Αποστολέας Θέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ  (Αναγνώστηκε 3309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ανήσυχος μελωδός

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειμαι νεος στην παρεα σας και χαιρομαι πολυ σχετικα με ολη την οργανωση του site σας.καταρχας εχω αρχισει χωρις δασκαλο και παιζω περιπου δυο μηνες με μια fender ακουστικη κιθαρα.αφορμη για να ξεκινησω να παιζω ηταν τα χριστουγεννα. οταν με τα φιλαρακια μου κανονισαμε να παμε να πουμε τα καλαντα με κιθαρα.εκει το βαλα πεισμα και αρχισα και ελιωνα μονο στα συγκεκριμενα τραγουδια.φυσικα η αρχη ηταν δυσκολη,αλλα δεν τα παρατησα.και ετσι εφτασα στο σημειο να παιζω ικανοποιητικα τα γιορτινα τραγουδια.επειτα αφου τελειωσαν οι γιορτες ειπα να μαθω κανενα αλλο κομματακι να παιζω, αφου ειδη ειχα μαθει καποιες συγχορδιες.παραταυτα ελαχιστα κομματια εμαθα(εννοηται χωρις μπαρε)και συνεχιζω να μαθαινω καινουργια τραγουδια ευελπιστοντας να μαθω τις συγχορδιες μεσα απο αυτα αλλα και τον μπαρε.τωρα το ερωτημα που θελω να σας κανω ειναι:πιστευτε οτι συνεχιζοντας ετσι μπορω φτασω σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο;Αν οχι σας παρακαλω προτεινετε μου καποια αλλη μεθοδο.επισης να σας αναφερω οτι εχω σχετικα βιβλια με συγχορδιες και μπορω να πω οτι βοηθιεμαι.

Αποσυνδεδεμένος agrammatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
« Απάντηση #1 στις: 12/02/10, 18:33 »
Φίλε θα σου πω τη γνώμη μου από την εμπειρία μου ως αυτοδίδακτος.

Λοιπόν η άποψή μου είναι ότι μπορείς άνετα να προχωρίσεις στην μουσική σαν ερασιτέχνης, δηλαδή να παίζεις με την παρέα σου, ίσως και σε κανένα μαγαζάκι (ταβερνάκι, μπαράκι).

Σίγουρα πολλοί του παρελθόντος μεγάλοι μουσικοί δεν ήξεραν θεωρεία και ήταν και αυτοδίδακτοι, αλλά αυτό έχω την αίσθηση ότι σιγά σιγά χάνεται. Λοιπόν οι συμβουλές μου είναι οι εξής:

1. Να ακούς πολύ μουσική. Πάρα πολύ, και όχι από ένα είδος. Επικεντρώσου σ' αυτό που γουστάρεις να παίζεις, αλλά μην αγνοείς τα υπόλοιπα. Εγώ πχ αγόρασα κιθάρα για να παίζω ελληνικές ροκ μπαλλάντες, αλλά πέρασα και από λαϊκό, ρεμπέτικο και πίστεψέ με κέρδισα πολλά και σαν μουσικός και σαν τραγουδιστής. Καλά λένε ότι το πατάρι είναι πολύ μεγάλος δάσκαλος.

2. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Να πας την κιθάρα σου για set up. Το μεγαλύτερο ποσοστό των οργάνων που πουλιούνται είναι ασετάριστες. Χωρίς εξαίρεση, ακριβές-φτηνές. Μετα το set up το όργανό σου θα είναι αγνώριστο και στο σημαντικότερο με πολύ μα πολύ πιο μαλακό μανίκι (οι χορδές θα χρειάζονται πολύ μικροτερη δύναμη για να πατηθούν). Έτσι θα αρχίσεις κουτσά στραβά να παίζεις τα πρώτα σου μπαρέ.

3. Μην φοβάσαι τα μπαρέ. Στο μέλλον θα γίνουν πολύ καλοί σου φίλοι (ειδικά για να κάνεις αλλαγή τόνου σε ένα τραγούδι ώστε να ταιριάζει στη φωνή σου (τρανσπόρτο)).

4. Αγόρασε ένα βιβλίο (ή βρες στο δίκτυο) με τους διάφορους τρόπους που μπορεί να πιαστεί ένα ακόρντο. Βιβλίο που να δείχνει και με φωτογραφία ένα χέρι που πιάνει την συγχορδία, εκτός από το να δείχνει ποιες χορδές να πατήσεις. Στη συνέχεια κατέβασε ΛΙΓΕΣ παρτητούρες με ακόρντα από διάφορα sites, ή αγόρασε ένα βιβλίο κάποιου αγαπημένου σου συνθέτη και προσπάθησε να τα βγάλεις, όσο πιο καλά μπορείς. Μετά ξανα το ίδιο και ξανά και ξανά. Με τα ίδια τραγούδια. 3-4. Όχι περισσότερα. Μετά από λίγο καιρό θα πάθεις πλάκα με την διαφορά που θα δεις στο παίξιμό σου.

Αυτά για αρχή, αν σκεφτώ κι άλλα θα ξαναγράψω.

Αποσυνδεδεμένος ανήσυχος μελωδός

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
« Απάντηση #2 στις: 12/02/10, 21:43 »
Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.τωρα ξερω οτι ειμαι σε καλο δρομο.παντος καλα που μου το πες για το set up.πρωτη μου κινηση αυτη θα ειναι.αλλα οταν θα την παω τι να τους πω ακριβως?επισης κατι σχετικα με τα τραγουδια.να αρχισω να μαθαινω οσο μπορω πιο πολλα ή να αρκεστω σ αυτα που ξερω και οταν τα μαθω καλα αυτα να συνεχισω στα επομενα?απλως πιστευω οτι ειναι ενας πιο ευχαριστος τροπος να μαθαινεις τις συγχορδιες μεσω των τραγουδιων.δεν ξερω συμφωνεις?

Αποσυνδεδεμένος agrammatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
« Απάντηση #3 στις: 13/02/10, 12:12 »
Φίλε μου ναι. Τα τραγούδια θα είναι το "όχημα" σου για να μάθεις να παίζεις και να ακούς τα ακόρντα. Πίστεψέ με σε λίγο καιρό θα "μαντεύεις" το επόμενο ακόρντο σε πολλά "εύκολα" τραγούδια. Φίλε λίγα. 3-4 τραγούδια το πολύ για αρχή. Για να δεις πραγματική βελτίωση. Μετά άλλα 3-4. Διάλεξε αργούς ρυθμούς. Και παίξτα ακόμα πιο αργά, αλλά καθαρά. Δηλαδή να ακούς όλες της νότες του ακόρντο. Και αν ένα ακόρντο δεν επιτρέπει να χτυπίσεις όλες τις χορδές να μην τις χτυπάς. Πρόσεξέ το αυτό. Δεν χτυπάμε πάντα και τις 6 χορδές, αλλά αυτές που πρέπει (εδώ θα σε βοηθήσει πολύ το βιβλίο με τα εικονογραφημένα ακόρντα που σου 'λεγα).

Να διαλέξεις ένα μάστορα που θεωρείται καλός στην επισκευή-συντήρηση κιθάρας και πες του να στην σετάρει και γενικά να την ελέγξει. Είναι αρκετά εύκολη δουλειά για κάποιον που ξέρει, αλλά μπορεί να σου καταστρέψει το όργανο αν δεν ξέρει. Πες του να στην σετάρει με εντεκάρες χορδές, είναι αρκετά λεπτές για να μη σε κουράζουν και αρκετά χοντρές για να σου δώσουν καλό όγκο στον ήχο σου.


Φιλικά
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/10, 21:32 από agrammatos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 23:45
από larry_tsoukou
2 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 21:57
από SirBlackBass
2 Απαντήσεις
11471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 10:14
από IxNiLaTiS
3 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 12:07
από Nuxtobatns
5 Απαντήσεις
18962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 15:47
από no slave
16 Απαντήσεις
5718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/10, 10:45
από Kosthrash
3 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/10, 19:58
από sofitia
7 Απαντήσεις
2865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 12:04
από dejavu28
5 Απαντήσεις
5665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/14, 22:39
από Jiovani Dalas
1 Απαντήσεις
2714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/15, 10:36
από Βραζίλης