Αποστολέας Θέμα: το ασθενες φυλο στο kithara.gr  (Αναγνώστηκε 122066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #225 στις: 15/02/08, 14:51 »
Δεν είναι λίγο βλακεία να αποκαλούμε το γυναικείο φύλο "ασθενές"; Ήταν κάποτε... Τώρα περάσαν αυτά...
Γιατι ποτε ηταν και περασαν αυτα?


Δεν ήταν?? Η γυναίκα παντα ήταν ισάξια με τον άντρα??  ::)

Ναι ρε παιδι μου αυτη τη αποψη κυριαρχουσε, και τωρα γενικα παλι αυτη η αποψη κυριαρχει για καποια πραγματα. Αλλα πρακτικα παντα ισαξια ειναι με τον αντρα. Ασε που αν μιλησουμε για προιστορια ειχε πιο ισχυρη θεση κοινωνικα σε σχεση με τον αντρα :P


Ρε Άρη σόρι και όλας αλλά νομίζω ότι κανεις λάθος...!
 Η γυναίκα πάντα ήταν ιστορικά κατώτερη από τον άνδρα, και δεν μιλάμε φυσικά για την προιστορία όπου μια κοινωνία πιθηκανθρωπων δε νομίζω να εχουν αναπτύξει ούτε κοινωνικές ούτε ηθικές αξίες, παρα λειτουργούν με ενστικτώδη και ζωωδη συναισθήματα...
 Εδω μιλάμε για οργανωμενες κοινωνίες! Και μιας που είσαι και σχετικός αφου είσαι στο αρχαιολογικο, θα γνωρίζεις ότι ενας ακρως φεμινιστικός μινωικός πολιτισμός έδωσε τη θέση του σε εναν χρυσό αιώνα του Περικλέους και μετα  στην ελληνιστική περίοδο, στην ελληνορωμαική, στη βυζαντινή, στο Μεσσαίωνα όπους σε όλες αυτές τις εποχες οι γυναίκες αντιμετωπίζονταν σαν τους δούλους, δηλαδη ως res (=πράγματα)!Μέχρι τα τέλη του 1800 οι γυναίκες χρησίμευαν ως μηχανές γεννησης παιδιών και ως εραγατικά χέρια στα χωριάφια και στα εργοστάσια! Ακόμα και οι γυναίκες ευκατάστατων οικογενειών μεγάλωναν για να γίνουν καλές νυκοικυρές ώστε να φροντίζουν εναν σπουδαίο σύζηγο, που δε πα να ταν και ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης ο ίδιος και να τις σάπιζε στο ξύλο, αυτές έπρεπε να διατηρησουν το πρότυπο της αγίας οικογένειας!! Μόνο τις τελευταίες δεκατιές του 19ου αιώνα αρχισαν οι γυναίκες να απαιτούν την θέση τους ισάξια στον άνδρα με τα φεμινιστικά κινήματα στη Γαλλία (σουφραζετες), στη Αμερική και στην Αγγλία! Μα μέχρι τότε οι γυναίκες δεν είχαν καμία αρμοδιότητα πέραν της οικιακής οικονομίας!! Και ακόμα δηλαδή η γυναίκα δυστυχως σε πολλές χωρες ,είτε αναπτυγμένες ή μη, δεν εχει κερδίσει την θέση της δίπλα στον άνδρα!! Και ας έχουν γίνει τόσα ιστορικα γεγονότα, και ας αφήνουν σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου από το '50 και μετα να φοιτούν και γυναίκες και ας έχει δωθεί ψήφος και εργασία!!
 Από τη στιγμή που υπάρχουν σε αυτό τον κόσμο γυναίκες όπου δεχονται πιέσεις των αφεντικών τους για το οτιδήποτε, όπου δεν τους δίνονται οι θέσεις εργασίας που τους αξίζουν επειδή ανήκουν στο ''ασθενες φύλο'' και ακομα χειρότερα, οταν σε υπανάπτικτες ανατολικές και αφρικανικές χώρες γυναίκες σκοτώνονται δια λιθοβολισμού επειδή βιάστηκαν ή απάτησαν τον σύζυγο τους και σε πολλές περιπτώσεις υποβάλλονται στο αποτρόπαιο, το αισχρό έγκλημα της κλειτορειδεκτομής είναι απλά γελοίο να δεχόμαστε ως de facto ότι πλέον όλα είναι ρόδινα μεταξύ των δύο φίλων και ότι όλοι εχουν αποδεχτεί την ισονομίας τους..!!!!! 
 Οπότε  πρέπει πρώτα να αποτινάξουμε από πάνω μας κάθε προκατάληψη και να μην εθελλοτυφλούμε πιστεύοντας ότι όλα γύρω μας στις σχέσεις των δύο φύλων είναι ρόδινα..Γιατί μπορεί εγω αυτή τη στιγμή να μην εχω υποστεί κάτι σε βαρος μου λογω του φίλου μου (ευτυχώς!) αλλά χιλιάδες γυναίκες στον κόσμο πέφτουν θύματα βασανιστηριων , είτε σωματικών είτε και λεκτικών, ακόμα και μέσα στο ίδιο τους το σπιτι!!! Άρα για ποιά ισότητα μιλάμε?? Αυτή που θέλουμε να υπάρξει ή αυτή μου μας λένε ότι υπάρχει τα μμε και η χίλαρι κλίντον??? 


E, τώρα μετά από όσα ανέφερε η Μίκα, λογικά θα καταλαβαίνετε γιατί γυναίκα (δυστυχώς) δεν έχει τελικά ακόμα και σήμερα την ίδια θέση στην κοινωνία με τον άνδρα.
Ακόμα, μπορείτε να διαβάσετε και αυτό το θέμα για να δείτε πώς περίπου είναι η ζωή των γυναικών σε υπανάπτυκτες αφρικανικές χώρες...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #226 στις: 15/02/08, 17:40 »
Καλά, πώς κάνετε έτσι, οι γυναίκες έχουν άλλα καλά.. :P

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #227 στις: 15/02/08, 17:42 »
Καλά, πώς κάνετε έτσι, οι γυναίκες έχουν άλλα καλά.. :P

Ασχολίαστο....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #228 στις: 15/02/08, 17:45 »
Γιατί ασχολίαστο? ::)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #229 στις: 15/02/08, 17:49 »
οπως αγαπη,συμπονια,στοργικοτητα,κατανοηση,υπομονη,ψυχραιμια...

(.)(.)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #230 στις: 15/02/08, 18:04 »
Καλά, πώς κάνετε έτσι, οι γυναίκες έχουν άλλα καλά.. :P
Τώρα τελευταία βλέπω την τάση να προσλαμβάνονται γυναίκες (κυρίως όμορφες) έναντι αντρών με τα ίδια προσόντα.. Και δεν είναι μόνο στην εταιρία που δουλεύω αλλά και στις εταιρίες που δουλεύουν οι φίλοι μου.. Δεν λέω ότι στις κοινωνίες που δεν έχουν προχωρήσει κοινωνιολογικά, οι γυναίκες έχουν αποκτήσει την θέση που τους αξίζει, αλλά τουλάχιστον στις σύγχρονες κοινωνίες, μερικές φορές παρατηρούμε τον άνδρα να αποτελεί το ασθενές φύλο..

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #231 στις: 15/02/08, 20:04 »
Καλά, πώς κάνετε έτσι, οι γυναίκες έχουν άλλα καλά.. :P
Τώρα τελευταία βλέπω την τάση να προσλαμβάνονται γυναίκες (κυρίως όμορφες) έναντι αντρών με τα ίδια προσόντα.. Και δεν είναι μόνο στην εταιρία που δουλεύω αλλά και στις εταιρίες που δουλεύουν οι φίλοι μου.. Δεν λέω ότι στις κοινωνίες που δεν έχουν προχωρήσει κοινωνιολογικά, οι γυναίκες έχουν αποκτήσει την θέση που τους αξίζει, αλλά τουλάχιστον στις σύγχρονες κοινωνίες, μερικές φορές παρατηρούμε τον άνδρα να αποτελεί το ασθενές φύλο..

Έλεοςςς!!!!!  Ναι άντε παίξτε το τώρα και καταρεγμένοι της γης... :PΔεν είναι μόνο το θεμα στην εργασία, αλλά γενικά!Δεν έχετε σκεφτεί ποτέ πόσες γυναίκες πέφτου θύματα ενδοοικογενειακής βίας?? Είναι κάτι δυστυχώς που μπορεί να συμβεί ακόμα και στις ''καλύτερες οικογένειες''...
 Και στο θέμα της εργασίας, δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα σας?? Από τη στιγμή που οι διαγωνιζόμενοι για τη θέση έχουν ίδια προσόντα μπορεί να προσβληφθεί εκείνος που ίσως θα φαίνεται στον εργοδότη πιο συνεπή, πιο τίμιος ή ακόμα και καπάτσος (με την έννοια ότι πιάνει πολύ πιο έυκολα τα πράγματα)! Να μου λεγες ότι προσλαμβάνουν γυνάικες πιο κατωτατων προσόντων από τους συνδιαγωνιζόμενους άνδρες, να σου πω εντάξει κάτι μαγειρεύται, αλλά έτσι πιστεύω ότι το παιχνίδι παίζεται μόνο στην κρίση του εργοδότη και πως κόβει τον άλλο....! Ας μην τα προερμηνεύουμε όλα ως κακα δεδομένα..!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #232 στις: 15/02/08, 21:27 »
Σε παρακαλώ... Πάρε μια Χρυσή Ευκαιρία και δες πόσες κοπέλες ζητάνε...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #233 στις: 16/02/08, 00:40 »
Καλά, πώς κάνετε έτσι, οι γυναίκες έχουν άλλα καλά.. :P
Τώρα τελευταία βλέπω την τάση να προσλαμβάνονται γυναίκες (κυρίως όμορφες) έναντι αντρών με τα ίδια προσόντα.. Και δεν είναι μόνο στην εταιρία που δουλεύω αλλά και στις εταιρίες που δουλεύουν οι φίλοι μου.. Δεν λέω ότι στις κοινωνίες που δεν έχουν προχωρήσει κοινωνιολογικά, οι γυναίκες έχουν αποκτήσει την θέση που τους αξίζει, αλλά τουλάχιστον στις σύγχρονες κοινωνίες, μερικές φορές παρατηρούμε τον άνδρα να αποτελεί το ασθενές φύλο..

Έλεοςςς!!!!!  Ναι άντε παίξτε το τώρα και καταρεγμένοι της γης... :PΔεν είναι μόνο το θεμα στην εργασία, αλλά γενικά!Δεν έχετε σκεφτεί ποτέ πόσες γυναίκες πέφτου θύματα ενδοοικογενειακής βίας?? Είναι κάτι δυστυχώς που μπορεί να συμβεί ακόμα και στις ''καλύτερες οικογένειες''...
 Και στο θέμα της εργασίας, δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα σας?? Από τη στιγμή που οι διαγωνιζόμενοι για τη θέση έχουν ίδια προσόντα μπορεί να προσβληφθεί εκείνος που ίσως θα φαίνεται στον εργοδότη πιο συνεπή, πιο τίμιος ή ακόμα και καπάτσος (με την έννοια ότι πιάνει πολύ πιο έυκολα τα πράγματα)! Να μου λεγες ότι προσλαμβάνουν γυνάικες πιο κατωτατων προσόντων από τους συνδιαγωνιζόμενους άνδρες, να σου πω εντάξει κάτι μαγειρεύται, αλλά έτσι πιστεύω ότι το παιχνίδι παίζεται μόνο στην κρίση του εργοδότη και πως κόβει τον άλλο....! Ας μην τα προερμηνεύουμε όλα ως κακα δεδομένα..!!
Δεν περίμενα να βαρύνει τόσο πολύ το θέμα, αλλά δεν πειράζει.. Επιτρεψέ μου να σου πω δύο πράγματα..

1) Από μόνος μου είπα ότι η γυναίκα ακόμα, σε πολλές κοινωνίες δεν έχει τη θέση που πρέπει.. Απλά μίλησα για τις σύγχρονες κοινωνίες.. Στο θέμα της δουλειάς επέτρεψε μου να το γνωρίζω από πρώτο χέρι, καθώς στη θητεία μου έχω δει 3 recruiting και μίλαγα με τους managers μετά τις συνεντεύξεις τους που είχαν με τους υποψηφίους/υποψήφιες.. Πραγματικά θα έπρεπε να ήσουν από μια μεριά να ακούσεις τα "κριτήρια".. Δεν είναι άδικο να επιλέγονται κοπέλες, οι οποίες έχουν μεν τα ίδια προσόντα με τους άντρες υποψηφίους (κανένας εργοδότης δεν είναι τόσο χαζός να πληρώνει υπαλλήλους που δεν του κάνουνε) αλλά να επιλέγονται επειδή είναι πιο ωραίες παρουσίες από τους άνδρες; Σκέψου το και έτσι.. Είναι σαν να βάζεις 2 δρομείς που τρέχουν και οι 2 με την ίδια ταχύτητα, αλλά ο ένας ξεκινά 1 μέτρο πιο μπροστά..

2) Όσο για την ενδοοικογενειακή βία, οι εποχές όπου γύρναγε ο άντρας στουπί από το καφενείο και χτυπούσε τη γυναίκα του έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.. Σήμερα, η γυναίκα έχει ανεξαρτητοποιηθεί τόσο πολύ, που μία κουβέντα να της πει ο άντρας έχει σηκωθεί και έχει φύγει.. Επίσης, προσωπική μου γνώμη και κρίνοντας από κάποιες εμπειρίες που είχα με κοπέλες, οι γυναίκες είναι πολύ πιο σκληρές και βίαιες λεκτικά όταν τσακώνονται.. Έχω ακούσει απίστευτα χονδρά πράγματα από χείλη γυναίκας.. Κυνικότητα και σκληράδα που ούτε να την φανταστούμε δεν μπορούμε εμείς οι άντρες..

Anyway, προσωπικές γνώμες εκφράζουμε όλοι.. Δεν είναι ανάγκη να ελεούμε κάθε φορά που δεν συμφωνούμε με τον άλλο :D..

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #234 στις: 16/02/08, 11:38 »
Καλά, πώς κάνετε έτσι, οι γυναίκες έχουν άλλα καλά.. :P
Τώρα τελευταία βλέπω την τάση να προσλαμβάνονται γυναίκες (κυρίως όμορφες) έναντι αντρών με τα ίδια προσόντα.. Και δεν είναι μόνο στην εταιρία που δουλεύω αλλά και στις εταιρίες που δουλεύουν οι φίλοι μου.. Δεν λέω ότι στις κοινωνίες που δεν έχουν προχωρήσει κοινωνιολογικά, οι γυναίκες έχουν αποκτήσει την θέση που τους αξίζει, αλλά τουλάχιστον στις σύγχρονες κοινωνίες, μερικές φορές παρατηρούμε τον άνδρα να αποτελεί το ασθενές φύλο..

Έλεοςςς!!!!!  Ναι άντε παίξτε το τώρα και καταρεγμένοι της γης... :PΔεν είναι μόνο το θεμα στην εργασία, αλλά γενικά!Δεν έχετε σκεφτεί ποτέ πόσες γυναίκες πέφτου θύματα ενδοοικογενειακής βίας?? Είναι κάτι δυστυχώς που μπορεί να συμβεί ακόμα και στις ''καλύτερες οικογένειες''...
 Και στο θέμα της εργασίας, δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα σας?? Από τη στιγμή που οι διαγωνιζόμενοι για τη θέση έχουν ίδια προσόντα μπορεί να προσβληφθεί εκείνος που ίσως θα φαίνεται στον εργοδότη πιο συνεπή, πιο τίμιος ή ακόμα και καπάτσος (με την έννοια ότι πιάνει πολύ πιο έυκολα τα πράγματα)! Να μου λεγες ότι προσλαμβάνουν γυνάικες πιο κατωτατων προσόντων από τους συνδιαγωνιζόμενους άνδρες, να σου πω εντάξει κάτι μαγειρεύται, αλλά έτσι πιστεύω ότι το παιχνίδι παίζεται μόνο στην κρίση του εργοδότη και πως κόβει τον άλλο....! Ας μην τα προερμηνεύουμε όλα ως κακα δεδομένα..!!
Δεν περίμενα να βαρύνει τόσο πολύ το θέμα, αλλά δεν πειράζει.. Επιτρεψέ μου να σου πω δύο πράγματα..

1) Από μόνος μου είπα ότι η γυναίκα ακόμα, σε πολλές κοινωνίες δεν έχει τη θέση που πρέπει.. Απλά μίλησα για τις σύγχρονες κοινωνίες.. Στο θέμα της δουλειάς επέτρεψε μου να το γνωρίζω από πρώτο χέρι, καθώς στη θητεία μου έχω δει 3 recruiting και μίλαγα με τους managers μετά τις συνεντεύξεις τους που είχαν με τους υποψηφίους/υποψήφιες.. Πραγματικά θα έπρεπε να ήσουν από μια μεριά να ακούσεις τα "κριτήρια".. Δεν είναι άδικο να επιλέγονται κοπέλες, οι οποίες έχουν μεν τα ίδια προσόντα με τους άντρες υποψηφίους (κανένας εργοδότης δεν είναι τόσο χαζός να πληρώνει υπαλλήλους που δεν του κάνουνε) αλλά να επιλέγονται επειδή είναι πιο ωραίες παρουσίες από τους άνδρες; Σκέψου το και έτσι.. Είναι σαν να βάζεις 2 δρομείς που τρέχουν και οι 2 με την ίδια ταχύτητα, αλλά ο ένας ξεκινά 1 μέτρο πιο μπροστά..

2) Όσο για την ενδοοικογενειακή βία, οι εποχές όπου γύρναγε ο άντρας στουπί από το καφενείο και χτυπούσε τη γυναίκα του έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.. Σήμερα, η γυναίκα έχει ανεξαρτητοποιηθεί τόσο πολύ, που μία κουβέντα να της πει ο άντρας έχει σηκωθεί και έχει φύγει.. Επίσης, προσωπική μου γνώμη και κρίνοντας από κάποιες εμπειρίες που είχα με κοπέλες, οι γυναίκες είναι πολύ πιο σκληρές και βίαιες λεκτικά όταν τσακώνονται.. Έχω ακούσει απίστευτα χονδρά πράγματα από χείλη γυναίκας.. Κυνικότητα και σκληράδα που ούτε να την φανταστούμε δεν μπορούμε εμείς οι άντρες..

Anyway, προσωπικές γνώμες εκφράζουμε όλοι.. Δεν είναι ανάγκη να ελεούμε κάθε φορά που δεν συμφωνούμε με τον άλλο :D..


Κοίτα, όταν προσλαμβάνεται μια γυναίκα σε μια θέση, αντί για κάποιον άνδρα ισάξιό της, επειδή είναι όμορφη, δεν  φταίει αυτή, αλλά ο εργοδότης, ο οποίος το θεωρεί σημαντικό κριτήριο.  ::)
Δυστυχώς οι εποχές που ο άνδρας έδερνε την γυναίκα κ.λπ. δεν έχει περάσει ανεπιστρεπτί δυστυχώς. Όντως έχουν αλλάξει οι συνθήκες και αυτό έχει περιοριστεί, αλλά να εξαλειφθεί εντελώς δεν γίνεται δυστυχώς. Και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που (πολύ κακώς θα έλεγα) αποσιωπούνται από την πλευρά των γυναικών.
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #235 στις: 16/02/08, 13:02 »
Κοίτα, όταν προσλαμβάνεται μια γυναίκα σε μια θέση, αντί για κάποιον άνδρα ισάξιό της, επειδή είναι όμορφη, δεν  φταίει αυτή, αλλά ο εργοδότης, ο οποίος το θεωρεί σημαντικό κριτήριο.  ::)
Δυστυχώς οι εποχές που ο άνδρας έδερνε την γυναίκα κ.λπ. δεν έχει περάσει ανεπιστρεπτί δυστυχώς. Όντως έχουν αλλάξει οι συνθήκες και αυτό έχει περιοριστεί, αλλά να εξαλειφθεί εντελώς δεν γίνεται δυστυχώς. Και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που (πολύ κακώς θα έλεγα) αποσιωπούνται από την πλευρά των γυναικών.

Ασφαλώς και δεν φταίνε οι γυναίκες γι' αυτό ;).. Θα ήταν άδικο να τις κατηγορήσουμε αν μερικοί εργοδότες σκέφτονται πολλές φορές όχι με το πάνω κεφάλι.. Και στην εταιρία που είμαι (η οποία είναι μεγάλη πολυεθνική) αυτό συμβαίνει σε μικρό βαθμό (συμβαίνει όμως).. Αλλά σε κάτι μικρότερες "χαζοεταιρίες", αυτή η επιλογή συμβαίνει σε αρκετά μεγαλύτερο βαθμό..

Όσο για την αποσιώπηση της ενδοοικογενειακής βίας, είναι ένα σημαντικό θέμα, αλλά πιστεύω ότι συμφωνείς ότι πλέον η σημερινή γυναίκα, που έχει σπουδάσει και εργάζεται τις ίδιες ώρες με τον άνδρα (και πληρώνεται και πολλές φορές το ίδιο) δεν το έχει σε τίποτα να διαλύσει το γάμο της αν ο άντρας δεν της φερθεί όπως πρέπει.. Και κατά την γνώμη μου, πολύ καλά κάνουν, μήπως επιτέλους βάλουν μυαλό κάποιοι φαλοκράτες που έχουν ξεμείνει στο '50.. 

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #236 στις: 19/02/08, 23:51 »
Βρισκόμαστε πια σε μια εποχή ,που τα δύο φύλα έχουν επαναπροσδιορίσει τους παραδοσιακούς τους ρόλους.Όλο και περισσότεροι άντρες ασχολούντε με το σπίτι τους και τα παιδιά τους σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι παλιότερα και αντίστοιχα ,περισσότερες γυναίκες ασχολούντε με καριέρα και φέρνουν λεφτά στο σπίτι...Σε αυτή την ιστορία όλοι κερδίζουν και όλοι χάνουν αντίστοιχα. Κερδίζουν σε χρήματα και αυτοεκτίμηση οι γυναίκες ,κερδίζουν σε χρήματα και σε ευκαιρίες καλύτερης επικοινωνίας οι άντρες (μιας και οι παλιότερες γυναίκες δεν ήξεραν ακριβώς τα προβλήματα ,του να δουλεύεις έξω από το σπίτι).Βέβαια ακόμα η ευθύνη της οικονομικής επιτυχίας ή αποτυχίας ,βαραίνει τις πλάτες του άντρα...Θα αλλάξει και αυτό σιγά -σιγά.Εκεί που χάνουν όλοι ,είναι στο ότι έχουν μετατρέψει τις ζωές τους σε ένα καθημερινό κυνήγι για τα πάντα ,χωρίς χαλάρωση.Οι παλιοί ρόλοι "πρακτικά" ήταν κάπως καλύτεροι. Η νοικοκυρά τελείωνε το πρωί τις δουλειές της και το απόγευμα ήταν ελεύθερη.Ο άντρας αντίστοιχα το ίδιο .Τι να κάνουμε ,καπιταλισμό έχουμε ,έπρεπε να μεγαλώσει η αγοραστική δύναμη , βάζοντας και τις γυναίκες ,στην δυνατότητα ,"αυτόνομης" κατανάλωσης,χωρίς να ζητιανεύουν από τους άντρες τους.  Τα ζητήματα ενδοοικογενειακής βίας που μένουν κρυφά ,μένουν κρυφά γιατί υπάρχουν ακόμα γυναίκες που φοβούντε να πάρουν τη ζωή τους στα χέρια τους. Η Πολιτεία έχει μείνει κάπως πίσω στο να μπορεί να βοηθήσει πραγματικά ,αυτές τις γυναίκες...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/08, 23:53 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #237 στις: 17/03/08, 14:54 »
Στις αγγελιες παντως πιο πολλες γυναικες ζητουνται παρα αντρες...Προσωπικα, το φυλετικο ρατσισμο τον θεωρω τον πιο γελοιο...ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΦΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ, οσο κι αν δεν το θελουν μερικοι και μερικες (εδω βλ. κατι τελειωμενες φεμινιστριες που εχουν μεινει στο 1920...ευτυχως ειναι λιγες)...Απλα, στο σπιτι οι γυναικες να κανουν τις δουλειες :P

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #238 στις: 06/05/08, 23:59 »
Γυναίκες με το κυάλι πια στο κιθάρα. Κάτι ποιήτριες κυκλοφορούν και κάτι άλλες αλωνίζουν στα άδυτα του κάδου  ;D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #239 στις: 07/05/08, 14:46 »
Γυναίκες με το κυάλι πια στο κιθάρα. Κάτι ποιήτριες κυκλοφορούν και κάτι άλλες αλωνίζουν στα άδυτα του κάδου  ;D

Μαλλον τις τρομαξαμε... ;D

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #240 στις: 07/05/08, 22:07 »
Απλα, στο σπιτι οι γυναικες να κανουν τις δουλειες :P


μαζεψούούούούούού >:( ;D

Αποσυνδεδεμένος italos -_-

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Deep inside my soul, I feel I've no control
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #241 στις: 09/05/08, 13:55 »
Παιδιά δεν τη πάλεψα να διαβάσω όλο το topic, οπότε μπορεί κ να πώ κάτι που έχει ειπωθεί ήδη...

Διάβασα κάποια στιγμή πάντως για το θέμα της πρόσληψης σε διάφορες δουλειές και έχω να πω πως τουλάχιστον εκεί που δουλεύω όντως οι γυναίκες άσχετα με το πόσο καλές είναι έχουν μια προτεραιότητα...κυρίως επειδή ο υπεύθυνος ανθρωπίνου δυναμικού είναι άντρας και την έχει δει κ ψιλομπηχτάκος. Καταλαβαίνετε τώρα...Προσωπικά δεν με χαλάει ;D Δουλεύω σε πολύ ευχάριστο περιβάλλον!!!! ;D ;D Αρκεί να κοιτάξω γύρω μου κ φτιάχνει η διάθεσή μου. Χώρια που με έχουν στα όπα όπα.
Αλλά και πάλι, μη μιλάμε για ισότητα και δίκαιωσύνη ανάμεσα στα φύλλα. Δηστυχώς είμαστε ακόμα στα πολύ αρχικά στάδια όπου ναι μεν, σιγά-σιγά αναγνωρίζεται η αξία της γυναίκας, αλλά απο πάνω εξακολουθούν να υπάρχουν τύποι που σκέφτονται μόνο με το πουλί τους και δηστυχώς αυτοί οι τύποι έχουν ακόμα τα ινία.
Κάτι άλλο πολύ άσχημο είναι πως οι λίγες γυναίκες που έχουν στην χώρα μας θέση ισχύος, υποχρεώνονται να ιυοθετήσουν Bitchy ύφος γιατι αλλιώς οι $^#%#@# αντρες συνεργάτες τους δεν τις παίρνουν στα σοβαρά!! Και αυτά μου τα λένε οι ίδιες ως παράπονο. Στο τέλος κατάλήγουν να τρώνε και κράξιμο απο πάνω επειδή προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά!!! και ξέρετε τώρα τις στάνταρ ατάκες:

-Γιατί φωνάζει πάλι η τρελή;
-Ε, μάλλον έχει περίοδο πάλι
 :P :P
Ψήσου ρε παιδί μου, σε φάση ξέρω 'γω αού :P

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #242 στις: 05/06/08, 13:23 »
 Παντως ακομα κι αν ισχυει αυτο σχετικα με την προνομιακη θεση των ομορφων γυναικων σε θεματα προσληψης, παλι αυτη η αντιμετωπιση δε μειωνει τη γυναικα; Βεβαιως δεν τη νοιαζει ιδιαιτερα μιας και με την ομορφια της εχει ενα ατου παραπανω για να βρει εργασια, αλλα παλι ο σεξισμος ειναι σεξισμος και παλι αναπαραγει φαλλοκρατικες  αντιληψεις. Αν η γυναικα συνηθισει στην ιδεα πως το φυλο και τα εξωτερικα της χαρισματα της ανοιγουν πιο ευκολα την πορτα της προσληψης, τοτε θα ενδιαφερεται λιγοτερο για τις πραγματικες της ικανοτητες και ισως μακροπροθεσμα γινει απο μονη της κατωτερη απο τον ανδρα
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Nevir

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's drink to the dead lying under the water...
    • Προφίλ
    • Ŋєvίя тнз vaмpiя
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #243 στις: 13/07/08, 20:35 »
Αν ισχύει, ψάχνω δουλειά. Είμαι κοπέλα και όμορφη.  :P
I'll drink your love in the shadow of blood;
It's a deadly, deadly kiss...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #244 στις: 14/07/08, 20:10 »
Τοτε... εχεις πολυ καλες πιθανοτητες ;) Ως κοπελα ομως το δεχεσαι;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #245 στις: 30/08/08, 21:38 »
γιατί η εικόνα μιας κοπέλας με ροκ παρουσιαστικό να παίζει ηλεκτρική κιθάρα με γοητεύει;;;είναι τυχαίο λέτε;;; :P :P :P :P
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #246 στις: 13/11/08, 14:44 »
Το ασθενές φύλο (σιγά μην είμαστε ασθενές) απ' ότι με πολύ μεγάλη μου χαρά διαπιστώνω αυξάνεται στο "Στέκι"...Άντε , να σας ομορφύνουμε και λίγο!!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #247 στις: 13/11/08, 14:57 »
Το ασθενές φύλο (σιγά μην είμαστε ασθενές) απ' ότι με πολύ μεγάλη μου χαρά διαπιστώνω αυξάνεται στο "Στέκι"...Άντε , να σας ομορφύνουμε και λίγο!!!
???...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #248 στις: 13/11/08, 15:21 »
Το ασθενές φύλο (σιγά μην είμαστε ασθενές) απ' ότι με πολύ μεγάλη μου χαρά διαπιστώνω αυξάνεται στο "Στέκι"...Άντε , να σας ομορφύνουμε και λίγο!!!
???...

δε το κατάλαβα αυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: το ασθενες φυλο στο kithara.gr
« Απάντηση #249 στις: 13/11/08, 21:20 »
διαπιστώνω αυξάνεται στο "Στέκι"...
που το διαπιστωσες καλη μου;ποιες ειναι οι νεες φορουμιτισσες;...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
81 Απαντήσεις
34303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/02, 16:41
από Jo.
48 Απαντήσεις
67312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 10:42
από Transformer
98 Απαντήσεις
30652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/03, 14:19
από Καρχαρίας
11 Απαντήσεις
7576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/03, 22:12
από Ikaros
1 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/03, 12:54
από Καρχαρίας
135 Απαντήσεις
53226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/06, 14:15
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
5052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/03, 14:12
από delfinaki
24 Απαντήσεις
11129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 15:15
από Καρχαρίας
9 Απαντήσεις
7551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/04, 14:40
από Holy Diver
36 Απαντήσεις
10107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 01:14
από kostiiis