Αποστολέας Θέμα: Το Κιθάρα, τα επεισόδια και οι κοιλαράδες (και το νέο έτος...)  (Αναγνώστηκε 4159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Συμμετείχα και εγώ, όπως σίγουρα και όλοι εσείς σε πολλές συζητήσεις σχετικά με τα πρόσφατα επεισόδια ανά όλη την Ελλάδα. Όλοι μας διαβάσαμε, είπαμε και ακούσαμε πολλά για αυτό το θέμα (η αντίστοιχη συζήτηση στο φόρουμ κοντεύει στις 3000 απαντήσεις). Κοινός παρονομαστής όλων των συζητήσεων και των απόψεων: Το αδιέξοδο και η απογοήτευση των σημερινών νέων, η απογοήτευση της νέας γενιάς απέναντι στην γενιά των μεγαλύτερων, των βολεμένων και των κοιλαράδων, η έλλειψη ιδανικών και η θεοποίηση του χρήματος, της μίζας και της κονόμας, οι διεφθαρμένοι πολιτικοί, το σκουριασμένο κράτος, τα διαπλεκόμενα… Και το κυριότερο, καμία ένδειξη ότι κάτι θα αλλάξει προς το καλύτερο, κανένα φως στο βάθος του τούνελ. Η κατάσταση δείχνει να είναι παγιωμένη και δεν φαίνεται να υπάρχει καμία ελπίδα.

Ή μήπως υπάρχει;

(Η συνέχεια εδώ: http://wiki.kithara.gr/Το_Κιθάρα,_τα_επεισόδια_και_οι_κοιλαράδες)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/09, 16:38 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1527
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Κιθ, διάβασα με προσοχή το αρθρο σου και μου έχει μεινει η αισθηση ότι κάτι συγκεκριμένο έχεις να προτείνεις, που τελικά δεν το προτείνεις, τουλάχιστο σε πρώτη φάση...ισχύει?

Το κιθάρα είναι μια κανονικότατη κοινωνία, με καλούς, κακους, δουλευταράδες, τεμπέληδες, κατά την πλειοψηφία ταλαντούχους, εκκολαπτόμενα αστέρια, διαννοούμενους, βλάκες, οπτιμιστές, πεσιμιστές, καταθλιπτικούς, κάθε καρυδιάς καρύδι... Αν μιλάμε για την επανάσταση του καλού, μέσω των τεχνών, χρειάζεται πρωτα απ όλα η συνειδητοποίηση της συγκεκριμένης κοινωνίας από τα μέλη της, η δράση της ως ομάδα, η αλληλοστηριξη και αλληλουποστήριξη, η εκπροσωπιση της σε διάφορα "θέματα", κλπ... ¨ολα αυτά αναμφισβήτητα μέσω εθελοντικής εργασίας.

Αρα, δεν θα πρέπει να υπάρχει καποιο πλάνο, προταση, σχέδιο δράσης?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
24 Απαντήσεις
9572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:21
από pimami
4 Απαντήσεις
3502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 08:06
από FSL
1 Απαντήσεις
2511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
5 Απαντήσεις
6921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 13:59
από Θοδωρής
1 Απαντήσεις
2381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/11, 12:43
από kyriakos_t