Αποστολέας Θέμα: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα  (Αναγνώστηκε 5409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #1 στις: 11/06/10, 17:30 »
Δύσκολο να επιχειρηματολογήσει κανείς ποιά από αυτές τις κιθάρες είναι καλύτερη και να καταλήξει με αντικειμενικά κριτήρια μια σειρά κατάταξης ως προς την ποιότητα. Προσωπικά στις δύο πρώτες θέσεις θα έβαζα την Ibanez και τη Washburn. Τις υπόλοιπες δεν είμαι σίγουρος σε ποια σειρά θα τις έβαζα, ειδικά τη Jackson καθώς είναι μια μάρκα από την οποία δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία.

Και χωρίς να ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις (δεδομένου ότι οι κιθάρες που παραθέτεις είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους), θα έβαζα στο παιχνίδι και κάποιες ενδιαφέρουσες επιλογές από την Cort. Π.χ. την Z42 και την Μ200, την Χ2, οι οποίες είναι στην ίδια κατηγορία τιμής και εγώ τουλάχιστον θα τις προτιμούσα από τις υπόλοιπες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #2 στις: 11/06/10, 20:04 »
Μεσα για Cort. Η Z42 ειναι κολλημα μου που θα αποκτησω για πειραματισμο καποια στιγμη. Ευνοω 24 3/4 scale και το να εχεις βιδωτο λαιμο, ειναι σχετικα πρωτοτυπο (γιατι συνηθως το πανε κατα gibson μερια και τους κολλανε...) και φυσικα δουλευει το truss rod καλυτερα...

Απολλωνα δελεαστηκα και αποκτησα μια m600i απο συνφορουμιτη! (χαρη στα posts σου και ενος φιλου...) την περιμενω ομως ακομη, να τη φερει το κουμπαρακι μου απο Αθηνα Θεσσαλονικη!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #3 στις: 11/06/10, 21:10 »
Απολλωνα δελεαστηκα και αποκτησα μια m600i απο συνφορουμιτη! (χαρη στα posts σου και ενος φιλου...) την περιμενω ομως ακομη, να τη φερει το κουμπαρακι μου απο Αθηνα Θεσσαλονικη!

Welcome to the club... ;)

Xωρίς πλάκα, η M600 είναι μια κιθάρα που κατά τη γνώμη μου ντροπιάζει πολλές ακριβότερες κιθάρες με την ποιότητα κατασκευής της. Εγώ έψαχνα πολύ καιρό μέχρι να βρω το μοντέλο που ήθελα (από το 2003-2006 που φορούσαν τους Mighty Mite μαγνήτες) και όχι μόνο δεν το μετάνιωσα καθόλου, αντίθετα πούλησα μια Epiphone Les Paul και μια Schecter C-1 Plus (που ομολογουμένως είχα σκοπό να πουλήσω έτσι κι αλλιώς) μόλις την αγόρασα. Ακόμα κι αν η δική σου είναι πιο καινούργιο μοντέλο, με μια αλλαγή μαγνητών της αρεσκείας σου είμαι σίγουρος ότι θα γίνει ένα όργανο που θα σε ικανοποιήσει απόλυτα.

Όσο για την Z42 το σκέφτομαι κι εγώ, όχι μόνο γιατί έχω μεγάλη εκτίμηση στις Cort, αλλά επίσης γιατί πιστεύω ότι είναι πράγματι μια πολύ καλή βάση για αναβαθμίσεις και πειραματισμούς. Και για τα 160 Ευρώ που κοστίζει, ακόμα και χωρίς καμιά μετατροπή μάλλον είναι χαλαρά καλύτερη από τις περισσότερες κιθάρες αυτής της κατηγορίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #4 στις: 11/06/10, 21:11 »
Αν με το ποιότητα εννοείς ποιότητα κατασκευής τότε σίγουρα ibanez!

Μπορεί να απεχθάνομαι τελείως τα slim μπράτσα και γενικά τις κιθάρες που είναι τελείως άψυχες unplugged, αλλά η ποιότητα κατασκευής στην ibanez είναι αυτό που λέμε σταθερή αξία...(και αυτό έχει να κάνει φαντάζομαι με τον ποιοτικό έλεγχο που εφαρμόζουν)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #5 στις: 12/06/10, 20:25 »
ibanez, jackson 'η washburn?
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #6 στις: 12/06/10, 20:42 »
Δεν έχω πιάσει φθηνή Jackson, έχω πιάσει όμως φθηνή Washburn και θα σου πρότεινα Ibanez χωρίς δεύτερη σκέψη.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #7 στις: 13/06/10, 03:23 »
έχω "πιάσει" ακριβούτσικη jackson, φθηνή ibanez και cort, και πολύ φθηνή washburn  ;D
Ψηφίζω δαγκωτό ibanezzzzzzzzz
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #8 στις: 14/06/10, 09:09 »
ibanez, jackson 'η washburn?


Απο αυτες τις 3 η Jackson ειναι η μονη (σε αυτη την κατηγορια τιμης) που κατασκευαζεται εκτος Κινας (Crafted in India) με οτι αυτο συνεπαγεται στην ποιοτητα κατασκευης. Παντως δεν μπορω να την συγκρινω με τις αλλες, εφοσον δεν τις εχω παιξει. Οποτε εγω σου (ξανα)προτεινω αυτη:

http://www.dv247.com/guitars/jackson-js23-dinky-electric-guitar-black--70670
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #9 στις: 14/06/10, 12:31 »
Απολλωνα δελεαστηκα και αποκτησα μια m600i απο συνφορουμιτη! (χαρη στα posts σου και ενος φιλου...) την περιμενω ομως ακομη, να τη φερει το κουμπαρακι μου απο Αθηνα Θεσσαλονικη!


Welcome to the club... ;)

Xωρίς πλάκα, η M600 είναι μια κιθάρα που κατά τη γνώμη μου ντροπιάζει πολλές ακριβότερες κιθάρες με την ποιότητα κατασκευής της. Εγώ έψαχνα πολύ καιρό μέχρι να βρω το μοντέλο που ήθελα (από το 2003-2006 που φορούσαν τους Mighty Mite μαγνήτες) και όχι μόνο δεν το μετάνιωσα καθόλου, αντίθετα πούλησα μια Epiphone Les Paul και μια Schecter C-1 Plus (που ομολογουμένως είχα σκοπό να πουλήσω έτσι κι αλλιώς) μόλις την αγόρασα. Ακόμα κι αν η δική σου είναι πιο καινούργιο μοντέλο, με μια αλλαγή μαγνητών της αρεσκείας σου είμαι σίγουρος ότι θα γίνει ένα όργανο που θα σε ικανοποιήσει απόλυτα.

Όσο για την Z42 το σκέφτομαι κι εγώ, όχι μόνο γιατί έχω μεγάλη εκτίμηση στις Cort, αλλά επίσης γιατί πιστεύω ότι είναι πράγματι μια πολύ καλή βάση για αναβαθμίσεις και πειραματισμούς. Και για τα 160 Ευρώ που κοστίζει, ακόμα και χωρίς καμιά μετατροπή μάλλον είναι χαλαρά καλύτερη από τις περισσότερες κιθάρες αυτής της κατηγορίας.


Απολλων, αυτη η Cort M520 εχει τους ιδιους Mighty Mite μαγνητες με την Μ600 που αναφερεις?

http://www.thomann.de/gr/cort_mirage_m_520.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #10 στις: 14/06/10, 13:29 »
 Για super-strat τύπου κιθάρα θα πρότεινα κι εγώ ibanez. Μάλιστα το grgr121 ex είναι πολύ καλό μοντέλο με αξιοπρεπέστατους μαγνήτες και το καλύτερο: χωρίς floyd! Άρα δεν θα έχεις πολύ μπλέξιμο με κούρδισμα και σετάπ.
 Για les paul τύπου κιθάρα γύρω στα 200+ ευρώ , θα πρότεινα ανεπιφύλακτα την epiphone Les Paul studio goth στα 239ευρώ που έχω αγοράσει και πραγματικά είναι ανώτερη από την special II, τόσο ηχητικά όσο και κατασκευαστικά.
http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_lespaul_studio.htm
 Για yamaha και washburn, δεν το προτείνω. H yamaha κι η washburn είναι καλα αλλά entry level όργανα και στα 200+ ευρώ υπάρχει ανταγωνισμός από πολλές άλλες εταιρίες με καλές προτάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/10, 18:22 από Sottos »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #11 στις: 14/06/10, 19:22 »
Τη studio gothic την εχω και εγω αν και με floyd γιατι ειμαι πολυ ποζερος!!!

Μου εκατσε τοσο καλα σαν ηχος, που δεν την αλλαζω την εχω φαει στο παιξιμο και της αλλαξα και ταστα σα δωρο!!! Αν μπορεσεις και δοκιμασεις χτυπα αφοβα. Οι μαγνητες που φοραει, ειναι 13,8 kohm στη γεφυρα φορτωνουν ευκολα gain, δεν ειναι οι ιδιοι με της standard, ειναι alnico V και μπορει και να σου αρεσουν (για αρχη δε θα εχεις προβλημα εγω αυτη βγαζω live! ακομη...αλλα οι περισσοτεροι τους αλλαζουν).

Μερικες φορες μια πλακα μαονι, 2 μαγνητες και ενας λαιμος αρκουν χα χα!

Φυσικα αυτη ειναι και η συνταγη της SG που τη φορας και πετας παναλαφρη, πιο φτηνη και με απειρως καλυτερο και πιο ευκολο παιξιμο στα κατω ταστα. Αλλα εχει αλλο σχημα και ο πανω μαγνητης δεν ειναι πανω στην περιοχη της 2ης αρμονικης (οπως στη les paul στο 22 ταστο) οποτε παει ο αγαπημενος μου neck ηχος)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #12 στις: 15/06/10, 00:15 »
Απολλων, αυτη η Cort M520 εχει τους ιδιους Mighty Mite μαγνητες με την Μ600 που αναφερεις?

http://www.thomann.de/gr/cort_mirage_m_520.htm


Απ' όσο γνωρίζω, τα καινούργια μοντέλα M520 δεν έχουν Mighty Mite αλλά άγνωστης μάρκας Alnico V μαγνήτες. Ίσως θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον Thomann και να ρωτήσεις αν αυτή η κιθάρα είναι καινούργιο μοντέλο οπότε τα χαρακτηριστικά που αναφέρουν στη συγκεκριμένη σελίδα έχουν ξεμείνει από παλιά και είναι λανθασμένα ή αν πρόκειται όντως για το παλιότερο μοντέλο που έχει τους Mighty Mite. Στην δεύτερη περίπτωση θα ήταν μια καλή αγορά, ακόμα και αν εμφανισιακά δεν είναι τόσο όμορφη όσο η M600.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #13 στις: 15/06/10, 09:53 »
Εγω ακομη περιμενω να ερθει η δικια μου...Παρεμπιπτοντως ειδα ενα "και πολυ GNR" video με την m600i και ο ηχος ηταν τελειος. Βλεπω παρακατω στα σχολια, φορουσε τους EMG HZ...

Ποτε δεν ξερεις. Εγω ακομη δεν ξερω τι εχει. Αληθεια περα απο το διακοσμητικο flame maple επανω εψαξες στην κοιλοτητα στο μπροστα μαγνητη (αν τον εβγαλες ποτε) να δεις τι καπακι εχει απο κατω (το σκαλιστο τμημα)? Μαονι σαν την πλατη? Maple? Τιποτα αλλο? (μερικες εταιρειες το κανουν αυτο οταν τελειωνουν οι προμηθειες!)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #14 στις: 18/06/10, 08:34 »
Τελικα κατεληξες σε καμια?

Παντως εγω αν ειχα 300 ευρω τωρα, θα εκανα το εξης guitar project:
Θα επαιρνα μια  Cort X2

http://www.thomann.de/gr/cort_x2_guitar.htm

και θα της αλλαζα τα ηλεκτρικα με active EMG 81 (bridge) & 85 (neck) (ευκολη διαδικασια - ειναι prewired, χωρις κολλητηρια):
http://www.thomann.de/gr/emg_81.htm
http://www.thomann.de/gr/emg_85_guitar_pickup.htm

και θα ειχα μια καινουρια κιθαρα τελεια για ολα τα ειδη metal (και οχι μονο...) που θα κοιταζε διπλασιας (και βαλε... ) αξιας κιθαρες με 300 και κατι ευρω... (μονος συμβιβασμος το μετριας ποιοτητας τρεμολο, αλλα ετσι κι'αλλιως δεν παιζω με τρεμολο, οποτε  προσωπικα δεν μ'ενδιαφερει )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #15 στις: 18/06/10, 10:58 »
Την Cort X2 την ειχα δουλεψει εχει ωραιο λαιμο ωραια ταστα κτλ, ομως το μονο που μου εκανε κακη εντυπωση ηταν οτι αυτα φαγωθηκαν υπερ του δεοντος γρηγορα!!! Το παλληκαρι φιλος-ιδιοκτητης ειχε περασει 11ρες χορδες σε στανταρτ κουρδισμα και τα ξεσκισε!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #16 στις: 18/06/10, 11:54 »
Την Cort X2 την ειχα δουλεψει εχει ωραιο λαιμο ωραια ταστα κτλ, ομως το μονο που μου εκανε κακη εντυπωση ηταν οτι αυτα φαγωθηκαν υπερ του δεοντος γρηγορα!!! Το παλληκαρι φιλος-ιδιοκτητης ειχε περασει 11ρες χορδες σε στανταρτ κουρδισμα και τα ξεσκισε!

Οταν λες "φαγωθηκαν τα ταστα" τι εννοεις ακριβως?!? Φαγωθηκαν λογω κακης ποιοτητας κατασκευης, λογω αλλαγης χορδων με παχυτερες ή λογω κακης χρησης?

Παντως με EMG active PUPs (και με standard E κουρδισμα)  δεν πιστευω οτι χρειαζεται πανω απο 10ρες για να βγαλει "ογκο" (βασικα και με 9αρες χορδες θα ειναι ΟΚ ;) )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βαλτε τις κιθαρες με σειρα ως ποιοτητα
« Απάντηση #17 στις: 18/06/10, 13:34 »
Ηταν σα να τα ειχες κοψει με το ξυραφι σε καποια σημεια...μαλιστα με την πορωση που ειχε το παλληκαρι τοτε για το little wing σολο και το whole lotta love αμα σου πω οτι τα πιο εμφανη σημαδια ηταν στα 12-15 ταστα!!!λες και εκοψες καθετα και χαμηλωσαν...

Απο εκει και περα η κιθαρα ειχε λεπτο λαιμο αρκετα δυνατο (δεν ηθελε και πολυ στρωσιμο για τις 11ρες...εντυπωση μου εκανε) και δεν τασταριζε στην αρχη (καλη δουλεια στα ταστα).

Αν και ειμαι απο τους λιγους που πραγματικα πιστευω οτι οι περισσοτεροι ακριβοι μαγνητες ειναι μαρκετινγκ και οτι αρκετοι φτηνοι κανουν και με το παραπανω τη δουλεια, η cort X2 ηταν η μονη η οποια ειχε κακο ηχο μαζι με κατι squier της τοτε εποχης...οι μονες δυο κιθαρες που θελανε με το καλημερα! Αλλα οπως ειπες ειναι κατευθειαν για αλλαγη!

Ποιοτητα βαφης καλη, αν θυμαμαι καλα vintage style τρεμολο και οχι 2-point...Αυτο για οσους εχουν whammy διαθεσεις.

Και με μια σταθερη γεφυρα μια χαρα θα ηταν η αν το μπλοκαριζες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 17:54
από faser
3 Απαντήσεις
2669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 16:49
από Καρχαρίας
13 Απαντήσεις
4689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/07, 01:15
από schizm
5 Απαντήσεις
2570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/08, 09:55
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
3924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:18
από Jezus
2 Wah pedals στη σειρά;

Ξεκίνησε από faser Εφέ

23 Απαντήσεις
8812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 21:02
από zebric
10 Απαντήσεις
5324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 12:11
από hammer
5 Απαντήσεις
3107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 16:12
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
2317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 23:25
από Dimitris12345
0 Απαντήσεις
1288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 23:21
από Γιάννης Σ.