Αποστολέας Θέμα: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.  (Αναγνώστηκε 3850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AndVal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Γεια σας.
Είμαι ένα βήμα από το να παραγγείλω την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα Cort M200  από το euroguitar και θέλω να ρωτήσω για το  setup που έρχεται η κιθάρα.
Επειδή εδώ που μένω υπάρχει ένα κατάστημα με μουσικά όργανα και από ότι μου έχουν πει τσιμπάει αρκετά τις τιμές, το αρχικό setup της κιθάρας είναι εργοστασιακό της εταιρίας ή του καταστήματος που έρχεται*;
Πιστεύετε ότι θα είναι επαρκές για εμένα που είμαι πρωτάρης ή χάλια και αναγκαστικά θα πρέπει να την πάω στον τοπικό επαγγελματία;
Ευχαριστώ.

*Μήπως μπορούν να μου κάνουν ένα κανονικό-ποιοτικό σετάρισμα στο euroguitar σε καλύτερη τιμή και να είναι έτοιμη για "δράση" μόλις έρθει; Τους έστειλα email αλλά θέλω και την δική σας γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.
« Απάντηση #1 στις: 05/11/12, 19:21 »
Το αρχικό σετάρισμα είναι υποχρέωση του καταστήματος το μόνο που χρεώνεσαι είναι οι χορδές,από διαδύκτιο δεν έχω ακούσει να γίνεται(από εκεί που τοτην παραγγέλνεις δηλ.)


Πιστεύετε ότι θα είναι επαρκές για εμένα που είμαι πρωτάρης ή χάλια και αναγκαστικά θα πρέπει να την πάω στον τοπικό επαγγελματία;
Ευχαριστώ.

Εδώ εννοείς να κάνεις μόνο σου το σετάρισμα?

Αν εννοείς αυτό δεν θα στο πρότεινα αν δεν έχεις εμπειρία

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.
« Απάντηση #2 στις: 05/11/12, 21:06 »
η κιθάρα δεν θα έρθει με σετάπ.... :P
για να αρχίσουμε από εκεί...

όταν έρθει θα θέλει μερικές ρυθμισούλες για να "έρθει" στα δεδομένα του περιβάλλοντός σου...

εγώ θα πρότεινα να την παίξεις για κάποιο καιρό αν δεν έχει κάτι να σε ενοχλεί (υπερβολικό buzzing πχ) μετά να την πας στον επαγγελματία για ένα σοβαρό και σωστό πρώτο σετάρισμα και μετά, σιγά σιγά και με τον καιρό, να μάθεις να τη σετάρεις μόνος σου

οδηγοί υπάρχουν χιλιάδες

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.
« Απάντηση #3 στις: 06/11/12, 13:39 »
Εκτός των παραπάνω, η κιθάρα θα πρέπει να ρυθμιστεί στα "χέρια" σου. Αλλο setup κάνεις για "ελαφρύ" χέρι και άλλο για κοπάνημα. Καλό επίσης θα ήταν να την έχεις χρησιμοποιήσει κανά 2 μηνο πριν το setup αυτό.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος AndVal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.
« Απάντηση #4 στις: 06/11/12, 15:56 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
Από όσο καταλαβαίνω από τις απαντήσεις σας και απο τα email που μου ήρθαν απο τα eshop το καλό "σωστό" σετάρισμα είναι "προσωπική" υπόθεση και καλό είναι να μην πληρώσω για κάτι τέτοιο τώρα με την αγορά.
Θα ποστάρω και τις απαντήσεις των eshop για κάποιον μελλοντικό αναγνώστη που μπορεί να έχει την ίδια απορία μιας και εγώ δεν βρήκα αντίστοιχο νήμα στο φόρουμ.

Το email μου:

Παράθεση
Do you sell the guitar as it comes from the manufacturer or do you improve the initial setup?Do you offer a good first guitar setup (like relief,nut,intonation,magnets,tune) before you send it and at what cost ?

Τα reply τους.

euroguitar
Παράθεση
Hi yes all our guitars are checked before to send it.

dv247
Παράθεση
..that will come with standard factory setups from the manufacturer.
If you would like us to set the guitar up then we will need to send the guitar to our technician who will be happy to do this for you.  However this might add a few extra days onto your order time.

Thomman
Παράθεση
All instruments are checked at several points –at the factory, at the distribution, we do punctual quality controls ourselves– to assure that the instruments are well set up at delivery.
If you wish an individual setup, we can offer special adjustments to your needs at our workshop for 30 EUR.

Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.
« Απάντηση #5 στις: 06/11/12, 16:53 »
το euroguitar με έστειλε!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.
« Απάντηση #6 στις: 06/11/12, 21:05 »
το euroguitar με έστειλε!

Αν τους πεις πως η κιθάρα είναι τελείως ασετάριστη θα σου πουν πως ότι από εκεί έφυγε ΟΚ αλλά στο ταξίδι της άλλαξε δραματηκά η υγρασία,ξερασία και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς.

Φίλε AndVal σου προτείνω το εξής το πρώτο σετάπ να το πας σε μάστορα(αφού την έχεις για κανένα 1 με 1, μήνα καινα παίζεις εννοήται) γιατί η κιθάρα μπορεί να θέλει fret level και κάποια δουλίτσα στο nut,αυτά τα συγκεκριμένα χρειάζονται εργαλεία και κάποια εμπειρία.

Τα επόμενα σετάπ μπορείς σιγά σιγά να τα κάνεις μόνος σου πάντα με προσοχή και με κάποιες σιμβουλές

Αποσυνδεδεμένος AndVal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.
« Απάντηση #7 στις: 07/11/12, 10:09 »
το euroguitar με έστειλε!
Και να φανταστείς ότι τους έστειλα και δεύτερο email γιατί τα άλλα δύο απάντησαν σχεδόν την ίδια μέρα παρότι το πρώτο email που έστειλα ήταν στο euroquitar.
Ακόμα χειρότερα το μόνο Ελληνικό eshop (prostage) που έστειλα email -νωρίτερα από τα άλλα- για το σετάρισμα και αν μπορούν να μου φέρουν την M200 ή την KX5 μιας και έχουν άλλα μοντέλα Cort και καλές τιμές δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας κατα την αγορά.
« Απάντηση #8 στις: 07/11/12, 12:10 »
χμ...νόμιζα πως το prostage είχε κλείσει μαζί με το καταστημα στο Γαλάτσι αλλά τελικά δουλεύει ακόμα ηλεκτρονικά!

έχει και τηλέφωνο, πάρ'τους να συνεννοηθείς πιο γρήγορα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
35547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/06, 12:23
από mtgr
45 Απαντήσεις
17509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
2 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
5 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 05:48
από Fteo
5 Απαντήσεις
8141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
6 Απαντήσεις
5212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/16, 19:40
από John Stamatopoulos
25 Απαντήσεις
16079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/20, 00:15
από GVen
9 Απαντήσεις
6519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 12:27
από A-nik-i
6 Απαντήσεις
5182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/20, 17:17
από Malamakis