Αποστολέας Θέμα: To πρώτο μου home studio, κάποιες μικρές απορίες...  (Αναγνώστηκε 16600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Πολύ πρόσφατα μπηκα στο χώρο του Home Studio για να δοκιμάσω και γώ την τύχη μου. Τα σχέδια μου προς το παρώ δέν είναι μεγαλεπίβολα... Προπαραγωγές έτσι ώστe όταν γράφω κάτι να ξέρουν οι υπόλοιποι(Που εύχομαι κάποια στιγμή να τους βρώ) τι έχω στο μυαλό μου.

Το πρώτο μου πρόβλημα ήταν τα Midi τύμπανα, τελικά με το DRUMKIT FROM HELL ολα λύθηκαν όπως φαίνεται, και μόλις σήμερα ολοκλήρωσα την σύνθεση και ηχογράφηση (κιθάρες/midi drums,αύριο θα βάλω το μπάσο) του πρώτου μου κομματιού. Μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα απ'ότι τα περίμενα ώς προς τον ήχο της κιθάρας.

Εδώ έρχεται η ερώτηση: Μπορείται να μου προτείνεται κάποια κατάληλα εργαλεία για τη μίξη να κατεβάσω? Καποια EQ, compressors, filters κλπ. Αν αυτό βοηθάει το στύλ που γράφω είναι ακραίο μέταλ , με high-gain και ογκώδεις κιθάρες, blastbeats, δίκασες κ.λ.π.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι οι 2 ρυθμικές κιθάρες του κομματιού έχουν βγεί πολλύ ογκώδεις και μπάσες, χωρίς να μπουκώνουν όμως, κι έτσι δεν ξέρω που να χωρέσω το μπάσο.


Και μία δεύτερη ερώτηση, υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσω τα  bpm στον EZdrummer?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αυτό με τα bpm δεν ρυθμίζεται από το ezdrummer, αλλά από το cubase...Η βλακεία είναι ότι σε ένα κομμάτι θα μπορείς να έχεις μόνο έναν ρυθμό..Δλδ δεν μπορείς στο Χ σημείο να κάνεις το μπιτ πιο γρήγορο.. (ή τουλάχιστον δεν το έχω βρει εγώ) ::)Στο πάνελ που εμφανίζεται/εξαφανίζεται με το F2 αλλάζεις τον αριθμό που default είναι 120 και το αυξομοιώνεις ανάλογα με το ρυθμό που θες..Αυτό όμως επιταχύνει/επιβραδύνει και ό,τι άλλο έχεις ηχογραφήσει,γι αυτό πρέπει να το κάνεις πριν βάλεις οτιδήποτε άλλο

Για τα υπόλοιπα,αν δεν το έχεις κάνει ήδη,πειραματίσου με τα panner,eq,compressors,reverbs που έχει από μόνο του το cubase ώστε να πάρει κάθε όργανο τον χώρο του στη μίξη κλπ κλπ ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders

Αυτό με τα bpm δεν ρυθμίζεται από το ezdrummer, αλλά από το cubase...Η βλακεία είναι ότι σε ένα κομμάτι θα μπορείς να έχεις μόνο έναν ρυθμό..Δλδ δεν μπορείς στο Χ σημείο να κάνεις το μπιτ πιο γρήγορο.. (ή τουλάχιστον δεν το έχω βρει εγώ) ::)
Αυτό ρυθμίζεται από το tempo track από το tab Project στο Cubase.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Hellborn προτεινω το πακετακι της Waves, που ειναι τα καλυτερα plug ins. Μην ρωτησεις που θα τα βρεις ( πειρατικα ). Το καλυτερο θα ηταν να τα παρεις αυθεντικα.

Περα απο αυτο, οι ρυθμικες εχουν ηχογραφηθει λαθος εξαρχης. Τετοια προβληματα δεν διορθωνονται μετα, αλλα πριν την ηχογραφηση. Εαν υπαρχει ορεξη, δουλεψτε απο την αρχη το κομματι των ρυθμικων, προσεχοντας τον ηχο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Βασικά τα μπάσσα ατην μίξη θα τα πάρεις μόνο από το μπάσσο, οι κιθάρες είναι μεσαία όργανα κ χρειάζονται μεσαίες ρυθμίσεις. Κατά την κλασσική ατάκα:"οι metallica έχουν βαρύ, ογκώδες ήχο με χαμηλές τις μεσσαίες, άρα και εγώ θα κόψω τα μεσαία". Αν ακούσει κανείς όμως τον hammet να παίζει μόνος του το enter sandman πχ, θα ξενερώσει από την τόση μεσαιήλα!!! Απλά, τόνισε τις μεσσαίες στις κιθάρες σου κ θα βρεθεί χώρος να χωθεί το μπάσο. Μην το παρακάνεις όμως γιατί έτσι θα γίνει πολύ ξερός ο ήχος. Όσο για τον όγκο, ηχογράφησε το κάθε μέλος πολλές μα πάρα πολλές φορές σε ελαφρώς διαφορετικές συχνότητες(αν είναι δυνατόν κ με διαφορετικό εξοπλισμό, πχ μια με marshall μια με mesa boogie-δεν είναι ανάγκη να κατέχεις τα μηχανήματα, ας είναι καλά οι προσομοιοτές) και (δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα) συμπίεσε τα. Έτσι να κάνεις με την κιθάρα1 την 2 κοκ, καθώς και με το μπάσο.  Κ ένα tip που έμαθα από τον drummer που παίζουμε μαζί: στις ηχογραφήσεις πέρα από τα triggers στην κάσα, δοκιμάστε να βάλετε ένα κομματάκι από τηλεκάρτα ή πιστωτική(εννοείται ληγμένες ;D) στο σημείο όπου χτυπάει ο κόπανος του πεταλιού-θα πάρετε αυτόν τον χαρακτηριστικό "χτυπητό" ήχο αλά vinnie paul σε γρήγορες δικασιές.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Εγώ γιατί δε βλέπω λινκ για το υποτιθέμενο κομμάτι ρε παιδια? ??? :P

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Λοιπον νομίζω ότι είμαι αρκετά κοντά σε αυτό που θέλω...

Δοκιμη 1) λοιπόν...

καναλια: 2 rythm guits
            1 bass
            1 lead (χάλια είναι και ο ήχος και το σόλο, απλά ενδεικτικό του ότι θα χει σόλο)
            1  midi drums.


Το μπάσο μπουκώνει λιγο ακόμα, το δουλεύω τώρα. Πρώτη μου απόπειρα παίδες κράχτε να θυμάμαι!!!!

   http://rapidshare.de/files/38855930/Noname_g_b_d.mp3.html

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
1ον:Βασικα δεν χρειαζετε να ξαναγραψεις τις κιθαρες....Μπορεις πολυ απλα να βαλεις ενα EQ και να διωρθωσεις τη συχνοτικη περιοχη που θες...
2ον:Tα Waves ειναι καλα plug-ins αλλα ΟΧΙ ΓΙΑ METAL!!!!!Θα μπορουσες να δοκιμασεις τα Sonitus,STL,TC Native,Nomad Factory κ.α.
3ον:Ενα καλο τιπ για ογκωδες κιθαρες και καθαρη μιξη ειναι να γραφεις 2 φορες τα ρυθμικα και να τα χωριζεις Left την μια κιθαρα και Right την αλλη,το μπασο στο κεντρο(αλλα σε στερεο καναλι αν σου ειναι δυνατον)και να βαλεις ενα Gated Reverb[Noise gate και μετα  reverb(παιζει απολυτο ρολο η σειρα της αλυσιδας που θα κανεις με εφε και δυναμικους επεξεργαστες)]στις κιθαρες και το Reverb να εχει μια στερεο διασπορα τουλαχιστον 100 τις 100.Ετσι θα ανοιξουν οι κιθαρες,θα αφησουν χωρο στο μπασο να γεμισει,θα κανουν τα τυμπανα να ακουγονται πιο σφιχτα(μιας και μιλαμε για μεταλ αυτο θες)και θα υπαρχει πληρη διαυγεια στην μιξη σου.
4ον:Καλο θα ηταν μιας και γραφεις πολυ brutal πραγματα,να κανεις ενα compression με ratio 4:1 στο μαστερ καναλι για να σφιξει ολοι η μιξη συνολικα χωρις ομως να χασεις την διαυγεια της μιξης.


Αν χρειαστεις καποια εξηγηση ή αλλες λεπτομερειες μην κωλωσεις να απαντησεις Dude

KEEP IT BRUTAL!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Εγώ γιατί δε βλέπω λινκ για το υποτιθέμενο κομμάτι ρε παιδια? ??? :P

Γιατί μόλις το ανέβασα  :P

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Α και κατι ακομα!!!!!!

Δοκιμασε το Guitar Rig 2 αν το εχεις...

τα κομματια που εχω γραψει ειναι με guitar rig
αν σου αρεσει ειναι πολυ καλο!!!

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
2ον:Tα Waves ειναι καλα plug-ins αλλα ΟΧΙ ΓΙΑ METAL!!!!!Θα μπορουσες να δοκιμασεις τα Sonitus,STL,TC Native,Nomad Factory κ.α





Aυτός είσαι Τεό! Αυτήν την πληροφορία έψαχνα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Για ποιο λογο δεν ειναι για Metal ακριβως;
Εαν προσπαθησεις να δουλεψεις με τα ετοιμα presets, τοτε ναι, δεν ειναι για metal. Ομως εαν ξερεις κατι παραπανω, σιγουρα θα σε ανταμειψουν, μιας και οι αλγοριθμοι τους θεωρουνται οι καλυτεροι!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Freemind το ακουσες?
Απο σένα περιμένω άποψη  :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Hellborn, ειμαι ακαταλληλος να κρινω την παραγωγη, γιατι δεν εχω "μελετησει" το ειδος αυτο. Ομως μπορω να σου πω τα εξης, με καθαρα προσωπικο αισθητικο κριτηριο:

1) Υπαρχει μια "βαβουρα" στις μπασες συχνοτητες. Μπερδευεται το μπασο με τις συχνοτητες των ρυθμικων και ακουγεται ενα "χαος".
2) Ειναι εξαφανισμενα τα πιατινια απο τα drums. Νομιζω πως ιδιαιτερα το crash που ακουγεται, καθως και το hihat ( ανοιχτο να υποθεσω ), πρεπει να ακουγονται πιο δυνατα.
3) Τα drums ειναι "ξερα". Κυριως το ταμπουρο, θα ηθελε λιγο reverb. Με αρκετο predelay, λιγο χωρο και συντομη ουρα. Ισα ισα να δωσει λιγο ογκο.

Κολλησα στα drums κυριως, γιατι οι "κονσερβες" drums εχουν το κακο να μην δινουν "ογκο" και να αφηνουν εντυπωση της midiλας ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Βασικα τα Waves δεν ειναι μεταλ διοτι:1ον,ειναι κατασκευασμενα απο την Steinberg και ειναι ''φταγμενα'' για lounge μουσικη.

Το guitar rig (2-3) εχει αρκετα καλα FX και δυναμικους επεξεργαστες.....


Α και ξερω κατι παραπανω για plug-ins μιας και ασχολουμε 7 χρονακια.....

no offense mate ;)

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Οκ μη παίξεται μπουνιες  :P
Αφηστε τα χρόνια παράτερα... Ό,τι κάθεται στο αυτί του καθένα είναι, γι΄'αυτό και ρώτησα και γω, να κατεβάσω 10-20 plugins και να κρατήσω ότι μου κάνει. Έτσι κι αλλιώς με τα κομμάτια μου δεν θέλω να τα πεθάνω στην επεξεργασία. Μ'αρέσει το ακατέργαστο Feeling (που ακούγετε όμως, οχι η Βλακ Μέταλ εκδοση). Τα τύμπανα σαν θα έρθει η ώρα επίσημης ηχογράφησης θα γραφτουνε σε στουντιο όπως και τα φωνητικά. Έχεις απολυτο δίκιο για τα πιατίνια όμως Freemind!Θα δω τι μπορώ να κάνω...

Σκοπός μου όπως προείπα είναι να δείξω στους υπολοιπους της μπάντας (που ελπίζω καποια στιγμή να συγκροτίσω)
τι σκέφτομαι και έπειτα στο σπίτι να δουλέυουμε τα κομματια.Επειτα στο μέλλον, όταν με το καλό μου το επιτρέπει η εμπειρία μου να διαχειριστώ εγώ τις ηχογραφήσεις σε Line και midi όργανα και να γράψουμε σε ένα studio της προκοπής τούμπανα :P και φωνητικά και να τα μιξάρω.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/08, 00:34 από Hellborn »

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Βασικα τα Waves δεν ειναι μεταλ διοτι:1ον,ειναι κατασκευασμενα απο την Steinberg και ειναι ''φταγμενα'' για lounge μουσικη.

Το guitar rig (2-3) εχει αρκετα καλα FX και δυναμικους επεξεργαστες.....


Δε θα αντιπαρατεθώ αλλά το POD μου, με καλύπτει υπερπλήρως σε κιθάρες και μπάσο (έχω και όλα τα model packs εγκατεστημένα και οι επιλογές είναι χαοτικά πολλές). Προτιμώ την ισχύ που θα μού τρωγε ένα τέτοιο plugin να μου τη φάει καποιος επεξεργαστής για τη μίξη και το master.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Dime666 ειχες στα χερια σου επι 7 χρονια, μια απο τις καλυτερες σειρες VST effects και απλως επειδη ειναι της "Steinberg", δεν τα χρησιμοποιεις σωστα?!
Μου φαινεται λιγο παραλογο αυτο!

Ειναι σαν να λες:
'Ξερετε, το REV100 της Yamaha ειναι μονο για σκυλε σκηνες..Μην το παρετε εαν θελετε να τραγουδησετε pop".

Εχω κανει πολλες δουλειες με τα Waves και περα απο την αρχικη μου απογοητευση για τα ετοιμα presets που εχει, εμεινα εκπληκτος απο την ικανοτητα αυτων των plug ins...Απλως, θελουν μελετη και λιγη εμπειρια ;)

Ποτε δεν ειναι αργα εξαλλου :) Εγω πλησιαζω πλεον τα 10 χρονια, ομως αυτο δεν σημαινει.Καθε μερα μαθαινω και κατι καινουριο
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Δεν διαφωνω απλα η συμπεριφορα τους οσο εχει να κανει με metal ειναι πολυ ambient, πραγμα το οποιο ΔΕΝ θελουμε....
Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με οποιονδηποτε αλλα πρεπει να δεχτεις οτι καποια plug-ins δεν κανουν καποιες δουλειες.
Οσο για τα presets δεν μου λεει κατι διοτι ο αλγοριθμος φαινεται και απ'αυτα.
Τα waves ειναι παλυ καλα plug-ins και τα χρησιμοποιω σε funk,blues,acid και jazzy παραγωγες.Ποτε δεν ειπα οτι ειναι αχρηστα.
Με πιανεις freemind?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Αρχικα δεν διαφωνεις, ομως μετα λες πως τα plug ins εχουν μια συγκεκριμενη κατευθυνση.

Ερωτηση τοτε:
Τι διαφορα εχει ο Compressor της Nomad ( απο τη σειρα Blue ), με τον C4 της Waves ( απο τη κλασσικη της σειρα );

Εχεις καποια ενδεικτικη παραγωγη απο τη μια και απο την αλλη πλευρα; Επειδη ειδα πως προτεινες Nomad πιο πανω, οποτε σιγουρα θα εχεις κανει πολλες παραγωγες με αυτα τα VST.

Ενδεικτικα αναφερω παντως πως η σειρα SSL της Waves χρησιμοποιειται απο μεγαλους παραγωγους στο χωρο της Rock και Metal.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Ενδεικτικα αναφερω οτι δεν με ενδιαφερει πως και ποια χρησιμοποιουν οι μεγαλοι παραγωγοι αλλα εκφραζω την αποψη μου.
Εαν δεν σου αρεσει, δεν με αφορα ουτε θα αλλαξω την γνωμη σου για το τι σου αρεσει και τι οχι.
Απο την αλλη εαν θελεις να συγκρινουμε plug-ins,τοτε ας αναφερθουμε και σε AU των Pro Tools και δεν θα τελειωσουμε ποτε.
Υποκειμενικα σου κανει για μια δουλεια το plug-in γιατι σου αρεσει,αντικειμενικα δεν κανει διοτι εχει αλλο target group.
Εχω αδικο?
Υποκειμενικα(δουλευοντας επαγγελματικα), οσο ωραια και να ειναι τα waves,για μεταλ και μουσικη που ανεφερε το παλικαρι που ξεκινησε την κουβεντα,προτιμω Timeworks,TC,Anarchy,MdA και αλλα πολλα...
ΠΡΟΤΙΜΩ!!

Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις,θελω να τονισω οτι δεν κοντραρομαι με κανεναν,οτι μου αρεσει ειναι αυτο και σεβομαι ολλους οσους ασχολουνται με το επαγγελμα.Μεσα σε αυτους εισαι και εσυ Freemind.

Cool ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Χαιρομαι οταν αναφερεται η λεξη "υποκειμενικοτητα".
Και ξαναρωταω..

Εαν σου εδιναν ενα Compressor της Nomad απο τη Blue σειρα και τον C4 της Waves ( απο τη κλασσικη σειρα της ), θα ειχαν διαφορες ως προς τη χρηση τους; Ενας εμπειρος ηχοληπτης, δεν θα μπορουσε να "παιξει" με ολες τις παραμετρους με τον ιδιο ακριβως τροπο;

Ισως, επειδη ακουσα τις δουλειες στο music.kithara.gr, εχεις συνηθισει πιο "σκληρο" πριματο ηχο. Τα Nomad VST εχουν μια ικανοτητα να "σκληραινουν" τον ηχο..Σαν να βλεπεις μικρα pixels σε ενα παιχνιδι κοινως. Αντιθετως τα Waves τον "στρογγυλευουν". Ομως, και ιδιαιτερα τα VST δυναμικης που εχει, ειναι απο τα πλεον καλυτερα για την επεξεργασια σηματος.

Εξαλλου και η Steinberg ειναι της Yamaha πλεον..Με την ιδια λογικη, δεν θα επαιρνες ποτε ενα δυναμικο effect της Yamaha, επειδη..ειναι η Yamaha :/

Ποια σειρα της Waves εχεις χρησιμοποιησει;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Βασικα σε ψιλοεπιασα αδιαβαστο εκει διοτι τα waves δεν ειναι steinberg αλλα της waves....
Ο C4 δεν μου αρεσε ποτε σε αντιθεση με τον blue tubes τις nomad που και παλι εμενα δεν με ικανοποιει πληρως...
Και σιγουρα εαν εχεις κατανοησει πληρως τις εννοιες threshold,ratio,attack,release make-up και λοιπα,μπορεις να κανεις τα παντα με τα παντα(μιλωντας για compressors...).
Αυτο που με ικανοποιει πληρως οσο εχει να κανει με compressors ειναι το VC64 απο Vintage channel διοτι πραγματικα ακους το compression,χρωματιζει πολυ ομορφα τον ηχο και εχει πολλες extra παραμετρους οι οποιες ειναι πολλυ χρησιμες σε πολλες περιπτωσεις...
Δεν ειπα οτι επειδη ειναι steinberg δεν ειναι καλο η μαλλον δεν εννοουσα αυτο...
Ηθελα να τονισω το γεγονος του οτι η steinberg εχει κλιση(και μεγαλη θα ελεγα)σε ηλεκτρονικη μουσικη,δηλαδη πιο ambient,panoramic καταστασεις και ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν εκπληρωνει τις απαιτησεις της μουσικης που γραφω...

Ακυρο...Πως σου φανηκαν τα κομματια?
Α και οι σειρες τις waves που χρησιμοποιω ειναι:Diamond Bundle,Gold Bundle,Vocal Bundle,SSL 4000.
Να σημειωθει οτι το vocal tune ειναι παρα πολυ καλο σε οτι και να κανεις και εκει πραγματικα παραδεχομαι την waves....
 ;D
Α και οι σειρες τις waves που χρησιμοποιω ειναι:Diamond Bundle,Gold Bundle,Vocal Bundle,SSL 4000.
Να σημειωθει οτι το vocal tune ειναι παρα πολυ καλο σε οτι και να κανεις και εκει πραγματικα παραδεχομαι την waves....
 ;D
Μιλαμε για πολλα plug-ins!!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Τα κομματια με αφησαν λιγο απογοητευμενο Dime, γιατι η παραγωγη τους ηταν λιγο...εκτος νερων για μενα. Μαλλον εγω προτιμω μια "on your face" παραγωγη για τα οργανα, οποτε ειναι θεμα γουστου και οχι γνωσεων. Υπαρχει μια αισθηση ελλειψης των μπασων συχνοτητων.
Ενδεικτικα αναφερω πως τα ακουω μεσω Winamp ( χωρις αλλαγη στo EQ ) με Alesis M1 monitors.

Απο εκει και περα, εσυ συνεδεσες τα Waves με την Steinberg.
Βασικα τα Waves δεν ειναι μεταλ διοτι:1ον,ειναι κατασκευασμενα απο την Steinberg και ειναι ''φταγμενα'' για lounge μουσικη.
οποτε επαναδιατυπωσε για το οποιος ηταν αδιαβαστος.

Προσωπικα, δεν με ενδιαφερει ποια ειναι η "μαμα" εταιρια των θυγατρικων της ( πχ η Steinberg ειναι της Yamaha, ομως το εμαθα τελειως απο σποντα αυτο ). Εμενα με ενδιαφερει να υπαρχει μια λειτουργικοτητα και μια ανεση στη χρηση τους.

Θα ημουν περιεργος να ακουσω μια παραγωγη σου, οπου εχεις χρησιμοποιησει τα Waves..Και ιδιαιτερα τη σειρα SSL, που κατα τη γνωμη μου, ειναι πραγματικα ενα "σμαραγδι" της ψηφιακης τεχνολογιας! Οψομεθα λοιπον :D Γιατι περα απο τους καταλογους του τι εχουμε στον υπολογιστη μας, πρεπει να εχουμε και μια δουλεια να αναδειξουμε με αυτα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Η αληθεια ειναι οτι αυτα τα εχω κανει στο σπιτι μου και οχι σε studio απ'οτι καταλαβαινεις...
Επισης ειναι υπερσυμπιεσμενα ωστε να τα ανεβασω οποτε ετσι κ αλλιως κατι δεν ακουγετε σωστο..
Χαιρομαι που βρηκα εναν ανθρωπο να επικοινωνησω περι του θεματος και δεν ηθελα να φανω ιρωνικος σε καμια περιπτωση.
θα ηθελα επισης να ακουσω μια παραγωγη σου(ασχετως των plug-ins)για να παρω μια ιδεα για το πως ακουγεσε....
Αν εχεις ηδη κατι ετοιμο πες μου που ειναι!!

Παράθεση
Προσωπικα, δεν με ενδιαφερει ποια ειναι η "μαμα" εταιρια των θυγατρικων της ( πχ η Steinberg ειναι της Yamaha, ομως το εμαθα τελειως απο σποντα αυτο ). Εμενα με ενδιαφερει να υπαρχει μια λειτουργικοτητα και μια ανεση στη χρηση τους.

Ακριβως αυτο εννοω κ εγω εγοντας οτι η χρηση των Waves ειναι μεχρι ενως σημειου ΓΙΑ ΜΕΝΑ....
Δεν εχω καποιο χαρακτηριστικο δειγμα να δωσω απο παραγωγη με Waves μεσα αλλα θα φροντισω να κανω....
Και ας μην ξεχναμε τον ρολο που παιζει η σειρα των επεξεργαστων με την οποια χειριζομαστε ενα σημα......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/03, 10:13
από Πέτροc
5 Απαντήσεις
4679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/06, 14:25
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
1954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 20:45
από mariocaster
9 Απαντήσεις
4777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 14:08
από ogyon21
8 Απαντήσεις
7752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 20:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
5 Απαντήσεις
3987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 13:19
από alterego
76 Απαντήσεις
24240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
3225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 08:46
από Stel Andre
5 Απαντήσεις
3579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/19, 13:13
από Spyros Delta