Αποστολέας Θέμα: You do something to me....  (Αναγνώστηκε 3249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
You do something to me....
« στις: 11/03/10, 02:13 »
Σε μια προσπάθεια δημιουργίας ενος backing track για ένα απο τα αγαπημένα μου τραγούδια ,
προέκυψε αυτό : http://www.box.net/shared/6h9peaxj1v

Κιθάρες , πιάνο , organ , μπάσο , τα έχω παίξει εγω ... και τα τύπανα κάποιος κύριος ΕΖDrummer  ;D
Εννοείται πως όλα έγιναν με χαμηλού κόστους εξοπλισμό στο σπίτι.

Θα ήθελα τα σχόλιά σας για τη μίξη , την απόδοση του κομματιού ή ότι άλλο εσείς νομίζετε .

( βαράτε άφοβα )
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #1 στις: 11/03/10, 02:24 »
Πολύ καλή δουλειά, αν μάλιστα συμπεριλάβουμε και το γεγονός ότι τα κανες μόνος σου σπίτι πάρα πολύ καλή δουλειά.

Αφού όμως εδώ είμαστε για να τα "χώνουμε", :) 3 παρατηρήσεις από εμένα.

1. Η ακουστική ακούγεται πάρα πολύ χαμηλά, θα την ήθελα πιο δυνατή. Σαν να χάνεται.
2. Στην ηλεκτρική στο solo θα ήθελα περισσότερα πρίμα. Πολύ μουντή για τα δικά μου γώστα, ίσως όμως να είμαι επηρεασμένος κι από την original version.
3. Στο solo επίσης, sto bend που κάνεις θα προτιμούσα να είναι πιο απότομο (μπαμ κι έξω) και να κόβεται αντί να συνεχίζει. Δεν ξέρω αν με πιάνεις αλλά και πάλι λέω ίσως να φταίει και το original.

Μπράβο σου πάντως, πολύ καλό σε φάση που το ακούω άνετα λες και είναι από ένα cd με διασκευές.
Take care!
cu


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #2 στις: 11/03/10, 02:47 »

3. Στο solo επίσης, sto bend που κάνεις θα προτιμούσα να είναι πιο απότομο (μπαμ κι έξω) και να κόβεται αντί να συνεχίζει. Δεν ξέρω αν με πιάνεις αλλά και πάλι λέω ίσως να φταίει και το original.


Κάθε φορά που το ακούω κάνω ακριβως το ίδιο σχόλιο στον εαυτό μου... :)  έχεις απόλυτο δίκιο
Ευχαριστω για την απάντηση μες τη νύχτα  :D
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #3 στις: 11/03/10, 09:42 »
Την αποψη μου την ξερεις .........Ειναι πααααρα πολυ καλο....!!! +τα σχολια
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #4 στις: 11/03/10, 12:47 »
Το συγκρίνω σε σχέση με το original. Οι εντάσεις είναι αρκετά χαμηλωμένες, χωρίς πολλές δυναμικές αυξομειώσεις. Εκτός αν ήθελες ένα μια πιο flat μείξη. Και το μπάσο ήταν ηχητικά μέτριο. Ηταν πολύ μπάσο, ήθελε compression, και μερικες φορες εκτος ρυθμου (το παθαίνουν πολλοί).
Σε γενικές γραμμές όμως είναι αρκετά καλό το κομμάτι σου.

Αποσυνδεδεμένος Yngwie who?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Born 2 lose, Live 2 win...
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #5 στις: 11/03/10, 14:15 »
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια!!! Πραγματικά απίστευτη αποδοση της ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ του τραγουδιού!! Δεν ειμαι ηχοληπτης για να σου πω για τη μιξη κτλ διαδικαστικά. Η ατμόσφαιρα που αποπνεει η ηχογράφησή σου ειναι ίδια με του πρωτοτυπου!! Και μόνο γι αυτο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Ποσο μάλλον γνωρίζοντας οτι το εφτιαξες ολο μονος σου σε home recording φαση!!! Αφου ωρες ωρες νομιζα οτι θα ακουγα τον Weller να τραγουδαει!! Τοσο καλο!! Μονο μια μικρη παρατηρηση: καθησα και ξανάκουσα το πρωτότυπο για να βεβαιωθώ οτι δεν κανω λάθος και τελικα νομιζω οτι κανεις ενα μικρο "λαθος" στην αλληλουχία των συγχορδιών σου, χωρίς όμως να αλλάζεις το ολο υφος ή τη μελωδια του τραγουδιού. Για την ακρίβεια, στο κουπλέ αφου ξεκινήσεις με Em και πας στο D, ΜΕΤΑ εσυ πας στο C για να περασεις στο Bm, ενω απ'οσο ακουω στον Weller μετα το D αυτος κατεβαίνει στο Am και μετα ανεβαινει στο Bm. Αυτό βέβαια δεν είναι και τοσο κακό, αφού ετσι κι αλλιως, μέσα στις νοτες της συγχορδίας Am βρίσκεται και το C... αυτο ομως δεν ειναι ( συμφωνα με το αυτι μου... :P) το ακκορντο που ταιριάζει απόλυτα, απο την άλλη όμως δεν κανει παραφωνια και σίγουρα δεν εκθέτει το τραγουδι... Πανω απ'ολα και πάλι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για μια τόσο καλή δουλειά!!!! ;)
Time,time,time again ,I'm just looking for a friend
but noone seems to be around just this monkey that I found
Still he is my only friend...and tonight he grins again!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #6 στις: 11/03/10, 14:43 »
Xτυπησες ευαισθητη φλεβα μου με αυτο φιλε Κωστα...
Μολις το ακουσα και ημουν ετοιμος να σχολιασω, γυρισα πισω να δω ποια απο τις κιθαρες πισω απο το backing track επαιξες...
Μολις ειδα οτι ειναι ΟΛΑ δικα σου ΕΜΕΙΝΑ. Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ...
Αν και ειναι πολλα οργανα (πραγμα που σε αρκετες home made περιπτωσεις συνεπαγεται σιγουρα ''μπουκωμενο'' αποτελεσμα και χαμο στη μιξη) εσυ εχεις καταφερει να τα κανεις ολα να ΑΝΑΠΝΕΥΣΟΥΝ και να συμβαλλουν ισοδυναμα σε αυτο το εξαισιο αποτελεσμα. Ισως η ακουστικη οταν σολαρει να ηθελε ενα κλικ παραπανω σε ενταση...
Το ΚΑΚΟ για σενα ειναι οτι απο δω και περα τοσο ΠΑΙΚΤΙΚΑ οσο και ΗΧΟΛΗΠΤΙΚΑ (αν και λιγο αδοκιμος ο ορος) θα εχω απο σενα τις μεγαλυτερες των απαιτησεων!
Εχεις κερδισει τον απεριοριστο σεβασμο μου. Συνεχισε την καλη σου δουλεια..! ;)


Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #7 στις: 11/03/10, 15:15 »
@ moonchild ... δεν ήθελα flat μίξη... μάλλον έτσι βγήκε λόγω έλλειψης τραγουδιστή ... την επόμενη φορά θα δουλέψω τις δυναμικές περισσόετρο  ... σ'ευχαριστώ για τα σχόλια

@ Yngwie who?  ... νομίζω πως είναι C ... έτσι τουλάχιστον το βρήκα κάπου γραμμένο αν θυμάμαι καλά. να σαι καλά thanks

@ G.K.  .... την έβαψα τώρα εεε ? ;D.... όλα έγιναν στην προσπάθεια να μάθω λίγο καλύτερα το cubase και τις δυνατότητες του.
                σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/10, 15:31 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #8 στις: 11/03/10, 16:49 »


Κιθάρες , πιάνο , organ , μπάσο , τα έχω παίξει εγω ... και τα τύπανα κάποιος κύριος ΕΖDrummer  ;D
Εννοείται πως όλα έγιναν με χαμηλού κόστους εξοπλισμό στο σπίτι.


μπραβο σου αξιζει  μονο που ασχοληθηκες με τοσα οργανα Κωστα.  :up
ειναι απιστευτο το συναισθημα να ανοιγεις το cubase και να βλεπεις ενα αχαρο πραγμα και μετα να γεμιζει με ολες αυτες τις μελωδιες!
το τραγουδι ειναι πυρετος απο μονο του τα σπαει κανονικα!
τωρα για την δικη σου εκτελεση νομιζω οτι αδικειται παρα πολυ γιατι λοιπουν τα φωνητικα.
θα ηταν πολυ καλυτερο σιγουρα.
κατα τα αλλα μια χαρα ειναι ,λιγο ενταση πιο πολυ να ειχε αλλα η προσπαθεια σου ειναι που κερδιζει.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #9 στις: 13/03/10, 19:27 »

τωρα για την δικη σου εκτελεση νομιζω οτι αδικειται παρα πολυ γιατι λοιπουν τα φωνητικα.
θα ηταν πολυ καλυτερο σιγουρα.


Αυτό είναι και το δικό μου παράπονο Αντώνη. Αν το τραγουδούσε κάποιος ..... :'(

www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #10 στις: 14/03/10, 11:35 »
Είσαι αξιέπαινος και μόνο που έπαιξες τόσα όργανα μόνος σου... Αυτό θα πει μεράκι :)
Αν θες να κάνουμε μια προσπάθεια για τα φωνητικά, εδώ είμαστε, νομίζω πως βρήκα τον σωστό τόνο ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #11 στις: 14/03/10, 12:45 »
Αν θες να κάνουμε μια προσπάθεια για τα φωνητικά, εδώ είμαστε, νομίζω πως βρήκα τον σωστό τόνο ;)

OK με μεγάλη μου χαρά. πες μου ποιος τόνος σε βολεύει και το ετοιμάζω.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: You do something to me....
« Απάντηση #12 στις: 14/03/10, 12:48 »
Ας δοκιμάσω σε αυτόν τον τόνο που είναι τώρα, μην φτιάξεις κάτι άλλο. Μέσα στην εβδομάδα μάλλον θα στο στείλω και αναλαμβάνεις καθήκοντα.