Αποστολέας Θέμα: Προτασεις για power metal δισκους  (Αναγνώστηκε 22180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #25 στις: 27/12/10, 00:47 »
Απαράδεκτη μπάντα οι earth.
Γυμνασιακό μέταλ γ΄διαλογής.
Όπως και οι guardian φυσικά.


Γνωμη μου παντα αλλα σε μια συζητηση περι Power metal αναμεσα σε τοσα ονοματα και τοσες δισκαρες που εχουν αναφερθει μεχρι τωρα και αλλα τοσα που δεν εχουν ειπωθει πραγματικα οι 2 αυτες μπαντες ειναι οντως γυμνασιακο metal γ' διαλογης.


Ελεος αλλα δε μπορει να μιλαμε απο τη μια για τους Riot τους Queensryche τους Brocas Helm και ολους τους αλλους και να μπαινουν σφηνα οι iced earth kai oi blindguardian. Βεβαια ισως να εχει να κανει και με την ηλικια γιατι αυτα τα συγκροτηματα μεσουρανησαν και εσβησαν στα 80s με αρχες 90s (μετα ηρθε το grunge) και για μια εποχη το να λες οτι παιζεις metal ακουγονταν σαν ανεκδοτο στα αυτια των χαρτογιακαδων των δισκογραφικων εταιρειων. + οτι εγω προσωπικα ετρεχα καθε σκ στα δισκαδικα στην Αθηνα για να βρω καποιο απο αυτα τα δυσευρετα βινυλια και οταν βρισκοταν ενα μονο μπουνιες δεν παιζαμε για το ποιος θα το πρωτοπαρει. Δεν υπηρχε internet κλπ τοτε. Ηταν καπως ποιο αγνη η φαση!!! Οσοι ειναι απο 30+ και εχουν παρομοια βιωματα καταλαβαινουν τι λεω... (Ακομα δεν θα ξεχασω πως ενα @@ που εψαχνε πριν απο μενα μου πηρε το ομωνυμο των queensryche σε Picture lp μεσα απο τα χερια μου!!!! Γκρρρρρ!!!!


Α ψαξε και για Leatherwolf τον ομωνυμο δισκο οπως και ολους τους δισκους των Metal Church!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #26 στις: 27/12/10, 01:04 »
Ντάξει να δεχτώ για τους Iced Earth ότι πρόκειται για γυμνασιακό metal. Αλλά οι guardian δεν είναι ούτε κατά διάνοια στο ίδιο επίπεδο με τους earth, είναι κατά πολύ ανώτεροι. Δηλαδή δισκάρες όπως το Nightfall on Middle Earth ή το Imaginations from the Other Side θέλετε να μου πείτε ότι είναι γυμνασιακό μέταλ? Πολλές μπάντες έχουν βγάλει τέτοιους δίσκους? Επειδή δηλαδή δεν είναι στα 80s σημαίνει ότι δεν είναι και καλοί?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #27 στις: 27/12/10, 01:35 »
Επειδή δηλαδή δεν είναι στα 80s σημαίνει ότι δεν είναι και καλοί?


Ειπε κανεις τετοιο πραγμα???
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #28 στις: 27/12/10, 11:59 »
Ε η σύγκριση έγινε με 80s early 90s συγκροτήματα. Οι guardian έχτισαν όνομα σε μια εποχή δύσκολη για το metal και με δισκάρες επιμένω. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τους θεωρείται το ίδιο με τους iced earth, μια μπάντα που παίζει 3 ακόρντα εδω και 120398340598 δίσκους ή γενικότερα γυμνασιακό μέταλ. Με την λογική που οι guardian είναι γυμνασιακό metal θα έπρεπε τότε στην ίδια κατηγορία να βάζουμε και Angra, Hammerfall Edguy και άλλους παρόμοιους αλλα δεν νομίζω ότι ισχύει για κανέναν κάτι τέτοιο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #29 στις: 27/12/10, 18:15 »
Κοιτα μια και το θιγεις , τους Angra Hammerfall και Εdguy στην ιδια κατηγορια τους βαζω. Για MENA αν εξαιρεσεις μερικες γερμανικες μπαντες οπως Helloween Running Wild Heavens Gate Gamma Ray ολο το υπολοιπο EuroPower ειναι strumf metal στα αυτια μου!!! Ειναι θεμα γουστου αλλα το speed/power μεταλ ειναι καθαρα Αμερικανικη υποθεση (παλι για τα δικα μου αυτια μιλαω). Οσο για τις χρονολογιες που αναφεραμε πριν τοτε ηταν που το συγκεκριμενο ειδος γνωρισε τις μεγαλες του δοξες!!!! Roufus μην το παιρνεις στραβα απλα το Power metal δεν ξεκιναει και τελειωνει στους Guardian. Ελπιζω να μην πεταχτει κανεις να μου πει για τους DragonForce γιατι θα αρπαχτουμε!!! ;D


Γενικα ας μη ξεφευγουμε (μαζι και εγω) και ας προτεινουμε στο παιδι κανα δισκo αφου γουσταρει!!!


Λοιπον ΟΛΑ των Meliah Rage, Armored Saint - Raising Fear Grim Reaper - See you in Hell!!!







I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #30 στις: 27/12/10, 18:25 »
HEAVEN'S GATE - Livin' In Hysteria

Κανεις δεν εχει ακουσει αυτο το δισκο???
Τη μοναδική φορά που τον πέτυχα Θεσσαλονίκη, το τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη! Ο δίσκος έχει τραγουδάρες... Παίζει να 'χεις ακούσει κανένα απ' τα υπόλοιπα άλμπουμ τους;

Οχι, κανενα και δε νομιζω οτι παιζει να βρεις καποιο απο αυτα σε δισκαδικο, πλεον...
Χαχά, εκτός από την υπερδισκάρα που αναφέρατε, είχα αγοράσει και το Hell for Sale.. Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχουν γίνει τόσο δυσεύρετοι οι δίσκοι των Heaven's Gate.. Σε κανάδυο χρονάκια με βλέπω να τους σκοτώνω για κανά 150ευρω.. Μπουχαχαχαχα >:D :)

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #31 στις: 27/12/10, 18:29 »
Χαχά, εκτός από την υπερδισκάρα που αναφέρατε, είχα αγοράσει και το Hell for Sale.. Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχουν γίνει τόσο δυσεύρετοι οι δίσκοι των Heaven's Gate.. Σε κανάδυο χρονάκια με βλέπω να τους σκοτώνω για κανά 150ευρω.. Μπουχαχαχαχα >:D :)

Τους θελω!!!  ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #32 στις: 27/12/10, 18:43 »
Roufus μην το παιρνεις στραβα απλα το Power metal δεν ξεκιναει και τελειωνει στους Guardian.
Με εγώ δεν είπα αυτό, απλά μου φαίνεται λάθος να τους θεωρούμε γυμνασιακό μέταλ και μάλιστα γ' διαλογής τη στιγμή που έχουν βγάλει τέτοιους δίσκους.
Τώρα για τους dragonforce δεν νομίζω ότι υπάρχει powerμεταλάς που σέβεται τον εαυτό του και δεν έχει κάψει τελετουργικά σε φωτιά τους δίσκους τους :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #33 στις: 27/12/10, 18:51 »
Τώρα για τους dragonforce δεν νομίζω ότι υπάρχει powerμεταλάς που σέβεται τον εαυτό του και δεν έχει κάψει τελετουργικά σε φωτιά τους δίσκους τους :P

Αυτο τραβα πες το σε δυο φιλους μου ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ με Dragonforce και Herman (Pso)Lee...ελεος...τους κραζω ολη μερα τους εχω βαλει Blind Guardian, Cirith Ungol τα παντα ολα γενικα αλλα αυτοι εκει...ελεος...βεβαια αυτοι οι δυο ειναι και ψιλο-nerds οποτε καταλαβαινεις (ο ενας για να σου δωσω να καταλαβεις "ακουει μεταλ" και συχναζει ΜΟΝΟ στο mall και στην κηφισια...)

Και παλι να ευχαριστησω ολους οσους εχουν προτεινει δισκους...τωρα με τον νεο σκληρο που αγορασα (1 ΤΒ  ;D ;D ) θα πεσει τρελο κατεβασμα (σορυ αλλα δεν εχω λεφτα να δινω σε δισκους αυτη τη στιγμη)...α και το Port Royal των Running Wild...Γ**ΑΕΙ!!! :D
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #34 στις: 27/12/10, 18:54 »


α και το Port Royal των Running Wild...Γ**ΑΕΙ!!! :D



Eυγε νεε μου εισαι στο σωστο δρομο!!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #35 στις: 27/12/10, 20:14 »
Τώρα για τους dragonforce δεν νομίζω ότι υπάρχει powerμεταλάς που σέβεται τον εαυτό του και δεν έχει κάψει τελετουργικά σε φωτιά τους δίσκους τους :P

Αυτο τραβα πες το σε δυο φιλους μου ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ με Dragonforce και Herman (Pso)Lee...ελεος...τους κραζω ολη μερα τους εχω βαλει Blind Guardian, Cirith Ungol τα παντα ολα γενικα αλλα αυτοι εκει...ελεος...βεβαια αυτοι οι δυο ειναι και ψιλο-nerds οποτε καταλαβαινεις (ο ενας για να σου δωσω να καταλαβεις "ακουει μεταλ" και συχναζει ΜΟΝΟ στο mall και στην κηφισια...)

Και παλι να ευχαριστησω ολους οσους εχουν προτεινει δισκους...τωρα με τον νεο σκληρο που αγορασα (1 ΤΒ  ;D ;D ) θα πεσει τρελο κατεβασμα (σορυ αλλα δεν εχω λεφτα να δινω σε δισκους αυτη τη στιγμη)...α και το Port Royal των Running Wild...Γ**ΑΕΙ!!! :D
Λογικο ειναι οι πιτσιρικαδες να ακουν Dragonforce και να μην ξερουν μπαντες οπως οι Titan Force(βλεπε πχ...αλμπουμαρα  winner/loser) η πχ Heir Apparent οπως ειπε ενα φιλος ποιο πανω ή Hitman(το ομωνυμο).Δυστυχως η ευτυχως ισχυει ο νομος του...φρεσκα κουλουρια........Παντως οποιος γουσταρει epic-power και δεν εχει ακουσει αυτα τα συγκροτηματα χανει...
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #36 στις: 27/12/10, 20:19 »
Τώρα για τους dragonforce δεν νομίζω ότι υπάρχει powerμεταλάς που σέβεται τον εαυτό του και δεν έχει κάψει τελετουργικά σε φωτιά τους δίσκους τους :P

Αυτο τραβα πες το σε δυο φιλους μου ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ με Dragonforce και Herman (Pso)Lee...ελεος...τους κραζω ολη μερα τους εχω βαλει Blind Guardian, Cirith Ungol τα παντα ολα γενικα αλλα αυτοι εκει...ελεος...βεβαια αυτοι οι δυο ειναι και ψιλο-nerds οποτε καταλαβαινεις (ο ενας για να σου δωσω να καταλαβεις "ακουει μεταλ" και συχναζει ΜΟΝΟ στο mall και στην κηφισια...)

Και παλι να ευχαριστησω ολους οσους εχουν προτεινει δισκους...τωρα με τον νεο σκληρο που αγορασα (1 ΤΒ  ;D ;D ) θα πεσει τρελο κατεβασμα (σορυ αλλα δεν εχω λεφτα να δινω σε δισκους αυτη τη στιγμη)...α και το Port Royal των Running Wild...Γ**ΑΕΙ!!! :D
Λογικο ειναι οι πιτσιρικαδες να ακουν Dragonforce και να μην ξερουν μπαντες οπως οι Titan Force(βλεπε πχ...αλμπουμαρα  winner/loser) η πχ Heir Apparent οπως ειπε ενα φιλος ποιο πανω ή Hitman(το ομωνυμο).Δυστυχως η ευτυχως ισχυει ο νομος του...φρεσκα κουλουρια........Παντως οποιος γουσταρει epic-power και δεν εχει ακουσει αυτα τα συγκροτηματα χανει...

Καλα μην νομιζεις...ισα με μενα ειναι (Α' Λυκειου)...αλλα ξερω γω εχουν τετοιο κολλημα με μια αντικειμενικα χαλια μπαντα...και αφου τους βαλω καμια κανονικη power μπαντα ακουω τον εξαψαλμο...τι να πεις...θα τους παρω μαζι μου στο live των Blind Guardian μπας και μαθουν τπτ...αλλα οπως ειπα ειναι και ψιλο-nerds οποτε το πιο πιθανο ειναι να τους παρει ολο το Fuzz με τις ντοματες... ;D σκεφτομαι να εφαρμοσω ισχυρη και δραστικη θεραπεια που ισως να εχει μετα-dragonforce-ιακες επιπλοκες...Nevermore...hell yeah... ;D
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #37 στις: 27/12/10, 20:43 »

Καλα μην νομιζεις...ισα με μενα ειναι (Α' Λυκειου)...αλλα ξερω γω εχουν τετοιο κολλημα με μια αντικειμενικα χαλια μπαντα...και αφου τους βαλω καμια κανονικη power μπαντα ακουω τον εξαψαλμο...τι να πεις...θα τους παρω μαζι μου στο live των Blind Guardian μπας και μαθουν τπτ...αλλα οπως ειπα ειναι και ψιλο-nerds οποτε το πιο πιθανο ειναι να τους παρει ολο το Fuzz με τις ντοματες... ;D σκεφτομαι να εφαρμοσω ισχυρη και δραστικη θεραπεια που ισως να εχει μετα-dragonforce-ιακες επιπλοκες...Nevermore...hell yeah... ;D

Για μενα αν θες να τους βαζεις στο κλιμα βαζε τους πρωτα τις δυο μεγαλυτερες φωνες  απο αυτο το ειδος.Geoff Tate απο τους Queensryche(για epic βεβαια μονο το πρωτο τους ep)  και midnight(R.I.P) απο Crimson Glory( τα δυο πρωτα τους αλμπουμ πατανε χαλαρα κατι τετοια groupakia για πλακα).Μιλαμε και για φωνες διαμαντια αλλα και κομματαρες ανεπαναληπτες.Ακου το Take Hold of the Flame απο Queensryche και τα λεμε.Οι Nevermore ειναι κορυφαιο group τους παω με τα χιλια...αλλα epic δεν ειναι.Αρκετα ποιο συχρονο Power metal ειναι.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #38 στις: 27/12/10, 21:41 »
Τώρα για τους dragonforce δεν νομίζω ότι υπάρχει powerμεταλάς που σέβεται τον εαυτό του και δεν έχει κάψει τελετουργικά σε φωτιά τους δίσκους τους :P

Αυτο τραβα πες το σε δυο φιλους μου ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ με Dragonforce και Herman (Pso)Lee...ελεος...τους κραζω ολη μερα τους εχω βαλει Blind Guardian, Cirith Ungol τα παντα ολα γενικα αλλα αυτοι εκει...ελεος...βεβαια αυτοι οι δυο ειναι και ψιλο-nerds οποτε καταλαβαινεις (ο ενας για να σου δωσω να καταλαβεις "ακουει μεταλ" και συχναζει ΜΟΝΟ στο mall και στην κηφισια...)

Και παλι να ευχαριστησω ολους οσους εχουν προτεινει δισκους...τωρα με τον νεο σκληρο που αγορασα (1 ΤΒ  ;D ;D ) θα πεσει τρελο κατεβασμα (σορυ αλλα δεν εχω λεφτα να δινω σε δισκους αυτη τη στιγμη)...α και το Port Royal των Running Wild...Γ**ΑΕΙ!!! :D
Λογικο ειναι οι πιτσιρικαδες να ακουν Dragonforce και να μην ξερουν μπαντες οπως οι Titan Force(βλεπε πχ...αλμπουμαρα  winner/loser) η πχ Heir Apparent οπως ειπε ενα φιλος ποιο πανω ή Hitman(το ομωνυμο).Δυστυχως η ευτυχως ισχυει ο νομος του...φρεσκα κουλουρια........Παντως οποιος γουσταρει epic-power και δεν εχει ακουσει αυτα τα συγκροτηματα χανει...




Να  βαλω στη κουβεντα και τους μικρους "θεουληδες"  warrior....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #39 στις: 27/12/10, 22:30 »
Τιμή και δόξα στους Running Wild!! Κάπου 2 χρόνια πριν κάναμε metal εκπομπή με ένα φίλο στο φοιτητικό σταθμό Underground 100.3 Ξάνθης και τους τιμούσαμε συχνά-πυκνά.


Θεούληδες.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #40 στις: 27/12/10, 22:32 »
Ilia fighting for the earth και ετσι ??? ?
Ωραια μπαντα την ειχα ξεχασει....


Οταν λεω οτι απο την αλλη οχθη του Ατλαντικου εχει βγει πολυυυυυυυυυ  μεταλο!!!!


χαχα ωραιο θεμα αυτο. Εδω και μερικες μερες που εχει ξεκινησει εβγαλα μερικα βινυλια και ακουσα που ειχαν πιασει πολυ σκονη!!!! Δεν θυμονουν καν οτι ειχα το Thundersteel σε βινυλιο!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #41 στις: 27/12/10, 22:54 »
Warrior και τα μυαλά στο μπλεντερ!!!!
Οι running wild δυστυχώς δεν έλαβαν ποτέ την αναγνώριση που τους έπρεπε....Αλλά και ποια απ' αυτές της μπάντες την έλαβε?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #42 στις: 28/12/10, 01:59 »
Βασικα, εχουν παρελασει power και power μπαντες, αλλα οι Stratovarious και οι Running Wild ειναι power μπαντες και οι δυο, αλλα ουδεμια σχεση εχουν μεταξυ τους...

Προσωπικα, θα ελεγα πως τους Iced Earth πιο κοντα στο heavy/thrash τους θεωρω παρα στο power, αν και εχουν εμφανη στοιχεια και power επιρροες. Και εχουν και πολυ καλους δισκους, αυτα τα "γ' διαλογης" και τα "γυμνασια" ειναι αστεια. Το ειδος αυτο δε ζηταει ψαγμενα πραγματα...

Οι Dragonforce δεν ξερω πως τα πανε τελευταια, αλλα τα πρωτα 3 αλμπουμ τους γ*μουν - ΤΕΛΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #43 στις: 28/12/10, 02:39 »


Οι Dragonforce δεν ξερω πως τα πανε τελευταια, αλλα τα πρωτα 3 αλμπουμ τους γ*μουν - ΤΕΛΟΣ.
Είναι καλά αν ψάχνεις για ringtones στο κινητό σου :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #44 στις: 28/12/10, 02:47 »
Προσωπικα, θα ελεγα πως τους Iced Earth πιο κοντα στο heavy/thrash τους θεωρω παρα στο power, αν και εχουν εμφανη στοιχεια και power επιρροες. Και εχουν και πολυ καλους δισκους, αυτα τα "γ' διαλογης" και τα "γυμνασια" ειναι αστεια. Το ειδος αυτο δε ζηταει ψαγμενα πραγματα...


Ε ναι, άμα βγάζουμε το Dark Saga και το Horror Show βλακείες, τι να πω...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #45 στις: 28/12/10, 15:28 »
Προσωπικα, θα ελεγα πως τους Iced Earth πιο κοντα στο heavy/thrash τους θεωρω παρα στο power, αν και εχουν εμφανη στοιχεια και power επιρροες. Και εχουν και πολυ καλους δισκους, αυτα τα "γ' διαλογης" και τα "γυμνασια" ειναι αστεια. Το ειδος αυτο δε ζηταει ψαγμενα πραγματα...


Ε ναι, άμα βγάζουμε το Dark Saga και το Horror Show βλακείες, τι να πω...


Ελα ντε τι να πεις? Δηλαδη το Transcendence των Crimson Glory το Thundersteel των Riot το The Dark των Μetal Church η το Deliver Us των Warlord τι ειναι η Βιβλος??? Μαλλον ναι!!!! Στη τελικη δεν ειδα κανεναν απο εσας που υπερασπιζεστε μετα μανιας αυτα τα μετρια αλμπουμ να προτεινετε καμια αλλη μπαντα... Αν απο την αλλη δεν ξερετε ακουστε πρωτα και μετα εκφραστε αποψη για το ειδος που οπως και να το κανουμε δεν εχει τους Iced Earth ως κυριους εκφραστες του.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/10, 15:31 από woodaki »
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #46 στις: 28/12/10, 15:45 »
Προσωπικα, θα ελεγα πως τους Iced Earth πιο κοντα στο heavy/thrash τους θεωρω παρα στο power, αν και εχουν εμφανη στοιχεια και power επιρροες. Και εχουν και πολυ καλους δισκους, αυτα τα "γ' διαλογης" και τα "γυμνασια" ειναι αστεια. Το ειδος αυτο δε ζηταει ψαγμενα πραγματα...


Ε ναι, άμα βγάζουμε το Dark Saga και το Horror Show βλακείες, τι να πω...


Ελα ντε τι να πεις? Δηλαδη το Transcendence των Crimson Glory το Thundersteel των Riot το The Dark των Μetal Church η το Deliver Us των Warlord τι ειναι η Βιβλος??? Μαλλον ναι!!!! Στη τελικη δεν ειδα κανεναν απο εσας που υπερασπιζεστε μετα μανιας αυτα τα μετρια αλμπουμ να προτεινετε καμια αλλη μπαντα... Αν απο την αλλη δεν ξερετε ακουστε πρωτα και μετα εκφραστε αποψη για το ειδος που οπως και να το κανουμε δεν εχει τους Iced Earth ως κυριους εκφραστες του.

Αν ειδες καλα, ειπα πως δε θεωρω τους Iced Earth τοσο power σχημα, οποτε αυτα που με χρεωνεις, ειναι εκτος πραγματικοτητας...αν θες να τους χαρακτηρισεις ετσι, τοτε ισως ειναι γ' διαλογης, αλλα δε νομιζω οτι ειναι πετυχημενο.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #47 στις: 28/12/10, 15:56 »
H απαντηση δεν ηταν σε εσενα ηταν στο Mitsuko σχετικα με το ποσο "καλοι" δισκοι ειναι το Dark Saga και το Ηοrrow show σχετικα με ενα θεμα που εχει να κανει με προτασεις για power metal δισκους.
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #48 στις: 28/12/10, 16:02 »
Οκ, απλα χρησιμοποιησες πληθυντικο και ενα ποστ μου, οποτε θεωρησα οτι απευθυνεσαι και σε εμενα. Παρολ' αυτα, συμφωνω με τον Μητσακο, θεωρω οτι ειναι καλοι δισκοι οι προαναφερθεντες. Γιατι πρεπει να τους συγκρινω με κατι αλλο, δηλαδη, αμα μου αρεσουν? Γιατι Crimson Glory και Iced Earth ειναι διαφορετικοι κοσμοι...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #49 στις: 28/12/10, 16:04 »
Μα δεν τα ανέφερα πουθενά ως Power, oύτε καν πρότεινα τους Earth στο θέμα. Το σχόλιο πήγαινε στις αναφορές περί β-γ-δ διαλογής. Ειδικά το Dark Saga δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.


Δεν ακούω ιδιαίτερα power, πέρα από μερικές μπάντες, οι οποίες ως επί το πλείστον δεν είναι 80s.


Δεν έχω ακούσει τίποτα από Riot, Crimson Glory, Warlord κι ομολογώ πως με παρακίνησες να το κάνω. Το ότι ενδεχομένως τα σπάνε όμως δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την αξία των δίσκων που ανέφερα, ούτε και μπαίνουν τα άλμπουμ σε κάποια βαθμονομημένη κλίμακα συγκρίσεων, βάσει της οποίας όλοι οι δίσκοι συγκρίνονται με ένα "απόλυτο" άλμπουμ. Μουσική είναι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/03, 22:18
από Viennezos
20 Απαντήσεις
9415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
3096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/06, 10:43
από sterghios
99 Απαντήσεις
31367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
72 Απαντήσεις
27357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
4 Απαντήσεις
2526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 22:26
από Anemos
0 Απαντήσεις
1636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 00:40
από Wise_One
0 Απαντήσεις
20898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 12:33
από Vaiking
22 Απαντήσεις
13489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/14, 18:54
από saved
17 Απαντήσεις
7965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 14:39
από Βραζίλης