανοποιήσει απλώς το προσωπικό του καπρίτσιο, είναι ένα άλλο ζήτημα που ενδεχομένως να χρειάζεται συζήτηση λόγω της υποκειμενικότητάς του. Δεν ήταν όμως ένα ρεπερτόριο παράταιρο από την ιστορία του Κότσιρα.

Αν θες αυτό που μπορώ να επισημάνω ως αρνητικό στο συγκεκριμένο καλλιτέχνη, είναι η τάση του προς το "εύκολο" (προσωπική θέση, με την οποία κάποιοι (βλέπε Stef πχ :)) δεν πρόκειται να συμφωνήσουν...ανθρώπινο). Οι επιλογές του μου δίνουν συνεχώς την αίσθηση πως αρέσκεται σε συμβιβασμούς καλλιτεχνικούς και ποιοτικές εκπτώσεις, προκειμένου να διασφαλίσει έναν άλφα αριθμό πωλήσεων και αρραγή την εικόνα του αψεγάδιαστου νεαρού τραγουδιστή και "καλού παιδιού" κυρίως προς τις νεότερες ηλικίες. Μερικές πάλι φορές γίνεται ιδιαίτερα "μελό", κάτι που προσωπικά πάλι απεχθάνομαι όσο τίποτα άλλο. Τέλος σύμφωνα με μαρτυρίες της ίδιας της Ρεμπούτσικα και του Καλαντζόπουλου (κι αν βέβαια τους πιστεύσουμε), ήδη από νωρίς έδωσε κάποια δείγματα αυταρέσκειας και καλλιτεχνικής αλαζονείας.

Δε θεωρώ όμως εκ πρωιμίου αρνητικό ένα δίσκο που συνδυάζει διάφορα μουσικά ρεύματα και ρυθμούς...εκτός κι αν το όλο δημιούργημα δεν έχει μια συνοχή και ουσιαστικό λόγω ύπαρξης, αλλά πρόκειται για μια προσπάθεια να τα στιβάξουμε όλα για να απευθυνθούμε σε μεγαλύτερο target group. Γι'αυτό όμως δεν πρόκειται να αποφανθώ αν δεν ακούσω πρώτα όλο το δίσκο.

Όσο για το Ζήλιον (και για να ακριβολογούμε) δεν ανήκει στη δισκογραφία των Μάσκες, αλλά αποτελεί μια προσωπική ακουστική εργασία του δημιουργού τους, Νίκου Ιωακειμίδη. Όμορφο cd που πράγματι αξίζει τον κόπο να ακουστεί και το συνιστώ σε όλους (ειδικά το κομμάτι "Σαν Όνειρο"). Καλό πάντως είναι να ειπωθεί πως το μόνο κοινό που έχουν οι Μάσκες με τον Κότσιρα, είναι πως ανήκουν και οι δυο στον ευρύτερο μουσικό χώρο, καθώς συγκρίσεις μεταξύ τους δεν μπορούν να γίνουν άμεσα στο θέμα ρεπερτόριο.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/03, 05:52 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #21 στις: 30/04/03, 09:13 »
Για τις μάσκες δες http://www.geocities.com/maskes_gr//index.html

σου προτείνω να κατεβάσεις:

    Το καράβι του Νότου
  • Πρωινά όνειρα
  • Ταξίδι στο χρόνο
  • Άρωμα
  • Σαν όνειρο
  • Κάτι πιο μικρό και από το τίποτα
  • Όλο το CD Ζήλιον


Ακριβώς αυτά τα τραγούδια τυχγάνει να έχω...Συνεπακόλουθα και εφόσον έχουν κάνει μόνο μια δισκογραφική δουλειά οποιαδήποτε κρίση του συγκροτήματος σφόδρα θετική ή σφόδρα αρνητική μάλλον θα είναι το λιγότερο ατυχής...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #22 στις: 30/04/03, 09:31 »
περι ορέξεως...pumpkin pie καταλήγουμε...οταν κάτι δεν έχει αξία για μένα φυσικά και θα είμαι απαξιωτικός.Η αποψή μου είναι αυτή και απλά δεν τη δέχεσαι εύκολα επειδή στρέφεται εναντίον σταθερών δυστυχώς ονομάτων στο ελληνικό τραγούδι.Α, να σου πω και οτι τον βασιλάκη τον παπακωνσταντίνου μετά τα πρώτα του (διαίρεση κλπ) τον θεωρώ γελοίο... (θα ερωτευτεί τον παπαντρέου , τον ποπάυ και τον ζορρό...) τι να λέμε τώρα...
Επίσσης τι φταίω εγώ ο ακροατής και μουσικόφιλος αν ο κότσιρας έχει συμβόλαιο και πρέπει να βγάλει CD βρέξει χιονίσει ; Αν η δημιουργία προκύπτει απο συμβόλαια και προσυμφωνητικά τοτε... γειά σας.. μάλλον αγγαρεία και μεροκάματο γίνεται!
Το οτι δεν διατύπωσε κανείς γνώμη παρόμοια με τη δική μου δε με απασχολεί :)

και πάλι παρανοείς....
Δεν σου είπα αυτό που εσύ κατάλαβες και που αυτονόητα προκύπτει από την λέξη απαξίωση...
Σου είπα ότι δεν μπορεί να μηδενίζέται η αξία με τα επιχειρήματα που παραθέτεις...
Μην μου λες τι δέχομαι και τι όχι και πως αυτό μπορεί να προκύπτει.
Επίτρεψέ μου να το ξέρω καλύτερα.
Σε ότι αφορά τον Παπακωνσταντίνου και πάλι κάνεις αναφορές σε κάποια τραγούδια "γελοία" κατά την άποψή σου ώστε ( τι να λέμε τώρα ) , υποθέτω να θεωρείς γελοία όλη του την προσφορά στην μουσική...( αν όχι γελοίο τον ίδιο τουλάχιστο )...και τέλος εσύ ο μουσικόφιλος...θα έπρεπε να γνωρίζεις τα  της μουσικής βιομηχανίας σε παγκόσμιο επίπεδο και να αφήνεις ανοιχτά κάποια ενδεχόμενα για το τι και πως . Όπως και να το σκεφτείς η παραγωγός εταιρία είναι εν μέρη ο εργοδότης του δημιουργού ο οποίος και αυτός πρέπει να αποκομίσει χρήματα για να ζήσει όπως κάνουμε όλοι μας.Άρα και επειδή όλοι μας κάνουμε πολλές φορές αγγαρείες έτσι συμβαίνει και με τους καλλιτέχνες.
Αυτό που όμως μου κάνει εντύπωση  είναι ότι η απαξίωσή σου προς τους συγκεκριμένους ήταν ήδη υφιστάμενη ...τελικά γιατί μπήκες στον κόπο να ξοδέψεις περίπου 1-2 Euro να καταβάσεις το cd του??
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/03, 09:33 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Σπίτι μας τα τάστα της κιθάρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική ιστοσελίδα μου
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #23 στις: 30/04/03, 13:44 »
Το κατέβασα γιατί το έκανα δώρο στην κοπέλα μου που της αρέσει ο κότσιρας...φυσικά μόλις κατέβασα τα mp3 φρόντισα να γράψω το cd αμέσως και μετα delete...
Τα όσα λες περι μουσικής βιομηχανίας δεν αποτελούν δικαιολογία.Παράδειγμα, τα Διάφανα Κρίνα...ήταν μέχρι και το δεύτερο CD τους δεσμευμένοι με την wipe out αυτό, όμως δεν τους εμπίδισε να βγάλουν 2 εκπληκτικα CD.Μετά ανεξαρτητοποιήθηκαν αλλά συνέχισαν να βγάζουν τη γνωστή μουσική τους.Δε βγάλανε cd ποπ/εντεχνο/ζειμπέκικο (συσκευασία 3 σε 1) επειδή μπορεί να μην είχαν έμπνευση.Το ίδιο ισχύει και για το μάλαμα που έχει μια γνωστή μουσική γραμμή, άσχετο αν μας αρέσει ή όχι.Ο άνθρωπος είναι συνεπής με τον εαυτό του και το κοινό του!!!Εδώ λοιπόν μου φαίνεται οτι πίσω απο τον όρο "ερμηνευτής" που λες για τον κότσιρα κρύβεται μια έλλειψη σοβαρότητας και μουσικού ύφους.Προσωπικά θαυμάζω δημιουργικές μονάδες στη μουσική και όχι "ερμηνευτές" κλέφτες της δημιουργίας των άλλων.Και τουλαχιστον να θαυμάσω έναν ερμηνευτή που είναι σοβαρά ταγμένος στο μουσικό είδος που υπηρετεί και όχι να γυρεύει καμια συνεργασία με τον κάθε τυχάρπαστο για να ανέβει!

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #24 στις: 30/04/03, 14:37 »
Εμένα μου φάνηκε μια δουλεία καλή . Δεν είναι ο δίσκος της δεκαετίας αλλά ούτε και κάτι που το πετάς στα σκουπίδια. Ακούγεται ευχάριστα, μα καλή μουσική και στίχο σε αρκετά τραγούδια.

Ο Κότσιρας είναι απλά ο Κότσιρας. Δεν αλλάζει κάτι στο ύφος του. Ίσως, λόγω Μαχαιρίτσα, έχει ένα πιο "ροκ" ύφος σε κάποια τραγούδια αλλά όχι μεγάλες αλλαγές από αυτά που έχει τραγουδήσει έώς τώρα.

Επίσης θέλω να πώ ότι είναι γελοίοι η Μαρινέλλα και ο Χατζής γιατί έχουν τραγουδήσει το "Μας κόψαν απόψε το φως , καλά να τους έχει ο θεος..." . Επίσης ο Καζαντζίδης γιατί το Ζιγκουάλα ήταν απαράδεκτο τραγούδι. Ααα, για τον Νταλάρα δεν το συζητώ ... άκου "Με λένε Πόπη"  Επίσης πααααρα πολύ άλλοι που αν τους αναφέρω θα γράφω 2-3 σελίδες .
Όλα αυτά είναι προσωπική άποψη οπότε μπορώ να λέω ότι θέλω!!!

Προς Μπάμπης ...

Ελπίζω να μην πάθει το cd της κοπελιάς τίποτα και χρειαστεί να ξανακατεβάσεις τον Κότσιρα. Σπυράκια θα βγάλεις!!!

"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 23:40
από ilianthos-Kanlis
3 Απαντήσεις
2300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 17:14
από Aganippi
1 Απαντήσεις
2657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 10:13
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
1477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 06:12
από kostasyfantis
2 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 18:26
από gas-13
0 Απαντήσεις
2086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/13, 16:51
από ΚΕΠΕΜ
13 Απαντήσεις
5681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/14, 20:27
από talfarlow
6 Απαντήσεις
3656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/14, 19:10
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/16, 23:12
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
6411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/18, 00:59
από krios80