Αποστολέας Θέμα: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)  (Αναγνώστηκε 8401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« στις: 28/02/08, 15:26 »
Τώρα που ψάχνομαι για κιθάρα, παρατηρώ ότι τα ακριβότερα μοντέλα της κάθε εταιρίας φοράνε ebony ταστιέρες ένω τα πιο φθηνά rosewood.  Μια και δεν έχω παίξει ποτέ μου σε έβενο, τι παίζει; είναι όντως καθολικά καλύτερος ή είναι θέμα προσωπικής προτίμησης τι βολεύει τον καθένα; Αξίζει τα παραπάνω χρήματα;

Αποσυνδεδεμένος greg+9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #1 στις: 28/02/08, 15:35 »
H ESP που είχες παίξει εδώ ήταν έβενος!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #2 στις: 28/02/08, 15:41 »
τα ακριβότερα μοντέλα της κάθε εταιρίας φοράνε ebony ταστιέρες ένω τα πιο φθηνά rosewood.

δεν ισχύει τελείως αυτό που λές.
απλά στα ακριβά μοντέλα μπορείς να βρεις κάποιες κιθάρες με εβένινη ταστιέρα

δηλαδή δεν είναι γενικός κανόνας, απλά ο έβενος είναι ακριβό ξύλο, και δεν υπάρχει σε φτηνή εκδοχή, όπως τα rosewood η τα maple

γενικά η επιλογή του ξλου της ταστιέρας έχει να κάνει με την αίσθηση που σου δίνει στα δάχτυλα καθώς παίζεις, αλλά σχετικά με τον έβενο εγώ πιστεύω οτι υπάρχει αυτή η διαβάθμιση (δηλ το φτηνο μοντέλο να φοράει rosewood και το ίδιο σε ακριβότερο να φοράει έβενο) κυρίως για να βγάζουν λεφτά..

γενικά στις κιθάρες υπάρχει αυτή η λογική να δημιουργούνται κατηγορίες ποιότητας που σε κάθε σκαλοπατάκι προς τα πάνω πρέπει να ξηλώνεσαι όλο και περισσότερο (κλασσικό παράδειγμα η gibson)

έτσι εγώ προσωπικά τουλάχιστον πιστεύω οτι τον έβενο τον πληρώνεις για να έχεις μία αρχοντική κιθάρα αλλά σα feeling είναι απλά διαφορετικός απο αλλα είδη ξύλου δηλαδή σε κάποιους μπορεί να αρέσει, σε κάποιους όχι

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #3 στις: 28/02/08, 15:45 »
τα ακριβότερα μοντέλα της κάθε εταιρίας φοράνε ebony ταστιέρες ένω τα πιο φθηνά rosewood.

δεν ισχύει τελείως αυτό που λές.
απλά στα ακριβά μοντέλα μπορείς να βρεις κάποιες κιθάρες με εβένινη ταστιέρα

δηλαδή δεν είναι γενικός κανόνας, απλά ο έβενος είναι ακριβό ξύλο, και δεν υπάρχει σε φτηνή εκδοχή, όπως τα rosewood η τα maple

γενικά η επιλογή του ξλου της ταστιέρας έχει να κάνει με την αίσθηση που σου δίνει στα δάχτυλα καθώς παίζεις, αλλά σχετικά με τον έβενο εγώ πιστεύω οτι υπάρχει αυτή η διαβάθμιση (δηλ το φτηνο μοντέλο να φοράει rosewood και το ίδιο σε ακριβότερο να φοράει έβενο) κυρίως για να βγάζουν λεφτά..

γενικά στις κιθάρες υπάρχει αυτή η λογική να δημιουργούνται κατηγορίες ποιότητας που σε κάθε σκαλοπατάκι προς τα πάνω πρέπει να ξηλώνεσαι όλο και περισσότερο (κλασσικό παράδειγμα η gibson)

έτσι εγώ προσωπικά τουλάχιστον πιστεύω οτι τον έβενο τον πληρώνεις για να έχεις μία αρχοντική κιθάρα αλλά σα feeling είναι απλά διαφορετικός απο αλλα είδη ξύλου δηλαδή σε κάποιους μπορεί να αρέσει, σε κάποιους όχι

Πες τα ρε σύ... Οκ, μερικά ξύλα έχουν διαφορετικό feel στα χέρια σου (τρανταχτό παράδειγμα το maple) αλλά η όλη τακτική με όλα αυτά τα tonewoods έχει παραγίνει. Τα'χουν βάλει όλα σε κατηγορίες, και τα πληρώνεις δεκαπλάσια απ'ότι τους βγαίνουν αυτούς. Τι έβενος τι παλίσανδρος. Και στα δύο μια χαρά παίζεις, χωρίς να δώσεις 3000 για μια κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #4 στις: 28/02/08, 15:57 »
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ο έβενος έχει πολύ μικρούς πόρους ή μάλλον δεν έχει σχεδόν καθόλου πόρους σαν ξύλο, με αποτέλεσμα ηχητικά να είναι πιο κοντά στο maple, αλλά ξαναλέω ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.
Αυτό που μετράει όπως είπαν και τα παιδιά είναι η άισθηση που έχει κανείς στο χέρι του, το τί τον βολεύει και φυσικά τί του αρέσει εμφανησιακά.

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #5 στις: 28/02/08, 16:10 »
Προς greg+9

Ωχ!! Ρε φίλε δίκιο έχεις! Λοιπόν... μου άρεσε ο έβενος!! (και το neck-through construction).  Βλέπεις όμως εκείνη την ημέρα είχα μάτια μόνο για τον Mesa/Boogie!!

Δεν πειράζει την επόμενη φόρα που θα βρέθούμε θα είμαι πιο προσεκτικός!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #6 στις: 28/02/08, 21:37 »
Προτιμώ τον έβενο λόγο σκληρότητας και μικρότερης τριβής με τα χέρια.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #7 στις: 28/02/08, 21:39 »
Ναι μα να μη ξεχνάμε οτι ο έβενος δε χαμπαριάζει με το πέρασμα του χρόνου καθόλου απο σκάψιμο.
Είχα μια Gibson the paul του '79 με εβένινη ταστιέρα και δεν είχε σκαφτεί το ξύλο καθόλου, αν ήταν οποιοδήποτε άλλο ξύλο θα είχε λακούβες αλλα κατεχάκη.
Ακόμα ένας καλός λόγος που χρησημοποιούν έβενο στα μπουζούκια και σε κλασικές κιθάρες είναι λόγο της απίστευτης σκληρότητας του, (δε χρειάζεται να βάλουν μέσα βέργα truss road) και εκτός του οτι κερδίζουν σε ήχο κερδίζουν και λίγο σε βάρος(λίγο)
Ακόμα ο έβενος δεν ποτίζει απο υγρασία και έτσι ο ιδρώτας των δακτύλων δεν πρόκειτε να χαλάσει τη ποιότητα του ξύλου.
Προσωπικά πάντος μ'αρέσουν όλες οι ταστιέρες ανεξαρτήτως ξύλου αλλά εξαρτωμένης χρήσης  ;D
Δηλαδή strat χωρίς maple δεν τη μπορώ (γούστα) ;D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #8 στις: 28/02/08, 21:44 »
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ο έβενος έχει πολύ μικρούς πόρους ή μάλλον δεν έχει σχεδόν καθόλου πόρους σαν ξύλο, με αποτέλεσμα ηχητικά να είναι πιο κοντά στο maple, αλλά ξαναλέω ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.
Αυτό που μετράει όπως είπαν και τα παιδιά είναι η άισθηση που έχει κανείς στο χέρι του, το τί τον βολεύει και φυσικά τί του αρέσει εμφανησιακά.

Σωστά και φυσικά το βασικό είναι πως ο έβενος έχει πολύ μικρή περιεκτικότητα σε έλαια, με αποτέλεσμα να είναι σταθερότερος, αλλά και να καθαρίζεται ευκολότερα.

Όσο για τα "tonewoods" ήδη γίνονται προσπάθειες από διάφορες εταιρείες είτε με εναλλακτικά ξύλα, είτε με παράγωγα του ξύλου, ώστε να ελλατωθεί η χρήση ξύλων που προέρχονται από προστατευόμενα είδη. Φαίνεται κάπως χαζό, αν αναλογιστεί κανείς πόσο μικρό ποσοστό της ετήσιας κατανάλωσης ξύλων προορίζεται για μουσικά όργανα, ενώ πολλοί θα έχετε δει ολόκληρα γραφεία (κυρίως μεγαλοδικηγόρων, μεγαλοστελεχών, μεγαλο-κάτι τέλος πάντων), επενδυμένα παντού με ξύλο.  ::) ::)

Αλλά είναι προς τιμήν της βιομηχανίας μουσ. οργάνων που έστω επιδεικνύει αυτή την ευαισθησία.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #9 στις: 29/02/08, 06:17 »
Ναι υπαρχουν εταιρειες που εκτος απο περιεργα υλικα χρησιμοποιουν συγκεκριμενα ξυλα απο "φιλικη προς το περιβαλον" ξυλεια (π.χ. Modulus).
Aπο την αλλη στις ΗΠΑ οχι μονο γραφεια, σπιτια ολοκληρα, πατωματα, σκαλες κτλ χτιζουν απο ξυλα που στις κιθαρες θεωρουμε σπανια και ακριβα...

Παντως μην τα παραλετε, δεν ειναι και ΤΟΣΟ ακριβος ο εβενος, υπαρχουν κιθαρες κατω απο 1000 ευρω που εχουν μια χαρα εβενο ταστιερα.
Εμενα παντως μου αρεσει πολυ ο εβενος γιατι γλυστρανε φοβερα τα δαχτυλα πανω του, καμια σχεση με ροουζγουντ! Δεν ειναι καθολου πορωδης και δεν λερωνει.
Φανταζομαι εχει και καποια διαφορα στον ηχο, αλλα δεν εχω δυο ιδιες κιθαρες να δω ΑΝ και ΤΙ διαφορες θα εντοπιζα.
Και πιστευα οτι ειναι πολυ πιο βαρυς, αλλα μια χαρα ειναι. Επελεξε με βαση την κιθαρα που θες και οχι το ξυλο, εκτος αν εχεις παιζει και σε ικανοποιει μονο ο εβενος π.χ.
Τωρα αν ειχα δυο ιδιες κιθαρες με μονη διαφορα αυτη, προσωπικα θα επελεγα εβενο.

Γενικα, μην κολλας σε ξυλα, ολα καλα ειναι αρκει να παιξεις πρωτα να δεις οτι σε βολευουν [π.χ. πολοι δεν μπορουν το μειπλ (κελεμπεκι στα ελληνικα η αλλιως?)], εγω και wenge & zebrano που εχω στα μπασα τελεια παιζουν...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #10 στις: 29/02/08, 09:38 »
Φίλε JOHNAN, αν βρείς μια κιθάρα που σου αρέσει σε όλα τα υπόλοιπα ,μην κολλήσεις στο άν η ταστιέρα της είναι ebony ή rosewood...
it's a waste of time...
Επίσης αυτό που λες με τις τιμές δεν είναι καθόλου απόλυτο απο τη στιγμή που μπορείς να βρείς κιθάρες με rosewood ταστιέρα να κοστίζουν πάνω απο 3000 ευρώ!..
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #11 στις: 21/03/08, 11:04 »
Ο έβενος είναι και πολύ σκληρό ξύλο αξίζει ν'αναφέρω. Στρώνει πολύ πιο δύσκολα από τι ο παλίσανδρος και επίσης είναι και πολύ ακριβότερο ξύλο και καλύτερο. Και αναλόγως και τι ποιότητας είναι. Μπορεί ο παλίσανδρος να είναι Ινδίας να είναι Μαγαδασκάρης. Δεν είναι όλοι ίδιοι
 

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #12 στις: 21/03/08, 16:51 »
I choose Maple :)
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #13 στις: 23/03/08, 03:19 »
Ο Έβενος είναι ακριβό σάν ξύλο γιατί δύσκολα βρίσκεται σε "διαστάσεις ταστιερας", ώς πρός το μήκος. Μετά μπαίνει ο παράγων εμφάνιση, αίσθηση και ήχος (θυμίζει το maple)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #14 στις: 26/03/08, 00:15 »
Πολοι λενε οτι θυμιζει το μειπλ, αλλα εμενα το μειπλ γιατι δεν μου αρεσει καθολου και ο εβενος μου καθεται τελεια στο χερι?  ::)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος panka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Ebony vs Rosewood (ταστιέρες)
« Απάντηση #15 στις: 27/03/08, 17:51 »
βαζοντας 2 ΙΔΙΕΣ les paul διπλα διπλα με μονη διαφορα ebony-rosewood στην ταστιερα η διαφορα που ακουγοταν ηταν οτι αυτη με τον εβενο ηταν αρκετα πιο κεμπρεσσαρισμενη και πιο'μπροστα'/επιθετικο οργανο απο την αλλη με rosewood που ηταν λιιιγο πιο ανοιχτη λιγο πιο πλαδαρα μπασα(οχι συγκεκριμενα)αλλα πιο 'πληρης' εκταση.το αλλο ηταν πιο ξερο μεσαιο οργανο αλλα με τρομερο attack.δεν νομιζω βεβαια οτι ηταν αποκλειστικα κ μονο λογο την ταστιερας οι ηχητικες διαφορες.βρες μια κιθαρα που να σου κανει και ας εχει κοντρα πλακε και αρχισε να παιζεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
11384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/03, 20:39
από Witchking
9 Απαντήσεις
6553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/04, 07:42
από Βραζίλης
maple ταστιερες

Ξεκίνησε από bihlas87 Μπάσο

5 Απαντήσεις
3542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 10:38
από ogyon21
3 Απαντήσεις
2605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 11:35
από groovymood
15 Απαντήσεις
9422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 18:55
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
8675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 14:37
από tech21man
0 Απαντήσεις
2061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 23:43
από vagelis11
91 Απαντήσεις
20869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 08:08
από panixgr
10 Απαντήσεις
11110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/18, 15:32
από bathan
2 Απαντήσεις
3057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/21, 19:38
από Socrates_dtc