Αποστολέας Θέμα: Θεσσαλονίκη (καββαδίας-μικρούτσικος) - από "LoBBy"  (Αναγνώστηκε 3103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος constantinos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Το συγκεκριμένο τραγούδι αν και είναι αριστούργημα (στίχοι: Ν. Καββαδίας- μουσική: Θ. Μικρούτσικος) το έχω συνδυάσει με κάτι το δογματικό, μουσικα μιλώντας (μεγάλη κουβέντα)...!!! και έτσι είπαμε να το αλλάξουμε λίγο! όχι θεαματικά αλλά πιστεύω πως κάπως το "πειράξαμε"!! περιμένω γνώμες, κριτικές, νέες οπτικές που μπορεί να βοηθήσουν.... και μπινελίκια!!  ;D



Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ειχα καιρο να ακουσω κατι απο εδω μεσα και μιας και επεσα πανω σε τουτη την διασκευη ας πω την γνωμη μου.
με πηγες πολλα χρονια πισω με αυτο το τραγουδι .ειχα χρονια να το ακουσω.

το πρωτο που δεν μου εκατσε καλα (χωρις να ειναι και σωστο αυτο που λεω) ειναι ο τονος που παταει η φωνη. :hmm
μου ακουγεται πιο ψηλα απο οτι πρεπει και μου βγαζει την αισθηση απο την αρχη κιολας οτι σαν να κοντευει να τελειωσει το τραγουδι.
δεν μπορω να στο πω με λογια αλλιως πιστευω να καταλαβεις τι εννοω.
κατα τα αλλα, ωραιες ιδεες ,κιθαρες ,ενορχηστρωση κ.τ.λ.
δυσκολα εντυπωσιαζομαι απο unplugged εκτελεσεις (επαγγελματικες εννοω και οχι εσας).
θα σου προτεινα να δοκιμαζατε να παιξετε λιγο και με λιγο gain στις κιθαρες χωρις να χανεται η ουσια του σκεπτικου σας.

ισως ατυχες παραδειγμα αλλα ετσι για να παρεις μια ιδεα τι εννοω. 


να και κατι που θυμηθηκα τωρα απο τα ελαχιστα που με εκαναν να εντυπωσιαστω.


φιλικα ολα αυτα που ειπα!
καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Constantinos9 πρεπει να ομολογησω πως το διδυμο Καββαδιας/Μικρουτσικος ειναι απο τα αγαπημενα μου και μεγαλωσα "λιωνοντας" τοσο το αυθεντικο βινυλιο, οσο και την εκδοση με γνωστους καλλιτεχνες ( διπλο CD ). Και βλεποντας το τιτλο "διασκευη" φοβηθηκα πως θα ακουγα κατι που δε θα μου αρεσε καθολου!

ΟΜΩΣ....μ'αρεσει παρα παρα πολυ!

Δε διαπιστωνω κατι λαθος στη φωνη και μ'αρεσει η παραγωγη που εχετε κανει. Κυριως οι κιθαρες ειναι ομορφα περασμενες ( και οι ακουστικες, και οι ηλεκτρικες ) και δε διαπιστωνω κανα θεμα με το gain. Ισα ισα που διατηρει το αρχικο του υφος με πιο blues ( ρυθμικη ) διαθεση!


Τα φωνητικα σας ειναι εκπληκτικα!

Ειναι ενα δυσκολο πρωτοτυπο κομματι που η διασκευη απαιτει προσοχη και καλη προετοιμασια ( ενορχηστρωτικα και ρυθμικα ). Νομιζω πως το πετυχατε!

Συγχαρητηρια! Η καλυτερη διασκευη που εχω ακουσει τους τελευταιους μηνες στο kithara!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Πολύ ωραία φωνητικά και παραγωγή.
Παρότι κι εγώ θεωρώ ότι το αυθεντικό είναι τραγούδι σταθμός για την ελληνική μουσική δεν έχω κανένα πρόβλημα που το διασκευάσατε γιατί μοιάζει ότι το σεβαστήκατε το κομμάτι.
Η μοναδική ένσταση είναι ότι το shuffle και η ταχύτητα του ρυθμού μου δίνουν την εντύπωση ότι το 'ελαφραίνουν΄ κάπως και στ'αυτιά μου θα μου πήγαινε κάτι πιο σκοτεινό και βρώμικό (πιο αργό tempo, ημιβρώμικες κιθάρες, σκοτεινά reverb κλπ.).
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος constantinos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Guys, πραγματικά ευχαριστώ, όχι μόνο για τις κριτικές σας αλλά για το ότι αυτές ήταν απόλυτα εμπεριστατωμένες και καθαρά "μουσικές"!

@let me know 796, όντως πρέπει να ήθελε τουλάχιστον μισό τόνο πιο χαμηλά! είναι από αυτά τα λάθη που τα καταλαβαίνεις πολύ αργά! όσο για το gain στις κιθάρες ήταν μια επιλογή που ίσως καθόριζε το ύφος που είχα σκεφτεί, ήθελα κάτι πιο blues και πιο "πρωτόγονο"!

@freemind,  νομίζω οτι "έπιασες" ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου

@ το shuffle ήταν μια δύσκολη επιλογή αλλά τελικά πιστεψέ με απο τις ελάχιστες που είχα όταν αποφάσισα να διασκευάσω το κομμάτι!! οτιδήποτε πιο mid-tempo και dark θα ήταν ίσως αναμενόμενο εκτός αν ήμουν καμιά μουσική ιδιοφυΐα... which i' m not!!! κατανοώ τη σκέψη σου πάντως γιατί ήταν και δικιά μου στην αρχή!!

Αποσυνδεδεμένος bradjordan111

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησε πολύ έξω ..
Litobyte Softworks [arbbot]
Architect Webware / myESQL firmware
Unity Android, Wii QA
system backup & bob haircuts Developer

Αποσυνδεδεμένος constantinos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Φίλε, όταν λες έξω... εννοείς στο εξωτερικό? αν ναι... δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
12535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
15 Απαντήσεις
11260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
17 Απαντήσεις
10596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 11:04
από BluesMe
12 Απαντήσεις
7402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
0 Απαντήσεις
1839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/09, 11:48
από mogadishu
2 Απαντήσεις
5339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
0 Απαντήσεις
1487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 13:08
από constantinos9
1 Απαντήσεις
1900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/11, 17:50
από constantinos9
0 Απαντήσεις
1508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/11, 14:36
από constantinos9
0 Απαντήσεις
2006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 22:48
από atrabile