Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks  (Αναγνώστηκε 9855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« στις: 05/04/13, 14:21 »
Καλησπέρα παίδες!

παρήγγειλα κάτι strap locks από Κίνα, ήρθαν όλα καλά....αλλά όταν έφτασε η ώρα της δοκιμής...δεν έμπαινε...όχι το κλείδωμα του strap lock αλλά ούτε καν η ζώνη σκέτη στη βίδα!!!
μιλάμε για ζώνη με αρκετά παχύ υλικό....

πέρα απ'την αντικατάσταση της ζώνης,που δε θα το ήθελα, έχει κανείς κάποια άλλη λύση?
αντικατάσταση της "κεφαλής" του strap lock με πιο φαρδιά ή κάποιο άλλο μοντέλο που κάνει για την περίπτωσή μας?

ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #1 στις: 05/04/13, 18:39 »
Δεν κατάλαβα ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Τι δεν μπαίνει και πού; Μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα ή να βάλεις κάποια φωτογραφία;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #2 στις: 05/04/13, 19:01 »
η ζώνη που έχω έχει αρκετά μεγάλο πρόβλημα στο να χωρέσει στο κάτω μέρος του straplock:

τελικά κατάφερα και το έβαλα, με αρκετή πίεση είναι η αλήθεια, αλλά αν ξέρει κάποιος συγκεκριμένο μοντέλο με πιο "φαρδύ" λαιμό (του πάνω εξαρτήματος της φωτογραφίας, πάντα) θα εξυπηρετούσε....
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/13, 21:21 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #3 στις: 05/04/13, 23:18 »
Εγώ πάντως για αποφυγή χαλαρωμάτων των τρυπών της ζώνης (υποθέτω ότι γι αυτό βγήκαν τα strap-locks) κάνω το απλούστατο: δεν την βγάζω ποτέ από την κιθάρα, ούτε φυσικά αλλάζω ζώνες. Όλοι θα θυμάστε την πρώτη φορά που βάλατε τη ζώνη, ήταν αρκετά σφιχτή και μπήκε δύσκολα. Εμένα διατηρείται έτσι ακόμα μετά από 5 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #4 στις: 05/04/13, 23:26 »
βρε το τηρώ αυτό....αλλά με ένα απλό "τσαλάκωμα" της ζώνης πάλι βγαίνει...και μου χει βγει αρκετές φορές και την έχω πιάσει στο τσακ πριν σκάσει κάτω...γι'αυτό θέλω την "εγγύηση" των straplocks....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #5 στις: 06/04/13, 00:45 »
Eγώ πάλι βάζω αυτά στα ήδη υπάρχοντα strap buttons και είναι μια χαρά. Δεν φεύγει η ζώνη ούτε με σφαίρες. Και χωρίς να χρειάζονται ακριβά, δύσχρηστα και κυρίως αναξιόπιστα strap locks...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #6 στις: 06/04/13, 01:26 »
φαίνονται για καλή λύση Απόλλων....ίσως τα δοκιμάσω, thanx!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #7 στις: 06/04/13, 02:45 »
Mπορείς να τα βρεις πολύ φτηνά εδώ. Για τα συνηθισμένα strap buttons, ψάξε για rubber washers με εσωτερική διάμετρο (Ι/D) γύρω στα 9-10 χιλιοστά και πάχος 2-3 χιλιοστά. Αν θυμάμαι καλά, αυτά εδώ είναι τα πιο κατάλληλα...

http://www.ebay.co.uk/itm/50-Rubber-Washers-25mm-O-D-X-M10-X-2-2mm-Thk-/130872801545?pt=UK_DIY_Material_Nails_Fixing_MJ&hash=item1e78a07909

http://www.ebay.co.uk/itm/20-Rubber-Washers-21mm-O-D-X-9mm-I-D-X-2-5mm-Thk-/130872801542?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1e78a07906
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #8 στις: 06/04/13, 12:46 »
Yπάρχει και η παλιά και εγγυημένη λύση  ;D ;D




EDIT: πίνεις και την μπυρίτσα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #9 στις: 06/04/13, 13:05 »
την είχα κατά νου αυτή τη λύση και όλο λέγαμε να πάμε αλλά ποτέ δε το κάναμε! ;D
ε..μετά είπα να παραγγείλω κάτι πιο durable αλλά τα δατε τα προβλήματα..... :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #10 στις: 06/04/13, 16:53 »
To ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά... τώρα αν θέλεις να αγοράσεις ξεχωριστά τα washers από το ebay ή από κάποιο hardware store, ή να τα πάρεις από τα μπουκάλια της Grolsch, δεν έχει μεγάλη διαφορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #11 στις: 06/04/13, 17:18 »
To ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά... τώρα αν θέλεις να αγοράσεις ξεχωριστά τα washers από το ebay ή από κάποιο hardware store, ή να τα πάρεις από τα μπουκάλια της Grolsch, δεν έχει μεγάλη διαφορά.
εχει διαφορα στο περιεχομενο!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #12 στις: 06/04/13, 17:26 »
Yπάρχει και η παλιά και εγγυημένη λύση  ;D ;D
Όντως, και αξίζει σαν λύση όχι τόσο για την τιμή, αλλά γιατί δεν χρειάζεται επεμβάσεις στην κιθάρα. Αυτός είναι και ο λόγος που τα προτιμάνε πολλοί για vintage οργανα. Κακά τα ψέμματα, πολλές ιστορίες με εγκατάσταση strap locks, περιλαμβάνουν άνοιγμα μεγαλύτερης τρύπας, γέμισμα με οδοντογλυφίδες, λιμάρισμα σε βίδες κτλ.

Τέτοια έχω βάλει και εγώ, αλλά πρέπει να πω οτι 2 φορές μου εκσφεντονίστηκε το λαστιχάκι από το μπροστινο strap hole την ώρα που έπαιζα. Δεν βγήκε η ζώνη από την θέση της, αλλά χαλάστηκα λίγο. Σίγουρα δεν είναι 100% ασφαλή, ούτε τα strap locks είναι, παρόλα αυτα, νομίζω οτι ένα καλο strap lock θα ειναι λίγο πιο ασφαλές, για έναν ζωηρό παίκτη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #13 στις: 06/04/13, 18:50 »
Τέτοια έχω βάλει και εγώ, αλλά πρέπει να πω οτι 2 φορές μου εκσφεντονίστηκε το λαστιχάκι από το μπροστινο strap hole την ώρα που έπαιζα. Δεν βγήκε η ζώνη από την θέση της, αλλά χαλάστηκα λίγο. Σίγουρα δεν είναι 100% ασφαλή, ούτε τα strap locks είναι, παρόλα αυτα, νομίζω οτι ένα καλο strap lock θα ειναι λίγο πιο ασφαλές, για έναν ζωηρό παίκτη.

Θα μού επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν διαλέξεις washers σωστού μεγέθους (ανάλογα και με τα strap buttons της κιθάρας σου) και όχι πολύ ελαστικά, τότε είναι ασφαλέστατα. Στις περισσότερες κιθάρες που έχω, τα strap buttons έχουν διάμετρο στο πάνω μέρος τους γύρω στα 13-14 χιλιοστά, γι αυτό και τα λαστιχάκια με άνοιγμα διαμέτρου 10 χιλιοστά μπαίνουν μεν με κάποια δυσκολία, αλλά μετά δεν βγαίνουν με τίποτα. Δοκίμασα με κάθε τρόπο να κάνω το λαστιχάκι να φύγει από τη θέση του, μέχρι που στριφογύριζα την κιθάρα πάνω από το κεφάλι μου κρατώντας την από τη ζώνη και δεν κουνήθηκε καθόλου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #14 στις: 07/04/13, 00:34 »
Θα μού επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν διαλέξεις washers σωστού μεγέθους (ανάλογα και με τα strap buttons της κιθάρας σου) και όχι πολύ ελαστικά, τότε είναι ασφαλέστατα. Στις περισσότερες κιθάρες που έχω, τα strap buttons έχουν διάμετρο στο πάνω μέρος τους γύρω στα 13-14 χιλιοστά, γι αυτό και τα λαστιχάκια με άνοιγμα διαμέτρου 10 χιλιοστά μπαίνουν μεν με κάποια δυσκολία, αλλά μετά δεν βγαίνουν με τίποτα. Δοκίμασα με κάθε τρόπο να κάνω το λαστιχάκι να φύγει από τη θέση του, μέχρι που στριφογύριζα την κιθάρα πάνω από το κεφάλι μου κρατώντας την από τη ζώνη και δεν κουνήθηκε καθόλου.
όχι δεν σου επιτρέπω  :P
Η αλήθεια είναι οτι η κιθάρα που το έπαθα είναι μια les paul με strap buttons διαμέτρου 11-12mm. Λίγο τραγικό τώρα που το σκεφτομαι.

Προσπαθώ να φανταστώ αυτη την κίνηση με την περιστροφή πάνω απο το κεφάλι, αλλα δεν μπορώ. μπορείς να ανεβάσεις βίντεο ?  ;D


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #15 στις: 07/04/13, 03:03 »
Προσπαθώ να φανταστώ αυτη την κίνηση με την περιστροφή πάνω απο το κεφάλι, αλλα δεν μπορώ. μπορείς να ανεβάσεις βίντεο? ;D

 ::)

Λίγο δύσκολo. Πάντως ήταν κάτι σαν αυτό που προσπαθεί να κάνει ο τύπος εδώ:


αλλά χωρίς τον αυτοτραυματισμό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #16 στις: 07/04/13, 11:26 »
εγω εχω παρει τα strap locks της Fender, απο Thomann http://www.thomann.de/gr/fender_strap_locks_fslc1_chrome.htm, το ενα κοματι ειναι παντα πανω στη ζωνη και το αλο πανω στην κιθαρα και με ενα "κλικ" οποτε θες τη βγαζεις. δεν ειμαι τοσο "ζωηρος" απλα για ασφαλεια, ειναι και κατι που μενει, πχ και αλη κιθαρα να αγορασω αργοτερα, 2 βιδες ειναι, παντως αν ειχα δει αυτα τα λαστιχακια πριν παρω αυτα που εχω θα τα δοκιμαζα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #17 στις: 07/04/13, 11:55 »
Προσπαθώ να φανταστώ αυτη την κίνηση με την περιστροφή πάνω απο το κεφάλι, αλλα δεν μπορώ. μπορείς να ανεβάσεις βίντεο ?  ;D



EDIT: Για να γίνει αυτό η ζώνη πρέπει να είναι γυαλιστερή και να γλιστράει με άνεση πάνω στο ρούχο που φοράμε. Επίσης είναι πιο δύσκολο όταν δεν είναι αρκετά μακριά ρυθμισμένη η ζώνη.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/13, 12:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #18 στις: 07/04/13, 12:11 »
Έχω διαβάσει με ενδιαφέρον αυτό το thread αλλά θεωρώ ότι έχετε χαθεί λίγο με τις πατέντες και τα διάφορα τρικ. Τα πράγματα είναι απλά, τουλάχιστον για τον κιθαρίστα που μετακινείται σε πρόβες, σε συναυλίες, έχει θήκη, αποθηκεύει την κιθάρα, κλπ, δηλαδή λίγο πολύ όλους.

1. Η ζώνη πρέπει να είναι ΣΤΑΘΕΡΗ σε κάθε περίπτωση, δεν πρέπει να βγαίνει ποτέ από την κιθάρα παρά μόνο όταν θελήσεις εσύ.. επίσης..
2. Η ζώνη ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να αφαιρείται, διότι η κιθάρα με την ζώνη δεν (πρέπει να) μπαίνει στην θήκη. (μιλάω για ξύλινες σταθερές θήκες χωρίς εσωτερικές ανοχές).
3. Καλό είναι κάθε μία ζώνη που έχεις να μπορεί να κάνει για τις διαφορετικές κιθάρες που έχεις και τούμπαλιν.

Όλα αυτά δείχνουν σε μικρές αναγνωρισμένες και δοκιμασμένες λύσεις. Υπάρχουν αρκετές πατέντες, εγώ δοκίμασα 3, μεταξύ των οποίων και αυτά http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_strap_locks_gd.htm τα οποία έχω στην PRS.

Τελικά από όλα κατέληξα σε αυτά http://www.thomann.de/gr/schaller_security_locks_bc.htm, και τα χρησιμοποιώ σε όλες τις υπόλοιπες κιθάρες/ζώνες μου και είναι πλήρως εναλλάξιμες. Έχουν το καλύτερο κλείδωμα, πολύ σταθερό και σίγουρο, έχουν μεγάλη ροδέλα και δεν βγαίνουν με τίποτα από την ζώνη ή την κιθάρα.

Επίσης υπάρχει και σε όλα τα χρώματα χρυσό ή ασημένιο, γυαλιστερό ή ματ: http://www.thomann.de/gr/schaller_accessories_for_guitar_straps.html

Δίνεις κάτι παραπάνω από διάφορες πατέντες αλλά είναι πολύ οικονομικά σε σχέση με άλλα πιο "ψαγμένα" και καθαρίζεις από όλα τα θέματα.

EDIT: Φυσικά πρέπει να αλλάξεις την βίδα της κιθάρας σου με αυτήν του σετ, αλλά ακόμα και για τους πιο ψυχωτικούς (όπως εγώ) δεν είναι πρόβλημα, απλά θέλει λίγο προσοχή στην τοποθέτηση, το κάνεις με προσοχή μία φορά και δεν ξαναασχολείσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/13, 12:18 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #19 στις: 07/04/13, 13:06 »
Aδριανέ, προσωπικά βρίσκω ότι τα λαστιχάκια που χρησιμοποιώ πληρούν τις προϋποθέσεις που ανέφερες. Είναι εξαιρετικά σταθερά, αλλά μπορούν να αφαιρεθούν (ενίοτε με λίγη προσπάθεια) όταν χρειαστεί. Επίσης είναι η πιο οικονομική και εύκολη λύση, αφού δεν απαιτεί καμία απολύτως επέμβαση στην κιθάρα, ούτε καν να ξεβιδώσεις ένα strap button και να το αντικαταστήσεις με ένα άλλο. Τέλος δεν έχει καμία ουσιαστική εμφανισιακή επίπτωση στην κιθάρα, ειδικά όταν τα strap ends είναι μαύρα, καθώς μόνο από πολύ κοντινή απόσταση μπορεί κανείς να αντιληφθεί την παρουσία τους. Όσο για αλλαγή ζώνης ανάμεσα σε διαφορετικές κιθάρες, αυτό εξυπακούεται εφόσον είναι σχετικά εύκολη η τοποθέτηση και αφαίρεσή τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #20 στις: 07/04/13, 13:30 »
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=h8ARRYsBU-k&feature=fvwp
αλλά χωρίς τον αυτοτραυματισμό...

πέτυχες και βίντεο με την ΙΔΙΑ κιθάρα! ;D

straplocks με μακρύτερο "λαιμό" ώστε να μπαινοβγαίνει άνετα παχιά ζώνη έχετε πετύχει?
γιατί κι αυτά που παρήγγειλα μια χαρά φαίνονται αλλά για να βάλω το ένα είδα κι έπαθα....το να μπαινοβγαίνει κατά το δοκούν η ζώνη αποκλείεται....

(btw....QC σου λέει μετά....οι μαμίσιες βίδες της κιθάρας ήταν άσχετου μεγέθους μεταξύ τους! ;D )

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #21 στις: 07/04/13, 21:11 »
Ειλικρινά τώρα... κάνετε τέτοια ζογκλερικά με ην κιθάρα σας την ώρα που παίζετε?  :o :o

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #22 στις: 07/04/13, 21:20 »
όχι ρε...αυτά τα "ζογκλερικά" απλά αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα της μεθόδου...
εγώ απλά για ασφάλεια τα θέλω.....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #23 στις: 07/04/13, 21:28 »
α οκ...  ;D ;D ;D


εγώ πάντως σε γενικές γραμμές τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω μια ζώνη της Dunlop (δεν έχω strap lock) η οποία ήταν και παραμένει πολύ σκληρή σαν υλικό κατασκευής (ιδίως στο σημείο που υπάρχει η τρύπα, έμπαινε με το ζόρι τον πρώτο καιρό...). Την ζώνη την βάζω και την βγάζω σχεδόν καθημερινά (είτε παίζω σπίτι είτε για να την πάρω μαζί την κιθάρα). Δεν θεωρούμε και πολύ δραστήριος την ώρα που παίζω (δεν κάνω φιγούρες δηλαδή  ;D ) αλλά νορμάλ πράματα... Σίγουρα είναι πάρα πολλές οι φορές που σκύβω-σηκώνομαι στα πετάλια... τέλος πάντων ζώνη δεν μου έχει βγεί ποτέ.... Θέλω να πώ ότι είναι και η ποιότητα της ζώνης μεγάλη υπόθεση...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με μέγεθος strap locks
« Απάντηση #24 στις: 07/04/13, 22:16 »
τι να σου πω....έχω αρκετά καλή ποιοτικά ζώνη με αρκετά στενές τρύπες αλλά αρκετές φορές ενώ ρυθμίζω και σηκώνομαι έχει "διπλώσει" και βγαίνει....

μόλις παρήγγειλα άλλου τύπου straplocks τα οποία, σε βίντεο, μου φάνηκαν πως "κλειδώνουν" ασχέτως πάχους ζώνης....ίδωμεν!

Απόλλων τα πλαστικά "καπάκια" δεν μπαινοβγαίνουν κατά το δοκούν έτσι? χρειάζεται βίδωμα-ξεβίδωμα κάθε φορά.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 16:49
από Ο Νέος Κιθαρωδός
5 Απαντήσεις
9981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/07, 04:59
από panos4657
3 Απαντήσεις
2698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 23:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
38 Απαντήσεις
48832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
5 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/14, 15:39
από Απόλλων
39 Απαντήσεις
11898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 01:37
από AnimaPura
5 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/15, 12:32
από AnimaPura
12 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/16, 14:38
από Kostas_Orfanidis_16
5 Απαντήσεις
11476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/18, 22:08
από Uriah