Αποστολέας Θέμα: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;  (Αναγνώστηκε 19458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #50 στις: 21/06/12, 15:28 »
Μα και συ ρε παιδί μου.. πόσο καλή είναι επιτέλους αυτή η Harley Benton σου ;D Μήπως δεν αντιπροσωπεύει τόσο το "μάπα κιθάρα" τελικά ??


Koίτα, όλοι που ακούνε για Ηarley Βenton (μιλάω για αυτή εδώ --> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500wh.htm), οι περισσότεροι κιόλας δεν την έχουν δοκιμάσει, ειδικά σε forums κλπ, την λένε μάπα...προσωπικά για 'μένα, ενώ φυσικά δε συγκρίνεται με τη Edwards LP μου, για τα 100 ευρώ όμως που έδωσα για να την πάρω μεταχειρισμένη είμαι υπερευχαριστημένος ακόμα και με το hardware που έχει. Set-neck, long tenon LP με τέτοια λεφτά δε βρίσκεις. Tην πήρα εξάλλου για να την έχω σε standard κούρδισμα για μελέτη, μιας και την Edwards την έχω σε drop c για live :) Απλά την ανέφερα σαν μια κιθάρα ίσως πιο φθηνή από την Epiphone LP του φίλου που με έναν καλό ενισχυτή μπορείς να βγάλεις εξαιρετικό ήχο. Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν για τους μαγνήτες απλά πιστεύω πως όλοι oι μαγνήτες που έχουν οι κιθάρες σήμερα ψιλοακούγονται, δεν είναι και τόσο τραγικοί.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #51 στις: 21/06/12, 20:00 »
1) αν μόλις ξεκινήσατε να μάθετε να παίζετε κιθάρα, μην δίνετε λεφτά για μαγνήτες δώστε τα σε εναν δάσκαλο, δεν πρόκειται να αντιληφθείτε καμιά διαφορά στον ήχο σας
2)αν παίζετε κιθάρα με ενισχυτή ss 10 watt με 6.5 ηχείο made in china, μην αλλάζετε μαγνήτες, αλλάξτε ενισχυτή
3)αν είστε "pro" και παίζετε όλοι μέρα trash  (με μια απ τις 600 κιθάρες που έχετε στην συλλογή σας) και τα αφτιά σας σφυρίζουν και είναι κυριολεκτικά μπουκωμένα αλλά και μεταφορικά, τοτε μην αλλάζετε μαγνήτες.....δεν υπάρχει διαφορά.....(και ούτε κανείς απο αυτούς που θα σας ακούσουν στο live θα καταλάβει διαφορά......... (βλέπε metallica)
4) (αν) είστε σε θέση να καταλάβετε την διαφορά των μαγνητών και έχετε αποχή απο την κιθάρα 1 μήνα και ξαφνικά αναρωτιέστε τι έγιναν οι ρυθμίσεις σας, γιατι τώρα δεν σας αρέσει ο ήχος που σας άρεσε πριν ενα μήνα, γιατι έχετε τόσο μπάσο, που πήγαν τα πρίμα και η δυναμικές...... τότε ναι οι μαγνήτες αλλάζουν πολλααααααααα στον ήχο σας, ξαναπιάστε την κιθάρα με τους EMG στα χέρια σας (ή όποιους άλλους έχετε χρυσοπληρώσει) και καλη διασκέδαση-εργασία 


υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες φυσικά για τον καθένα.........δεν παίρνω ούτε την μια θέση ούτε την άλλη ξεκάθαρα (σαν τους πολιτικούς) , τα συμπεράσματα δικά σας....
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/12, 20:11 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #52 στις: 21/06/12, 21:28 »
1) αν μόλις ξεκινήσατε να μάθετε να παίζετε κιθάρα, μην δίνετε λεφτά για μαγνήτες δώστε τα σε εναν δάσκαλο, δεν πρόκειται να αντιληφθείτε καμιά διαφορά στον ήχο σας
2)αν παίζετε κιθάρα με ενισχυτή ss 10 watt με 6.5 ηχείο made in china, μην αλλάζετε μαγνήτες, αλλάξτε ενισχυτή
3)αν είστε "pro" και παίζετε όλοι μέρα trash  (με μια απ τις 600 κιθάρες που έχετε στην συλλογή σας) και τα αφτιά σας σφυρίζουν και είναι κυριολεκτικά μπουκωμένα αλλά και μεταφορικά, τοτε μην αλλάζετε μαγνήτες.....δεν υπάρχει διαφορά.....(και ούτε κανείς απο αυτούς που θα σας ακούσουν στο live θα καταλάβει διαφορά......... (βλέπε metallica)
4) (αν) είστε σε θέση να καταλάβετε την διαφορά των μαγνητών και έχετε αποχή απο την κιθάρα 1 μήνα και ξαφνικά αναρωτιέστε τι έγιναν οι ρυθμίσεις σας, γιατι τώρα δεν σας αρέσει ο ήχος που σας άρεσε πριν ενα μήνα, γιατι έχετε τόσο μπάσο, που πήγαν τα πρίμα και η δυναμικές...... τότε ναι οι μαγνήτες αλλάζουν πολλααααααααα στον ήχο σας, ξαναπιάστε την κιθάρα με τους EMG στα χέρια σας (ή όποιους άλλους έχετε χρυσοπληρώσει) και καλη διασκέδαση-εργασία 


υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες φυσικά για τον καθένα.........δεν παίρνω ούτε την μια θέση ούτε την άλλη ξεκάθαρα (σαν τους πολιτικούς) , τα συμπεράσματα δικά σας....

Ότι προσπαθούσα να πω σε τόσα post, τα είπες εσύ σε ένα. ΑΜΗΝ!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #53 στις: 21/06/12, 22:45 »
Χαχαχα ολοσωστος ο φίλος μας μιχαλιο....για σε χτυπάει η καμπάνα;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
18116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 09:11
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 16:56
από Baphomet (Πέτρος)
13 Απαντήσεις
3524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 17:25
από x-versous
2 Απαντήσεις
3406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 20:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
1 Απαντήσεις
2124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 09:49
από adr1anos
7 Απαντήσεις
4383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 21:20
από Ιππέας
5 Απαντήσεις
2622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 12:41
από armagedon
1 Απαντήσεις
1773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 17:26
από Ammon Jerro
5 Απαντήσεις
2888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/11, 03:23
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/20, 22:52
από Dagoth