Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364462 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #200 στις: 26/04/06, 16:17 »
Μπορείς να μου υποδείξεις την πηγή της παραπάνω μαρτυρίας?
Την κατέγραψε κάποιος συμμαθητής του Αινσταιν και την εξέδωσε αργότερα ή είναι στην αυτοβιογραφία του? Και ο διάλογος είναι αυθεντικός ή έχει και δόσεις μυθιστορίας?


Αποσυνδεδεμένος vivian_m

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #201 στις: 26/04/06, 16:47 »
δεν ξερω αν ο διαλογος ειναι αυθεντικός  ή οχι αλλα εμενα με καλυψε !

το τι πιστευει ο καθενας πως το πιστευει και γιατι , απλα δεν εξηγειται !!!
i went to the woods because i wanted to live deliberately.i wanted to live deep and suck the marrow out of life. to put to rout all that was not life, and not, when i had come to die, discover that i had not lived !

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #202 στις: 26/04/06, 17:53 »
Παράθεση
Φοιτ.: Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη ισχυρίζεται ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε.

Πολύ καλός ο διάλογος αλλά μάλλον λίγο μεροληπτικός... ::)
Ο καθηγητής θα μπορούσε ανα πάσα στιγμή να αποδείξει πως έχει εγκέφαλο...
Ο φοιτητής θα μπορούσε να αποδείξει αυτό που πιστεύει?

Πραγματικά παράξενο μου φαίνεται που δεν του απάντησε... :-\
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #203 στις: 26/04/06, 19:33 »
Πιστεύω ότι σαν πρόσωπο υπήρξε ο χτριστός, οι μαθητές του και το λοιπό συναπάντημα, αλλά ο Θεός σαν ένα  παντοδύναμο πνέυμα ή  ότι άλλο είναι τελοσπάντων δεν πιστεύω ότι υπάρχει. Συμφωνώ με την Ιρούκο. Επιστήμη και λογική.... Άλλοστε Γιατί να πιστεύω στον Θεό και όχι στις νεραϊδες; Πιο λογικό μου φαίνεται....

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #204 στις: 27/04/06, 01:01 »
Δεν πιστεύω καθόλου, είμαι υλιστής
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #205 στις: 27/04/06, 01:15 »
Εγώ δεν πιστεύω στην ύλη, δλδ χρήμα, σπίτια, αυτοκίνητα. Γιατί νομίζω οτι δε σου φέρνουν καμία ευτυχία, απλά σου ικανοποιούν την ματαιοδοξία σου. Πιστεύω στους ανθρώπους και σε μένα. Πιστεύω στο Χριστό και σε όσα είπε.
Και τέλος πιστεύω στην ύπαρξη μια ανώτερης δύναμης που λέγεται Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #206 στις: 27/04/06, 01:18 »
Ναι... αλλά εγώ εννοώ άλλο.. Μάλλον το κατάλαβες.... ε?
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #207 στις: 27/04/06, 01:23 »
Δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος marfy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κάπου αλλού...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #208 στις: 27/04/06, 11:29 »
η έννοια του θεού όντως(όπως ανέφερε κι ο Βασίλης σε προηγούμενο πόστ του) δεν έχει να κάνει με καμία θρησκεία ή φιλοσοφία.
η πίστη είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δεν πρέπει να ταυτίζεται ούτε να "δένεται" με θρησκείες.Όλα είναι θέμα παιδείας και κοινωνικής αγωγής. Γιατί να πιστέψω σε ένα θεό που στο όνομά του σκοτώθηκαν άνθρωποι,κάηκαν βιβλία και βασανίστηκαν χιλιάδες ψυχές?Όταν έγινε το τσουνάμι που ήταν ο καλός Θεός να προστατέψει τον άμοιρο και δυστυχή πληθυσμό της Ασίας που τυραννιέται από την πείνα και την φτώχια?Γιατί δεν έγινε το τσουνάμι σε κανένα πλούσιο καπηλειό ή σε κανένα χωράφι που καλλιεργείται το μαύρο και η ηρωίνη?Γιατί δεν ρίχνει κάνα τουλούμι νερό,ή φωτιά να κάψει έστω τα χέρια αυτών που μαυρίζουν με ναρκωτικά τα σώματα των ανθρώπων, που χρησιμοποιούν το δουλεμπόριο,και γενικά θυμίζουν σύγχρονους μεσαιωνικούς χαρακτήρες?Πού είναι αυτός ο θεός?
Τείνω να πιστεύω στην αρνητική και θετική ενέργεια του σύμπαντος,στη δύναμη του ανθρώπινου μυαλού. Τί να το κάνω το πίστευε και μη ερεύνα των παππάδων αλλά παράλληλα το μελετάτε τας γραφάς?Τί? Για να κάνω την ζωή μου πιό όμορφη?Όταν υπάρχει κόσμος που δυστυχεί και πεινάει και τα ράσσα των παπάδων κοστίζουν 1500 ευράκια το συνολάκι και βάλε...αυτά δεν περνάνε πλέον σε μένα..Ο μεσαιωνας εχει περασει και αυτοι που επιζητουν την επιστροφη στα μαυρα χρονια θα μας βρουνε μπροστα τους......
τα πιο όμορφα πράγματα χάνονται γρήγορα,οι άνθρωποι,τα σύννεφα,το μελάνι στα ποιήματα<br />http://mikrivolta.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #209 στις: 27/04/06, 14:27 »
η έννοια του θεού όντως(όπως ανέφερε κι ο Βασίλης σε προηγούμενο πόστ του) δεν έχει να κάνει με καμία θρησκεία ή φιλοσοφία.
η πίστη είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δεν πρέπει να ταυτίζεται ούτε να "δένεται" με θρησκείες.Όλα είναι θέμα παιδείας και κοινωνικής αγωγής. Γιατί να πιστέψω σε ένα θεό που στο όνομά του σκοτώθηκαν άνθρωποι,κάηκαν βιβλία και βασανίστηκαν χιλιάδες ψυχές?Όταν έγινε το τσουνάμι που ήταν ο καλός Θεός να προστατέψει τον άμοιρο και δυστυχή πληθυσμό της Ασίας που τυραννιέται από την πείνα και την φτώχια?Γιατί δεν έγινε το τσουνάμι σε κανένα πλούσιο καπηλειό ή σε κανένα χωράφι που καλλιεργείται το μαύρο και η ηρωίνη?Γιατί δεν ρίχνει κάνα τουλούμι νερό,ή φωτιά να κάψει έστω τα χέρια αυτών που μαυρίζουν με ναρκωτικά τα σώματα των ανθρώπων, που χρησιμοποιούν το δουλεμπόριο,και γενικά θυμίζουν σύγχρονους μεσαιωνικούς χαρακτήρες?Πού είναι αυτός ο θεός?
Τείνω να πιστεύω στην αρνητική και θετική ενέργεια του σύμπαντος,στη δύναμη του ανθρώπινου μυαλού. Τί να το κάνω το πίστευε και μη ερεύνα των παππάδων αλλά παράλληλα το μελετάτε τας γραφάς?Τί? Για να κάνω την ζωή μου πιό όμορφη?Όταν υπάρχει κόσμος που δυστυχεί και πεινάει και τα ράσσα των παπάδων κοστίζουν 1500 ευράκια το συνολάκι και βάλε...αυτά δεν περνάνε πλέον σε μένα..Ο μεσαιωνας εχει περασει και αυτοι που επιζητουν την επιστροφη στα μαυρα χρονια θα μας βρουνε μπροστα τους......


+1  :)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #210 στις: 27/04/06, 16:14 »
η έννοια του θεού όντως(όπως ανέφερε κι ο Βασίλης σε προηγούμενο πόστ του) δεν έχει να κάνει με καμία θρησκεία ή φιλοσοφία.
η πίστη είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δεν πρέπει να ταυτίζεται ούτε να "δένεται" με θρησκείες.Όλα είναι θέμα παιδείας και κοινωνικής αγωγής. Γιατί να πιστέψω σε ένα θεό που στο όνομά του σκοτώθηκαν άνθρωποι,κάηκαν βιβλία και βασανίστηκαν χιλιάδες ψυχές?Όταν έγινε το τσουνάμι που ήταν ο καλός Θεός να προστατέψει τον άμοιρο και δυστυχή πληθυσμό της Ασίας που τυραννιέται από την πείνα και την φτώχια?Γιατί δεν έγινε το τσουνάμι σε κανένα πλούσιο καπηλειό ή σε κανένα χωράφι που καλλιεργείται το μαύρο και η ηρωίνη?Γιατί δεν ρίχνει κάνα τουλούμι νερό,ή φωτιά να κάψει έστω τα χέρια αυτών που μαυρίζουν με ναρκωτικά τα σώματα των ανθρώπων, που χρησιμοποιούν το δουλεμπόριο,και γενικά θυμίζουν σύγχρονους μεσαιωνικούς χαρακτήρες?Πού είναι αυτός ο θεός?
Τείνω να πιστεύω στην αρνητική και θετική ενέργεια του σύμπαντος,στη δύναμη του ανθρώπινου μυαλού. Τί να το κάνω το πίστευε και μη ερεύνα των παππάδων αλλά παράλληλα το μελετάτε τας γραφάς?Τί? Για να κάνω την ζωή μου πιό όμορφη?Όταν υπάρχει κόσμος που δυστυχεί και πεινάει και τα ράσσα των παπάδων κοστίζουν 1500 ευράκια το συνολάκι και βάλε...αυτά δεν περνάνε πλέον σε μένα..Ο μεσαιωνας εχει περασει και αυτοι που επιζητουν την επιστροφη στα μαυρα χρονια θα μας βρουνε μπροστα τους......


Με κάλυψες πλήρως  ;)

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #211 στις: 29/04/06, 00:10 »
Η δικαιοσυνη του θεου οταν παρουσιαζεται στον ανθρωπο εχει κατ'αρχας την μορφη εσωτερικου δραματος.
Η δικαιοσυνη του ανθρωπου ειναι εμπαθης, καθοσον στηριζεται στον νομο που ψηφιζει και ο νομος στηριζεται πρωταρχικως στην αδικια. Βασει του νομου οι ανθρωποι μπορει να ειναι ανομοι και παρανομοι και να ενεργουν το αδικο.
Μπορει να υπολογισει κανεις με ακριβεια ποσα τσουναμι εχει ματαιωσει ο θεος ;

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #212 στις: 29/04/06, 00:22 »
Η δικαιοσυνη του θεου οταν παρουσιαζεται στον ανθρωπο εχει κατ'αρχας την μορφη εσωτερικου δραματος.
Η δικαιοσυνη του ανθρωπου ειναι εμπαθης, καθοσον στηριζεται στον νομο που ψηφιζει και ο νομος στηριζεται πρωταρχικως στην αδικια. Βασει του νομου οι ανθρωποι μπορει να ειναι ανομοι και παρανομοι και να ενεργουν το αδικο.
Μπορει να υπολογισει κανεις με ακριβεια ποσα τσουναμι εχει ματαιωσει ο θεος ;


Εξηγείς αν θέλεις την πρώτη πρότασή σου?
Δεν καταλαβαίνω γιατί η δικαιοσύνη του ανθρώπου και ο νόμος είναι εμπαθή...εφόσον και τα
δυο υπάρχουν για να εξυπηρετούν τον άνθρωπο και μόνο ::)
Αν έβαζες κιάλλον στο παιχνίδι (πχ καναν εξωγήινο ή τα ζώα) που τον επηρρεάζει ο νόμος αλλά δεν
μπορεί να κάνει κάτι για να τον επηρρεάσει (τουλάχιστον στο μέρος που του αναλογεί...) τότε
θα ήταν εμπαθείς...
Τώρα όμως δεν καταλαβαίνω γιατί είναι :-\

Γιατί να εχει ματαιώσει τσουνάμι ο Θεός?
Και αν ήθελε να μας γλιτώσει απο αυτά γιατί δεν τα
ματαίωσε όλα αλλά μόνο μέρος αυτών?

 :)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #213 στις: 30/04/06, 12:31 »

Μπορει να υπολογισει κανεις με ακριβεια ποσα τσουναμι εχει ματαιωσει ο θεος ;


πππφφφφφχχτττ..... ;D ;D
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #214 στις: 03/05/06, 00:46 »
actr
Εξηγω τι εννοω με την πρωτη προταση.
Πολλες και αμετρητες φορες ερχομαστε αναγκαιως ή υποχρεωτικως ή απο διαβολη και επηρεασμο και αντιδραση ή απο αμελεια και απροσεξια, σε συγκρουση με το αισθημα δικαιοσυνης που υπαρχει εμφυτο μεσα μας και η συνειδηση μας μεταβαλλεται γρηγορα σε μια μικρη σκηνη θεατρου οπου διεξαγεται σφοδρος και μυστικος δραματικος αγωνας.
Γιατι να ακολουθησω το αισθημα της δικαιοσυνης συγκρουομενος προς το υλικον συμφερον μου και τις εγωιστικες επιθυμιες μου, οταν εγω δεν φταιω σε τιποτα για το κακο που υπαρχει στον κοσμο και οταν βλεπω οτι ο δικαιος δεν εχει καμμια ισχυ και περιφρονειται απο ολους ; Και γιατι να μην δωσω ενα οριστικο τελος στην συγκρουση αυτη και ερχομενος εν μεσω της αρχαιας οδου των ασεβων να ειπω στον εαυτον μου: αδικος δεν ειμαι εγω, αδικος ειναι ο δημιουργος !

Ο νομος βλεπει απ’εξω και κρινει στηριζομενος κυριως σε εξωτερικες αποδειξεις. Κρινει κατα την οψην. Αν μπω στο δωματιο σου και κρυψω δεκα κιλα ηρωινη, εσυ θα καταδικαστεις δε πα νασαι αγιος, διοτι ο νομος κρινει εξωτερικα.
Τους νομους τους ψηφιζουν οι ανθρωποι και η αδικια στον κοσμο υπαρχει με βαση τους νομους αυτους. Βασει νομων γινονται οι πολεμοι...., αφου τα ξερεις να μην στα λεω.
Ο κοσμος σε βλεπει κι εσυ βλεπεις τον κοσμο εξωτερικως. Με τον τροπον αυτον του κοσμου συμβαδιζουν και οι νομοι του. Ακομα και αν γυμνωσεις την υπαρξη σου μπροστα στον κοσμο, ο κοσμος δεν θα παψει να σε βλεπει σωματικως. Τον θεο τον βλεπεις και ο θεος σε βλεπει εσωτερικως, διοτι ο θεος ειναι πνευμα. Θεον και πνευμα θεασαμενοι.

Η απονομη της δικαιοσυνης απο τα δικαστηρια στηριζεται πρωταρχικως στους νομους του κρατους και ειναι εμπαθης διοτι οι νομοι ειναι ατελεις, το γραμμα του νομου αγνοει εντελως την εσωτερικη πλοκη των συναισθηματων (οποτε αν πεσεις σε δικαστη που δεν εχει το πνευμα του νομου, την εχεις ασχημα δικε μου) αλλα και το πνευμα των νομων ειναι επιδεκτικο ταραχης.
Ο Θεος ειναι δικαιοκριτης διοτι γνωριζει τα της καρδιας. Ο νομος του θεου ειναι ατεγκτος (δεν λιωνει σαν το κερι μπροστα στη φωτια) ουτε ταρασσεται απο ελλειψεις ουτε κανει συναλλαγες για να διορθωσει ατελειες. Τι κι αν ολα τα δικαστηρια των σοφων της γης σε κρινουν ενοχο, ο Θεος αν σε κρινει καθαρο εν τη καρδια, εισαι αθωος (και ταναπαλιν εννοειται.)

Η νομιμοτης εχει βεβαια και το καλο οτι δεν μπορει ο καθενας να ζητα την καταδικη του αλλου χωρις αποδειξεις, επειδη ετσι του καπνισε και επειδη ετσι γουσταρει. Αυτο δεν ισχυει για τα υψηλοτερα κλιμακια της εξουσιας οπου κανεις δεν τολμα να δικασει την αδικια, παρανομια κλπ.

Εμπαθεια σημαινει υπερβολικη αγαπη προς κατι, η οποια εξελισσεται σε παθος και τελειωνει σε μισος.

Ο θεος ξερει γιατι εμποδιζει και γιατι αφηνει τα τσουναμι. Θελει παντοτε ως φιλανθρωπος να μας γλυτωσει απο αυτα αρκει να το θελομε κι εμεις. Αν δεν το θελομε ομως δεν παραβιαζει την εσωτερικη μας ελευθερια.

«μη με καταποντισατω καταιγις υδατος, μηδε καταπιετω με βυθος, μηδε συσχετω επ’εμε φρεαρ το στομα αυτου.»

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #215 στις: 03/05/06, 19:50 »
Μέχρι εδώ τα πάμε μια χαρά..
Μετά γιατί μου τα χαλάς?  ::);D

Το γραμμα του νομου αγνοει εντελως την εσωτερικη πλοκη των συναισθηματων (οποτε αν πεσεις σε δικαστη που δεν εχει το πνευμα του νομου, την εχεις ασχημα δικε μου) αλλα και το πνευμα των νομων ειναι επιδεκτικο ταραχης.

Αρκετά λογικό, γιατί το δικαστήριο στηρίζεται στα στοιχεία που έχει
στη διάθεσή του και μόνον...
Δυστυχώς ο δικαστής δεν μπορεί ταυτόχρονα να παίξει και το ρόλο
του ψυχαναλυτή έτσι ώστε να διαπιστώσει αν τα στοιχεία που
εχει στα χέρια του ταυτίζονται με τον συναισθηματικό κόσμο
του κατηγορούμενου...
Αρκετά ωμό αλλά τί να κάνουμε... there's no choice

Ο Θεος ειναι δικαιοκριτης διοτι γνωριζει τα της καρδιας. Ο νομος του θεου ειναι ατεγκτος (δεν λιωνει σαν το κερι μπροστα στη φωτια) ουτε ταρασσεται απο ελλειψεις ουτε κανει συναλλαγες για να διορθωσει ατελειες. Τι κι αν ολα τα δικαστηρια των σοφων της γης σε κρινουν ενοχο, ο Θεος αν σε κρινει καθαρο εν τη καρδια, εισαι αθωος (και ταναπαλιν εννοειται.)

Και εσύ που τα ξέρεις όλα αυτά?
Στα είπε ο ίδιος?

Τί σημαίνει καθαρό εν τη καρδία?
Αυτό εξαρτάται και απο τις πράξεις που έχεις κάνει...(αυτά λοιπόν
που λαμβάνει υπόψιν του και ο δικαστής με λίγα λόγια).
Οπότε πως μπορεί ο Θεός να σε κρίνει αθώο ενώ ο δικαστής σέχει κρίνει
ένοχο?

Ο θεος ξερει γιατι εμποδιζει και γιατι αφηνει τα τσουναμι. Θελει παντοτε ως φιλανθρωπος να μας γλυτωσει απο αυτα αρκει να το θελομε κι εμεις. Αν δεν το θελομε ομως δεν παραβιαζει την εσωτερικη μας ελευθερια.

Για να καταλάβω...τελικά ο Θεός είναι αυτός που δημιουργεί τα
τσουνάμια( ;D) ή είναι ο μοναδικός που έχει τη δύναμη μόνο
να τα σταματήσει?

Ξέρεις κάποιον που να μην θέλει να γλιτώσει απο αυτά? ???

Τα περί παραβίασης της εσωτερικής ελευθερίας το αφήνω ασχολίαστο για την
ώρα αλλά είμαι σίγουρος πως θα επανέλθουμε σαυτό... ;)

Φιλικά
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #216 στις: 05/05/06, 20:44 »
Μα καλά δεν βαρεθήκατε ακόμα? :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #217 στις: 06/05/06, 10:05 »
εισαστε ρε γμτ μερικοι...αν δειτε τέτοιο θεμα..λες κα το κανετε επειτηδες.... :P
εγω προσωπικα πιστευω.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #218 στις: 06/05/06, 13:59 »
Πραγματικά δεν μπορώ να τα καταλάβω σχόλια τέτοιου ύφους... :(
Δηλαδή ρε παίδες είναι κακό που συζητάμε και ανταλλάζουμε επιχειρήματα ???

Απο δώ και πέρα να απαντάμε ένα ξερώ πιστεύω-δεν πιστεύω και τελειώνει το ζήτημα...
Καλά τί λογική είναι αυτή πια? Ελεος
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #219 στις: 06/05/06, 14:51 »
Πραγματικά δεν μπορώ να τα καταλάβω σχόλια τέτοιου ύφους... :(
Δηλαδή ρε παίδες είναι κακό που συζητάμε και ανταλλάζουμε επιχειρήματα ???

Απο δώ και πέρα να απαντάμε ένα ξερώ πιστεύω-δεν πιστεύω και τελειώνει το ζήτημα...
Καλά τί λογική είναι αυτή πια? Ελεος

Σε μένα αναφέρεσαι?

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #220 στις: 06/05/06, 15:25 »
Πραγματικά δεν μπορώ να τα καταλάβω σχόλια τέτοιου ύφους... :(
Δηλαδή ρε παίδες είναι κακό που συζητάμε και ανταλλάζουμε επιχειρήματα ???

Απο δώ και πέρα να απαντάμε ένα ξερώ πιστεύω-δεν πιστεύω και τελειώνει το ζήτημα...
Καλά τί λογική είναι αυτή πια? Ελεος

Σε μένα αναφέρεσαι?

Σε σένα και στο Symeon...
(Εκανε και κανεις άλλος τέτοια σχόλια? ;D)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #221 στις: 06/05/06, 15:26 »
Α εντάξει...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #222 στις: 07/05/06, 16:28 »
εγω το σχόλιο το έκανα μισοαστεια μισοσοβαρα για την κατάσταση.. απο το πουθενά αρχιζετε κοντρες και απόψεις των απόψεων, άσχετες με το κυρίως θέμα. εγώ οπως κατάλαβα την ερώτηση στον τίτλο...απαντησα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #223 στις: 07/05/06, 16:32 »
εγω το σχόλιο το έκανα μισοαστεια μισοσοβαρα για την κατάσταση.. απο το πουθενά αρχιζετε κοντρες και απόψεις των απόψεων, άσχετες με το κυρίως θέμα. εγώ οπως κατάλαβα την ερώτηση στον τίτλο...απαντησα...

Αν μια συζήτηση τη βλέπεις κόντρα και απόψεις των απόψεων
δικό σου θέμα... :P ;D
πόσο μάλλον όταν τις βλέπεις και άσχετες με το κυρίως θέμα.. :P

Μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες με το πόστ του
analogio...δε βρίσκω το λόγο να μην τις γράψω
και να μην τις συζητήσουμε..
Εξάλλου τί σκατά τα ανοίγουμε τα πόστ?
για ενα ξερό οχι και ναι?
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/06, 16:35 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #224 στις: 07/05/06, 18:35 »
ok...εντάξει...σφάλμα δικό μου.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)