Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση περι συνδεσμολογιας κιθαρας μπασσου πεταλιων  (Αναγνώστηκε 2342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RPLW

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
καλησπερα και καλοσορισα στο forum :) εχω μερικες αποριες που βασανιζουν το μυαλο μου και σκαω αντι να κατσω να ασχοληθω με την μουσικη.. λοιπον ας υποθεσουμε οτι καποιος (ποιος αραγε?? 0:) ) εχει μια κιθαρα εναν παλιο τρανζιστορατο ενισχυτη ηχεια logitech αρκετα βαττ παταλια και ενα pod2 και θελει να αγορασει ενα μπασσο και εναν λαμπατο εν. κιθαρας.. οι αποριες.. α)μπορω να συνδεσω το μπασσο στον ενισχυτη τον τρανζιστορατο?? ναι οχι και γιατι..β)στο λαμπατο (φανταζομαι ιδια απαντηση με το α..γ)να χρησιμοποιησω το pod ως DI και να το συνδεσω στα logitech?? τι κινδυνευει λιγοτερο?? φανταζομαι οτι με το μπασσο λογω συχνοτητων μπορει να καψω τιποτα.. ή οχι?? επισης πεταλια κιθαρας μπορω να συνδεω στο μπασσο?? παντα ειχα την εντυπωση οτι ετσι τα καταστρεφω (περα απο τον ηχο μου).. ουφ τα πα.. ευχαριστω για την υπομονη σας ;D

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
τα πάντα πάνε παντού αρκει ποτε να μην αφήσεις λαμπάτο ενισχυτή χωρις να ειναι συνδεδεμένος με ηχειο των αντιστοίχων Οhm .


βεβαια με το λοτζιτεκ μην περιμενεις και καναν ηχο της προκοπής.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τι κινδυνευει λιγοτερο?? φανταζομαι οτι με το μπασσο λογω συχνοτητων μπορει να καψω τιποτα.. ή οχι?? επισης πεταλια κιθαρας μπορω να συνδεω στο μπασσο?? παντα ειχα την εντυπωση οτι ετσι τα καταστρεφω (περα απο τον ηχο μου).. ουφ τα πα.. ευχαριστω για την υπομονη σας ;D
Με το μπάσο, οτιδήποτε που δεν έχει 10άρι ή ακόμα καλύτερα 12άρι μεγάφωνο, κινδυνεύει να χαλάσει από τις χαμηλές συχνότητες, εάν οδηγηθεί με περισσότερα watt (ένταση) από ότι έχει σχεδιαστεί να παράγει.
Με μικρά μεγάφωνα, ειδικά που δεν είναι αυτοενισχυ/ομενα και χρησιμοποιείς έναν εξωτερικό ενισχυτή για να τα οδηγήσεις, είναι πολύ εύκολο να παρασυρθείς, να αυξήσεις την ένταση και να τα καταστρέψεις.
Διάβασε εδώ στο φόρουμ άρθρα που μιλάνε για οικονομικούς ενισυχτές μπάσου και πάρε έναν από αυτούς να κάνεις την δουλειά σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 19:45
από delta92
0 Απαντήσεις
2191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/09, 23:13
από Angellust17
15 Απαντήσεις
4970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 09:04
από indie-anos laternative
12 Απαντήσεις
4596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 21:30
από Guitarholic_punk
10 Απαντήσεις
4061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/12, 20:53
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
11435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/13, 00:08
από Καθόδιος (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
23824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/14, 01:20
από adr1anos
1 Απαντήσεις
3047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/15, 15:09
από Spyros Delta
37 Απαντήσεις
13373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/16, 21:37
από mixanobios
22 Απαντήσεις
19860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/17, 23:07
από saved