Αποστολέας Θέμα: B-stock  (Αναγνώστηκε 3808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιωργάνας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Dead heart in a dead world
    • Προφίλ
B-stock
« στις: 03/06/10, 15:04 »
mmm...Τι ακριβώς παιζεται οταν ενα προιον ειναι b-stock?
Το σιγουρο ειναι οτι ειναι πιο χαμηλη η τιμη του...
Αλλα κατα ποσο ειναι καλη μια αγορα b-stock?
Αναφερομαι πιο πολυ σε κιθαρες κ ενισχυτες...
Ας με διαφωτισει οποιος ξέρει..
Ο χρόνος ειναι ο χειροτερος γιατρος
Σε καιει σε σκορπαει και σε παγώνει..

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #1 στις: 03/06/10, 15:34 »
Synh8ws einai ena proion to opoio eite einai elaxista metaxeirismeno (px, kapoios to agorase, den tou arese kai to allaxe ustera apo merikes wres i mia duo meres), eite exei kapoio epoysiwdes elattwma (px kapoia ateleia sto bapsimo).

Sinithos ta organa einai apsoga apo leitourgikis apopsis, ixou klp, einai praktika olokainouria, apla exoun auto to kapoio psegadaki, kai gi auto peftei i timi.

An den eisai psuras, sinithos einai exairetikes eukairies. An deis kati pou einai Bstock, me kali timi kai to psegadi pou exei de se apasxolei, einai kali agora.

Αποσυνδεδεμένος Γιωργάνας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Dead heart in a dead world
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #2 στις: 03/06/10, 15:37 »
καλη φαση...Γραφει ομως για ποιο λογο ειναι b-stock?
Ο χρόνος ειναι ο χειροτερος γιατρος
Σε καιει σε σκορπαει και σε παγώνει..

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #3 στις: 03/06/10, 15:50 »
Συνηθως ναι

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #4 στις: 03/06/10, 16:02 »
Για ποιο καταστημα σκεφτεσαι???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #5 στις: 03/06/10, 16:02 »
Γιωργάνα όσα έχω πετύχει εγώ σίγουρα το γράφουν, αλλά άσε που φαίνεται κιόλας...
Δεν είναι κάτι σημαντικό, είναι σίγουρα όμως αρκετό για να μην μπορεί να πωληθεί το όργανο σαν καινούριο.
Για παράδειγμα, ο ΖΟΖΕΦ είχε αρκετά όργανα σε χαμηλές τιμές (π.χ american PRS από 2600€ σε 1900€, επειδή ήταν τέλος stock και άλλαζαν τα μοντέλα ή απλά επειδή 2 συγκεκριμένες ήταν demo του μαγαζιού και είχαν μικρο - μικρο γρατζουνιές.
Μία Guild ηλεκτροακουστική (προ δεκαετίας) από 800.000δρχ την έδινε ο Στόλας 450.000 επειδή είχε "σκάσει" το βερνίκι.
Όπως μου χε πει δεν είχε πρόβλημα στον ήχο ούτε και υπήρχε περίπτωση να συνεχιστεί το σκάσιμο.
Αυτό όμως ήταν εμφανέστατο και με πλήγωνε μόνο που το έβλεπα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση και τα 450.000δρχ πολλά μου φαινόντουσαν...
Μην ανησυχείς όμως...Αν δεν είναι κάτι ακραίο δεν θα έχεις  ούτε πρόβλημα στον ήχο, άσε που θα πάρεις και τις εγγυήσεις από το κατάστημα.
Σε κάλυψα φαντάζομαι...
Αυτά...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Γιωργάνας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Dead heart in a dead world
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #6 στις: 03/06/10, 16:06 »
ευχαριστω...οντως με καλυψες
Ο χρόνος ειναι ο χειροτερος γιατρος
Σε καιει σε σκορπαει και σε παγώνει..

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #7 στις: 03/06/10, 16:11 »
Στα e-stores ΔΕΝ δινουν καμια εγγυηση για αγορα bstock προιοντων και τα περισσοτερα ΔΕΝ στελνουν καν. Πρεπει να πας απο κει να το παρεις για να το δεις και να εισαι σιγουρος τι παιρνεις.


Αν τους ζαλισεις λιγο ολο και κατι θα γινει, αλλα ειδικα για ενισχυτη δεν θα το ρισκαρα με τιποτα. Ειναι πολυ ευαισθητα μηχανηματα και αν σου ρθει χαλασμενος θα τραβας τα μαλλια σου...


Για ελληνικα καταστηματα δεν ξερω τι παιζει αλλα η λογικη μου λεει οτι σπανια θα δεις bstock item γιατι αν κατι εχει προβλημα το επιδιορθωνουν και το πουλανε σαν καινουριο η αν καποιος επιστρεψει ενα αντικειμενο παλι το πουλανε σαν καινουριο σε αντιθεση με τα γνωστα estores που το βγαζουν κατευθειαν bstock επεστραμενο και ριχνουν την τιμη.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #8 στις: 03/06/10, 16:17 »
Στα e-stores ΔΕΝ δινουν καμια εγγυηση για αγορα bstock προιοντων και τα περισσοτερα ΔΕΝ στελνουν καν. Πρεπει να πας απο κει να το παρεις για να το δεις και να εισαι σιγουρος τι παιρνεις.


Αν τους ζαλισεις λιγο ολο και κατι θα γινει, αλλα ειδικα για ενισχυτη δεν θα το ρισκαρα με τιποτα. Ειναι πολυ ευαισθητα μηχανηματα και αν σου ρθει χαλασμενος θα τραβας τα μαλλια σου...


Για ελληνικα καταστηματα δεν ξερω τι παιζει αλλα η λογικη μου λεει οτι σπανια θα δεις bstock item γιατι αν κατι εχει προβλημα το επιδιορθωνουν και το πουλανε σαν καινουριο η αν καποιος επιστρεψει ενα αντικειμενο παλι το πουλανε σαν καινουριο σε αντιθεση με τα γνωστα estores που το βγαζουν κατευθειαν bstock επεστραμενο και ριχνουν την τιμη.

Για αυτο ακριβως ρωτησα για ποιο μαγαζι ρωτας
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #9 στις: 10/04/11, 15:11 »
ας αναβιώσουμε ένα θέμα....

http://www.thomann.de/gr/fender_r_blackmore_strat_b_stock.htm

σ αυτό το κομμάτι αναφέρει το λόγο που είναι b-stock (γρατζουνιές μετά από επιστροφή πελάτη) αλλά δίνουν και πλήρη εγγύηση....

γίνεται όμως η επιχείρηση να μειώνει (και ουσιαστικά να μειώνει το κέρδος, ναι, παίρνω το μέρος του επιχειρηματία αλλά φιλοσοφώ) την τιμή επειδή ένας πελάτης την πήρε,τη γρατζούνισε (στην κυριολεξία) 5-10 μέρες και την επέστρεψε?
δεν θα πρεπε να χρεώσει τον πελάτη για τη ζημιά?
ή μήπως η εγγύηση 30 ημερών του thomann περιλαμβάνει τα πάντα? (ακόμα και τη ζημιά για αυτόν του να βάλει ένα αντικείμενο που επεστράφη σε b-stock)

(και ναι, η διαφορά σ αυτό το μοντέλο είναι 20Ε αλλά ας το ξεπεράσουμε...)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #10 στις: 10/04/11, 15:35 »
ας αναβιώσουμε ένα θέμα....

http://www.thomann.de/gr/fender_r_blackmore_strat_b_stock.htm

σ αυτό το κομμάτι αναφέρει το λόγο που είναι b-stock (γρατζουνιές μετά από επιστροφή πελάτη) αλλά δίνουν και πλήρη εγγύηση....

γίνεται όμως η επιχείρηση να μειώνει (και ουσιαστικά να μειώνει το κέρδος, ναι, παίρνω το μέρος του επιχειρηματία αλλά φιλοσοφώ) την τιμή επειδή ένας πελάτης την πήρε,τη γρατζούνισε (στην κυριολεξία) 5-10 μέρες και την επέστρεψε?
δεν θα πρεπε να χρεώσει τον πελάτη για τη ζημιά?
ή μήπως η εγγύηση 30 ημερών του thomann περιλαμβάνει τα πάντα? (ακόμα και τη ζημιά για αυτόν του να βάλει ένα αντικείμενο που επεστράφη σε b-stock)

(και ναι, η διαφορά σ αυτό το μοντέλο είναι 20Ε αλλά ας το ξεπεράσουμε...)


Νομίζεις οτι θα κάτσει ν'ασχοληθεί ένα μουσικό supermarket με το ποιός και γιατί γρατζούνισε μιά κιθάρα?
Τι θέλεις να κάνουν, να βάλουν κανένα δικηγόρο και να κάνουν μυνήσεις στον πελάτη για...γρατζουνιές?

Ο χρόνος είναι χρήμα, όλα αυτά τα βλέπουν σαν μικρές παράπλευρες απώλειες (τις οποίες έχουν υπολογίσει στα budget τους ξέροντας οτι τέτοια θα συμβαίνουν κάθε τόσο...)

Είναι απλά μια σταγόνα λιγότερη στον ωκεανό του κέρδους τους, δεν μιλάμε τώρα για μαγαζιά μεγέθους Καγμάκη ή Κουρμπή... ;)

Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι όλα τα b-stock να φεύγουν γρήγορα και να μην τους μένουν, έστω και με λιγότερο κέρδος...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B-stock
« Απάντηση #11 στις: 10/04/11, 15:38 »
λογικό ακούγεται...
δεν το χω με τα μάρκετινγκ και τα επιχειρηματικά προφανώς.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
13505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 00:35
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/14, 23:14
από pepal
42 Απαντήσεις
12891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 00:46
από Jezus
0 Απαντήσεις
2862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/14, 19:25
από pepal