Αποστολέας Θέμα: ερωτηση σχετικα με audio interface  (Αναγνώστηκε 5924 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
ερωτηση σχετικα με audio interface
« στις: 03/05/20, 04:21 »
Γεια χαρα σε ολους. Παιδες θα ηθελα τα φωτα σας . Σκευτομαι να αγορασω ενα interface για να τζαμαρω με τη κιθαρα στο δωματιο μ χωρις να ενοχλω τους γυρο μ κ γιατι οχι οταν εχω εμπνευση να το αποθηκευω  σαν ανθρωπος γιατι μεχρι τωρα εκανα ηχογραφηση στο κινητο.
Σκεφτομαι να παω για την behringer umc204hd η την m-audio air 192/6 . Το budget ειναι μαχ 150 και θα ηθελα να το κατεβασω κι αλλο.
Στη περιπτωση που θελω να ηχογραφησω τα ριφακια μ και να γραψω τα drums μου ,  το λογισμικο που ερχεται παρεα με το interface θα με καλυψει? Για να γινω πιο συγκεκριμενος ..
Αυτες οι καρτουλες εχουν καποιο δωρεαν λογισμικο. H m-audio 192/6  εχει καποια software   ( https://www.m-audio.com/air-192-6#title-description )   το Pro Tools | First M-Audio Edition , Boom   πχ . Εχει κανεις ιδεα απο τα εν λογο?θα μπορω να βγαλω ηχο death?θα εχει τα amps και cabs για να φτιαξω τον ηχο μου? Drums θα μπορω να γραψω η θα πρεπει να αγορασω τη full εκδοση για να τα κανω ολα αυτα? καποιο limitation που θα πρεπει να γνωριζω?
Η behringer που ειναι αρκετα πιο φτηνη αξιζει? την εχει καποιος απο εσας? Το λογισμικο της μου επιτρεπει να κανω τα παραπανω?
Εχω αφιερωσει πολυ χρονο για να λυσω της αποριες μου αλλα μπερδευομαι ακομα περισσοτερο.
Απο pedals και Multieffect εχω το metal zone και τη digitech gnx1 ( γιαυτο και οι midi καρτες) . Στον marshall avt 20 που εχω αυτα ακουγονται πολυ μαπα και ειναι κ ενας απο τους λογους που παω σε interface.Αν τα συνδεσω στο interface θα βγαλω ηχο της προκοπης?
Σορρυ αν σας κουρασα! ΑΝ καποιος απο εσας εχει ασχοληθει και εχει ιδεα ας με διαφωτισει .
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/20, 04:25 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #1 στις: 03/05/20, 10:46 »
το digitech έχει USB interface? αν ναι, τότε απλά ήδη έχεις audio interface.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #2 στις: 03/05/20, 12:16 »
Όλες οι κάρτες δίνουν λογισμικό με το οποίο ο μέσος μουσικός μπορεί να κάνει κάποια βασική δουλειά. Φαντάζομαι ένα backing track με μπάσο τύμπανα και synth με όλα μπορείς να κάνεις. Οι περιορισμοί που έχουν (πχ αριθμό καναλιών ή αριθμό VST effect ανά κανάλι) δύσκολα να σε περιορίσουν. Τώρα για το αν θα σου κάνουν για τον ήχο ακριβώς που θες... περί ορέξεως. Για ήχους, υπάρχουν και δεκάδες VSTi δωρεάν.
Έχει αυτόν το καιρό προσφορά η Native Instruments δωρεάν το Guitar Rig με αγορά Audio Interface, ακόμα και με τα βασικά μοντέλα που είναι μέσα στο budget σου. Ρϊξε κι εκεί μια ματιά.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/20, 13:37 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #3 στις: 03/05/20, 15:03 »
Γεια χαρα σε ολους. Παιδες θα ηθελα τα φωτα σας . Σκευτομαι να αγορασω ενα interface για να τζαμαρω με τη κιθαρα στο δωματιο μ χωρις να ενοχλω τους γυρο μ κ γιατι οχι οταν εχω εμπνευση να το αποθηκευω  σαν ανθρωπος γιατι μεχρι τωρα εκανα ηχογραφηση στο κινητο.
Σκεφτομαι να παω για την behringer umc204hd η την m-audio air 192/6 . Το budget ειναι μαχ 150 και θα ηθελα να το κατεβασω κι αλλο.
Στη περιπτωση που θελω να ηχογραφησω τα ριφακια μ και να γραψω τα drums μου ,  το λογισμικο που ερχεται παρεα με το interface θα με καλυψει? Για να γινω πιο συγκεκριμενος ..
Αυτες οι καρτουλες εχουν καποιο δωρεαν λογισμικο. H m-audio 192/6  εχει καποια software   ( https://www.m-audio.com/air-192-6#title-description )   το Pro Tools | First M-Audio Edition , Boom   πχ . Εχει κανεις ιδεα απο τα εν λογο?θα μπορω να βγαλω ηχο death?θα εχει τα amps και cabs για να φτιαξω τον ηχο μου? Drums θα μπορω να γραψω η θα πρεπει να αγορασω τη full εκδοση για να τα κανω ολα αυτα? καποιο limitation που θα πρεπει να γνωριζω?
Η behringer που ειναι αρκετα πιο φτηνη αξιζει? την εχει καποιος απο εσας? Το λογισμικο της μου επιτρεπει να κανω τα παραπανω?
Εχω αφιερωσει πολυ χρονο για να λυσω της αποριες μου αλλα μπερδευομαι ακομα περισσοτερο.
Απο pedals και Multieffect εχω το metal zone και τη digitech gnx1 ( γιαυτο και οι midi καρτες) . Στον marshall avt 20 που εχω αυτα ακουγονται πολυ μαπα και ειναι κ ενας απο τους λογους που παω σε interface.Αν τα συνδεσω στο interface θα βγαλω ηχο της προκοπης?
Σορρυ αν σας κουρασα! ΑΝ καποιος απο εσας εχει ασχοληθει και εχει ιδεα ας με διαφωτισει .

το digietch δεν εχει USB, οπότε πάρε θα σου έλεγα ένα απλο πολυ εφέ (π.χ. Boss) με USB interface, και καθάρισες, εκει θα παίζεις με ακουστικά, η στο PC.
η αν επιμένεις digitech :
https://www.digitech.com/guitar-multi-effects/RP360.html?dwvar_RP360_color=Black-GLOBAL-Current&cgid=guitar-multi-effects#start=1

focusrite κτλ κάνουν καμια 100άρα, ε δώσε λίγο παραπάνω και πάρε ένα πολυ εφε που κάνει 1002 πράματα.

εγω, γιαπωνεζόπληκτος γαρ θα έπαιρνα αυτό : https://stollas.com/el/boss-gt-1.html?fee=3&fep=23613&gclid=Cj0KCQjw17n1BRDEARIsAFDHFexJTfcJIUloukwyB2xP1W1EAcx26EGs5rvRu5pu0CGfjJc6OqU_9VgaAvwEEALw_wcB
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/20, 15:12 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #4 στις: 03/05/20, 18:22 »
Φίλτατε bc_poor η μετάβαση στην ψηφιακή πλατφόρμα δεν είναι αυτονόητη … θέλει κόπο …  ::)
Αρχικά ξεκαθάρισε το (νέο) signal path σου (δηλαδή από την κιθάρα θα συνδέεσαι στο interface και μετά στον ενισχυτή σου ;  (δηλαδή θα χρησιμοποιήσεις το PC σαν FX Rack ; )  ή η έξοδος θα πηγαίνει κάπου αλλού ;  ή θα χρησιμοποιείς και το digitech που έχεις ;
(όλα τα παραπάνω σημαίνουν και διαφορετικό λογισμικό και αρκετή οικονομία στο interface  … πχ υπάρχει και το m-audio air 192/4 και άλλα οικονομικότερα … )

Πάντως μην σε απασχολεί τόσο πολύ το συνοδευτικό λογισμικό των καρτών αυτών … υπάρχουν πολλά FREE FULL DAW's (πχ. Cakewalk) τα οποία θα σε καλύψουν σίγουρα (τουλάχιστον για αρχή).
Από την άλλη, ΔΕΝ θα έχεις κανέναν ήχο death όταν πρωτοστήσεις οτιδήποτε … τον ήχο σου θα πρέπει να τον ψάξεις όχι πια στην πεταλιέρα σου αλλά στα προγράμματα (pluggins) είτε  FREE (που υπάρχουν πολλά) είτε επί πληρωμή … αλλά πρέπει να αφιερώσεις ΑΡΚΕΤΟ χρόνο γι΄αυτή τη δουλειά …  ::)

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #5 στις: 03/05/20, 19:04 »
το dititech που έχει βγάζει MIDI, εχμμ οχι και τόσο χρήσιμο με PC
To καλυτερο παιρνει ένα απο τα 2 που παρέθεσα και έχει death ηχο out of the box :) και όταν πρωτοστήσει και πριν και μετά..
δηλ δεν χρειάζεται να φορτωνουμε την κατακαημένη την CPU όταν υπάρχουν εξειδικευμένα hardware για αυτην την δουλιά.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/20, 19:07 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #6 στις: 04/05/20, 03:44 »
Καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για της συμβουλες σας!
Η digitech που εχω εχει midi και στα 10 χρονια που την εχω παντα ηθελα να την συνδεσω και να την χειριζομαι απο το pc μιας και 2-3 button θελουν πολυ πιεση μετα απο ολα αυτα που εχει τραβηξει.

Όλες οι κάρτες δίνουν λογισμικό με το οποίο ο μέσος μουσικός μπορεί να κάνει κάποια βασική δουλειά. Φαντάζομαι ένα backing track με μπάσο τύμπανα και synth με όλα μπορείς να κάνεις. Οι περιορισμοί που έχουν (πχ αριθμό καναλιών ή αριθμό VST effect ανά κανάλι) δύσκολα να σε περιορίσουν. Τώρα για το αν θα σου κάνουν για τον ήχο ακριβώς που θες... περί ορέξεως. Για ήχους, υπάρχουν και δεκάδες VSTi δωρεάν.
Έχει αυτόν το καιρό προσφορά η Native Instruments δωρεάν το Guitar Rig με αγορά Audio Interface, ακόμα και με τα βασικά μοντέλα που είναι μέσα στο budget σου. Ρϊξε κι εκεί μια ματιά.
πολυ καλη προσφορα αλλα αν παρω interface θελω να εχει και Midi για την πεταλιερα και το komplete 6 παει 200+.  Εχω βρει το παλιο μοντελο komplete 6 στα 150 αλλα λογικα το λογισμικο το δινουν μονο με τα καινουρια μοντελα...


Γεια χαρα σε ολους. Παιδες θα ηθελα τα φωτα σας . Σκευτομαι να αγορασω ενα interface για να τζαμαρω με τη κιθαρα στο δωματιο μ χωρις να ενοχλω τους γυρο μ κ γιατι οχι οταν εχω εμπνευση να το αποθηκευω  σαν ανθρωπος γιατι μεχρι τωρα εκανα ηχογραφηση στο κινητο.
Σκεφτομαι να παω για την behringer umc204hd η την m-audio air 192/6 . Το budget ειναι μαχ 150 και θα ηθελα να το κατεβασω κι αλλο.
Στη περιπτωση που θελω να ηχογραφησω τα ριφακια μ και να γραψω τα drums μου ,  το λογισμικο που ερχεται παρεα με το interface θα με καλυψει? Για να γινω πιο συγκεκριμενος ..
Αυτες οι καρτουλες εχουν καποιο δωρεαν λογισμικο. H m-audio 192/6  εχει καποια software   ( https://www.m-audio.com/air-192-6#title-description )   το Pro Tools | First M-Audio Edition , Boom   πχ . Εχει κανεις ιδεα απο τα εν λογο?θα μπορω να βγαλω ηχο death?θα εχει τα amps και cabs για να φτιαξω τον ηχο μου? Drums θα μπορω να γραψω η θα πρεπει να αγορασω τη full εκδοση για να τα κανω ολα αυτα? καποιο limitation που θα πρεπει να γνωριζω?
Η behringer που ειναι αρκετα πιο φτηνη αξιζει? την εχει καποιος απο εσας? Το λογισμικο της μου επιτρεπει να κανω τα παραπανω?
Εχω αφιερωσει πολυ χρονο για να λυσω της αποριες μου αλλα μπερδευομαι ακομα περισσοτερο.
Απο pedals και Multieffect εχω το metal zone και τη digitech gnx1 ( γιαυτο και οι midi καρτες) . Στον marshall avt 20 που εχω αυτα ακουγονται πολυ μαπα και ειναι κ ενας απο τους λογους που παω σε interface.Αν τα συνδεσω στο interface θα βγαλω ηχο της προκοπης?
Σορρυ αν σας κουρασα! ΑΝ καποιος απο εσας εχει ασχοληθει και εχει ιδεα ας με διαφωτισει .

το digietch δεν εχει USB, οπότε πάρε θα σου έλεγα ένα απλο πολυ εφέ (π.χ. Boss) με USB interface, και καθάρισες, εκει θα παίζεις με ακουστικά, η στο PC.
η αν επιμένεις digitech :
https://www.digitech.com/guitar-multi-effects/RP360.html?dwvar_RP360_color=Black-GLOBAL-Current&cgid=guitar-multi-effects#start=1

focusrite κτλ κάνουν καμια 100άρα, ε δώσε λίγο παραπάνω και πάρε ένα πολυ εφε που κάνει 1002 πράματα.

εγω, γιαπωνεζόπληκτος γαρ θα έπαιρνα αυτό : https://stollas.com/el/boss-gt-1.html?fee=3&fep=23613&gclid=Cj0KCQjw17n1BRDEARIsAFDHFexJTfcJIUloukwyB2xP1W1EAcx26EGs5rvRu5pu0CGfjJc6OqU_9VgaAvwEEALw_wcB

Αυτο που θελω να κανω κυριως ειναι να εχω ενα καλο ηχο και να παιζω πανω απο κομματια με ακουστικα.  Η digitech Που εχω βγαζει μαπα ηχο στον ενισχυτη μου αλλα με ακουστικα πανω στη πεταλιερα τη παλευω. Ειχε και 300 οταν την αγορασα και ... δε ξερω.. μου κακοφαινεται να την αλλαξω.Το προβλημα μου σε αυτο το setup ειναι οτι οταν συνδεω στο jam input που εχει , ο ηχος χαλαει παρα πολυ γιαυτο στην αρχη σκευτηκα το interface. Θα μπορουσα να δωσω ενα 250 αρι για πεταλιερα με interface αλλα το θεμα ειναι 1) αν θα εχω καλυτερο ηχο απο οτι με τη digitech στα ακουστικα τουλαχιστον γιατι με τον ενισχυτη σιγουρα η κατασταση δε θα αλλαξει.   2)αν θα μπορω να γραφω και στο πσ. 3)  η καινουρια πεταλιερα θα συνδεεται στο pc και θα μπορω να παιζω πανω απο κομματια? ο ηχος θα βγαινει απο τα ακουστικα και τα ηχεια του pc λογικα ε?


Φίλτατε bc_poor η μετάβαση στην ψηφιακή πλατφόρμα δεν είναι αυτονόητη … θέλει κόπο …  ::)
Αρχικά ξεκαθάρισε το (νέο) signal path σου (δηλαδή από την κιθάρα θα συνδέεσαι στο interface και μετά στον ενισχυτή σου ;  (δηλαδή θα χρησιμοποιήσεις το PC σαν FX Rack ; )  ή η έξοδος θα πηγαίνει κάπου αλλού ;  ή θα χρησιμοποιείς και το digitech που έχεις ;
(όλα τα παραπάνω σημαίνουν και διαφορετικό λογισμικό και αρκετή οικονομία στο interface  … πχ υπάρχει και το m-audio air 192/4 και άλλα οικονομικότερα … )

Πάντως μην σε απασχολεί τόσο πολύ το συνοδευτικό λογισμικό των καρτών αυτών … υπάρχουν πολλά FREE FULL DAW's (πχ. Cakewalk) τα οποία θα σε καλύψουν σίγουρα (τουλάχιστον για αρχή).
Από την άλλη, ΔΕΝ θα έχεις κανέναν ήχο death όταν πρωτοστήσεις οτιδήποτε … τον ήχο σου θα πρέπει να τον ψάξεις όχι πια στην πεταλιέρα σου αλλά στα προγράμματα (pluggins) είτε  FREE (που υπάρχουν πολλά) είτε επί πληρωμή … αλλά πρέπει να αφιερώσεις ΑΡΚΕΤΟ χρόνο γι΄αυτή τη δουλειά …  ::)

/Πέτροc  8)

Ετσι οπως το ειχα στο μυαλο μου ειναι να βαλω τον ενισχυτη στην αποθηκη και να παιζω κιθαρα>πεταλι η πεταλιερα>interface se pc> ακουστικα για τελικο αλλα εδω εχω μια απορια.. ο ηχος που θα βγαινει απο το interface στα ακουστικα θα ειναι μονο αυτο που παιζω στη κιθαρα η και το κοματι που παιζει στο pc?
Tο αλλο setup Που ηθελα να κανω ειναι κιθαρα>interface> εφφε κτλ απο software >ακουστικα

Σε περιπτωση που με 100 παραπανω μπορω να κανω και τη δουλεια μ κ να φτιαξω κ τον ηχο μου δε θα ελεγα οχι για καινουριο εξοπλισμο πχ πεταλιερα η ακομα και ενισχυτη αν και λογικα εκει για να συνδεεται κ στο pc να εχει και fx loop για το μεταλ ζονε κτλ θα παει 300 +....

Απο αυτα που μου ειπατε καταλαβα οτι αν παω για interface software θα βρω για αυτα που θελω οποτε μπορω να παρω την behringer umc204hd (επιμενω να εχει midi για να χειριζομαι και την digitech :P).
Αν παω σε πεταλιερα μηπως πρεπει να τα σκασω γερα για να δω ουσιαστικη διαφορα στην ηχο? το fx loop μου χρειαζεται στη πεταλιερα για το metal zone px?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/20, 03:54 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #7 στις: 04/05/20, 13:14 »
Αυτό για το midi στις ΝΙ (την έλλειψή του) το σκέφτηκα κι εγώ. Για αρκετό καιρό είχα συνδεμένο το πολυφέ στην κάρτα κι έλεγχα το Guitar Rig με MIDI για wah-wah, ρυθμίσεις έντασης κτλ.
Εφόσον το digitech που έχεις σε ικανοποιεί, ένα interface με MIDI σε καλύπτει με τον πιο οικονομικό και τον πιο ευέλικτο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #8 στις: 04/05/20, 19:52 »
...
To καλυτερο παιρνει ένα απο τα 2 που παρέθεσα και έχει death ηχο out of the box :) και όταν πρωτοστήσει και πριν και μετά..
...
Το πιστεύω ... (δεν ξέρω καν τι είναι ο death ηχος  ::) ... αλήθεια !  ;D )

Ετσι οπως το ειχα στο μυαλο μου ειναι να βαλω τον ενισχυτη στην αποθηκη και να παιζω κιθαρα>πεταλι η πεταλιερα>interface se pc> ακουστικα για τελικο αλλα εδω εχω μια απορια.. ο ηχος που θα βγαινει απο το interface στα ακουστικα θα ειναι μονο αυτο που παιζω στη κιθαρα η και το κοματι που παιζει στο pc?
Tο αλλο setup Που ηθελα να κανω ειναι κιθαρα>interface> εφφε κτλ απο software >ακουστικα
....
Απο αυτα που μου ειπατε καταλαβα οτι αν παω για interface software θα βρω για αυτα που θελω οποτε μπορω να παρω την behringer umc204hd (επιμενω να εχει midi για να χειριζομαι και την digitech :P).
Αν παω σε πεταλιερα μηπως πρεπει να τα σκασω γερα για να δω ουσιαστικη διαφορα στην ηχο? το fx loop μου χρειαζεται στη πεταλιερα για το metal zone px?

Αφού λοιπόν βάζεις τον ενισχυτή σου στην αποθήκη χρειάζεσαι εκτός από DAW (Digital Audio Workstation πχ. Cakewalk όπως είπαμε) και ένα πρόγραμμα προσομοίωσης ενισχυτή (το οποίο περιλάμβάνει εφφέ κλπ).

H καλύτερη για μένα λύση θα ήταν :
1. Cakewalk
2. Native Instruments Komplete Audio 2+ Δώρο Guitar Rig 5 Pro (όπως είπε παραπάνω ο BitCollector) - Αν προλάβεις την προσφορά
(πχ.  https://www.odes.gr/el/native-instruments-komplete-audio-2.html )
(Οι λύσεις της Μ-Audio και της Behringer απλά δεν έχουν το Guitar Rig - που θα το χρειαστείς ΣΙΓΟΥΡΑ)

και
3. ΜΙDI 2 USB Cable
( πχ. https://www.bestprice.gr/cat/2567/cables-adaptors.html?q=midi+%CF%84%CE%BF+usb )
για να ελέγχεις και την πεταλιέρα (δεν το έχω δοκιμάσει, φαντάζομαι θα δουλεύει !  ;) )

Όλα μέσα στο Budget σου !

/Πέτροc  8)




Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #9 στις: 05/05/20, 18:24 »
Παιδες τελικα αγορασα το native instr audio 1 + guitar rig free και τα ακουστικα superlux 681 b.
Το καλωδιο που αναφερεις πετρο το ειχα αγορασει πριν κανα χρονο απο εβαυ κοντα στα 5 ευρω αλλα τζιφος. ισως εφταιγε το οτι ηταν τοσο χαμηλη η τιμη του. Λογικα  τον αλλο μηνα θα δωσω γυρο στα 30-40 για midi interface.
Ελπιζω να μην εκανα βλακεια που αγορασα το audio 1 αντι του 2 :/ ειπα να τη βγαλω οσο πιο οικονομικα μπορουσα γιατι δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα μου αρεσει αυτο το σεταπ απο αποψη χρηστικοτητας και κατα ποσο θα μου αρεσει κ ο ηχος. κ ειναι κ ενας λογος που δεν αγορασα κ το μιδι ιντερφασε απο τωρα.
Το cakewalk που αναφερεις απο πανω ειναι daw σωστα? Για αρχη καλυμμενος δεν ειμαι απο τα sοftware (εφφε ντραμς και δυνατοτητες recording) που θα εχει το Interface?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #10 στις: 05/05/20, 19:19 »
Είχα πάρει κάποτε από τον Νάκα αυτό.
Όσο το δούλεψα μια χαρά τα πήγε. Γύρω στα 25-30 ευρώ ήταν, αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #11 στις: 05/05/20, 21:56 »
Είχα πάρει κάποτε από τον Νάκα αυτό.
Όσο το δούλεψα μια χαρά τα πήγε. Γύρω στα 25-30 ευρώ ήταν, αν θυμάμαι καλά.
Το χρησιμοποιουσες σε πεταλιερα ?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #12 στις: 05/05/20, 22:36 »
Όχι, για να συνδέσω ένα MIDI keyboard σε ένα λάπτοπ και μετά σε pc.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είχε κολλήματα, lag και τέτοια.
Βέβαια τώρα δεν κυκλοφορεί πια, αλλά σ'  αυτό το εύρος τιμών πιο έυκολα βρίσκεις κάτι
επώνυμο (π.χ. υπάρχει από Roland) που θα δουλέψει χωρίς προβλήματα. 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #13 στις: 06/05/20, 07:59 »
1) αν θα εχω καλυτερο ηχο απο οτι με τη digitech στα ακουστικα τουλαχιστον γιατι με τον ενισχυτη σιγουρα η κατασταση δε θα αλλαξει.   2)αν θα μπορω να γραφω και στο πσ. 3)  η καινουρια πεταλιερα θα συνδεεται στο pc και θα μπορω να παιζω πανω απο κομματια? ο ηχος θα βγαινει απο τα ακουστικα και τα ηχεια του pc λογικα ε?

1) ναι, 2) ναι, 3) ναι

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #14 στις: 06/05/20, 18:13 »
1) αν θα εχω καλυτερο ηχο απο οτι με τη digitech στα ακουστικα τουλαχιστον γιατι με τον ενισχυτη σιγουρα η κατασταση δε θα αλλαξει.   2)αν θα μπορω να γραφω και στο πσ. 3)  η καινουρια πεταλιερα θα συνδεεται στο pc και θα μπορω να παιζω πανω απο κομματια? ο ηχος θα βγαινει απο τα ακουστικα και τα ηχεια του pc λογικα ε?

1) ναι, 2) ναι, 3) ναι

thanks panix!

Την εχω στα γραφειο μ παιδες και κανω εγκατασταση τα καλουδια της. Εχει οντως το guitar rig pro δωρο οπως ειπε κ ο BitCollector για οποιον ενδιαφερεται (νομιζω μεχρι 1 ιουνιου αλλα καλο θα ηταν οποιος το παρει να το κανει και ενα τσεκ να το σιγουρεψει). Χαμος απο εφαρμογες.... εχω χασει ηδη τη μπαλα :D
Αυριο ερχοντε και τα ακουστικα και θα κανω δοκιμη.
Παιδια 2 ερωτησεις για οποιον γνωριζει καλα το αντικειμενο.. εχω κατι 5.1 ηχεια στο πσ ( 15 ετιας αλλα μια χαρα παιζουν) εχουν 6 βισματα rca με ανταπτορακια και τα εχω στην onboard στις 3 θεσεις της καρτας ( rca to classic mini jack cable) 
Πλεον ειναι καλυτερο να συνδεσω τα ηχεια μου πανω στην native instruments καρτα (εχει 2 rca απο πισω της) και να ακουω απο εκει τη μουσικη μου τα games μου κτλ η δεν γινεται/ ενδείκνυται? ειναι δλδ μονο για ηχογραφισεις..η για ολες της χρησεις? με το που τη συνδεσα μου εκανε disable την onboard και ο ηχος εβγαινε απο αυτην , τουλαχιστον στην headphones θυρα που δοκιμασα τα ακουστικα μ.πισω της εχει οπως ανεφερα εχει 2 rca (out1 out2 ) υποδοχες.
Να επισημανω οτι ενα τραγουδι που ακουσα απο κατι ακουστικα της πλακας που εχω στο pc σε σχεση με τον ηχο της καυνουριας καρτας, ο ηχος που βγαινει απο τη καρτα ειναι καλυτερος.
και κατι που διαβασα αν κ δε ξερω αν το καταλαβα καλα... το direct monitoring της καρτας για να ακουω οτι παιζω με εφε live βγαινει μονο απο την εξοδο των ακουστικων. οι 2 rca που εχει πισω μαλλον ειναι για τον ηχο που ερχεται απο το pc χωρις το direct monitoring?  μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/20, 18:39 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #15 στις: 06/05/20, 23:17 »
Με γεια και καλόπαιχτα!
Τα RCA στην κάρτα είναι line out. Συνδέονται είτε σε μόνιτορ (αυτοενισχυόμενα ηχεία) ή μείκτη, ενισχυτή κτλ κι ακούς ότι μπαίνει στην κάρτα. Δεν ξέρω τι συνδέσεις έχουν τα ηχεία σου, δεν κατάλαβα αυτό το «στις τρεις θέσεις της κάρτας», αλλά μάλλον θα έχεις βγάλει ήδη άκρη.  ;D

Το direct monitoring είναι το να ακούς το σήμα όπως μπαίνει στην κάρτα, άρα χωρίς καθυστέρηση. Βέβαια είναι ξερό. Αν ηχογραφείς με την πεταλιέρα σου, κανένα πρόβλημα. Αν όμως θέλεις να ηχογραφήσεις καθαρό σήμα για να το επεξεργαστείς με το με το GR, αν το βάλεις τέρμα αριστερά θα ακούς μόνο το καθαρό σήμα (ξενέρωμα). Αν το βάλεις τέρμα δεξιά θα ακούς το σήμα επεξεργασμένο από το GR, αλλά με κάποια καθυστέρηση. Προσωπικά ποτέ δε χρησιμοποίησα direct monitoring με το setup που έχω, μιας και η καθυστέρηση ποτέ δεν ήταν τέτοια που να δημιουργεί πρόβλημα (όλα αυτά σε Cubase). Ούτε κατάλαβα ποιος ο λόγος του ποτενσιόμετρου, αντί για έναν απλό διακόπτη! Δεν ξέρω αν αυτό το ποτ είναι μόνο για τα ακουστικά ή και για το line out. Θα ποντάριζα στο πρώτο.
Καλές ηχογραφήσεις.
(Σε βλέπω σε λίγο καιρό να ρωτάς «τι μόνιτορ να πάρω;»  ;D )

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #16 στις: 07/05/20, 02:25 »
Με γεια και καλόπαιχτα!
Τα RCA στην κάρτα είναι line out. Συνδέονται είτε σε μόνιτορ (αυτοενισχυόμενα ηχεία) ή μείκτη, ενισχυτή κτλ κι ακούς ότι μπαίνει στην κάρτα. Δεν ξέρω τι συνδέσεις έχουν τα ηχεία σου, δεν κατάλαβα αυτό το «στις τρεις θέσεις της κάρτας», αλλά μάλλον θα έχεις βγάλει ήδη άκρη.  ;D

Το direct monitoring είναι το να ακούς το σήμα όπως μπαίνει στην κάρτα, άρα χωρίς καθυστέρηση. Βέβαια είναι ξερό. Αν ηχογραφείς με την πεταλιέρα σου, κανένα πρόβλημα. Αν όμως θέλεις να ηχογραφήσεις καθαρό σήμα για να το επεξεργαστείς με το με το GR, αν το βάλεις τέρμα αριστερά θα ακούς μόνο το καθαρό σήμα (ξενέρωμα). Αν το βάλεις τέρμα δεξιά θα ακούς το σήμα επεξεργασμένο από το GR, αλλά με κάποια καθυστέρηση. Προσωπικά ποτέ δε χρησιμοποίησα direct monitoring με το setup που έχω, μιας και η καθυστέρηση ποτέ δεν ήταν τέτοια που να δημιουργεί πρόβλημα (όλα αυτά σε Cubase). Ούτε κατάλαβα ποιος ο λόγος του ποτενσιόμετρου, αντί για έναν απλό διακόπτη! Δεν ξέρω αν αυτό το ποτ είναι μόνο για τα ακουστικά ή και για το line out. Θα ποντάριζα στο πρώτο.
Καλές ηχογραφήσεις.
(Σε βλέπω σε λίγο καιρό να ρωτάς «τι μόνιτορ να πάρω;»  ;D )

Ευχαριστω ευχαριστω :D
Τι setup εχεις?
Απο οσο το εψαξα ειναι μονο για τα ακουστικα το direct monitoring. Μενει να δω στη πραξη πχ οταν παιζω κιθαρα με εφε και backing track ποσο θα ειναι το latency  στα πισω rca και στα headphones.
με ξερη την κιθαρα εχω το κουμπι στο instrument και με τη πεταλιερα το κουμπι στο line σωστα?
Τα ηχεια μ εχουν 3 ζευγαρια rca. ειναι για 5.1 σεταπ. ενα για center/ woofer , 1 για πλαινα ,ενα για τα μπροστα και εχει κ ενα κουμπι (3d λεει πανω)που οταν το παταω ο ηχος αλλαζει προς το καλυτερο γiνεται surround η κατι τετοιο.. δε ξερω απο ορολογιες στο χωρο για να γινω πιο κατανοητος . Η μικτρικη εχει 6 (τα γνωστα)
Τι εκανα εως τωρα. εβγαλα τα 2 jack (center/sw , side) που ειναι πανω στο Mobo και αφησα μονο το 1 (που ειναι το ζευγαρι rca για τα front speakers) και δουλευαν μονο τα μπροστα.Στη συνεχεια πατησα το κουμπι που λεει 3d και ο ηχος (μουσικη απο το pc) περασε και στα υπολοιπα ηχεια και το woofer. Μετα εκανα το ιδιο check πανω στη καινουρια καρτα και ειχα ηχο και στα 5,1 ηχεια με μονο τα 2 rca των ηχειων. Τωρα επαναφερω παλι το ερωτημα. Ενδεικνυται για τετοια χρηση η καρτα η θα καψω τπτ? δλδ αυτο το πραγματακι που αγορασα που λεγεται και καρτα ηχου στην ουσια καταργει τη παλια μoυ και δουλευω πανω σε αυτη για τη καθημερινη χρηση στο pc  (ταινιες μουσικη game)? την εχω μονο για την κιθαρα μου και καθε φορα την κανω απενεργοποιηση οταν τλειωνω? τις συνδιαζω με καποιο τροπο σαν μαστερ / σλαβε μεσω του sounds/playback κατω δεξια στα windows 10?
τεχνολογικα εχω μεινει πολυ πισω μιας και σχεδον παντα επαιζα για παρτι μου οποτε δεν εχω ιδεα σε τι θα με οφελουσε ενα μονιτορ..  :D
ειμαι τελειως noobas στο χωρο.. :/
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/20, 02:27 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση σχετικα με audio interface
« Απάντηση #17 στις: 07/05/20, 15:59 »
με ξερη την κιθαρα εχω το κουμπι στο instrument και με τη πεταλιερα το κουμπι στο line σωστα?
Ακριβώς έτσι.
Τo A.I. το χρησιμοποιείς όπως και την onboard κάρτα ήχου. Αυτό είναι άλλωστε.
Τα μόνιτορ αναπαράγουν όσο το δυνατόν πιστότερα τον ήχο που παίρνουν, χωρίς να τον «χρωματίζουν». Θα έρθει κι αυτωνών η ώρα, μη βιάζεσαι!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
17145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 21:30
από Arg0
3 Απαντήσεις
2520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 16:47
από themos
8 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 12:40
από theblind
9 Απαντήσεις
4159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 18:14
από themos
4 Απαντήσεις
7105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/15, 08:17
από JoePerry
3 Απαντήσεις
10403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/18, 14:02
από hot_sauce (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
12846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 21:00
από Guitar Fan
2 Απαντήσεις
10832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/18, 12:45
από tolisguitar12
7 Απαντήσεις
10754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/18, 12:29
από Andrew Wires
10 Απαντήσεις
5967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/20, 18:38
από Guitar Fan