Αποστολέας Θέμα: Rock Em All Festival  (Αναγνώστηκε 18318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Rock Em All Festival
« Απάντηση #50 στις: 23/07/08, 14:22 »
Προσωπικά αναρωτιέμαι ποιό θα ήταν το post του phantomas7 σε περίπτωση που έβλεπε φεστιβάλ με line-up Iron Maiden, Kiss, Venom...

Μάλλον θα πάθαινε overload από το πολύ fanboy-ism...  ;D


δε κολανε μεταξυ τους, αλλα απο το να βλεπω τα πιτσιρικια να τρελενονται με τις φλωριες τυπου Lacuna Coil, Pain Of Salvation και τη βαβουρα των Mess(πως τους λενε?)....χιλιες φορες KISS, MAIDEN και VENOM (αν και μεταξυ μας νομιζω οτι οι Venom με τα κονε που εχουνε με το Σατανα, θα ητανε headliners στανταρ)!


Το μάτι μου!









Και:



Sorry, δεν μπορούσα να συγκρατηθώ... Τέλος off topic.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Rock Em All Festival
« Απάντηση #51 στις: 23/07/08, 14:54 »
Φίλε The Trooper, δεν μπορώ να δω τι videos παρέθεσες (το youtube είναι μπλοκαρισμένο) απλά επειδή φαντάζομαι τι θέλεις να "πεις" (κρίνοντας και από το avatar σου :D) για τους Pain of Salvation έχω να πω ότι είναι από τις πολύ λίγες μπάντες (ίσως και η μόνη) που τόλμησε να καταφερθεί εναντίον ενός ολόκληρου έθνους (i.e. κατά της κουλτούρας των Αμερικανών με το γνωστό κομμάτι "America" -- το απολαύσαμε και την Κυριακή).. Δεν νομίζω ότι μια τέτοια κίνηση μπορεί να χαρακτηριστεί ως "φλώρικη"..

Θα μου πειτε και οι Queensryche το έκαναν και μάλιστα σε concept.. Υπάρχει όμως μια διαφορά.. Οι 'ryche είναι Αμερικανοί οπότε για την πατρίδα τους μπορούν να λένε ότι θέλουν.. Όμως αν βλέπεις την ίδια κίνηση από αλλοεθνείς, τότε καταλαβαίνεις ότι μόνο φλώροι μπορούν να χαρακτηριστούν..

Τέλος off-topic και από εμένα..

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rock Em All Festival
« Απάντηση #52 στις: 23/07/08, 15:18 »
για οσους ξερουν αγγλικα:
http://www.metal-temple.com/report.asp?id=319

οι υπολειποι στο rocking....
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Rock Em All Festival
« Απάντηση #53 στις: 23/07/08, 15:23 »
Φίλε The Trooper, δεν μπορώ να δω τι videos παρέθεσες (το youtube είναι μπλοκαρισμένο) απλά επειδή φαντάζομαι τι θέλεις να "πεις" (κρίνοντας και από το avatar σου :D) για τους Pain of Salvation έχω να πω ότι είναι από τις πολύ λίγες μπάντες (ίσως και η μόνη) που τόλμησε να καταφερθεί εναντίον ενός ολόκληρου έθνους (i.e. κατά της κουλτούρας των Αμερικανών με το γνωστό κομμάτι "America" -- το απολαύσαμε και την Κυριακή).. Δεν νομίζω ότι μια τέτοια κίνηση μπορεί να χαρακτηριστεί ως "φλώρικη"..

Θα μου πειτε και οι Queensryche το έκαναν και μάλιστα σε concept.. Υπάρχει όμως μια διαφορά.. Οι 'ryche είναι Αμερικανοί οπότε για την πατρίδα τους μπορούν να λένε ότι θέλουν.. Όμως αν βλέπεις την ίδια κίνηση από αλλοεθνείς, τότε καταλαβαίνεις ότι μόνο φλώροι μπορούν να χαρακτηριστούν..

Τέλος off-topic και από εμένα..

Σαφώς και οι διάφορες κινήσεις των PoS (America, αντιεμπορική συμπεριφορά ως το κόκαλο) μόνο ως φλώρικες δεν μπορούν να χαρακτηριστούν, αλλά φαντάζομαι ότι ο phantomas μιλάει για τη μουσική τους και μόνο, οπότε του παρέθεσα 4 videos των PoS (Diffidentia, Inside, Used και "!") και ένα Kiss (I Was Made for Loving you) για να συγκρίνει, μιας και φαίνεται να έχει ακούσει μόνο το Ashes... Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω τίποτα με τους οπαδούς των Kiss, και εγώ ακούω Poser καμιά φορά αλλά μην λέμε κι ό,τι θέλουμε...

Τέλος off-topic είπαμε! :-X
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος DimosBass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Rock Em All Festival
« Απάντηση #54 στις: 24/07/08, 00:44 »
Να σας πω και εγώ για τους Venom λίγες λεπτομέρειες, γιατί από ότι βλέπω σχεδόν όλοι όσοι γράψατε την κοπανίσατε νωρίς... Ήταν το μοναδικό live που έχω δει 3 mosh pits ταυτόχρονα+ bonus πυρσούς... κατά τη διάρκεια του live. Πραγματικά, το κοινό ήταν διψασμένο για αγνό metal. Έχω δει πυρσούς, έχω δει και 1 mosh pit, αλλά ταυτόχρονα 3 ΠΟΥΘΕΝΑ.

Πέρα από το κοινό, ήταν ένα σχετικά ικανοποιητικό σετ (1:15 καθαρά χωρίς κονσομασιόν που λέμε...). Καλά θα ήταν να παίζανε και άλλο τόσο, αλλά τι να κάνουμε. Τόσες μπάντες...

Όσον αφορά την ποιότητα του παιξίματος, παίδες Venom βλέπαμε, και όχι Dream Theater. Ας εκτιμήσουμε αυτά που ξέρουμε και περιμένουμε.

Α, αναφέρθηκε και το γεγονός ότι τα σπάσανε κιόλας; Γιατί ΟΥΤΕ αυτό το είχα ξαναδεί προσωπικά. Ούτε αυτά τα προλάβατε  ;)

Και τα pyros φυσικά... και οι ΥΜΝΟΙ με κορυφαίο το 7 gates of hell.

Πέρα από τους Venom, προσωπικά θα ήθελα να αναγνωρίσω την αξία των ΜΕΓΑΛΩΝ Meshuggah, που όμως έχουν πολύ δύσκολη μουσική. Αν και έχω ακούσει αρκετά πράγματα, πραγματικά έφτιαξαν ατμόσφαιρα στο live. Και πολύς μινιμαλισμός, αγνά μέταλλα. Η καλύτερη σύγχρονη μπάντα κατά την άποψή μου.

Πολύ ωραίο το φεστιβάλ, άξιζε το τραβολόγημα κατά πολύ (Θεσσαλονίκη). Αλλά πολύ γκόθικ βρε παιδί μου... και ντάλα καλοκαίρι, προσέχτε μη καείτε από τον ήλιο!!!!!  ;D ;D ;D ;D




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
138 Απαντήσεις
37946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 04:35
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/10, 15:23
από Neikos
6 Απαντήσεις
4515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 17:18
από Kiratzoharris
8 Απαντήσεις
3975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 18:42
από petersp
1 Απαντήσεις
3010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/11, 19:32
από petersp
2 Απαντήσεις
2105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 15:52
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
2688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 11:51
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 21:19
από RYTHF
0 Απαντήσεις
5163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 07:52
από Eyemaster