Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία  (Αναγνώστηκε 11758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
η ερώτηση είναι η εξής:


αν αγοράσω ένα πολύεφφέ και δύο μόνιτορ ηχεία θα έχω καλύτερο ήχο απο το να αγόραζα έναν ενισχυτή;;


« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/17, 09:00 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #1 στις: 07/12/17, 21:27 »
Θα εχεις σιγουρα περισοτερες επιλογες.
Να σου πω εγω τι εγινε με μενα.Ειχα σκασει 550 για combo,δεν μου εκατσε καλα,πηρα πεταλι προενισχυση και εφτιαξα μια καμπινα που εχει βγαλει τα σχχεδια στο ιντερνετ ενας τυπος που δουλεψε σε πολλες μπουτικ εταιριες με καμπινες,και ειναι σχεδον φλατ (αν εβαζα και κορνα,θα ηταν 100% φλατ)
Πηρα και τωρα ενα πολυ εφε και παω πολυεφε-ενισχυτης ΡΑ-καμπινα και ειμαι κομπλε.
Και υπαρχουν φορες που παω στο σαλονι να αραξω να παιξω με κανα ουισκακι κτλ,και βαζω το μπασο στο 5.1 home cinema και παλι μια χαρα την βρησκω.
Ψιφιζω πολυεφε και μονιτορ.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #2 στις: 07/12/17, 21:36 »
  Η προφανής απάντηση είναι...Όχι!   Αλλά..., εξαρτάται από τον ενισχυτή. Εάν μιλάμε για κάποιον αξιοπρεπή λαμπάτο, τις δυναμικές και την "ζεστασιά" του δεν θα τα βρεις στο πολυεφφέ και τα μόνιτορς (με τον hi fi και "ξερό" ήχο). Πάντως και με έναν modeling ενισχυτή (καινούριας γενιάς) πιστεύω ότι θα κάνεις την δουλειά σου αξιοπρεπώς.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #3 στις: 08/12/17, 00:35 »
η ερώτηση είναι η εξής:


αν αγοράσω ένα πολύεφφέ και δύο μόνιτορ ηχεία θα έχω καλύτερο ήχο απλο το να αγόραζα έναν ενισχυτή;;
Καταρχην τα μηχανηματα δεν εχουν ηχο. Πχ αν βαλουμε διπλα διπλα ενα ενισχυτη και μια πεταλιερα με δυο μονιτορ, δεν θα ακουσουμε καποιον ηχο.
Κατα δευτερον, τι ειναι καλυτερος ηχος? Πχ για μενα καλυτερος ηχος ειναι αυτος της ελαφριας αυρας διπλα στη θαλασσα και λιγο κυματακι να σκαει στην αμμουδια.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/17, 00:44 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #4 στις: 08/12/17, 09:03 »
Σπυρο,


υποτιθεται ότι θα προσπαθήσω να πετύχω τον ήχο που ακούω από κάποιο CD  rock/blues/metal,


με ποιον συνδιασμό θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα.



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #5 στις: 08/12/17, 09:38 »
Εγω επιμενω πολυεφε.
Αν παρεις εναν καλο λαμπατο,+ενα καλο ντιστορσιο+ενα καλο οβερντραιβ+ενα καλο κομπρεσορι+ενα καλο ριβερμπ+ενα καλο οτιδιποτε χρειαστεις κτλ..καταλαβαινεις που παει το πραγμα.
Εγω οταν πηρα το πολυεφε ειπα"τι ζωο που δεν το πηρα νωριτερα" εχει μεσα πες 70-80 εφε (στην τυχη λεω,μπορει να εχει και 120 με την αναβαθμηση) ε καποιο απο αυτα θα μου κανει την δουλεια που θελω.
Το πηρα γιατι ηθελα ριβερμπ.Σκεψου να επαιρνα ενα ριβερμπ,να μην μου εκανε,να το πουλουσα να παρω αλλο κτλ
Και αυτη η ψιφιακουρα που λενε,δεν την ακουω πουθενα.ηχαρες παιρνω,μεσα απο πολλα βατ (1000 παρακαλω) και καμπινα που δεν κριβει τιποτα.Ναι,οκ δεν εχω ακουσει τα αληθινα εφε και ενισχυτες,γιατι δεν εχω 800.000€ να δωσω ετσι για την φαδη μου να τα παρω ολα αυτα και να κανω συγκρηση.Ομως μερικα που εχω ακουσει τα αληθινα,δεν παρατιρω να λειπει και τιποτα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #6 στις: 08/12/17, 10:26 »
Εγω επιμενω πολυεφε.
Αν παρεις εναν καλο λαμπατο,+ενα καλο ντιστορσιο+ενα καλο οβερντραιβ+ενα καλο κομπρεσορι+ενα καλο ριβερμπ+ενα καλο οτιδιποτε χρειαστεις κτλ..καταλαβαινεις που παει το πραγμα.
Εγω οταν πηρα το πολυεφε ειπα"τι ζωο που δεν το πηρα νωριτερα" εχει μεσα πες 70-80 εφε (στην τυχη λεω,μπορει να εχει και 120 με την αναβαθμηση) ε καποιο απο αυτα θα μου κανει την δουλεια που θελω.
Το πηρα γιατι ηθελα ριβερμπ.Σκεψου να επαιρνα ενα ριβερμπ,να μην μου εκανε,να το πουλουσα να παρω αλλο κτλ
Και αυτη η ψιφιακουρα που λενε,δεν την ακουω πουθενα.ηχαρες παιρνω,μεσα απο πολλα βατ (1000 παρακαλω) και καμπινα που δεν κριβει τιποτα.Ναι,οκ δεν εχω ακουσει τα αληθινα εφε και ενισχυτες,γιατι δεν εχω 800.000€ να δωσω ετσι για την φαδη μου να τα παρω ολα αυτα και να κανω συγκρηση.Ομως μερικα που εχω ακουσει τα αληθινα,δεν παρατιρω να λειπει και τιποτα

δυστυχως ή ευτυχώς είμαστε στην ψηφιακή εποχή. Δεν παίρνω θέση, και γνωρίζω πολύ καλά οτι πρόκειται για την μεγαλύτερη φάκα όλων των εποχών, (και ποιός μιλάει, κάποιος που πρωτοσυνδέθηκε σε κόμβο Internet to 1988, στις ρομαντικές εποχές ΠΡΙΝ το web/http) ΑΛΛΑ, έστω και έτσι ρε αδερφέ, αν μιλάμε με απόλυτους όρους αγοράς, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία ωστε κάποιος να μην πάει σε modelling. Και ούτε καν πολυ-εφέ. Software. Θυμάμαι με το rackarak σε Linux έκανα παπάδες, μέχρι και live tracking mono-phonic synhie έκανε.
Θα αποσύρω το boss me-25 μου, μόνο για το καινούργιο boss που κάνει και Hammond B3 / leslie ..... ( εκκλησιαστικά κόλπα μαν  ;) )

τα περι "δυναμικών" και "ζεστασιάς" φίλε cigarrete, φαντάζομαι είναι 2 ώρες δουλιά για ένα δευτερο-ετή πληροφορικής, ώστε να φτιάξει το control στο plugin. Ψηφιακά εκλαμβάνουμε την μουσική ούτως ή άλλως. Δεν υπάρχει λοιπόν τίποτε το οποίο μπορεί να γίνει αντιληπτό στο τελικό αποτέλεσμα και το οποίο δεν μπορεί να παραχθεί με ψηφιακό τρόπο, πρωτογενώς.

θα μου πεις, τότε τι ασχολείσαι με βερνίκια και γυαλόχαρτα ρε π#$#άρα, θα σου πω.... έτσι για να ξεκολάω απο το κομπουτερ !!!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/17, 10:35 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #7 στις: 08/12/17, 11:01 »
Δυστυχως ειμαστε στην ψιφιακη εποχη (μεχρι και το πορτοφολι μας εγινε ψιφιακο και μαλθστα με οριο)αλλα ειμαστε οντως σε αυτην την εποχη.
Παντως αν και μου αρεσει η εννοια του αναλογικου,εαν ηθελα κατι με πολλες επιλογες θα πηγενα σε πολυεφε.
Αν εισαι φαση,εχω εναν ηχο και αυτο, παει και τελειωσε,τοτε ναι,παρε ενισχυτη (αρκει να σου βγαζει τον ηχο που θες)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #8 στις: 08/12/17, 12:57 »
εμένα το μόνο που με χαλάει στα πολυεφέ είναι ότι δεν μπορείς να πας γρήγορα από το patch στο άλλο,
μιλάω για τα κάπως φθηνά πολυεφέ, κάτω από 100 ευρώ
 
πες ότι θέλεις να πειραματιστείς με 4-5 patches θα πρέπει να πατάς συνέχεια το πετάλι μέχρι να βγει το patch που θέλεις, ακόμα και να τα έχεις κανει store το ένα μετά το άλλο,
ενω με το footswitch του ενισχητή μπορείς να κάνεις switch ανάμεσα σε 4 patches ακαριαία.
μιλάω για modelling ενισχυτή.


δεν ξέρω αν τα λέω καλά, ακόμα ψάχνω
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #9 στις: 08/12/17, 13:20 »
Εμενα (zoom ms-60B με 110€)μπορεις να πας με πατημα ενος κουμπιου πατς1->πατς2->μπαηπας->πατς1.φανταζομαι με καποια αλλα που εχουν 45 κουμπια πανω,κανεις περισοτερα πραγματα


ΥΓ αναμεσα σε πατς2 και πατς1 δεν ειμαι σιγουρος αν εχει ωντος το μπαηπας
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #10 στις: 08/12/17, 13:40 »
Σπυρο,
υποτιθεται ότι θα προσπαθήσω να πετύχω τον ήχο που ακούω από κάποιο CD  rock/blues/metal,
με ποιον συνδιασμό θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα.
1. Ο ηχος που ακους στο cd δεν ειναι ο ηχος που εβγαινε απο το μηχανημα του κιθαριστα οταν εγραφε. (ηταν απο περιπου εως καθολου αυτος ο ηχος)
2. Ο ιδιος ο κιθαριστας παιζεται να μην ξαναπαιξε ποτε με αυτον τον ηχο, το κομματι.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #11 στις: 08/12/17, 13:46 »
εμένα το μόνο που με χαλάει στα πολυεφέ είναι ότι δεν μπορείς να πας γρήγορα από το patch στο άλλο,
μιλάω για τα κάπως φθηνά πολυεφέ, κάτω από 100 ευρώ
 
πες ότι θέλεις να πειραματιστείς με 4-5 patches θα πρέπει να πατάς συνέχεια το πετάλι μέχρι να βγει το patch που θέλεις, ακόμα και να τα έχεις κανει store το ένα μετά το άλλο,
ενω με το footswitch του ενισχητή μπορείς να κάνεις switch ανάμεσα σε 4 patches ακαριαία.
μιλάω για modelling ενισχυτή.


δεν ξέρω αν τα λέω καλά, ακόμα ψάχνω

Το εχεις τελειως λαθος το θεμα στο μυαλο σου.
1. Στον πειραματισμο δεν σου χρειαζεται αμεση αλλαγη στους ηχους. Στο λαιβ σου χρειαζεται. Εκει συνηθως τα ψηφιακα υπερτερουν. Και δεν θα βγεις σε λαιβ με εξοπλισμο της πλακας ειτε αναλογικο ιετε ψηφιακο ετσι ωστε να μη μπορει να σου δωσει αμεσα τους ηχους που χρησιμοποιεις. Θα κατσεις σπιτι να πειραματιζεσαι μεχρι να βρεις την ακρη.
2. Στον αναλογικο εξοπλισμο και οταν χρησιμοποιεις πολλα εφφε θα πληρωσεις χρυσαφι τις αμεσες αλλαγες αναμεσα σε πολυ διαφορετικους ηχους. Εκτος κι αν πας σε μια σχολη χορου και μαθεις τελειο tap dancing.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #12 στις: 08/12/17, 14:15 »
Προτεινω
1. να εχεις διαθεσιμους ενα δυο ηχους (α. clean/crunch και β. drive/dist) που ταιριαζουν στο παιξιμο σου
2. να εχεις διαθεσιμα τα βασικα εφφε διαμορφωσης αυτου του ηχου, compression, filter, modulating, delay effects.

Αυτα επειδη εισαι φρεσκος και πρεπει να πειραματιστεις πολυ και σε πολλα, προτεινω να τα κανεις με προσομοιωσεις, αλλιως θα σου βγει ο κουκος αηδονι.
Θελεις ενα PC (και με i3 και 8gb ram μια χαρα θα εισαι)
μια καρτα ηχου με 2 inputs για να μπορεις να πειραματιστεις και με τα stereo effects (αν και οταν θα φτασει η ωρα να ηχογραφησεις, θα το κανεις με mono επιλογη, αφου τα stereo effects οπως το delay δεν θα τα ηχογραφεις, θα μπαινουν απο το προγραμμα ηχογραφησης) απο 80-90ε
ενα ζευγαρι αξιοπρεπη ακουστικα (απο 40ε)
(προαιρετικα κι ενα ζευγαρι active monitor απο 250ε)
και ενα software οπως το bias fx std ή pro της positive grid (50-150$)
(και προαιρετικα ενα software ηχογραφησης σαν τα cubase, reaper κλπ, για να ακους σαν ακροατης αυτα που επαιξες πριν Για να φτασεις στο σημειο να ακους την ωρα που παιζεις σαν ακροατης και οχι σαν παιχτης, ισως σου παρει αρκετο καιρο. Καποιοι δεν τα καταφερνουν ποτε ).

Βαζεις κατω το software και του πετας τα ματια.
Ψαχνεις ενα ενα τους ενισχυτες (στεγνα χωρις εφφε) για να βρεις τον τονο που σου αρεσει. Καθε κουμπακι το γυρνας απο το 0% εως το 100% να δεις τι κανει στον ηχο.
Αφου βρεις ενα δυο τονους (πχ 1 καθαρο και 1 βρωμικο) αρχιζεις και δοκιμαζεις ενα ενα τα εφφε. Ενα ενα το καθε κουμπακι του, απο το 0-100.
Παραλληλα ή εχεις καποιον και σου λυνει απορια σου δημιουργειται και σου δινει και πληροφοριες θεωρητικες πχ τι ειναι το compression οσο εσυ το ψαχνεις και πειραματιζεσαι πανω του
ή λυνεις τις αποριες αυτες ψαχνωντας στο ιντερνετ και απο διαφορετικες πηγες διασταυρωνοντας τις πληροφοριες (εφοσον ως γνωστον κυκλοφορουν και οτι ναναι).

Η ποιοτητα αναμεσα στο ψηφιακο και το αναλογικο ειναι σιγουρα υπερ του αναλογικου, αλλα τα θεματα ειναι
ποσο θα σου κοστισει για τον ιδιο αριθμο επιλογων?
ειναι αυτο που χρειαζεσαι πραγματικα αυτη την περιοδο?
ειναι εφαρμοσιμες για το χωρο σου και για την χρηση που τις θελεις?
μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα εντελει ?
κι αν φτασεις να την καταλαβαινεις εσυ, μπορει να την καταλαβει και το κοινο που απευθυνεσαι τη συγκεκρινη περιοδο, και που ισως (λεω εγω τωρα)  ακουσει αυτο που εκανες μεσω ενος λαπτοπ απο το youtube?


Μαθαινεις λοιπον σε αυτα και μετα αποφασιζεις τι σου χρειαζεται πραγματικα και τα παιρνεις και σε μορφη με σαρκα και οστα (σιδερα και λαμπακια δλδ)


Τα κομματια που σου αρεσουν θα τα παιζεις με τους δικους σου 2 τονους (για να μη πω ενα τονο που να ρυθμιζεται το gain απο το volume της κιθαρας) , προσθετωντας απλα το εφφε που χαρακτηριζει το καθε κομματι.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/17, 14:26 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #13 στις: 08/12/17, 14:20 »
Για γρηγορες εναλαγες με αναλογικα πεταλια,υπαρχει το λουπερ με 3 λουπες
http://artecsound.com/effect/ls3.htm
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #14 στις: 08/12/17, 14:32 »
Και για να παμε στην ουσια του θεματος, το αποτελεσμα δεν εξαρταται απολυτως απο τον εξοπλισμο αλλα απο αυτους που τον χειριζονται.

Εδω ο πρωτος παιζει με Strat SRV signature και vintage 1965 fender super reverb
! No longer available


και εδω αυτος παιζει με part caster κιθαρα και software.
! No longer available


Εσενα σαν απλο ακροατη και για να παμε στην ταμπακιερα, τι σου αρεσε περισσοτερο απο τα δυο βιντεακια που φτασανε στα αυτια σου?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #15 στις: 08/12/17, 14:45 »
Και οσο για το θεμα του καταλληλου εξοπλισμου αναλογα την χρηση.

Δες αυτο το βιντεακι που εγραψα στο σπιτι.
Οπως βλεπεις απο πισω μου, ειναι στη διαθεση μου ενας marshall jcm800 2210 του 1987 και ενας (customαρισμενος) fender vibrolux  point to point του 1972 (πιο διπλα -δεν φαινεται- βρισκεται και ενα 80cm pedaltrain).
Αυτο που ακους ομως, ειναι ηχογραφημενο με μια πεταλιερα με προσομοιωσεις.
Κα ειναι ηχογραφημενο με τον ιδιο τονο που παιζω ... απο SRV και Hendrix μεχρι Pantera και Dream Theater. ;D
Οταν ομως ηχογραφω δισκογραφια στο στουντιο, θα κουβαλησω τους ενισχυτες και τα πεταλια .... (παλι με ενα-δυο τονους θα παιξω ομως).
Οταν θα παω στο λαιβ .... αναλογα το λαιβ.
! No longer available



« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/17, 14:58 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #16 στις: 08/12/17, 14:56 »
Και για να παμε στην ουσια του θεματος, το αποτελεσμα δεν εξαρταται απολυτως απο τον εξοπλισμο αλλα απο αυτους που τον χειριζονται.

Εδω ο πρωτος παιζει με Strat SRV signature και vintage 1965 fender super reverb
! No longer available

και εδω αυτος παιζει με part caster κιθαρα και software.
! No longer available

Εσενα σαν απλο ακροατη και για να παμε στην ταμπακιερα, τι σου αρεσε περισσοτερο απο τα δυο βιντεακια που φτασανε στα αυτια σου?


Ο πρώτος προφανώς κάνει κακή ηχοληψία ή δεν ξέρει να φτιάξει ήχο.
Ο 2ος πάλι πού λέει οτι παίζει με partscaster? δεν βρήκα την λέξη "part" μέσα στην περιγραφή του εν λόγω βίντεο.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #17 στις: 08/12/17, 15:06 »
Ο πρώτος προφανώς κάνει κακή ηχοληψία ή δεν ξέρει να φτιάξει ήχο.
Ο 2ος πάλι πού λέει οτι παίζει με partscaster? δεν βρήκα την λέξη "part" μέσα στην περιγραφή του εν λόγω βίντεο.

1. Αυτο ειναι το θεμα. Το γραφω πανω πανω.
Και για να παμε στην ουσια του θεματος, το αποτελεσμα δεν εξαρταται απολυτως απο τον εξοπλισμο αλλα απο αυτους που τον χειριζονται.

2. Ναι εχεις δικιο. το αναφερει στο φορουμ που βρηκα το βιντεο
Παράθεση
Thank you!

The Fender is kind of "custom":

* Migthy Mite MM2700AF Dakota red swamp ash body (Made in USA)
* Fender Jimmie Vaughan stratocaster neck
* 2x dimarzio dp170 blue velvet & seymour duncan ssl5 (bridge)
* 57/62 vintage vintage bridge

Also have an Ibanez JEM 7VWH (1999), an Ibanez RG450PN and a Tokai LS115 Lemon Drop.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/17, 15:09 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #18 στις: 09/12/17, 20:54 »
παίδες ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές,
ιδιαίτερα τον Σπύρο που μου έδωσε  σε την λύση έτοιμη.


Να ρωτήσω κάτι ακόμα.
Αν θέλω o ήχος να ακούγεται από Καμπίνα θα πρέπει να αγοράσω και ενισχυτή, σωστά;;


Μιλάμε για τέτοιου είδους ενισχυτή;;


https://www.thomann.de/gr/power_amplifiers_for_guitar.html


@saved
εσύ μετά το πολυεφφέ τι ενισχυτή χρησμοποιείς για να ακούσεις τον ήχο σου από την καμπίνα;;


-



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #19 στις: 09/12/17, 21:25 »
Τελικο ΡΑ.Εχω ενα db technologies mpa1004


Δες κατι απο εδω και εισαι κομπλε
https://m.thomann.de/gr/amps_up_to_300_w.html
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #20 στις: 09/12/17, 21:48 »
αν ενδιαφέρεσαι παντως για ενισχυτή πουλάω ενα fender....http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=39418....με 80 ευρουλακια τον πήρες. και με εφε και με πολλους ηχους κι απ ολα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #21 στις: 10/12/17, 09:53 »
Τελικο ΡΑ.Εχω ενα db technologies mpa1004


Δες κατι απο εδω και εισαι κομπλε
https://m.thomann.de/gr/amps_up_to_300_w.html


και ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ των ενισχυτών που παραθέτω εγώ παραπάνω από αυτών που υπάρχουν στο λινκ το δικό σου


τους βλέπω σε διαφορετικές κατηγορίες.



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #22 στις: 10/12/17, 10:13 »
Απο οτι βλεπω,αυτοι που εβαλες εχουν και μερικα ρυθμιστικα.Αυτο δεν ξερω πως μπορει να φανει χρησημο η μπελαλιδικο.
Αυτοι που εβαλα εγω εψουν μονο να ρυθμιζεις την ενταση.Οκ καποιοι εχουν και DSP με κροσοβερ κτλ αλλα δεν τα χρειαζεσε αυτα.
Αυτοι που εβαλα εγω να ξες ειναι οσο πιο flat γινετε.Οτι μπαινει,βγαινει.Δεν αλιωνουν τον ηχο καθολου.Αυτοι που εβαλες εσυ ενδεχομενος να κανουν το ιδιο,ενδεχομενος να πρισπαθουν να αντιγραψουν το "σπασιμο" λαμπας αφου ειναι για κιθαρα.Δεν το γνωριζω.
Καλα θα ειναι να αποφιγεις class D αν σκοπευεις να τον παιζεις στο τερμα.Αν πχ παρεις ομως 50-100 βατ για το σπιτι,ας ειναι οτι θελει.
Να ξες θα μπορεις (και με τις 2 κατηγοριες) να παιζεις στερεο,με πχ αλλα εφε σε ενα απο τα 2 καναλια (μεσω του πολυεφε,το εχουν ως λειτουργια τα περισοτερα)εκει να δεις γλεντια..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #23 στις: 12/12/17, 19:30 »
Αν ειναι να ακους απο καμπινα παρε ενα κανονικο ενισχυτη κιθαρας (συν πεταλια κλπ) και ξεχνα οτι ειπαμε για πεταλιερες κλπ

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής vs Εφε + Μονιτορ Ηχεία
« Απάντηση #24 στις: 13/12/17, 01:22 »
Και για να παμε στην ουσια του θεματος, το αποτελεσμα δεν εξαρταται απολυτως απο τον εξοπλισμο αλλα απο αυτους που τον χειριζονται.

Εδω ο πρωτος παιζει με Strat SRV signature και vintage 1965 fender super reverb
! No longer available

και εδω αυτος παιζει με part caster κιθαρα και software.
! No longer available

Εσενα σαν απλο ακροατη και για να παμε στην ταμπακιερα, τι σου αρεσε περισσοτερο απο τα δυο βιντεακια που φτασανε στα αυτια σου?


πως κάνουμε like?

Φοβερός ο 2ος τύπος
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηχεια

Ξεκίνησε από rpt Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 01:06
από rpt
10 Απαντήσεις
9739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 11:20
από LILAKI
17 Απαντήσεις
10850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 00:20
από BluesMe
10 Απαντήσεις
8261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 20:17
από groovymood
8 Απαντήσεις
3220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 11:50
από freemind
8 Απαντήσεις
4098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/11, 11:09
από freemind
0 Απαντήσεις
2011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 14:27
από arme72
10 Απαντήσεις
5590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/13, 16:34
από Aris81
19 Απαντήσεις
12227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/17, 22:32
από BitCollector
0 Απαντήσεις
3230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/20, 11:45
από tolis255