Αποστολέας Θέμα: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?  (Αναγνώστηκε 22664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #50 στις: 21/04/08, 16:20 »
Ελάχιστοι είναι σοβαροί, και τυχαίνει να είναι φίλοι μου(είχα και φίλους μη-σοβαρούς μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι δεν ήταν)
Στο σύνολο οι σοβαροί νέοι της ηλικίας μου που ξέρω είναι 3 αν δεν κάνω λάθος...
Κοίτα...δεν πέφτω όλο σε μαλ**ες. Απλά έχει γεμίσει ο τόπος... :P :-\
λιγοι ειναι σοβαροι και ειναι φιλοι σου..τρεις σοβαρους ξερεις και αυτοι οι σοβαροι ειναι φιλοι σου...ο τιτλος δεν λεει ποσσους σοβαρους ξερεις ή δεν ξερεις εσυ...αλλα τι πιστευεις για την σημερινη νεολλαια ασχετως την σοβαροφανεια τους... ;)
Το θέμα μπορεί να λέει για τη σημερινή νεολαία, αλλα εγώ μ' αυτό που είπα απάντησα στην ερώτηση "Μα καλά κανέναν σοβαρό νέο δεν έχεις γνωρίσει? Όλο σε μαλ**ες πέφτεις? " του Joevaicci.
Δες λίγο παραπάνω ;)
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #51 στις: 21/04/08, 16:59 »
Εντυπωση μου εκανε μια ερευνα της Καθημερινης οπου το 54% των ερωτηθεντων ειχε στα προτεινομενα μετρα πολιτικης το περιορισμο των διαδηλωσεων στο κεντρο..Διαβαζοντας αυτα που ειπε ο καμελοτ καταλαβαινω και τη λογικη τους.. ??? ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #52 στις: 21/04/08, 17:33 »
λιγοι ειναι σοβαροι και ειναι φιλοι σου..τρεις σοβαρους ξερεις και αυτοι οι σοβαροι ειναι φιλοι σου...ο τιτλος δεν λεει ποσσους σοβαρους ξερεις ή δεν ξερεις εσυ...αλλα τι πιστευεις για την σημερινη νεολλαια ασχετως την σοβαροφανεια τους... ;)
Το θέμα μπορεί να λέει για τη σημερινή νεολαία, αλλα εγώ μ' αυτό που είπα απάντησα στην ερώτηση "Μα καλά κανέναν σοβαρό νέο δεν έχεις γνωρίσει? Όλο σε μαλ**ες πέφτεις? " του Joevaicci.
Δες λίγο παραπάνω ;)
[/quote]τοτε να εκανες παραθεση, τωρα ειναι σαν να απαντας στο θεμα χωρις αντικειμενικοτητα.. ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #53 στις: 21/04/08, 17:37 »
Δηλαδή και τώρα που απαντάω έτσι σε σένα, όπως απάντησα και στον joevaicci, θα γυρισει καποιος και θα μου πεί ότι είμαι εκτός θέματος?
Δεν καταλαβαίνω...αφού δέν είμαι ο μόνος που απάντησε έτσι σε κάποιον άλλο...  ???
πραγματικα, δεν νομίζω ότι υπήρχε λόγος να πείς κάτι τέτοιο...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #54 στις: 21/04/08, 17:40 »
Δηλαδή και τώρα που απαντάω έτσι σε σένα, όπως απάντησα και στον joevaicci, θα γυρισει καποιος και θα μου πεί ότι είμαι εκτός θέματος?
Δεν καταλαβαίνω...αφού δέν είμαι ο μόνος που απάντησε έτσι σε κάποιον άλλο...  ???
πραγματικα, δεν νομίζω ότι υπήρχε λόγος να πείς κάτι τέτοιο...
προφανως καποιος μπορει να μπερδευτει και με το δικιο του..οι παραθεσεις υπαρχουν γιαυτην την αποφυγη συνχησεως...δεν θα μας βαλεις και καινουριους κανονες να ψαχνομαστε σε ποιον απαντας :P
και εκτος αυτου ειμαστε εκτος θεματος :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #55 στις: 21/04/08, 18:56 »
Δηλαδή και τώρα που απαντάω έτσι σε σένα, όπως απάντησα και στον joevaicci, θα γυρισει καποιος και θα μου πεί ότι είμαι εκτός θέματος?
Δεν καταλαβαίνω...αφού δέν είμαι ο μόνος που απάντησε έτσι σε κάποιον άλλο...  ???
πραγματικα, δεν νομίζω ότι υπήρχε λόγος να πείς κάτι τέτοιο...
προφανως καποιος μπορει να μπερδευτει και με το δικιο του..οι παραθεσεις υπαρχουν γιαυτην την αποφυγη συνχησεως...δεν θα μας βαλεις και καινουριους κανονες να ψαχνομαστε σε ποιον απαντας :P
και εκτος αυτου ειμαστε εκτος θεματος :-\
"Μιλάω μόνο γι' αυτούς που ξέρω προσωπικά φίλε μου", αυτό ήταν το μήνυμα μου. Ε δεν νομίζω τώρα το "φίλε μου" να πήγαινε στο θέμα :P ::)
Για να είμαστε λοιπόν στο θέμα,ας πώ το εξής: Η νεολαία ακούει Γονίδη, και το ποιόν της είναι τα σκυλάδικα .-  ;D ;D ;D
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #56 στις: 22/04/08, 23:35 »

 Ε δεν νομίζω τώρα το "φίλε μου" να πήγαινε στο θέμα :P ::)
ασχολιαστο..κταλαβαινεις γιατι προφανως ::)
Για να είμαστε λοιπόν στο θέμα,ας πώ το εξής: Η νεολαία ακούει Γονίδη, και το ποιόν της είναι τα σκυλάδικα .-  ;D ;D ;D
χμμ..μια αο τις πολυ ωραιες γενικευσεις η οποια δεν ειναι αντικειμενικη και σιγουρα δεν ειναι αληθης... ::)
ας κανουμε μαθηματα νεοελληνικης γλωσσας τριτης λυκειου:
η νεολλαια ακουει γονιδη
ο γονιδης ειναι σκυλας
αρα ολοι οι νεοι ειναι σκυλαδες
ο συλογισμος ειναι αναλογικος αρα οχι απαρετητα ορθος 8)

και αναρωτιεμαι εγω το αμοιρο, το οποιο ειμαι "φιλη" και οχι φιλος :P,η οποια ειμαι μικρουλα το αμοιρο,δλδ ενταγμενη στην κινωνικη ομαδα η οποια λεγετε νεολλαια:Ειμαι σκυλου;;;;;; ??? :o
θα πεταξω ολα τα σιντι που εχω... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/08, 23:37 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #57 στις: 22/04/08, 23:47 »

 Ε δεν νομίζω τώρα το "φίλε μου" να πήγαινε στο θέμα :P ::)
ασχολιαστο..κταλαβαινεις γιατι προφανως ::)
Για να είμαστε λοιπόν στο θέμα,ας πώ το εξής: Η νεολαία ακούει Γονίδη, και το ποιόν της είναι τα σκυλάδικα .-  ;D ;D ;D
χμμ..μια αο τις πολυ ωραιες γενικευσεις η οποια δεν ειναι αντικειμενικη και σιγουρα δεν ειναι αληθης... ::)
ας κανουμε μαθηματα νεοελληνικης γλωσσας τριτης λυκειου:
η νεολλαια ακουει γονιδη
ο γονιδης ειναι σκυλας
αρα ολοι οι νεοι ειναι σκυλαδες
ο συλογισμος ειναι αναλογικος αρα οχι απαρετητα ορθος 8)

και αναρωτιεμαι εγω το αμοιρο, το οποιο ειμαι "φιλη" και οχι φιλος :P,η οποια ειμαι μικρουλα το αμοιρο,δλδ ενταγμενη στην κινωνικη ομαδα η οποια λεγετε νεολλαια:Ειμαι σκυλου;;;;;; ??? :o
θα πεταξω ολα τα σιντι που εχω... :P

Μα, δεν είπε κανείς ότι είσαι "φίλος", αρσενικού γένους δηλαδή...στον jeovaicci πήγαινε ::)
Και τον γονίδη τον έφερα ώς παράδειγμα, και μιλάω πάντα για άτομα που ξέρω(όπως ξαναείπα σε άλλο πόστ πιό πάνω).
Το 90% των παιδιών που ξέρω και ακούνε γονίδη - Σχεδόν όλο το σχολείο μου - είναι σκυλάδες.
Πουθενά δεν λέω ότι επειδή ακούνε γονίδη είναι σκυλάδες.
Μην είσαι τόσο εύθικτη, δεν είμαι εδώ για να θίξω κανέναν :)
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #58 στις: 22/04/08, 23:54 »

Μα, δεν είπε κανείς ότι είσαι "φίλος", αρσενικού γένους δηλαδή...στον jeovaicci πήγαινε ::)
Και τον γονίδη τον έφερα ώς παράδειγμα, και μιλάω πάντα για άτομα που ξέρω(όπως ξαναείπα σε άλλο πόστ πιό πάνω).
Το 90% των παιδιών που ξέρω και ακούνε γονίδη - Σχεδόν όλο το σχολείο μου - είναι σκυλάδες.
Πουθενά δεν λέω ότι επειδή ακούνε γονίδη είναι σκυλάδες.
Μην είσαι τόσο εύθικτη, δεν είμαι εδώ για να θίξω κανέναν :)
βρε δεν πιστευω οτι προσπαθεις να θιξεις κανεναν...
απλα προσπαθω να σου πω οτι δεν μπορ να δεχτω απο ενα νεο παιδι με προοδευτικες αντιληψεις οτι γενικευει, οτι χαραχτηριζει ετσι ευκολα μια κοινωνικη ομαδα.
δεν μπορεις να μιλας αντικειμενικα για ολοκληρη την νεολλαια κρινοντας απο τον περιγυρο σου, τις διαπροσωπικες σου σχεσεις και τα λοιπα...
απαντας δεν απαντας στον φιλο απο πανω ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #59 στις: 23/04/08, 00:11 »
βρε δεν πιστευω οτι προσπαθεις να θιξεις κανεναν...
απλα προσπαθω να σου πω οτι δεν μπορ να δεχτω απο ενα νεο παιδι με προοδευτικες αντιληψεις οτι γενικευει, οτι χαραχτηριζει ετσι ευκολα μια κοινωνικη ομαδα.
δεν μπορεις να μιλας αντικειμενικα για ολοκληρη την νεολλαια κρινοντας απο τον περιγυρο σου, τις διαπροσωπικες σου σχεσεις και τα λοιπα...
απαντας δεν απαντας στον φιλο απο πανω ;)

Μα τότε πώς θα κρίνω...? Απ' αυτούς που δέν ξέρω..?  ???
Άμα είναι έτσι, κανένας δεν μπορεί να κρίνει ένα κοινωνικό σύνολο, και το θέμα πάει στον κάδο ως άχρηστο...
Και τους έχω δεί και πως σκέφτονται και πως φέρονται...
Α! Και δεν τους χαρακτηρίζω εύκολα όπως λές, κάθε μέρα εδώ και 6 χρόνια τους βλέπω με 3 μήνες "διάλειμμα" κάθε χρόνο...άστα να πάνε είναι...!
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #60 στις: 23/04/08, 00:29 »


Μα τότε πώς θα κρίνω...? Απ' αυτούς που δέν ξέρω..?  ???
Άμα είναι έτσι, κανένας δεν μπορεί να κρίνει ένα κοινωνικό σύνολο, και το θέμα πάει στον κάδο ως άχρηστο...
Και τους έχω δεί και πως σκέφτονται και πως φέρονται...
Α! Και δεν τους χαρακτηρίζω εύκολα όπως λές, κάθε μέρα εδώ και 6 χρόνια τους βλέπω με 3 μήνες "διάλειμμα" κάθε χρόνο...άστα να πάνε είναι...!

χα!..βρε νομιζεις οτι εισαι ο μονος..απλα η κοινοτητα σου ειναι πολυ μικρη για να κρινεις μια ολοκληρη νεολλαια...θα το δεις του χρονου που θα ξεφυγεις απο αυτην την μικρη κοινοτητα... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #61 στις: 23/04/08, 00:33 »

χα!..βρε νομιζεις οτι εισαι ο μονος..απλα η κοινοτητα σου ειναι πολυ μικρη για να κρινεις μια ολοκληρη νεολλαια...θα το δεις του χρονου που θα ξεφυγεις απο αυτην την μικρη κοινοτητα... ;)


Δεν ξέρω...εγώ αυτό που έχω ζήσει λέω... :P
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #62 στις: 26/04/08, 20:48 »
Πρωτης τάξεως πελάτες, αν εισαι αριστερέμπορας. (Από τα πιο επικερδή επαγγέλματα! $$$)

« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/08, 20:52 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #63 στις: 26/04/08, 22:01 »
Πρωτης τάξεως πελάτες, αν εισαι αριστερέμπορας. (Από τα πιο επικερδή επαγγέλματα! $$$)


Νατος γυρισε δυνατοτερος.. ??? ;D..Μας ελειψες βρε!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #64 στις: 29/04/08, 02:54 »
Μιλαμε για Ελλαδα παντα ε?
Λοιπον η νεα γεννια ειναι πολυ πιο συνειδητοποιημενη απο παλιοτερες γεννιες. Οι παλλιες γεννιες ειναι αυτες που κατεστρεψαν την Ελλαδα.
Η σημερινη νεα γεννια, στη πλειοψηφια της, ξερει που παταει, θελει να αλλαξει πολλα πραγματα και μαχεται για τα δικαιωματα της. Διαδηλωνει, δε συμμετεχει στη βια, και εχει φιλοδοξιες.
Επισης, υπαρχουν (μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου), και καποιοι, προχωρημενοι σε ηλικια μεν, αλλα με νεανικα μυαλα δε.
Η νεα γεννια ειναι η ελπιδα μας.
Και φυσικα δεν αναφερομαι στον Τσιπρα. 

Ισως να εχεις δικιο ως προς τα ποσοστα, δεν γνωριζω, δηλαδη να ειναι πιο πολυ ευαισθητοποιημενοι απο παλια. Αλλα σε σχεση με το συνολο ειναι λιγα.
Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ειναι σαν τους γονεις τους, δηλαδη ΜΗ ευαισθητοποιημενοι. Με το προσθετο κακο της ελειψης κρισης και προσωπικοτητας, πιστευουν οτι τους πεις και φερονται ακριβως οπως στις σειρες που βλεπουν στην Τν (αντιγραφη ενοω, οχι οτι οι σειρες βασιζονται πανω τους, απλα ακολουθουν)...
Επισης βλεπω πολυ "αμερικανοποιηση" (με την κακη ενοια, δεν εχω κατι με αυτο το λαο), δηλαδη οτι ολοι και περισοτεροι ασπαζονται την φιλοσοφια "λευτα να βγαλουμε, γ@μ@ τα ολα, περιβαλλον, ατομα γυρω σου, αρκει να παρεις αυτο που θελεις και να περασεις καλα".
Και αυτο με θλιβει. Σε σημειο που και να μετακομιζα σε χωρα που δεν συμβαινουν αυτα (οχι σε τετοιο βαθμο τουλαχιστον), παλι θα με εθλιβε να γνωριζω οτι συμβαινει καπου αλλου...  :-\
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #65 στις: 29/04/08, 06:04 »
Πρωτης τάξεως πελάτες, αν εισαι αριστερέμπορας. (Από τα πιο επικερδή επαγγέλματα! $$$)


αυξανονται τα φασιστακια εχω την εντυπωση,στη σημερινη νεολαια,οπως ο The Boss...
κριμα..γιατι γενικα ειχα μεσα μου ελπιδες μπας και φυγουμε απο καποιες εποχες που μονο κακο μας εκαναν..δεν πειραζει..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #66 στις: 16/05/08, 10:42 »
Πρωτης τάξεως πελάτες, αν εισαι αριστερέμπορας. (Από τα πιο επικερδή επαγγέλματα! $$$)


αυξανονται τα φασιστακια εχω την εντυπωση,στη σημερινη νεολαια,οπως ο The Boss...
κριμα..γιατι γενικα ειχα μεσα μου ελπιδες μπας και φυγουμε απο καποιες εποχες που μονο κακο μας εκαναν..δεν πειραζει..

Spell σε ειχα για σοβαροτερο ατομο...εκτος αν τον ξερεις προσωπικα τον The Boss και τον λες φασιστα...Εγω θα συμφωνησω μαζι του, οπως και στον Kiratzoharris θα πω πως τι περιμενε να διαβασει??? Τιποτα πιο σοβαρο?? Αυτη ειναι η νεολαια και ξυπνατε!!! Ενας καφες η ζωη ολη των περισσοτερων...και μετα μας εφαγε το φρονημα...

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #67 στις: 16/05/08, 11:03 »
Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ειναι σαν τους γονεις τους, δηλαδη ΜΗ ευαισθητοποιημενοι. Με το προσθετο κακο της ελειψης κρισης και προσωπικοτητας, πιστευουν οτι τους πεις και φερονται ακριβως οπως στις σειρες που βλεπουν στην Τν (αντιγραφη ενοω, οχι οτι οι σειρες βασιζονται πανω τους, απλα ακολουθουν)...
Επισης βλεπω πολυ "αμερικανοποιηση" (με την κακη ενοια, δεν εχω κατι με αυτο το λαο), δηλαδη οτι ολοι και περισοτεροι ασπαζονται την φιλοσοφια "λευτα να βγαλουμε, γ@μ@ τα ολα, περιβαλλον, ατομα γυρω σου, αρκει να παρεις αυτο που θελεις και να περασεις καλα".
Και αυτο με θλιβει. Σε σημειο που και να μετακομιζα σε χωρα που δεν συμβαινουν αυτα (οχι σε τετοιο βαθμο τουλαχιστον), παλι θα με εθλιβε να γνωριζω οτι συμβαινει καπου αλλου...  :-\

Θα συμφωνήσω...καλά τα λές.
Δυστυχώς έτσι είναι...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #68 στις: 16/05/08, 11:42 »
Τα νέα παιδιά είναι πολύ πιο αξιόλογα απ' ότι είμασταν εμείς στην ηλικία τους. Αυτό είναι μια γενική διαπίστωση των ανθρώπων της γενιάς μου.

Το μόνο πρόβλημα που παρατηρώ στην σημερινή νεολαία είναι η ελατωμένη αντίδραση στα πρότυπα της πατρικής γενιάς. Γι αυτό το χαρακτηριστικό ευθύνεται η δικιά μου γενιά οπωσδήποτε και όχι οι ίδιοι οι νέοι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #69 στις: 16/05/08, 12:20 »
Πρωτης τάξεως πελάτες, αν εισαι αριστερέμπορας. (Από τα πιο επικερδή επαγγέλματα! $$$)


αυξανονται τα φασιστακια εχω την εντυπωση,στη σημερινη νεολαια,οπως ο The Boss...
κριμα..γιατι γενικα ειχα μεσα μου ελπιδες μπας και φυγουμε απο καποιες εποχες που μονο κακο μας εκαναν..δεν πειραζει..

Γιατί ρε μεγάλε άδικο έχει?απλά παρατήρησε το μέσα σε μια σχολή.Και θα συμφωνήσω με τον ΚΑΜΕLOT.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #70 στις: 16/05/08, 20:12 »
Mια γενικη τοποθετηση και απο εμενα αφου διαβασα προσεκτικα την πλειοψηφια των απαντησεων.

Να αρχισω λεγοντας οτι η σημερινη νεολαια δεν νοιαζεται για το αν θα βολευτει στο δημοσιο πολυ απλα γιατι στις μερες μας το δημοσιο εχει απαξιωθει,τοσο απο την πλευρα του μισθου,οσο και για το οτι υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες πιο ενδιαφερουσες δουλειες στον ιδιωτικο τομεα με τα ιδια φραγκα.

Οταν ο δημοσιος τη δεκαετια 82-92 επαιρνε 200-250 χιλιαρικα μιλαγαμε για τρελλα λεφτα ενω τωρα που ο μεσος μισθος στο δημοσιο ειναι 700-1000 ευρω για ενα απλο υπαλληλο παντα,μιλαμε για λεφτα του κωλου και αν κανετε τον απαραιτητο πολλαπλασιασμο θα δειτε οτι μιλαμε για σχεδον τα ιδια φραγκα με αυτα που επαιρνες στην ιδια θεση προ 15ετιας,με τον πληθωρισμο πολυ παραπανω βεβαια.

Επιπλεον ενω την δεκατια 82-92 που εγινε και το μεγαλο ντου προσληψεων στον δημοσιο τομεα,μιλαγαμε για μονιμες θεσεις και οχι για stage χωρις ενσημα ή 6μηνες και 8μηνες συμβασεις.

Το δημοσιο με λιγα λογια και λογω των αποκρατικοποιησεων,αυτη τη στιγμη ενδιαφερεται να διωχνει και οχι να παιρνει κοσμο,αφενος για να απαξιωθουν ολες οι Δ.Υ. στα ματια του κοσμου(οσες δεν εχουν ηδη εδω και χρονια απαξιωθει) και αφετερου γιατι κανενας ιδιωτης ο οποιος θα εξαγορασει καποια δημοσια υπηρεσια,δεν εχει ορεξη να φανει σαν μπαμπουλας απολυοντας με το καλημερα το υπεραριθμο προσωπικο που εχει μπει ειτε με την αξια του μεσω ΑΣΕΠ(παιζεται βεβαια και αυτο)-ειτε επειδη ειχε μπαρμπα στην Κορωνη.

Δευτερο και πολυ σοβαρο για εμενα ειναι οτι αυτη τη στιγμη ενας νεος ο οποιος εχει τελειωσει μια αλφα σχολη και εχει παει φανταρος και με δεδομενο οτι θα δουλεψει χωρις ενσημα μεσω του φρουτου των stage ή αν αλλαζει δουλειες εδω και εκει,γιατι ποιος νεος μπορει να δουλευει για χρονια σε δουλειες του ποδαριου,εκτος του οτι αμφιβαλλω αν θα παρει ποτε του συνταξη,σιγουρα δεν μπορει να φυγει απο το πατρικο του και να φτιαξει τη ζωη του οπως την εφτιαξαν και οι δικοι του με τον αλφα η βητα τροπο.

Πολυ απλα αν εχει με το καλημερα εξοδα για νοικι-φως-τηλεφωνο-νερο-φαγητο-τσιγαρα και καμια εξοδο ενα χιλιαρικο στανταρ καθε μηνα,πως σκατα να φυγει απο την πατρικη στεγη;

Γι'αυτο δεν συμφωνω πως καποιος απο τις δυο πλευρες εχει ευθυνη για ελατωμενες η μη αντιδρασεις.Ειναι το ιδιο το συστημα που σπρωχνει και εμας τους μεγαλυτερους και τους νεους να ακολουθουμε αυτον το δρομο μιας και δεν μας δινονται αλλες επιλογες.

Για τα των φοιτητοπατερων δεν θελω να αναφερθω γιατι το θεωρω χασιμο χρονου μιας και τυφλοι δεν ειμαστε,ματακια εχουμε και βλεπουμε το τι σφαξιμο γινεται για την πιτα και το βολεμα.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #71 στις: 19/05/08, 15:05 »
Αχ (της απογοητευσης)... εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι σοβαροι της γενιας μας θα την κανουν απο το Ελλαντα... προβλεπω σφοδρο κυμα μεταναστευσης να ερχεται...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #72 στις: 19/05/08, 20:56 »
iliolousth...λιγο μηδενιστρια σε βλεπω..η καθε νεολαια ειναι αρκετα δραστηρια απλα πολλες φορες "εμεις" δεν το βλεπουμε.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
1563 Απαντήσεις
362619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 15:54
από MACMISIAS
23 Απαντήσεις
9342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
15 Απαντήσεις
6744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
42 Απαντήσεις
12833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 00:46
από Jezus