Αποστολέας Θέμα: Αρβανιτάκη - Να το φως  (Αναγνώστηκε 5559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Αρβανιτάκη - Να το φως
« στις: 23/07/04, 10:42 »
Πρώτο άκουσμα....
Δεν ξεχώρισα κανένα τραγούδι....
Άοσμο άγευστο και άχρωμο...... :-\
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος wizofcom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #1 στις: 23/07/04, 15:58 »
tora me skotoses :'(
den to exo parei akoma kai ithela poli na itan kalo ayto to cd
fimes lene oti tora teleytea i arvanitaki tha svisei apo ton xoro
einai apo tis agapimenes mou tragoudistries kai thelo oi fimes na apodixtoun psema


telos padon tha doume...

Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #2 στις: 23/07/04, 18:52 »
#1: mikri diorthosoula: "ola sto fws" o titlos parpen  ;)
#2: H kritiki tou parpen me vriskei poli konta sto "simfwni".
H elef8eria tou "ola sto fws"  de mou dinei tis ais8isi tis palias,kalis elef8erias pou oloi 3eroume k empistevomaste..  :-\
Epikindines allages 8a elega,kiriws enorxistrotika.
Aftos o Katsoupakis -anarwtiemai- an tou pareis tous ipologistes k ta hammond/mpourdammont tou,mporei na enorxistrwsei???  >:(
Wraiotata atmosfairika kommatakia mou ta gemizei mpip mpip mpiiip k xazofwnitika sti mesi tou pou8ena (sto "ena tragoudi gia tin elef8eria" anaferomai mostly,just 4the record ;D)  >:( kai pali  >:(!
Efxaristi ekpliksi(an k iparxei k sto cd "aigaio" me tragoudia+mousikes twn Manwli Pappou/Basili Drogkari)einai to "San aeraki",se poihsh Napolewn Lapa8iwth k mousiki Manwli Pappou.To 8ema einai oti einai teleftaio kommati k einai kourastiko na pataw 12 fores to "next"   ;D
Teliko simperasma: akougetai,efxarista ipo sin8ikes.
Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

Αποσυνδεδεμένος ilines

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #3 στις: 24/07/04, 02:32 »
DEN TO EXO PAREI AKOMA, EIDΑ MONO TO AFIEROMA TOU MEGA, ΑKOUSA 2 KOMMATIA. APLA MOU AFISE THN AISTHISH OTI EINAI PIO LIGHT-THA TO EKSAKRIBOSO LIAN SIDOMOS..
ANTE KAI EINAI ONTOS APLA OK, H' ESTO KAI XLIARO...
NO PROBLEM, KAI O KALLITEXNHS POU MAS EXEI MATHEI STA KALYTERA, MPOREI NA EXEI UPS & DOWNS, ASE POU H ELEYTHERIA PANTA PIRAMATIZETAI-OMOS

"fimes lene oti tora teleytea i arvanitaki tha svisei apo ton xoro "
???????????? :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

DHLADH GIA NA KATALAVO, OPOS LEME "FHMES LENE OTI OI TADE XORIZOUN" H' "FHMES LENE OTI O REXAGEL THA GYRISEI STHN GERMANIA?" (ETSI GIA NA EIMASTE KAI EPIKAIROI, AN KAI TO GLITOSAME AYTO!)
POS AKRIBOS YPARXOUN FHMES GIA TO AN THA SBHSEI (!!!!) ENAS KALLITEXNHS  POU ZEI KAI BASILEUEI TOSA XRONIA EPAKSIA ME POIOTHTA KAI ITHOS STON XORO? KAI POIOI EINAI AYTOI POU TA LENE?

GIA POION MILAME, GIA TA POP ASTERAKIA H' TA LAIKA ASTERAKIA POU ANTE MIA 5ETIA KAI META TOUS PETAEI TO IDIO TO MARKETING AFOU TOUS KSEZOUMISEI???(ΚΑΙ O KOSMOS BEBAIA AFOU BGAINOYN KAINOURGIA FAST-FOOD STHN AGORA)
(Tι έπαθα και γράφω greekglish?-άσχετο!)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΙΛΑΜΕ..ANTE KΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ALBUM, ΕΓΩ ΩΣ ΑΚΡΟΑΤΡΙΑ ΤΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΑΝ ΕΙΧΕ ΗΔΗ 2-3 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΠΩ "ΟΚ,ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΤΥΛ ΤΗΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ". ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ, "ΦΗΜΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ 'ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΛΙΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ"...
Xωρίς μουσική η ζωή θα ήταν ένα σφάλμα

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #4 στις: 24/07/04, 10:43 »
Εφόσον έχεις κάνει κάποια post ήδη....φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως πρέπει να αποφεύγεις τα κεφαλαία. Επίσης εφόσον μπορείς και γράφεις με ελληνικόυς χαρακτήρες τι τα θες τα greeklish  ???
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ilines

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #5 στις: 24/07/04, 13:29 »
Εφόσον έχεις κάνει κάποια post ήδη....φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως πρέπει να αποφεύγεις τα κεφαλαία. Επίσης εφόσον μπορείς και γράφεις με ελληνικόυς χαρακτήρες τι τα θες τα greeklish  ???

Δίκιο έχεις και αν δεν κάνω λάθος είναι το μοναδικό post μου στο οποίο έπαθα παράκρουση. Eπανέρχομαι στην τάξη :), είναι όντως σπαστικό να διαβάζει ο άλλος κεφαλαία ή greeklish..peace! :D
Xωρίς μουσική η ζωή θα ήταν ένα σφάλμα

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #6 στις: 24/07/04, 16:24 »
2 τραγούδια έχω ακούσει μέχρι στιγμής !!!!!!!!
Ε...δε θυμίζουν σε τίποτα την Ελευθερία του ''Μένω εκτός ''...αλλά δε θα τα χαρακτήριζα και χάλια...απλά,όπως είπε και κάποιος άλλος,είναι πιο light !!!!!!!!!

Παρεπιπτόντως,το ''Πάω να πιάσω ουρανό'' - που δε γνωρίζω αν συμπεριλαμβάνεται και σε αυτό το cd - ήταν πάρα πολύ καλό !!!!!!!!!!!!!!!!! ;)
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Evridik_in_Adis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dream Is My Profession
    • Προφίλ
    • Dream Is My Profession
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #7 στις: 04/08/04, 17:57 »
Ούτε εμένα με ενθουσίασε το "Όλα στο φως". Μου άφησε περίπου τις ίδιες εντυπώσεις που μου είχε αφήσει και το "Εκπομπή". Μάλλον βρίσκεται σε αναζήτηση νέου ύφους, τι άλλο να πω...
Αδυνατώ να καταλάβω τι έχουν πάθει τα μεγάλα ονόματα τον τελευταίο καιρό και κυκλοφορούν μέτριες δουλειές... ::)
Για να 'ναι πάντα ίδια αλλάζουν όλα
Μια απέραντη μοναξιά αυτή η ζωή τελικά...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #8 στις: 12/08/04, 00:10 »
Αδυνατώ να καταλάβω τι έχουν πάθει τα μεγάλα ονόματα τον τελευταίο καιρό και κυκλοφορούν μέτριες δουλειές... ::)

Είναι απλό....οι πηγές αποφάσισαν να εκμεταλευθούν μόνες τους τα κοιτάσματά τους....... ;)
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος KYRIAKH-MIX-

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *
    • Προφίλ
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #9 στις: 10/12/04, 14:55 »
Ούτε εμένα με ενθουσίασε το "Όλα στο φως". Μου άφησε περίπου τις ίδιες εντυπώσεις που μου είχε αφήσει και το "Εκπομπή". Μάλλον βρίσκεται σε αναζήτηση νέου ύφους, τι άλλο να πω...
Αδυνατώ να καταλάβω τι έχουν πάθει τα μεγάλα ονόματα τον τελευταίο καιρό και κυκλοφορούν μέτριες δουλειές... ::)

Δυστυχώς, προωθείται η υποκουλτούρα.... αυτο εχω καταλάβει. Αυτο συμφέρει τις  εταιρείες. Αυτοί φέρνουν τα "φράγκα", μιασ και τα μαγαζιά τους ειναι πάντα γεμάτα...  :'( :-\ :-[ ::) ::) ::) ::) :-X

παντως το κομάτι .." ΘΕ μου σχόρα με..καπως έτσι"... ειναι αααααααψογο!!! :-*
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/04, 14:59 από KYRIAKH-MIX- »
..ΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ΑΥΡΙΟ ΤΙ ΧΤΕΣ...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #10 στις: 17/12/04, 18:46 »
Κλασσικη αρβανιτακη....Τσιριδα και ηχορυπανση.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Αρβανιτάκη - Όλα στο φως
« Απάντηση #11 στις: 07/03/05, 14:18 »
Αρχικά -για την ιστορία και μόνο - να πούμε πως το cd ονομάζεται " Όλα στο φως ". Κατά δεύτερον ...ένα είναι το κομμάτι που ξεχωρίζει και ήδη έγινε επιτυχία ...το " Πάρε με αγκαλιά και πάμε " ...πολύ καλό είναι επίσης το "Ο έρωτας δεν μένει πια εδώ ". Κατά τ'άλλα ...ένα απλό δισκάκι χωρίς ιδαιτερότητες .

Αποσυνδεδεμένος Ararvin1967

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #12 στις: 12/03/05, 00:27 »
Ξεχώρισα τα 'Επισκέπτες' ,'Ξημερώνει','Μες στη δική σου τη ζωή' ,
'Ως τα χαράματα' ,'Ο έρωτας δε μένει πια εδώ' (πολύ καλό,πολύ καλή μουσική) ,το πραγματικά εξαιρετικό και από στίχους και μουσική 'Πάω να πιάσω τον ουρανό' του Κραουνάκη ,το 'πες μου όνειρα γλυκά' και το 'σαν αεράκι'.

Δηλαδή μου άρεσαν τα οχτώ από τα 13 τραγούδια που περιέχει το cd ,επομένως εγώ το κατατάσσω στις αρκετά καλές δουλειές.
Είναι ωραία η θάλασσα γιατί σε εσένα μοιάζει

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #13 στις: 14/03/05, 00:10 »
Νομίζω ότι το τραγούδι ''Πάω να πιάσω ουρανό '' (το οποίο ακούω κι αυτή τη στιγμή  :P) είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχουμε ακούσει τα τελευταία τραγούδια..
Την πρώτη φορά που το άκουσα έμεινα βουβή στην κυριολεξία με μια ανατριχίλα να διαπερνά όλο μου το σώμα .

Στο δεύτερο άκουσμα έκλαψα ,δεν ντρέπομαι που το λέω. :-\
Μου θύμισε καταστάσεις και συναισθήματα που έχω περάσει  και ίσως για αυτό ''μίλησε'' τόσο πολύ μέσα μου..

Το ακούω πάντα σε δυνατή ένταση και ο τρόπος ερμηνείας της Αρβανιτάκη σε αυτό το τραγούδι με πλημμυρίζει,δεν ξέρω πως να το περιγράψω,μου δημιουργεί συναισθήματα πολύ δυνατά..Η γυναίκα είναι εκπληκτική..Όσες φορές και να το βάλω συγκλονίζομαι ,δε λέω υπερβολές..  :-X
Το θεωρώ έξοχο κομμάτι και στη μουσική του σύνθεση αλλά και στο περιεχόμενο των στίχων..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/05, 00:28 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Απ: Αρβανιτάκη - Να το φως
« Απάντηση #14 στις: 15/03/05, 02:22 »
Νομίζω ότι το τραγούδι ''Πάω να πιάσω ουρανό '' (το οποίο ακούω κι αυτή τη στιγμή  :P) είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχουμε ακούσει τα τελευταία τραγούδια..
Την πρώτη φορά που το άκουσα έμεινα βουβή στην κυριολεξία με μια ανατριχίλα να διαπερνά όλο μου το σώμα .

Στο δεύτερο άκουσμα έκλαψα ,δεν ντρέπομαι που το λέω. :-\
Μου θύμισε καταστάσεις και συναισθήματα που έχω περάσει και ίσως για αυτό ''μίλησε'' τόσο πολύ μέσα μου..

Το ακούω πάντα σε δυνατή ένταση και ο τρόπος ερμηνείας της Αρβανιτάκη σε αυτό το τραγούδι με πλημμυρίζει,δεν ξέρω πως να το περιγράψω,μου δημιουργεί συναισθήματα πολύ δυνατά..Η γυναίκα είναι εκπληκτική..Όσες φορές και να το βάλω συγκλονίζομαι ,δε λέω υπερβολές.. :-X
Το θεωρώ έξοχο κομμάτι και στη μουσική του σύνθεση αλλά και στο περιεχόμενο των στίχων..

Τα είπες όλα !!! :)

Εγώ,κάθε φορά που το ακούω κλαίω !!! :'(
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/02, 16:32
από Britney
0 Απαντήσεις
2023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 14:40
από darkgspot
1 Απαντήσεις
10584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/13, 19:15
από RPDrummer