Αποστολέας Θέμα: Review Peavey Valve King Royal 8  (Αναγνώστηκε 5623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Review Peavey Valve King Royal 8
« στις: 02/10/08, 17:37 »
Σήμερα μου ήρθε ο συγκεκριμένος ενισχυτής.Θέλω να παραθέσω ένα review κυρίως για όσους θέλουν α προβούν σε αγορά μικρού λαμπάτου.Καταρχάς πολύ σημαντικό στοιχείο είναι ενώ ότι είναι κατασκευή κίνα έρχεται με λάμπες JJ.Στο θέμα του ήχου τώρα:Ωραιός bright ήχος με αρκετά μεσαία αλλά μικρή ευεληξία λόγω έλλειψης eq και παρουσία μόνο tone.Απο κει και πέρα η παραμόρφωση που προσφέρει είναι low gain αλλά αυτό ίσως αλλάζεται με άλλες λυχνίες.Ελπίζω να κατατόπισα όσους σκοπεύουν να τον αγοράσουν

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #1 στις: 02/10/08, 18:01 »
Σήμερα μου ήρθε ο συγκεκριμένος ενισχυτής.Θέλω να παραθέσω ένα review κυρίως για όσους θέλουν α προβούν σε αγορά μικρού λαμπάτου.Καταρχάς πολύ σημαντικό στοιχείο είναι ενώ ότι είναι κατασκευή κίνα έρχεται με λάμπες JJ.Στο θέμα του ήχου τώρα:Ωραιός bright ήχος με αρκετά μεσαία αλλά μικρή ευεληξία λόγω έλλειψης eq και παρουσία μόνο tone.Απο κει και πέρα η παραμόρφωση που προσφέρει είναι low gain αλλά αυτό ίσως αλλάζεται με άλλες λυχνίες.Ελπίζω να κατατόπισα όσους σκοπεύουν να τον αγοράσουν
Αν δεν κάνω λάθος ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει μόνο καθαρό κανάλι και ό,τι distortion (ή μαλλον overdrive) παίρνεις στην ουσία προκύπτει από το τσίτωμα του master volume, σωστά?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/08, 18:03 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #2 στις: 02/10/08, 20:11 »
Αν δεν κάνω λάθος ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει μόνο καθαρό κανάλι και ό,τι distortion (ή μαλλον overdrive) παίρνεις στην ουσία προκύπτει από το τσίτωμα του master volume, σωστά?

O συγκεκριμένος ενισχυτής έχει δύο υποδοχές για την κιθάρα, high και low gain, αν και δεν νομίζω ότι η διαφορά στο gain είναι ιδιαίτερα σημαντική. Εκτός αυτού έχει και ρύθμιση gain για περισσότερο ovedrive.

Σήμερα μου ήρθε ο συγκεκριμένος ενισχυτής.Θέλω να παραθέσω ένα review κυρίως για όσους θέλουν α προβούν σε αγορά μικρού λαμπάτου.Καταρχάς πολύ σημαντικό στοιχείο είναι ενώ ότι είναι κατασκευή κίνα έρχεται με λάμπες JJ.Στο θέμα του ήχου τώρα:Ωραιός bright ήχος με αρκετά μεσαία αλλά μικρή ευεληξία λόγω έλλειψης eq και παρουσία μόνο tone.Απο κει και πέρα η παραμόρφωση που προσφέρει είναι low gain αλλά αυτό ίσως αλλάζεται με άλλες λυχνίες.Ελπίζω να κατατόπισα όσους σκοπεύουν να τον αγοράσουν

Συνάδελφε, δεν θέλω να φανώ αχάριστος, αλλά θα μπορούσες να κάνεις ένα πιο αναλυτικό review; Eίμαι σίγουρος ότι ενδιαφέρει πολλούς...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #3 στις: 02/10/08, 21:28 »
Αν δεν κάνω λάθος ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει μόνο καθαρό κανάλι και ό,τι distortion (ή μαλλον overdrive) παίρνεις στην ουσία προκύπτει από το τσίτωμα του master volume, σωστά?

O συγκεκριμένος ενισχυτής έχει δύο υποδοχές για την κιθάρα, high και low gain, αν και δεν νομίζω ότι η διαφορά στο gain είναι ιδιαίτερα σημαντική. Εκτός αυτού έχει και ρύθμιση gain για περισσότερο ovedrive.

Χμμμ.. Έχω την εντύπωση ότι οι δύο υποδοχές που ανέφερες έχουν να κάνουν με το αν η κιθάρα δίνει hot σήμα ή όχι οπότε για να μην έχεις προβλήματα με το feedback την βάζεις στη κατάλληλη υποδοχή.. Το site της Peavey αναφέρει ότι έχει ένα κανάλι αλλά παρέχει και ρυθμιστικό για το gain όμως κάτι δεν μου κάθεται καλά.. Μπορεί να έχεις ένα κανάλι και με το γύρισμα ενός knob να γίνεται από καθαρό βρώμικο; Δηλαδή μπορεί να φτιαχτεί κανάλι που να είναι και καθαρό και βρώμικο ταυτόχρονα; :P Όπως τα συνδέω όλα αυτά μάλλον πρόκειται για ένα ενισχυτή με pure καθαρό κανάλι όπου με τέρμα gain παίζει λίγο πιο βρώμικα από ένα tubescreamer..

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #4 στις: 02/10/08, 21:38 »
Όπως τα λέει o faser είναι ακριβώς με το ένα κανάλι.
Με τέρμα το master volume/gain ο ήχος ακούγεται χάλια (distorted) .

Εγώ τον έχω εδώ κ ένα χρόνο...

Το ηχείο του είναι για πέταμα, ΑΛΛΑ τα καθαρά του είναι άκρως ικανοποιητικά.
Ότι ήχο θες τον παίρνεις με πετάλια.
Στο low input compressάρει λίγο περισσότερο (εννοείται το master volume στο τέρμα πάντα) πράγμα που μου αρέσει.

Κατασκευαστικά, ΔΕΝ έχω εντοπίσει (πέρα από το ηχείο) κάτι που να με ενοχλεί.

Value for money 5/5!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/08, 22:11 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #5 στις: 02/10/08, 21:43 »
Nαι ενα καναλι εχει, με το σκειν χαμηλα ειναι σχεδον καθαρο, με τερματισμενο ειναι σχεδον βρωμικο. Υπαρχουν πολοι τετιοι ενισχυτες, καπιοι μαλλιστα πολυ ευελικτοι.
Αν μπορεις πες μας και κατα ποσο ειναι περιοριστικο ή αν ειναι ΟΚ το μεγαφωνο του.
Παντως οι JJ ειναι απο τις καλυτερες λαμπες συγχρονης κατασκευης, δεν νομιζω να μπορεις να δεις καποια ιδιαιτερη διαφορα αλλαζοντας αυτες με καποιες αλλες.
Ισως με καποια παλια κινεζικη στη V1 να παρεις περισοτερη βρομια στα πριμα, αλλα μεχρι εκει νομιζω...
χεχ, με προλαβε ο Zeppelin σχετικα με μεγαφωνο και βρωμα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #6 στις: 02/10/08, 21:49 »
Nαι ενα καναλι εχει, με το σκειν χαμηλα ειναι σχεδον καθαρο, με τερματισμενο ειναι σχεδον βρωμικο. Υπαρχουν πολοι τετιοι ενισχυτες, καπιοι μαλλιστα πολυ ευελικτοι.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, ομολογώ ότι δεν το ήξερα.. Jezus, υπάρχει κάποιος ενισχυτής όμως που το range του να μην είναι από σχεδόν καθαρό σε σχεδόν βρώμικο, αλλά από απόλυτα καθαρό σε απόλυτα βρώμικο; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, όχι ότι προσφέρει καμιά τεράστια χρησιμότητα κατ'εμέ..

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #7 στις: 02/10/08, 22:05 »
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, ομολογώ ότι δεν το ήξερα.. Jezus, υπάρχει κάποιος ενισχυτής όμως που το range του να μην είναι από σχεδόν καθαρό σε σχεδόν βρώμικο, αλλά από απόλυτα καθαρό σε απόλυτα βρώμικο; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, όχι ότι προσφέρει καμιά τεράστια χρησιμότητα κατ'εμέ..

Γενικότερα, μονοκάναλοι A-class λαμπάτοι δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν με τέτοια χαρακτηριστικά.
Εξάλλου όπως λες μικρή χρησιμότητα θα είχε.
Για τις λάμπες, όντως είναι πολύ ποιοτικός ο ήχος τους, κ από forum του εξωτερικού που έχω διαβάσει σχετικά, ΛΙΓΟΙ είναι αυτοί που τις αλλάζουν.
Αν θες κάτι να αλλάξεις ή να modάρεις τότε νο1 στη λίστα είναι το ηχείο.
Προσωπικά πιστεύω πως ένα 1Χ12 (δεν χωράει) θα μπορούσε να αλλάξει συγκλονιστικά τον ήχο προς το καλύτερο.

Δεν πειράζει όμως, κ έτσι είναι ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟΣ...

ΥΓ: Έπαιξα πρόσφατα στο σπίτι φίλου με ένα POD XT Live. Χιλιοειπωμένο μεν, αλλά η διαφορά στον ήχο ήταν συνταρακτική. Έστω κ 5w. μόνο, η λάμπα έκανε τη διαφορά στο αυτί μου. Αξίζει λοιπόν μιας δοκιμής από όσους προτιμούν το modelling γενικά.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #8 στις: 02/10/08, 22:11 »
Nαι ενα καναλι εχει, με το σκειν χαμηλα ειναι σχεδον καθαρο, με τερματισμενο ειναι σχεδον βρωμικο. Υπαρχουν πολοι τετιοι ενισχυτες, καπιοι μαλλιστα πολυ ευελικτοι.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, ομολογώ ότι δεν το ήξερα.. Jezus, υπάρχει κάποιος ενισχυτής όμως που το range του να μην είναι από σχεδόν καθαρό σε σχεδόν βρώμικο, αλλά από απόλυτα καθαρό σε απόλυτα βρώμικο; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, όχι ότι προσφέρει καμιά τεράστια χρησιμότητα κατ'εμέ..
Marshall ValveState... :P

Πλάκα-πλάκα, εμένα μια χαρά μου φάνηκε σαν ενισχυτής, πλούσιες αρμονικές κλπ... Ο συγκεκριμένος έχει 2 gain knobs και ένα κανάλι... Αν θες καθαρό ήχο, βάζεις το 1ο gain knob στο 9 ο'clock και το 2ο στο 0.. Αν θες τέρμα βρώμικο, βάζεις στο τέρμα και τα 2 gain knobs (λογικό.. :P).. Από θέμα gain είναι αρκετά ευέλικτος ενισχυτάκος (αν και με το μεγαθήριο που έχεις, μάλλον δεν αξίζει την προσοχή σου.. ;D)...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #9 στις: 02/10/08, 23:03 »
Βασικά να σας πώ τι ακριβώς παίζει και κακώς το γράφει σαν gain πάνω.Ουσιαστικά αυτό το pot είναι σαν volume της προενίσχυσης όπου στο τέρμα του γίνεται,όπως είπε κάποιος,κάτι σαν tubescreamer

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #10 στις: 02/10/08, 23:17 »
Βασικά να σας πώ τι ακριβώς παίζει και κακώς το γράφει σαν gain πάνω.Ουσιαστικά αυτό το pot είναι σαν volume της προενίσχυσης όπου στο τέρμα του γίνεται,όπως είπε κάποιος,κάτι σαν tubescreamer
Χμμμ.. Επομένως ο συγκεκριμένος είναι η χαρά του bluezίστα ή ένας απλός και τίμιος πεταλοενισχυτής ;D.. Πάντως ibanezakias σαν μετανιωμένος ακούγεσαι, ισχύει;

Nαι ενα καναλι εχει, με το σκειν χαμηλα ειναι σχεδον καθαρο, με τερματισμενο ειναι σχεδον βρωμικο. Υπαρχουν πολοι τετιοι ενισχυτες, καπιοι μαλλιστα πολυ ευελικτοι.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, ομολογώ ότι δεν το ήξερα.. Jezus, υπάρχει κάποιος ενισχυτής όμως που το range του να μην είναι από σχεδόν καθαρό σε σχεδόν βρώμικο, αλλά από απόλυτα καθαρό σε απόλυτα βρώμικο; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, όχι ότι προσφέρει καμιά τεράστια χρησιμότητα κατ'εμέ..
Marshall ValveState... :P

Πλάκα-πλάκα, εμένα μια χαρά μου φάνηκε σαν ενισχυτής, πλούσιες αρμονικές κλπ... Ο συγκεκριμένος έχει 2 gain knobs και ένα κανάλι... Αν θες καθαρό ήχο, βάζεις το 1ο gain knob στο 9 ο'clock και το 2ο στο 0.. Αν θες τέρμα βρώμικο, βάζεις στο τέρμα και τα 2 gain knobs (λογικό.. :P).. Από θέμα gain είναι αρκετά ευέλικτος ενισχυτάκος (αν και με το μεγαθήριο που έχεις, μάλλον δεν αξίζει την προσοχή σου.. ;D)...
Valvestate, ε; Worth a check  ;).. Αν θυμάμαι καλά, ένας κιθαρίστας σε μια μπάντα που ήμουνα παλιά είχε ένα 40άρι valvestate (μου είχε πει τότε, ότι το συγκεκριμένο μοντέλο, δηλαδή ο 40άρης με το reverb είχε σταματήσει να κυκλοφορεί) όπου όντως υπήρχαν 2 gain knobs πάνω και μου έκαναν εντύπωση.. Για τότε, ο ήχος μου φαινόταν ονειρικός αφού εγώ έπαιζα με τον 20άρη Leem μου (με σκέπαζε απίστευτα ο άτιμος) ;D.. Τί μου θύμισες ::)....

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #11 στις: 02/10/08, 23:41 »
Όχι το αντίθετο.Εξάλλου τον άκουσα πριν τον αγοράσω και μ'αρέσει πολύ.Είναι πολύ καλός για πετάλια αλλά σκεφτόμουν μήπως πάρω και κάποιο eq μήπως και βελτιώσω λίγο τη χροιά του

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #12 στις: 03/10/08, 18:08 »
Nαι ενα καναλι εχει, με το σκειν χαμηλα ειναι σχεδον καθαρο, με τερματισμενο ειναι σχεδον βρωμικο. Υπαρχουν πολοι τετιοι ενισχυτες, καπιοι μαλλιστα πολυ ευελικτοι.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, ομολογώ ότι δεν το ήξερα.. Jezus, υπάρχει κάποιος ενισχυτής όμως που το range του να μην είναι από σχεδόν καθαρό σε σχεδόν βρώμικο, αλλά από απόλυτα καθαρό σε απόλυτα βρώμικο; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, όχι ότι προσφέρει καμιά τεράστια χρησιμότητα κατ'εμέ..

Ψαξε κλιπακια απο Mako Dorado, Wizard Vintage Classic, νομιζω ειχα ακουσει και ενα απο εναν Fuchs που ηταν πολυ καθαρο, και τεζαρισμενο βρωμιζε αρκετα, αλλα δεν θυμαμαι μοντελο.
Αυτοι ειναι ενισχυτες θηρια ομως, υπαρχουν & αλλοι σε στυλ royal 8 οπως ειπε και ο Ζεπ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Valve King Royal 8
« Απάντηση #13 στις: 03/10/08, 18:50 »
Αν βρεις και μπορεσεις (και αντεξεις) να παιξεις με εναν Plexi παλιο (φανταζομαι και με reissue) θα δεις οτι οσο παιζεις "χαμηλα" με το volume παραμενει καθαρος και ιδιατερα πριμαριστος ο ενισχυτης. Βαλτον τερμα και εκτος του οτι κινδυνευεις να κουφαθεις θα δεις οτι ο ηχος μετα το 4-5 του volume σταματαει ουσιστικα να δυναμωνει και compressαρει πολυ και βρωμιζει μεχρι που στο τερμα τα δινει ολα σε γκαζι (οσο εχει ενας ενισχυτης τετοιος χωρις pre/post gain και distortion) με απιστευτες δυναμικες, αρμονικο περιεχομενο και τρελο sustain...
Καπου ειχε ενας φιλος ο modeerf κανει post και ενα video που ακουγοταν ο plexi μου στο τερμα για να παρεις μια ιδεα του ποσο βρωμα μιλαμε... Αν και η ποιοτητα δεν ηταν πολυ καλη (τα μπασσα δεν ακουγονταν καθολου καλα λογω μικρου διαφραγματος μικροφωνου μιας απλης ψφ) θα παρεις μια ιδεα. Το καλο ειναι οτι ακομα και τεζα ο ενισχυτης, κατεβαζοντας το volume απο την κιθαρα ο ηχος καθαριζει τελειως!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 05:49
από cyclo
5 Απαντήσεις
3954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/08, 21:49
από GiorgosVolos
30 Απαντήσεις
10309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 15:49
από faser
10 Απαντήσεις
5716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
PEAVEY ???

Ξεκίνησε από Lightstringer Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
4076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 10:29
από Meolas
4 Απαντήσεις
3056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 00:05
από Baroness
3 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
8 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 16:22
από YmiRLinG
2 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/11, 15:40
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
4551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 20:45
από kkmspm (φλουτσ)