Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση εξοπλισμού από αρχάριο κιθαρίστα. τα φώτα σ  (Αναγνώστηκε 3255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλοι μου,


διαβάζω καιρό το φόρουμ σας αλλά μόλις πριν λίγο αποφάσισα να εγγραφώ καθότι βρίσκομαι σε μια κάπως "χαοτική" κατάσταση.

Λοιπόν, το υπόβαθρο είναι το εξής. Παίζω ηλεκτρική κιθάρα 3 χρόνια τώρα. Τα 2 πρώτα έκανα μαθήματα τον τελευταίο χρόνο όμως λόγω της Γ' Λυκείου αναγκάστηκα να τα σταματήσω. Θεωρώ τον εαυτό μου έναν αρχάριο παίκτη, κατάφερα όμως να ανταποκριθώ με επάρκεια στον ρόλο μου σε σχολικές γιορτές κλπ.

Όταν πριν τρία χρόνια αποφάσισα να ξεκινήσω, με το περιορισμένο budget, αποφάσισα να πάω σε μια Cort Z-42 και έναν Line 6 Spider III (15 watt) ενισχυτή. Μου είπαν και πλέον το πιστεύω κι εγώ πως ίσως δεν αξίζει να δώσω τα 50 ή 100 παραπάνω για να αγοράσω την "φίρμα" της Epiphone.

Έφτασε λοιπόν η ώρα που τα βάζω κάτω, ελέγχω τα χρηματικά διαθέσιμα και αποφασίσω να προχωρήσω σιγά σιγά στην αναβάθμιση του εξοπλισμού μου (λέω να αγοράσω και μια ακουστική κιθάρα αλλά αυτό είναι μόνο για τη φάση μου).

Πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι να πάρω μια πεταλιέρα. Σκοπεύω να έχω μια πληθώρα ήχων και εφέ μιας και θα επιδιώξω έναν πιο ενεργό ρόλο για την ενασχόληση μου με το όργανο. Μου έχουν κάτσει 2 στο μάτι. H Boss ME-25 και η Zoom G7.1ut (πρόσφατα είδα και την Digitech RP-355).
Από αυτές τις επιλογές τι έχετε να μου προτείνετε; Υπάρχει μήπως και κάποια ακόμη που δε θα έπρεπε να αγνοήσω; Αυτό που ψάχνω είναι καλή ποιότητα κατασκευής, καθαρό ήχο και κάτι πιο πεζό, να μπορώ να αλλάζω στη στιγμή μεταξύ ενός clean και ενός overdrive καναλιού της επιλογής μου.

Μετά όμως σκέφτηκα το εξής..... θα ανταποκριθεί ο ενισχυτής μου; Μήπως πρέπει να κάνω κι εκεί κάτι καλύτερο; Εφόσον θα πάω για πολυ-εφέ δεν με απασχολούν ιδιαίτερα τα πολλά φρου-φρου στον ενισχυτή. Μόνο ο πιο δυνατός, πιο καθαρός ήχος αλλά και η δυνατότητα του ενισχυτή να αποδώσει το πλήρες φάσμα των ήχων της πεταλιέρας.
Έχετε κάτι να προτείνετε σχετικά;

Τώρα όσον αφορά την κιθάρα..... εντάξει είναι ένα φθηνό όργανο, βασικό. Με έχει βολέψει όμως και για την ώρα δε σκοπεύω να προχωρήσω σε κάποια αγορά εκεί.

Αυτά από εμένα. Περιμένω τις απαντήσεις σας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Φιλε μου ο Spider που εχεις εχει ενσωματωμενα εφφε αν δεν κανω λαθος. Αν δεν εχεις ηδη, μπορεις να αγορασεις την πεταλιερα που το "συνοδευει" απο την line6 και ετσι να ελεγχεις τον ενισχυτη σου απο αυτη, να σωνεις ηχους που φτιαχνεις (και να τους φορτωνεις οποτε θες μεσω της πεταλιερας, οποτε θα εχεις αυτο που λες πως θες, πχ να πηγαινεις απο καθαρα σε βρωμικα με αλλα εφφεδακια ο καθε ηχος κτλ).
Τωρα αν δεν σου αρεσει ο ηχος και τα εφφεδακια που εχει ηδη ο Spider, τοτε μια πεταλιερα ειναι καλη λυση μεν (για να εχεις αρκετα εφφεδακια) αλλα προϋποθετει να εχεις εναν ενισχυτη που δεν θα ειναι modelling. Οχι οτι δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις και με modelling ενισχυτη, αλλα σε αυτες τις κατηγοριες τιμης, οι modelling ενισχυτες δεν ειναι και τοσο "φιλοξενοι" σε πεταλια και πεταλιερες.
Αν ειχες εναν λαμπατο μικρο πχ, τοτε ναι, θα ταν μια καλη λυση μια πεταλιερα. Ακομα κι αν ειχες εναν καλο solid state θα κανες μια χαρα την δουλεια σου, αλλα με εναν modelling ενισχυτη δεν νομιζω οτι θα εχεις και τα καλυτερα αποτελεσματα (αν και αυτο ειναι υποκειμενικο, το ξαναλεω).
Οποτε θα προτεινα αν σου αρεσει ο ηχος γενικα του ενισχυτη σου (και εφοσων σιγουρευτεις οτι ξερεις να τον εκμεταλλευεσαι, πχ να ξερεις να χρησιμοποιεις τα εφφε του, τον προγραμματισμο του, να σωνεις ηχους κτλ), να παρεις μια πεταλιερα ελεγχου που πουλαει χωριστα η line6 (δες ποιο απο τα μοντελα που εχει η line6 κανει για τον ενισχυτη σου απο το site της), να την συδεσεις πανω στον spider και να εχεις αυτα που θες με τον ενισχυτη που ηδη εχεις. Επισης, δες μηπως μπορεις να παρεις (αν ειναι συμβατη με τον ενισχυτη σου, ξανακοιτα στο site της line6) την μεγαλη πεταλιερα που εχει η line6 με ενσωματωμενα οχι μονο διακοπτες αλλα και πεταλια για να μπορεις να χρησιμοποιεις εφφε οπως wah wah, να εχεις volume πεταλι κτλ.
Δεν ξερω τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη σου, οποτε θα κανεις το ψαξιμο εσυ, αλλα καταλαβες την γενικη ιδεα...
Αν τωρα γενικοτερα δεν σου αρεσει ο ηχος του ενισχυτη σου, θα ελεγα να τον πουλησεις και απλα να παρεις εναν που να σου αρεσει ο ηχος του. Ο ενισχυτης ειναι το πιο βασικο κομματι σε ολη την αλυσιδα του ηχου σου.
Αν εχεις εναν καλο ενισχυτη (για τα γουστα σου εννοω καλο, ηχητικα), τοτε μπορεις να του κοτσαρεις πανω πεταλιερες, προενισχυτες, πεταλια και οτι αλλο θες και θα ξερεις οτι η αισθηση και η γενικοτερη χροια του ηχου θα σου αρεσουν. Απλα θα του προσθετεις εφφε, σταδια παραμορφωσης κτλ.
Σε αυτη την περιπτωση οπως καταλαβαινεις, πρεπει να ξεκινησεις με εναν καλο ενισχυτη (καλο για σενα). Οποτε αν δεν σου αρεσει ο spider, πες μας τι περιπου ακουσματα σου αρεσουν (και που θα ηθελες να εχεις τετοιον ηχο πχ) μπας και προτεινουμε και κατι συγκεκριμενο.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Θα σου προτεινω αντι για πεταλιερες να πας σε πραγματικο ηχο αν θες να κανεις αναβαθμιση.
Και εννοω λαμπατο ενιχυτη και πεταλια, λιγα και καλα.
Αλλιως μενεις και με το line6 μια χαρα ειναι.


Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν,

καταρχάς ευχαριστώ για τις γρήγορες και κατατοπιστικές σας απαντήσεις.

Για να είμαι ειλικρινής τώρα, ο ενισχυτής μου ναι μεν είναι καλός για την αρχή και τον πρώτο χαβαλέ αλλά νιώθω σαν να μην με καλύπτει πλέον ακουστικά. Θα ήθελα λίγο πιο "καθαρό" ήχο. Και τί εννοώ. Το metal του παραείναι βαβούρα. Και τα clean είναι συχνά σαν ψεύτικα. Γι'αυτό σκέφτομαι και την αλλαγή ενισχυτή ίσως για να μπορεί να με καλύψει και λίγο πιο πέρα από την οικιακή χρήση.

Τώρα τα ακούσματα μου είναι...... πολλά. Από Hendrix, Led Zep, Pink Floyd έως τους Metallica και τους Opeth. Συνεπώς σκέφτομαι πως ένας σκέτος ενισχυτής (π.χ. ένας Marshall) να καλύπτει μεν κάποια γούστα αλλά όχι όλα.... Γι'αυτό και σκέφτηκα τη λύση της πεταλιέρας...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos

Τώρα τα ακούσματα μου είναι...... πολλά. Από Hendrix, Led Zep, Pink Floyd έως τους Metallica και τους Opeth. Συνεπώς σκέφτομαι πως ένας σκέτος ενισχυτής (π.χ. ένας Marshall) να καλύπτει μεν κάποια γούστα αλλά όχι όλα.... Γι'αυτό και σκέφτηκα τη λύση της πεταλιέρας...
Μια απο τα ιδια θα εισαι ισως σε λιγο καλυτερη ποιοτητα ;)
(ισως και χειροτερα)
 
Δεν εχει ακομα ανακαλυφθει η κιθαρα, ο ενισχυτης και τα εφφε που τα παιζουν ολα και καλα

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σαφώς και ξεκινάω με δεδομένο αυτό που λες. Απλώς ίσως μπορώ να έχω ένα set που θα παίζει όλα αυτά.... κάποια κλικ καλύτερα απ'ότι τώρα

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Πες οτι βρηκες μια καλη πεταλιερα, που εχεις σκοπο να την συνδεσεις?

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σε έναν καλό ενισχυτή....;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
4 Απαντήσεις
3186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 14:47
από Baroness
6 Απαντήσεις
4150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 17:44
από Wise_One
16 Απαντήσεις
5895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 12:35
από Hellborn
0 Απαντήσεις
2588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 13:08
από Lefteris_Delirium
18 Απαντήσεις
6889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/10, 02:03
από Skyliner
13 Απαντήσεις
4730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 13:28
από A-nik-i
5 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/14, 18:32
από Kosthrash
12 Απαντήσεις
5885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 19:59
από sfanfan
4 Απαντήσεις
4477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/20, 14:19
από GVen