Αποστολέας Θέμα: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο  (Αναγνώστηκε 43389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« στις: 25/01/12, 10:54 »
Καλημέρα,

Είχα δοκιμάσει να μελετήσω το σόλο απο το the dagger. Η αλήθεια είναι ότι πίεσα αρκετά τα δάχτυλα μου αλλά πάντα έκανα ζέσταμα πριν αρκετό για να μην την ξαναπατήσω όπως ακόμα παλιότερα.Όσο το μελετούσα λοιπόν διαπίστωνα ότι όταν ήθελα να παίξω μια φράση με 1ο, 3ο, 4ο, δάχτυλο πάντα με το που κατέβαζα το 3ο στην ταστιέρα μου τραβιόταν το 4ο προς την παλάμη και δυσκολευόμουν να το χρησιμοποιήσω.Του κάνω διατάσεις,παίζω αργά με τον μετρονόμο μήπως στρώσει αλλά δε βλέπω φως.Ακόμα και αργά που παίζω νιώθω ένα τράβηγμα άσχημο.Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι και πως μπορώ να το ξεπεράσω;; Και σε γιατρό που πήγα δεν είδα αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #1 στις: 25/01/12, 11:27 »
Αν δεν ειναι καποιο θεμα ιατρικο (δεν εχω ιδεα απο αυτα), σαν εξασκηση θα προτεινα πολλες επαναληψεις με hammer on και pull off σε στυλ 1,3 1,4 και αν μπορεις δοκιμασε να κανεις και stretch ταυτοχρονα, πχ να παιζεις μια φορα 1,3 1,4 και μετα μετα να παιζεις 1,3 1,4 αλλα με το 4ο δαχτυλα να κανει stratch περα απο την αμεσως επομενη θεση του 3ου δαχτυλου.  Καθε φορα που μουδιαζει το μικρο δαχτυλο και πλαγιως του η παλαμη, σημαινει οτι γινεται δουλεια αλλα μην το πολυσκισεις και παθεις κανα τραβηγμα. Σταματα λιγο μεχρι να ξεμουδιασει, κρεμα το χερι κατω και τιναξε το λιγο, χαλαρωσε το και ξαναξεκινα μετα κτλ. Μπορεις να κανεις ενδιαμεσα και ασκησεις αλλου τυπου για να μην πιανονται τα δαχτυλα μονο με μια ασκηση.
Αυτο κανω εγω βεβαια, δεν ξερω αν ειναι ο "σωστος" τροπος.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #2 στις: 25/01/12, 11:39 »
Στο 1,4 δεν υπαρχει θέμα το παίζω άνετα. Στο 1,3 έχει την τάση να μαζεύει. Θα το δοκιμάσω και στην πράξη και θα δούμε. Δεν έτυχε να μουδιάσει ποτέ αλλά πλαγίως στην παλάμη που λες νιώθω έναν πόνο αν το ζορίσω.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #3 στις: 25/01/12, 11:49 »
Δοκιμασε τοτε hammer on & pull offs με ρυθμο 1,3,4,3,1 χωρις καθολου πεννιες εννοειται.
Αν το χεις ανετα αυτο, κρατα σταθερο το 1 και παιζε αναμεσα σε 3,4.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #4 στις: 25/01/12, 11:57 »
Όχι ούτε αυτό το έχω άνετα. Μόνο πολύ αργά και μόνο αν έχω το νου μου να κρατάω χαλαρώ το μικρό. Θα το προσπαθήσω και αυτό thanks!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #5 στις: 25/01/12, 12:04 »
Επισης δοκιμασε να ριξεις αγκυρα στο 1,3 και παιζε μονο με το 4 hammer on και pull offs. Αυτο ειναι λιγο extreme αλλα γυμναζει πολυ το μικρο δαχτυλο.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #6 στις: 25/01/12, 12:23 »
Είναι του καιρού τα παιχνίδια! Αρκετοί έχουμε πάθει κάποια ψιλοζημιά στο σώμα μας και ειδικά σε κάποιο τμήμα του χεριού μας αυτον τον καιρό (υγρασία,κρύο,συστολές-διαστολές της πυκνότητας του αέρα και των γενικότερων θερμοκρασιών). Don't worry θα περάσει, πιό χαλαρά παίξε, όταν νιώσεις μεγαλύτερη ενόχληση τότε σταμάτα και ξεκούρασε το χέρι για λίγο. Μπορεί να χρειάζεσαι και λίγη αποχή κανα δυό μέρες απο την κιθάρα για να στρώσεις. Κάνε υπομονή αδελφέ.

υ.γ. αυτόν τον καιρό έχω και εγώ δύο πιασηματάκια στα χέρια μου.   :-\
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #7 στις: 25/01/12, 14:09 »
Επισης δοκιμασε να ριξεις αγκυρα στο 1,3 και παιζε μονο με το 4 hammer on και pull offs. Αυτο ειναι λιγο extreme αλλα γυμναζει πολυ το μικρο δαχτυλο.

Αυτό πίστεψε με δεν με ενοχλεί καθόλου σαν άσκηση. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κατεβαίνει το 3ο προς την ταστιέρα.

@Rockdude

Thanks
Όταν παίζω χαλαρά η αλήθεια μειώνονται τα συμπτώματα. Αλλά το σπαστικό είναι αυτό που έγραψα στην προηγούμενη πρόταση μου :/

Αποσυνδεδεμένος zoel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #8 στις: 25/01/12, 15:23 »
Απο ότι είχα διαβάσει πιο παλιά το 3ο με το 4ο δαχτυλο στους περισσότερους ανθρώπους μοιράζονται τον ίδιο τένοντα. Μπορείς να αποκτήσεις ανεξαρτησία μεταξύ τους μέχρι κάποιο βαθμό, όμως πρέπει να γίνει αργά για να εκπαιδεύσεις τα δάχτυλα. Μήπως βάζεις πολύ δύναμη με το 3ο; Η μπορεί η κιθάρα σου να έχει υψηλο action και να αναγκάζεσαι να βάλεις πολύ δύναμη. Δές το βιντεάκι σε αυτή την σελίδα ( http://www.guitarprinciples.com/guitar-secrets/289-hammers-a-pulls-on-guitar-correct-execution.html ), εχει ενα σημείο που εξηγεί πως να αποκτήσεις ανεξαρτησία μεταξύ 3-4

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #9 στις: 25/01/12, 16:31 »
Απο ότι είχα διαβάσει πιο παλιά το 3ο με το 4ο δαχτυλο στους περισσότερους ανθρώπους μοιράζονται τον ίδιο τένοντα. Μπορείς να αποκτήσεις ανεξαρτησία μεταξύ τους μέχρι κάποιο βαθμό, όμως πρέπει να γίνει αργά για να εκπαιδεύσεις τα δάχτυλα. Μήπως βάζεις πολύ δύναμη με το 3ο; Η μπορεί η κιθάρα σου να έχει υψηλο action και να αναγκάζεσαι να βάλεις πολύ δύναμη. Δές το βιντεάκι σε αυτή την σελίδα ( http://www.guitarprinciples.com/guitar-secrets/289-hammers-a-pulls-on-guitar-correct-execution.html ), εχει ενα σημείο που εξηγεί πως να αποκτήσεις ανεξαρτησία μεταξύ 3-4


H αλήθεια είναι ότι μάλλον έβαζα αρκετή δύναμη. Τώρα και χαλαρά να το έχω και να χρησιμοποιώ την ελάχιστη δύναμη στο 3ο το 4ο έρχεται παρέα και νιώθω "τράβηγμα" και πάει να κουλουριάσει.Η κιθάρα μου έχει πολύ χαμηλό auction οπότε δεν είναι απο αυτό!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #10 στις: 25/01/12, 16:47 »
Aν εχεις αλλη κιθαρα δοκιμασε μια με πιο χοντρο λαιμο (ή με πιο λεπτο) για ν αδεις μηπως φταιει αυτο και δεν σου καθεται καλα η κιθαρα στο χερι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #11 στις: 25/01/12, 20:08 »
Aν εχεις αλλη κιθαρα δοκιμασε μια με πιο χοντρο λαιμο (ή με πιο λεπτο) για ν αδεις μηπως φταιει αυτο και δεν σου καθεται καλα η κιθαρα στο χερι.

Όχι φίλος σε όλες το ίδιο συμβαίνει  :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #12 στις: 25/01/12, 22:03 »
Ακούγεται σαν πρόβλημα σε κάποιον από τους καμπτήρες των δακτύλων. Θα σε συμβούλευα ξεκούραση και διατάσεις. Καλύτερα να ξεχάσεις την κιθάρα μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση, γιατί όσο αργά κι αν παίζεις, δεν θα βοηθήσει. Μετά από καμιά εβδομάδα βλέπουμε...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #13 στις: 25/01/12, 23:06 »
Ακούγεται σαν πρόβλημα σε κάποιον από τους καμπτήρες των δακτύλων. Θα σε συμβούλευα ξεκούραση και διατάσεις. Καλύτερα να ξεχάσεις την κιθάρα μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση, γιατί όσο αργά κι αν παίζεις, δεν θα βοηθήσει. Μετά από καμιά εβδομάδα βλέπουμε...


O "γιατρός" που πήγα μου έβαλε ναρθηκα και μετά απο 10 μέρες ξεκούραση που μου πρότεινε αποτέλεσμα δεν είδα. :'(

EDIT: Αποφάνθηκε μάλιστα τενοντίτιδα στους καμπτήρες.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/12, 23:16 από NeverBraker »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #14 στις: 25/01/12, 23:47 »
Γιατί αποκλείεται από σένα η περίπτωση της τενοντίτιδας στους καμπτήρες;
Πιθανότατα κάτι τέτοιο είναι.
Είσαι αθλητής, σερβιτόρος, χτήστης, μάγειρας, υδραυλικός γενικά ασχολείσαι με χειρονακτικά πράγματα; Το δεξί σου χέρι κάνει το ίδιο;

Ο ένας γιατρός δεν έκανε δουλειά, ο δεύτερος; (πάντα μα πάντα μα πάντα φροντίζουμε να πάμε σε δυο γιατρούς :) )
Εγώ από το Μάιο και μετά προσπαθώ να επανέλθω από κάταγμα του 5ου μετακάρπιου και ένα 50% της κίνησης το είχα σε μια εβδομάδα. Τώρα είμαι περίπου στο 80% χωρίς ιδιαίτερη άσκηση. ( Mε τενοντίτιδα διεγνωσμένη στο ζεύγος πήχη-καμπτήρες) Δε μπορεί να μην βλέπεις βελτίωση η ακόμη και χειροτέρεμα (πως λέγεται αυτή η λέξη; :P )

Αν αυτό προκαλείται από μυικό σπασμό (ή κάτι τέτοιο, που είναι ο Parlats να μη λέμε και μπαρούφες) δε θα το γιάνει το φόρουμ.

Be Smart με την υγεία σου... ;)

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #15 στις: 25/01/12, 23:53 »
Όχι το δεξί είναι μια χαρά.Απλά δεν είδα αποτέλεσμα δεν είπα δεν είναι τενοντίτιδα  ;) Και όμως βελτίωση δεν είδα!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #16 στις: 26/01/12, 00:13 »
Eμένα πάντως δεν μού ακούγεται για τενοντίτιδα, ούτε θα εξηγούσε μια τέτοια διάγνωση τα συμπτώματά σου. Και η ακινητοποίηση σε νάρθηκα δεν αποτελεί θεραπεία, εκτός αν μιλάμε για πολύ ακραίες περιπτώσεις.

Σίγουρα διάγνωση μέσω διαδικτύου δεν είναι εύκολο να γίνει. Πολλά μπορεί να συμβαίνουν που μόνο μια διεξοδική εξέταση μπορεί να επισημάνει. Eδώ απλά γενικές συμβουλές μπορούμε να δώσουμε...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος NeverBraker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουλούριασμα στο 4ο δάχτυλο
« Απάντηση #17 στις: 26/01/12, 09:17 »
Βασικά περισσότερο πόσταρα για να δω αν κάποιος αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο και πως το ξεπερνάει. Thanks για τις απαντήσεις πάντως!! :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
43 Απαντήσεις
33777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 14:44
από Mistral
8 Απαντήσεις
33676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 15:16
από fedstog