Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #25 στις: 17/06/04, 00:18 »
Πηνελόπη καλά αυτά που είπες στα post σου, αλλά μην σε μπερδέυουν λόγια άλλων. Το να είπε κάποιος κάτι, όποιος και να είναι, ότι και να έκανε δεν συμαίνει ότι η άποψη του είναι και σεβαστή...

Για μένα η έρευνα και η πίστη είναι άκρως προσωπική.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #26 στις: 17/06/04, 04:45 »
Κατ' αρχήν δεν κατάλαβα αυτό το "Ο θεός των ορθοδόξων"... υπάρχουν πολλοί...? ::) Εφ'οσον το θέτουμε μάλλον σε επίπεδο δόγματος, πιστεύω στον δικό μου θεό και σε κανένα δόγμα. Επίσης ναι, θεωρώ ότι το να πιστεύεις σημαίνει να μη χρειάζεσαι αποδείξεις, διαφορετικά όπως είπε η holliday αν δεν κάνω λάθος δεν πιστεύεις, ξέρεις.

(Να διορθώσω τον εαυτό μου... με βάση την προηγούμενη παρατήρηση, ίσως η λέξη "πιστεύω" να μην είναι η καλύτερη... μάλλον θεωρώ ότι, αν υπάρχει θεός, θα είναι κάπως έτσι όπως τον σκέφτομαι ή αλλιώς τόσο "προχωρημένος" προς αυτήν την κατεύθυνση που δεν μπορώ να φανταστώ... ίσως να προτιμούσα βέβαια απλά να πίστευα, χωρίς πολλά βέτο.)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #27 στις: 17/06/04, 18:35 »
Καρχαρία, τα αποσπάσματα που παρέθεσα είναι το καταστάλαγμα της δικής μου άποψης και η προσωπική οπτική μου γωνία. Ο τρόπος όμως που έχουν γραφτεί αυτά απο άλλους είναι πολύ πιο σαφής απ' ότι θα τα απέδιδα εγώ γιαυτό και τα χρησιμοποιώ .
Εξάλλου είναι εμφανές αυτό, υποθέτω, και απο τελευταία ''δική μου ''παράγραφο.

Πίστεψέ με, η άποψη του άλλου πάντα είναι σεβαστή για μένα χωρίς αυτό να σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι καταπίνω αμάσητα όλα όσα έχουν ανα τους αιώνες λεχθεί και γραφτεί. Και βέβαια η πίστη είναι προσωπική υπόθεση, αυτό όμως δεν υποννοεί ότι έχουμε κλειστά μάτια και αυτιά σε όποιο ερέθισμα τύχει να ''ακουμπήσει'' στην καρδιά μας και μας ανοίξει ένα δρόμο.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #28 στις: 18/06/04, 01:28 »
Για να δούμε...δεν πιστεύω στο θεό που επικαλούνται όλοι στα δύσκολα,δεν πιστεύω στο θεό που πιστεύουν κάποιοι απλά για να πιστεύουν κάπου,δεν πιστεύω στο θεό που πιστευουν επειδή έτσι τους έμαθαν.
Δεν ξέρω αν πιστεύω στο θεό.Μήπως θα ήταν καλό να πιστεύω σε ότι βλέπω με τα μάτια μου? Μήπως ο θεός είναι κάτι που δημιουργήθηκε για να εξηγηθούν εκείνα τα χρόνια κάποια ανεξήγητα για εκείνες τις εποχές φαινόμενα?
Εκτός αυτού δε μ αρέσει η μορφή που έχει πάρει η πίστη.Εμπορευματοποίηση στο μέγιστο βαθμό.Για να αγοράσει κανείς μια εικόνα θέλει ένα αρκετά σεβαστό ποσό.
Δεν καταλαβαίνω γιατί για να θεωρούμαι χριστιανή θα πρέπει να πηγαίνω στην εκκλησία.Μας διδάσκουν ότι ο θεός είναι παντού γύρω μας.Δεν καταλαβαίνω την υστερία να φιλήσουμε το χέρι του ιερέα ή πολίτες που ορύονταν και καταριόνταν επειδή ήρθε καινούργιος ιερέας στην ενορία τους.
Πιστεύω ότι ίσως να υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη,ίσως με τη μορφή του χριστού,του αλλάχ ή του βούδα.Προπαθώ όμως να πιστεύω σε όσα μπορώ να δω ή έχουν δει άλλοι.Σε όσα υπάρχουν απόδείξεις.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #29 στις: 18/06/04, 01:32 »
θα συμφωνησω με την φσλ εν μερει..

εγω πιστευω πως κατι υπαρχει μα δεν ξερω αν ειναι ο δικος ¨σας¨ θεος, ο βουδας, αλλαχ κτλ κτλ..
ολοι λενε για θαυματα.. ποιον να πιστεψω εγω?
το Θεο σας επειδη ετσι μου ειπατε απο μικρο παιδι?

επεισης διαφωνω με το βαπτισμα απο μικρο παιδι.. μου δωσε εμενας μια ευκαιρια να διαλεξω αν θελω να βαπτιστω χρηστιανος η οχι?
ελεος..

αντε αντε πιστευω στον παυλο
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #30 στις: 18/06/04, 08:37 »
επεισης διαφωνω με το βαπτισμα απο μικρο παιδι.. μου δωσε εμενας μια ευκαιρια να διαλεξω αν θελω να βαπτιστω χρηστιανος η οχι?

Όχι, δεν σου δίνουν την ευκαιρία διότι είσαι μικρός και δεν έχεις βούληση. Ο λόγος που γίνετε αυτό είναι για να καθαρίσεις από τις αμαρτίες σου που υπάρχουν όταν είσαι μωρό.

Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι. Αν εσύ αλλαξοπίστησες ή αν πάλι δηλώνεις άθεος μπορείς εύκολα να το γνωστοποιήσεις. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Μήπως όμως και εσύ, όπως και εγώ και όλοι μας, είμαστε οι δήθεν ανεξάρτητοι από Θρησκείες και Δόγματα και στην δύσκολη στιγμή μονολογούμε "Αχ.. Θεέ μου..."??? Έχουμε μάθει την πρόταση αυτή και την λέμε από συνήθεια ή όταν την λέμε εννοούμε τον δικό μας Θεό, τον οποίο όταν τον αναφέρουμε το μυαλό μας πηγαίνει πάλι στην Εκκλησία?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #31 στις: 19/06/04, 15:21 »
Ego exo na proteino kati,giati vlepo oti yparxei mia synxisi tis logikis kai mia dipsa na exigisei ta panta. Afiste tin pisti exo gia tin ora,kai parte tis arxes tis Orthodoxis Xristianosinis, kai paratiriste tis, einai koinos apodexto oti einai arxes kai axies pou mas voithane na ginoume kaliteroi anthropoi einai pragmata pou oloi katavathos pistevoume oti prepei na vasistoume se ayta gia na oloklirothoume san anthropoi. Kai epeidi tha mou parathesete kai arxes allon Thriskion i filosofon tis arxaiotitas , opos eipe kai o Xristos "den eirtha na anereso kamia filosofia ,eirtha na kalipso ta kena provalontas tin Orthodoxia". Kata tin diki tapini apopsi pistevo pos an kanoume tropo zois tetoies axies ,i pisti mas gia ton Theo tha erthei aytomata
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #32 στις: 19/06/04, 16:49 »
Όχι, δεν σου δίνουν την ευκαιρία διότι είσαι μικρός και δεν έχεις βούληση. Ο λόγος που γίνετε αυτό είναι για να καθαρίσεις από τις αμαρτίες σου που υπάρχουν όταν είσαι μωρό.
Παρακαλώ...? :o Αμαρτίες που υπάρχουν από όταν είσαι μωρό...? Πότε πρόλαβε το βρέφος και αμάρτησε... φώναζε πολύ όταν έβγαζε δόντια? :P Και ποιός ο λόγος να επιλεγεί για εσένα "πίστη" ενώ δεν έχεις βούληση να κρίνεις εάν πιστεύεις σε αυτό που σε "τάζουν"? Είχα την εντύπωση ότι η πίστη είναι προσωπική υπόθεση και απόφαση του καθενός...

Παράθεση
Μήπως όμως και εσύ, όπως και εγώ και όλοι μας, είμαστε οι δήθεν ανεξάρτητοι από Θρησκείες και Δόγματα και στην δύσκολη στιγμή μονολογούμε "Αχ.. Θεέ μου..."??? Έχουμε μάθει την πρόταση αυτή και την λέμε από συνήθεια ή όταν την λέμε εννοούμε τον δικό μας Θεό, τον οποίο όταν τον αναφέρουμε το μυαλό μας πηγαίνει πάλι στην Εκκλησία?

Πρώτον, άλλο θεός, άλλο θρησκεία, άλλο δόγμα και άλλο εκκλησία. Δεύτερον, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν χρησιμοποιούν αυτήν την έκφραση ακριβώς επειδή δεν την εννοούν. Δική μου γνώμη είναι ότι όταν αναφέρεται κάποιος σε κάτι που για άλλους είναι ιερό από συνήθεια και ουσιαστικά απαξιώνοντας την αξία που έχει για εκείνους δεν δείχνει τον απαιτούμενο σεβασμό στον συνάνθρωπό του που πιστεύει. Παρ' όλα αυτά, ναι όντως, κάποιοι χρησιμοποιούν τη φράση από καθαρή συνήθεια. Και τέλος, προσωπικά τουλάχιστον, όταν επικαλούμαι τον θεό στις δύσκολες στιγμές μου, η εκκλησία και τα δόγματα είναι τα τελευταία πράγματα που έχω στο μυαλό μου.

Ρε συ Ιορδάνη... είπε ο Χριστός για Ορθοδοξία...? Προχριστιανικό ήταν το σχίσμα...? ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/04, 16:50 από Vagabond »
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #33 στις: 19/06/04, 17:15 »
Vaga-Bond> oxi alla ayta pou eipe o Xristos kai oi Apostoloi exoun exelixthei san Orthodoxos Xristianismos, kai oxi san Katholikos
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #34 στις: 19/06/04, 17:34 »
Vaga-Bond> oxi alla ayta pou eipe o Xristos kai oi Apostoloi exoun exelixthei san Orthodoxos Xristianismos, kai oxi san Katholikos
Να υπενθυμισω πολυ απλα οτι η Καθολικη Εκκλησια ειναι "αφιερωμενη" στον Αγιο Πετρο και στα διδαγματα του.Δεν νομιζω λοιπον οτι η διδασκαλια του Κυριου ηταν ορθοδοξη ή καθολικη, αφου κατα βαση ουτε η μια αλλα ουτε η αλλη εκδοχη του χριστιανισμου εχουν ολα τα σημεια της διδασκαλιας Του ενεργα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #35 στις: 19/06/04, 18:07 »
Vaga-Bond> oxi alla ayta pou eipe o Xristos kai oi Apostoloi exoun exelixthei san Orthodoxos Xristianismos, kai oxi san Katholikos
Να υπενθυμισω πολυ απλα οτι η Καθολικη Εκκλησια ειναι "αφιερωμενη" στον Αγιο Πετρο και στα διδαγματα του.Δεν νομιζω λοιπον οτι η διδασκαλια του Κυριου ηταν ορθοδοξη ή καθολικη, αφου κατα βαση ουτε η μια αλλα ουτε η αλλη εκδοχη του χριστιανισμου εχουν ολα τα σημεια της διδασκαλιας Του ενεργα...
Den eipa oti itan i didaskalia  Tou itan orthodoxi,apla i Orthodoxos Xristianismos synexise tin didaskalia tou Xristou kai meta to sxisma eno i Katholiki peire diko tis dromo,kratotontas vevea polla stixia
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #36 στις: 19/06/04, 18:39 »
an koitaxoume ligo girw mas,kai akoma perissotero mesa mas tote de xreiazontai alles apodeixeis...olo ayto to thavma tis zwis einai arketo...de mporei na fitrosame etsi apla.iparxei mia magia girw mas.twra oson afora ti thriskia kai to poia thriskia einai i alithini,pistevw pws den exei megali simasia.ayto pou exei simasia einai na eimaste isixoi me tin sinidisi mas kai na mi kanoume oti de theloume na mas kanoun.egw eimai xristiani orthodoxi kai de tha katsw na logomaxisw oute na epixeirimatologisw gia tous logous pou eimai.tha pw apla pws ayta pou eipe o xristos me ekfrazoun (exallou mono gia agapi milise) kai makari na eixa tin dinami na efarmosw estw kai ta misa...alla vlepeis,einai periergi i anthrwpini fisi giati an den itan tha imastan apla rompotakia...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #37 στις: 20/06/04, 01:38 »
Den eipa oti itan i didaskalia  Tou itan orthodoxi,apla i Orthodoxos Xristianismos synexise tin didaskalia tou Xristou kai meta to sxisma eno i Katholiki peire diko tis dromo,kratotontas vevea polla stixia
Να ρωτήσω κάτι που είχα ανέκαθεν απορία... τί ουσιαστικές διαφορές έχει το καθολικό δόγμα από το ορθόδοξο...? Δηλαδή, με βάση τα όσα λες, ποιόν διαφορετικό δρόμο πήρε ο Πάπας? Εκτός βέβαια από το πώς κάνουν το σταυρό τους και το αν εκπορεύεται εκ πατρός ή εκ πατρός και υιού το άγιο πνεύμα... επί της ουσίας. Δεν σου τη λέω Jordan, πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα την ουσιαστική διαφορά...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #38 στις: 20/06/04, 02:15 »
I want to believe


Alla me afte pou exeis kanei re Diego den mporw.Mou fainontai apistefta :o :o :-\
 :P

Sovara twra.
Pistevw se Theo.
Den elpizw se afton.
Den prosefxomai(pia).
Sigoura o Theos einai kapou ekei panw kai gelaei.Alla den xerw an einai epeidh den ton pistevoume.......

Na prosthesw oti sevomai kathe Thriskeia kai aftous pou pistevoun se afth.Giati yparxoun anthrwpoi pou apo afta antloun elpida kai dynamh.Kai afto einai kalo.

Afto pou den sevomai kai apexthanomai meta bdelygmias einai dogmata mh anthrwpokentrika pou den exoun san vash thn agaph kai ton allhlosevasmo.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/04, 02:20 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Nada

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #39 στις: 20/06/04, 07:35 »
Ο Θεός είναι ένας (οι θεοι είναι πολλοί, βέβαια ;)).
Η Εκκλησία είναι μια. Είναι το σώμα του Θεού.
Η ορθοδοξία είναι (ή θα έπρεπε να είναι :-\) πίστη, όχι θρισκεία.
Το Βατικανο δεν έχει πολλή σχέση με τον Θεό/ την Εκκλησία. Είναι μάλλον μια ανθρώπινη οργάνωση. :-X
Ο Θεός δεν «κάθεται στον ουρανό»!!! Είναι πανταχουπαρών (υπάρχει η λέξη αυτή;  8))
Evalia, καλά κάνεις και ψάχνεις. Έτσι είναι η ζωή μας, πρέπει πάντα να ψάξουμε το νόημα της.
Αν σ’ενδιαφέρει αυτό το θέμα, ΙΣΩΣ θα ήταν καλύτερο για σένα να διαβάσεις κάτι σχετικά τις εμπειρίες των ορθοδοξον Χριστιανων στη Δύση, δλδ αυτών που δεν γεννήθηκαν «στην ορθοδοξία». Έψαξαν την νόημα γιατί δεν ήθελαν να παραδεχτούν το επιφανειακό που προσφέρεται... Και βρήκαν το Θεό.
Μάλλον ένα από τα προβλήματα είναι γιατί συχνά μιλιέται γι αυτά τα θέματα σε ένα αντικειμενικό δογματικό πλάνο. Η πίστη όμως είναι, κατά της φυσης και ουσίας της, μια βαθια προσωπική πραγματικότητα. Ζει μόνο στη προσωπικότητα και μέσα στην προσωπική εμπειρία.
Κάτι τέτοιο.  ::)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #40 στις: 22/06/04, 01:00 »
Μάλιστα...η ορθοδοξία μας κανει καλυτερους ανθρώπους? Πως ακριβώς? Γιατι εγω διαφωνω αρκετά εδω...Εγώ πιστεύω πως η ορθοδοξία και αυτά που ορίζει για τους πιστούς ειναι καταπιεστικά και εντελώς μακριά απο την φύση του ανθρώπου. Αυτό φαίνεται και απο τις 10 εντολές (το πιο απλο παραδειγμα). Δηλαδη πρέπει εγω να τιμώ τους γονεις μου επειδη με εφεραν στην ζωη ακομα κι αν αυτοι με κακοποιουν ας πουμε? Η μοιχεία ειναι τόσο τραγικό αμάρτημα? το να πεις ψέμματα για κατι? το να ζηλέψεις κάτι που έχει καποιος άλλος? ειναι υποχρεωση μου να αγαπω οποιονδήποτε ανθρωπο,οτι κι αν εχει κανει? Αυτα εγω τα βρισκω τραγικα.

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #41 στις: 22/06/04, 09:30 »
Tragika mallon ta parousiazeis esy,giati profanos etsi ta vlepeis. Kai an o Xristos eirthe kai mas didaxe tis arxes tis thirskias aytis nomizontas oti eimastan avoula plasmata kaneis lathos,min perimeneis loipon na sou pasaroun ena programma pou prepei na akolouthiseis gia na gineis kalos anthropos.Prospathise na skeyteis ligo pio anoixta kai na deis pos tha ensomatoseis aytes tis axies sti zoi sou
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Γεωργία

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..η ζωή μου μία μουσική, και η μουσική η ζωή μου
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #42 στις: 01/07/04, 19:35 »
Δεν επιτρέπεται να μπερδεύουμε τη θρησκεία με την εκκλησία και τους εκπροσώπους της.
Για ΄μενα, θρησκεία=πίστη=εμπιστοσύνη=ο.τι σημαντικότερο.
Παρόλα αυτά δεν πιστεύω στον Θεό.
Έχεις τα χρώματα, έχεις τα πινέλα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #43 στις: 01/07/04, 20:46 »
Ego tha elega pos tragiki einai i paratirisi tous kai i erminia tous apo kapoious
Call me Jo

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #44 στις: 01/07/04, 20:52 »
Ego tha elega pos tragiki einai i paratirisi tous kai i erminia tous apo kapoious

Και εγω θα έλεγα οτι τραγικη ειναι η προσπαθεια αποφυγης που κανουν καποιοι στο να δωσουν απαντησεις στα πολυ απλα ερωτηματα του tbsc.

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #45 στις: 01/07/04, 21:03 »
ego pali tha elega tragiki einai i dyskolia pou parousiazete se kapoia atoma na katanoisoun apla pragmata
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #46 στις: 02/07/04, 02:31 »
Θα ηθελα απλα να σημειωσω πως οι 10 εντολες ειναι το αποτελεσμα της ιστοριας των Ισραηλιτων και οχι του Χριστιανισμου.Δεν πιστευω στις 10 εντολες ( ουτε βεβαια και στον πολεμοχαρη θεο της Βιβλου ) και νομιζω οτι υπαρχουν πολλες αποδειξεις για το "γιατι" δεν πρεπει να πιστευουμε..Πχ μεσα στις 10 εντολες αναφερεται ρητα οτι "δεν πρεπει να τιμας αλλο Θεο εκτος απο εμενα", ομως αυτο που δεν προσεχει κανεις ειναι οτι στα επομενα εδαφια της Βιβλου οι Ισραηλιτες αρκετες φορες εχουν προστρεξει σε παλιες θεοτητες που ειχαν!( Μαλιστα αναφερει οτι πολλοι φυλασαν σκονες θεραπευτικες σε ειδωλια αντιστοιχων θεοτητων ).Απο τη στιγμη που εστω και ενας νομος δεν εφαρμοζεται απο τον περιουσιο λαο, και ο Θεος δεν τους τιμωρει, δεν νομιζω οτι οι 10 εντολες ( που ειναι βεβαια η κορυφη του Μωσαϊκου Νομου, που οποιος κατσει να κοιταξει εστω και λιγο τα διαταγματα, σιγουρα χερι Θεου δεν θα βρει μεσα... ) πρεπει να με αντιπροσωπευουν πρωτα σαν Χριστιανο και δευτερον σαν Ελληνα..
Και απο την αλλη ειναι γελοιο να μου λενε "Τιμα τον πατερα σου και την μητερα σου" και να ειμαι υπερηφανος που μου το λεει ο Θεος των Ισραηλιτων ( συγνωμη που το χωριζω ετσι, αλλα ετσι το βλεπω ), απο τη στιγμη που ειναι αυτονοητο να τιμας τον πατερα σου και την μητερα σου ( οχι να τους τιμας με την εννοια του "τιμω τον αυτοκρατορα μας"...απλα να τους τιμας και να τους σεβεσαι )..δηλαδη ειναι σαν να μας λεει ( η Βιβλος ) οτι "ξερετε...επειδη οι Ισραηλιτες δεν τιμουσαν τους γονεις τους, ο Θεος τους το εδωσε εντολη"..Ελεος δηλαδη!!!
Και κατι τελευταιο που μου περασε απο το μυαλο και μου εκανε εντυπωση..Στις 10 εντολες λεει "ου μοιχευσεις" ( αυτο ειναι που μαθαινουμε στο σχολειο..αλλα ηυπολοιπη εντολη συνεχιζει "και μην πας με πορνη" )..Παρολαυτα ο Σαμψων γυρνουσε απο μπ$#@$ σε μπ$#@$@...ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #47 στις: 02/07/04, 03:48 »
Tha eithela na po kati giayto pou eipe o Freemind oso anafora to giati prepei na vrethei kapoios na mas ypodeixei an prepei i oxi na timoume tous goneis mas.

Fysika kai einai aytonoito opos kai polla alla pragmata pou anaferonte mesa eite stis grafes eite se ayta poy eipe o Xristos stin didaskalia tou.Omos an sylogistoume giati na einai logiko ,giati na einai ithiko?ego gia paradeigma as poume oti den thelo na tous timiso.Einai kathara prosopiko thema to ti tha kaneis.Edo erxete loipon i thriskia kai deinei tis vaseis tis ithikis,pou epanalamvano polles apo aytes proypirxan kai opos eipe kai o Xristos ,den eirte na anatrepsei kamia filosofia alla na symplirosei.
Kataligontas i thriskia gia opoion pistevei se ayti dinei mia ithiki vasi tin opoia akolouthoume thelontas na ginoume kaliteroi anthropoi
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος raspid

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • o xamenos ta pernei ola..
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #48 στις: 02/07/04, 04:03 »
ax.....kanones....tespa... malon o anthropos einai to mono eidos pou fovate ton idio tou ton eafto, pou den borei na ton elenxei kai katafevgei se aftoperiorismous.... pisti..... einai episis to mono eidos pou xaraktirizete apo mia toso megali eswteriki adinamia kai exei anagi ena stirigma.... toso pio diskolo pragma giafton de einai na paradextei oti den exei parakatw...borei kai na xei.... padws egw zorizomai me teties skeyeis.... padws iordani oso anafora afto pou eipes, o xristos eipe oti h eklisia einai mes stis kardies mas kai oxi se xila kai petres....
(na pistevete an to exete anagi eki pou pistevete alla na to kanete gia esas kioxi giaftous pou sas kitane)
oti axizei ponaei kieinai diskolo...

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #49 στις: 02/07/04, 04:21 »
Tora pame se allo thema omos Raspid .pame sto thema pou aposxolei olous mas xronia tora,kata poso i "eklisia" einai to meso gia na erthoume pio konta ston Theo.
Den leo se kamia periptosi oti isxiei ayto alla tha eithela na po,pos oti ginete mesa se mia leitourgia den mporeis na to vreis exo apo aytin,exalou o Xristos (fantazomai,den xero sigoura) den eithele na kanei tous anthropous na pistepsoun meso kapoion ilikon stixion,mia kai i idololatria itan se anthisi ekeini tin epoxi
Doxa ton Theo o pneymatikos mou anoikei stin katigoria ton ekfraston tis thriskias kai apo ekeinon exo apokomisei polla.
Kai an kapoios psaxnei na vrei enan tetoio pneymatiko tha mporousa na tou po pou mporei na ton vrei
Call me Jo

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)