Αποστολέας Θέμα: Ποιο Attenuator?  (Αναγνώστηκε 5959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ποιο Attenuator?
« στις: 24/05/15, 17:37 »
Βλέπω ότι όσο πιο δυνατά βάλω τον jvm410 τόσο πιο πολύ "παχαίνει" ο ήχος και επειδή οι γείτονες θα μου κάνουν μήνυση στο τέλος ,σκέφτομαι αντί να βγάλω 2 λάμπες,να δοκιμάσω attunator, ώστε να μπορώ να τσιτώνω πιο πολύ τις τελικές λάμπες χωρίς να γίνεται σεισμός.
Μπορεί να μου προτείνετε κάποιον?
Υπάρχει κίνδυνος χρησιμοποιώντας attunator να κάνω ζημιά στον ενισχυτή? (εκτός από τις λάμπες που λογικά θα δουλεύουν πιο πολύ και θα έχουν μικρότερη διαρκή ζωής).
Μερικοί λένε ότι ενισχυτές με master volume δεν χρειάζονται attunators και ότι δεν θα έχουν διάφορα.. αληθεύει αυτό? δεν μου φαίνεται λογικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/15, 20:19 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #1 στις: 24/05/15, 17:58 »
attenuator θες να πείς  ;)
τα weber θεωρούνται καλά και σε λογικές τιμές.
ζημιά μπορεί να κάνεις αν χρησιμοποιείς attenuator για διαφορετικό impedance (λίγο δύσκολο) ή αν ξεχαστείς και αφήσεις τον ενισχυτή χωρίς φορτίο (κ πάλι δύσκολο)

εγώ πιστεύω πως αξίζει μια τέτοια αγορά για να ευχαριστιέσαι περισσότερο τον ενισχυτή σου , κυρίως τις δυναμικές
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #2 στις: 24/05/15, 18:05 »
Σωστά, attenuator είναι :)
λίγο που κοιταξα σε ξένα φορουμ ,λένε καλά λογια και για αυτόν :
http://www.thdelectronics.com/product_page_hotplate.html


Επίσης βλέπω ότι στον weber υπάρχουν επιλογές για 25, 50 ή 100watt. λογικά εγώ για τον jvm410 χρειάζομαι attenuator για 100 watt?



« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/15, 18:08 από johnwow13 »


Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attenuator?
« Απάντηση #4 στις: 25/05/15, 00:09 »
Ευχαριστώ για τις προτάσεις, για αγορά πάω γιατί δεν το έχω  πολύ με τις κατασκευές και δεν υπάρχει και πολύ χρόνος.


Αυτός εδώ άραγε γιατί έχει διπλάσια ή τριπλάσια τιμή από τους άλλους? http://www.thomann.de/gb/rivera_rockcrusher.htm
Κάνει κάτι καλύτερα?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #5 στις: 25/05/15, 02:38 »
να ρωτήσω γιατί δεν θες να βγάλεις τις 2 λάμπες?
 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #6 στις: 25/05/15, 02:58 »
θέλω να έχω και την επιλογη των περισσοτερων watt για μεγαλύτερο headroom και για οτι αλλο προσφερουν τα 100 watt.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #7 στις: 25/05/15, 10:26 »
Έχω attenuators της Palmer, THD και Koch. Νομίζω ότι το THD είναι το αγαπημένο μου με το Koch να είναι επίσης πάρα πολύ καλό (και από άποψη ήχου, και από άποψη features + πολύ καλό cab sim). To Palmer προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου. Βρήκα τεράστια διαφορά στον ήχο κατά το attenuation.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #8 στις: 25/05/15, 12:02 »
Σχετικά με το rivera που είναι πολύ ακριβότερο, πρόσεξε ότι είναι reactive. Πρακτικά υπάρχουν δύο είδη attenuators: τα resistive που πρακτικά δουλεύουν μόνο με αντιστάσεις και τα reactive που χρησιμοποιούν και πηνία για να προσομειώσουν καλύτερα τη συμπεριφορά του μεγαφώνου. Η δεύτερη κατηγορία είναι συνήθως σημαντικά πιο ακριβή αλλά έχει και καλύτερα αποτελέσματα (ειδικά όταν κόβεις πολλά db).
Προσωπική εμπειρία έχω μόνο με ένα που έφτιαξα εγώ με σχέδιο του Αδριανού (καλός αλλά άμα το παράκανες άρχιζε να κόβει πολλά πρίμα) και με έναν tone king ironman (ενσωματωμένο σε tone king imperial) που ήταν πάρα πολύ καλός σε όλο το φάσμα του εκτός από τη χαμηλότερη δυνατή ρύθμιση.
Ο ενισχυτής που χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο τα τελευταία χρόνια έχει power scaling και προσωπικά το προτιμώ σα λύση. Αν βρεις κάποιον να σου κάνει αυτή τη μόντα μπορείς με τα λεφτά ενός μέτριου attenuator να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα χωρίς να κουβαλάς επιπλέον πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #9 στις: 25/05/15, 12:12 »
από όσα διαβάζω σε forυm με συγκρίσεις, όσοι έχουν δοκιμάσει το Rivera Rock Crusher τα ξεχνούν όλα τα άλλα. Διατηρεί την χροιά του ήχου καλύτερα από όλα. Το κακό είναι ότι είναι πολλά τα λεφτά..αλλά άμα τα αξίζει χαλάλι.
Ποιο πολύ το θέλω για να μπορώ να τσιτώσω τον jvm410 και να πάρω αυτήν την χροιά για την οποία είναι διάσημοι οι marshals, άλλα χωρίς να ακούγομαι σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #10 στις: 25/05/15, 12:37 »
Αντί να δώσεις 500€ για attenuator, αφού θέλεις ήχο Marshall, πάρε με τα ίδια λεφτά αυτόν που σπέρνει:
http://www.thomann.de/gr/marshall_dsl15h_2012.htm
..και έχεις κάτι που μεταπωλείται όταν έρθει η ώρα, αντί για κάτι που το παντρεύεσαι όπως το Rock Crusher.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #11 στις: 25/05/15, 14:33 »
Για μενα τα attenuators ειδικα για σπιτι ειναι καμμενα εξαρχης, δεν προκειται ποτε να δωσουν αυτο που οι χρηστες θεωρουν οτι πρεπει να δωσουν. Εχω δοκιμασει και το ultimate attenuator του Ho, τιποτα το ιδιαιτερο.


Το attenuator οσο και να ριξει την ισχυ, δεν θα κανει το μεγαφωνο να κουνηθει, δεν θα ανεβασει την ενταση (στην οποια τα αυτια σου ακουνε διαφορετικα και αυτο δεν παρακαμπεται) δεν προκειται ο μαγνητης του μεγαφωνου να κανει feedback προς τον τελικο (αφου δεν κουνιεται τοσο πολυ) δεν προκειται η καμπινα να πιεστει κ.ο.κ.

Αν παλι καποιος τα καταφερει μεγεια του και με χαρα του και ελυσε το προβλημα. Απλα για μενα κανονας δεν υπαρχει και συμφωνω με τον adriano καλυτερα μικρος ενισχυτης που σχεδιαστηκε να παιζει χαμηλοτερα παρα μεγαλος φιμωμενος.


Το master volume ειναι εκει κατα βαση για να πιεσεις τον προενισχυτη η και να παρεις παραμορφωση απο την Phase inverter (χοντρικα την τελευταια λαμπιτσα πριν απο τον τελικο, τις μεγαλες). Μπορει να ειναι πριν απο αυτη η μετα απο αυτη. Νομιζω μετα απο αυτη, εχει αρκετα μειονεκτηματα αλλα δινει πολυ πειστικο ηχο. Το marshall vintage modern μου το παιζω για πλακα σε χαμηλες εντασεις. πραγματικα, κανενα προβλημα. Οσο καλα η και καλυτερα επαιζε το JVM η το ΧΧΧ που ειχα (αλλοι δυο που παιζαν χαμηλα πολυ καλα). Πολυ καλυτερα απο plexi το οποιο ειναι το preamp του χωρις master volume. Πολυ πολυ καλυτερα απο τον 800 που εχω με master volume του 82 αυτη τη στιγμη δανεικο επισης. Σχεδιαστηκε με αυτο...


Αντι για attenuator θα χρησιμοποιουσα αλλα κολπα, post eq και compressor στη loop (σειριακη ομως), το οποιο αποδιδει αρκετη απο την αισθηση απροσμενα καλα και φυσικα reverb, η line out και cab simulation κτλ απο το pc (και power amp simulation επισης). Ολα αυτα μονο για παιξιμο σε ενταση σπιτιου.


Επισης, το να βγαλεις 2 λαμπες δεν ειναι παντα ασφαλες για ολους τους ενισχυτες ουτε και ισχυει το κολπο παντα με την αντισταση μετα...απλα να το εχουμε υποψη.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #12 στις: 25/05/15, 14:51 »
Δεν ξέρω αν για αυτό που θες θα ήταν λύση (αντί για attenuator) μια Isolation Cab σαν και αυτή (με ένα ίσως πιο "αναισθητο" μεγάφωνο):


http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jetstream_iso12.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ποιον Attunator?
« Απάντηση #13 στις: 25/05/15, 19:19 »
εχεις αλλαξει λαμπες στον jvm σου? Εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με τις μαμα λαμπες. Και στα 50 watt (που εχω εγω) εχει πολυ μεγαλο headroom αλλα και η ενταση ειναι πολυ δυνατη για να τον τσιτωσεις στο σπιτι...

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Attenuator?
« Απάντηση #14 στις: 26/05/15, 02:43 »
Παιδιά τον attenuetor δεν τον θέλω για το δωμάτιο μου, αλλά για τα live! Στο δωμάτιό μου δεν έχω απαιτήσεις, παίζω με ακουστικά και guitar rig! Με τα live είναι το θέμα! Αλλά νομίζω ότι βρήκα λύση και ίσως τον γλιτώσω τον attenuator, η την μείωση των λαμπών.  Στην τελευταία πρόβα (για αυτή την βδομάδα αλλάξαμε χώρο με πιο επιεικής γείτονες) δοκίμασα να παίξω με μια marsall 2x12, αλλά παίζοντας μόνο το ένα woofer (Creamback 65 watt) σε δυνατή ένταση (το τσίτωσα όσο μπορoύσα), και έμεινα ικανοποιημένος με τους ήχους, ειδικά με τα od κανάλια που συνήθως τα άκουγα πολύ "thin" ενώ τώρα είχαν παχύνει.  Δεν βάζω 1x12 γιατί μου  ακούγεται πολύ "boxy", ενώ στην 2χ12 αν βάλω να παίζουν και τα 2 είναι πάλι αρκετά δυνατά (για την 4χ12 δεν το συζητώ).Βέβαια και πάλι ήταν λίγο δυνατά  για τους γείτονες αλλά για το live στο μαγαζί θα είναι  οκ και θα θέλει και ενίσχυση με το PA. Τώρα το πόσο θα αντέξει το creamback δεν ξέρω! Πάντως το mv δεν ξεπέρασε το 2.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Attenuator?
« Απάντηση #15 στις: 26/05/15, 18:27 »
Νομιζω οτι ειναι 65 watt αλλα και παλι δεν ξερω αν θα το καψεις η οχι. Το εχω κανει και εγω (ενα woofer σε 212). Πλακα ειχε. Πιστευω οτι ο καθε χωρος θελει τα δικα του.


Παντως, πριν δεις το θεμα μειωση λαμπων, βρες ενα τροπο στο JVM forum να ρωτησεις αν ειναι ασφαλες να βγαλεις δυο και ποιες ειναι αυτες, για τον jvm. Δεν ειναι ολοι οι ενισχυτες ιδιοι και δεν ειναι παντα σωστο. Για τον vintage modern π.χ. ο σχεδιαστης το απαγορευει δια ροπαλου.

Παντως δεν νομιζω οτι ο JVM χρειαζεται τετοια κολπα...eq, αλλαγη στο παιξιμο, eq στη loop ισως. Αλλες λαμπες ισως. Θα τον αλλαξουν αρκετα εως πολυ.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Attenuator?
« Απάντηση #16 στις: 26/05/15, 23:38 »

Και εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου για την μείωση των λαμπών αν και ο φίλος kkmspm είχε ποσταρει το παρακάτω λινκ http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=37695 που εχει αρκετές πληροφορίες και κάποιος λέει:
"I had spoken to Santiago in pm about this and he said pulling any series of tubes is fine whether it be 1-4, 2-3, 2-4 or 1-3 which I was unaware you could do. Basically its a push pull circuit the way I understand it.
He also said it wasn't a must to change the ohm load when going dwon to two tubes it just shorten the life of the tubes."

Πάντως ένας σημαντικός λόγος που δεν θέλω να βγάλω τις λάμπες είναι ότι θα χάσω το headroom και low end. Χρησιμοποιώ αρκετά το καθαρό κανάλι και πιστεύω θα την νιώσω πολύ την διαφορά.
Μέτα την σημερινή πρόβα, πάλι καταλήγω ότι η ένταση κάνει την διάφορα. Με το ενα creamback στην 2χ12 είμαι αρκετά ικανοποιημένος. ο ήχος παχαίνει χωρίς να μου τρυπάει τα αφτιά, αν και είναι αρκετά δυνατά αλλά όσο χρειάζεται πιστεύω για ροκ,χαρντ ροκ και μεταλ. Δεν πειράζω πλέον καθόλου το eq (το έχω φλατ), μόνο τα volumeς και ta gain αναλόγως τι μαγνήτες έχω.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/15, 23:51 από johnwow13 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιο Attenuator?
« Απάντηση #17 στις: 28/05/15, 21:56 »
Συμφωνω στο να μη βγαλεις τις λαμπες. Το eq γιατι το αφηνεις flat?
Καταρχας στη θεση 12 η ωρα μονο flat δεν ειναι (κατα βαση ειναι Mid scoop...ολα ετσι λειτουργουν. Μα ολα ομως)

Κατα δευτερον ειναι εκει για να σε βοηθησει να παρεις τον ηχο που θελεις.

Ειδικα τα πριμα, αν τα ανοιξεις θα δεις οτι σε καποιες περιπτωσεις "μοιαζουν" να δινουν εξτρα παραμορφωση που δεν ειναι αληθεια, απλα τονωνουν σε db το μερος του ηχου που υπαρχει αρκετη (overtones: οτι δεν υπηρχε στο οριτζιναλ σημα της κιθαρας, αρμονικες κτλ).

Αν θες να παρεις τρελλο σημα με πολλα μεσαια (θα παχυνει ισως και μεχρι παρεξηγησης ο ηχος, ανοιξε και το pressence/ressonance) και ελαφρυνση στα μπασσα, τερματισε τα μεσαια. Τα marshall bass mid treble τοτε δινουν ευθεια γραμμη με υποχωρηση στα μπασσα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
15701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 01:06
από Dr Bluz (G.K.)
Millenium Attenuator

Ξεκίνησε από profsokin Εφέ

11 Απαντήσεις
4364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 14:49
από profsokin
Weber attenuator

Ξεκίνησε από GiorgosVolos Εφέ

10 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 01:21
από Heatseeker
26 Απαντήσεις
12117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 01:02
από zeromancer
8 Απαντήσεις
7614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 11:31
από Spartan Amplifications
233 Απαντήσεις
200911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 13:46
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 16:39
από faser
4 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
3 Απαντήσεις
6691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 15:01
από sfanfan
0 Απαντήσεις
955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/22, 10:28
από ivikos