Αποστολέας Θέμα: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]  (Αναγνώστηκε 13893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Milt_J.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα παίδες,


σκέφτομαι να αρχίσω να μαθαίνω κρητική λύρα αλλά δεν θέλω και δεν έχω τα χρήματα να πάω εξ αρχής σε χειροποίητη.
Στο internet βρίσκει κανείς λύρες εργοστασίου(κινέζικες ως επί το πλείστον) από 160€ ως 240€ τα οποία είναι χρήματα που μπορώ να διαθέσω.
Ωστόσο βρήκα στο Nakas μια που λέει πως είναι χειροποίητη ελληνική(βέβαια το όνομα του οργανοποιού δεν το αναφέρει κάπου) στα 350€.
Την έχει παίξει κανείς την συγκεκριμένη;
Θα μου πείτε πως κάθε όργανο έχει τον δικό του ήχο(και δεν θα έχετε άδικο) αλλά θεωρώ πως εφόσον πρόκειται για μαζική παραγωγή χειροποίητων λυρών,
αυτό συνεπάγεται μαζική παραγγελία ξύλων ίδιου τύπου που πάνω κάτω, εφόσον πρόκειται το ίδιο χέρι να την δουλέψει, έχουν παρόμοια ηχητικά χαρακτηριστικά.


http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=9471


Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση κοντά στα 300€ για όργανο που μπορεί να σταθεί και λίγο παραπάνω από μαθητικό, θα με βοηθούσε.


Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]
« Απάντηση #1 στις: 16/09/13, 08:31 »
Καλημέρα, η λύρα είναι μυστήριο όργανο, πρέπει να είναι αρκετά καλή από την αρχή για να βγάλεις ένα αξιοπρεπή ήχο και να μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις.
Θα σου έλεγα οπωσδήποτε να ψάξεις στα μεταχειρισμένα, με 200-300€ βρίσκεις πολύ καλά όργανα (εντάξει, δε θα πάρεις και Σταγάκη χειριποίητη)
Αυτή του Νάκα, χωρίς να την έχω παίξει, μου φαίνεται τελείως καυσόξυλο. Αν έχεις κάποιο γνωστό-δάσκαλο, πάρε τον μαζί να ακούσετε μια - δυο μεταχειρισμένες.
Στα γρήγορα μια που βρήκα:
http://www.xe.gr/mousika-organa/lyres|ad-41851275.html

Αποσυνδεδεμένος Milt_J.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]
« Απάντηση #2 στις: 16/09/13, 12:12 »
Δεν έχω δάσκαλο προς το παρόν.
Θα ασχοληθώ λίγο μόνος μου στην αρχή.

Σε ευχαριστώ και για το link.
Θα κοιτάξω και για μεταχειρισμένα.

Απλά επειδή δεν έχω κάποιον να ακούσει όπως πρέπει την κάθε λύρα,
για αυτό ρώτησα για λύρες του εμπορίου που μπορεί κάποιοι να έχετε παίξει/ακούσει
και να μπορείτε να της προτείνετε ας πούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/13, 14:19 από Milt_J. »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]
« Απάντηση #3 στις: 17/09/13, 02:05 »
Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο Πέτρος Ζαράνης. Έδω ένα πιο ακριβό ( 700ευρώ ) μοντέλο από αυτό που ψάχνεις : http://www.p-zaranis.gr/kritiki_lyra.htm
και μια αγγελία από το Ricardo, πάλι πιο ακριβό μοντέλο,
Χειροποίητη λύρα Σταγάκη ( 420 ευρώ ) : http://www.ricardo.gr/buy/mousika-organa/paradosiaka/lira/epaggelmatiki-lura-heiropoiiti-tou-stagaki-monadikis-kopis/v/an703889300/

 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Milt_J.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]
« Απάντηση #4 στις: 17/09/13, 14:14 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Θα τα κοιτάξω.
Απλά δεν ξέρω αν θα μου κάτσει στο αριστερό χέρι η λύρα και σκέφτομαι πως ίσως για πρώτο όργανο να ήταν προτιμότερο να ξοδέψω λίγα χρήματα και μετά να ψάξω για μια καλύτερη ηχητικά και κατασκευαστικά λύρα.
Πρέπει οπωσδήποτε να πιάσω μια στα χέρια μου για να το δω.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]
« Απάντηση #5 στις: 17/09/13, 15:17 »
Μίλτο, το αν θα σου κάτσει ή όχι στο χέρι, θα το καταλάβεις μόνο από κοντά,  πηγαίνοντας και δοκιμάζοντας μερικές. Βεβαίως τα μουσικά όργανα, δεν είναι τίποτα Joystick για αερομαχίες, ώστε να είναι τόσο δύσκολο να σου κάτσει ένα μουσικό όργανο στο χέρι. Μην ακούς κάποιους που το ψάχνουνε αυτό πάρα πολύ, διότι αυτοί είναι είτε σε πολύ προχωρημένο στάδιο και ξέρουν τι ψάχνουν είτε εντελώς στην αρχή και δεν ξέρουν τι ψάχνουν, οπότε ονειροφαντασιώνονται διάφορα.
Μια και εγώ από λύρες γενικά δεν ξέρω, αλλά έκανα μία πρόσφατη έρευνα για αγορά μπαγλαμά-τζουρά-μπουζούκι on line. Παρατήρησα, ότι οι τιμές που ξεκινάνε να είναι κάπως ποιοτικά κατασκευαστικά αυτά τα όργανα είναι από 400-450ευρώ και πάνω. Αν μου επιτρέπεις, χωρίς να έχω ακούσει τον ήχο ούτε στις χαμηλότερες τιμές, αλλά ούτε και στις υψηλότερες, από τι φωτογραφίες και μόνο που παραθέτουν τα διάφορα καταστήματα, φαίνεται ότι μέχρι να πιάσουν τα όργανα τα 380ευρώ, πρόκειται για κατασκευή Τενεκέδων. Προχειρότητα σε δουλειά και υλικά. Οπότε καταλαβαίνεις, ότι έαν θέλεις όντως να μάθεις, το έχεις μεράκι δηλαδή, πάρε εξ' αρχής ένα όργανο που να αξίζει. Έαν θέλεις μετά μαθαίνοντας να πας και σε ακόμη ακριβότερα, το κάνεις και αυτό. Είναι κρίμα να δώσεις 300ευρώ σε καυσόξυλο σε αντίθεση με το να δώσεις 450ευρώ σε ένα καλοφτιαγμένο όργανο που θα παίζεις και θα σου δίνει. Άσε που αν δώσεις τα 300 ευρώ σε καυσόξυλο, αργότερο θα δώσεις άλλα 450 το λιγότερο, που πάμε σε 750ευρώ συνολικά, τα οποία 300 θα είναι πεταμένα.
Πριν μερικές μέρες είχα μπει στο ebay και είδα κάτι μπουζούκια κινέζικα κοντά στα 400ευρώ και έκανα το σταυρό μου...Οι Κινέζοι ανταγωνίζονται τους Έλληνες στην κακογουστιά στα μουσικά όργανα "χαμηλών" τιμών. Ο μόνος τομέας που έχει καλά όργανα σε χαμηλές τιμές είναι οι κιθάρες, κι αυτές βέβαια από το εξωτερικό. Οπότε εφόσον θέλεις Ελληνικό Παραδοσιακό Όργανο, δώσε κάνα φράγκο παραπάνω μαν. Επίσης να διαθέσεις χρόνο στο ψάξιμό σου, σε αγγελίες και καταστήματα. Μην αγοράσεις λύρα, πριν δεις και ακούσεις τουλάχιστον 10-15 κομμάτια.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Milt_J.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]
« Απάντηση #6 στις: 17/09/13, 16:36 »
Μαζί σου.
Μουσικός είμαι αλλά του κλασικού χώρου (καθηγητής κλασικής κιθάρας, αν. Θεωρητικών κλπ)
και έχω κάποια σχετική γνώση για τα όργανα και την κατασκευή τους σε αρκετά καλό επίπεδο.
Με τα παραδοσιακά μας δεν είχα ασχοληθεί -κακώς- σχεδόν καθόλου, αλλά μια ευτυχής συγκυρία με έφερε κοντά στα ακούσματα της Κρήτης.
Ήπειρος & Κρήτη, οι δυο μεγάλες μου αγάπες στην μουσική παράδοση.

Με τις γνώσεις που έχω επάνω στο βιολί, θεωρώ την λύρα αρκετά δύσκολο όργανο γιατί πέρα από την ιδιαίτερη τεχνική στο αριστερό χέρι απαιτεί και ιδιαίτερο χειρισμό στο δεξί λόγω δοξαριού.

Για αυτό δεν ξέρω αν είναι σοφό να προχωρήσω σε εξ αρχής αγορά χειροποίητου οργάνου.
Ίσως να μελετούσα αρχικά σε μια κινέζικη λύρα και αν έβλεπα πως μπορώ να συνεχίσω να αγόραζα μια χειροποίητη.
Αλλά ακόμα και η φτηνή λύρα που σκέφτομαι αρχικά να αγοράσω θα ήθελα να είναι αξιοπρεπής.
Να μην προσπαθώ άδικα δηλαδή να βγάλω ήχο σε όργανο που δεν μπορεί να αποδώσει τα βασικά απαιτούμενα για έναν μαθητή έστω.

Σορρυ για το σεντόνι.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]
« Απάντηση #7 στις: 17/09/13, 22:07 »
Μίλτο, τα λόγια είναι περιττά, λόγω της ιδιότητάς σου. Το μόνο που σου λείπει είναι ένας άνθρωπος που γνωρίζει καλά τη λύρα, τις τιμές της και κάποια από τα φθηνά μοντέλα στο εμπόριο, για να σου λύσει την απορία "Σε τι χρήματα ξεκινάει κάποιος να βρει μια αξιοπρεπή μεταχειρισμένη ή καινούρια λύρα ?" Τα υπόλοιπα τα ξέρεις να τα ελέγξεις μόνος σου. Αν και δε νομίζω να πάρεις διαφορετική απάντηση για το κόστος του οργάνου. Ακόμη και στις αγγελίες, πέρα από τις κιθάρες, τα μεταχειρισμένα παραδοσιακά όργανα είναι πάλι υπερτιμημένα, απλά όχι τόσο όσο τα καινούρια στο εμπόριο. Μια χαρά είναι το σεντόνι. Έχουμε ακόμη μπροστά μας καιρό για κουβέρτες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος isnogood_bad

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κρητική Λύρα [Αγορά και γνώμες]
« Απάντηση #8 στις: 06/05/14, 12:08 »
είμαι απο Ρόδο και πριν μερικούς μήνες αγόρασα απο το site του Σταγάκη ( www.stagakis-manolis.gr ) μία μαθητική λύρα χειροποίητη κατασκευής του. Αυτήν: ( http://www.stagakis-manolis.gr/el/products.php?p=61 ) Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και την προτείνω.  Επίσης μου είπε όποτε θέλω μπορώ να την επιστρέψω αγοράζοντας μια ερασιτεχνική ή επαγγελματική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
31666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 19:43
από STELP
5 Απαντήσεις
3825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 17:37
από GiorgosVolos
2 Απαντήσεις
6207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/11, 17:04
από kritikos22
17 Απαντήσεις
5862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/10, 22:48
από Scorps182
9 Απαντήσεις
6617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 21:55
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
4062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/14, 09:33
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
33692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/14, 11:04
από Καθόδιος (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
5947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/15, 01:39
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/16, 12:56
από geovon
1 Απαντήσεις
6687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/20, 13:34
από BitCollector