Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451701 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #150 στις: 26/04/10, 23:51 »
 Κάποιος ρώτησε αν υπάρχει κανείς που να  διάβασε όλες αυτές τις σελίδες . Πιστεύω αρκετοί και ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ και μάλιστα με πολλή προσοχή. Νομίζω πως είναι μια "επιμορφωτική" συζήτηση και ότι όλοι μας ωφεληθήκαμε από αυτήν .
  Φίλε Χόλη , καλησπέρα. Χάρηκα πραγματικά την ανάλυσή σου , τη μελέτησα και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και με τον τρόπο ζωής που προτείνεις , γιατί ακριβώς ζω , κινούμαι και επιβιώνω έχοντας πάντα ως γνώμονα το "μέτρο". Αυτό είναι που απωλέσαμε ως ηγεσία και λαός και τώρα χάνουμε τη γη κάτω απ' τα πόδια μας. Σχετικά με τα ποσά που ανέφερα , μακριά από μένα κάθε κακεντρέχεια κατά το να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Απλά θέλησα να δείξω τη σπατάλη του κράτους , την έλλειψη ισονομίας και τη λαθεμένη διάρθρωση - οργάνωση του  Δημοσίου.
 Φυσικά ο Παππούς κάτι περισσότερο θα είχε να μας πει , αλλά ....
       

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #151 στις: 27/04/10, 01:52 »
Xolidoxe λυπησου μας αληθεια και χωρισε καμια παραγραφο ωστε να διαβαζεται!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #152 στις: 27/04/10, 08:39 »
Xolidoxe λυπησου μας αληθεια και χωρισε καμια παραγραφο ωστε να διαβαζεται!

Σας κάνω μια προθέρμανση και προπόνηση, για να υποδεχτείτε τα βασανιστήρια του ΔΝΤ.
Όταν ο σαδισμός γίνεται τρόπος ενδυνάμωσης για τα χειρότερα αφού ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει ποιο δυνατό!
Στο επόμενο μου κείμενο, δεν θα υπάρχουν κενά ούτε μεταξύ των λέξεων!
Sorry φίλε μου.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #154 στις: 27/04/10, 11:23 »
Έτσι όπως τα λέει το άρθρο είναι τα πράγματα, Johnie Darko, και είναι τραγικά... (για τους Έλληνες) :(

Να σχολιάσω προηγούμενο μήνυμά σου, όπου προτείνεις να μην πληρώσει κανείς πολίτης τα χρέη/δάνεια του, με σκοπό να καταστραφούν οικονομικά οι τράπεζες. Αυτό θα έχει τις εξής συνέπειες:
- Οι πολίτες θα χάσουν τα σπίτια/αυτοκίνητα τους και λοιπά περιουσιακά στοιχεία τους, καθώς οι τράπεζες θα δικαιωθούν στα δικαστήρια (μην φέρνεις ως παράδειγμα εκείνον τον αμερικάνο που δικαιώθηκε. υπήρξε παρόμοια δικαστική απόφαση μετά από αυτό; )
- Οι επιχειρήσεις θα κλείσουν καθώς δεν θα μπορούν να πάρουν δάνεια γιατί δεν θα υπάρχει χρήμα στις τράπεζες.
- Η ανεργία θα αυξηθεί.
- Ο πληθωρισμός θα αυξηθεί.
- Κανείς στον πλανήτη δεν θα δανείζει στις τράπεζες αυτές, ή θα δανείζει με ληστρικά επιτόκια.
- Οι τράπεζες θα λάβουν τελικά (κι άλλη) κρατική ενίσχυση (με λεφτά των πολιτών).
(Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες συνέπειες, αλλά αυτές μπορώ να σκεφτώ τώρα)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #155 στις: 27/04/10, 11:36 »
Και μου λέτε πως είναι επικίνδυνο να ψάχνουμε αλλού για συνεργασίες ή προστάτες.. εδώ μας τρώνε τις σάρκες τα καλόπαιδα της Σιών, κι εμείς συζητάμε για το "αν θα ζητήσει ανταλλάγματα ο Πούτιν" (είπαμε... να εκμεταλλευθεί τον ελληνικό ορυκτό πλούτο για κάποια χρόνια  και να βγάλει και το κέρδος του) ή "αν πρέπει να σταματήσουμε να ψωνίζουμε με πιστωτικές κάρτες"!!! Φίλε Johnie Darko, το έχω δει κι εγώ το Zeitgheist (και τα 2 μέρη) και συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό με όσα λέει αλλά... όχι τώρα! Όταν πάσχεις απο καρκίνο και το τέλος σου είναι κοντά, δε σκέφτεσαι αν η ακτινοβολία ή η χημειοθεραπεία θα σε επηρεάσει αλλού, ή αν πρέπει να αρχίσεις γυμναστική και να βάλεις περισσότερα λαχανικά στη διατροφή σου...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #156 στις: 27/04/10, 11:59 »
Bασιλη, αν ΟΛΟΙ αποφασισουμε να μην πληρωνουμε πλεον, δεν θα μπορεσει κανεις να οδηγησει ολη την Ελλαδα (που ειναι χρεωμενη) σε δικαστηρια κι ακομα κι αν το τολμουσαν, οταν ολοι ειμαστε ενωμενοι, κανεις δεν θα αφηνε το κρατος να πειραξει την περιουσια του αλλου επειδη χρωσταει στις γ....ς τις τραπεζες. Γιατι πολυ απλα, πρεπει να καταλαβουμε οτι ΕΜΕΙΣ ειμαστε πραγματικα το κρατος και ολοι οι υπολοιποι ειναι απλα διορισμενοι υπαλληλισκοι απο εμας, που καναμε την μλκια να τους διορισουμε. Αυτοι τα κανανε σκατα, εμεις θα το φτιαξουμε... Ας παρουν λοιπον τα λεφτα που χρειαζονται απο τις ιδιες τις τραπεζες που περισυ ειχαν ρεκορ κερδων με το ποσο να ξεπερναει τα 500 εκατ. €, ας φορολογησουν την εκκλησια, ας βαλουν ισοβια φυλακη οσους τοσα χρονια κανανε τις ρεμουλες και τις απατες (ειδικα τα πολιτικα προσωπα και τους βιομηχανους, εφοπλιστες, εργολαβους), ας δημευσουν τις περιουσιες τους και ΜΕΤΑ ας ζητησουν απο εμας να συνεχισουμε να πληρωνουμε για τα τοκογλυφικα δανεια που εξαναγκαζομαστε να παιρνουμε απο τις τρομοτραπεζες.
Ανεχομαστε τα τσιμπουρια και τις βδελλες (τραπεζες, χρηματιστες, εφοπλιστες, βιομηχανους, εργολαβους) τοσο καιρο τωρα, ειναι καιρος να παρουμε το αιμα μας πισω. Ειναι 1000 φορες προτιμοτερο να απομονωθουμε σαν χωρα αλλα να βαλουμε σε ταξη το μπουρδελο που εχουν δημιουργησει, παρα να βλεπουμε μερα με την μερα να καταληστευουν και να βιαζουν την χωρα μας και μαζι της να παρασερνουν κι εμας στο χωρο του Ζαλογγου απλα και μονο επειδη καποιοι πρεπει να βγαζουν χρηματα χωρις να κανουν απολυτως τιποτα.
Ετσι κι αλλιως, οτι μα οτι διακανονισμο και να πετυχουμε, ακομα κι αν περναμε ξανα δανεια με πολυ χαμηλα επιτοκια, παλι τιποτα δεν θα αλλαζε γιατι ολη η παγκοσμια οικονομια ετσι οπως λειτουργει ειναι μια αχανης μαυρη τρυπα που δεν προκειται ΠΟΤΕ να κλεισει. Απλα θα δωσουμε παραταση ζωης σε ενα αρρωστο, μη λειτουργικο, ξεπερασμενο, αχρειαστο συστημα που απλα καποιοι συντηρουν ετσιθελικα γιατι εμεις ειμαστε οι μαλ**ες που δεν σηκωνουμε επιτελους κεφαλι για να απαιτησουμε τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ, οχι μονο για εμας, αλλα για ΟΛΟΥΣ.
Καταλαβαινω οτι οσα λεω δεν ειναι καθολου ευκολα να εφαρμοστουν κι ειμαι σιγουρος οτι η πλειοψηφια δεν θελει καν να ξερει τι παιζεται πισω απο την πλατη της. Οι περισσοτεροι θελουν απλα να συνεχισουν να βλεπουν τα σκατα στην τηλεοραση, να χειροκροτουν τα τιποτα, να βολευονται οπως οπως οικονμικα για να παρουν αλλο 1 αμαξι κτλ, αλλα αυτο πρεπει να αλλαξει. Πρεπει να δωσουμε σε ολους τους συμπολιτες μας να καταλαβουν πως ΟΤΙ και να γινει, εφοσον μενουμε σε αυτο το οικονομικο μοντελο, τιποτα απολυτως δεν θα αλλαξει ΠΟΤΕ προς το καλυτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/10, 12:03 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #157 στις: 27/04/10, 12:32 »
η καπιταλιστικη οικονομικη κριση,ειναι αλλη μια ευκαιρια για τους παραγοντες του για αυξηση της κερδοφοριας τους.Ολα τα αλλα ειναι φτηνοι εντυπωσιασμοι ,οι οποιοι βοηθουνται απο τη τεχνιτη δημιουργια στις ταξεις του λαου ενος κοινωνικου αυτοματισμου,οπου εχθρος του λαου ειναι ο ιδιος ο λαος.

Με 48% αύξηση των κερδών της στο α’ τρίμηνο, η Deutsche Bank ξεπέρασε   τις προσδοκίες των αναλυτών, αποδίδοντας καθαρά έσοδα 1,76 δις ευρώ από   1,19 δις πέρσι την ίδια περίοδο και ενώ οι προβλέψεις των αναλυτών   περίμεναν 1,33 δισ. 
Ουσιαστικά η τράπεζα διπλασίασε τα προ φόρου κέρδη της σε 2,6 δις   ευρώ στο τρίμηνο οδηγούμενη από τις συναλλαγές σε ομόλογα και μετοχές.                      Να σημειωθεί πως έσοδα ρεκόρ σημείωσαν αυτόν τον μήνα από   συναλλαγές σε ομόλογα και οι αμερικανικές τράπεζες Bank of America,   JPMorgan Chase & Co. και Goldman Sachs Group Inc..     
          Η Deutsche Bank γνώρισε φέτος αύξηση 12% της τιμής της μετοχής   της στην Φραγκφούρτη έναντι 2,6% του δείκτη Μπλούμπεργκ 52 ευρωπαϊκών   τραπεζών και η αγοραία αξία της τράπεζας ανέρχεται σε 34,4 δις ευρώ.     
          Μαζί με τις αμερικανικές τράπεζες JPMorgan, Bank of America και   Goldman Sachs, αλλά και την ελβετική UBS AG, υπερέβησαν τις προβλέψεις   για κέρδη των αναλυτών επειδή επωφελήθηκαν πρωτίστως από την μεγάλη   άνοδο της αγοράς σταθερού εισοδήματος (ομόλογα).



Νέο ιστορικό υψηλό κατέγραψε το πρωί της Τρίτης η διαφορά επιτοκίου των   ελληνικών ομολόγων δεκαετούς διάρκειας έναντι των αντίστοιχων γερμανικών   ξεπερνώντας τις 685 μονάδες βάσης.

Χθες, το spread έφτασε τις 680 μονάδες. Αυτή την ώρα, η διαφορά   επιτοκίου των ελληνικών ομολόγων έναντι των γερμανικών βρίσκεται στις   647 μονάδες βάσης.

Στις πλάτες της ανόδου των τιμών του μαύρου χρυσού  ο πετρελαϊκός   γίγαντας ΒΡ απέδωσε κέρδη 5,6 δις το α’ τρίμηνο φέτος έναντι 2,4 δις την   αντίστοιχη περσινή περίοδο (άνοδος 135%) και 3,45 δις το δ’ τρίμηνο του   2009.
          Με 76 δολ το βαρέλι ο μέσος όρος α’ τριμήνου απέχει σημαντικά   από τα 41 δολ πέρσι την ίδια περίοδο. Παρότι η ζήτηση πετρελαίου   παρέμεινε σχετικά αδύναμη, η τιμή του πετρελαίου ωθήθηκε ανοδικά από το   αισιόδοξο κλίμα για την ανάκαμψη της παγκόσμιας οικονομίας και την   κερδοσκοπία των αγορών.     
          Η ΒΡ δήλωσε πως η παραγωγή πετρελαίου έμεινε στάσιμη πέρσι και   πως η παραγωγή το 2010 συνολικά αναμένεται να είναι ελαφρά χαμηλότερη   του 2009.





Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #158 στις: 27/04/10, 13:12 »
Όταν παραθέτετε κείμενα, το πρέπον είναι να αναφέρετε την πηγή ή/και τον συντάκτη.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #159 στις: 27/04/10, 17:10 »
Τα στοιχεια ειναι απο τη σημερινη Ελευθεροτυπια, η οποια τα εχει παρει απο το ΑΠΕ (Αθηναϊκο πρακτορειο ειδησεων).

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #160 στις: 28/04/10, 12:49 »
Χαίρετε παίδες!!! Τι γίνεται εδώ? Δυό μήνες έλειψα και γίνεται της δεδηλωμένης... Ούτε για την ανάγκη του δεν μπορεί να πάει κανείς σ' αυτήν την χώρα...

Χοληδόχε, ματάκια μου, θα σε στενοχωρήσω, αλλά δεν υπάρχουν πλέον ιδέες ή συλλογικός τρόπος διαφυγής. Το πρόβλημα είναι αδιέξοδο, άλυτο με τα δικά μας μέτρα, υποχρεούμαστε να χορεύουμε στον ρυθμό των άλλων πλέον. Η αλλαγή της κυρίαρχης  φιλοσοφίας, - η οποία και ευθύνεται για την κατάντια μας -  του σχετικισμού, του υποκειμενισμού, του νεοφιλελευθερισμού και του μεταμοντέρνου σοσιαλισμού δεν είναι δυνατόν να επιτελεστεί σε περίοδο πολέμου (διότι σε πόλεμο βρισκόμαστε).

Αυτήν την εποχή το μόνο που μπορεί να προφυλάξει ο καθένας μας είναι το άμεσό του περιβάλλον και αυτό με μια επιφύλαξη. Διότι έπεται και εμφύλιος οπότε η κατάσταση δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην τα βάζετε με τους κερδοσκόπους, την δουλειά μας κάνουμε οι άνθρωποι, έτσι βλέπουμε εμείς την ευτυχία. Καθαρά υποκειμενικό το θέμα.... Και μην ανησυχείτε, μετά από την διόγκωση των κρατικών χρεών και την διάλυση του κοινωνικού κράτους παγκοσμίως, το οποίο πολλοί λοιδωρούσαν και εχθρευόντουσαν, και την εδραίωση απολυταρχικών κρατικών μηχανισμών, ο επόμενος στόχος θα είμαστε εμείς οι κερδοσκόποι.

Ποιά είναι η λύση? Ο έλεγχος της παραγωγής και των πλουτοπαραγωγικών πηγών που προσφέρουν και την εξουσία. Αλλά αυτό εσείς ξεχάστε το, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση τώρα που βάλαν χέρι οι δανειστές. Εκτός κι αν ανακαλύψετε καινούριες πηγές, με νέες τεχνολογίες και εφαρμογές, αλλά και αυτό δεν το βλέπω πιθανόν διότι δεν έχετε την δυνατότητα να παράγετε γνώση μόνοι σας.

Οπότε κάθε συζήτηση είναι περιτή. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι κρίμα να βλέπεις τον 1 στους 4 να υποφέρει από την πείνα σε μια Ευρωπαϊκή χώρα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #161 στις: 28/04/10, 14:06 »
όσο θα υπάρχουν ορφανά CDS που τα παίζουν καρχαρίες ποτέ δεν θα ησυχάσουν χώρες σαν και εμάς...
 
 
το τραγούδι που θα κανει σουξέ προβλέπω να ειναι το ΕΓΩ το Πλουσιόπαιδο    ;D ;D
 
αντε 'γεια μας!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #162 στις: 28/04/10, 15:36 »
Μετρημένες φαίνονται οι ώρες (κυριολεκτικά) που αντέχουμε ακόμα ως χώρα, να δούμε αν θα την σκαπουλάρουμε και σήμερα που απο το πρωί έχουν πέσει όλοι οι μεγαλοκαρχαρίες να φάνε ότι μπορούν απο τους "PIGS"
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #163 στις: 28/04/10, 15:54 »
Bρηκα και καπου που συλλεγουν υπογραφες εναντιον των μετρων της "κυβερνησης" και της εμπλοκης ΕΕ και ΔΝΤ.
Οποιος θελει μπορει να υπογραψει: http://www.gopetition.com/online/35740.html
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #164 στις: 28/04/10, 18:47 »
 ΧαχΑΧαχα! Έλα pappou! Ιδέες υπάρχουν! Λύσεις δεν δίνουν όμως! ούτα καν κατά προσέγγιση! αλλά ποιος ξέρει! ίσως μετά από πολλά πολλά χρόνια, μετά από πολύ βούρδουλα, όσοι επιζήσουν, να διαβάσουν καμιά καλή ιδέα και να πούνε, μήπως είναι καλό να αλλάξουμε νοοτροπία ?
  Βασικά στεναχωριέμαι εδώ και πολλά χρόνια με αυτά που βλέπω τριγύρω μου, οπότε δεν μου χτύπησε την πόρτα καινούρια στεναχώρια! Αναμενόμενα, τα όσα θα συμβούν!
  Προς το παρόν, με μια βόλτα προς τα έξω, αντιλαμβάνεται κανείς, ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα και όλα είναι όπως πριν! Σπατάλη και κατανάλωση σε όλο τη το μεγαλείο!
  Άλλωστε ήδη, πολλοί τα μόνα φράγκα που έχουν είναι από δάνεια, τα οποία είναι ανεξόφλητα και έχουν διπλασιοτριπλασιαστεί τα χρέη τους, τα οποία μάλλον μεταθάνατον θα εξωφλήσουν, αλλά οκ δεν πειράζει όλα καλά! Το φαίνεσθαι υψηλόμισθμος τακτοποιημένος, το είναι, χαμηλόμισθος που χρωστάει σε 100 μεριές.
  Αναρωτιέμαι δε, απότομα θα προσγειωθεί και πόσο πιο χαμηλά θα φτάσει ο κόσμος με το Δ.Ν.Τ.
Πάντως παππούκα, από το τρόπο που μιλάνε σε μένα τα γραφόμενα σου, κάτι μου λέει ότι βράζεις.
Ας ξεκινήσομεν από την παραγωγή πατάτας στην άσφαλτο και μετά θα ακολουθήσει η παραγωγή γνώσεων!
Αναρωτιέμαι βέβαια, ο κόσμος θα βάλει μυαλό και θα αυτοπεριοριστεί και όλα τα υπόλοιπα αυτό- ? ή απλα θα περιοριστεί στα όρια που θα του θέσουν επειδή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, χωρίς να συμβεί καμμία αλλαγή στο μυαλό του?
 
Χάρηκα που σε ξαναείδα παππού! Χαιρόμαστε όσο προλαβαίνουμε! χαχαχα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #165 στις: 28/04/10, 20:05 »
Σίγουρα ήταν αναμενόμενα Χοληδοχάκι μου, αλλά δεν αισθάνεσαι ηττημένος που δεν μπόρεσες ν' αλλάξεις κάτι? Ιδίως για σένα ο οποίος έχεις την ικανότητα να βλέπεις και μερικά χρόνια μπροστά συναισθάνομαι (κι εγώ με την σειρά μου), ότι σε κόφτει και σε παρακόφτει όλη αυτή η κατάσταση. Υποφέρεις διότι αφέθηκες και δεν αντέδρασες όταν έπρεπε...

Αλλά΄όπως είπαμε και στο άλλο θέμα, εφόσον έχουν αλλοιωθεί οι δίαυλοι επικοινωνίας δεν υπάρχει κανένας τρόπος επαφής με την συλλογική σκέψη και κανένας τρόπος συλλογικής αντίστασης. Νομίζω ότι η υπόθεση επαληθεύεται.

Από την άλλη σίγουρα κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να βλέπει τον συνάνθρωπό του να υποφέρει. Σίγουρα δημιουργεί ένα συναισθηματικό κενό και μια πίεση όλη αυτή η κατάσταση. Τουλάχιστον στην περιοχή μου την βλέπω έντονη. Επικρατεί μια έντονη κατάθλιψη στον κόσμο, καμμία σχέση με την ανεμελιά και την ασυδοσία που μου περιγράφεις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #166 στις: 28/04/10, 22:17 »
Δεν ξέρω παππού αν αισθάνομαι ηττημένος. Γιατί το λέω αυτό ? Γιατί όταν μιλάς στον διπλανό σου, με απλά λόγια, προσθαφαιρέσεις δημοτικού και του λες, τόσα έχεις!!! με τόσα μπορείς! τόσα μπορείς να κάνεις! σεβάσου την κατάσταση σου! σεβάσου τα όνειρά σου! και εκείνος σε κοιτάει λες και είσαι τρελός, λες και δεν θα προχωρήσεις ποτέ στη ζωή σου, λες και είσαι ο μαλ...ας, λες και εσύ δεν έχεις όνειρα ή δεν θες να κάνεις 5 πράματα παραπάνω (αλλά στην ώρα τους.), λες και είσαι ο ανόητος που δεν ξέρεις, πως προχωράει η ζωή και η κοινωνία και είναι κακό που θέλεις μια απλή ζωή ( τώρα το απλή είναι θέμα "μέτρου" ) αλλά και το πιο ανόητο μέτρο να βάλω που είναι τα χρήματα (δηλαδή όσα έχω τέτοια ζωή κάνω). Βλέπω τους τριγύρω μου, από οικογένεια μέχρι και κοινωνία, να σπαταλάνε χρήμα και να αγοράζουνε ύλη, που δεν ταιριάζει με την οικονομική τους άνεση αλλά και την οικονομία τους! (δηλαδή τόσα έχω σήμερα, να μην έχω και αύριο κάτι?). Όταν κοιτάνε στο μέλλον, βλέπουνε μία βίλα με ακριβά πολύχρωμα μπαλόνια! Εγώ από την άλλη βλέπω, ένα απλό, μικρό σπιτάκι αλλά αυτό για μένα είναι ονειράρα!
  Συζητάω με τη γιαγιά μου, πως χτίσανε αυτό το σπίτι που μένω και πως περνούσανε 70 χρόνια πριν και αναρωτιέμαι, πως στο καλό τα παιδιά αυτών των ανθρώπων, χάσανε έτσι το μπούσουλα !? Μιλάμε τώρα πολλές περιπτώσεις! Αποθημένα και κόμπλεξ τους βγήκανε ? και μετά λένε για τα σημερινά παιδιά και εγγόνια! ποιος τα έμαθε έτσι ? ο φούφοτος ? οι γονείς τους! Τώρα, πως μερικά, ήτανε έτσι φτιαγμένα, που τους έλεγες να σου πάρω αμαξάκι ? και σκεφτότανε όχι, γιατί θα λείψουνε από τους γονείς, δεν ξέρω. Είναι κάποιοι άνθρωποι που από γεννησιμιού τους μάλλον, κάτι τους κρατάει στο μέτρο.
  Κάπως έτσι παππού, δεν νιώθω και τόσο ηττημένος. Χώρια ότι για κάποιο χρονικό διάστημα, ξελάσπωνα τις λάσπες άλλων. Δηλαδή να βογκάς κάθε μέρα "μη και μη και πρόσεχε" και στο τέλος, να πληρώνεις και τα σπασμένα, γιατί πολύ απλά είσαι η μόνη άμεση βοήθεια.
  Όταν λοιπόν παππού τα λες και τα ξαναλές και σου έχει γίνει βίωμα και εμπειρία και μάλιστα σε πονά, που δεν σε ακούνε, αλλά και που δεν αντιλαμβάνονται με ευαισθησία ότι σε ρίξανε στο δικό τους λούκι, που είναι το άκρο αντίθετο από τα δικά σου πιστεύω, αντιλαμβάνεσαι περί ποιας γαϊδουροσύνης μιλάμε. Επιλογή μου βέβαια να μπω σε αυτό το λούκι και να μην πω, για σας χαίρετε! αλλά βλέπεις, ιδαίτερα κάποια εποχή, τύχαινε να είμαι ακόμη και με τους γαϊδάρους ευαίσθητος. Καλό βέβαια αυτό, γιατί έμαθα από πρώτο χέρι πως φέρονται οι γάϊδαροι και απέκτησα ανάλογη τακτική, κυρίως για να τους ξεχωρίζω.
 Τέλος πάντων, όταν δεν μπορείς να αλλάξεις τους γύρω σου, μιλώντας απλά και κατανοητά, αφήνεις και τις 2 πλευρές του τρένου, να σπρώχνονται μεταξύ τους και πας εσύ με τα πόδια. Μερικοί προτιμούν να σπρώχνονται, ακόμη και ας ξέρουν ότι σπρώχνονται και ότι το τρένο δεν πάει πουθενά! Αρκεί που ξέρουν ότι δεν θα πάνε με τα πόδια! Είναι δύσκολος ο δρόμος με τα πόδια.
 Παρ' όλα αυτά, αισθάνομαι ηττημένος, με πράγματα που συμβαίνουν αρκετά μακρύτερα από τον περίγυρω μου, περισσότερο ως άνθρωπος. Όχι δηλαδή ως άτομο. Ως άτομο, με τα απλά όνειρα που έχω είμαι περιορισμένος, σε κάποιες αντιδράσεις. Όπως αυτό που έχω πει και παλαιότερα, δεν ξέρω αν θα γινόμουνα ποτέ η μητέρα Τερέζα. Αλλά αν το ονειρευτεί κάποιος, μπορεί να το κάνει. Αρκεί να είναι η προτεραιότητά του. Έαν κάποιος έχει τον παραμικρό εγωισμό κοιτάει και την δική του ζωή. Αυτό όμως δεν είναι κάτι που με εμποδίζει να σκεφτώ ότι έχω κάθε δυνατότητα, έαν αφήσω στην άκρη τον μικρό εγωισμό μου.
 Ηττημένος, δεν θα το έλεγα, θα έλεγα ότι νιώθω Κινέζος ανάμεσα σε Έλληνες.
 Η κατάσταση αυτή βεβαίως με κόφτει και με παρακόφτει!! αλλά ομιλώ στον διπλανό μου και με κοιτάει λες και θέλω να του καταστρέψω την ζωή και τη καλοπέραση!! Δεν ξέρω να μιλάω και Σουαχίλι μπας και συνεννοηθώ καλύτερα μαζί τους!
 Σίγουρα υποφέρω! όχι τόσο ότι αφέθηκα, αλλά δεν αντέδρασα όπως έπρεπε! καλό είναι και το ΟΤΑΝ, γιατί ακόμη και να αντιδράσεις όπως ΠΡΕΠΕΙ, αν δεν είναι τη κατάλληλη στιγμή, μπορεί να είναι αργά! αλλά σημαντικό είναι και το ΟΠΩΣ, διότι ακόμη και αν τη κατάλληλη στιγμή αντιδράσεις με λάθος τρόπο, κολοκύθια με τη ρίγανη. Απλά ίσως την μία είναι κοκκινιστά την άλλη λεμονάτα.
  Από την άλλη βλέπουμε και τα περί δικαιοσύνης θέματα, έχουνε καταντήσει, ιστορίες για αγρίους. Ποιο γρήγορα, θα καταστραφεί ο πλανήτης Γη, παρά θα βγούνε κάποιες αποφάσεις από τα δικαστήρια, για πολύ σημαντικά και καυτά θέματα. Σα να μας λέει κάτι, πάρτε την κατάσταση στα χέρια σας, γιατί οι νόμοι πάσχουνε από χρονική καθυστέρηση. Αλλά άντε πάλι να συνεννοηθείς! που αν εγώ κοιτάω μια φορά την πάρτυ μου, ο άλλος την κοιτάει 10 και τρως χυλόπιτα πριν ακόμη βγάλεις το ταψί από το φούρνο!
 
Το συνάνθρωπό μας να υποφέρει ? Από τη μία συμφωνώ σε αυτό παππού. Από την άλλη όμως, όταν βλέπω ο συνάνθρωπός μου, να προκαλεί την συμφορά του, να την ξαναπροκαλεί ύστερα από συμβουλές και βοήθεια, κάποιο πρόβλημα έχει αυτός ή κάποιο πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα έχω εγώ που στεναχωριέμαι όταν υποφέρει. Σα να υποφέρω ας πούμε για τον τζογαδόρο! Διότι παππού αν όλο αυτό που βλέπουμε στις μέρες μας, δεν είναι τζόγος, τότε τι είναι ? Από το μικρό παιδί μέχρι τον υποτίθεται μυαλομένο ενήλικια και ηλικιωμένο, τζογάρουνε, μήπως και από 5 δραχμές, βγάλουνε 1 χιλιάρικο. Δεν μιλάω για τζοκερ, προπο, καζίνο και τα λοιπά! αλλά για την καθημερινή τους ζωή! Νομίζουνε ότι όσο περισσότερη ύλη και ψώνιο, τόσο πιο ευτυχισμένος είσαι. Να έχεις κοπιάσει και για όλα αυτά και να έχεις και μια ισορροπημένη ζωή, λέω πάει στο καλό! Αλλά όταν βλέπεις ανισόρροπη ζωή, οι μισοί έως μηδαμινοί κόποι, για να υπάρχουν λογικά αυτές οι απολαύσεις. Λες κάτι δεν πάει καλά! Κάποιο κεφάλι θα βρεθεί ανοιγμένο αργά η γρήγορα!
 
 Στην δική μου περιοχή πάλι παππού, δεν βλέπω τίποτα τέτοιο!μιλάμε για Κορυδαλλό - Νίκαια - δυτικά προάστια! Πρόσφατα μίλαγα και με 2 κάτοικους από Σύρο και Κάλυμνο. Ρώτησα πως τα βλέπουνε εκεί τα πράματα με το Δ.Ν.Τ. και η απάντηση που έλαβα, είναι ότι όλα καλά καλά, στο κόσμο τους. Ξέρω γω, ίσως οι κάτοικοι αυτών των περιοχών, να έχουν μάθει να ζουν αλλιώς.
 
Τώρα όσον αφορά, την κατάθλιψη που λες, όχι για τα δικά σου τα μέρη, αλλά στα δικά μου μέρη, σε αυτή τη φάση είναι συνέχεια! Αφού όλο χρωστάνε και τίποτα δεν τους φτάνει, ούτε για να ξεχρεώσουν, αλλά ούτε να κάνουν την ζωή που θέλουν, 2 φορές ψηλότερη από το μπόι τους.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #167 στις: 29/04/10, 00:03 »
Οπότε κάθε συζήτηση είναι περιττή. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι κρίμα να βλέπεις τον 1 στους 4 να υποφέρει από την πείνα σε μια Ευρωπαϊκή χώρα!

Πες τα εσυ γιατι αμα τα λεω εγω, μου την πεφτουν απο παντου!
 
Δυστυχως, οτι και να γινει, το κεφαλαιο δεν προκειται να δωσει ουτε μια τριχα απ τα @@ (μαλλια) του για τους φτωχους αυτου του κοσμου....
 
Και δεν εννοω εμας! Εννοω αυτους που δεν εχουν ουτε τα απολυτως απαραιτητα.
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #168 στις: 29/04/10, 00:27 »
XoLiDoXoS, εχεις πολλα δικια...δυστυχως τα πραγματα εχουν γινει ετσι που, εγω προσωπικα, δε βλεπω να αλλαζει αμεσα η κατασταση σε οσα αναφερεις στο τελευταιο ποστ σου.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #169 στις: 29/04/10, 10:29 »
Οι πολιτικοί (γαλάζιοι και πράσινοι) προσπαθούν να μας πείσουν ότι η οικονομική κρίση θα περάσει και ότι η Ελλάδα θα ανέβει ξανά. Τι θα έχει μείνει για να ανέβει αφού θα έχουν πουληθεί πια όλα με την ιδιωτικοποίηση κοινωνικής πρόνοιας, ΔΕΚΟ, φυσικών πόρων, κλπ; "Απλά", θα γίνουμε υπάλληλοι σε ξένους και ντόπιους επιχειρηματίες, και όταν κάποια φορά θα μας δίνουν κάτι λίγο από αυτά που μας πήραν (με τις μειώσεις μισθών και δικαιωμάτων), θα χαιρόμαστε!

Ακολουθεί απόσπασμα από το
http://skakistis.wordpress.com/2010/04/28/%C2%AB%CF%80%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B1%C2%BB/ :
Παράθεση
Σε κάθε περίπτωση πάντως, ακόμη κι αν λειτουργήσει ο μηχανισμός διάσωσης   –δηλαδή  το ΔΝΤ (αμερικάνοι) και η Ευρωζώνη (γερμανοί)  συμφωνήσουν να    στείλουν το χρήμα στην Αθήνα — η ελληνική επίσημη χρεοκοπία απλώς   αναβάλλεται για ένα διάστημα μεταξύ 6 και 9 μηνών. Μέχρι τότε η ελληνική   κυβέρνηση έχει ήδη αναλάβει την υποχρέωση να ολοκληρώσει τα μέτρα που   ΔΝΤ και ΕΕ απαιτούν για την επόμενη τριετία: Περικοπές στο κόστος   λειτουργίας του δημόσιου τομέα από 25 μέχρι 45%. Ιδιωτικοποίηση της   εκμετάλλευσης  των «πάντων», από παραλίες και αρχαιολογικούς χώρους,   μέχρι δικαιώματα αλιείας. Από την ΕΥΔΑΠ  και τη ΔΕΗ μέχρι τον ΟΣΕ και τον   ΟΠΑΠ…
  Το… έργο έχει ανέβει πολλές φορές και το σενάριό του γνωστό: Οι  αγορές   θα κρατήσουν ημιθανή την Ελλάδα (δε θα της επιτρέψουν να πτωχεύσει)   μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία για τη διανομή των πόρων της. Στην   καλύτερη περίπτωση, λοιπόν, ο μηχανισμός «διάσωσης» θα λειτουργήσει   μέχρι το τέλος του χρόνου. Κάπου εκεί—όταν θα έχει ολοκληρωθεί η διανομή   των τιμαλφών- θα εξαφανιστεί και το πακέτο διάσωσης, για να κερδίσουν    δισεκατομμύρια και αυτοί που έχουν στοιχηματίσει στην ελληνική πτώχευση…

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #170 στις: 29/04/10, 10:33 »
καλημερα σας. Απορω για αυτα που αναφερετε (παππου χολιδοχε) και αυτο γιατι ακριβως επειδη εισαστε μιας καποιας ηλικιας μεγαλωσατε μαζι με αυτη την  απολιτικη κατασταση.Την αναδυση του "αμερικανικου ονειρου" της καταναλωσης και της ατομικοτητας με τον ταυτοχρονο εξωστρακισμο της συλλογικοτητας, της πολιτικης κρισης  και της αλληλεγγυης απο τον κοινωνικο ιστο.Στα ματια σας συνεβαινε,ισως συμετειχατε κι εσεις σε αυτο,αλλα οσο τα πραγματα ηταν ωραια και ειχαμε να καταναλωνουμε και να φαντασιωνομαστε οτι ειμαστε αυτο που δε μπορουμε να ειμαστε,δε μιλουσε κανεις.

Μια απο τις απαντησεις  στο πως φτασαμε μεχρι εδω  με την εθελοντικη συμμετοχη φυσικα του κοινου, περιγραφει  αυτη η "εκθεση της τεταρτης δημοτικου":

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78632.msg615956#msg615956

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #171 στις: 29/04/10, 10:50 »
Βραζιλη και μεχρι τωρα η πλειοψηφια του κοσμου (του ιδιωτικου τομεα) υπαλληλοι η εργαζομενοι ειναι σε καποιον ξενο η ντοπιο επιχειρηματια.
Αυτο που λεει στην ουσια το αποσπασμα που εβαλες ειναι το εξης:
Οτι το κρατος απο εδω και περα καταργηται σαν φορεας εγγυησης κοινωνικης προνιας. Δε θα σου παρεχει τιποτα δωρεαν (παιδεια,υγεια,ασφαλιση,κοινωνικη πολιτικη, κλπ).Απο την αλλη πλευρα θα συνεχισει να εισπρατει απο εμας μεσω φορων για να συντηρει το μονο του κομματι που θα παρανεινει αμιγως κρατικο (οσο μεινει και αυτο),αυτο της καταστολης και της αμυνας.
Θα πληρωνουμε ολοι/ες ενα κρατος για να συντηρει μπατσους, κατασταλτικες υποδομες ελεγχου και στρατο, τιποτε αλλο.Ολα τα αλλα θα ανοικουν σε εταιριες. Ποιος ο λογος ομως να υπαρχει αυτο το κρατος; Αργα η γρηγορα ακομη και αυτοι οι μηχανισμοι του κρατους θα περασουν σε ιδιωτικα χερια και τοτε θα ζησουμε την αναπτυξη και επισημα πλεον των εταιριων που θα εχουν στους ομιλους τους και κρατη Α.Ε.
Ελλας Α.Ε.αν και στη δικη μας περιπτωση ειναι πλησιεστερο το μοντελο "Ελλας Ε.Π.Ε."

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #172 στις: 29/04/10, 11:40 »
Λυπαμαι, αλλα πρεπει ολοι να καταλαβουμε οτι ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ πλεον να ειμαστε ουτε απαισιοδοξοι, ουτε "ηττημενοι" και οπωσδηποτε ουτε απαθεις.
Και πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι το υπαρχον συστημα και οι θεσμοι του, λειτουργουν για εναν και μονο λογο: Την διαιωνιση του συτηματος αυτου με καθε κοστος. Και στην τελικη το θεμα εδω δεν ειναι μονο οι ανθρωποι, αλλα το μελλον του πλανητη.
Προσεξτε: Αυτο που χρειαζεται το χρηματικο συστημα για να επιβιωσει, ειναι να υπαρχει συνεχης "αναπτυξη" οπως λενε, που σημαινει συνεχης καταναλωση και αρα συνεχης και ολοενα αυξανομενη παραγωγη προϊοντων, (λογω και αυξησης του παγκοσμιου πληθυσμου αλλα και της ιδιας της λειτουργιας του νομισματικου συστηματος).
Αυτο σημαινει οτι με βαση την υπαρχουσα "αναπτυξη" παγκοσμιως (λεω εγω ενα ποσοστο πχ 2%), η χρησιμοποιηση/εκμεταλλευση φυσικων πορων του πλανητη, πρεπει διαρκως να αυξανεται. Μην ξεγελιεστε απο το 2% που χρησιμοποιησα σαν παραδειγμα... Η "αναπτυξη" σημαινει και αυξηση πληθυσμου παγκοσμιως λογω πολλων παραγοντων που ειναι αμεσα δεμενοι με το υπαρχον συστημα οπως: Μεγαλυτερος μεσος ορος ζωης των ανθρωπων, εκρηξη υπερπληθυσμου σε τριτοκοσμικες/αναπτυσσομενες χωρες που δεν υπαρχει ελεγχος γεννησεων κτλ ή ειναι ελλειπης για οικονομικους αλλα και κοινωνικους (βλεπε θρησκεια, παιδεια κτλ) λογους και αλλα που δεν χρειαζεται να αναφερω. Ναι, θα υπαρχουν επισης και περισσοτεροι θανατοι λογω φτωχειας, ασθενειων, πολεμων, φυσικων καταστροφων κτλ, αλλα ο ρυθμος αναπτυξης δειχνει οτι αν κινειται με ενα οπως ειπαμε 2%, αυτο σημαινει οτι ο ρυθμος γεννησεων VS θανατων δεν θα ειναι ισσοροπημενος (που θα σημαινε 0% αναπτυξη) αλλα ολοενα θα αυξανεται χρονο με τον χρονο.
Αν κανετε τους υπολογισμους θα δειτε οτι η αυξηση αυτη (2%) σε πραγματικα νουμερα, αντιστοιχει σε περιπου διπλασιαμο του πληθυσμου σε περιπου 20 με 30 χρονια. Και βεβαια αυτο σημαινει οτι στα επομενα 20 με 30 χρονια, η καταναλωση ενεργειας, φυσικων πορων κτλ θα πρεπει επισης να διπλασιαστει για να συνεχιστει αυτη η αναπτυξη με σταθερους ρυθμους. Ακομα ομως κι αν καταφερναμε να ειχαμε αυτους τους πορους, σκεφτειτε οτι πχ το 2040 ο παγκοσμιος πληθυσμος θα ειναι κοντα στα 10δισ. Για να συνεχισεις λοιπον και μετα το 2040 να εχεις σταθερη αναπτυξη, πρεπει να βρεις και να εκμεταλλευτεις ΑΚΟΜΑ περισσοτερους πορους και πιο συγκεκριμενα, θες τοσους πορους, οσους εχει καταναλωσει η ανθρωποτητα μεχρι την στιγμη που μιλαμε (το 2040 στην προκειμενη περιπτωση), μονο και μονο για να μπορεσει να συνεχισει για αλλα 10 με 20 χρονια την "αναπτυξη", που αν τελικα οντως καταφερει και την κρατησει, αυτο σημαινει οτι γυρω στο 2060 με 2070, ο παγκοσμιος πληθυσμος θα εχει παλι διπλασιαστει!
Με λιγα λογια αυτη η "αναπτυξη"ειναι ενας φαυλος κυκλος, που οχι μονο δεν κλεινει, αλλα οσο παει αυξανεται εκθετικα και θα ζηταει ολοενα και περισσοτερες πρωτες υλες, παραγωγη και καταναλωση. Αυτο φυσικα με την σειρα του σημαινει απλα οτι η ζωη πανω στην γη δεν θα μπορει να υπαρχει.
Αυτα δεν ειναι θεωριες συνομωσιας, ουτε σατανικα σχεδια καποιων. Ειναι απλα μαθηματικα, αν ψαξετε και βρειτε τι ακριβως ειναι ενα Χ% ποσοστο σταθερης αυξησης σε κατι μεσα σε μια περιοδο χρονικη και καταλαβετε πως λειτουργει, θα καταλαβετε αμεσα και οσα ανεφερα πιο πανω. Ειναι μαθηματικα επαναλαμβανω και μαλιστα απλα...
Μετα λοιπον απο αυτο το μακροσκελες παραδειγμα, παμε πισω σε αυτο που λεγαμε:
Για να διατηρηθει το υπαρχον συστημα, πρεπει ολος ο πλανητης να παρουσιαζει μια σταθερη αυξηση αναπτυξης. Για αυτο και τρωγονται με τις οικονομιες κρατων, εταιριων κτλ και λενε "εχουμε αρνητικη ή μηδενικη αναπτυξη και πρεπει να λαβουμε μετρα για να εχουμε αναπτυξη" κτλ
Για αυτον επισης τον λογο θα πρεπει συνεχως να διατιθεται καινουριο χρημα στις αγορες, το οποιο βεβαια θα "αγοραζεται" απο τις κυβερνησεις οπως και σημερα, υπο μορφη δανειων απο ιδιωτικες τραπεζες, οπως η παγκοσμια τραπεζα, η ευρωπαϊκη κτλ (μην ξεγελιεστε απο τους τιτλους, αυτες οι τραπεζες ειναι που προμηθευουν ολες τις υπολοιπες με ρευστο και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κρατικες, ειναι ιδιωτικες και δημιουργηθηκαν απο συντεχνιες μεγαλοτραπεζιτων που εγιναν τα τελευταια σχεδον 60-80 χρονια).
Η συνεχης τροφοδοτηση της αγορας με ρευστο απο τις τραπεζες, φυσικα μειωνει την αξια του υπαρχοντος χρηματος κι ετσι εχουμε τα γνωστα φαινομενα οπου σε μια περιοδο πχ 50 χρονων, το $ αλλα και αλλα νομισματα εχουν ουσιαστικα "υποβαθμιστει" κατα εκατονταδες% ποσοστο, του στυλ 1$ το 1900 να αντιστοιχει σημερα σε 360$. Γιατι γινεται αυτο; Καντε τα maths με βαση οσα ειπαμε πιο πανω για αναπτυξη και θα καταλαβετε πως γινεται...
Με λιγα λογια και για να συνοψισουμε, οσο υπαρχει αναπτυξη οικονομικη θα υπαρχει και μεγαλυτερη αναπτυξη στον πληθυσμο και αρα ακομα μεγαλυτερη αναγκη για πρωτες υλες, παραγωγη και καταναλωση, αυξηση που ακομα και σε πολυ μικρα (φαινομενικα) ποσοστα, ειδατε τι σημαινει στην πραγματικοτητα...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/10, 12:23 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #173 στις: 29/04/10, 11:44 »
Ολα αυτα, πολυ απλα σημαινουν, οτι προκειμενου να διατηρηθει το υπαρχον   συστημα που ζηταει μια σταθερη αναπτυξη μεσα στο χρονο, θα πρεπει ΠΟΛΥ   ΣΥΝΤΟΜΑ, σχεδον μεσα στην διαρκεια ζωης ενος ανθρωπου (70 χρονια) να   εχουμε καταναλωσει τα ΠΑΝΤΑ σε αυτον τον πλανητη!
Και το πιο  σχοιζοφρενικο; Ακομα κι αν βρισκαμε αλλη μια γη (εναν νεο πλανητη) και καταφερναμε να   αποκισουμε στην νεα γη, αν θελαμε να ειχαμε αυτη την περιφημη σταθερη   αναπτυξη που μας επιβαλλει το συστημα, ποσο χρονο νομιζετε οτι θα ειχαμε   πριν "καταναλωθει" και ο 2ος πλανητης;
Αν δεν το μαντεψατε ηδη,   ειναι ξανα περιπου αλλα 20 με 30 χρονια πριν ο πληθυσμος διπλασιαστει   και μαζι του η καταναλωση και η αναγκη για πρωτες υλες, παραγωγη κτλ.
Καταλαβαινετε   ποσο τρελο ειναι το συστημα; Και να θες με λιγα λογια, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ   ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ.
Αυτο φυσικα και το γνωριζουν... Οποτε τι κανουν;
Χμμμ,   για να σκεφτουμε λιγο: Ποια πραγματα "βοηθανε" την ανθρωπινη αναπτυξη   (αναπτυξη ετσι οπως την εννοουμε σημερα);
Θα ελεγα χοντρικα οι   καλυτερες συνθηκες ζωης, καλυτερη ιατρικη περιθαλψη και καταπολεμηση   ασθενειων, εκπαιδευση κτλ
Ποια πραγματα σταματνε την αναπτυξη αυτη;   Θανατοι, απο οπου κι αν αυτοι προερχονται, πολεμοι, εγκληματικοτητα,   ασθενειες που δεν θεραπευονται, πεινα, φυσικες καταστροφες κτλ
Κι εδω   βεβαια ειναι ενα τρελο διλλημα... Τι κανουμε προκειμενου να διατηρηθει η   ζωη, οχι μονο η ανθρωπινη αλλα και του ιδιου του πλανητη γενικοτερα;
Φαινεται   πως η δικη τους η λυση ειναι να υπαρχουν συνεχως παραγοντες που ενω θα   επιτρεπουν την οικονομικη αναπτυξη, ταυτοχρονα θα "μετριαζουν" το   προβλημα του υπερπληθυσμου.
Τι σημαινει αυτο; Ολες οι ανεπτυγμενες   χωρες και οικονομιες θα εχουν προσβαση στα παντα, εκμεταλλευομενες   διαρκως αυξανομενα ολο τον πλανητη (πορους), πραγμα που σημαινει οτι   ολες οι ανεπτυγμενες χωρες θα εχουν ολοενα πληθυσμιακη αυξηση ταυτοχρονα   με την οικονομικη αναπτυξη, ενω στον αντιποδα, οι τριτοκοσμικες χωρες,   θα πρεπει να παιζουν τον ρολο του "εξισσοροπητη" της πληθυσμιακης   αναπτυξης. Δηλαδη θα αφηνονται αυτες οι χωρες να πεινανε, να   αποδεκατιζονται απο ασθενειες, απο φυσικες καταστροφες που θα   προκαλουνται συνεχως και περισσοτερες λογω διαταραξης του παγκοσμιου   κλιματος, πολεμους, εγκληματικοτητα κτλ.
Βεβαια, μην ξεγελιεστε, οσο   και να προσπαθουν, δεν προκειται να υπαρξει πραγματικη "εξισσοροπηση",   απλα θα υπαρχει πιο αργη πληθυσμιακη αναπτυξη σε σχεση με την   οικονομικη.
Με λιγα λογια, κερδιζουν χρονο, "θυσιαζοντας" τον   παγκοσμιο πληθυσμο που δεν τους ενδιαφερει (τριτοκοσμικες χωρες κτλ)   μιας και αυτος ο πληθυσμος δεν θα ειναι καν "ανταγωνιστικος" μιας και εκ   των πραγματων δεν θα εχει καμια αγοραστικη δυναμη - αρα αχρηστο   κρεας...
Για την ακριβεια, θα επιδιωκουν διαρκως να εχουν   περισσοτερες ασθενειες, πολεμους, φυσικες καταστροφες κτλ προκειμενου να   πετυχουν αυτη την "ισσοροπια" για να κερδισουν λιγα χρονια ακομα   διατηρησης του συστηματος. Ετσι, θα βλεπετε συνεχως "τρομοκρατες",   "τρελες αγελαδες", "πετρελαιοκηλιδες", οικολογικες καταστροφες κτλ και   θα τις βλεπετε πολυ συχνοτερα εκει που δεν θα μπορουν να   αντιμετωπιστουν...
Βαλτε τα λοιπον ΟΛΑ αυτα κατω και σκεφτειτε...
Μιλαμε   τελικα για συνομωσιες ή για απλα μαθηματικα;
Το συστημα πρεπει να   αλλαξει. Αν δεν ειναι ηδη αργα, επιβαλλεται αμεσα να υπαρξει αλλαγη   πλευσης απο ΟΛΗ την ανθρωποτητα. Δεν γινεται πλεον να συνεχισουμε ετσι   οπως ειμαστε γιατι πολυ απλα, ειτε το θελουμε, ειτε οχι, ακολουθωντας   αυτον τον δρομο που εχουμε χαραξει, αδηγουμαστε ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ στην   εξαφανιση οχι μονο του ανθρωπου, αλλα πολυ πιθανον ολοκληρου του   πλανητη.
Η μονη λυση ειναι   ΕΜΕΙΣ οι απλοι ανθρωποι, να αλλαξουμε τον κοσμο. Κι αυτο σημαινει οτι   πρεπει να αλλαξουμε τα παντα: Θρησκευτικες πεποιθησεις,  αντιληψεις περι   σχεσης περιβαλλοντος/ανθρωπου και και σχεσης ανθρωπου με ανθρωπο. Οσο   μενουμε κολλημενοι στο παρελθον και ακολουθουμε πεπατημενες οδους,   ξερουμε ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ που θα καταληξουμε. Ειναι καιρος λοιπον, να   ξαναχαραξουμε διαφορετικη πορεια αυτη την φορα, αλλιως θα βυθιστουμε   ολοι μαζι...
Εχετε ακομα ορεξη για απαισιοδοξια;
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/10, 11:54 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #174 στις: 29/04/10, 12:22 »
http://www.worldometers.info/gr/  Δειτε κι εδω αν θελετε ορισμενα στατιστικα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas