Αποστολέας Θέμα: Σχεδόν νέος.. Νέο ξεκίνημα, νέα Κιθάρα... Αλλά πια κιθάρα  (Αναγνώστηκε 8891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris150

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους... Είμαι ο Δημήτρης 19 χρονών και πριν ένα χρόνο είπα να ξεκινήσω να μαθαίνω κιθάρα... Έτσι λοιπόν πήγα σε ένα μαγαζί που πουλά κιθάρες (ένα έχουμε μόνο στην πόλη μας) και μου πρότεινε μια κιθάρα αυτός εκεί μια οικονομικοί στα 130 ευρώ Ηλεκτροακουστική..Την αγόρασα και εγώ σαν αρχάριος που είμαι και μετά από μια εβδομάδα ξεκίνησα στο ίδιο μαγαζί να μου κάνει ιδιαίτερα μαθήματα αυτός ...Εντωμεταξύ αυτός μόλις έκανα μια εγχείρηση κάτι στο λαιμό(58 χρονών άνθρωπος) και δεν μπορούσε να φωνάζει αλλά ψιθύριζε.. Πήγα 5 με 6 φορές στα μαθήματα νομίζω πως προχωρούσα πολύ αργά (στο σπίτι από το ίντερνετ πιο πολλά μάθαινα νομίζω) και μετά σταμάτησα και έψαχνα στο  μόνο  ιντερνέτ, έμαθα συγχορδίες αρκετές άρχισα να κάνω πολύ γρήγορα αλλαγές στα δάχτυλα στης  συγχορδίες αλλά ακόμα δυσκολεύομαι σε αρκετές όπως η F.. Μέχρι που έπιασα μια μέρα στα χέρια μου την κιθάρα ενός φίλου μου που ήταν πιο ακριβή, εντυπωσιάστηκα έπαιζα κιθάρα και δεν με πονούσαν τα δάχτυλα όλα μου ήταν πιο εύκολα ακόμα και η F πιανόταν εύκολα.. Έμενα στην κιθάρα μου πάντα με πονάνε τα δάχτυλα αφού παίξω η χορδές είναι υπερβολικά τεντωμένες για να είναι κουρδισμένη άσε που ξεκουρδίζετε πανεύκολα...Τους τελευταίους 4 μήνες δεν την έχω πιάσει καθόλου απογοητευτικά από την κιθάρα μου, από τον ήχο που βγάζει και από το εύκολο ξεκούρδισμα της, προσπάθησα να το κάνω κάτι για να είναι πιο χαμηλά η χορδές στο μπράτσο αλλά η κατάσταση δεν σώζετε .. Θέλω πολύ να μάθω να παίζω κιθάρα, έτσι αποφάσισα να γράψω εδώ για να μου πείτε  εσείς η πιο έμπυρη αν μπορώ να αγοράσω κιθάρα γύρω στα 200 ευρώ , που να μην με πονάνε τόσο τα δάχτυλα και να βγάζει πιο ωραίο ήχο από αυτήν στην φωτογραφία;;



 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/12, 17:23 από dimitris150 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

αν δεν μας πεις ποια είναι η κιθάρα της φωτογραφίας, δυστυχώς είναι δύσκολο να καταλάβουμε πως παίζει για να προτείνουμε καλύτερη...
είναι λογικό μια ακριβότερη κιθάρα να έχει καλύτερο ήχο, αίσθηση και να κρατάει καλύτερα το κούρδισμα...καλό θα ήταν να μας έλεγες και εκείνη η κιθάρα ποια είναι για να καταλάβουμε τι σ'αρέσει....

αν μπορείς κοίτα λίγο την ορθογραφία σου...

Αποσυνδεδεμένος dimitris150

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Η κιθάρα μου δεν έχω ιδέα πια είναι αυτές η φωτογραφίες ίσως βοηθήσουν







Η άλλη δεν ξέρω πια είναι αλλά θα μάθω και θα σας πω μέσα στην ήμερα..






οκ έχεις δίκιο για την ορθογραφία με αυτά τα greeklish αρχίζω και τα ξεχνιέμαι σιγά σιγά...
 

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Το καλύτερο για την περίπτωσή σου θα ήταν να πας στο κατάστημα και να δοκιμάσεις όλες τις κιθάρες στα χρήματα που ανέφερες και να αγοράσεις την πιό βολική στα χέρια σου και αυτή που σου ακούγεται καλύτερα στα αυτιά. Επίσης δοκίμασε να φορέσεις στην κιθάρα σου λεπτότερες χορδές, 10άρες ή και 9άρες με το ανάλογο σετάρισμα φυσικά εφόσον χρειαστεί. Τώρα σε περίπτωση που δεν σε βολεύει ούτε το μπράτσο τότε ξαναγυρνάμε στη λύση 1 για αγορά νέας κιθάρας!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος dimitris150

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Έλα όμως που δεν έχει καθόλου μεγάλη γκάμα από κιθάρες το κατάστημα μας να έχει να μην έχει  8 κιθάρες.... Έτσι θέλω να μου προτείνετε κάποια για να την πάρω μέσα από το internet.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ας δούμε λίγο αν έχεις πάρει ότι καλύτερο μπορείς από την δικιά σου.. με 130 ευρώ δεν μπορεί να είναι τόοοοσο κακή. πές μας λίγο
- Τι χορδές φοράει ? (πάχος) ?
- Από πότε έχεις να τις αλλάξεις ?
- Έχει καλό σετάπ ? (ακούγονται όλα τα τάστα, ίσιος λαιμός, φυσιολογική απόσταση χορδών από τα τάστα)
- Σου αρέσει ο ήχος της ?

Αν δεν είσαι σίγουρος για κάποιο από τα παραπάνω, είναι ένας καλός λόγος να ξανασκεφτείς το αν χρειάζεσαι καινούργια ακουστική


Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Πιθανότατα πάντως με ένα καλό και σωστό setup (χαμήλωμα χορδών κτλ) να "μαλακώσει" αρκετά η κιθάρα σου. Φαντάζομαι πως δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο έτσι?
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν μπορώ να αγοράσω κιθάρα γύρω στα 200 ευρώ , που να μην με πονάνε τόσο τα δάχτυλα και να βγάζει πιο ωραίο ήχο

Απο τα 130 αν πας στα 200 ευρω, δεν πιστευω οτι θα δεις και μεγαλη διαφορα...
Απ'την αλλη, ομως οτιδηποτε και να παρεις αυτην την στιγμη σε συγκριση με την LA Acoustics που εχεις, θα ειναι μια αναβαθμιση...

Επισης εχε υποψιν σου οτι μια ακουστικη των 130 ευρω και μια ηλ/ακουστικη των 130 ευρω, εχει μεγαλη διαφορα κατασκευαστικα, διοτι στην τιμη της ηλ/ακουστικης, συμπεριλαμβανεται και ο μαγνητης και η προενισχυση, οποτε η ποιοτητα κατασκευης και η ποιοτητα των ξυλων μειωνεται, για να επιτευχθει το συνολο των 130 ευρω...

Τελος, αν δεν υπαρχει περιπτωση να παιξεις ποτε λαιβ, τοτε κοιτα να παρεις καλυτερα μια ακουστικη, για τους παραπανω λογους .
Και κανε και λιγο υπομονη και μαζεψε περισσοτερα λεφτα, ετσι ωστε να παρεις κατι πολυ καλυτερο.

Ελπιζω να σε βοηθησα...  8)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 848
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ

- Τι χορδές φοράει ? (πάχος) ?
- Από πότε έχεις να τις αλλάξεις ?
- Έχει καλό σετάπ ? (ακούγονται όλα τα τάστα, ίσιος λαιμός, φυσιολογική απόσταση χορδών από τα τάστα)
- Σου αρέσει ο ήχος της ?

Αν δεν είσαι σίγουρος για κάποιο από τα παραπάνω, είναι ένας καλός λόγος να ξανασκεφτείς το αν χρειάζεσαι καινούργια ακουστική

Θα συμφωνήσω απόλυτα...

Αποσυνδεδεμένος dimitris150

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ



Ας δούμε λίγο αν έχεις πάρει ότι καλύτερο μπορείς από την δικιά σου.. με 130 ευρώ δεν μπορεί να είναι τόοοοσο κακή. πές μας λίγο
- Τι χορδές φοράει ? (πάχος) ?
- Από πότε έχεις να τις αλλάξεις ?
- Έχει καλό σετάπ ? (ακούγονται όλα τα τάστα, ίσιος λαιμός, φυσιολογική απόσταση χορδών από τα τάστα)
- Σου αρέσει ο ήχος της ?

Αν δεν είσαι σίγουρος για κάποιο από τα παραπάνω, είναι ένας καλός λόγος να ξανασκεφτείς το αν χρειάζεσαι καινούργια ακουστική


-χορδές elixir medium έχω.και μια άγνωστη επειδή κόπηκε την άλλαξα..
-5 με 6 μήνες έχω να της αλλάξω αλλά αυτούς τους μήνες δεν την έπιασα σχεδόν καθόλου.
-δεν κατάλαβα τι είναι αυτό  ???
- ε όχι έχω ακούσει και καλύτερες-καλύτερο..


αν μπορώ να αγοράσω κιθάρα γύρω στα 200 ευρώ , που να μην με πονάνε τόσο τα δάχτυλα και να βγάζει πιο ωραίο ήχο

Απο τα 130 αν πας στα 200 ευρω, δεν πιστευω οτι θα δεις και μεγαλη διαφορα...
Απ'την αλλη, ομως οτιδηποτε και να παρεις αυτην την στιγμη σε συγκριση με την LA Acoustics που εχεις, θα ειναι μια αναβαθμιση...

Επισης εχε υποψιν σου οτι μια ακουστικη των 130 ευρω και μια ηλ/ακουστικη των 130 ευρω, εχει μεγαλη διαφορα κατασκευαστικα, διοτι στην τιμη της ηλ/ακουστικης, συμπεριλαμβανεται και ο μαγνητης και η προενισχυση, οποτε η ποιοτητα κατασκευης και η ποιοτητα των ξυλων μειωνεται, για να επιτευχθει το συνολο των 130 ευρω...

Τελος, αν δεν υπαρχει περιπτωση να παιξεις ποτε λαιβ, τοτε κοιτα να παρεις καλυτερα μια ακουστικη, για τους παραπανω λογους .
Και κανε και λιγο υπομονη και μαζεψε περισσοτερα λεφτα, ετσι ωστε να παρεις κατι πολυ καλυτερο.

Ελπιζω να σε βοηθησα...  8)

Φίλε πες μου κάποια να δω ας είναι και πιο ακριβή... Αλλά να μην ξεφεύγω υπερβολικά..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/12, 17:15 από dimitris150 »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
-χορδές elixir medium έχω.και μια άγνωστη επειδή κόπηκε την άλλαξα..
-5 με 6 μήνες έχω να της αλλάξω αλλά αυτούς τους μήνες δεν την έπιασα σχεδόν καθόλου.
-δεν κατάλαβα τι είναι αυτό  ???
- ε όχι έχω ακούσει και καλύτερες-καλύτερο..

Οι χορδές σου είναι πολύ πιθανό να έχουν σκουριάσει. Σκουριά = έξτρα πόνος + φθορά στα τάστα και την ταστιέρα + χάλια ήχος.  Αν οι κάτω (οι λεπτες) χορδες έχουν σκουρύνει, είναι ένα σημάδι οτι άργήσες να τις αλλάξεις.
Επίσης οι Elixir Medium φαίνεται να είναι 13-άρες, δηλαδή πολύ χοντρές (δες εδώ). Είναι οι πιο χοντρές που βγάζει, και είναι πολύ λογικό να σου φαίνονται σκληρές, ειδικά εσυ που είσαι σχετικά αρχάριος. Αν τις έβαζες στου φίλου σου, θα άλλαζες γνώμη για το πόσο φταίει η κιθάρα σου.
Θα πρότεινα να φορέσεις 10-αρες (Extra Light στην σειρά της Elixir) και να κάνεις ένα καλό σετάπ στον μάστορα ή σε κάναν φίλο σου που ξέρει, και να το ξανασκεφτείς.

Επίσης το γεγονός οτι δεν ξέρεις το πάχος των χορδών σου, πιθανότατα δεν έχεις πειραματιστεί με άλλες, και δεν ξέρεις τι παει να πει setup, για μένα σημαίνει οτι γενικά είναι νωρίς για να διαλέξεις την επόμενη κιθάρα σου. Δεν σου την λέω και δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, την τσέπη σου προσπαθώ να προστατέψω.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/12, 17:51 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος dimitris150

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
-χορδές elixir medium έχω.και μια άγνωστη επειδή κόπηκε την άλλαξα..
-5 με 6 μήνες έχω να της αλλάξω αλλά αυτούς τους μήνες δεν την έπιασα σχεδόν καθόλου.
-δεν κατάλαβα τι είναι αυτό  ???
- ε όχι έχω ακούσει και καλύτερες-καλύτερο..

Οι χορδές σου είναι πολύ πιθανό να έχουν σκουριάσει. Σκουριά = έξτρα πόνος + φθορά στα τάστα και την ταστιέρα + χάλια ήχος.  Αν οι κάτω (οι λεπτες) χορδες έχουν σκουρύνει, είναι ένα σημάδι οτι άργήσες να τις αλλάξεις.
Επίσης οι Elixir Medium φαίνεται να είναι 13-άρες, δηλαδή πολύ χοντρές (δες εδώ). Είναι οι πιο χοντρές που βγάζει, και είναι πολύ λογικό να σου φαίνονται σκληρές, ειδικά εσυ που είσαι σχετικά αρχάριος. Αν τις έβαζες στου φίλου σου, θα άλλαζες γνώμη για το πόσο φταίει η κιθάρα σου.
Θα πρότεινα να φορέσεις 10-αρες (Extra Light στην σειρά της Elixir) και να κάνεις ένα καλό σετάπ στον μάστορα ή σε κάναν φίλο σου που ξέρει, και να το ξανασκεφτείς.

Επίσης το γεγονός οτι δεν ξέρεις το πάχος των χορδών σου, πιθανότατα δεν έχεις πειραματιστεί με άλλες, και δεν ξέρεις τι παει να πει setup, για μένα σημαίνει οτι γενικά είναι νωρίς για να διαλέξεις την επόμενη κιθάρα σου. Δεν σου την λέω και δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, την τσέπη σου προσπαθώ να προστατέψω.



Oκ τότε αλλαγή σχεδίου θα αγοράσω χορδές  10-άρες τι να πάρω από αυτά εδώ ;

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν είχα ποτέ ακουστική, οπότε δεν φέρω γνώμη  ;D

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για τις elixir και τις ernie ball εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν εχω δοκιμασει τις δευτερες. Στη δικη μου κιθαρα φοραω συνηθως martin ή d'addario. Προφανως ειναι κ θεμα τι σου καθεται στο αφτι ετσι? απο 10 ατομα μπορει να ακουσεις 10 διαφορετικες γνωμες πανω στο γουστο.

Αποσυνδεδεμένος dimitris150

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Για τις elixir και τις ernie ball εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν εχω δοκιμασει τις δευτερες. Στη δικη μου κιθαρα φοραω συνηθως martin ή d'addario. Προφανως ειναι κ θεμα τι σου καθεται στο αφτι ετσι? απο 10 ατομα μπορει να ακουσεις 10 διαφορετικες γνωμες πανω στο γουστο.



Δηλαδή κάτι τέτοιο εννοείς http://www.adagio.gr/product.php?prodid=20 ;;; καλές είναι; να της δοκιμάσω;
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/12, 19:04 από dimitris150 »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για τις elixir και τις ernie ball εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν εχω δοκιμασει τις δευτερες. Στη δικη μου κιθαρα φοραω συνηθως martin ή d'addario. Προφανως ειναι κ θεμα τι σου καθεται στο αφτι ετσι? απο 10 ατομα μπορει να ακουσεις 10 διαφορετικες γνωμες πανω στο γουστο.



Δηλαδή κάτι τέτοιο εννοείς http://www.adagio.gr/product.php?prodid=20 ;;; καλές είναι; να της δοκιμάσω;
Ναι, αυτη τη σειρα. Εσυ διαλεξε τις 10αρες για αρχη (9αρες για ακουστικη μου φαινεται παραειναι λεπτες κ ο ηχος θα ειναι φτωχος)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
119 Απαντήσεις
41431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/03, 08:11
από Καρχαρίας
4 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 18:21
από themos
5 Απαντήσεις
8141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 12:43
από Salinas
7 Απαντήσεις
7803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
2827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 17:36
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 00:16
από yiannakis
4 Απαντήσεις
3269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 15:27
από r4diohead
69 Απαντήσεις
20792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 18:01
από Jezus
2 Απαντήσεις
3263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 22:19
από ReMiOs
6 Απαντήσεις
3652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 01:22
από Nosferatu