Αποστολέας Θέμα: Διαφορετικα Κουρδισματα ( Προτασεις-Τροποι )  (Αναγνώστηκε 65443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Γενικά με 9άρες και κανονικό χόρδισμα να έχεις τρίζει όσο καλή κι αν είναι η κιθάρα (είναι υπερβολικά ευαίσθητες, κάθε φορά που παίζω σε κιθάρα με 9άρες παίζω εντελώς piano για να έχω καλό ήχο). Αν θες καθαρό ήχο για κατέβασμα μεγάλης τρίτης, θα έλεγα τουλάχιστον 12άρες ή 11άρες με μπάσα 52. Δε νομίζω να χρειάζεται να πειράξεις καβαλάρη ή ζυγό (εξαρτάται βέβαια και από το όργανό σου).
Πάντως σε τέτοια χορδίσματα, δεν είναι εύκολο να χρησιμοποιούνται πλέον ακκόρντα κανονικά. Είναι αρκετά μπάσες περιοχές και οι αρμονικοί ήχοι από πάνω ''συγκρούονται'' τρελά με αποτέλεσμα να σου παίρνουν το κεφάλι. Είναι αρκετά χαμηλά, ό,τι πρέπει για κάτι Powerchords ή για μπασοκίθαρο. Εκτός αν τα ακκόρντα τα πιάνεις από το IV τάστο και μετά με τίποτα μπαρέ.
Πολύ καλή η ιδέα σου πάντως να πειραματιστείς με άλλο χόρδισμα. Δοκίμασε το και που ξέρεις, μπορεί να βρεις ένα δικό σου στύλ ή και να φτιάξεις μία δική σου μουσική σχολή :)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά! Βασικά πήγα πριν από καμιά βδομάδα την κιθάρα μου σε γνωστό κιθαρομάγαζο της Αθήνας (δεν ξέρω αν μπορώ να πω το όνομά του, μη νομίζετε ότι κάνω και διαφήμιση) και μου έκανε την εξής μαμάτη πατέντα: ρύθμισε τη βέργα του μπράτσου ίσως και κάτι άλλο (από το τρέμολο ίσως) να λειτουργεί σωστά ανάμεσα σε δύο ακραία κουρδίσματα (κανονικό κ Drop-C ;D) και έφτιαξε ένα μικρό κομμάτι ξύλο που μπορώ να το βάζω και να το βγάζω όποτε θέλω σε κάποιο σημείο πίσω από την κιθάρα και να εμποδίζω το τρέμολο να κατέβει όταν ξεκουρδίζω!
Κάτι τέτοιο μπορείς να κάνεις και εσύ φίλε Psofos και αν δεν έχει η κιθάρα σου τρέμολο ακόμα πιο εύκολα ;)

Πάντως σας λέω την έχω καταβρεί! Είχα απελπιστεί με αυτό το @#$$τρέμολο που δεν μπορούσα να αλλάξω καθόλου κούρδισμα :-\

Α, ξέχασα: έχω 10ρες χορδές στην κιθάρα μου και ακόμα και σε Drop-C ακούγεται μια χαρά και δε χαλαρώνουν σχεδόν καθόλου. Ίσως όμως οι 9αρες να είναι πολύ λεπτές για τόσο χαμηλό κούρδισμα και να ακούγεται λίγο μπλιαξ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
NewGuitarMan σε ποιόν την πήγες? Λέω να την πάω και εγώ για να μάθω τι εστί δεκάρες, αλλά βαριέμαι να κατεβαίνω Αθήνα ίσως άδικα μιας και δεν ξέρω ποιος θα είναι ανοιχτός καταμεσής του Δεκαπενταύγουστου.. Αμα ντρέπεσαι :P πες μου με PM.. Α πες και καμια διευθυνση..
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/07, 01:13 από Κάδος Ανακύκλωσης »

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
NewGuitarMan σε ποιόν την πήγες? Λέω να την πάω και εγώ για να μάθω τι εστί δεκάρες, αλλά βαριέμαι να κατεβαίνω Αθήνα ίσως άδικα μιας και δεν ξέρω ποιος θα είναι ανοιχτός καταμεσής του Δεκαπενταύγουστου.. Αμα ντρέπεσαι :P πες μου με PM.. Α πες και καμια διευθυνση..
Άντε να το πάρει το ποτάμι ;D
Την πήγα στο Δήμου ο οποίος είναι στην Εμμανουήλ Μπενάκη απένταντι απέναντι από τον Καγμάκη. Αν δεν κατάλαβες που ακριβώς πες μου να σου πω ακριβώς τον αριθμό γιατί τώρα δεν τον θυμάμαι ;)

Καλά η αλλαγή σε 10ρες δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Απλά στην αρχή ίσως να τσούζουν λίγο τα δάχτυλά σου επειδή είναι λίγο πιο χοντρές αλλά μετά θα το συνηθίσεις :) Νομίζω πως και ο ήχος και η αίσθηση καλυτερεύει αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Vaisilis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά! Βασικά πήγα πριν από καμιά βδομάδα την κιθάρα μου σε γνωστό κιθαρομάγαζο της Αθήνας (δεν ξέρω αν μπορώ να πω το όνομά του, μη νομίζετε ότι κάνω και διαφήμιση) και μου έκανε την εξής μαμάτη πατέντα: ρύθμισε τη βέργα του μπράτσου ίσως και κάτι άλλο (από το τρέμολο ίσως) να λειτουργεί σωστά ανάμεσα σε δύο ακραία κουρδίσματα (κανονικό κ Drop-C ;D) και έφτιαξε ένα μικρό κομμάτι ξύλο που μπορώ να το βάζω και να το βγάζω όποτε θέλω σε κάποιο σημείο πίσω από την κιθάρα και να εμποδίζω το τρέμολο να κατέβει όταν ξεκουρδίζω!
Κάτι τέτοιο μπορείς να κάνεις και εσύ φίλε Psofos και αν δεν έχει η κιθάρα σου τρέμολο ακόμα πιο εύκολα ;)

Πάντως σας λέω την έχω καταβρεί! Είχα απελπιστεί με αυτό το @#$$τρέμολο που δεν μπορούσα να αλλάξω καθόλου κούρδισμα :-\

Α, ξέχασα: έχω 10ρες χορδές στην κιθάρα μου και ακόμα και σε Drop-C ακούγεται μια χαρά και δε χαλαρώνουν σχεδόν καθόλου. Ίσως όμως οι 9αρες να είναι πολύ λεπτές για τόσο χαμηλό κούρδισμα και να ακούγεται λίγο μπλιαξ  ;D
οπως το χα φανταστει! αυτο ρωταγα φιλε μ γιατι ημουν σιγουρος οτι θελει σεταρισμα η κιθαρα και πιο παχες χορδες! κατεβαινουν τρελα ριφακια σε τετοια κουρδισματα! ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Εγω παντως που κουρδιζω Β και κατω περνω σετ για 7-χορδη 10-56, πεταω την 10 και βαζω τις υπολοιπες... ολα μια χαρα, απλα επρεπε να κοψω το nut για να κατσουν σωστα οι χορδες, τριξιματα και αλλα προβληματα δεν εχω... σε λες-πολ κοπυ...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Εγω παντως που κουρδιζω Β και κατω περνω σετ για 7-χορδη 10-56, πεταω την 10 και βαζω τις υπολοιπες... ολα μια χαρα, απλα επρεπε να κοψω το nut για να κατσουν σωστα οι χορδες, τριξιματα και αλλα προβληματα δεν εχω... σε λες-πολ κοπυ...
Η καλύτερη λύση. Κοινώς έβαλες 13ρες?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Μπορείς να πάρεις και μια βαρίτονη και να ησυχάσεις ....

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βρε παιδια σας παρακαλω επ'ευκαιριας δεν με βοηθατε και εμενα?Πριν απο κανα μηνα εβαλα απο 9αρες 11αρες στην jackson μου.Ρυθμισα το floyd συμφωνα με τις οδηγιες και παιζει μια χαρα.Γενικα ολα ειναι ενταξει αλλα υστερα απο αυτα που ειπατε με ψιλοφοβισατε.Υπαρχει περιπτωση να στραβωσει το μπρατσο της κιθαρας μου?Το κοιταξα τωρα αλλα μου φαινεται ισιο.Κουρδιζω σε στανταρ κουρδισμα οπως εκανα και με τις 9αρες.Καθε βοηθεια θα εκτιμηθει :)
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μεταβαρονε ναι, 013; .017; .026; .036; .046; .056 η κατι τετοιο...

Τασο, βαρυτονη θα επερνα αν εβρισκα κατι καλο σε καλα χρηματα, ειχα σκεφτει να συναρμολογησω και μια μονος μου αλλα τελικα το εγκατελειψα. Βαρυτονη εχει και μεγαλυτερο scale ktl ομως, οποτε θα την ειχα για αλλη δουλεια...

Μεταλος, αν την εχεις ρυθμισει σωστα και παιζει σωστα μην ανησυχεις δεν θα εχεις προβλημα. Το ρυθμισμα φλουντ ειναι πολυ αγγουρι παντως.
Οπως αγκουρια ειναι και αυτα που λενε για στραβωμενα μπρατσα, δεν ισχυουν. Μονο αν κουρδισεις πιο ψηλα και δεχεται πολυ ενταση το μπρατσο υπαρχει πιθανοτητα να στραβωσει... αν κουρδισεις πιο κατω (αχι αν απλα βαλεις απο 09 σε 11), μετα απο 2-3 χρονια μπορει να δεις μια μικρη κλιση και ενα τριξιμο, ρυθμιζεις λιγο truss-rod και καβαλαρη και εισαι ενταξυ, φυσιολογικο ειναι για τα ξυλα, κανενα προβλημα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μεταβαρονε ναι, 013; .017; .026; .036; .046; .056 η κατι τετοιο...

Απλά για τέλειο κούρδισμα έπρεπε η 0,17 να είναι κάπως παραπάνω, 18-19...


Ρε παιδιά, πάρτε μια 7χορδη, να βρείτε την υγεία σας!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Αφου η πρωτη χορδη ειναι αχρηστη  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο που το δίαβασα 34753 φορές και δεν ήξερα τι είναι.. Το σετάρισμα.. ???
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Να ρυθμίσεις καβαλάρηδες , ελατήρια του τρέμολο ,γεφυρες , τις αρμονικές (intonation),το ύψος των χορδών, τέτοια πράγματα

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Και αυτά γίνονται μόνο απόπ ειδικό;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Και αυτά γίνονται μόνο απόπ ειδικό;

Όχι αλλά πρέπει πρώτα να διαβάσεις κάποια πράγματα για να μη βγεί η κιθάρα κουπί...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Καλά για να τη κάνεις κουπί (και τόξο μπορείς να τη κάνεις  ;D) πρέπει να ξεσκήσεις το truss rod . Απλά αν τη κακοπυθμίσεις δεν θα παίζεται και πολύ εύκολα , αντί για μισό τόνο ανά τάστο θα έχεις διαφορετικές τονικότητες κτλ κτλ . Ψιλοπράγματα δηλαδή   :).

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Καλά για να τη κάνεις κουπί (και τόξο μπορείς να τη κάνεις  ;D) πρέπει να ξεσκήσεις το truss rod . Απλά αν τη κακοπυθμίσεις δεν θα παίζεται και πολύ εύκολα , αντί για μισό τόνο ανά τάστο θα έχεις διαφορετικές τονικότητες κτλ κτλ . Ψιλοπράγματα δηλαδή   :).

Ε ναι... χαχαχα
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημερα
Εχω μια JEM7dbk  ;D με χορδές 10ρες (οι 9ρες δεν με συμπαθουν)
Η κιθαρα ειναι κουρδισμενη σε Ε. Την seταρω πάντα μόνος μου οπότε ειμαι οκ για πειραματισμό. Δεν θα χρειαστει να τρέχω σε μαστόρια
Σκέφτομαι να ρίξω ένα τόνο κάτω. Ισως ημιτόνιο..αλλα μάλλον ολόκληρο τόνο.(όλες τις χορδές)
Ερώτηση1: θα χρειαστεί να βάλω 11ρες χορδες ή οι 10ρες είναι οκ?

Ερώτηση 2!!!: Οσοι χρησημοποιήτε διαφορετικά κουρδίσματα απο το κανονικο...πώς την παλεύετε με μαθηματα διαβασματα κτλ??? Το αυτί δεν <ξεκουρδίζει>???


Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Καλημερα
Εχω μια JEM7dbk  ;D με χορδές 10ρες (οι 9ρες δεν με συμπαθουν)
Η κιθαρα ειναι κουρδισμενη σε Ε. Την seταρω πάντα μόνος μου οπότε ειμαι οκ για πειραματισμό. Δεν θα χρειαστει να τρέχω σε μαστόρια
Σκέφτομαι να ρίξω ένα τόνο κάτω. Ισως ημιτόνιο..αλλα μάλλον ολόκληρο τόνο.(όλες τις χορδές)
Ερώτηση1: θα χρειαστεί να βάλω 11ρες χορδες ή οι 10ρες είναι οκ?

Ερώτηση 2!!!: Οσοι χρησημοποιήτε διαφορετικά κουρδίσματα απο το κανονικο...πώς την παλεύετε με μαθηματα διαβασματα κτλ??? Το αυτί δεν <ξεκουρδίζει>???


1)βασικα και με 10αρες γινεται αλλα σκέψου πως θα ειναι πολυ πλαδαρές και θα τρίζουν παρα πολύ (ειδικά η 6η και η 5η)

εγω προτείνω να ακούσεις μονος σου και να παιξεις και αν δεν σε βολευει (σχεδον σίγουρο) είτε να βαλεις 11αρες -12αρες ή ενα custom set δικό σου με περίπου : 10-13-17-30-42-52 (ετσι ειναι το skinny top heavy bottom της ernie ball), κατι που στις ατύλιχτες ειναι ψιλο κανονικο και στις τυλυχτές παχαίνει πολύ, γιατι το πρόβλημα με τα χαμηλα κουρδίσματα ειναι στις τυλιχτές.

γενικα παντως δεν υπάρχουν κανόνες, οτι σου αρεσει + σε βολέυει.

2)Aπαπααπα λες να ξεκουρδίσει το αυτί και να αρχίσουμε να φτιαχνουμε δικια μας μουσική? να μήν κολλάμε σε νότες ημιτόνια, ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ κλπ και απλά να παίζουμε? να μήν υπάρχουν κλίμακες και συγχορδίες απλα να παίζουμε οπως μας εκφράζει??

μαλλον πρεπει να τα απαγορέψουμε τα κουρδίσματα αυτα του σατανα
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/07, 12:46 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημερα
Εχω μια JEM7dbk  ;D με χορδές 10ρες (οι 9ρες δεν με συμπαθουν)
Η κιθαρα ειναι κουρδισμενη σε Ε. Την seταρω πάντα μόνος μου οπότε ειμαι οκ για πειραματισμό. Δεν θα χρειαστει να τρέχω σε μαστόρια
Σκέφτομαι να ρίξω ένα τόνο κάτω. Ισως ημιτόνιο..αλλα μάλλον ολόκληρο τόνο.(όλες τις χορδές)
Ερώτηση1: θα χρειαστεί να βάλω 11ρες χορδες ή οι 10ρες είναι οκ?

Ερώτηση 2!!!: Οσοι χρησημοποιήτε διαφορετικά κουρδίσματα απο το κανονικο...πώς την παλεύετε με μαθηματα διαβασματα κτλ??? Το αυτί δεν <ξεκουρδίζει>???


1)βασικα και με 10αρες γινεται αλλα σκέψου πως θα ειναι πολυ πλαδαρές και θα τρίζουν παρα πολύ (ειδικά η 6η και η 5η)

εγω προτείνω να ακούσεις μονος σου και να παιξεις και αν δεν σε βολευει (σχεδον σίγουρο) είτε να βαλεις 11αρες -12αρες ή ενα custom set δικό σου με περίπου : 10-13-17-30-42-52 (ετσι ειναι το skinny top heavy bottom της ernie ball), κατι που στις ατύλιχτες ειναι ψιλο κανονικο και στις τυλυχτές παχαίνει πολύ, γιατι το πρόβλημα με τα χαμηλα κουρδίσματα ειναι στις τυλιχτές.

γενικα παντως δεν υπάρχουν κανόνες, οτι σου αρεσει + σε βολέυει.

2)Aπαπααπα λες να ξεκουρδίσει το αυτί και να αρχίσουμε να φτιαχνουμε δικια μας μουσική? να μήν κολλάμε σε νότες ημιτόνια, ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ κλπ και απλά να παίζουμε? να μήν υπάρχουν κλίμακες και συγχορδίες απλα να παίζουμε οπως μας εκφράζει??

μαλλον πρεπει να τα απαγορέψουμε τα κουρδίσματα αυτα του σατανα
κουρδίσματα του Σατανα,,,,χαχαχαriτομενο  :)
Δεν έχω κανένα είδους αγώνίας μη χαλάσει το αυτί..γιαυτο και τα εισαγωγικά στο ξεκουρδιζει. Αλλά φαντάζομαι γέλιο να σκάσω στο επομενο meeting με το δάσκαλο και να παίζω σε re... :o θα μου δώσει capo αυτός για να συνεχίσουμε.χαχα


θα δοκιμάσω ίσως το σετακι που μου προτεινεις,,
αρχικά 8α κανω μία δοκιμή με τις 10ρες DR που φοράω τώρα....
χμμμ θα στερεωσω πίσω απο το floyd κανα σταθερο αντικείμενο για να ρίξω ένα τόνο για δοκιμη να δω πόσο χαλαρώνουν οι χορδες...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Για ενα ημιτονιο ή τονο δεν χαλαρωνουν τοσο ωστε να προκαλουν προβλημα... (εξαρταται βεβαια και απο το στυλ που παιζεις)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Δεν υπάρχει κανένα πεταλάκι που να κάνει αυτή τη δουλειά;
πχ να έχεις κούρδισμα Ε και να σου το ρίχνει ένα - δύο τόνους;   
Ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει...
 

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και να υπάρχει..δηλαδή υπάρχει αλλα ειναι ψευτικο το αποτέλεσμα. Digital

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Λες ε; Κρίμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
12905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 17:15
από sotos9
2 Απαντήσεις
3742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/11, 12:57
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
6905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/11, 23:35
από Πέτροc
10 Απαντήσεις
12736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/11, 15:00
από STEFANOS604
27 Απαντήσεις
61621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/18, 08:59
από Gregix
23 Απαντήσεις
16382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/12, 12:03
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
14574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 15:49
από PetrosHM
0 Απαντήσεις
5433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/14, 15:02
από orestisguitar
1 Απαντήσεις
4069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/15, 00:16
από saved
5 Απαντήσεις
19994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/15, 19:37
από Spyros Delta