Αποστολέας Θέμα: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική  (Αναγνώστηκε 4865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος scarface5323

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Καλησπέρα,κάνω περίπου 5 χρόννια κλασική και αγόρασα μια ηλεκτρική πρίν 2 εβδομάδες περίπου..
μαθήματα συνεχίσω κλασική,αλλα ηλετρική θα προτιμούσα να μάθω μόνος μου,
τι ακριβός πρεπει να κάνω για να μάθω καλα?
μπορώ π.χ. ότι ασκήσεις κάνω στην κλασική να κάνω και στην ηλεκτρική?
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #1 στις: 18/11/09, 01:27 »
Μπορει να σε προβληματισω με αυτο που θα σου πω αλλα αφου πηρες τωρα ηλεκτρικη καλυτερα να αρχισεις μαθηματα ηλεκτρικης.
Οι διαφορες ειναι αρκετα μεγαλες (αρχης γενομενης απο τη χρησιμοποιηση πενας με την οποια μαλλον δεν εισαι εξοικειωμενος.)
Βεβαια τιποτα δεν ειναι απολυτο. Και για την πενα υπαρχει ενας Mark Knopfler να με διαψευσει...

Γνωμη μου ειναι να αφοσιωνεσαι σε ενα οργανο τη φορα. Διαφορες, εκτος απο την πενα, υπαρχουν οχι τοσο στις κλιμακες αλλα σε διαφορες τεχνικες.
Για να μη σου λεω μονο τα αρνητικα. Εισαι λογικα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο. Η ταστιερα της ηλεκτρικης θα σου φανει εξαιρετικα ευκολοπαικτη και αν ασχοληθεις ενα με δυο χρονια σοβαρα, θα φτασεις σε ενα καλο επιπεδο.
Αλλα αυτο κατ'εμε προυπεθετει μαθηματα ηλεκτρικης κιθαρας, γιατι και να μη μπερδευτεις, θα μεινεις λιγο πισω στην προοδο σου με την ηλεκτρικη κιθαρα.


Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #2 στις: 18/11/09, 01:43 »
Ξέρωντας κλασική έχεις μια καλή βάση, και μπορείς να κάνεις πολλά μόνος σου.

τι ακριβός πρεπει να κάνω για να μάθω καλα?

Υπάρχουν όμως κάποιες βασικές τεχνικές που δεν ξέρεις, π.χ
palm muting, strumming με πένα, bending, tapping, artificial harmonics, μεροκαματο Shredding... Όπως έιπε και ο GK, η πένα είναι μια σημαντική αλλαγή.
Το αν θα χρειαστείς δάσκαλο για να τα μάθεις, είναι δικιά σου απόφαση. Επίσης δεν είναι ανάγκη να μάθεις τα πάντα, αρκέι να βολέψεις το στυλ σου. H ηλεκτρική είναι πολύ πιο ελεύθερο όργανο, και σου αφήνει το περιθώριο να αναπτύξεις το στυλ σου. Το θέμα είναι οτι το ανέπτυξαν και κάποιοι άλλοι, και έχουν βγει ένα σωρό κολπάκια :) 

μπορώ π.χ. ότι ασκήσεις κάνω στην κλασική να κάνω και στην ηλεκτρική?

Ναι, αλλά και πάλι δεν θα εξαντλήσεις τις δυνατότητες και τον σκοπό της ηλεκτρικής. Είναι 2 όργανα διαφορετικά, θα τα επιλέγεις για αν παίζεις διαφορετικά πράγματα, άρα και θα τα δουλέψεις με άλλη προοπτική.

Αποσυνδεδεμένος scarface5323

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #3 στις: 18/11/09, 14:18 »
Ξέρωντας κλασική έχεις μια καλή βάση, και μπορείς να κάνεις πολλά μόνος σου.

τι ακριβός πρεπει να κάνω για να μάθω καλα?

Υπάρχουν όμως κάποιες βασικές τεχνικές που δεν ξέρεις, π.χ
palm muting, strumming με πένα, bending, tapping, artificial harmonics, μεροκαματο Shredding... Όπως έιπε και ο GK, η πένα είναι μια σημαντική αλλαγή.
Το αν θα χρειαστείς δάσκαλο για να τα μάθεις, είναι δικιά σου απόφαση. Επίσης δεν είναι ανάγκη να μάθεις τα πάντα, αρκέι να βολέψεις το στυλ σου. H ηλεκτρική είναι πολύ πιο ελεύθερο όργανο, και σου αφήνει το περιθώριο να αναπτύξεις το στυλ σου. Το θέμα είναι οτι το ανέπτυξαν και κάποιοι άλλοι, και έχουν βγει ένα σωρό κολπάκια :) 

μπορώ π.χ. ότι ασκήσεις κάνω στην κλασική να κάνω και στην ηλεκτρική?

Ναι, αλλά και πάλι δεν θα εξαντλήσεις τις δυνατότητες και τον σκοπό της ηλεκτρικής. Είναι 2 όργανα διαφορετικά, θα τα επιλέγεις για αν παίζεις διαφορετικά πράγματα, άρα και θα τα δουλέψεις με άλλη προοπτική.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και όσο αφορά την πένα πριν τα 5 που είπα πριν εχω κανει και αλλα 2-3 πιο πρίν χρόννια με πένα κλασική με άλλο δάσκαλο,και μετα συνέχισα τα 5 με δάχτυλα,και τωρα που ξαναέπιασα την πένα μου φένεται ευκολόπεχτη δεν δυσκολεύομε ιδιαίτερα,ώπος παλια δηλαδή..

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #4 στις: 18/11/09, 17:20 »
Εμένα κάτι που μ' "ενοχλεί" στην κλασική (έχει ένας κολλητός μου και πού και πού τη γρατσουνάω, εγώ έχω ηλεκτρική), είναι η ταστιέρα και οι χορδές. Η ταστιέρα είναι "χοντροκομμένη" και πλατιά ενώ οι χορδές έχουν μεγάλη απόσταση απ' την ταστιέρα.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος scarface5323

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #5 στις: 18/11/09, 22:17 »
εε εντάξει,όλα έχουν τα μειονεκτήματά τους και τα πλεονεκτήματά τους,
στην παραλία όταν χρειαστεί ώμος με φοτιά και κόλπα, δεν θα παίξεις ηλεκτρική θα παίξεις κλασική.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #6 στις: 19/11/09, 00:11 »
Εγώ θα έπαιζα ακουστική πάντως!  >:D

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #7 στις: 19/11/09, 10:45 »
Εμένα κάτι που μ' "ενοχλεί" στην κλασική (έχει ένας κολλητός μου και πού και πού τη γρατσουνάω, εγώ έχω ηλεκτρική), είναι η ταστιέρα και οι χορδές. Η ταστιέρα είναι "χοντροκομμένη" και πλατιά ενώ οι χορδές έχουν μεγάλη απόσταση απ' την ταστιέρα.

Ναι, η μετάβαση απ την ηλεκτρική στην κλασική είναι λίγο απότομη εως και ...ξεκαρδιστική.. ;D  ;D
Ένας φίλος πήγε μια φορά  να παίξει  σε κλασική ενω είναι ηλεκτρικός και η αντίδραση...''Ρε συ τα δάχτυλα μου δε φτάνουν!Πώς το μπορείς αυτό το πράγμα?''..

Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #8 στις: 19/11/09, 13:25 »
Εμένα κάτι που μ' "ενοχλεί" στην κλασική (έχει ένας κολλητός μου και πού και πού τη γρατσουνάω, εγώ έχω ηλεκτρική), είναι η ταστιέρα και οι χορδές. Η ταστιέρα είναι "χοντροκομμένη" και πλατιά ενώ οι χορδές έχουν μεγάλη απόσταση απ' την ταστιέρα.
Η κατασκευή στην κλασική κιθάρα είναι διαφορετική για αρκετούς λόγους, κυρίως ρεπερτόριο. Το κάθε όργανο έχει κατασκευή που ευνοεί τις τεχνικές του κάθε οργάνου. Συγκεκριμένα η χοντροκομμένη ταστιέρα ευνοεί την ερμηνεία δίφωνων κομματιών, καθώς τα δάχτυλα έχουν την ευχέρεια να κινούνται πιο ελεύθερα.

Η μεγάλη απόσταση τώρα, έχει να κάνει με το γεγονός οτι μιλάμε για ακουστικό όργανο, το οποίο απαιτεί απο τις χορδές του μεγαλύτερο πλάτος ταλάντωσης ώστε να βγάζει μεγαλύτερη ένταση.


Ναι, η μετάβαση απ την ηλεκτρική στην κλασική είναι λίγο απότομη εως και ...ξεκαρδιστική.. ;D  ;D
Ένας φίλος πήγε μια φορά  να παίξει  σε κλασική ενω είναι ηλεκτρικός και η αντίδραση...''Ρε συ τα δάχτυλα μου δε φτάνουν!Πώς το μπορείς αυτό το πράγμα?''..
Ο τρόπος που λειτουργεί το χέρι πάνω σε κάθε ταστιέρα είναι αρκετά διαφορετικός μεταξύ τους. Το οτι λέγονται και τα 2 κιθάρες και έχουν ίδιο κούρδισμα, δε σημαίνει οτι το χέρι (της ταστιέρας) αντιμετωπίζει τις χορδές με τον ίδιο τρόπο. Προσωπικά, επειδή παίζω και απο τα 2 (και με τα νεύρα των γειτόνων) έχω λιώσει τα τάστα της ηλεκτρικής, επειδή βάζω παραπάνω δύναμη. Αμα τώρα στο χρόνο χρειαστώ πάλι αλλαγή, θα πέσει γέλιο....(απο τους γείτονες)

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: παίξιμο απο κλασική σε ηλεκτρική
« Απάντηση #9 στις: 19/11/09, 17:52 »
Εμένα κάτι που μ' "ενοχλεί" στην κλασική (έχει ένας κολλητός μου και πού και πού τη γρατσουνάω, εγώ έχω ηλεκτρική), είναι η ταστιέρα και οι χορδές. Η ταστιέρα είναι "χοντροκομμένη" και πλατιά ενώ οι χορδές έχουν μεγάλη απόσταση απ' την ταστιέρα.
Η κατασκευή στην κλασική κιθάρα είναι διαφορετική για αρκετούς λόγους, κυρίως ρεπερτόριο. Το κάθε όργανο έχει κατασκευή που ευνοεί τις τεχνικές του κάθε οργάνου. Συγκεκριμένα η χοντροκομμένη ταστιέρα ευνοεί την ερμηνεία δίφωνων κομματιών, καθώς τα δάχτυλα έχουν την ευχέρεια να κινούνται πιο ελεύθερα.

Η μεγάλη απόσταση τώρα, έχει να κάνει με το γεγονός οτι μιλάμε για ακουστικό όργανο, το οποίο απαιτεί απο τις χορδές του μεγαλύτερο πλάτος ταλάντωσης ώστε να βγάζει μεγαλύτερη ένταση.


Ναι, η μετάβαση απ την ηλεκτρική στην κλασική είναι λίγο απότομη εως και ...ξεκαρδιστική.. ;D  ;D
Ένας φίλος πήγε μια φορά  να παίξει  σε κλασική ενω είναι ηλεκτρικός και η αντίδραση...''Ρε συ τα δάχτυλα μου δε φτάνουν!Πώς το μπορείς αυτό το πράγμα?''..
Ο τρόπος που λειτουργεί το χέρι πάνω σε κάθε ταστιέρα είναι αρκετά διαφορετικός μεταξύ τους. Το οτι λέγονται και τα 2 κιθάρες και έχουν ίδιο κούρδισμα, δε σημαίνει οτι το χέρι (της ταστιέρας) αντιμετωπίζει τις χορδές με τον ίδιο τρόπο. Προσωπικά, επειδή παίζω και απο τα 2 (και με τα νεύρα των γειτόνων) έχω λιώσει τα τάστα της ηλεκτρικής, επειδή βάζω παραπάνω δύναμη. Αμα τώρα στο χρόνο χρειαστώ πάλι αλλαγή, θα πέσει γέλιο....(απο τους γείτονες)




κακους γειτονες εχεις να τους αλλαξεις  ;D  δεν φτανη που ακουνε ζωντανη μουσικη μιλανε κι ολας  αχαΐρευτοι  >:( ;D ;D ;D ;D
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
17895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/07, 10:33
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
65 Απαντήσεις
39418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 19:51
από Aganippi
14 Απαντήσεις
8132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 04:50
από dellas
11 Απαντήσεις
6202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
24 Απαντήσεις
8611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 01:47
από a7xjoey
8 Απαντήσεις
4249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/09, 13:20
από m@ster k@frer
12 Απαντήσεις
7319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 14:40
από stig
19 Απαντήσεις
7152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 17:22
από heineken
1 Απαντήσεις
4436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/17, 12:40
από dejavu28
6 Απαντήσεις
10418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/18, 14:11
από hopelessdreamer