Αποστολέας Θέμα: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO  (Αναγνώστηκε 26002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #50 στις: 07/11/07, 00:16 »
Κάπου τα χουμε μπλέξει!!!

Άλλο ο Χριστιανισμός και άλλο η εκκλησία!!
Αν ξεχωρίσουμε αυτά τα δυο, τότε μπορεί να γίνει συζήτηση...
νομιζω οτι εσυ τα εχεις μπερδεψει..αλλο ο θεος και αλλο η εκκλησια... ;)
Πολλές φορές μιλάμε για τον χριστιανισμό (θρησκεία) και αναμειγνύουμε παπάδες, εκκλησίες, κτλ κτλ...
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!!
συγνωμη τι λες;..ειναι σαν να λες αλλο δικαιοσυνη αλλο διακστηρια...ξεμπερδεψε τα λιγο...μου φαινετε το παραπανω  ειναι αρκετο για να καταλαβεις τις διαφορες και τις ομοιοτητες της εννοιας χριστιανισμο με τα κτηρια και τα ατομα που την απαρτηζουν
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν πρέπει να συγχέουμε αυτές τις 2 έννοιες!! Και ναι, άλλο δικαιοσύνη, άλλο δικαστήρια...

Και οι χριστιανοί δεν ήταν και οι καλύτεροι άνθρωποι, ούτε στο παρελθόν ούτε σήμερα!! Αυτό δε σημαίνει πως όσα έκαναν ήταν σύμφωνα με τον χριστιανισμό!! Ούτε πως ο χριστιανισμός τους δίδαξε να πράξουν όπως έπραξαν!!
Γιατί πολλοί θέλοντας να θίξουν τον χριστιανισμό, πιάνουν στο στόμα τους τους χριστιανούς και την εκκλησία και αρχίζουν να χώνουν!! Γι αυτό πρέπει να ξεχωρίζουμε αυτές τις 2 έννοιες!!!
Και επειδή ανέφερες τα δικαστήρια, είναι σα να λες ότι επειδή π.χ. τα δικαστήρια δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους (παράδειγμα δίνω) τότε και η δικαιοσύνη δεν είναι μια σωστή αξία!!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #51 στις: 07/11/07, 00:44 »
Να ασχοληθούμε λοιπόν και λίγο σοβαρά με το ζήτημα .Παραπάνω έστειλα ένα ανεκδοτάκι,το οποίο ανάλογα με τις προθέσεις του ο καθένας,μπορεί να το ερμηνεύσει όπως τον συμφέρει.Εγώ πιστεύω ότι τα "μεταφυσικά" ζητήματα είναι καθαρά ζητήματα καρδιάς .Ή τα αισθάνεσαι ή όχι. Δεν υπάρχουν "αποδείξεις" για αυτά. Ο ρόλος του Χριστιανισμού σαν διοίκηση-εξουσία , είναι ιστορία (άλλη υποκειμενική επιστήμη κι'αυτή).Ο ρόλος του Χριστιανισμού σαν θρησκεία είναι προσωπική υπόθεση που την βιώνεις ανάλογα με την δύναμη της πίστης σου.Οπότε ο Χριστιανισμός είναι τόσο απάτη όσο είναι και ο Βουδισμός , ο Μουσουλμανισμός αλλά και η αθεία.Το να πιστεύεις στο Θεό είναι το ίδιο "αμφίβολο",όσο και το να πιστεύεις σε 10 εκατομμύρια συμπτώσεις της Μητέρας φύσης (και λίγες έβαλα)...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #52 στις: 07/11/07, 00:51 »
Καλα δεν ειναι το ιδιο...... Ο Χριστιανισμος δεν ειναι το ιδιο με τον Βουδισμο..... Δηλαδη θα πεσουν τα ταβανια να μας πλακωσουν...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #53 στις: 07/11/07, 00:57 »
Καλα δεν ειναι το ιδιο...... Ο Χριστιανισμος δεν ειναι το ιδιο με τον Βουδισμο..... Δηλαδη θα πεσουν τα ταβανια να μας πλακωσουν...
Είναι το ίδιο με την έννοια ότι και ο βουδιστής αισθάνετε το ίδιο "ζεστά" για τη θρησκεία του.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #54 στις: 07/11/07, 01:10 »
Να ασχοληθούμε λοιπόν και λίγο σοβαρά με το ζήτημα .Παραπάνω έστειλα ένα ανεκδοτάκι,το οποίο ανάλογα με τις προθέσεις του ο καθένας,μπορεί να το ερμηνεύσει όπως τον συμφέρει.Εγώ πιστεύω ότι τα "μεταφυσικά" ζητήματα είναι καθαρά ζητήματα καρδιάς .Ή τα αισθάνεσαι ή όχι. Δεν υπάρχουν "αποδείξεις" για αυτά. Ο ρόλος του Χριστιανισμού σαν διοίκηση-εξουσία , είναι ιστορία (άλλη υποκειμενική επιστήμη κι'αυτή).Ο ρόλος του Χριστιανισμού σαν θρησκεία είναι προσωπική υπόθεση που την βιώνεις ανάλογα με την δύναμη της πίστης σου.Οπότε ο Χριστιανισμός είναι τόσο απάτη όσο είναι και ο Βουδισμός , ο Μουσουλμανισμός αλλά και η αθεία.Το να πιστεύεις στο Θεό είναι το ίδιο "αμφίβολο",όσο και το να πιστεύεις σε 10 εκατομμύρια συμπτώσεις της Μητέρας φύσης (και λίγες έβαλα)...

Aκριβώς αυτό! Η θρησκεία είναι κάτι το τελείως υποκειμενικό!Απο την στιγμή που δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα, μπορείς είτε να αναιρέσεις τα πάντα αν το θέλεις, είτε να πιστέψεις βαθια! Δεν μπορεί κανένας να σε κατηγορήσει για καμία απο τις 2 αυτές θέσεις! Και στο κατω κάτω αυτό το κόλλημα με την θρησκεία μας δεν το χω καταλάβει! Αμαν πάντα να βάζουμε τα δικά μας πάνω από των άλλων!! Συμφωνω και σε αυτό, ότι δηλαδή την ίδια καθολικότητα της θρησκείας του αισθάνεται και ο βουδιστής και μουσουλμάνους και ο ιουδαιστής και και και και ....!!!
Δεν μας έβαλε κανένας κριτές ώστε να κατακρίνουμε την κάθε θρησκεία που υπαρχει για να αναδεικνύουμε μέσα απο αυτο τη δική μας...!!! Το θέμα είναι ή πιστεύεις ή δεν πιστεύεις!!! Και το ''εγω έχω πηγές και ξέρω ότι η θρησκεία μας είναι η μόνη'', εγω το εκλαμβάνω ως υπέρτατες αερολογίες! Διότι δεν μπορω να εχω εμπιστοσύνη σε έγγραφα και ιστορίες που φτιαχτηκαν πριν απο 2000 και χρόνια για τον λόγο ότι μπορεί να είναι όντως αληθή αλλα μπορεί και όχι! Είνα απλό!
 Και ο Κέλσος έγραψε τον ''Αληθή Λόγο'', ο οποίος λέγεται αλλιώς και ''Κατά Χριστιανων'', δεν είδα όμως κανέναν να τον αναφέρει.... και υποτίθεται ότι έζησε και πολύ κοντά σε εκείνη την εποχή....

Καλα δεν ειναι το ιδιο...... Ο Χριστιανισμος δεν ειναι το ιδιο με τον Βουδισμο..... Δηλαδη θα πεσουν τα ταβανια να μας πλακωσουν...

Καλά πες μας πότε να βάλουμε το κράνος άμα είναι.... ::) ::) :P :P
Το ίδιο ακριβως που λες και εσύ μπορεί την ίδια στιγμη να ισχυρίζεται και ένας Βουδιστής για την θρησκεία μας...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/07, 01:16 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #55 στις: 07/11/07, 01:16 »
Ειδες καπου να δηλωσα Χριστιανος? Για να ξερουμε τι λεμε....
Και οχι ο βουδισμος δεν ειναι θρησκεια. Δεν εχει ουσιαστικα Θεο. Ειναι περισσοτερο φιλοσοφια και τροπος ζωης οπως και ο ινδουισμος και ο κομφουκιανισμος και ο ταοϊσμος. Δεν μπορεις να συγκρινεις την ανατολιτκη κουλτουρα και τροπο ζωης με τον δυτικο κοσμο και να τα βαλεις στο ιδιο τσουβαλι. Αυτο λεγεται "ελαφρια κριτικη"
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #56 στις: 07/11/07, 01:27 »
Ενταξει Joanevicci

Εχεις δικιο, ζηταω συγνωμη. Επειδη ειμαι mod δεν θα μπορεσω να εκφερω ξανα γνωμη..


Μια σημειωση...

Δεν ειμαι το αγορι σου....Για να μην παρεξηγουμαστε... :D

Δε ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά είπα ότι δεν περίμενα αυτό το βίντεο για να γίνω άθρησκος. Και ναι, άθρησκος και όχι άθεος. Μάλλον αγνωστικιστής πιστεύωντας πως είναι πέρα απ τη φύση του ανθρώπου  όχι να δει αν υπάρχει θεός, αλλά έστω και να καταλάβει τι είναι ο θεός. Τις απόψεις αυτές δεν τις έχω προφανώς αφού είδα το βίντεο, αλλά χρόνια τώρα. Χώρια που ο Thomas Paine δεν είναι κανας τυχαίος, αλλά αναγνωρισμένης αξίας επιστήμονας. Επίσης αυτό που λέει ο τίτλος του θρεντ δεν είναι η άποψή μου 100%, αλλά αυτή του Paine.
..ομως για σενα, αφου δεν σε αντιπροσωπευει, ο Paine επρεπε να μπει σε αυτο το post και να μιλησουμε για το βιντεο του..

Την επομενη φορα που θα βαλεις κατι που τελικα δεν σε αντιπροσωπευει ( οπως ο ιδιος λες για το βιντεο ), να σκεφτεις για ποιο λογο το χρησιμοποιεις σαν αρχη θεματος. Καλλιστα δεν θα μπορουσες να βαλεις απλα...το θεμα με τις αποψεις σου;..Λεω..μηπως... ::)

Τελος..
Α και επειδή βλέπω ότι πατάς αρκετά στο παράδειγμα του Διονύσου, χωρίς να έχω σκοπό να ξεσπιλώσω την τιμή του Πέην σου θυμίζω απλά ότι ειδικά στην αρχαία Ελλάδα οι θρησκείες και οι θεοι, αλλά ακόμα και οι ιστορίες για τον ίδιο θεό διέφεραν από πόλη σε πόλη και από εποχή σε εποχή. Δηλαδή δεν αποκλείεται οι Αθηναίοι να μη μίλαγαν για σταύρωση του Διονύσου, αλλά να μίλαγαν γι αυτό οι Κορίνθιοι πχ. Απλά στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι σ αυτές τις παλιές θρησκείες που μάλισταν δεν είχαν καθορισμένες γραφές και αιρέσεις και τέτοια μπορεί ο κάθε ερευνητής να ανκαλύψει διάφορα (ακόμα και μεταξύ τους αντίθετα) πράγματα.

..παλι για το Διονυσο σταθηκαμε και μιλαμε.. Τουλαχιστον λιγη γνωση της ιστοριας/μυθολογιας μας δεν θα εβλαπτε πριν γινει δημοσια αναφορα στο βιντεο..




Εντάξει αγόρι μου freemind αν κατάλαβεες ότι σου είπα να μην ξαναεκφέρεις γνώμη επειδή είσαι mod τι να πω? Σκας γάιδαρο όταν δεν καταλαβαίνεις απλά πράγματα και έχω βαρεθεί  κουβέντες μαζί σου γιατί ότι και να λέει ό άλλος πάει στο βρόντο και εσύ παρερμηνεύεις τα λεγόμενά του και απαντάς κατόπιν.

Πάνω σ αυτά που λες τώρα, τον τίτλο αυτόν τον έβαλα για 2 λογους. Αφενός γιατί αυτή είναι η άποψη που εκφράζεται στο βίντεο καιαφετέρου γιατί είναι αρκετά πιασάρικος :P. Επιτέλους πόσες φορές να πω ότι οι λόγοι που δεν πιστεύω είναι άλλης φύσης και τελείως διαφορετικοί? Πόσο πιο απλά να το πω?

Και σ αυτό για το Διόνυσιο που είπα, το πχ δε το είδες? Δεν είπα ότι ισχύει αυτό για το Διόνυσιο. Ως παράδειγμα το είπα αυτό που σημείωσες με έντονα γράμματα.

Και δεν απάντησες σ αυτά που σου έγραψα, αλλά πιάστηκες από ένα δυο σημεία και σχολίασες.

Και πάλι παρερμήνευσες ότι είπα, αλλά τι να γίνει? Συνήθισα.

Επίσης το nick μου είναι Joevaicci.

                                                                                                                                   Εν αναμονή του νέου ειρωνικού μηνύματος που βασίζεται σε παρερμηνείες...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/07, 19:44 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #57 στις: 07/11/07, 01:27 »
Ειδες καπου να δηλωσα Χριστιανος? Για να ξερουμε τι λεμε....
Και οχι ο βουδισμος δεν ειναι θρησκεια. Δεν εχει ουσιαστικα Θεο. Ειναι περισσοτερο φιλοσοφια και τροπος ζωης οπως και ο ινδουισμος και ο κομφουκιανισμος και ο ταοϊσμος. Δεν μπορεις να συγκρινεις την ανατολιτκη κουλτουρα και τροπο ζωης με τον δυτικο κοσμο και να τα βαλεις στο ιδιο τσουβαλι. Αυτο λεγεται "ελαφρια κριτικη"

Αυτό λέγεται ότι προσωπικά για μένα το θέμα θρησκεία αποτελεί το απόλυτο μηδεν...
Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό που λές σχετικά με αυτές τις θρησκείες ότι έχουν βάσεις φιλοσοφικές, καθώς επίσης ότι είναι περσσότερο ''πνευματικές'' (διαλογισμός και έτσι), αλλα από την στιγμή που δεν έχεις να μου παρουσιάσεις τεκμήρια (δεν μιλάω για σενα συγκεκριμένα, γενικα μιλάω απλά χρησιμοποιώ β ενικό) ώστε ορθολογιστικά να μου αποδείξεις την ύπαρξη του Χριστού όπως την γνωρίζουμε σήμερα, τότε άφησε με να διατηρώ τις αμφιβολίες μου...
 Και ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα, δεν συγκρίνουμε λαούς αλλά θρησκείες...! Οπότε το να λες ας πούμε να μην βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τον δυτικό κόσμο με την ανατολίτικη κουλτούρα είναι σαν να υποβαθμίζεις την 2η αυτομάτως....!!Ο καθένας έχει τον δικό του πολιτισμό και οφείλουμε να τον σεβαστούμε χωρίς να προβαίνουμε σε συγκρίσεις και να θεοποιούμε τόοοσο πια τον δυτικό πολιτισμό....χαλαρα... :P
  Στο κάτω κάτω με την μετανάστευση και με την εμφανη ,πλεον, παγκοσμοιοποιήση όλες οι ''δυτικές χώρες'' έχουν μεγάλα ποσοστά κατοίκων που ασπάζονται αυτές τις θρησκείες...Δεν βρισκόμαστε το 1900 αλλά στο 2000, όπου όλα πλεόν έχουν ''εξισωθεί'' και τίποτα δεν μας φαίνεται περίεργο σε σχέση με αυτά τα θέματα...Οπότε ας μην επικαλούμαστε τόσο αυτόν τον πλέον πολυπολιτισμικό ''δυτικό κόσμο'',διότι ούτε αυτός ξέρει τι είναι πλεον....
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/07, 01:34 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #58 στις: 07/11/07, 01:36 »
Ειδες καπου να δηλωσα Χριστιανος? Για να ξερουμε τι λεμε....
Και οχι ο βουδισμος δεν ειναι θρησκεια. Δεν εχει ουσιαστικα Θεο. Ειναι περισσοτερο φιλοσοφια και τροπος ζωης οπως και ο ινδουισμος και ο κομφουκιανισμος και ο ταοϊσμος. Δεν μπορεις να συγκρινεις την ανατολιτκη κουλτουρα και τροπο ζωης με τον δυτικο κοσμο και να τα βαλεις στο ιδιο τσουβαλι. Αυτο λεγεται "ελαφρια κριτικη"

Μπορείς να τα συγκρίνεις αν έχεις υπόψη σου τις πνευματικές ασκήσεις των μοναχών μας. Οι νηστείες είναι το ίδιο μεγάλες και η αδιάλειπτη προσευχή φέρνει τα ίδια αποτελέσματα με τη γιόγκα.Τη "νιρβάνα"ο βουδιστής παλεύει να την αποκτήσει μέσα από τον διαλογισμό.Την "θεία χάρη" ο μοναχός παλεύει να την κερδίσει μέσα από την μετάνοια και την ταπείνωση του "εγώ"του. Απλά ο δυτικός τρόπος ζωής που αναφέρεις ,έχει κάνει πιο "διάσημο" τον ανατολίτικο τρόπο.Μιλάμε για τη θρησκεία μας αλλά ουσιαστικά δεν ξέρουμε και πολλά πράγματα για αυτή. Κι εγώ ο ίδιος που μιλάω ,δεν δηλώνω αυθεντία .Ούτε θέλω να κάνω "σεμινάριο" και ζητάω συγγνώμη αν είπα και πολλά.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/07, 01:44 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #59 στις: 07/11/07, 10:43 »
Επειδή σας βλέπω(!) και τσακωνεστε ...
Το νου σας ρεμαλια !!
Η βαβελ υπαρχει ακομα ...
Μη στεκεστε στην ετοιμη γνώση που σας προσφερουν τα βιβλία ...
ΝΙΩΣΤΕ ...
Η θεική υπόσταση υπαρχει παντου ..
οι ... ειδικοί εδωσαν ονοματα ... ΞΕΚΟΛΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Μαγκες ...
Όλα είναι ένα ...
κρατήστε καθαρο το περασμα σας απο εδω, καντε καλά πραγματα, παιξτε ωραίες μουσικές, γελάστε, διασκεδάστε, μεταδώστε στους άλλους όμορφα πραγματα και χαμόγελα και όλα αυτά αφήστε τα ... στους ειδικούς   ;)
+10

@ όλους τους άλλους: Καταφέρατε να τσακωθείτε πάλι, έτσι? :D :D :D.. Λίγη ηρεμία και διαλλακτικότητα δεν βλάπτει, ειδικά όταν δεν γνωρίζεις αυτόν/αυτούς που απευθύνεται το post σου..
;)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #60 στις: 07/11/07, 11:53 »
Παιδιά σόρυ για την αδερφή μου δεν το ήξερα καν ότι έστειλε μήνυμα με το λογαριασμό μου τώρα είδα το θέμα στα ενημερωμένα θέματα και εξεπλάγην ::)

Θα της πω εγώ που μπαίνει σε λογαριασμούς και στέλνει μηνύματα που έχουν και ελεϊνά ορθογραφικά λάθη ;D

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #61 στις: 07/11/07, 12:09 »
Στο πως έχουν εκμεταλλευτεί παπάδες σήμερα κλπ κλπ τις αρχές που κήρυττε ο Χριστός, όταν διέδιδε τον Χριστιανισμό ανά τον κόσμο, με αφήνει παγερά αδιάφορη. Θα σταθώ στο ότι αυτά που πίστευαν και διακήρυτταν και ο Χριστός και οι Απόστολοι μετέπειτα, αυτά θα έπρεπε να ισχύουν σήμερα. Αυτά πιστεύω και όχι δώστε χρήματα για την αποπεράτωση του ναού μας (που κρατά από χρόνια μέχρι και 10ετίες), παρακολουθείς λειτουργία και σου σκάει ο δίσκος στα μούτρα να γεμίσει με τον οβολό σου κλπ κλπ.
Εγώ θέλω να πάω να ανάψω ένα κεράκι, να κάνω τον σταυρό μου, να ηρεμήσω λίγο και τίποτα άλλο.
Ούτε θέλω να κρίνω τον άλλον γιατί πιστεύεις αυτό και όχι το άλλο, γιατί είσαι μουσουλμάνος και όχι χριστιανός.
Ελευθερία λόγου και πιστεύω, κάπου έχει πάρει το μάτι μου ότι ψιλοϊσχύουν και σήμερα...
Συζήτηση κάνουμε, ο καθένας μας έχει βιώματα και ιδέες από χιλιάδες πράγματα, το πως διαμορφώνει την άποψη του σε θέματα δεν θα έπρεπε να γίνεται έρμαιο κάθε συζήτησης και προσηλυτισμού στα δικά μας "νερά".

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #62 στις: 07/11/07, 12:29 »
Oλες οι θρησκειες/φιλοσοφιες εχουν κατι να προσφερουν... Προσωπικα, απο οσα μπορω και βλεπω/ακουω/διαβαζω, απο ολες τις φιλοσοφιες και θρησκειες μου αρεσουν αρκετα πραγματα και απο ολες απορριπτω παρα πολλα αλλα... Προσωπικα προτιμω να εχω τα δικα μου πιστευω και ιδεες και οχι ετοιμες/προκατ (ασχετο αν αυτα που πιστευω εγω τυχαινει να πιστευουν κι αλλοι) και να εχω την δικια μου φιλοσοφια πανω σε καθετι που με ενδιαφερει, χωρις να απορριπτω ομως (τουλαχιστον οχι προτου ακουσω) αλλες φιλοσοφιες και αποψεις... Αντιθετα, καθετι που με εκφραζει το δεχομαι και το κανω κομματι δικο μου, ενω καθετι που δεν με εκφραζει το απορριπτω...
Ολα αυτα δεν με κανουν ουτε χριστιανο ουτε αθεο, ετσι δεν ειναι;
Απλα εχω την δικια μου αποψη περι πιστης, θειου κτλ.
Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι τελικα δεν υπαρχουν "απατες" οσον αφορα τις θρησκειες... Σιγουρα ολες εχουν καποιες κοινες γενικες αρχες και επισης εχουν αλλα σημεια που διαφοροποιουνται, ενω πολλες αλλες φορες απλα εχουν διαφορετικες ορολογιες για διαφορα πραγματα σε σχεση με αλλες θρησκειες/φιλοσοφιες παρολο που στην πραγματικοτητα μιλανε για τα ιδια πραγματα...
Επομενως, το οτι πολλα απο τον Χριστιανισμο εχουν βαση σε παλαιοτερες θρησκειες - που ειναι κατι γνωστο (τουλαχιστον σε μενα) - δεν ειναι απατη... Ειναι αποτελεσμα προσπαθειας "εκσυχρονισμου" των παλαιοτερων θρησκειων με την (τοτε) καινουρια, προσπαθεια προσυλητισμου πιστων των παλαιοτερων θρησκειων, με το να τους δειχνεις οτι η νεα θρησκεια δεν διαφερει και τοσο σε σχεση με τα οσα πιστευε τοσα χρονια κτλ.
Ετσι εξαλλου εχουν δημιουργηθει πολλες θρησκειες και φιλοσοφιες.
Ο χριστιανισμος ειναι ενα κλασσικο παραδειγμα του πως η (τοτε) νεα θρησκεια ανακατευτηκε με την παλαιοτερη παγανιστικη (και οχι μονο) προκειμενου να γινει πιο κατανοητη και "ευπροσδεκτη", πιο "ευπεπτη" αν θελετε, ωστε να γινει αποδεκτη και να εξαπλωθει...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/07, 12:32 από Johnie Darko (Great Cornholio) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #63 στις: 07/11/07, 15:02 »
Ναι ρε συ, αλλά πάλι τον ίδιο λόγο ανέφερες. ότι ο θεός δε μπορεί να είναι δίκαιος όταν συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν. Αλλά ακόμα και τις Γραφές να κοιτάξεις παρόλο που λένε ότι ο θεός είναι το Δίκαιο και η Αγάπη βλέπεις ότι δεν παρεμβαίνει στα επί της γης παρά μόνο σε καίρια σημεία για να ολοκληρωθεί το σχέδιό του (πχ Μωυσής, Χριστός, Νώε και τέτοια). Αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και το ότι ο θεός δεν τα αλλάζει άμεσα και απευθείας δεν αντιβαίνουν ούτε καν στη θρησκεία την ίδια.

Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει κ πολύ το θέμα κ μιλάω καθαρά εμπειρικά. Και όπως προανέφερα, δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι ενδεχομένως να κάνω λάθος. Την άποψη αυτή την έχω σχηματίσει επειδή από μικρή ακούω ότι όσα συμβαίνουν γύρω μας είναι θελήματα Θεού και όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Αν όντως ο Θεός ευθύνεται για όσα συμβαίνουν στον κόσμο, τότε δεν θέλω να πιστεύω σε αυτόν. Γιατί δεν είναι ούτε αγάπη, ούτε δικαιοσύνη αυτό, άρα αναιρείται όλη η φιλοσοφία του χριστιανισμού.

Κάνε μια υπόθεση. Έστω ότι ο πατέρας σου , σου ετοίμαζε μία άψογη ζωή, παρεμβαίνοντας κάθε μέρα στο οτιδήποτε κάνεις , πάντα όμως για το καλό σου ...Εσύ που θα βρισκόσουν σε όλα αυτά; Που θα ήταν η ελευθερία σου; Και τελικά θα ήταν αυτό πραγματική αγάπη; Όσα συμβαίνουν γύρω μας είναι θέλημα ανθρώπων.Όσο για το θέλημα του Θεού,ειδικά οι πιστοί που δηλώνουν ότι το ξέρουν αμαρτάνουν(που σημαίνει ,κάνουν λάθος κι όχι έγκλημα όπως μας μάθανε ότι σημαίνει αυτή η λέξη),γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερη αλλαζονεία από αυτό. Ο Θεός είναι αγάπη γιατί σε αφήνει ελεύθερο ακόμα και να τον απορρίψεις.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #64 στις: 07/11/07, 15:13 »
Ναι ρε συ, αλλά πάλι τον ίδιο λόγο ανέφερες. ότι ο θεός δε μπορεί να είναι δίκαιος όταν συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν. Αλλά ακόμα και τις Γραφές να κοιτάξεις παρόλο που λένε ότι ο θεός είναι το Δίκαιο και η Αγάπη βλέπεις ότι δεν παρεμβαίνει στα επί της γης παρά μόνο σε καίρια σημεία για να ολοκληρωθεί το σχέδιό του (πχ Μωυσής, Χριστός, Νώε και τέτοια). Αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και το ότι ο θεός δεν τα αλλάζει άμεσα και απευθείας δεν αντιβαίνουν ούτε καν στη θρησκεία την ίδια.

Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει κ πολύ το θέμα κ μιλάω καθαρά εμπειρικά. Και όπως προανέφερα, δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι ενδεχομένως να κάνω λάθος. Την άποψη αυτή την έχω σχηματίσει επειδή από μικρή ακούω ότι όσα συμβαίνουν γύρω μας είναι θελήματα Θεού και όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Αν όντως ο Θεός ευθύνεται για όσα συμβαίνουν στον κόσμο, τότε δεν θέλω να πιστεύω σε αυτόν. Γιατί δεν είναι ούτε αγάπη, ούτε δικαιοσύνη αυτό, άρα αναιρείται όλη η φιλοσοφία του χριστιανισμού.

Κάνε μια υπόθεση. Έστω ότι ο πατέρας σου , σου ετοίμαζε μία άψογη ζωή, παρεμβαίνοντας κάθε μέρα στο οτιδήποτε κάνεις , πάντα όμως για το καλό σου ...Εσύ που θα βρισκόσουν σε όλα αυτά; Που θα ήταν η ελευθερία σου; Και τελικά θα ήταν αυτό πραγματική αγάπη; Όσα συμβαίνουν γύρω μας είναι θέλημα ανθρώπων.Όσο για το θέλημα του Θεού,ειδικά οι πιστοί που δηλώνουν ότι το ξέρουν αμαρτάνουν(που σημαίνει ,κάνουν λάθος κι όχι έγκλημα όπως μας μάθανε ότι σημαίνει αυτή η λέξη),γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερη αλλαζονεία από αυτό. Ο Θεός είναι αγάπη γιατί σε αφήνει ελεύθερο ακόμα και να τον απορρίψεις.

Δεν ξέρω αν για ότι συμβαίνει στον κόσμο φταίει ο Θεός, απλά είπα ότι είναι κι αυτό μία εκδοχή. Αν ισχύει, δεν θέλω να πιστεύω στον Θεό. Αν πάλι δεν ισχύει, πάλι δεν θέλω να πιστεύω, δεν το θεωρώ κ τόσο απαραίτητο. Προτιμώ να πιστεύω σε πράγματα για τα οποία είμαι σίγουρη για την ύπαρξη τους. Και νομίζω ότι πολύ κάθισα και το συζήτησα. Ζούμε στον 21ο αιώνα, έχουμε ανεξιθρησκεία, ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε όποια θρησκεία θέλει, αν δεν θέλει, δεν πιστεύει πουθενά και δεν χρειάζεται να απολογειται κανείς για τις απόψεις του, γιατί ούτος ή άλλος είναι υποκειμενικές. 
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #65 στις: 07/11/07, 15:59 »

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν πρέπει να συγχέουμε αυτές τις 2 έννοιες!! Και ναι, άλλο δικαιοσύνη, άλλο δικαστήρια...

Και οι χριστιανοί δεν ήταν και οι καλύτεροι άνθρωποι, ούτε στο παρελθόν ούτε σήμερα!! Αυτό δε σημαίνει πως όσα έκαναν ήταν σύμφωνα με τον χριστιανισμό!! Ούτε πως ο χριστιανισμός τους δίδαξε να πράξουν όπως έπραξαν!!
Γιατί πολλοί θέλοντας να θίξουν τον χριστιανισμό, πιάνουν στο στόμα τους τους χριστιανούς και την εκκλησία και αρχίζουν να χώνουν!! Γι αυτό πρέπει να ξεχωρίζουμε αυτές τις 2 έννοιες!!!
Και επειδή ανέφερες τα δικαστήρια, είναι σα να λες ότι επειδή π.χ. τα δικαστήρια δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους (παράδειγμα δίνω) τότε και η δικαιοσύνη δεν είναι μια σωστή αξία!!
κοιτα αμα θες να μου πεις οτι καποιος μπορει να ειναι χριστιανος και να μην πηγαινει στην εκκλησια οκ..αλλα ειναι γνωστο οτι τον χριστιανισμο τον εχουν "μεταποιησει" και τον διδασκουν οι ιεροις..δλδ μεταφραζουν τα τις γραφες οπως θελουν...και οταν τα διακστηρια δεν χειριζονται σωστα την δικαιοσυνη στην ελλαδα τοτε νι στην ελλαδα δεν ειναι σωστη αξια η δικαιοσυνη...οι αθρησκοι ειναι αθρησκοι γιατι αυτα που λενε οι παππαδες δεν τα πιστευουν...δεν θεωρουν οτι η εκκλησια τα λεει σωστα...γιατι θρησκεια ειναι ο χριστιανισμος..και χριστιανισμος δεν νοειτε χωρις εκκλησια το σπιτι του θεου..εχεις δει κανα χριαστιανο που να μισει την εκκλησια...αντιθετα υπαρχουν αθρησκοι που πιστευουν στον θεο..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #66 στις: 07/11/07, 23:43 »
"The Christian religion is a parody on the worship of the sun,in which they put a man called Christ in the place of the sun,and pay him the adoration originally payed to the sun."
Thomas Paine  

Τον πειραζει αυτο ;;   

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #67 στις: 08/11/07, 01:00 »
Εννοείς αν πειράζει τον Paine? Αν θεωρεί πως η θρησκεία αυτή είναι ένα κατασκεύασμα γιατί να μην τον πειράζει? Αν ήσουνα εσύ πεπεισμένος ότι αυτό ισχύει δε θα σε ένοιαζε?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #68 στις: 08/11/07, 18:44 »
Αν κατουρουσε ενας σκυλος στο κοτετσι του διπλανου, θα σε ενδιεφερε Joevaicci ( ναι, εμαθα να λεω το nickname σωστα :P );
Μηπως ολα αυτα ( του οχι και τοσο...αντικειμενικου μελετητη οπως διαπιστωσαμε, ετσι; ) ειναι ενας τροπος για να καλυψει τη δικη του ανησυχια για κατι που παραμενει αγνωστο και ανωτερο απο αυτον;
Εξαλλου..σαν αθεος που εισαι και εσυ ( αλλα και αυτος υποθετω ), δεν θα επρεπε καν να κανεις τον κοπο να ενδαιφερεσαι για τον "ψευτο"Χριστιανισμο...
Παρολαυτα, με λυσσα προσπαθεις να αποδειξεις ( με ρηχες αιτιολογησεις με το συμπαθειο κιολας ) σε ολους πως οι πιο μανιωδεις πολεμιοι μιας θρησκειας...ειναι αυτοι που ουσιαστικα δεν εχουν κανενα λογο να πιστευουν σε αυτην και να της δινουν σημασια..

Για να σοβαρευτουμε λιγακι
( σε παρκαλω, αν ειναι δυνατον στην απαντηση σου να μην περιλαλμβανεται το "αγορι μου". Αρκετα κρατησε η θρασυτητα σου. Εγω απαντησα ευγενικα οπως βλεπεις. Σεβασου το αυτο )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #69 στις: 08/11/07, 19:37 »
Νομίζω ότι την πιο αντικειμενικά αποδεκτή απάντηση έδω έδωσε ο Γιάννης (Cornholio). Και κανείς δε τη σχολίασε.

Βασικά το θέμα μας δεν είναι το αν πιστεύουμε και γιατί πιστεύουμε (αυτό το έχουμε συζητήσει και μαλώσει επαρκώς σε άλλα θρεντς)...

...αλλά οι καταβολές του Χριστιανισμού (έχω καταλάβει καλά; γιατί το βίντεο δεν υπάρχει πια στο youtube), που αποδεικνύουν μια (κατά τον αφηγητή) απάτη από τον κλήρο μέσα στους αιώνες.

Δε θα μπορούσε καμία θρησκεία, κανένα καθεστώς, καμία ιδέα, τίποτα απολύτως στο μάταιο τούτο κόσμο να βρει έδαφος γόνιμο αν δεν πατούσε σε προϋπάρχοντα στοιχεία. Αυτό έγινε με το Χριστιανισμό και μπορεί το βίντεο να τον απαξιώνει για το γεγονός αυτό (υποθέτω γιατί δεν το είδα) αλλά δεν αποτελεί τίποτα άλλο παρά ιστορική αναγκαιότητα.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #70 στις: 08/11/07, 21:24 »
Αν κατουρουσε ενας σκυλος στο κοτετσι του διπλανου, θα σε ενδιεφερε Joevaicci ( ναι, εμαθα να λεω το nickname σωστα :P );
Μηπως ολα αυτα ( του οχι και τοσο...αντικειμενικου μελετητη οπως διαπιστωσαμε, ετσι; ) ειναι ενας τροπος για να καλυψει τη δικη του ανησυχια για κατι που παραμενει αγνωστο και ανωτερο απο αυτον;
Εξαλλου..σαν αθεος που εισαι και εσυ ( αλλα και αυτος υποθετω ), δεν θα επρεπε καν να κανεις τον κοπο να ενδαιφερεσαι για τον "ψευτο"Χριστιανισμο...
Παρολαυτα, με λυσσα προσπαθεις να αποδειξεις ( με ρηχες αιτιολογησεις με το συμπαθειο κιολας ) σε ολους πως οι πιο μανιωδεις πολεμιοι μιας θρησκειας...ειναι αυτοι που ουσιαστικα δεν εχουν κανενα λογο να πιστευουν σε αυτην και να της δινουν σημασια..

Για να σοβαρευτουμε λιγακι
( σε παρκαλω, αν ειναι δυνατον στην απαντηση σου να μην περιλαλμβανεται το "αγορι μου". Αρκετα κρατησε η θρασυτητα σου. Εγω απαντησα ευγενικα οπως βλεπεις. Σεβασου το αυτο )

Παρερμηνείας συνέχεια...

Δε με ενδιαφέρουν οι προσωπικοί λόγοι που ο Paine κάθισε και έκανε αυτήν την έρευνα. Απλά θεωρώ πως αφού είναι το αντικείμενο της επιστήμης του η θρησκείες και η ιστορία τους, είναι λογικό, εφόσον νομίζει πως έχει κάτι να αποδείξει επ' αυτού, να κάνει μια σχετική έρευνα. Οι λόγοι που εγώ δεν πιστεύω (θα το πω για πολλοστή φορά, αλλά το ρητό για την επανάληψη το ξέρουμε όλοι) είναι τελείως άσχετοι μ' αυτούς που αναφέρονται στο βίντεο.

Απορώ πραγματικά που είδες όλη αυτήν τη λύσσα για την οποία μιλάς. Από τους δικούς μου λόγους να μην πιστεύω κατάλαβες πως είμαι μανιώδης πολέμιος της θρησκείας? Μα αν είναι δυνατόν επιτέλους να γίνονται τέτοιες παρερμηνείες όταν λέω ταπεινότατα πως είναι πέρα απ' τη φύση μου να απαντήσω στο αν υπάρχει θεός ή ακόμα στο τι είναι θεός? Πως μπορείς να λες ότι πολεμάω με λύσσα το Χριστιανισμό όταν έχω εκφράσει αυτήν την άποψη??? Πραγματικά κουράστηκα αυτήν τη συζήτηση γιατί ότι και να πω θα το κατάλάβεις, όπως θες και θα συνεχίζεις να μου προσάπτεις δάιφορα αστήρικτα πράγματα επ' άπειρον. Όποιος έχει κάνει τον κόπο να ασχοληθεί με τη συζήτησή μας καταλαβαίνει ποιος παρερμηνεύει τα λεγόμενα του άλλου. Ας σταματήσουμε εδώ γιατί πίστεψέ με είναι κουραστικό να απαντάω σε κατηγορίες που δεν έχουν απολύτως καμία βάση, όπως φαίνεται ξεκάθαρα και από τα ποστς μου σε αυτό το thread.

Υ.Γ. Αν το ''αγόρι μου'' σε έθιξε τόόόόσο πολύ, συγγνώμη.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/07, 21:27 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #71 στις: 08/11/07, 23:25 »
Θα είμαι λίγο άκυρη, αλλά όποιος θέλει, μπορεί να κάνει chat με τον Θεό!!!


















Y.Γ.: Δεν φαντάζομαι να το πιστέψατε;  :o

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #72 στις: 09/11/07, 00:00 »
Καλή φάση. Τον έβρισα, με ρώτησε γιατί είμαι αγενής, του είπα γιατί είμαι ο σατανάς και μου λέει: Αυτός είναι καλός λόγος! Γεια σου σατανά...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #73 στις: 09/11/07, 00:06 »
Εννοείς αν πειράζει τον Paine? Αν θεωρεί πως η θρησκεία αυτή είναι ένα κατασκεύασμα γιατί να μην τον πειράζει? Αν ήσουνα εσύ πεπεισμένος ότι αυτό ισχύει δε θα σε ένοιαζε?

Ναι τον Paine, ποιον αλλον, αυτος υπογραφει. Ας τον πειραζει λοιπον. Δεν είναι και λιγο κριμα για τον ιδιο, να τον πειραζει ο ηλιος ;; Υπαρχει καλυτερη συντροφια ;; Ειδικα το χειμωνα. Εγω ειμαι πεπεισμενος ότι αυτό ισχυει, μαλιστα απειρως λαμπροδέστερα του ηλιου. Προσεξε κατι αλλο. Νοιαζομαι και πειραζομαι είναι ανομοια. Να τα χρησιμοποιεις αν θελεις ως ανομοια, όχι ως συνωνυμα. Εγω για σενα το λεω, σε διορθωνω για να μην παρασυρεσαι ευκολα και να συλλογιζεσαι καλα δυο τρεις φορες την καθε προταση σου. Κυτταξε την εγκυκλοπαιδεια στο λημμα Πενθεας ή Πενθευς, για να δης τι επαθε απο τον Διονυσο.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #74 στις: 09/11/07, 00:21 »
Τελικα τον εβρισα κι εγω στο τσατ, καθυστερουσε πολυ η απαντηση και τον αφησα να το σκεφτει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:18
από ισκιος
13 Απαντήσεις
8044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
0 Απαντήσεις
9849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
3411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/19, 14:33
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/21, 19:08
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/21, 16:13
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 17:00
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/22, 13:29
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/22, 19:51
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
1465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/22, 08:53
από panixgr