Αποστολέας Θέμα: 18 Volt Mod emg  (Αναγνώστηκε 11277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #25 στις: 15/11/10, 22:37 »
Παίδες το θέμα της διάρκειας της μπαταρίας τι λέει? Έβαλα πρόσφατα emg 81-60 στην κιθάρα μου με 9v. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να βγάζουμε το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζουμε για να μην χαλάει τσάμπα! Είναι η μόνη κιθάρα που έχω οπότε θα λιώνω μόνο αυτήνα!

Πολύ σωστά βγάζεις το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζεις! Άν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι σαν να "πέφτει" λίγο ο ήχος της κιθάρας, είναι λιγότερο επιθετικός και δυναμικός, πιθανόν να χρειάζεσαι καινούρια μπαταρία, εκτός και αν το φτάσεις στο εξαντλητικό σημείο να μην έχεις καθόλου ήχο. Όποτε πηγαίνεις την κιθάρα για σετάρισμα χορδές κλπ, πες τους να ρίχνουν μια ματιά, μετράν την τάση ή κάτι τέτοιο, και μπορεί έτσι να ξέρεις ότι χρειάζεται να την αλλάξεις ακόμα και άν ο ίδιος δεν το έχεις υποψιαστεί.



Απο διαρκεια θα σε βγαλει για πολυ καιρο, αναλογα και ποσο παιζεις βεβαια... σιγουρα πανω απο μηνα...
Οταν τελειωνει η μπαταρια απλα ο καθαρος ηχος αρχιζει και βρωμιζει και   τοτε πρεπει να την αλλαξεις... Δεν βρισκω κανενα λογο να την παει για   σεταρισμα απο εκει και περα, εκτος εαν εχει αλλο θεμα η κιθαρα...
Καθε   τρεις και λιγο στο μαστορα ρε παιδια...Το σεταρισμα ειναι πανευκολο   εκτος εαν εχεις να κανεις με αλλου ειδους φθορες στο οργανο (πχ ταστα)   ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΣΑΣ...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/10, 22:40 από panos470dxqm »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #26 στις: 16/11/10, 00:31 »
οχι πάνω απο μήνα, πάνω απο χρόνο  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #27 στις: 16/11/10, 00:45 »
Παίδες το θέμα της διάρκειας της μπαταρίας τι λέει? Έβαλα πρόσφατα emg 81-60 στην κιθάρα μου με 9v. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να βγάζουμε το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζουμε για να μην χαλάει τσάμπα! Είναι η μόνη κιθάρα που έχω οπότε θα λιώνω μόνο αυτήνα!

Πολύ σωστά βγάζεις το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζεις! Άν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι σαν να "πέφτει" λίγο ο ήχος της κιθάρας, είναι λιγότερο επιθετικός και δυναμικός, πιθανόν να χρειάζεσαι καινούρια μπαταρία, εκτός και αν το φτάσεις στο εξαντλητικό σημείο να μην έχεις καθόλου ήχο. Όποτε πηγαίνεις την κιθάρα για σετάρισμα χορδές κλπ, πες τους να ρίχνουν μια ματιά, μετράν την τάση ή κάτι τέτοιο, και μπορεί έτσι να ξέρεις ότι χρειάζεται να την αλλάξεις ακόμα και άν ο ίδιος δεν το έχεις υποψιαστεί.



Απο διαρκεια θα σε βγαλει για πολυ καιρο, αναλογα και ποσο παιζεις βεβαια... σιγουρα πανω απο μηνα...
Οταν τελειωνει η μπαταρια απλα ο καθαρος ηχος αρχιζει και βρωμιζει και   τοτε πρεπει να την αλλαξεις... Δεν βρισκω κανενα λογο να την παει για   σεταρισμα απο εκει και περα, εκτος εαν εχει αλλο θεμα η κιθαρα...
Καθε   τρεις και λιγο στο μαστορα ρε παιδια...Το σεταρισμα ειναι πανευκολο   εκτος εαν εχεις να κανεις με αλλου ειδους φθορες στο οργανο (πχ ταστα)   ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΣΑΣ...

Ρε συ Πάνο, πες μου σε παρακαλώ, που ακριβώς σε αυτά που λέω βρήκες ότι λέω να την πάει για σετάρισμα για να τσεκάρει την μπαταρία; Απλώς του λέω, όποτε και αν την πάει για σετάρισμα ή κάτι άλλο στο μάστορα, να του πει να μετρήσει και την μπαταρία.. Ξαναδιάβασε αυτά που γράφω και πιστεύω θα καταλάβεις.

Και κάτι άλλο. Το σετάρισμα ΔΕΝ είναι έυκολο για κάποιον που δεν ξέρει. Και εννοώ για βαρβάτο σωστό λεπτομερές σετάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #28 στις: 16/11/10, 01:27 »
Παίδες το θέμα της διάρκειας της μπαταρίας τι λέει? Έβαλα πρόσφατα emg 81-60 στην κιθάρα μου με 9v. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να βγάζουμε το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζουμε για να μην χαλάει τσάμπα! Είναι η μόνη κιθάρα που έχω οπότε θα λιώνω μόνο αυτήνα!

Πολύ σωστά βγάζεις το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζεις! Άν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι σαν να "πέφτει" λίγο ο ήχος της κιθάρας, είναι λιγότερο επιθετικός και δυναμικός, πιθανόν να χρειάζεσαι καινούρια μπαταρία, εκτός και αν το φτάσεις στο εξαντλητικό σημείο να μην έχεις καθόλου ήχο. Όποτε πηγαίνεις την κιθάρα για σετάρισμα χορδές κλπ, πες τους να ρίχνουν μια ματιά, μετράν την τάση ή κάτι τέτοιο, και μπορεί έτσι να ξέρεις ότι χρειάζεται να την αλλάξεις ακόμα και άν ο ίδιος δεν το έχεις υποψιαστεί.



Απο διαρκεια θα σε βγαλει για πολυ καιρο, αναλογα και ποσο παιζεις βεβαια... σιγουρα πανω απο μηνα...
Οταν τελειωνει η μπαταρια απλα ο καθαρος ηχος αρχιζει και βρωμιζει και   τοτε πρεπει να την αλλαξεις... Δεν βρισκω κανενα λογο να την παει για   σεταρισμα απο εκει και περα, εκτος εαν εχει αλλο θεμα η κιθαρα...
Καθε   τρεις και λιγο στο μαστορα ρε παιδια...Το σεταρισμα ειναι πανευκολο   εκτος εαν εχεις να κανεις με αλλου ειδους φθορες στο οργανο (πχ ταστα)   ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΣΑΣ...

Ρε συ Πάνο, πες μου σε παρακαλώ, που ακριβώς σε αυτά που λέω βρήκες ότι λέω να την πάει για σετάρισμα για να τσεκάρει την μπαταρία; Απλώς του λέω, όποτε και αν την πάει για σετάρισμα ή κάτι άλλο στο μάστορα, να του πει να μετρήσει και την μπαταρία.. Ξαναδιάβασε αυτά που γράφω και πιστεύω θα καταλάβεις.

Και κάτι άλλο. Το σετάρισμα ΔΕΝ είναι έυκολο για κάποιον που δεν ξέρει. Και εννοώ για βαρβάτο σωστό λεπτομερές σετάρισμα.

Εχεις δικιο δικο μου λαθος!

Παντως εγω ειμαι αναμεσα σε αυτους που ''δεν ξερουν'' και με λιγο διαβασματακι και πειραματισμο εμαθα να την σεταρω μονος μου και μπορω να πω οτι ειναι ευκολο αρκει να μην εχει να κανει με διορθωση φθαρμενων ταστων (που θα θελουν τριψιμο) σκευρωματα η αλλες βλαβες πιο εξιζητημενες κτλ... Αλλα ειναι off topic αυτα οποτε...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/10, 01:30 από panos470dxqm »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #29 στις: 08/01/11, 12:56 »
Μετά λοιπόν από αρκετές πρόβες με το 18Volt setup και ένα live (με απαίσιο ενισχυτή ;D)
Μπορώ να πώ ότι το 18Volt mod κάνει πολύ μεγάλη διαφορά στο καθαρά δίνοντας "πιο καθαρό" (if I could say that ) ήχο και  στα distorted parts πιο δυνατές pinched harmonics...

Γενικό συμπέρασμα: ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ....

με το συγκεκριμένο mod πλέον χρησιμοποιώ σπάνια τον single coil του EMG 89...

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #30 στις: 02/03/11, 14:12 »
Παιδιά επειδή σκέφτομαι να το δοκιμάσω και εγώ στους EMG 81/60 μου,διάβασα όλα όσα είπατε! Πραγματικά δεν είχα φανταστεί ότι χρειάζεται απλά τις δύο μπαταρίες και καμία άλλη τροποποίηση.Θα το δοκιμάσω στο άμεσο μέλλον να δω διαφορές στα αυτιά μου.  ;)
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #31 στις: 02/03/11, 14:22 »
.. να δω διαφορές στα αυτιά μου.  ;)
..ίσως και να τις ακούσεις με τα μάτια σου!..
 :roll

Καλή επιτυχία, αν χρειαστής κάτι γράψε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #32 στις: 02/03/11, 20:03 »
Χαχα σωστά,ίσως τις ακούσω και με τα μάτια!   :P
Να σαι καλά,θα γράψω για οτιδήποτε!
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75