Αποστολέας Θέμα: Η κιθάρα μου  (Αναγνώστηκε 8479 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Η κιθάρα μου
« στις: 20/02/05, 04:26 »
Κάτι που είχα γράψει πριν απο κανα χρόνο. Το πρωτο και το τελευταίο που έγραψα για την ακρίβια :)

Ξέρω πως για πάντα μονάχος θα ζω
συντροφιά μου κρατά μια κιθάρα
που μονάχη κι αυτή όπως κι εγώ
τριγυρνά στους σπιτιού τις γωνιές

δυο στοιχάκια τραγουδάω κι εγω
με τις νότες τις πάντα μαζί
για ανθρώπους που έχουν πληγώσει
και γι αυτούς που για πάντα αγαπούν

Ήρθε όμως τ' αναπάντεχο τέλος
κι αυτή μένει για πάντα βουβή
μα θα μείνω για πάντα μαζί της
η κιθάρα μου μοναδική συντροφιά

Πείτε τη γνώμη σας καλή η κακή (μάλλον κακή) για τα παραπάνω
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #1 στις: 20/02/05, 04:45 »
Είναι αληθινό...αυτό αρκεί !!! ;)
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #2 στις: 21/02/05, 12:32 »
Είναι αληθινό...αυτό αρκεί !!! ;)

Συμφωνώ!!!!!

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #3 στις: 21/02/05, 15:59 »
Είναι αληθινό...αυτό αρκεί !!! ;)

Συμφωνώ!!!!!

Aρκεί ως προς τι;;  ???

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #4 στις: 21/02/05, 16:05 »
Είναι αληθινό...αυτό αρκεί !!! ;)

Συμφωνώ!!!!!

Aρκεί ως προς τι;; ???

Αρκεί...
εγώ θα συμφωνήσω, δηλ το συγκεκριμένο δεν είναι στοίχοι-ποίηση κ.λ.π.
αλλα είναι κάτι σαν κατάθεση ψυχής και εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω κριτική ας πούμε πάνω σε αυτό. Αρκεί που είναι κάτι αληθινό, βέβαια θα μου πείτε " γιατί τα υπόλοιπα δεν είναι αληθινά; γιατί εκείνα να τα κρίνουμε, και άλλωστε δημοσιεύεις κάτι γι΄αυτό το λόγο" αλλα δεν φαίνεται ο συγκεκριμένος να το δημοσίευσε γι αυτό το λόγο. Ίσως και να κάνω λάθος αλλα αν είχα να κάνω ένα σχόλιο θα ήταν ακριβώς  αυτό που έκανε η atzolina.

Αποσυνδεδεμένος Modmor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #5 στις: 22/02/05, 20:39 »
Δεν αρκεί.
δεν ξέρω πώς συμβαίνει
μια σταγονίτσα της να με ξεπλένει
να παρασέρνει μακριά
τόση βρομιά

δεν ξέρω πως συμβαίνει
να ακούω τόσα πολλά όταν σωπαίνει
να νιώθω τόση αποχεριά
σε μια αγκαλιά

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #6 στις: 23/02/05, 01:35 »
Είναι αληθινό...αυτό αρκεί !!! ;)

Συμφωνώ!!!!!

Aρκεί ως προς τι;; ???

Ως προς το σχολιασμό...
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #7 στις: 23/02/05, 15:46 »

Ως προς το σχολιασμό...

Απλώς δεν κατάλαβα και δεν καταλαβαίνω στο σκεπτικό.Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάτι να είναι ''ψευτικο'' και αν ναι πως το καταλάβαινουμε έτσι ωστε να μην ''αρκεί'' ;
Και εν τέλει το να είναι κάτι αληθινό είναι το μόνο κριτηριο με το οποίο κρίνεται μία δημιουργία;;
Ρωτάω καλοπροαίρετα.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #8 στις: 23/02/05, 16:09 »
Chcrome προσωπικά εμένα μου φτάνει. Χτες έτυχε να μιμήσω και με την ατζολίνα στο τσατ και είπα κατι. Τες πα επειδή δεν θεωρώ τον εαυτό μου στοιχουργο μου φτάνει. Άμα έχεις άλλη άποψη απλά εξέφρασέ την
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #9 στις: 23/02/05, 16:15 »
πολύ ωραίο είναι. εμένα μου άρεσε. ;)
υπαρχουν και ψευτικα ναι. υπαρχουν πολλοι που γραφουν μονο για να γραφουν χωρις να εχουν να πουν τιποτα και αλλοι που ανοιγουν το λεξικο για να βρουν καμμια καλή λεξη να ειναι ψαρωτικοί οι στίχοι και αλλοι που γραφουν και το μονο που τους νοιαζει ειναι η ομοιοκαταληξια. Σημασία εχει να εχεις κατι να πεις και να αποτυπωνεις τα συναισθηματα σου. Κι ας ειναι και ανορθόγραφα και χωρις μετρο και χωρις ομοιοκαταληξίες. φανφαρες νομιζω χορτασαμε ολοι, ας διαβασουμε και κατι πεζο και αληθινο κι ας μην ειναι για νομπελ.

Αποσυνδεδεμένος Autumn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The autumn leaves... how red and gold...
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #10 στις: 23/02/05, 16:37 »
Είναι ένα γλυκό ποίημα που εκφράζει απλά μια ανάγκη ώστε να βγουν προς τα έξω κάποια συναισθήματα. Ήθελε ο άνθρωπος να εκφράσει το πως νιώθει για την κιθάρα του. Ας μην ξεχνάμε πως όλοι γράφουμε ερασιτεχνικά, ο καθένας όπως μπορεί. Ο κάθε καλλιτέχνης, γράφει για τον εαυτό του και θα κρίνει μόνος του αν είναι αρκετό, δηλαδή αν τον ικανοποιεί συναισθηματικά αυτό που έγραψε. Συνέχισε να γράφεις, είναι καλό για πρώτη προσπάθεια, μην τα παρατήσεις.
Enclose me in your gentle rain...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #11 στις: 24/02/05, 00:26 »
Chcrome προσωπικά εμένα μου φτάνει. Χτες έτυχε να μιμήσω και με την ατζολίνα στο τσατ και είπα κατι. Τες πα επειδή δεν θεωρώ τον εαυτό μου στοιχουργο μου φτάνει. Άμα έχεις άλλη άποψη απλά εξέφρασέ την

Κοίταξε..Αν εσένα σου φτάνει, εμένα,ειλικρινά, μου περισσεύει..
Απλώς εξέφρασα μια απορία μου σχετικά με την εκτίμηση είναι αληθινό κι αυτό αρκεί..Δεν κατάλαβα σε τι ακριβως αρκεί ή μάλλον τι είναι αυτό που αρκεί για να γράψουμε ή να πάρουμε μια κριτική και δεν πήρα και μία απάντηση συγκεκριμένη.
Είχα την εντυπωση οτι χρειάζονται και άλλα πράγματα για να χαρακτηρίσεις ή να κρίνεις κάτι αλλά προφανώς είχα σφάλλει.

Εσύ θα ξέρεις καλύτερα ως δημιουργός αλλά παρολαυτά εμένα η απορία μου έχει μείνει για να μην πω οτι προστέθηκε και μια άλλη.

Γιατί αφού γραφετε κάτι το οποίο αφορά στην ψυχή σας και μόνο στη ψυχή σας το εκθέτετε σε κοινή κριτική;;Για να σας πουν τι ακριβως ;;;
Αυτό ειλικρινα δεν το έχω κατανοήσει..

Οσο για το σχόλιο της automn οτι Ο κάθε καλλιτέχνης, γράφει για τον εαυτό του και θα κρίνει μόνος του αν είναι αρκετό, δηλαδή αν τον ικανοποιεί συναισθηματικά αυτό που έγραψε νομίζω οτι είναι αν μη τι άλλο μια στα αληθινά πρωτοποριακή προσέγγιση των πραγμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/05, 00:31 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #12 στις: 24/02/05, 00:46 »
Είναι ένα γλυκό ποίημα που εκφράζει απλά μια ανάγκη ώστε να βγουν προς τα έξω κάποια συναισθήματα. Ήθελε ο άνθρωπος να εκφράσει το πως νιώθει για την κιθάρα του.

Αναρωτιέμαι πως τα γνωρίζεις εσύ όλα αυτά με τόση βεβαιότητα, αν και δεν είσαι ο δημιουργός του. Στην περίπτωση, πάντως, που πράγματι επιθυμούσε να ικανοποιήσει μια προσωπική του ανάγκη, ποιος ακριβώς ο λόγος να το δημοσιοποιήσει και σε ποιον ακριβώς βαθμό αφορά κάποιον άλλο;

Θα συμφωνήσω με την Chcome, πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να ασκούμε κριτική του τύπου "είναι αληθινό", διότι αυτό το γνωρίζει εκ των προτέρων ο δημιουργός του και δεν προσθέτουμε τίποτα επί της ουσίας.

Δυστυχώς φίλε guitarlover φοβάμαι πως οι στίχοι σου, όπως έχουν, δεν αρκούν για να θεωρηθούν ποίημα και δεν έχουν τεχνική επάρκεια, μετρικά, για να αντιμετωπιστούν ως στίχος προς μελοποίηση (εκτός κι αν βγει η Παναγία στον φιλόδοξο συνθέτη). Αυτό επειδή δε μ' αρέσει να χαϊδεύω τα αυτιά και χωρίς να αποτελεί μομφή προς οποιονδήποτε άλλον. Χρειάζεσαι δουλειά και στο χέρι σου είναι αν θα συνεχίσεις ή όχι.

Παράθεση
Ας μην ξεχνάμε πως όλοι γράφουμε ερασιτεχνικά, ο καθένας όπως μπορεί. Ο κάθε καλλιτέχνης, γράφει για τον εαυτό του και θα κρίνει μόνος του αν είναι αρκετό, δηλαδή αν τον ικανοποιεί συναισθηματικά αυτό που έγραψε.

Αν είναι να κρίνει μόνος του, επαναλαμβάνω, ας μη μπαίνει και στον κόπο να θέτει το δημιούργημά του προς κρίση. Γλυτώνουμε και χρόνο. Πάντως ο ίδιος, δικαίως, διαισθάνθηκε πως η γνώμη μας θα είναι "μάλλον κακή". Προσωπικά δε θα την έλεγα "κακή", αλλά ακριβοδίκαιη.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #13 στις: 26/02/05, 02:24 »
Θα συμφωνήσω με την Chcome, πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να ασκούμε κριτική του τύπου "είναι αληθινό"...

Θα διαφωνήσω μαζί σου...ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να ασκήσει όποια κριτική θέλει,είτε αυτή έχει ιδιαίτερο νόημα ,είτε όχι..

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάτι να είναι ''ψευτικο'' και αν ναι πως το καταλάβαινουμε έτσι ωστε να μην ''αρκεί'' ;

Είναι εντελώς υποκειμενικό...
Μπορεί διαβάζοντας ένα ποίημα να σου φανεί τόσο ''φτιαχτό'',τόσο ''ψεύτικο''...και το αντίστροφο.
Με το ''αρκεί'' ,πάντως,εννοούσα ότι οι συγκεκριμένοι στίχοι με άγγιξαν με την αλήθεια τους και δεν χρειαζόταν να προχωρίσω σε άλλο σχολιασμό !!!

Και εν τέλει το να είναι κάτι αληθινό είναι το μόνο κριτηριο με το οποίο κρίνεται μία δημιουργία;;

Και αυτό υποκειμενικό είναι...
Για άλλους είναι το μόνο κριτήριο,για άλλους είναι βασικό κριτήριο και για άλλους δεν σημαίνει απολύτως τίποτα !!!



Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #14 στις: 26/02/05, 02:47 »
Θα διαφωνήσω μαζί σου...ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να ασκήσει όποια κριτική θέλει,είτε αυτή έχει ιδιαίτερο νόημα ,είτε όχι..

Ουδέποτε αμφισβήτησα το δικαίωμα του καθενός στην κριτική. Η άσκησή του είναι αυτονόητη και στη συγκεκριμένη περίπτωση επιβεβλημένη, αφού αυτό επιζητά ο ίδιος ο αρχικός poster. Αμφισβήτησα το νόημα που κρύβεται (ή δεν κρύβεται) πίσω από μια κριτική τέτοιου είδους, τη στιγμή που ο ίδιος ο δημιουργός γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα αν είναι "αληθινά" ή όχι τα γραπτά του. Η επιβεβαίωση της γνώσης, έχει άραγε κάποιο εποικοδομητικό κι ωφέλιμο ρόλο επί της ουσίας?

Κι ένα ερώτημα προς τον φίλο guitarlover. Τι ακριβώς επιζητούσες με την κριτική μας, αν μάλιστα δεν σκοπεύεις να ξαναγράψεις, όπως αναφέρεις στο πρώτο post?
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #15 στις: 26/02/05, 04:24 »
Αμφισβήτησα το νόημα που κρύβεται (ή δεν κρύβεται) πίσω από μια κριτική τέτοιου είδους, τη στιγμή που ο ίδιος ο δημιουργός γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα αν είναι "αληθινά" ή όχι τα γραπτά του. Η επιβεβαίωση της γνώσης, έχει άραγε κάποιο εποικοδομητικό κι ωφέλιμο ρόλο επί της ουσίας?

Δε καταλαβαίνω δυο πράγματα :
α)γιατί θα πρέπει να ασκείται κριτική στη κριτική ? ???
β)γιατί θα πρέπει να γίνεται ανάλυση της κάθε κριτικής ?  ???

Δε νομίζω ότι είναι αυτό το ζητούμενο εδώ !!!
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #16 στις: 26/02/05, 11:38 »
Κι ένα ερώτημα προς τον φίλο guitarlover. Τι ακριβώς επιζητούσες με την κριτική μας, αν μάλιστα δεν σκοπεύεις να ξαναγράψεις, όπως αναφέρεις στο πρώτο post?

O διαπληκτισμός μαζί σου έχω καταλάβει ότι δεν οδηγεί πουθενά οπότε το μόνο που θα πω είναι ότι μπορεί να είπα ότι δεν έχω σκοπό να ξαναγράψω αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να παραθέσω αυτό που κάποια στιγμή εγραψα. Τώρα το αν όντως δεν θα ξαναγράψω ποτέ μου αυτό δεν το ξέρω καθώς το να κάτσεις και να γράψεις δυο στοίχους είναι θέμα συναισθημάτων για μένα.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #17 στις: 26/02/05, 16:24 »
Και εν τέλει το να είναι κάτι αληθινό είναι το μόνο κριτηριο με το οποίο κρίνεται μία δημιουργία;;

Και αυτό υποκειμενικό είναι...
Για άλλους είναι το μόνο κριτήριο,για άλλους είναι βασικό κριτήριο και για άλλους δεν σημαίνει απολύτως τίποτα !!!

Και εν τέλει ποιοι έχουν δίκιο;Ή μήπως  ακολουθώντας την παραπάνω συλλογιστική φτάνουμε σε απλουστεύσεις του είδους ''το δίκιο του ενός είναι το άδικο του άλλου'' ή ''το δίκαιο είναι κι αυτο υποκειμενικό,οποτε το δίκιο του ενός δεν αναιρεί το δίκιο του άλλου''..
Και βέβαια τα κριτήρια είναι υποκειμενικά σε κάθε τι αλλά και η αλήθεια του κοσμου που μας περιβάλλει μηπως και αυτή δεν είναι υποκειμενική;
Βασει αυτής της σκέψης η κριτική παύει να υπάρχει εφοσον ολα είναι τοσο μα τοσο υποκειμενικά σε τετοιο σημείο που δεν μπορουν να εξηγήσουν τον εαυτο τους.
Τελος πάντων θα καταλάβω αν δε θέλεις να συνεχιστει η συζητηση καθώς έχει πραγματικά ξεφυγει απο τον αρχικό της σκοπο-το παραδέχομαι- αλλά πάντα με ξένιζαν αυτές οι υπεραπλουστευσεις ακόμη και σε κατι το τοσο συνθετο οσο είναι απο μόνη της η κριτική (γιατί πολλοι παράγοντες και μέτρα συμπεριλαμβάνονται στην κριτική ενός ανθρωπου).



Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #18 στις: 26/02/05, 16:42 »
Και βέβαια τα κριτήρια είναι υποκειμενικά σε κάθε τι αλλά και η αλήθεια του κοσμου που μας περιβάλλει μηπως και αυτή δεν είναι υποκειμενική;

Εντελώς,θα έλεγα...

Βασει αυτής της σκέψης η κριτική παύει να υπάρχει εφοσον ολα είναι τοσο μα τοσο υποκειμενικά σε τετοιο σημείο που δεν μπορουν να εξηγήσουν τον εαυτο τους.

Νομίζω ότι η όποια κριτική ασκείται πάντα βάσει υποκειμενικών κριτηρίων...έτσι δεν είναι ?
Για ποιο λόγο λοιπόν να παύει να υφίσταται ?

Τελος πάντων θα καταλάβω αν δε θέλεις να συνεχιστει η συζητηση καθώς έχει πραγματικά ξεφυγει απο τον αρχικό της σκοπο-το παραδέχομαι- αλλά πάντα με ξένιζαν αυτές οι υπεραπλουστευσεις ακόμη και σε κατι το τοσο συνθετο οσο είναι απο μόνη της η κριτική (γιατί πολλοι παράγοντες και μέτρα συμπεριλαμβάνονται στην κριτική ενός ανθρωπου).

Καμία αντίρηση στο να συνεχίσουμε τη συζήτηση...αλλά επειδή θα θεωρηθεί ''off topic'' - και όχι άδικα - καλύτερα να τη συνεχίσουμε μέσω πμ ή σε κάποια συνάντηση μας στο chat !!!
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #19 στις: 26/02/05, 17:37 »
O διαπληκτισμός μαζί σου έχω καταλάβει ότι δεν οδηγεί πουθενά

Το να εκφράζεις μια αντίθετη άποψη, να εκφράζεις ερωτήματα και να αμφισβητείς, απέχει πολύ από το να χαρακτηρισθεί διαπληκτισμός. Ίσως θα ήταν καλύτερα να απολαμβάνεις την ίδια τη συζήτηση (γιατί περί αυτού πρόκειται), αντί να επιδιώκεις να καταλήξεις σε ένα συγκεκριμένο συμπέρασμα ντε και καλά.

Παράθεση
οπότε το μόνο που θα πω είναι ότι μπορεί να είπα ότι δεν έχω σκοπό να ξαναγράψω αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να παραθέσω αυτό που κάποια στιγμή εγραψα. Τώρα το αν όντως δεν θα ξαναγράψω ποτέ μου αυτό δεν το ξέρω καθώς το να κάτσεις και να γράψεις δυο στοίχους είναι θέμα συναισθημάτων για μένα.

Να σου πω την αμαρτία μου, αυτό που με "τρώει" και δεν καταλαβαίνω από αυτήν την ιστορία είναι για πιο λόγο αρκείται κάποιος σε μια κριτική του τύπου "είναι αληθινό", όταν ο ίδιος το γνωρίζει ήδη εκ των προτέρων.

@atzolina

Δεν υπάρχει κριτική στην κριτική. Απλώς σκέψεις κι ερωτήματα που αποτυπώνονται "φωναχτά", χωρίς να απαιτούν απάντηση, αν ο άλλος δεν επιθυμεί να δώσει.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #20 στις: 26/02/05, 18:51 »
Να σου πω την αμαρτία μου, αυτό που με "τρώει" και δεν καταλαβαίνω από αυτήν την ιστορία είναι για πιο λόγο αρκείται κάποιος σε μια κριτική του τύπου "είναι αληθινό", όταν ο ίδιος το γνωρίζει ήδη εκ των προτέρων.

Ο ίδιος μπορεί να γνωρίζει ότι είναι αληθινό,αλλά όταν και ο αναγνώστης γίνεται δέκτης αυτής της ''αλήθειας'',θεωρώ,κατά τη προσωπική μου άποψη πάντα,ότι αυτό είναι υπερ-ικανοποιητικό και υπερ- αρκετό !!!
Οπότε κάθε άλλο σχόλιο θεωρείται περιττό ...


@atzolina

Δεν υπάρχει κριτική στην κριτική. Απλώς σκέψεις κι ερωτήματα που αποτυπώνονται "φωναχτά", χωρίς να απαιτούν απάντηση, αν ο άλλος δεν επιθυμεί να δώσει.

Μα όταν λές ότι ''...αυτό που με "τρώει" και δεν καταλαβαίνω από αυτήν την ιστορία'',ζητάς μια απάντηση. Και δεν είναι ότι ο άλλος δε θέλει να στη δώσει,απλά και εκείνον αυτό που τον ''τρώει'' και δε καταλαβαίνει από αυτή την ιστορία,είναι γιατί θα πρέπει να αναλυθεί σε βάθος μια κριτική του τύπου ''είναι αληθινό '' !!!
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #21 στις: 26/02/05, 19:02 »
Το "...αυτό που με "τρώει" δεν αφορούσε εσένα ως απορία, αλλά τον ίδιο τον guitarlover. Η απορία μου έχει να κάνει με αυτόν που εισπράττει μια τέτοια κριτική (και τον ικανοποιεί) κι όχι με αυτόν που επιλέγει να τη διατυπώσει. Όπως και να έχει πάντως, επιμένω πως δεν επιζητώ ντε και καλά να απαντηθεί τίποτα. Όποιος το επιθυμεί το πράττει, όποιος όχι, πάμε απλώς παρακάτω.

Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #22 στις: 26/02/05, 19:36 »
δεν ξερω αν αρκει η οχι κλπ κλπ αλλα μ αρεσε που το διαβασα
μου εμεινε μια απορια για το αναπαντεχο τελος ομως ,επισης αρχισα να σκεφτομαι το εξης,ανευ ειρωνιας ,να ζητησω να με θαψουν με την φτηνη μου κιθαρα η να παραγειλω μια κασα σε σχημα κιθαρας για να με χωσουν?
η παλι να βαλω θεμα στα δημοψηφισματα? δυσκολα πραγματα

παντως ομορφο κομματι!!
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η κιθάρα μου
« Απάντηση #23 στις: 27/02/05, 10:49 »
Πως γινεται να λες τι θα'σαι με τη κιθαρα και τις νοτες της για παντα και μετα να λες οτι ειναι βουβη;

Δε βρηκα τιποτα ιδιαιτερο. Ουτε μετρο ουτε ριμα (κατι που προσφατα ειχε πυροδοτησει συζητηση περι του τι ειναι ποιημα).

Βεβαια, ειναι μια υποκειμενικη γνωμη, οπως ολων μας, και δεν χρειαζεται αναλυση!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
87 Απαντήσεις
31622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 16:00
από GreekDudeCovers
18 Απαντήσεις
8754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/07, 18:26
από Dark_kronos
17 Απαντήσεις
7228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 02:04
από Jezus
0 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/07, 22:38
από Joevaicci
51 Απαντήσεις
50915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 20:38
από Jezus
32 Απαντήσεις
12462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
8 Απαντήσεις
6629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
28 Απαντήσεις
10612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
11 Απαντήσεις
14879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 23:25
από Fteo
16 Απαντήσεις
8892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni