Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€  (Αναγνώστηκε 11477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #25 στις: 05/05/16, 23:14 »
Γεια σου @elrich και ευχαριστω για την απαντηση σου..Εσυ ποιο μοντελο Apx εχεις? Εγω δεν ψαχνω την τελεια κιθαρα απλα μια αξιοπρεπης κιθαρα που να εχει εναν ικανοποιητικο ηχο και να μπορω να κανω κανενα liveακι χωρις να εχω κανενα προβλημα..θα με καλυψει η apx?

Εγώ έχω ένα παμπάλαιο μοντέλο, την APX 7 με πλαστική πλάτη (!!!)
Είναι αυτή εδώ και φυσικά δεν παράγεται πλέον:

https://www.youtube.com/watch?v=ChL7LqC253M

Τι είδος μουσικής παίζεις καταρχήν, και αν σολάρεις ή παίζεις απλά ακκόρντα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #26 στις: 06/05/16, 10:17 »
Aν σε ενδιαφέρει ως κύριο κριτήριο το playability που προσφέρει μια κιθάρα όπως η APX, τότε θα ήταν καλό να κοιτάξεις κιθάρες παρόμοιες με την Applause που αναφέρθηκε ήδη. Δες π.χ. την Ovation Celebrity CS24 ή για κάτι φτηνότερο την Vintage Synergy VR6.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #27 στις: 06/05/16, 18:08 »
Γεια σου @elrich και ευχαριστω για την απαντηση σου..Εσυ ποιο μοντελο Apx εχεις? Εγω δεν ψαχνω την τελεια κιθαρα απλα μια αξιοπρεπης κιθαρα που να εχει εναν ικανοποιητικο ηχο και να μπορω να κανω κανενα liveακι χωρις να εχω κανενα προβλημα..θα με καλυψει η apx?


Εγώ έχω ένα παμπάλαιο μοντέλο, την APX 7 με πλαστική πλάτη (!!!)
Είναι αυτή εδώ και φυσικά δεν παράγεται πλέον:

http://youtube.com/watch?v=ChL7LqC253M

Τι είδος μουσικής παίζεις καταρχήν, και αν σολάρεις ή παίζεις απλά ακκόρντα.

Εγώ περισσότερο παίζω ακόρντα αλλά μπορεί να παίξω καμιά εισαγωγή σόλο

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #28 στις: 06/05/16, 18:31 »
Aν σε ενδιαφέρει ως κύριο κριτήριο το playability που προσφέρει μια κιθάρα όπως η APX, τότε θα ήταν καλό να κοιτάξεις κιθάρες παρόμοιες με την Applause που αναφέρθηκε ήδη. Δες π.χ. την Ovation Celebrity CS24 ή για κάτι φτηνότερο την Vintage Synergy VR6.

Όπως είπα και πριν ψάχνω μια αξιοπρεπής κιθάρα ένα ικανοποιητικο ήχο και μια καλή και όμορφη κατασκευή και όχι μία κιθάρα που ίσως έχει τον καλύτερο ήχο στο χρηματικό πλαίσιο που έθεσα αλλά υστερει σε κατασκευή..με αυτα τα κριτήρια που με κατευθύνεις?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #29 στις: 06/05/16, 20:04 »
Όπως είπα και πριν ψάχνω μια αξιοπρεπής κιθάρα ένα ικανοποιητικο ήχο και μια καλή και όμορφη κατασκευή και όχι μία κιθάρα που ίσως έχει τον καλύτερο ήχο στο χρηματικό πλαίσιο που έθεσα αλλά υστερει σε κατασκευή..με αυτα τα κριτήρια που με κατευθύνεις?

Η δική μου άποψη συνοψίζεται στα εξής: Για ακουστική κλασσικής κατασκευής, μια από τις δύο κιθάρες που πρότεινα αρχικά, δηλαδή την Cort MR-710F και την Washburn WD10SCE. Για ακουστική με θεωρητικά καλύτερο playability (λεπτό σώμα, μπράτσο σε στυλ ηλεκτρικής κλπ), την Vintage Synergy VR6.

Σημειωτέον ότι αυτές θα ήταν οι δικές μου προσωπικές επιλογές με βάση τα δικά μου κριτήρια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποιες από τις άλλες κιθάρες που προτάθηκαν δεν είναι αξιόλογες. Έτσι κι αλλιώς όλα είναι εντελώς υποκειμενικά. Για μένα π.χ. μια κιθάρα με παχύ (έως πολύ παχύ) μπράτσο είναι πιο ευκολόπαιχτη από μια με πολύ λεπτό μπράτσο, κάτι με το οποίο οι περισσότεροι κιθαρίστες μάλλον θα διαφωνούσαν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #30 στις: 07/05/16, 00:46 »
Όπως είπα και πριν ψάχνω μια αξιοπρεπής κιθάρα ένα ικανοποιητικο ήχο και μια καλή και όμορφη κατασκευή και όχι μία κιθάρα που ίσως έχει τον καλύτερο ήχο στο χρηματικό πλαίσιο που έθεσα αλλά υστερει σε κατασκευή..με αυτα τα κριτήρια που με κατευθύνεις?

Η δική μου άποψη συνοψίζεται στα εξής: Για ακουστική κλασσικής κατασκευής, μια από τις δύο κιθάρες που πρότεινα αρχικά, δηλαδή την Cort MR-710F και την Washburn WD10SCE. Για ακουστική με θεωρητικά καλύτερο playability (λεπτό σώμα, μπράτσο σε στυλ ηλεκτρικής κλπ), την Vintage Synergy VR6.

Σημειωτέον ότι αυτές θα ήταν οι δικές μου προσωπικές επιλογές με βάση τα δικά μου κριτήρια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποιες από τις άλλες κιθάρες που προτάθηκαν δεν είναι αξιόλογες. Έτσι κι αλλιώς όλα είναι εντελώς υποκειμενικά. Για μένα π.χ. μια κιθάρα με παχύ (έως πολύ παχύ) μπράτσο είναι πιο ευκολόπαιχτη από μια με πολύ λεπτό μπράτσο, κάτι με το οποίο οι περισσότεροι κιθαρίστες μάλλον θα διαφωνούσαν.

Ευχαριστώ πολύ Απόλλων για τις προτάσεις σου νομίζω πως με έχεις βοηθήσει αρκετά

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 14:35
από no_one
0 Απαντήσεις
3275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 17:39
από PanouleXxX
4 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 15:25
από zeromancer
7 Απαντήσεις
4658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 14:29
από athws
51 Απαντήσεις
32129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
5 Απαντήσεις
4581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 22:51
από Valantis
12 Απαντήσεις
6701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 19:09
από yiannakis
14 Απαντήσεις
5540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:11
από LaryHimura
12 Απαντήσεις
6644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 13:49
από soner
1 Απαντήσεις
2853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/13, 13:14
από Απόλλων